МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ
03.06.2015 N 643

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
19 червня 2015 р. за N 733/27178

Про затвердження Положення про службу озброєння
Національної гвардії України

На виконання пункту 4 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 13 березня 2014 року N 876-VІІ "Про Національну гвардію України", Законів України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" (зі змінами), "Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України" (зі змінами) та з метою належної організації експлуатації озброєння, боєприпасів, спеціальних засобів захисту та іншого військового майна номенклатури служби озброєння в Національній гвардії України наказую:

1. Затвердити Положення про службу озброєння Національної гвардії України, що додається.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ МВС від 02 квітня 2013 року N 330 "Про затвердження Положення зі служби озброєння внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 квітня 2013 року за N 686/23218.

3. Головному управлінню Національної гвардії України забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра внутрішніх справ України генерал-полковника Ярового С.А.

Міністр А.Б. Аваков

Затверджено
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
03.06.2015 N 643

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
19 червня 2015 р. за N 733/27178

Положення
про службу озброєння Національної гвардії України

І. Загальні положення

Це Положення розроблено згідно зі статутами Збройних Сил України і визначає:

організацію служби озброєння територіальних управлінь, з'єднань, військових частин і підрозділів (загонів), вищих навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, установ та закладів Національної гвардії України (далі - військові частини) та її основні завдання;

обов’язки посадових осіб служби озброєння;

порядок забезпечення озброєнням, ракетами, боєприпасами, засобами індивідуального бронезахисту та активної оборони з’єднань, військових частин та підрозділів;

організацію зберігання озброєння, ракет, боєприпасів, засобів індивідуального бронезахисту та активної оборони, спорядження, запасних частин, інструменту та приладдя;

порядок ведення обліку і звітності в службі озброєння, підрозділах, на складі і в майстерні з ремонту озброєння військової частини;

порядок використання боєприпасів на бойову підготовку та під час несення бойової служби;

технічне обслуговування і ремонт озброєння, боєприпасів, засобів індивідуального бронезахисту та активної оборони;

категорійність озброєння, боєприпасів, засобів індивідуального бронезахисту та активної оборони;

форми облікових документів.

IІ. Основи організації служби озброєння та її головні завдання

1. Загальні положення

1. Головними завданнями служби озброєння військових частин як у мирний, так і у воєнний час, з початку і до закінчення особливого періоду, а також на період проведення антитерористичної операції є організація та здійснення своєчасного й повного забезпечення Національної гвардії України озброєнням, ракетами, боєприпасами, засобами індивідуального бронезахисту та активної оборони, а також військово-технічним майном служби озброєння (далі - озброєння та боєприпаси).

Під забезпеченням у цьому Положенні слід розуміти комплекс заходів щодо накопичення до встановлених норм запасів озброєння та боєприпасів і своєчасного забезпечення ними Національної гвардії України, їх зберігання, обслуговування та ремонту, своєчасної підготовки до використання за призначенням, освоєння особовим складом, своєчасного відновлення в разі пошкоджень, подачі у військові частини для поповнення запасів замість витрачених і втрачених.

2. Номенклатура служби озброєння включає ракетно-артилерійське озброєння (далі - РАО) та засоби індивідуального бронезахисту (далі - ЗІБ) і активної оборони (далі - АО).

До РАО відносяться озброєння, ракети, боєприпаси та військово-технічне майно служби озброєння.

До озброєння відносяться:

наземне обладнання ракетних, зенітних ракетних і протитанкових ракетних комплексів;

артилерійське озброєння;

озброєння, яке встановлено на танках, бойових машинах піхоти, бронетранспортерах (далі - БТР) та іншій військовій техніці;

стрілецьке озброєння та засоби ближнього бою;

радіотехнічні засоби та радіоелектронна техніка;

рухомі розвідувальні, спостережні пункти та фотолабораторії;

артилерійські прилади;

рухомі засоби технічного обслуговування та ремонту;

комплексні та уніфіковані тренажери.

До ракет відносяться ракети, ракетні частини, а також бойові та головні частини у звичайному спорядженні, комплектуючі елементи.

До боєприпасів відносяться реактивні снаряди, артилерійські, танкові та гранатометні постріли, ручні й реактивні гранати, патрони до стрілецької зброї, сигнальні, освітлювальні, димові, імітаційні та інші піротехнічні засоби (далі - ПТЗ) та їх комплектуючі елементи.

До військово-технічного майна служби озброєння належать запасні частини, інструмент і приладдя, експлуатаційні матеріали для підтримування технічної готовності озброєння, обладнання та пристрої для технічного обслуговування і ремонту озброєння, у тому числі намети, барокамери, кондиціонери, в’ючне спорядження, спеціальна упаковка тощо, тренажери, розрізні агрегати, макети, експлуатаційна, ремонтна та інша документація.

До ЗIБ відносяться шоломи (протикульові, протиударні, сталеві армійські), бронежилети, протиударні i протикульові щити, комплекти для захисту рук та ніг.

До засобів активної оборони відносяться гумові та пластикові кийки, наручники, електрошокери та пристрої для відстрілу патронів, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патрони до них.

3. На службу озброєння покладаються:

своєчасне забезпечення військових частин усіма видами озброєння та боєприпасів;

організація зберігання озброєння та боєприпасів на складі озброєння військової частини (далі - склад озброєння), у підрозділах та місцях несення бойової служби;

розроблення та здійснення заходів щодо утримання озброєння та боєприпасів у справному стані, а також для своєчасного прийняття на озброєння нових зразків озброєння та боєприпасів;

ведення обліку і звітності з озброєння та боєприпасів;

здійснення систематичного контролю за наявністю, технічним станом, зберіганням озброєння та боєприпасів, правильним веденням експлуатаційної та ремонтної документації, витратою боєприпасів на бойову підготовку та під час виконання службово-бойових завдань;

розроблення планів експлуатації та ремонту озброєння і боєприпасів;

аналіз технічного стану озброєння та боєприпасів, забезпечення їх збереження та розроблення пропозицій щодо усунення і попередження виявлених недоліків, а також організація їх технічного обслуговування та ремонту;

організація і проведення технічної підготовки особового складу військової частини за фахом;

взаємодія зі службами військової частини, які забезпечують зберігання та експлуатацію інших видів озброєння і техніки у військовій частині та підрозділі;

розподіл і контроль за витрачанням коштів, які виділяються для організації експлуатації, ремонту озброєння та боєприпасів;

узагальнення передового досвіду експлуатації озброєння та боєприпасів з метою поширення та практичного використання цього досвіду у військових частинах і підрозділах.

4. Служба озброєння (служба ракетно-артилерійського озброєння) є структурним підрозділом військової частини та не є юридичною особою. Організаційно служба озброєння (служба ракетно-артилерійського озброєння) військової частини складається зі складу озброєння (складу ракетно-артилерійського озброєння), майстерні з ремонту озброєння (майстерні з ремонту ракетно-артилерійського озброєння) та діловодства. Очолює службу начальник служби озброєння (начальник служби ракетно-артилерійського озброєння) військової частини.

Склад озброєння призначений для зберігання озброєння та боєприпасів до видачі їх у підрозділи й утримання встановлених запасів. Він повинен мати окремі спеціально обладнані сховища для зберігання озброєння та спорядження до нього, ракет, боєприпасів, ЗІБ та АО.

Майстерня з ремонту озброєння призначена для здійснення технічного обслуговування та ремонту озброєння з належним обладнанням (металорізальне, зварювальне та інше обладнання, прилади, стенди, інвентар, інструмент і приладдя, а також комплекти спеціального інструменту, приладів і пристроїв, що передбачені нормами утримання запасних частин і належності до озброєння) та повинна мати ділянки для:

ремонту стрілецької зброї та гранатометів;

поновлення захисного покриття озброєння, ЗІБ та АО;

ремонту та технічного обслуговування оптичних і артилерійських приладів;

механічних робіт;

ковальських і зварювальних робіт;

столярних робіт;

ремонту ЗІБ та АО.

Усі види озброєння та боєприпасів підлягають документальному обліку в службі озброєння, який полягає у відповідному оформленні документів, правильному та своєчасному заповненні книг та карток обліку щодо проведених операцій. У військових частинах облік наявності та руху озброєння і боєприпасів ведеться в натуральних показниках по кількості та технічному стану. Облік повинен бути послідовним, безперервним, документальним, правдивим та точним.

5. Командири (начальники), які організовують експлуатацію, зберігання та облік озброєння, виконують свої обов’язки відповідно до вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та цього Положення.

6. Командири (начальники) всіх ступенів, особовий склад розрахунків (відділень) та інші особи, діяльність яких пов’язана з експлуатацією та відновленням озброєння і боєприпасів, під час будь-яких робіт зі зразками озброєння та боєприпасів повинні дотримуватись заходів безпеки, які викладено в експлуатаційній та ремонтній документації на ці зразки. Дотримання заходів безпеки є обов’язковим у всіх випадках.

7. Забороняється:

призначати начальника служби озброєння та начальника складу озброєння до складу всіх видів добового наряду, а також залучати до інших заходів, не пов’язаних із виконанням їх службових обов’язків;

суміщати виконання службових обов’язків начальника служби озброєння зі службовими обов’язками начальника складу озброєння;

суміщати виконання службових обов’язків начальника складу озброєння зі службовими обов’язками відповідального виконавця технічної частини (служби озброєння).

2. Обов’язки посадових осіб служби озброєння

1. Посадові особи служби озброєння у своїй повсякденній діяльності керуються вимогами статутів Збройних Сил України та цим Положенням.

2. Начальник служби озброєння військової частини виконує свої обов’язки відповідно до вимог статей 82, 83, 84, 93 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

У мирний та воєнний час, з початку і до закінчення особливого періоду, а також на період проведення антитерористичної операції начальник служби озброєння відповідає за:

забезпечення військової частини всіма видами озброєння та боєприпасів, правильне їх використання та утримання в порядку і справності;

підготовку особового складу військової частини за фахом;

бойову і мобілізаційну готовність своєї служби;

бойову підготовку, виховання, військову дисципліну і морально-психологічний стан особового складу служби;

організацію експлуатації і ремонту озброєння та боєприпасів.

Начальник служби озброєння підпорядковується заступнику командира військової частини з озброєння - начальнику технічної частини і є прямим начальником особового складу служби озброєння військової частини.

3. Начальник служби озброєння зобов’язаний:

брати участь у розробленні плану бойової і гуманітарної підготовки, мобілізаційного плану військової частини і організовувати їх виконання за своїм фахом;

знати наявність і технічний стан озброєння та боєприпасів у військовій частині, вести їх облік та здійснювати звітність перед органом постачання;

організовувати своєчасне отримання озброєння та боєприпасів, які надходять до військової частини, їх огляд, а також видачу в підрозділи;

знати ділові та моральні якості особового складу служби озброєння;

організовувати зберігання озброєння та боєприпасів, здійснювати контроль за їх наявністю, технічним станом і порядком зберігання у військових частинах, результати перевірок оформлювати актом (наказом):

у батальйоні - щомісяця;

у бригаді (полку) - один раз на квартал;

на складі озброєння військової частини щомісяця перевіряти умови зберігання, ведення обліку, наявність та технічний стан не менше 3% озброєння та боєприпасів;

щомісяця організовувати звірення облікових даних з даними підрозділів і складу озброєння, щокварталу - з даними окремо дислокованих підрозділів, якщо вони розміщені за межами пункту постійної дислокації військової частини;

організовувати своєчасний ремонт і технічне обслуговування озброєння та боєприпасів;

керувати роботою майстерні з ремонту озброєння і проводити заходи щодо забезпечення її матеріалами, спеціальними інструментами і обладнанням для ремонту озброєння та боєприпасів;

проводити заняття з особами рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу щодо вивчення матеріальної частини озброєння і боєприпасів, правил їх експлуатації, а також заняття з підрозділами за своїм фахом;

перевіряти в підрозділах підготовку озброєння до стрільби, вести облік витрати боєприпасів, а також випадків неспрацювання зброї та боєприпасів на стрільбах;

організовувати приймання від підрозділів відразу після стрільб невикористаних боєприпасів, стріляних гільз, несправних боєприпасів, а також підривання гранат і пострілів, які не розірвалися;

не допускати утримання в підрозділах військової частини нетабельного озброєння та боєприпасів, виявляти причини пошкоджень озброєння, уживати заходів щодо їх попередження;

керувати роботою складу озброєння та здійснювати контроль за дотриманням правил пожежної безпеки;

забезпечувати дотримання заходів безпеки під час експлуатації і ремонту озброєння та боєприпасів, а також безпеку роботи в сховищах та на відкритих майданчиках;

аналізувати стан контролю за обліком, наявністю та експлуатацією озброєння і боєприпасів посадовими особами військової частини (підрозділу) і до 05 числа першого місяця півріччя доповідати письмово командирові військової частини.

4. Начальник служби озброєння має право:

давати доручення командирам підрозділів (військових частин) з питань експлуатації і ремонту, обліку озброєння та боєприпасів, контролювати їх виконання, а також вимагати надання встановлених відомостей;

робити висновки про стан озброєння і боєприпасів військової частини та відображати їх у відповідних оглядах і наказах.

5. Організація ремонту і технічного обслуговування озброєння та боєприпасів у військовій частині покладається на начальника служби озброєння і начальника майстерні з ремонту озброєння.

6. Начальник майстерні з ремонту озброєння військової частини відповідає за своєчасне виконання ремонту озброєння та боєприпасів, їх збереження, правильне використання і цілісність.

Начальник майстерні з ремонту озброєння підпорядковується начальникові служби озброєння, а з питань бойової підготовки, дотримання встановленого розпорядку дня і внутрішнього порядку - командирові підрозділу.

7. Начальник майстерні з ремонту озброєння зобов’язаний:

забезпечувати постійну готовність ремонтних засобів та особового складу до виконання завдань з ремонту й обслуговування озброєння та боєприпасів;

особисто здійснювати приймання озброєння, яке надходить на ремонт, і видачу його після ремонту;

забезпечувати виконання плану та якість ремонту озброєння, ЗІБ та АО, а також іншого військового майна служби озброєння;

знати матеріальну частину озброєння та боєприпасів, що ремонтуються, технологію їх ремонту (обслуговування), ремонтні засоби (матеріали), порядок і правила їх використання;

своєчасно замовляти та отримувати запасні частини, агрегати, інструмент, матеріали та інше майно, необхідне для майстерні, вести їх облік;

організовувати правильне використання і зберігання обладнання, інструменту та інвентарю майстерні, уживати заходів щодо їх ремонту і збереження;

вести облік технічного обслуговування і ремонту озброєння та боєприпасів;

складати та щомісяця до 05 числа подавати до служби озброєння та підрозділу, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, звіт про витрачення ремонтних матеріалів, своєчасно вести облік витрачених на ремонт озброєння та боєприпасів запасних частин, агрегатів і матеріалів;

слідкувати за виконанням та дотриманням особовим складом майстерні правил техніки безпеки і заходів пожежної безпеки;

проводити з підлеглими заняття зі спеціальної підготовки;

керувати роботою техніків та майстрів з ремонту озброєння і перевіряти їхню роботу в процесі ремонту;

постійно вдосконалювати технологічне і спеціальне оснащення майстерні;

узагальнювати та впроваджувати передовий досвід технічного обслуговування і ремонту озброєння та боєприпасів;

не рідше одного разу на два місяці перевіряти наявність, технічний стан і облік обладнання, інструменту, матеріалів і технічного майна, правильність використання обладнання та витрачання запасних частин, інструменту, приладдя та матеріалів (далі - ЗІП), а також правильне ведення документації;

у разі відсутності начальника служби озброєння виконувати його обов’язки.

8. Начальник складу озброєння відповідає за:

приймання, видачу, зберігання, технічний стан, наявність, облік і цілісність матеріальних засобів, які перебувають на зберіганні;

підтримання внутрішнього порядку, санітарний і протипожежний стан на складі озброєння та закріпленій території.

Начальник складу озброєння підпорядковується начальникові служби озброєння, а з питань бойової підготовки, дотримання встановленого розпорядку дня і внутрішнього порядку - командирові підрозділу.

9. Начальник складу озброєння зобов’язаний:

знати номенклатуру матеріальних засобів, які зберігаються на складі, слідкувати за їх наявністю та комплектністю, технічним станом;

виконувати правила приймання, зберігання, видачі та здавання матеріальних засобів, не допускати випадків їх пошкодження і втрат;

вести облік матеріальних засобів на складі озброєння і періодично перевіряти їх наявність та технічний стан, щомісяця проводити звірення облікових даних складу озброєння з даними служби озброєння та з даними бухгалтерського обліку в підрозділі, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, шляхом надання прибутково-витратних документів з реєстром надання документів, який складається у двох примірниках. Один примірник реєстру після перевірки правильності оформлення первинних документів повертається матеріально відповідальній особі на склад озброєння, а другий залишається в підрозділі, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку;

щодня подавати до служби озброєння та підрозділу, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, прибутково-витратні документи;

знати норми і правила завантаження матеріальних засобів на автомобільний, залізничний транспорт, контейнери, піддони та стелажі;

забезпечувати збереження тари, її підготовку для передачі за розпорядженням органу постачання;

знати технологію обробки і консервації озброєння та боєприпасів, які зберігаються на складі озброєння, та строки їх зберігання;

слідкувати за своєчасною заміною матеріальних засобів, які зберігаються на складі;

здійснювати на складі озброєння навантажувально-розвантажувальні роботи і керувати ними, суворо дотримуватися правил техніки безпеки під час їх проведення, знати табельні навантажувально-розвантажувальні засоби і вміти їх використовувати;

проводити роботу з технічного обслуговування озброєння та боєприпасів під час зберігання;

своєчасно здавати склад озброєння під охорону, а під час приймання складу з-під охорони уважно перевіряти справність стін, даху, дверей, вікон та технічних засобів охорони, наявність, цілісність замків та пломб (відбитків печаток);

зачинення складу озброєння здійснювати тільки після перевірки пожежним нарядом військової частини додержання пожежної безпеки і вимикання електричної мережі, а ключі від складу здавати в опечатаному начальником складу озброєння тубусі черговому частини, який зберігає їх у закритому і запечатаному сейфі (металевій шафі), а в разі розташування складу озброєння поза межами пункту постійної дислокації військової частини дозволяється здавати ключі в опечатаному печаткою начальника складу тубусі для зберігання начальникові варти, яка здійснює охорону складу озброєння;

підтримувати склад озброєння в постійній готовності до швидкого виходу для роботи в польових умовах;

виконувати встановлені правила пожежної безпеки, підтримувати в постійній готовності засоби пожежегасіння;

в кінці кожного робочого дня проводити прибирання в приміщеннях складу;

не допускати випадків забруднення навколишнього середовища;

вести облік відвідувачів, а також осіб, які залучаються для роботи на складі озброєння.

10. На період відпустки начальника складу озброєння всі матеріальні цінності передавати особі, призначеній наказом командира військової частини, з обов’язковим складанням акта приймання-передавання військового майна (при поверненні з відпустки також здійснювати приймання-передавання зі складанням акта).

У разі хвороби начальника складу відчинення складу озброєння проводиться комісією на підставі наказу командира військової частини зі складанням відповідного акта.

11. З начальником складу укладається договір про повну матеріальну відповідальність.

12. Відповідальний виконавець технічної частини (служби озброєння) відповідає за:

стан та достовірність обліку матеріальних засобів у технічній частині (службі озброєння);

цілісність документів, книг та карток обліку;

своєчасність оприбуткування в книгах обліку матеріальних засобів, які надійшли на склад озброєння;

правильність виписування матеріальних засобів.

Відповідальний виконавець технічної частини (служби озброєння) підпорядковується заступнику командира військової частини з озброєння - начальнику технічної частини (начальнику служби озброєння).

13. Відповідальний виконавець технічної частини (служби озброєння) зобов’язаний:

вести облік матеріальних засобів служби озброєння в книзі обліку озброєння та боєприпасів (додаток 1), книзі обліку запасних частин, інструменту, приладдя, обладнання та матеріалів (додаток 2), книзі номерного обліку озброєння (додаток 3) та в інших видах карток обліку;

проводити звірку залишків матеріальних засобів, які обліковуються в книгах обліку, з обліковими даними підрозділу, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, складу озброєння та підрозділів, розміщених у місці постійної дислокації військової частини, - щомісяця, з обліковими даними окремо дислокованих підрозділів - один раз на квартал, якщо вони розміщені за межами пункту постійної дислокації військової частини;

вести облік карток, формулярів та книг обліку, які видаються на склад озброєння та в підрозділи;

готувати інформацію для звітності з органом постачання;

виписувати прибутково-витратні документи згідно з розпорядженнями начальника служби озброєння;

організовувати і здійснювати діловодство в службі озброєння згідно з установленими законодавством вимогами;

не допускати видачі та приймання звітних документів про витрату боєприпасів окремо дислокованими підрозділами без пред’явлення книги обліку і закріплення озброєння та боєприпасів (додаток 4);

своєчасно доповідати начальникові служби озброєння про витрату ліміту боєприпасів підрозділами, а також про підрозділи, які не подали звітні документи про витрату боєприпасів у встановлені строки.

14. Технік з ремонту озброєння та боєприпасів відповідає за:

своєчасність і якість виконаних робіт;

цілісність обладнання та озброєння, які надійшли в ремонт;

спеціальну підготовку підлеглих йому майстрів.

Технік з ремонту озброєння та боєприпасів підпорядковується начальникові майстерні з ремонту озброєння.

15. Технік з ремонту озброєння та боєприпасів зобов’язаний:

знати матеріальну частину, правила і способи дефектації, обслуговування та ремонту озброєння та боєприпасів за своїм фахом, знати і вміти усувати виявлені несправності озброєння, що надійшло, а також працювати на всіх видах устаткування майстерні (цеху);

знати документи з експлуатації і ремонту озброєння та боєприпасів, стан і виробничі можливості майстерні (цеху) з ремонту озброєння для проведення робіт з технічного обслуговування і ремонту озброєння та боєприпасів;

керувати роботою майстрів з технічного обслуговування і ремонту озброєння та боєприпасів і забезпечувати якісне виконання особовим складом установлених завдань;

здійснювати приймання від майстрів відремонтованого військового майна та такого, що пройшло обслуговування, у повній відповідності до вимог експлуатаційної та технічної документації;

постійно впроваджувати в роботу підлеглих майстрів передові методи технічного обслуговування та ремонту;

забезпечувати безпечні умови робіт і вимагати від підлеглих дотримання заходів безпеки під час здійснення робіт, а також заходів пожежної безпеки;

щодня в кінці робочого дня проводити прибирання в приміщеннях майстерні, не допускати випадків забруднення навколишнього середовища;

не рідше одного разу на два тижні перевіряти наявність, технічний стан обладнання, інструменту та інвентарю, закріпленого за підлеглими йому майстрами, про результати доповідати начальникові майстерні, а за його відсутності - начальникові служби озброєння;

щодня підбивати підсумки роботи підлеглих йому майстрів і визначати завдання на наступний день.

16. Майстер з ремонту озброєння та боєприпасів відповідає за:

збереження зразка військового майна, ремонт якого він здійснює;

справний стан і постійну готовність до роботи закріпленого за ним устаткування та своєчасний і якісний ремонт озброєння та боєприпасів.

Майстер з ремонту озброєння та боєприпасів підпорядковується начальникові майстерні з ремонту озброєння.

17. Майстер з ремонту озброєння та боєприпасів зобов’язаний:

знати матеріальну частину озброєння та боєприпасів, правила їх технічного обслуговування та способи ремонту, а також правила їх експлуатації;

знати закріплене обладнання, уміти працювати на ньому;

утримувати в чистоті та в зразковому стані своє робоче місце, закріплене обладнання та інше майно;

щодня перед початком роботи проводити огляд і підготовку до роботи інструменту та обладнання;

дотримуватися встановлених правил техніки безпеки та пожежної безпеки.

IIІ. Забезпечення військових частин озброєнням та боєприпасами

1. Безперебійне забезпечення військових частин озброєнням та боєприпасами, утримання їх у встановлених нормах і постійній готовності до бойового використання є однією з головних умов бойової готовності військ. Командири військових частин повинні вживати заходів щодо своєчасного і повного забезпечення військових частин та підрозділів озброєнням та боєприпасами, їх поповнення і постійного підтримання у справному стані.

2. Централізоване забезпечення Національної гвардії України озброєнням та боєприпасами здійснюється відповідним підрозділом Головного управління Національної гвардії України (далі - Головне управління НГУ) та МВС. Розподіл озброєння та боєприпасів між військовими частинами здійснюється Головним управлінням НГУ, яке є органом постачання озброєння та боєприпасів військових частин, згідно з табелем озброєння і боєприпасів, необхідних для утримання у військовій частині (додаток 5). Види озброєння і боєприпасів, які не зазначені в табелі, або їх надлишки здаються (передаються) за розпорядженнями органу постачання.

3. У військових частинах озброєння та боєприпаси утримуються на штатну чисельність.

4. Передача озброєння та боєприпасів між військовими частинами здійснюється на підставі наряду (додаток 6), накладних, актів приймання-передавання матеріальних цінностей або розпоряджень органу постачання в межах вказаного строку. Продовження строку передачі здійснюється окремим розпорядженням органу постачання.

У виняткових випадках (стихійні лиха або інші не передбачувані обставини) відпускання озброєння та боєприпасів здійснюється за окремими заявками військових частин, а у воєнний час - на підставі мобілізаційних нарядів, щоденних зведень по озброєнню.

Перед здаванням озброєння та боєприпасів начальник служби озброєння військової частини зобов’язаний перевірити їх справність, комплектність і готовність до здавання, повноту та своєчасність записів у формулярах (картках) і паспортах про стан озброєння та боєприпасів.

5. Військові частини, які не мають у своєму штаті служб озброєння або складів озброєння, наказом командувача Національної гвардії України прикріплюються на забезпечення озброєнням та боєприпасами до військової частини, яка має таку службу та склад озброєння.

6. Порядок отримання (відправлення) озброєння та боєприпасів, виклику приймальників, строки їх прибуття визначаються органом постачання і повідомляються військовим частинам.

7. Перевезення озброєння та боєприпасів здійснюється тільки в справних транспортних засобах.

8. Озброєння та боєприпаси видаються приймальнику (здаються здавальником) військової частини.

9. Приймальниками призначаються начальник служби озброєння (начальник майстерні з ремонту озброєння) або інші особи сержантського, старшинського та офіцерського складу за розпорядженням командира військової частини, які знають номенклатуру, комплектність, порядок приймання і транспортування озброєння та боєприпасів.

10. Для отримання озброєння та боєприпасів приймальник зобов’язаний мати повністю оформлений наряд від органу постачання на отримання військового майна і повинен бути проінструктований щодо порядку приймання, охорони і перевезення отриманого вантажу.

11. Приймальник особисто перевіряє наявність і технічний стан озброєння та боєприпасів шляхом перелічування з одночасним звіренням їх кількості, відповідності категорії і номерів з даними, вказаними в наряді.

12. Підготовка озброєння та боєприпасів для перевірки їх технічного стану здійснюється відправником. Ящики з перевіреним і прийнятим військовим майном закриваються і пломбуються приймальником. Кришки ящиків зі стрілецькою зброєю і боєприпасами розсипом додатково закріплюються шурупами.

13. Приймання боєприпасів, запалів та детонаторів у герметичній упаковці проводиться без її розкриття шляхом перелічування місць і за виробничими даними на ящиках (металевих коробках). Боєприпаси, які передаються не в герметичній упаковці, у всіх випадках приймаються поштучно, з розкриттям ящиків, після чого ящики закриваються та опломбовуються приймальником.

14. Перевезення озброєння та боєприпасів залізничним, водним, автомобільним та повітряним транспортом проводиться відповідно до вимог чинного законодавства.

15. Стрілецька зброя і гранатомети, зенітні засоби, боєприпаси всіх видів, піротехнічні, імітаційні, запасні стволи до зброї перевозяться під охороною озброєної варти, яка призначається наказом командира військової частини після надходження відповідних документів на отримання (відправлення) вказаного військового майна.

Під час перевезення секретних зразків зброї, боєприпасів або аналогічного майна їх охорона здійснюється вартою на чолі з офіцером. Охорона транспорту в місцях завантаження (розвантаження), а також на шляху руху здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.

16. Особи, які призначаються для перевезення, охорони, завантаження, розвантаження озброєння та боєприпасів, повинні бути проінструктовані відправником щодо заходів безпеки і пожежної безпеки.

17. Озброєння та боєприпаси перевозяться в штатній справній упаковці. За якість і правильність пакування, завантаження, визначення розрядності і сумісності вантажу відповідають відправник і приймальник.

18. На кожний ящик складається пакувальний аркуш (додаток 7) у двох примірниках, у якому перераховуються всі предмети, що містяться в цьому ящику, їх кількість і категорія, а на предмети озброєння, крім того, проставляються їх номери. Перший примірник пакувального аркуша прикріплюється до внутрішнього боку кришки ящика, другий примірник передається одержувачу. Пакувальний аркуш заповнюється і підписується особою, відповідальною за пакування озброєння.

19. Завантажений транспорт здається приймальником під охорону за описом військового транспорту, зданого начальникові варти під охорону (додаток 8). Опис складається у двох примірниках. Один примірник з підписом начальника варти про приймання транспорту залишається у приймальника, другий видається начальникові варти.

20. Після закінчення завантаження, перевірки якості укладки і відповідності кількості предметів (місць), вказаної у відкритому аркуші (додаток 9), приймальник зобов’язаний закріпити запори бортів кузовів автомашин дротом діаметром 5-6 мм, опечатати (опломбувати) кузов своєю печаткою (пломбою), відбиток її занести до табеля постів і опису на транспорт, що охороняється, і здати транспорт варті.

21. Начальник варти зобов’язаний прийняти транспорт за описом, перевіривши при цьому шляхом зовнішнього огляду кількість ящиків, а також їх справність, стан і надійність закриття, відповідність відбитків на пломбах вказаним у табелі постів, закриття бортів.

22. За рішенням органу постачання для здавання і супроводження озброєння та боєприпасів, які відпускаються (відвантажуються) військовим частинам, може призначатися здавальник, який може рухатися разом з вартою, що охороняє вантаж. Після прибуття транспорту до місця призначення здавальник зобов’язаний здійснити його огляд, переконатися в повній цілісності вантажу і провести згідно з нарядами видачу вантажу одержувачам.

23. Приймання озброєння та боєприпасів, що надійшли до військової частини, проводиться комісією в складі не менше трьох осіб, до якої обов’язково включають представника підрозділу, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, та в присутності матеріально відповідальної особи. Головою комісії призначається один із заступників командира військової частини.

Після приймання озброєння та боєприпасів комісією складаються відповідні первинні документи (акти приймання-передавання, акти технічного стану). За результатами приймання-передавання матеріальні цінності ставляться на облік відповідних служб та підрозділів. Перші два комплекти документів результатів приймання військового майна залишаються у військовій частині, третій комплект не пізніше наступного після закінчення приймання дня надсилається до органу постачання, четвертий - вантажовідправникові.

24. Під час приймання озброєння та боєприпасів комісія здійснює перевірку їх наявності та технічного стану шляхом 100% розкриття упаковки зі зброєю, ручними бойовими гранатами, пострілами, ящиків з патронами до стрілецької зброї розсипом, а також відповідності фактично прийнятого військового майна даним супровідних документів. Приймання та огляд боєприпасів усіх видів, крім боєприпасів до стрілецької зброї, проводяться на окремому майданчику не ближче 50 м від сховищ з боєприпасами.

25. Приймання майна служби приймання озброєння та боєприпасів, що надійшло з приймальником військової частини або із здавальником вантажовідправника, здійснюється на підставі супровідних документів начальником служби приймання озброєння та боєприпасів військової частини, а в разі його відсутності - особою, що його заміщує, і начальником складу. Приймання проводиться обов’язково в присутності приймальника військової частини або здавальника.

26. За результатами роботи приймальної комісії на супровідних документах робиться запис про те, що все зазначене в них майно надійшло і прийнято повністю. Цей запис підтверджується підписами начальника служби озброєння військової частини і начальника складу. Примірники нарядів (накладних), що надсилаються до органу постачання і вантажовідправнику, засвідчуються підписом начальника штабу військової частини та скріплюються гербовою печаткою.

27. Приймання озброєння та боєприпасів, що надійшли, та оформлення приймальних документів повинно бути закінчено протягом 3 днів, а при великих партіях (1-2 вагони або платформи) - не пізніше 7 днів після надходження вантажу у військову частину.

28. У разі виявлення нестач озброєння, боєприпасів та майна, що надійшли з приймальником частини, проводиться оприбуткування фактично наявного майна й одночасно призначається службове розслідування.

29. У разі виявлення розбіжностей стосовно наявності військового майна або його технічного стану голова приймальної комісії письмово доповідає командирові військової частини для вжиття необхідних заходів.

30. Документи на озброєння та боєприпаси, які надійшли у військову частину, а також приймальні акти реєструються в журналі реєстрації облікових документів (додаток 10) і передаються начальникові складу.

Фактично прийняте озброєння та боєприпаси начальник складу оприбутковує по обліковій картці (додаток 11), озброєння, що має номери, заносить до книги номерного обліку зброї, а приймальні документи (наряди, накладні, акти) зі своїм підписом про приймання майна на відповідальне зберігання із зазначенням номерів зброї (серія, номер, рік виготовлення) і виробничих даних боєприпасів (партія, рік, завод, дані про порох) здає в службу озброєння. За прийняті документи розписується відповідальний виконавець.

На підставі повністю оформлених документів предмети, що надійшли, оприбутковуються за книгами і картками обліку частини. Озброєння, що має номери, заноситься до книги номерного обліку зброї, а кількість і виробничі дані боєприпасів - до картки обліку якісного стану боєприпасів (додаток 12).

31. У разі надходження військового майна без приймальника (здавальника) або без супровідних документів по обліку частини оприбутковується фактично прийняте майно. Нестача або пошкодження вантажу відображаються в приймальному акті. Листування щодо відпускання (приймання) озброєння та боєприпасів вважається закінченим після отримання підтвердження від одержувача, а в разі розбіжності між записами в документах і фактичною наявністю - після відповідного рішення начальника (командира), якому підпорядкований(а) склад (база).

32. Підрозділи про знайдені або добровільно здані озброєння та боєприпаси зобов’язані негайно доповісти командирові військової частини і за першої можливості здати їх до органів внутрішніх справ за місцем дислокації. По обліку підрозділів зазначені озброєння та боєприпаси не оприбутковуються.

33. На металобрухт від боєприпасів і предметів озброєння, а також на стріляні гільзи, що перевозяться, військовою частиною видається посвідчення про вибухову безпеку вантажу (додаток 13). Посвідчення вручається здавальнику.

34. У військовій частині штатна упаковка з-під зброї зберігається із розрахунку на належне за табелем озброєння для його перевезення. Надлишкова штатна упаковка (ящики з-під патронів, гранат, гранатометних пострілів, бочки з-під мастильних матеріалів) збирається, упорядковується, несправна - ремонтується і відправляється за розпорядженням органу постачання.

35. Під час видачі озброєння та боєприпасів за межі частини накладна на видачу (здавання) виписується в чотирьох примірниках.

Начальник складу проводить видачу і робить відмітки на всіх примірниках накладної про кількість і категорію виданих матеріальних засобів, проставляє дату

видачі і дає накладну для підпису про отримання приймальнику (здавальнику), після чого списує озброєння та боєприпаси за обліковою карткою, робить відповідні відмітки в книзі номерного обліку зброї і здає накладну в службу озброєння військової частини.

Стосовно озброєння, що має присвоєний номер, крім кількості і категорії, вказуються серія, номер, рік виготовлення, щодо боєприпасів - партія, рік виготовлення, завод-виробник. При великій кількості зброї ці дані зазначаються у відомості, яка додається до накладної. Відомість складається у двох примірниках, один з яких залишається у військовій частині, а інший примірник додається до примірників накладної вантажоодержувача.

Після проведених операцій та повного оформлення накладні затверджуються командиром військової частини. Підпис командира військової частини на всіх примірниках накладних засвідчується гербовою печаткою.

36. Відпущені до зброї ЗІП зазначаються в накладній подетально. У разі відпускання великої кількості різних деталей ЗІП до накладної додається відомість комплектації ЗІП (додаток 14) з подетальним їх переліком.

37. Служба озброєння військової частини перший примірник накладної віддає у підрозділ, відповідальний за ведення бухгалтерського обліку, другий - залишає в себе, третій примірник надсилає до органу постачання, четвертий примірник надсилає вантажоодержувачу або видає на руки приймальнику (здавальнику). Четвертий примірник накладної разом з відповідним приймальним актом є підставою для оприбуткування озброєння та боєприпасів по обліку частини.

IV. Забезпечення підрозділів військової частини озброєнням
і боєприпасами. Закріплення озброєння

1. Забезпечення підрозділів озброєнням та боєприпасами здійснюється службою озброєння безпосередньо зі складу частини.

2. Озброєння в підрозділах отримується на облікову чисельність за узгодженою заявкою командира підрозділу. Черговість і строк видачі (заміни) озброєння встановлюються командиром частини з урахуванням завдань, які виконуються підрозділами, та забезпечення бойової готовності.

3. Озброєння та боєприпаси зі складу військової частини одержує для підрозділу командир або старшина підрозділу на підставі вимоги-доручення (додаток 15), підписаної командиром підрозділу.

Пістолети (бойові, спортивні, навчальні) і нові зразки зброї одержує особисто командир підрозділу.

4. Накладні на видачу (здавання) озброєння і боєприпасів виписуються підрозділом, відповідальним за бухгалтерський облік військової частини, у трьох примірниках.

5. Після отримання (здавання) озброєння та боєприпасів одержувач (здавальник) підписує примірники накладної про отримання (здавання), а начальник складу - про видачу (приймання). По одному примірнику накладної начальник складу списує (оприбутковує) видане (прийняте) озброєння і боєприпаси за обліковими картками і в строк, визначений графіком документообігу, здає перший примірник накладної в підрозділ, відповідальний за ведення бухгалтерського обліку, другий примірник - у службу озброєння військової частини для списання (оприбуткування) виданого (прийнятого) майна з обліку складу та закріплення (зняття) по обліку за відповідними підрозділами. Третій примірник накладної залишається в отримувача (здавальника).

6. Під час видачі (приймання) озброєння та боєприпасів начальник складу вказує в усіх примірниках накладної кількість і категорію виданого (прийнятого) озброєння та боєприпасів, а стосовно предметів озброєння, які мають присвоєні номери, - також їх серії, номери, рік виготовлення; при видачі (прийманні) боєприпасів - їх виробничі дані (партію, рік виготовлення, завод-виробник).

При значній кількості відпущеного (прийнятого) озброєння та боєприпасів до накладної додається відомість із зазначенням серії, номера, року виготовлення

зброї, а також виробничих даних боєприпасів. Відомість складається у двох примірниках і підписується начальником складу.

7. Видача (приймання) озброєння підрозділам проводиться разом з належними до нього ЗІП, формулярами (паспортами) і картками обліку технічного стану зброї. Боєприпаси (патрони до стрілецької зброї, гранати, гранатометні постріли) видаються справними, придатними для бойового використання і в першу чергу раніше виготовлені або ті, які зберігаються в негерметичній упаковці.

8. Видача мастильних та обтиральних матеріалів проводиться за встановленими нормами витрати на наявну в підрозділах кількість озброєння.

9. Під час кожного отримання або здавання озброєння та боєприпасів командир (старшина) підрозділу подає до служби озброєння книгу обліку і закріплення озброєння та боєприпасів для здійснення в ній записів про отримання (здавання). Записи в книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів робить відповідальний виконавець служби озброєння в присутності командира (старшини) підрозділу на підставі повністю оформленої накладної. Після внесення змін книга подається начальникові служби озброєння для перевірки внесених змін і підписання. Командир (старшина) підрозділу підтверджує підписом правильність зроблених записів у цій книзі.

10. Командир підрозділу зобов’язаний у добовий строк особисто оглянути озброєння, що надійшло до підрозділу, і результати огляду записати в книгу перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів (додаток 16).

11. Офіцерам та особам сержантського і старшинського складу управління військової частини, підрозділів, розташованих при управлінні військової частини, відповідним посадовим особам інших військових частин, які знаходяться на забезпеченні військової частини, належні за табелем зброя та боєприпаси видаються безпосередньо зі складу військової частини. Підставою для видачі є рапорт військовослужбовця з резолюцією командира військової частини про видачу та з відміткою начальника служби озброєння про складання заліків зі знання матеріальної частини зброї, заходів безпеки, кримінальної відповідальності за втрату або псування зброї.

Видача озброєння і боєприпасів оформляється відповідно до пунктів 4, 5 цього розділу. Разом зі зброєю її власникові видається картка (додаток 17) для отримання з місця постійного зберігання зброї та боєприпасів.

У службі озброєння військової частини зброя, що видана офіцерам та особам сержантського і старшинського складу, обліковується за ними за картками обліку (додаток 18). Про право носіння зброї в посвідченні особи робиться запис із зазначенням найменування зразка, серії та номера зброї, року виготовлення зброї, а також дати видачі, який засвідчується підписом начальника служби озброєння. Кожний запис про видачу і здавання зброї скріплюється гербовою печаткою.

12. Військовослужбовці отриману зі складу зброю в супроводі начальника служби озброєння в той самий день здають на зберігання черговому частини. Черговий частини записує в книгу видачі і приймання озброєння та боєприпасів (додаток 19) звання, прізвище та ініціали військовослужбовця, серію і номер зброї та розписується про її приймання, а військовослужбовець - про здавання. Зміни до описів шаф та до книги видачі і приймання озброєння та боєприпасів вносяться начальником служби озброєння і засвідчуються його підписом у день отримання. Зміни до книги видачі і приймання озброєння та боєприпасів начальником служби озброєння вносяться червоним кольором кульковою ручкою.

13. Офіцери та особи сержантського і старшинського складу, які проходять службу в окремо дислокованому підрозділі, отримують зброю, боєприпаси в підрозділі, у списках якого вони значаться; офіцери та особи сержантського і старшинського складу батальйону - у підрозділі, розташованому при штабі батальйону.

Видачу і закріплення зброї проводить старшина підрозділу під підпис у книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів після подання рапорту з відміткою командира підрозділу про перевірку знань будови та тактико-технічних характеристик зброї, заходів безпеки, кримінальної відповідальності за втрату або псування зброї і боєприпасів.

14. Рапорт військовослужбовця із записом у ньому серії та номера виданої зброї, а також дати видачі разом з атестатом (додаток 20) надсилається в штаб військової частини в тижневий строк і зберігається в справах служби озброєння. У посвідченні особи записуються вид отриманої зброї, її серія та номер, запис засвідчується підписом командира підрозділу та скріплюється гербовою печаткою військової частини. Картка видається в службі озброєння військової частини під підпис у журналі реєстрації облікових документів командирові (старшині) підрозділу і закріплюється за особою в книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів.

15. Стрілецька зброя, озброєння групового використання та оптичні прилади щороку закріплюються за підрозділами наказом командира військової частини на штатну чисельність із зазначенням найменування зразків, серій, номерів, років виготовлення та видаються в підрозділи на облікову чисельність. Зброя особовому складу вручається в урочистій обстановці перед строєм командиром підрозділу. Озброєння групового використання вручається обслугам, як правило, особисто командиром військової частини. Військовослужбовець за отриману зброю розписується в книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів. Найменування зразка зброї, серія, номер і дата видачі записуються у військовий квиток військовослужбовця та скріплюються гербовою печаткою військової частини.

16. Військовослужбовець, за яким закріплюється озброєння групового використання, зобов’язаний перевірити його технічний стан і комплектність та доповісти командирові підрозділу письмово про приймання озброєння. Після приймання озброєння військовослужбовець відповідає за його справність, укомплектованість і дотримання правил експлуатації.

17. У разі вибуття військовослужбовців строкової служби з військової частини на строк понад 30 діб зброя здається на склад. Зберігати в підрозділі незакріплену зброю забороняється. Незакріплену зброю дозволяється зберігати в підрозділі не більше 3 діб, а в підрозділі, розташованому за межами пункту дислокації складу озброєння, - не більше одного місяця. На період звільнення особового складу з військової служби та його призову командирам підрозділів дозволяється закріпляти за особовим складом, який залишився, по декілька одиниць зброї під їх особистий підпис у книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів. Додаткова зброя у військовий квиток військовослужбовця не записується.

Озброєння та боєприпаси, що підлягають здаванню, направляються до складу озброєння військової частини при першій можливості. Зіпсоване в підрозділі озброєння здається на склад озброєння тільки після завершення службового розслідування.

18. Перед здаванням на склад озброєння та боєприпаси оглядаються командиром підрозділу, при цьому вся зброя, що здається, піддається повному розбиранню, чиститься, змащується і збирається відповідно до вимог експлуатаційної документації. Підготовлене до здавання озброєння оглядається начальником служби озброєння, результати перевірки його стану заносяться до книги огляду перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів. Приймати на склад озброєння не перевірені начальником служби озброєння зразки зброї забороняється.

19. Здавання озброєння та боєприпасів підрозділом проводиться разом із належними ЗІП, формулярами і картками технічного стану. Стан і комплектність озброєння перевіряються під час приймання його на склад начальником складу озброєння.

Зброя, прийнята на склад озброєння, як правило, підлягає видачі тим підрозділам, за якими вона була закріплена. Передавати зброю і боєприпаси з підрозділу в підрозділ, обминаючи склад озброєння, забороняється.

20. Офіцери та особи сержантського і старшинського складу управління частини і підрозділів, розташованих у межах дислокації військової частини, зброю і боєприпаси, які за ними закріплені, здають особисто на склад озброєння під контролем начальника служби озброєння. У разі вибування офіцера (осіб рядового, сержантського і старшинського складу) окремо дислокованого підрозділу до нового місця служби або звільнення в запас (відставку) командир підрозділу (старшина) приймає від нього озброєння, робить запис у посвідченні військовослужбовця, який вибуває, про здавання зброї, видає довідку (додаток 21), у якій зазначаються номер пістолета та кількість патронів, які були здані особою, що вибула. Довідка подається до служби озброєння військової частини.

21. Зброя і патрони офіцерів та осіб сержантського і старшинського складу, які звільняються з Національної гвардії України за недисциплінованість, здаються на склад (старшині) їх прямими начальниками за розпорядженням командира військової частини.

V. Переміщення озброєння і боєприпасів з особовим складом

1. Переміщення озброєння і боєприпасів з особовим складом, який прямує в одиночному порядку:

1) військовослужбовці строкової служби, які переводяться в одиночному порядку з одного підрозділу частини до іншого, а також у разі звільнення в запас чи відрядження до іншої військової частини, вибувають без зброї. Закріплена за ними зброя перед їх вибуванням упорядковується (чиститься, змащується, ремонтується), оглядається командиром підрозділу із записом про результати огляду в книзі перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів і здається старшині підрозділу, який розписується за прийняте озброєння в книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів. У військових квитках військовослужбовців командир підрозділу робить запис про здавання ними зброї. Кожний запис про видачу і здавання зброї скріплюється гербовою печаткою;

2) у разі переміщення по службі офіцерів та осіб сержантського і старшинського складу з однієї військової частини до іншої або звільнення в запас (відставку) все озброєння та боєприпаси, які були видані їм для службового користування, за винятком зброї з відзнакою "Іменна вогнепальна зброя", відомчими відзнаками "Вогнепальна зброя" і "Холодна зброя" (далі - відомча відзнака), здаються за місцем їх отримання (на склад озброєння або старшині підрозділу). Зброя з відомчими відзнаками записується до атестата із зазначенням її найменування, серії, номера, року виготовлення.

Якщо військовослужбовець не має відзнак, в атестаті записується: "Зброя не значиться". Після закінчення військових навчальних закладів та при звільненні з військ атестат не виписується;

3) атестат виписується в одному примірнику, підписується командиром військової частини та начальником служби озброєння, засвідчується гербовою печаткою військової частини і видається військовослужбовцю, який вибуває, під підпис у журналі реєстрації облікових документів;

4) одночасно з видачею атестата в картці обліку зазначаються номер і дата наказу (розпорядження), на підставі якого військовослужбовець переводиться до іншої військової частини або звільняється в запас (відставку), та номер виданого йому атестата. Військовослужбовець, який вибуває, підтверджує особистим підписом у картці обліку отримання атестата;

5) атестат є документом для списання відомчої відзнаки з обліку служби озброєння військової частини. Картка обліку разом з першим примірником накладної на здавання озброєння та боєприпасів військовослужбовця, який вибуває, по реєстру надається до підрозділу, відповідального за ведення бухгалтерського обліку. Після внесення відповідних змін картка обліку передається до служби озброєння та підшивається до справи, про що робиться відмітка в журналі реєстрації облікових документів;

6) офіцерам та особам сержантського і старшинського складу, які проходять службу в окремо дислокованих підрозділах, атестат видається після подання в службу озброєння довідки про здавання зброї і боєприпасів, підписаної командиром підрозділу;

7) начальник служби озброєння перевіряє повноту здавання озброєння та боєприпасів, що закріплені за військовослужбовцем, який вибуває, на склад озброєння (старшині окремо дислокованого підрозділу), про що робить відмітку в його посвідченні. Документи на відрядження (звільнення) офіцерам та особам сержантського і старшинського складу, які вибувають з військової частини, видаються штабом військової частини тільки за наявності на обхідному листі підпису начальника служби озброєння. Військовослужбовці при прибутті до місця нового призначення атестат подають до служби озброєння не пізніше тридобового строку. Зброя з відомчими відзнаками, яка закріплена за ними, звіряється з даними атестата, після чого атестат реєструється в журналі реєстрації облікових документів і є підставою для урахування зброї, що надійшла, за книгою обліку озброєння та боєприпасів, а також заведення картки обліку, у якій розписується військовослужбовець, що прибув, про наявність озброєння, що обліковується за ним. Дозволяється нагородну зброю та боєприпаси до неї зберігати на складі озброєння військової частини;

8) про надходження і вибуття зброї з відомчою відзнакою з військовослужбовцями доповідається Головному управлінню НГУ;

9) у разі звільнення в запас (відставку) військовослужбовців у приписі, що видається їм штабом військової частини, за наявності в них відомчої відзнаки робиться відповідний запис.

2. Переміщення озброєння та боєприпасів з особовим складом, який прямує в складі підрозділу:

1) у разі відрядження підрозділу з однієї військової частини до іншої залежно від службово-бойових завдань він може згідно з розпорядженням старшого начальника вибувати із закріпленими озброєнням та боєприпасами. Про таке розпорядження командир військової частини, з якої вибуває підрозділ, письмово повідомляє орган постачання, на забезпеченні якого знаходиться ця частина, із зазначенням повного переліку озброєння та боєприпасів, що вибувають;

2) командир підрозділу, який вибуває:

здає на склад озброєння військової частини зразки озброєння та боєприпасів, які не потрібні для виконання службово-бойових завдань, та отримує озброєння і боєприпаси;

особисто перевіряє наявність і стан озброєння та боєприпасів, що залишилися в підрозділі;

складає у двох примірниках поіменний список особового складу, де кожен військовослужбовець, що вибуває, на підставі даних книги обліку і закріплення озброєння та боєприпасів підрозділу своїм підписом підтверджує правильність запису про закріплене за ним озброєння;

готує озброєння і боєприпаси до перевезення;

3) начальник служби озброєння військової частини стосовно підрозділу, що вибуває:

контролює, щоб вибуваючим підрозділом було здано на склад військової частини озброєння і боєприпаси;

організовує забезпечення підрозділу необхідними видами озброєння та боєприпасами, яких не вистачає;

перевіряє правильність оформлення всіх прибутково-видаткових документів цього підрозділу і проведення їх по обліку;

звіряє облік служби озброєння з обліком підрозділу;

4) озброєння і боєприпаси, які тимчасово вибувають з особовим складом підрозділу на збори, спортивні змагання, що проводяться в межах місця постійної дислокації військової частини або поза ним, у службові відрядження, а також в інші підрозділи військової частини, з обліку підрозділу не знімаються. Вказане озброєння та боєприпаси видаються черговим (старшиною) підрозділу кожному військовослужбовцю під підпис у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів, а за загальну кількість зброї розписується старший команди, що вибуває. Старшому підрозділу, що вибуває, вручається поіменний список вибуваючих військовослужбовців, що підписується командиром підрозділу і старшиною. Під час вибуття підрозділу за межі пункту постійної дислокації військової частини поіменний список військовослужбовців, що вибувають, підписується командиром військової частини або начальником штабу і засвідчується гербовою печаткою. Поіменний список є документом, який посвідчує належність озброєння та боєприпасів певному підрозділу;

5) військовослужбовцю, що вибуває в службове відрядження зі зброєю, у документі про відрядження записуються зразок, серія, номер зброї та кількість боєприпасів. Запис засвідчується підписом особи, яка підписала документ про відрядження, і гербовою печаткою. Зброя, що призначається для озброєння військового наряду (варти), записується у відповідний документ про відрядження старшого військового наряду (начальника варти);

6) прибувши до місця призначення, старший підрозділу, начальник військового наряду (варти) доповідають про своє прибуття. Озброєння та боєприпаси, якщо вони не потрібні для виконання службових завдань (обов’язків), підлягають здаванню на зберігання у військову частину або чергову частину територіального органу внутрішніх справ;

7) після повернення зі зборів, службового відрядження, варти або інших службово-бойових завдань зброю і боєприпаси приймає черговий частини (підрозділу), про що він розписується в книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів. Зброя приймається поштучно, за номерами і комплектністю.

VІ. Зберігання озброєння та боєприпасів

1. Зберігання озброєння і боєприпасів у підрозділах та в чергового частини:

1) для зберігання зброї та боєприпасів у підрозділі відводиться кімната площею не менше 0,25 кв. м на одного військовослужбовця. Кімната для зберігання зброї повинна бути обладнана двома дверима (робочими та запасними), що відчиняються всередину казарменого приміщення. Двері можуть бути металеві з оглядовим оптичним вічком (оглядовим вікном розміром 100 х 100 мм, прикритим склом з внутрішнього боку кімнати) або металеві ґратчасті, при цьому прути діаметром не менше 10 мм зварюються на кожному перехрещенні, утворюючи чарунки не більше 50 х 60 мм. Вікна обладнуються такими самими металевими ґратами з внутрішнього боку приміщення кімнати або між рамами. Двері основного входу замикаються на два надійні замки і додатково можуть обладнуватися електромеханічним замком, який відкривається тільки черговим частини, а в окремо дислокованому підрозділі - командиром підрозділу, де кнопка розблокування електромеханічного замка має знаходитися в металевому коробі в канцелярії командира окремо дислокованого підрозділу, який замикається на замок. Водночас двері обладнуються хвірткою-бар’єром. Двері запасного входу замикаються на один замок зсередини кімнати і опечатуються печаткою командира підрозділу. Якщо немає можливості зробити двоє дверей, вхід до кімнати зберігання зброї обладнується дверима з шириною дверного прорізу не менше 1,5 м;

2) усі місця зберігання зброї та боєприпасів (склади, майстерні, сховища, кімнати зберігання зброї підрозділів, чергових військової частини, кімнати зберігання зброї у варті) обладнуються типовими технічними засобами охорони та системами відеоспостереження з резервними джерелами живлення, які забезпечують їх роботу під час відключення промислової електромережі. Конструкція технічних засобів охорони повинна забезпечувати їх спрацювання з відповідним звуковим та світловим сигналом під час розкриття місць зберігання, а також у разі пошкодження проводки. Усі сигнальні пристрої (пульти) повинні мати добре видимі контрольні датчики їх робочого стану.

Шлейфи охоронної сигналізації вікон, дверей кімнати для зберігання зброї підрозділу, шаф з пістолетами та боєприпасами, у тому числі варти, системи відеоспостереження виводяться до приміщення чергового військової частини; в окремо дислокованому підрозділі - до канцелярії командира підрозділу; чергового частини та майстерні з ремонту озброєння - на пульт начальника варти.

Справність охоронної та протипожежної сигналізації перевіряється щодоби командиром підрозділу, черговим частини (підрозділу), начальником варти під час здавання (приймання) чергування. Результати перевірки справності охоронної та пожежної сигналізації заносяться посадовою особою, яка їх перевіряла, до книги приймання та здавання чергування, а начальником варти - до постової відомості.

Наказом командира військової частини призначається експлуатаційна група для встановлення сигналізації та підтримання її у справному стані.

Список особового складу експлуатаційної групи погоджується з підрозділом військової контррозвідки Служби безпеки України та територіальними органами МВС.

Усі двері сховищ, кімнат для зберігання зброї, майстерні з ремонту озброєння, а також ставниць, шаф та ящики мають опечатуватися мастиковою печаткою. Двері кімнати для зберігання зброї опечатуються мастиковими печатками чергового роти і командира роти (у разі його відсутності - старшини роти), ставниці - печаткою чергового роти, шафи та ящики з боєприпасами - печаткою старшини роти.

Колодочки під мастикову печатку мають задовольняти такі вимоги:

діаметр кола в колодочці не повинен перевищувати діаметра печатки більше ніж на 2 мм;

глибина отвору мастикової печатки в колодочці - не більше ніж 5 мм;

при заповненні отвору мастикою вона не повинна виступати над поверхнею колодки;

3) ключі від ставниць та дверей кімнати для зберігання зброї мають бути постійно в чергового роти, а ключі від шаф і ящиків з боєприпасами - у старшини роти. В окремо дислокованому підрозділі шафи з пістолетами і боєприпасами для несення служби, шафи з боєприпасами бойового запасу та боєприпасами на бойову підготовку замикаються та опечатуються печаткою старшини роти. Передача ключів від кімнати для зберігання зброї, ставниць, шаф (ящиків) іншим особам, у тому числі особі, якій підпорядковані черговий та старшина роти, без перевірки наявності й здавання під підпис зброї та боєприпасів, які там зберігаються, заборонена.

Запасні ключі в тубусі, запечатаному командиром роти, зберігаються у чергового частини в замкненому металевому ящику (шафі).

В окремо дислокованих підрозділах запасні ключі від кімнат для зберігання зброї зберігаються у командира підрозділу в запечатаному ним тубусі, який міститься в його металевому сейфі.

У разі втрати ключів старі замки негайно замінюються новими;

4) розпечатування (запечатування) кімнати зберігання зброї в службовий час проводиться з дозволу командира або старшини підрозділу та в їх присутності. Відповідна службова особа про своє рішення щодо відкриття кімнати зберігання зброї повідомляє чергового військової частини.

Відкриття (закриття) складів озброєння і майстерень з ремонту озброєння проводиться згідно з вимогами Закону України "Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України".

Відкриття (закриття) місць зберігання зброї в позаслужбовий час та вихідні, неробочі і святкові дні проводиться тільки з дозволу чергового військової частини;

5) зброя в підрозділах має зберігатися тільки розрядженою та зі знятими чохлами. Автомати, ручні кулемети, гвинтівки, карабіни, ручні гранатомети, запасні стволи до кулеметів зберігаються в металевих ставницях, біноклі - у металевих шафах (ящиках). Ставниці, металеві шафи, ящики фарбуються із зовнішнього боку світло-сірою фарбою, із середини - білою. Разом зі зброєю в ставниці зберігаються належний комплект ЗІП, магазини, багнет-ножі, оптичні приціли гранатометів і снайперських гвинтівок. Приладдя до зброї зберігається в прикладах зброї або спеціальних гніздах на полицях ставниць. Сумки для магазинів, патронних коробок та чохли зберігаються у відділеннях ставниць, мастильниці, заповнені мастилом, мають зберігатися на полицях ставниць, магазини до зброї зберігаються у відділеннях ставниць подавачами назовні.

Забороняється утримувати в кімнаті зберігання зброї шанцевий інструмент, протигази та інше майно;

6) навчальна зброя та навчальні боєприпаси, за винятком пістолетів, зберігаються окремо від бойових. За відсутності окремої ставниці дозволяється зберігати навчальну зброю разом з бойовою, при цьому місце її зберігання позначається написом "Навчальна зброя" і відокремлюється перегородкою. Навчальна зброя повинна мати спиляні бойки та тавро "УЧ", дерев’яні частини зброї мають бути пофарбовані в чорний колір;

7) спортивна зброя зберігається разом з бойовою. Місце її зберігання позначається написом "Спортивна зброя". Патрони до спортивної зброї зберігаються разом з бойовими патронами;

8) видача навчальної і спортивної зброї, навчальних патронів здійснюється в такому самому порядку, що й видача бойової зброї та бойових патронів.

Навчальні патрони на заняття видаються старшиною підрозділу керівнику заняття під особистий підпис у книзі видачі зброї та боєприпасів роти;

9) незакріплена зброя від підрозділів військової частини на склад озброєння здається за накладною, виписаною на підставі заявки, оформленої командиром підрозділу;

10) кулемети КПВТ і ПКТ знімаються з бронетранспортерів і разом із запасними стволами зберігаються на складі озброєння або в кімнаті для зберігання зброї підрозділу на спеціальних підставках;

11) дозволяється організовувати зберігання ЗІБ та АО в кімнаті зберігання зброї, для чого обладнуються спеціальні стелажі та підставки. Зберігання ЗІБ та АО також може бути організоване в окремому приміщенні, яке забезпечує їх збереженість;

12) у кімнаті для зберігання зброї вивішується опис майна, що є в кімнаті для зберігання зброї (додаток 22), до якого заносяться кількість ставниць, шаф, ящиків, стендів та іншого майна, що зберігаються в цій кімнаті, а також інвентарні номери ставниць, шаф та номер печатки, якою вони опечатані. На кожній ставниці (шафі) закріплюються ярлики розміром 140 х 100 мм із зазначенням підрозділу, військового звання, прізвища та ініціалів відповідальної особи, номера ставниці (шафи) і номера печатки, якою вона опечатується;

13) у ставниці (шафі, ящику) вивішується опис розміром 200 х 150 мм із зазначенням виду та кількості зброї (боєприпасів), що зберігається(ються) в ній. Біля кожного гнізда ставниці наклеюється ярличок із зазначенням виду і номера зброї, прізвища та ініціалів особи, за якою вона закріплена;

14) усі описи, що знаходяться в кімнаті для зберігання зброї, у ставницях, шафах і ящиках, підписуються командиром роти;

15) особиста зброя офіцерів, осіб сержантського і старшинського складу управління військової частини зберігається в кімнаті зберігання зброї чергового військової частини в металевій замкненій шафі. Патрони до пістолетів зберігаються в шафі разом з пістолетами, але в окремому металевому замкненому ящику. Ключі від шафи та ящика з боєприпасами зберігаються у чергового частини, передавати їх іншим особам заборонено. Ящик з боєприпасами запечатується печаткою посадової особи, призначеної наказом командира військової частини;

16) особиста зброя військовослужбовців сержантського, старшинського і офіцерського складу батальйону (роти) і патрони до неї зберігаються у чергового частини в металевій замкненій шафі з пістолетами військовослужбовців управління військової частини, але в окремому металевому замкненому ящику, який опечатується та замикається черговим військової частини. Дозволяється особисту зброю військовослужбовців батальйону (роти) і патрони до неї зберігати разом з пістолетами військовослужбовців управління військової частини;

17) у шафі з пістолетами має зберігатися відомість про їх закріплення із зазначенням порядкових номерів гнізд шафи, військових звань, прізвищ та ініціалів військовослужбовців, а також серій і номерів пістолетів. Кожне гніздо шафи з особистою зброєю позначається порядковим номером від першої до останньої шафи;

18) частину патронів для добового наряду дозволяється зберігати в окремій штатній упаковці чи щільникових приладах. Кількість таких патронів визначається в наказі командира військової частини;

19) патрони чергового підрозділу зберігаються у чергового військової частини в окремих металевих ящиках, замкнених і запечатаних печаткою начальника штабу військової частини, ключі від яких зберігаються у чергового військової частини. У кожному ящику має бути опис наявних боєприпасів, підписаний начальником штабу військової частини. Боєприпаси черговий військової частини видає командирові чергового підрозділу під його особистий підпис у заздалегідь підготовленій для цієї мети накладній;

20) у кімнаті зберігання зброї чергового частини за рішенням командира військової частини дозволяється зберігати боєприпаси та спеціальні засоби для військового оперативного резерву (резерву військової частини) у заводській упаковці (ящиках або цинках), а при невеликій кількості боєприпасів (менше ніж кількість у цинку) - в обоймах в окремих металевих ящиках;

21) боєприпаси та спеціальні засоби для військового оперативного резерву (резерву військової частини) видаються за дозволом командира військової частини під підпис у заздалегідь підготовленій для цих цілей накладній начальникові пункту бойового постачання військового оперативного резерву (резерву військової частини);

22) щомісяця начальником штабу військової частини здійснюється перевірка наявності зазначених боєприпасів, порядку та правильності їх зберігання, про що робиться запис у книзі перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів у чергового військової частини;

23) місця зберігання, чищення, порядок видачі і прийняття пістолетів і патронів до них установлюються командиром військової частини. Усі місця, де зберігаються пістолети військовослужбовців, обладнуються місцем для заряджання (розряджання) пістолетів та полицею для спорядження (розрядження) магазинів. Біля кулевловлювача розміщуються відповідна наочна документація щодо заходів безпеки під час користування зброєю і боєприпасами, порядок заряджання (розряджання) відповідного зразка пістолета і витяги зі статей Кримінального кодексу України щодо викрадення, пошкодження, порушень правил поводження зі зброєю та боєприпасами;

24) пістолети солдатів підрозділу зберігаються в металевому замкненому, запечатаному ящику на складі частини та видаються в установленому командиром військової частини порядку. У разі службової необхідності дозволяється за рішенням командира військової частини в такому самому порядку зберігати пістолети офіцерів та осіб сержантського і старшинського складу підрозділів;

25) для забезпечення виконання службово-бойових завдань особами рядового складу, пов’язаних із службою зі зброєю, дозволяється відповідну кількість зброї та боєприпасів до неї, визначену наказом командира військової частини для зазначеної категорії військовослужбовців, зберігати в окремій металевій шафі у кімнаті зберігання зброї чергового військової частини, як і зброю та боєприпаси військовослужбовців сержантського, старшинського та офіцерського складу;

26) у разі зберігання в одній кімнаті зброї та боєприпасів кількох підрозділів наказом по військовій частині призначається відповідальний за порядок розміщення, збереження й цілісність зброї та боєприпасів із числа командирів цих підрозділів, який і підписує всі описи майна в кімнаті, ставницях, шафах тощо;

27) кімнати для зберігання зброї мають цілодобово знаходитися під охороною осіб добового наряду. З темної пори доби і до світанку в кімнаті повинно бути повне освітлення. Днювальний з місця, установленого для несення служби, повинен мати можливість постійно спостерігати за входом у кімнату (виходом з кімнати) для зберігання зброї і без дозволу чергового підрозділу нікого до неї не допускати. Військовослужбовці в кімнату для зберігання зброї допускаються черговим роти з дозволу командира (старшини) підрозділу. Перебування в кімнаті для зберігання зброї військовослужбовців, у тому числі і начальників, яким підпорядковується добовий наряд, дозволяється тільки в присутності чергового роти;

28) у кімнаті для зберігання зброї мають бути: щит зі службовою документацією розміром 1000 х 850 мм, стіл однотумбовий (тумбочка), стілець (табурет), аварійне електроосвітлення та два вогнегасники;

29) на щиті зі службовою документацією вивішуються:

інструкція про порядок охорони, приймання, видачі та обліку озброєння та боєприпасів, підписана начальником штабу та затверджена командиром військової частини;

зразки записів видачі (приймання) озброєння та боєприпасів на бойову службу (варту), на заняття (чищення) і при зборі (по тривозі);

список військовослужбовців із зазначенням номерів закріпленого за ними озброєння і місць його зберігання, підписаний командиром підрозділу;

знімні зразки зліпків печаток начальника штабу військової частини, командира підрозділу, старшини і чергового підрозділу;

30) в окремо дислокованому підрозділі пістолети та боєприпаси для несення бойової служби, бойового запасу і на бойову підготовку зберігаються в кімнатах зберігання зброї підрозділів у металевих шафах.

Шафа N 1 - для зберігання бойових, навчальних і спортивних пістолетів, боєприпасів для несення бойової служби. Ключі від шафи та ящика з боєприпасами зберігаються у старшини підрозділу (чергового батальйону), передавати їх іншим особам заборонено. Патрони зберігаються в шафі разом з пістолетами, але в окремому металевому замкненому ящику (чарунці).

Частину патронів до автоматів і пістолетів із розрахунку 60 патронів на кожний автомат і 16 патронів на пістолет для добового наряду дозволяється зберігати в окремій штатній упаковці чи щільникових приладах. Кількість таких патронів визначається в наказі командира військової частини.

Шафа N 2 - для зберігання боєприпасів бойового запасу.

Шафа N 3 - для зберігання боєприпасів на бойову підготовку. У цій самій шафі, але в окремих металевих ящиках, замкнених та опечатаних командиром підрозділу, зберігаються піротехнічні, імітаційні та спеціальні засоби;

31) ключі від шаф N 2 та N 3 зберігаються у старшини підрозділу, передавати їх іншим особам заборонено;

32) боєприпаси бойового запасу та для бойової підготовки підрозділів, розташованих при управлінні військової частини, зберігаються на складі озброєння військової частини. У разі розташування складу озброєння за межами пункту постійної дислокації військової частини дозволяється в кімнаті чергового військової частини організувати зберігання місячної (квартальної) потреби боєприпасів для бойової підготовки в окремій металевій шафі. Шафа повинна бути обладнана електрозвуковою системою сигналізації, замикатися на два замки та опечатуватися печатками начальника складу озброєння та чергового військової частини. Ключі від шаф зберігаються в такому самому порядку, як і ключі від складу озброєння;

33) бойові патрони, що призначені для видачі вартам, військовим нарядам, мають бути одного заводу і року виготовлення. Патрони з відбитками бойка або окисом на капсулях, з тріщинами та вдавленнями на гільзах або кулях, з кулями, які хитаються або випадають, негайно замінюються і здаються на склад озброєння військової частини;

34) навчальні патрони для всіх видів зброї та макети інших боєприпасів (гранат, пострілів тощо), навчальні стрілецькі прилади зберігаються в кімнаті для зберігання зброї підрозділу в окремих металевих ставницях (шафах, ящиках), замкнених та опечатаних старшиною підрозділу. Зазначені види військового майна на заняття видаються старшиною підрозділу керівникові заняття під особистий підпис у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів;

35) видача офіцерам та особам сержантського і старшинського складу управління військової частини закріплених за ними пістолетів і боєприпасів до них на навчання, заняття, при заступанні в наряд і виконанні інших службових завдань проводиться під підпис у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів з обов’язковим пред’явленням картки, яка зберігається в металевій шафі для зберігання пістолетів під час перебування зброї та боєприпасів у військовослужбовця. Письмовий дозвіл на видачу зброї та боєприпасів дає командир або за його рішенням начальник штабу військової частини;

36) для видачі пістолетів та боєприпасів до них кімната зберігання зброї чергового військової частини додатково обладнується вікном для видачі озброєння. Вікно замикається на один замок зсередини кімнати, опечатується печаткою чергового частини. Шлейф охоронної сигналізації вікна виводиться на пульт чергового частини та начальника варти;

37) зброя для навчання, занять, чищення з кімнати для зберігання зброї видається черговим підрозділу з письмового дозволу командира підрозділу під особистий підпис кожного військовослужбовця в книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів;

38) в окремо дислокованому підрозділі пістолети і боєприпаси для бойової служби видає (приймає) старшина роти (черговий батальйону), решту озброєння -черговий підрозділу. Боєприпаси, піротехнічні та спеціальні засоби на бойову підготовку видає (приймає) старшина роти;

39) зброя особовому складу варти видається під особистий підпис, а боєприпаси - під підпис начальника варти в книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів. У разі вибуття у відрядження в книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів зазначається номер посвідчення про відрядження;

40) у разі приведення військової частини у вищі ступені бойової готовності (підйому підрозділу по тривозі) зброя та боєприпаси видаються особовому складу за розпорядженням особи, що оголосила тривогу. Дозволяється видавати особисту зброю та боєприпаси до неї особам сержантського, старшинського та офіцерського складу за картками, при цьому запис у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів не робиться. Старшина підрозділу одержує під особистий підпис опечатані ящики з пістолетами і боєприпасами офіцерів та військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу батальйону (роти), які зберігаються в замкнених та опечатаних металевих ящиках, перевіряє цілісність ящиків, печаток, замків і засувів, наявність пістолетів і боєприпасів, знову замикає та опечатує ці ящики і під охороною вивозить їх до місця видачі. Прибувши до місця видачі, старшина підрозділу відчиняє ящики з пістолетами і боєприпасами, перевіряє в них наявність пістолетів і боєприпасів і за командою прямих начальників видає озброєння та боєприпаси особовому складу під особистий підпис у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів роти.

Зброя особовому складу підрозділів видається черговим підрозділу за командою чергового частини під особистий підпис кожного військовослужбовця в книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів;

41) з метою прискорення видачі зброї та боєприпасів у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів по тривозі (додаток 23) завчасно робиться запис. Підпис про отримання зброї (у тому числі й пістолетів) та боєприпасів ставиться під час їх отримання. Письмовий дозвіл на видачу зброї та боєприпасів надає командир військової частини (підрозділу) або посадова особа, яка виконує його обов’язки, після отримання сигналу та відповідного дозволу;

42) здавання зброї та боєприпасів особовим складом проводиться після закінчення несення служби, занять тощо кожним військовослужбовцем у присутності свого безпосереднього командира (начальника) черговому підрозділу та старшині підрозділу під підпис у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів та книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів по тривозі. Офіцери та військовослужбовці сержантського і старшинського складу здають зброю та боєприпаси особисто черговому частини (старшині підрозділу) самостійно, після чого їм повертається картка;

43) у всіх випадках неповного здавання озброєння та боєприпасів черговий військової частини (підрозділу), старшина підрозділу негайно доповідає про це командирові військової частини (підрозділу) і за його розпорядженням уживає заходів щодо розшуку озброєння та боєприпасів, яких не вистачає;

44) під час організації бойової служби командир підрозділу повинен передбачати заходи, що забезпечують надійність охорони зброї та боєприпасів. Під час інструктування особового складу варт та інших військових нарядів з урахуванням особливостей несення служби командир підрозділу повинен нагадувати особовому складу порядок зберігання зброї та боєприпасів і заходи безпеки при поводженні з ними;

45) у разі звільнення військовослужбовця від несення служби перед відправленням його в розташування військової частини (підрозділу) начальник варти (військового наряду) повинен вилучити в нього зброю та боєприпаси. Вилучена зброя та боєприпаси здаються начальником варти (військового наряду) після закінчення несення служби;

46) зберігання спортивної зброї на період підготовки і проведення змагань з кульової стрільби здійснюється в окремій шафі в кімнаті для зберігання зброї чергового частини (підрозділу). На цей час наказом по військовій частині призначаються старший команди, старший керівник та керівник стрільби, склад команди, начальник пункту бойового постачання, дні та час проведення тренувань (змагань). На зазначені посади з обслуговування стрільб дозволяється призначати представників спортивних команд. Видачу зброї особовому складу спортивної команди проводить черговий частини (підрозділу) під підпис кожного військовослужбовця в книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів. За загальну кількість розписується старший команди. Боєприпаси видаються зі складу військової частини на кожен день стрільби в установленому порядку;

47) у разі відсутності особи, відповідальної за облік, зберігання та видачу зброї і боєприпасів, склад озброєння, кімната для зберігання зброї, ставниця, шафа чи ящик на підставі письмового наказу командира військової частини можуть бути відчинені за допомогою запасних ключів комісією у складі не менше 3 осіб. При цьому складається акт, у якому зазначається, коли і хто відчинив, за чиїм розпорядженням, що вилучено і кому передано. Акт складається у двох примірниках і підписується комісією. Один примірник акта залишається у місці зберігання озброєння та боєприпасів, яке було відчинено, другий примірник зберігається в службі озброєння військової частини. Перед зачиненням дверей складу кімнати для зберігання зброї ставниці, шафи чи ящики замикаються на замки та опечатуються особистою печаткою голови комісії. Надалі відчинення вищезазначених місць зберігання зброї особою, відповідальною за зберігання зброї та боєприпасів, проводиться також комісійно в присутності начальника служби озброєння військової частини з обов'язковим переліченням наявності озброєння та боєприпасів, що зберігаються, і звіренням їх з обліковими даними;

48) перевірки, огляди озброєння та боєприпасів проводяться командирами військових частин, підрозділів, начальниками служб озброєння та іншими посадовими особами за планом основних заходів військової частини (планом-календарем), затвердженим командиром військової частини, у паркові та господарські дні, години догляду за технікою та озброєнням, а також перед комплексними та іншими заняттями, що проводяться з використанням озброєння та боєприпасів. У підрозділах огляди зброї плануються в розкладі занять. Огляди озброєння проводяться в присутності осіб, за якими озброєння закріплено. Командири взводів проставляють результати оглядів озброєння в журналі обліку бойової підготовки взводу з виставленням оцінок технічного стану. Посадові особи, від командира роти і вище, результати проведення перевірок наявності, обліку, збереження та стану озброєння і боєприпасів записують до книги перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів. За результатами перевірки командири батальйонів щокварталу складають акти перевірки, які передаються для зберігання до служби озброєння. Результати оглядів озброєння та боєприпасів командиром військової частини, заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини і начальником служби озброєння оформляються актом перевірки та оголошуються наказом командира військової частини, у якому даються вказівки щодо усунення недоліків;

49) зброя у вартах зберігається у ставницях, які можуть бути розміщені в кімнаті начальника варти, загальній кімнаті або в кімнаті для зберігання зброї. Зазначені місця зберігання зброї та боєприпасів обладнуються технічними звуковими та світловими засобами сигналізації, виведеними на пульти начальника варти та чергового військової частини, а також замикаючим пристроєм, який унеможливлює самовільне вилучення зброї зі ставниці без дозволу начальника варти;

50) за рішенням командира військової частини у варті створюється запас боєприпасів у цинках та ручних гранат, який зберігається в металевій шафі (ящику), обладнаній(ому) охоронною сигналізацією. Розмір запасу боєприпасів, порядок його зберігання та контроль за наявністю боєприпасів організовуються відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України. Ці боєприпаси обліковуються за підрозділом, який відповідає за вартове приміщення. Заміна боєприпасів, які зберігаються у вартах, проводиться один раз на три роки;

51) передавання (закладення) у вартове приміщення боєприпасів (які постійно зберігаються у вартовому приміщенні) з підрозділу проводиться згідно з актом. Акт складається начальником штабу військової частини, начальником служби озброєння військової частини, командиром підрозділу, з якого передаються боєприпаси у варту, і начальником варти. Акт затверджується командиром військової частини. Примірники (копії) акта передаються начальникові штабу військової частини, начальникові служби озброєння військової частини; командирові підрозділу, з якого передаються у варту боєприпаси. Один примірник акта вкладається в ящик із запасом патронів варти;

52) другий комплект ключів від ставниць зі зброєю (кімнати зберігання зброї) та шаф (ящиків) із боєприпасами бойового запасу варти зберігається в окремих тубусах, опечатаних печаткою начальника штабу військової частини, у таємному діловодстві;

53) після зміни та прибуття в підрозділ особовий склад варти повинен у першу чергу здати пістолети та боєприпаси черговому військової частини (старшині підрозділу), решту зброї після обслуговування - черговому підрозділу. Контроль за здаванням здійснює черговий військової частини (черговий по вартах), черговий підрозділу і начальник варти.

2. Сховища складу озброєння та їх обладнання:

1) сховища складу озброєння призначені для приймання, зберігання і видачі (відправлення, відвантаження) озброєння та боєприпасів;

2) сховища за своєю конструкцією і характером обладнання та з метою забезпечення гарантованого збереження озброєння, боєприпасів мають задовольняти такі вимоги:

забезпечувати захист озброєння та боєприпасів від атмосферних опадів, пилу, піску, сонячної радіації та їх надійне збереження;

бути зручними для спостерігання за озброєнням та боєприпасами, для виконання робіт з їх обслуговування;

забезпечувати швидкість і зручність завезення і вивезення озброєння та боєприпасів;

мати цегляні (кам’яні, шлакобетонні, з бетонних плит) стіни;

між стінами та стелею не повинно бути проміжків;

фундамент сховищ і вимощення з твердим покриттям мають унеможливлювати підкоп;

бути відгородженими від інших складських приміщень капітальними стінами або стінами, заармованими металевими ґратами, обладнаними протипроломною сигналізацією, і мати окремий вихід;

мати капітальну підлогу і фронтони, які унеможливлюють проникнення через них людей усередину приміщення;

дерев’яні конструкції сховищ мають бути вкриті вогнезахисною сполукою або пофарбовані вогнестійкою фарбою;

мати металеві двері і дверну коробку, а також другі ґратчасті двері з вічками розміром 50 х 60 мм та діаметром прута не менше 10 мм. Двері мають замикатися на два надійні замки і опечатуватися мастиковою печаткою;

3) конструкція дверей має унеможливити їх зняття з петель у зачиненому стані. Кінці болтів, які закріплюють завіси, мають бути розклепані з внутрішнього боку або приварені до гайок. Внутрішні стулки двостулкових дверей, у тому числі ґратчастих дверей, зверху і знизу мають зачинятися на гачки;

4) склад озброєння повинен мати мінімальну кількість вікон (рами їх не повинні відчинятися), у прорізах яких обладнуються металеві ґрати з вічками 50 х 60 мм і діаметром прута не менше 10 мм, а також металеві сітки з вічками не більше 10 х 10 мм і дротом завтовшки не менше 2,5 мм;

5) стіни, стелі, двері, вікна, вентиляційні отвори блокуються електромеханічними датчиками сигналізації з внутрішнього боку, із зовнішнього боку вікна і двері мають блокуватися променевими датчиками виявлення. Сигнали від усіх датчиків виявлення забороненої зони і приміщень складу виводяться до чергового частини та начальника варти. Порушення блокування складу озброєння має супроводжуватися світлозвуковим сигналом на об'єкті, що охороняється. Облік спрацювання технічних засобів виявлення та облік усіх відключень електромережі на території військової частини (складу озброєння) ведеться в апаратному журналі черговим частини та начальником варти;

6) територію, на якій розташовані склади (сховища) озброєння, обгороджують зовнішньою і внутрішньою огорожею. Відстань між цими огорожами визначають залежно від місцевих умов, вона може бути 10 м чи більше. Огорожа має бути заввишки не менше 2 м, а відстань між дротами - не більше 15 см.

Технічні засоби охорони встановлюють між внутрішньою та зовнішньою огорожами з урахуванням місцевих умов і технічних характеристик апаратури.

Для зручності спостереження за підступами до складу (сховища) озброєння в проміжках між огорожами встановлюють спостережні вишки, обладнані куленепробивними щитами, з дверцями, що замикаються зсередини, засобами зв’язку, сигналізації та прожекторами;

7) навколо складів озброєння, розташованих поза територією військової частини, у встановленому порядку влаштовується заборонена для сторонніх осіб зона.

Межі забороненої зони мають бути позначені покажчиками з написом: "Заборонена зона. Прохід (проїзд) заборонено (закрито)". Про встановлення забороненої зони командир військової частини має своєчасно оповістити населення.

На території поста залежно від місцевих умов чатовому мають бути забезпечені якомога більші огляд та обстріл (не менше 50 метрів), для чого територію навколо поста очищають від кущів, проріджують дерева, нижні сучки та гілки обрізують до висоти 2,5 м, траву скошують, зайві предмети прибирають. Межа, за яку заборонено наближатися до поста стороннім особам, має бути позначена помітними чатовому вдень і вночі покажчиками;

8) у нічний час підступи до складу (сховища) озброєння освітлюють;

9) на кожному зовнішньому посту безпосередньо біля складу (сховища) озброєння мають бути засоби пожежегасіння: вогнегасники, ящики з піском, бочки з водою, відра та інвентар (лопати, сокири, ломи, гаки);

10) озброєння та боєприпаси залежно від вимог, що висуваються до їх зберігання, мають утримуватися в опалюваних або неопалюваних сховищах.

В опалюваних сховищах протягом усього року має підтримуватися температура повітря в межах від +5 оС до +30 оС, а відносна вологість повітря - не вище 70%. Добовий перепад температур не повинен перевищувати 5 оС;

11) усі сховища з озброєнням і боєприпасами мають утримуватися в справному стані. На час капітального ремонту приміщень озброєння та боєприпаси з них забирають. Поточний ремонт проводиться в завантажених боєприпасами сховищах у присутності начальника складу. Робітники (військовослужбовці), які здійснюють ремонтні роботи, повинні бути ознайомлені з правилами техніки безпеки і протипожежної безпеки. Якщо поточний ремонт необхідно провести в місці розташування боєприпасів, то їх треба перемістити в інше місце. Усі підготовчі роботи з будівельними матеріалами (розпилювання, стругання та інші) проводяться поза сховищем;

12) електричне освітлення (220 В) у вибухобезпечному виконанні допускається в усіх сховищах, за винятком сховищ з боєприпасами, вибуховими речовинами, засобами підривання, мастильними матеріалами та вогнесумішами;

13) у сховищах має бути природна або штучна вентиляція. Провітрювання сховищ проводиться в суху погоду при швидкості вітру не більше 5 м/с і при відносній вологості повітря не більше 60%. Напівпідземні та підземні сховища, що не мають пристроїв для протягу повітря, обладнуються штучною вентиляцією. В опалюваних сховищах опалення має бути центральним;

14) з метою правильного розміщення, зберігання, контролю та найбільш повного використання площі сховища обладнуються стелажами, шафами та піддонами. Для швидкого знаходження потрібних предметів озброєння та боєприпасів стелажі, шафи, полиці у сховищах нумеруються. Нумерація місць зберігання позначається в картках обліку;

15) у сховищах із засобами підривання, вибуховими речовинами і вогнесумішами дозволяється працювати тільки з обмідненим інструментом;

16) боєприпаси, вибухові речовини та засоби підривання мають зберігатися в окремих критих неопалюваних сховищах наземного, напівпідземного або підземного типів і обов’язково окремо від усіх видів матеріальних засобів;

17) склади з боєприпасами, вибуховими речовинами та засобами підривання мають бути віддалені від житлових та господарських споруд на відстань не менше 200 м, від залізничних шляхів, ліній електропередач, фабрик, заводів, стрільбищ і полігонів - на відстань не менше 500 м, причому директриса стрільбища має проходити осторонь кордонів складів. Відстань від складу з боєприпасами, вибуховими речовинами та засобами підривання до складів пально-мастильних матеріалів (далі - ПММ), автопарків і парків бойових машин, ремонтних майстерень, лазень і котелень має бути не менше ніж 300 м;

18) у разі наявності раніше побудованих складів з боєприпасами відстань від них до житлових і господарських будівель (за винятком складів з ПММ, стоянок цистерн з пальним, парку, ремонтної майстерні та котелень) може бути скорочена до 100 м, у цьому випадку труби ближніх будівель з пічним опаленням обладнуються іскроуловлювачами.

3. Загальний порядок зберігання:

1) зберігання озброєння та боєприпасів включає:

дотримання необхідних умов зберігання (температури, відносної вологості);

дотримання правил розміщення, установлення та укладання (інтервали, відстані, розвантаження механізмів, підвіска коліс);

дотримання правил спільного зберігання та пожежної безпеки;

2) у військових частинах для розміщення озброєння та боєприпасів складається план, у якому має бути вказано:

перелік сховищ;

тип будови сховищ;

корисна та фактична місткість сховищ.

До плану розміщення додається схема розташування сховищ, а також озброєння та боєприпасів, що в них зберігаються. План розміщення затверджується командиром військової частини;

3) усе озброєння та боєприпаси, що зберігаються на складі, мають бути укомплектовані ЗІП, забезпечені справною штатною упаковкою. Придатна вільна упаковка має зберігатися під навісами та бути вкритою від проникання атмосферних опадів. У разі наявності вільної складської площі дозволяється зберігати упаковку від зброї у сховищах. Непридатна упаковка списується за актом, який затверджується командиром військової частини, а та, що потребує ремонту, відновлюється силами особового складу;

4) озброєння та боєприпаси в сховищах укладаються так, щоб найкращим чином з урахуванням правил спільного зберігання використовувати площу та кубатуру приміщень, природне освітлення та вентиляцію, зручність завантаження і розвантаження, можливість проведення робіт з технічного обслуговування, а також міцність підлог та упаковки;

5) фактичне навантаження на підлогу не повинно перевищувати допустимого, що вказане в паспорті цього сховища. Для забезпечення вентиляції у сховищах між верхньою поверхнею штабеля та стелею має бути повітряний простір не менше 0,6 м, відстань від джерела тепла і вікон - не менше 1 м;

6) озброєння та боєприпаси у сховищах розміщуються партіями і за категоріями, а також з урахуванням видів (артилерійське озброєння, засоби інженерного озброєння тощо) і правил спільного зберігання. За партію слід вважати озброєння та боєприпаси, що задовольняють такі вимоги:

однаковий тип (марка, зразок);

виготовлені, відремонтовані в одному році;

надійшли на склад протягом одного року;

зберігаються в однакових умовах;

7) усе озброєння та боєприпаси розміщуються штабелями, ставляться на піддони (бруси) розміром упоперек не менше 10 х 10 см. У разі обладнання сховищ стелажами та ставницями відстань між підлогою та нижньою полицею стелажа або ставниці має бути 20 - 25 см. Для стійкості штабелів усередині або між трьома - п’ятьма рядами ящиків укладаються дерев’яні піддони (рейки) завтовшки 3 - 5 см. Піддони (бруси) розміщуються з урахуванням можливої циркуляції повітря під штабелями і між рядами ящиків.

Біля кожного місця зберігання (стелажа, ставниці, штабеля, агрегату) має бути вивішений стелажний (штабельний) ярлик (додаток 24). Щоб відокремити в штабелі одну партію від іншої, між ними залишається проміжок 5 - 10 см. Межі штабелів позначаються стрілками, які прикріплюються до ящика на висоті 1,5 м від підлоги сховища;

8) ящики з озброєнням та боєприпасами укладаються в штабелі на стелажі кришками догори. Неповні ящики укладаються у верхніх рядах штабелів і на кожному такому ящику має бути напис про кількість виробів, що знаходяться в ньому, за винятком боєприпасів до стрілецької зброї, запалів, капсулів, електрозапальників розсипом, а також пістолетів і револьверів, які повинні зберігатися в замкнених на замок і опечатаних металевих шафах. Залишати і розміщувати озброєння та боєприпаси в проходах сховищ категорично забороняється;

9) у сховищах при розміщенні озброєння та боєприпасів залишаються проходи:

робочі - навпроти кожних дверей та один усередині сховища або уздовж стін (основний прохід) - завширшки 1,25 - 1,5 м (якщо ящики з виробами завдовжки більше 1 м, то ширину робочих проходів дозволяється збільшувати до 2 м, а за необхідності - до 3 м);

оглядові - уздовж решти стін завширшки 0,6 - 0,7 м.

Проходи на підлозі позначаються обмежувальними лініями завширшки 80 мм, нанесеними білою фарбою;

10) озброєння та боєприпаси непорушного запасу зберігаються окремо (в окремих приміщеннях) від поточного забезпечення. Якщо окремих сховищ для озброєння та боєприпасів непорушного запасу немає, то дозволяється розміщувати їх у сховищах поточного забезпечення. У цьому разі озброєння та боєприпаси непорушного запасу мають бути відокремлені від озброєння та боєприпасів поточного забезпечення глухими перегородками та дверима, що замикаються на замок і опечатуються, суміжні стіни армуються;

11) біля входу на склад (у сховище) озброєння обладнується робоче місце начальника складу і огороджується майданчик для осіб, які прибули на склад. Між дерев’яною огорожею майданчика і штабелем (ящиками, ставницями) зі зброєю та боєприпасами залишається прохід не менше 1 м;

12) на робочому місці начальника складу (сховища) озброєння повинні бути такі обладнання, документація та прилади:

табурет (стілець) та тумбочка (стіл) з ящиком для зберігання облікових документів, який замикається;

переносна драбина з площадкою для зняття та укладки ящиків верхніх рядів штабелів;

робочий інструмент, інвентар для прибирання приміщень, електричний ліхтар;

засоби пожежегасіння, телефонний апарат з виходом на комутатор військової частини;

книга видачі та приймання озброєння і боєприпасів;

картки обліку;

книга номерного обліку зброї;

книга обліку відвідування складу та розпоряджень перевіряючих (додаток 25);

журнал обліку інструктажу особового складу щодо дотримання заходів безпеки;

паспорт сховища (додаток 26) (на кожне сховище, а якщо в одній будівлі розміщено декілька сховищ, то на будівлю загалом);

опис внутрішнього обладнання, інвентарю та інструменту;

вимірювальні прилади: психометр, термометр;

13) на дошці документації начальника складу (сховища) озброєння розміщуються такі документи:

витяг з наказу про допуск особового складу до робіт на складі;

витяг з наказу про призначення начальників пункту бойового постачання;

інструкція про порядок утримування сховищ і зброї (боєприпасів), що в них зберігається(ються);

інструкція про порядок видачі та приймання озброєння та боєприпасів;

інструкція щодо техніки безпеки під час роботи в сховищах;

інструкція щодо заходів пожежної безпеки;

схема розміщення та евакуації озброєння та боєприпасів у сховищах.

Зазначені інструкції та схема розробляються заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини і затверджуються командиром військової частини;

14) картки та книги обліку зберігаються в ящику, який замикається і опечатується печаткою начальника складу озброєння, ключ від ящика після закінчення робочого дня здається разом з ключами від сховищ.

До огляду і перевірки облікових даних карток допускаються особи, що мають право перевіряти стан обліку озброєння та боєприпасів, які зберігаються;

15) у складі озброєння організовується зберігання боєприпасів та спеціальних засобів для військового оперативного резерву (резерву військової частини), зведеного загону. Боєприпаси та спеціальні засоби для військового оперативного резерву (резерву військової частини) видаються згідно з дозволом командира військової частини під підпис у заздалегідь підготовленій для цих цілей накладній начальникові пункту бойового постачання військового оперативного резерву (резерву військової частини);

16) кожне сховище закріплюється за начальником складу озброєння, який відповідає за правильне його утримання;

17) категорично забороняється видавати допуски до сховищ озброєння та боєприпасів начальникам служби озброєння та іншим особам, крім начальників цих сховищ. Відчиняти сховище за відсутності начальника сховища дозволяється тільки комісійно згідно з наказом по військовій частині з обов’язковим оформленням акта;

18) особи, які залучаються до роботи на складі озброєння та до несення вартової служби з охорони складу озброєння, призначаються наказом командира військової частини один раз на півроку після перевірки їх морально-ділових якостей атестаційною комісією військової частини (із залученням фахівців виховної роботи і спеціалістів медичних органів) та узгодження з підрозділом військової контррозвідки Служби безпеки України, органами МВС.

Для проведення робіт зі зброєю та боєприпасами призначаються найбільш дисципліновані військовослужбовці, які не мають дисциплінарних стягнень за грубі порушення військової дисципліни. Перед роботою на складі (у сховищі) ці особи повинні бути проінструктовані начальником складу. Забороняється призначати для робіт на складі озброєння військовослужбовців, які залучаються до його охорони.

Роботи на складі озброєння виконуються за розпорядженням начальника служби озброєння і під наглядом начальника складу озброєння. Вихід військовослужбовців (робітників) зі сховищ дозволяється начальником складу озброєння;

19) двері сховищ після закінчення робіт, а також у перервах замикаються і опечатуються. Замикати двері сховищ на замки зсередини не дозволяється. Ключі від сховищ, металевих шаф з пістолетами (револьверами) та боєприпасами розсипом після закінчення робочого дня під підпис здаються в опечатаному тубусі черговому частини на зберігання. У військових частинах, які мають склади довготривалого зберігання озброєння та боєприпасів чи поточного постачання за межами пункту постійної дислокації військової частини, дозволяється ключі в тубусі, опечатаному начальником складу озброєння, здавати під підпис у книзі приймання ключів начальникові варти, що його охороняє. Про час здавання ключів черговим частини (начальником варти) робиться відмітка в книзі приймання ключів. Печатка (пломбір) залишається у начальника складу озброєння, зразки відбитків пломбірів зберігаються в нетаємному діловодстві. Другі комплекти ключів від складу озброєння, майстерні з ремонту озброєння, кімнати для зберігання зброї чергового військової частини, шаф (ящиків) з пістолетами та боєприпасами, а також від місця зберігання ящиків з боєприпасами та спеціальними засобами зберігаються в опечатаних тубусах відповідальними посадовими особами в нетаємному діловодстві військової частини. Видача їх проводиться тільки за розпорядженням командира військової частини;

20) усі особи, які здійснюють контроль за порядком зберігання озброєння та боєприпасів і утриманням сховищ, заносять свої зауваження до книги обліку відвідування складу і розпоряджень перевіряючих, а під час наступних перевірок перевіряють виконання раніше зроблених зауважень;

21) прибирання робочих місць у сховищах проводиться кожного разу після закінчення роботи. Використані папір, мотлох, ганчір’я прибирають. З цією метою біля сховища, але не ближче 15 м, установлюється металевий ящик з кришкою, до якого вони складаються, а потім у міру накопичення проводиться їх утилізація згідно із законодавством;

22) усі роботи у сховищах з озброєнням та боєприпасами, як правило, проводяться вдень. У разі необхідності проведення робіт у темний час доби за відсутності електричного освітлення (у сховищах з боєприпасами, вибуховими речовинами і засобами підривання) використовуються акумуляторні ліхтарі;

23) палити всередині сховищ, а також на території складу з озброєнням та боєприпасами категорично забороняється. Входити на територію складу із сірниками, запальничками та приладдям для куріння також забороняється. У всіх місцях, де куріння заборонено, мають бути вивішені попереджувальні написи: "Не палити!";

24) навколо кожного сховища на відстані 20 м від нього прибирається мох, верес, опале листя та хвоя. Трава навколо сховища на відстані 2 м виполюється, а на решті частини території складу скошується й одразу прибирається за її межі.

У зимовий час під’їзди до складу, підходи до дверей та проходи вздовж усіх стін завширшки не менше 1 м щодня очищаються від снігу. Навесні перед початком танення снігу, а також після великого снігопаду дахи очищуються від снігу;

25) у сховищах та на горищах не допускається зберігання палива, легкозаймистих матеріалів і порожньої упаковки. Усі горища сховищ мають бути вільними, а двері, що ведуть до них, постійно замкненими на замок та опломбованими начальником складу;

26) у сховищах з електричним освітленням для вмикання та вимикання струму обладнуються зовнішні рубильники. Електропроводка має бути абсолютно справною. У сховищах з боєприпасами допускається тільки низьковольтне електричне освітлення напругою не більше 24 В із живленням від акумуляторних батарей або через знижувальний трансформатор від мережі освітлення периметра. Рубильники обладнуються із зовнішнього боку складу озброєння біля вхідних дверей у металевих шафах, які замикаються на замки та опечатуються начальником складу. На випадок відключення електроенергії центральної електромережі склади озброєння обладнуються автономним електроживленням для забезпечення працездатності охоронної сигналізації.

Усі сховища, навіси, майданчики з боєприпасами обладнуються блискавкозахисними пристроями та іншими інженерними системами, що забезпечують їх пожежо- та вибухобезпечність. Сховища зі зброєю обладнуються системою відеоспостереження з виведенням сигналу до приміщення чергового частини (начальника варти) з можливістю реєстрації та зберігання інформації протягом місяця;

27) біля кожного сховища ставляться бочки з водою та ящики з піском і за можливості обладнується крита водойма, установлюється протипожежний щит, на якому мають бути:

вогнегасники - 2 од.;

лопати - 2 од.;

ломи - 2 од.;

сокири - 2 од.;

багор - 1 од.;

відра - 2 од.

Сховища забезпечуються протипожежним інвентарем згідно з нормами належності;

28) шляхи під’їзду до сховищ обладнуються так, щоб забезпечити безперешкодний рух машин. Біля кожних дверей обладнується міцна площадка. Вантажні та розвантажувальні роботи, а також переміщення вантажів на території складу озброєння і всередині сховища проводяться із застосуванням засобів механізації, якими обладнується склад озброєння;

29) охорона та оборона, а також протипожежна охорона сховищ з озброєнням та боєприпасами організовуються відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України;

30) начальник складу озброєння повинен щодня в робочі дні проводити зовнішній огляд технічного стану складу (стелі, стін, вікон, дверей) та доповідати черговому частини і начальникові служби озброєння.

4. Зберігання стрілецької зброї:

1) стрілецька зброя та ручні гранатомети зберігаються комплектно з належним ЗІП, картками обліку якісного стану озброєння (додаток 27) і формулярами (додаток 28) у штатній упаковці, укладеній у штабелі. Ящики зі зброєю повинні бути обтягнуті дротом та опломбовані (опечатані);

2) у штабелі та на стелажі ящики з озброєнням і майном розташовуються кришками догори, замками в бік проходу. У кожний ящик вкладається пакувальний аркуш, який засвідчується підписом особи, яка робила пакування. На зворотному боці пакувального аркуша посадовими особами (головою комісії) робиться відмітка про дату перевірки та кількість зброї в ящику на момент перевірки з підписом перевіряючого. Неповні ящики розміщуються у верхніх рядах штабелів. На лицьовому боці вивішується ярлик розміром 148 х 105 мм з написом "Неповний, ___ шт. Відповідальний за зберігання _________________". Вказані дані засвідчуються підписом особи, відповідальної за зберігання;

3) кришки ящиків зі стрілецькою зброєю з трьох боків (з боку замка і з бокових сторін) додатково закріплюються 4-8 шурупами;

4) спорядження до стрілецької зброї (ремені, сумки, чохли) зберігається окремо від зброї укладеним пачками на стелажах.

Спорядження, що надійшло в комплекті зі зброєю в штатній упаковці, опечатаній пломбами заводу-виготовлювача (ремонтного підприємства), не виймається і зберігається разом зі зброєю;

5) ЗІП, що становлять комплект зброї, зберігаються в упаковці або гніздах прикладів;

6) стрілецька зброя, що має станки, установки та інші комплектуючі елементи, зберігається комплектно і укладається так, щоб забезпечити максимальне використання корисного обсягу сховищ і можливість вилучення зі штабелів комплекту зброї;

7) снайперські гвинтівки зберігаються в штатній упаковці з надягненими на оптичні приціли ковпачками, під якими прокладається пергаментний папір. Ковпачки знімаються тільки перед оглядом і чищенням прицілу. Снайперські гвинтівки з оптичними прицілами дозволяється зберігати в неопалюваних сховищах;

8) нічні приціли повинні зберігатися в опалюваних приміщеннях сховищ;

9) при ставленні стрілецької зброї на зберігання:

рухомі системи стрілецької зброї і затвори встановлюються в крайнє переднє положення;

зброя ставиться на запобіжник, курки та ударники спускаються з бойового взводу;

затвори спортивно-мисливської зброї (гвинтівок малого калібру типів ТОЗ-8, ТОЗ-12, СМ-1/2, МЦ-12 тощо) повинні знаходитися в задньому крайньому положенні;

запобіжні щитки замикаються;

сошки, що складені по-похідному, закріплюються пружинними застібками;

комплектні запасні стволи зберігаються з накрученими полум’ягасниками без чохлів у тій самій упаковці;

магазини і коробки для патронних стрічок від зброї відокремлюються і зберігаються в тій самій або окремій упаковці;

хомутики прицільних планок установлюються в положення, що дає змогу опустити прицільні планки на прицільні колодки з метою максимального розвантаження пружини прицільної планки;

ракурсні приціли кулеметів зберігаються в штатних футлярах у тій самій упаковці;

механізми верстатів не стопоряться, внутрішні гвинти вкручуються в зовнішні, вертлюги ставляться в середнє положення;

люлькам установок надається максимальний кут підвищення, для чого попередньо знімається каркас огородження прицілу;

механізм наведення застопорюється;

установки в бойове положення не переводяться;

ходи з-під установок не викочуються;

10) пістолети та револьвери повинні зберігатися вкладеними в гнізда арматури в металевих шафах, що замикаються на замок і опечатуються начальником складу озброєння (для пістолетів і револьверів поточного зберігання), і в штатній упаковці (у разі довготривалого зберігання). Шафи з пістолетами та револьверами оснащуються електрозвуковою сигналізацією з прихованим виводом до начальника варти та чергового частини незалежно від загальної охоронної сигналізації складу озброєння. Ключі від замків зберігаються у начальника складу, який після закінчення робочого дня здає їх на зберігання черговому частини в опечатаному тубусі. У металевій шафі вивішується опис із зазначенням кількості і номерів зброї;

11) пістолети зберігаються поставленими на запобіжник зі спущеними курками. Магазини з рукояток не виймаються, а запасні зберігаються прив’язаними до пістолетів. Кобури до пістолетів і револьверів зберігаються на стелажах;

12) запасні частини до зброї зберігаються добре змащеними та укладеними за номенклатурою у спеціально обладнаних шафах. У вічка шафи вкладаються стелажні ярлики із зазначенням найменування та кількості запасних частин;

13) вимірювальний інструмент (калібри, прилади) змащується, обгортається пергаментним папером і зберігається у футлярах (пеналах) у спеціально обладнаній для цього шафі.

5. Зберігання боєприпасів:

1) усі боєприпаси, що знаходяться у військах, поділяються на бойові, практичні, холості та навчальні. До бойових належать артилерійські, мінометні, гранатометні постріли та їх складові елементи, патрони до стрілецької зброї, ручні гранати та ПТЗ, призначені для бойового використання.

До практичних належать боєприпаси, призначені для навчання військ стрільбі та управління вогнем.

До холостих належать боєприпаси, призначені для імітації бойової стрільби.

До навчальних боєприпасів належать артилерійські, мінометні, гранатометні постріли та їх складові елементи, а також усі інші боєприпаси, що не мають у своєму складі пороху, вибухових та інших бойових речовин або елементів (замість них ставляться імітатори) і призначені для навчання особового складу прийомам заряджання, пуску та вивчення влаштування;

2) навчальні боєприпаси на складі озброєння повинні зберігатися окремо, зберігати їх в одному сховищі з бойовими, практичними та холостими боєприпасами категорично забороняється. Холості та практичні боєприпаси зберігаються в окремих штабелях за номенклатурами;

3) на складах озброєння дозволяється зберігати ПТЗ не більше 500 шт. та вибухових пакетів до 200 шт. разом з патронами до стрілецької зброї та ручними гранатами;

4) при зберіганні необхідно керуватися вимогами до спільного зберігання боєприпасів і вибухових речовин (додаток 29);

5) маса вибухової речовини в чистому вигляді, що допускається до зберігання з іншими видами боєприпасів, не повинна перевищувати 200 кг;

6) електрозапальники, електродетонатори та капсуль-детонатори зберігати в одному сховищі з вибуховими речовинами в чистому вигляді, імітаторами атомного вибуху та імітаційними патронами забороняється;

7) зберігання ПТЗ усіх видів сигнальних і освітлювальних патронів, наземних сигналів, імітаційних патронів, електровибухопакетів, шашок ШіРАС, імітаторів атомного вибуху, димових пакетів та виробів з димового пороху організовується в окремих вогнестійких сховищах малої місткості. За відсутності такого роду сховищ дозволяється зазначені ПТЗ зберігати в погребах, викопаних у сухому ґрунті. Сховища або погрібки для ПТЗ і димового пороху повинні розташовуватися на відстані не менше 50 м від ближніх сховищ. ПТЗ зберігаються обов’язково в герметичній упаковці та особливо ретельно оберігаються від вологості;

8) боєприпаси мінометів і гранатометів зберігаються комплектно. Комплект усіх елементів, необхідних для вироблення пострілу, умовно називається пострілом. Зібрані постріли називаються готовими на відміну від незібраних, що називаються повними;

9) небезпечні в поводженні боєприпаси зберігаються окремо та знищуються після затвердження акта на їх переведення до третьої категорії на підставі письмового дозволу (розпорядження) старшого начальника з дотриманням заходів безпеки, викладених у цьому Положенні;

10) боєприпаси при зберіганні необхідно розміщати так, щоб можна було контролювати їх технічний стан, а також вести облік, приймання і видачу. Ящики з боєприпасами укладаються в штабелі так, щоб маркування було повернуто вбік проходу. Ящики з неповною кількістю пострілів, гранат зберігаються у верхньому ряду штабеля, з лицьового боку ящиків закріплюються ярлики розміром 148 х 105 мм з написом "Неповний, ___ шт. Відповідальний за зберігання ___________". Усі дані засвідчуються підписом начальника складу. У кожний неповний ящик з боєприпасами, а також у ящики, де порушене або відсутнє заводське ошинування, закладається пакувальний аркуш, до якого заносяться відповідні записи, викладені в поясненні до нього;

11) висота штабелів з боєприпасами не повинна перевищувати допустимої висоти для певного виду боєприпасів, а також допустимого навантаження на квадратний метр підлоги сховища. Висота укладки штабелів з боєприпасами, включаючи висоту піддона, не повинна перевищувати допустимої висоти штабелів з боєприпасами (додаток 30);

12) штабелі з боєприпасами укладаються так, щоб вони були стійкими; при цьому штабелі висотою більше 1,5 м можуть закріплюватися рейками на половині висоти або у двох місцях - на 1/3 і 2/3 висоти штабеля;

13) штабелі з боєприпасами в сховищі нумеруються. Номери виготовляються із цупкого картону та вивішуються на штабелях у проходах. Штабельні (стелажні) ярлики виставляються на видних місцях у проходах на одному рівні. Прибивати цвяхами штабельні номери та ярлики до ящиків з боєприпасами забороняється;

14) гранатометні постріли, ПТЗ, патрони до стрілецької зброї та ручні гранати укладаються в штабелі за зразками, калібрами та дією, розподіляються за партіями, заводами-виготовлювачами і роками виготовлення;

15) ручні гранати зберігаються без установлених запалів, вічко гранати повинно бути закрито холостою пробкою. Запали зберігаються в герметичній упаковці в ящиках разом з гранатами. Ящики з ручними гранатами повинні бути опломбовані (опечатані) з усіх боків. За можливості зберігання ручних гранат і пострілів організовується окремо від інших видів боєприпасів (їх відгороджують металевою сіткою або ґратами), двері замикаються на замок і опечатуються печаткою начальника складу озброєння;

16) зберігання непридатних пострілів, гранат, патронів в одному штабелі з придатними категорично забороняється. Такі боєприпаси зберігаються в окремих штабелях, на яких вивішуються таблички розміром 148 х 105 мм з написом "Заборонені" або "Непридатні";

17) боєприпаси зберігаються в штатній упаковці. Маркування на упаковці має бути чітким і відповідати даним щодо укладених у неї боєприпасів. Стерте маркування на ящиках (цинках) повинно відновлюватися;

18) герметична упаковка патронів до стрілецької зброї, запалів до ручних гранат, ПТЗ розкривається тільки за необхідності і тільки за відсутності цих видів боєприпасів у негерметичній упаковці. Патрони до стрілецької зброї, запали ручних гранат, у тому числі імітаційні, що знаходяться розсипом, зберігаються в металевих шафах, замкнених на замок і опечатаних, які оснащуються електрозвуковою сигналізацією з прихованим виводом до начальника варти та чергового частини. У цинки, банки з боєприпасами вкладаються ярлики із зазначенням кількості боєприпасів, дати їх перелічення і особистим підписом відповідальної особи;

19) гранатометні постріли на складах військових частин дозволяється зберігати разом (в одному сховищі) з іншими боєприпасами, за винятком димового пороху, пострілів спеціального призначення, ПТЗ для всіх видів. Ящики з гранатометними пострілами укладаються в сховищах поздовжніми осями пострілів в інший від решти сховищ бік та пломбуються кругом. Ящики з патронами стрілецького озброєння, ПТЗ, що не мають заводського ошинування, ошиновуються металевим дротом кругом і опломбовуються;

20) стріляні гільзи зберігаються в окремому приміщенні складу озброєння (металевому контейнері, ящику). У разі приймання на склад озброєння стріляних гільз патронів стрілецької зброї проводиться ретельна їх перевірка з метою виключення можливості наявності серед них бойових патронів;

21) начальник складу озброєння відповідає за правильне здавання стріляних гільз у металобрухт.

VIІ. Облік і звітність

1. Облік озброєння і боєприпасів:

1) кількісний, сумарний та якісний облік озброєння і боєприпасів у військових частинах ведеться відповідно до форм облікових документів (додаток 31);

2) мета обліку: відображення наявності, забезпеченості, руху, якісного (технічного) стану і місцезнаходження озброєння та боєприпасів на кожний день; здійснення контролю за їх збереженням і витратами (використанням); забезпечення своєчасного подання звітності;

3) обліку підлягають усі види озброєння та боєприпасів незалежно від їх призначення, джерел надходжень і способів придбання, у тому числі встановлені на бойових машинах, вертольотах, літаках, катерах;

4) начальник служби озброєння військової частини безпосередньо відповідає за стан обліку, правильне оформлення операцій, пов’язаних з рухом та зміною якісного (технічного) стану озброєння та боєприпасів, своєчасне ведення записів у книгах (картках) обліку, правильне оформлення облікових документів, якісне складання і своєчасне подавання звітних документів по службі;

5) облік і звітність з озброєння та боєприпасів проводиться в:

службі озброєння - відповідальним виконавцем або іншою особою, на яку покладено ведення обліку;

підрозділі - старшиною підрозділу;

складі - начальником складу;

майстерні - начальником майстерні;

6) особи, які безпосередньо ведуть облік, відповідають за:

правильне оформлення всіх облікових документів, своєчасне ведення записів у книгах (картках) обліку, пов’язаних з рухом та зміною якісного (технічного) стану озброєння і боєприпасів;

збереження облікових документів;

підготовку документів для здавання в архів.

На них покладаються:

складання облікових документів, їх облік і зберігання;

організація проведення всіх операцій, що пов’язані з рухом озброєння та боєприпасів у військовій частині, та оформлення відповідних документів щодо зміни їх якісного (технічного) стану;

звірення даних обліку підрозділів, складу і майстерні військової частини з даними обліку в службі озброєння;

підготовка донесень (звітів) про наявність, рух і якісний (технічний) стан озброєння та боєприпасів відповідно до табеля звітності;

7) облікові документи (книги, журнали), що містять секретні дані, підлягають реєстрації за обліком таємного діловодства. Усі облікові документи зберігаються в шафах (ящиках), які замикаються і забезпечують їх збереження. Зберігання документів у ящиках робочих столів і шафах (ящиках), які не замикаються, забороняється;

8) у кожному документі мають зазначатися: його номер, дата складання і дата проведення операції, де і ким документ складено (найменування військової частини, підрозділу), найменування озброєння і боєприпасів, їх категорія та кількість, підписи одержувача (здавальника), а також особи, яка видала (прийняла) їх;

9) у книгах (картках) обліку на початок року, а також при повній перевірці діяльності служби, інвентаризації та прийманні-передаванні посади матеріально відповідальними особами виводяться залишки озброєння та боєприпасів.

Обґрунтованість і достовірність даних у книгах (картках) обліку про залишки засвідчуються: у службі озброєння військової частини і в підрозділах - начальником і відповідальним виконавцем, а в складі озброєння та майстерні з ремонту озброєння - відповідною посадовою особою, яка веде облік;

10) облікові документи, які призначені для відправлення озброєння та боєприпасів в інші військові частини, повинні мати підписи командира військової частини та начальника служби озброєння. Підписи зазначених посадових осіб у документах засвідчуються гербовою печаткою військової частини;

11) звірення облікових даних служби озброєння військової частини здійснюється з:

органом постачання - один раз на рік;

з’єднанням - один раз на півроку;

окремо дислокованими підрозділами - не рідше одного разу на три місяці;

підрозділами, які розміщені в місці постійної дислокації військової частини, складу озброєння та майстерні з ремонту озброєння, - щомісяця;

12) командири (начальники) всіх рівнів при перевірці підрозділів, військових частин повинні вживати необхідних заходів щодо наведення і підтримання належного порядку в обліку озброєння та боєприпасів;

13) з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку шляхом їх зіставлення з фактичною наявністю озброєння та боєприпасів у військових частинах проводиться інвентаризація.

2. Облік у службі озброєння військової частини:

1) у службі озброєння ведеться облік наявності, руху та якісного (технічного) стану озброєння та боєприпасів;

2) основні предмети озброєння та боєприпасів, а також приладдя і спорядження до зброї обліковуються за книгою обліку.

На кожне найменування в книзі обліку відкривається окремий рахунок. Особові рахунки відкриваються за даними інвентаризації озброєння та боєприпасів або шляхом перенесення в них вивірених залишків зі старих книг, а також за первинними документами - при первинному надходженні вказаних предметів.

Облік наступного руху озброєння проводиться за особовими рахунками на підставі прибутково-витратних документів. Для швидкого відшукування необхідного особового рахунку на початку книги ведеться зміст, у якому зазначаються найменування предметів і номери сторінок книги.

У кінці книги відводиться розділ для відміток про проведення звірення з підрозділами та обліком органу постачання.

Кожним особовим рахунком обліковуються озброєння та боєприпаси, що знаходяться на складі, у кожному підрозділі окремо та у військовій частині в цілому.

Озброєння та боєприпаси, що видані для користування особам офіцерського, сержантського і старшинського складу, а також для забезпечення зведеного загону або військового оперативного резерву (резерву військової частини), обліковуються окремою графою: "У офіцерів та осіб сержантського і старшинського складу", "Для зведеного загону", "Для військового оперативного резерву" або "Для резерву військової частини";

3) усі прибутково-витратні документи, книги та картки обліку записуються в журналі реєстрації облікових документів.

Вхідні документи записуються в журнал після надходження до служби, а документи, що складені у військовій частині, - після їх підписання відповідними посадовими особами, яким надано право надавати дозвіл щодо здійснення операції приймання або видачі озброєння та боєприпасів. Усім обліковим документам присвоюється номер за журналом реєстрації. На кожний вид документів у журналі відводиться окремий розділ.

Зареєстровані документи передаються для виконання (ведення приймання, видачі, відправлення озброєння та боєприпасів) отримувачу військового майна, начальнику складу озброєння або командиру підрозділу (старшині) під підпис у журналі реєстрації;

4) після проведення операції приймання або видачі озброєння та боєприпасів документи повертаються в службу озброєння та підрозділ, відповідальний за ведення бухгалтерського обліку військової частини, для обліку проведених операцій.

Документи приймаються повністю оформленими. Без підпису одержувача та здавача документ вважається недійсним;

5) у службі озброєння проведення документів по обліку здійснюється відповідальним виконавцем за вказівкою начальника служби озброєння військової частини після перевірки правильності його оформлення.

Про проведення документа по книзі обліку на ньому робиться відмітка із зазначенням номера книги обліку, сторінки та статті по кожному найменуванню озброєння та боєприпасів. Для відміток використовується графа "Примітка" або чисте поле документа. Після закінчення проведення документів по книзі обліку озброєння та боєприпасів матеріальні цінності обліковуються також за іншими обліковими документами;

6) виконані та проведені по обліку документи разом з додатками до них зберігаються у справах підрозділу, відповідального за ведення бухгалтерського обліку, та служби озброєння упорядкованими у хронологічному порядку їх надходження або виконання та підшиваються після формування справи;

7) запасні деталі та приладдя до озброєння, спеціальна упаковка (ящики з-під озброєння та боєприпасів, бідони, бочки тощо), інструменти та матеріали для ремонту, устаткування майстерні, стріляні гільзи, а також мастильні, обтиральні матеріали обліковуються в книзі обліку, за винятком приладдя до стрілецької зброї індивідуального використання, яке обліковується в книзі обліку ЗІП;

8) порядок ведення книги обліку ЗІП установлюється той самий, що й для книги обліку озброєння та боєприпасів;

9) для зразків озброєння розроблені та постачаються разом з озброєнням у війська індивідуальні та групові комплекти ЗІП. Для поповнення групових комплектів постачаються ЗІП розсипом;

10) індивідуальний комплект ЗІП розробляється на кожен зразок озброєння і постачається з кожним виробом один раз на весь період експлуатації в спеціальній упаковці або укладці. Його склад зазначається у формулярі (паспорті) або відомості його комплектації. Індивідуальний комплект ЗІП є невід’ємною частиною зразка озброєння і повинен постійно знаходитися при ньому укомплектованим згідно з відомістю комплектації (формуляром, паспортом).

Витрачені зі складу індивідуального комплекту ЗІП предмети повинні своєчасно поповнюватися однойменними предметами з групового комплекту;

11) груповий комплект ЗІП розробляється на групу однойменних зразків озброєння і постачається разом з відповідною групою виробів один раз на весь період їх експлуатації в спеціальній упаковці і повинен знаходитися на складі військової частини.

Склад групового комплекту ЗІП визначається відомістю комплектації безпосередньо в груповому комплекті ЗІП. Використані зі складу групового комплекту ЗІП предмети поповнюються предметами за рахунок ЗІП розсипом;

12) індивідуальний ЗІП до всіх видів озброєння обліковується комплектами, а груповий, ремонтний та ЗІП розсипом - по детально за книгою обліку запасних частин, інструменту, приладдя, обладнання та матеріалів у службі озброєння та за обліковими картками на складі озброєння;

13) для кожного виду групової зброї, що знаходиться в експлуатації, заповнюється відомість його комплектації ЗІП. Відомість складається у двох примірниках, один з яких вклеюється у формуляр, інший зберігається в окремій справі служби озброєння;

14) запасні деталі та приладдя, видані за накладною зі складу озброєння для укомплектування ЗІП групової зброї, після проведення їх по книзі обліку ЗІП записуються в примірник відомості комплектації, яка зберігається в службі озброєння. Запис у другому примірнику відомості комплектації проводиться старшиною підрозділу в день отримання ЗІП на підставі накладної. За книгою обліку вони не обліковуються;

15) при передачі озброєння з однієї військової частини в іншу разом з ним повинні передаватися в повній комплектності індивідуальні та групові комплекти ЗІП. Предмети, які вибули з комплекту ЗІП, списуються з обліку військової частини на підставі відомості комплектації, яка вилучається зі справи комплектації і додається до видаткових документів, за якими зброя, що вибула, списується з обліку військової частини;

16) стрілецьке озброєння, озброєння бронетанкової техніки та прилади обліковуються за найменуваннями, зразками та марками, включаючи агрегати та вузли, що складають зразок озброєння або приладу (крім оптичних і нічних прицілів), разом з належними до них комплектами індивідуальних ЗІП;

17) оптичні та нічні приціли стрілецької зброї, пускових установок та візири обліковуються окремо від зброї за найменуваннями, зразками, марками незалежно від того, входять вони до комплектів чи знаходяться окремо;

18) табельна і нагородна зброя, що закріплена за офіцерами та військовослужбовцями сержантського і старшинського складу, обліковується за картками обліку озброєння. Записи в картки обліку озброєння робляться на підставі накладних, за якими проводилася видача озброєння зі складу військової частини або приймання на склад, а також на підставі атестатів;

19) зброя з відомчими відзнаками за книгами обліку військової частини обліковується, але у відомості про забезпеченість військової частини не включається. У картках обліку озброєння зброя з відомчими відзнаками обліковується окремо від зброї, що належить військовій частині;

20) з метою ведення обліку кількості боєприпасів, що витрачені на бойову підготовку підрозділами військової частини, а також контролю за правильним їх витрачанням згідно із затвердженим розрахунком у службі озброєння військової частини ведеться картка обліку.

3. Облік на складі озброєння військової частини:

1) облік наявності, руху та якісного (технічного) стану озброєння та боєприпасів здійснюється за обліковими картками, які заводяться на кожний вид озброєння та боєприпасів і видаються під підпис начальникові складу.

Обліку за картками підлягає все майно, що знаходиться на складі озброєння. Не обліковані в установленому порядку боєприпаси та озброєння зберігати на складі озброєння забороняється;

2) спеціальна упаковка (ящики з-під зброї, пострілів тощо), а також тара та пакувальний матеріал обліковуються разом з предметами озброєння;

3) початкові записи в картках обліку проводяться відповідальним виконавцем служби озброєння на підставі прибуткових документів, перенесених вивірених залишків зі старих карток і затверджених матеріалів інвентаризації.

Правильність записів засвідчується підписом начальника служби озброєння. Надалі записи в цих картках здійснює начальник складу озброєння на підставі повністю оформлених прибутково-витратних документів;

4) за кожним документом у день приймання (видачі) озброєння та боєприпасів в облікових картках проводиться окремий запис, виконані прибутково-витратні та видаткові документи в цей самий день здаються начальником складу озброєння до підрозділу, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, та в службу озброєння. Зберігання виконаних документів у начальника складу озброєння забороняється;

5) у картках, що закінчилися, виводяться залишки, потім вони подаються в службу озброєння для звірення з даними книг обліку служби, після чого заводяться нові картки, до яких переноситься підсумковий запис озброєння та боєприпасів за категоріями. Новим карткам при реєстрації за журналом надається дробовий номер: у чисельнику - номер старої картки, у знаменнику - порядковий номер нової картки;

6) використані картки обліку зберігаються з новозаведеними на складі військової частини до кінця року, потім здаються в службу озброєння, де підшиваються в справу прибутково-витратних документів;

7) постріли, ручні та протитанкові гранати, вибухові речовини, патрони стрілецької зброї, піротехнічні та імітаційні засоби зі складу військової частини видаються підрозділам на стрільби і заняття за відомістю обліку витрати боєприпасів (додаток 32). За цими самими відомостями невикористані та несправні боєприпаси, стріляні гільзи та упаковка після проведення стрільб приймаються на склад озброєння;

8) видача озброєння та боєприпасів підрозділам військової частини зі складу озброєння здійснюється за накладними, виписаними підрозділом, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку;

9) озброєння для короткочасного зберігання від підрозділів, осіб, що вибули у відрядження, відпустку, на лікування, або прийняте як речовий доказ до рішення про його конфіскацію приймається на склад озброєння та видається з нього тільки за накладними;

10) на складі озброєння ведеться книга обліку відвідування складу озброєння і розпоряджень перевіряючих. У книзі ведеться облік військовослужбовців, які залучалися до робіт (перевірок) на складі озброєння (у сховищі), у другій частині обліковуються недоліки, виявлені посадовими особами від начальника служби озброєння військової частини та вище, а також їхні розпорядження.

4. Облік у підрозділі:

1) облік наявності, руху та технічного стану озброєння та боєприпасів у підрозділах організовує командир підрозділу;

2) озброєння та боєприпаси, що надійшли для забезпечення підрозділу, обліковуються за книгою обліку і закріплення озброєння та боєприпасів. Книга зберігається у командира або старшини підрозділу. У цій книзі не обліковуються ЗІП до групової зброї, які записані у відомості комплектації, зброя офіцерів та військовослужбовців сержантського і старшинського складу, підрозділів, дислокованих у межах пункту дислокації військової частини, та боєприпаси, отримані на бойову підготовку зі складу озброєння за відомістю;

3) книга обліку і закріплення озброєння та боєприпасів ведеться службою озброєння із зазначенням кількості всього озброєння та боєприпасів, що закріплені за підрозділом. У книзі обліковуються видані військовослужбовцям і закріплені за ними зброя та боєприпаси, у тому числі особиста зброя осіб сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять службу в окремо дислокованих підрозділах;

4) службою озброєння робиться витяг із щорічного наказу по військовій частині про закріплення озброєння за підрозділами із зазначенням номера наказу, номерів видів озброєння та року їх виготовлення. Витяг, підписаний першим заступником командира військової частини - начальником штабу і засвідчений гербовою печаткою, зберігається в книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів;

5) при отриманні книги командир (старшина) підрозділу зобов’язаний перевірити правильність зроблених у ній записів, після чого командир підрозділу розписується в книзі обліку в графі про перевірку записів командиром підрозділу із зазначенням дати перевірки.

Записи в книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів здійснюються відповідальним виконавцем служби озброєння військової частини під час чергового отримання (здавання) озброєння та боєприпасів і подання звіту про витрати боєприпасів за квартал в окремо дислокованому підрозділі;

6) зброя (бойова, спортивна, малокаліберна, навчальна), артилерійські прилади, що видані підрозділам, закріплюються за ними наказом по військовій частині із зазначенням їх серій, номерів, року виготовлення, категорій і якісного стану.

У підрозділах зброя видається особовому складу під підпис у книзі обліку і закріплення озброєння та боєприпасів і, крім того, записується до військових квитків (посвідчень) військовослужбовців із зазначенням зразка, серії, номера, року виготовлення і дати видачі;

7) військовослужбовці, що звільняються в запас або вибувають до нового місця служби, здають закріплене за ними військове майно старшині підрозділу, який розписується в книзі обліку і закріплення озброєння про приймання військового майна. Здану зброю старшина підрозділу закріплює за новоприбулим особовим складом або здає на зберігання на склад військової частини;

8) облік озброєння та боєприпасів, виданих особовому складу підрозділу у варту (на бойову службу), на заняття (чищення), ведеться за книгою видачі і приймання озброєння та боєприпасів, а виданих по тривозі,- за книгою видачі і приймання озброєння та боєприпасів по тривозі.

Кількісний облік озброєння та боєприпасів, що знаходяться на відповідальному зберіганні у чергового підрозділу, ведеться в другій частині цієї книги. Початковий запис у книзі і всі зміни облікових даних у ній проводить командир підрозділу і засвідчує своїм підписом;

9) після розводу добового наряду на службу заступаючий черговий разом з черговим, який змінюється, перевіряє і приймає під охорону озброєння та боєприпаси за номерами і комплектністю, шафи з пістолетами та боєприпасами і печатки на них, майно за описами, перевіряє справність замків, а також охоронної сигналізації, після чого заступаючим черговим заповнюється друга частина книги. Обидва чергові ставлять у ній підписи про приймання (здавання) вказаного озброєння та боєприпасів;

10) щодня під час доповіді про приймання-здавання чергування командирові підрозділу подається книга видачі і приймання озброєння та боєприпасів для перевірки правильності ведення обліку черговими, у другій частині якої командир підрозділу ставить свій підпис;

11) результати оглядів і щотижневих перевірок наявності, обліку та зберігання зброї і боєприпасів командирами підрозділів обліковуються в книзі перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів.

У цій самій книзі роблять запис про результати огляду (перевірки) зброї та боєприпасів командири (начальники) від командира роти та вище. Книга зберігається у командира або старшини підрозділу.

VІІІ. Облік витрати боєприпасів на бойову підготовку
та при несенні служби

1. Витрата боєприпасів на бойову підготовку військовою частиною планується на звітний рік згідно з розрахунком-заявкою, що складається штабом військової частини на підставі норм витрати боєприпасів на бойову підготовку. Розрахунок-заявка затверджується командиром військової частини і щороку подається до органу постачання до 25 жовтня.

На кожне найменування боєприпасів заводиться окрема картка обліку витрати на бойову підготовку на поточний рік (додаток 33). Картка призначена для обліку витрати боєприпасів на бойову підготовку підрозділами військової частини.

2. На бойову підготовку у першу чергу витрачаються боєприпаси в негерметичній упаковці, раніше виготовлені, дрібних партій та з числа боєприпасів, що використовувалися для несення служби.

3. Відпускання боєприпасів на бойову підготовку підрозділам, які дислоковані в одному пункті зі складом військової частини, проводиться на кожну стрільбу, а окремо дислокованим підрозділам - на півроку (рік). Боєприпаси, які видані в окремо дислокований підрозділ на бойову підготовку, оприбутковуються за книгою обліку і закріплення озброєння та боєприпасів.

4. Для забезпечення боєприпасами особового складу під час проведення стрільб, бойового гранатометання та підривних робіт наказом командира військової частини призначаються начальниками пунктів бойового постачання (далі - НПБП) посадові особи, з якими двічі на рік проводяться збори (заняття), наприкінці яких вони складають заліки. Військовослужбовці, які не склали залік, до виконання обов’язків НПБП не допускаються. Забороняється призначати НПБП начальника складу озброєння, начальника майстерні (техніка) з ремонту озброєння, старшину окремо дислокованого підрозділу та інших осіб, на яких покладено ведення обліку і зберігання боєприпасів.

5. Видача боєприпасів зі складу озброєння на стрільби проводиться за відомістю обліку витрат боєприпасів тільки на підставі заявки на видачу боєприпасів (додаток 34), у якій зазначені кількість боєприпасів, що дозволяється відпустити, номер і дата наказу по частині про проведення стрільб і письмового розпорядження начальника служби озброєння військової частини (в окремо дислокованому підрозділі - командира підрозділу). Начальник складу озброєння, старшина окремо дислокованого підрозділу видає боєприпаси на бойову підготовку НПБП, призначеному наказом по військовій частині, під підпис у відомості обліку витрат боєприпасів, використаних на бойову підготовку.

6. При розміщенні підрозділів окремо дислокованого батальйону в одному військовому містечку боєприпаси на бойову підготовку для всіх підрозділів батальйону видаються на один підрозділ, визначений наказом по військовій частині. У цьому випадку видача боєприпасів на бойову підготовку проводиться за заявками, підписаними командиром батальйону, який також підписує всі відомості на витрату боєприпасів за квартал. Видача боєприпасів на бойову підготовку військовим частинам, які прикріплені на постачання до інших військових частин, проводиться на підставі заявок, підписаних командирами інших військових частин і засвідчених печаткою військової частини, з обов’язковим поданням витягу з наказу про проведення стрільб. Отримані НПБП патрони до стрілецької зброї, ПТЗ та спеціальні засоби, якщо порушена їх заводська упаковка, переносяться (перевозяться) на стрільбище в спеціально обладнаному металевому ящику, який замикається на замок і опечатується НПБП. Одночасно з видачею боєприпасів НПБП видаються бланки роздавально-здавальних відомостей боєприпасів на пункті бойового постачання (додаток 35) на кожний вид боєприпасів із зазначенням на них дати видачі, найменування і кількості виданих боєприпасів. Цей запис підтверджується підписом начальника складу і є контрольною цифрою при перевірці наявності боєприпасів на пункті бойового постачання посадовими особами військової частини (підрозділу).

7. Вибухові речовини і засоби підривання видаються в установленому порядку за заявкою, яка підписана командиром військової частини, під підпис начальнику інженерної служби військової частини (начальнику служби озброєння) або іншій призначеній посадовій особі.

8. Старші керівники та керівники стрільб на ділянках занять, офіцери підрозділів, які стріляють, і НПБП відповідають за збереження, наявність і правильність обліку боєприпасів під час проведення стрільб та занять, за суворе виконання встановлених заходів безпеки. Перед початком стрільб, занять командири підрозділів оголошують військовослужбовцям порядок отримання і здавання невитрачених боєприпасів, нагадують про кримінальну відповідальність за втрату, викрадення, придбання та незаконне зберігання боєприпасів.

9. Боєприпаси на виконання вправ видаються НПБП після команди керівника стрільб безпосередньо військовослужбовцям поштучно під підпис у роздавально-здавальній відомості.

10. Керівник стрільби на ділянці (командир підрозділу) під час стрільби зобов’язаний особисто перевіряти правильність видачі боєприпасів кожному стріляючому, звіряти свій облік витрати боєприпасів (відомість обліку виконання навчальних стрільб) з обліком НПБП.

11. Після закінчення стрільби зміною, підрозділом керівник стрільби на ділянці з дозволу старшого керівника стрільби організовує збирання гільз, перевіряє зброю, патронні стрічки та коробки, магазини й сумки для магазинів (гранат), а також місця укладання боєприпасів у бойових машинах і БТР на предмет виявлення невитрачених боєприпасів.

Керівник стрільби з НПБП перелічує залишок невитрачених боєприпасів, стріляних гільз, перевіряє правильність заповнення роздавально-здавальної відомості, звіряє свої облікові дані з відомостями НПБП і підписує їх. У разі виявлення розбіжностей уживає заходів щодо розшуку боєприпасів, яких не вистачає. Старший керівник стрільби та керівник на ділянці зобов’язані особисто

зробити запис у відомості про кількість витрачених боєприпасів та тих, що залишилися на пункті бойового постачання, і підписати її. У разі складання роздавально-здавальної відомості на декількох аркушах старший керівник стрільби, керівник стрільби та НПБП підписують кожний аркуш у відведеному розділі.

12. Невитрачені боєприпаси, стріляні гільзи та повністю оформлені документи (відомості, акти) складаються в металевий ящик, який замикається на замок і опечатується печаткою НПБП. У день стрільб або на наступний день, якщо стрільба велася вночі, НПБП зобов’язаний здати на склад боєприпаси, що залишилися, гільзи та облікові документи. Здавання боєприпасів та гільз підтверджується підписом НПБП в відомості обліку витрати боєприпасів (додаток 32). Якщо стрільби (заняття) проводилися вночі, то ящик з боєприпасами, які залишилися, здається на тимчасове зберігання в кімнату зберігання зброї чергового військової частини під підпис чергового в книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів. При цьому в книзі вказуються: дата приймання, ким здано, кількість ящиків (коробок) з боєприпасами і номер печатки, якою опечатано ящик з боєприпасами розсипом, гільзами та звітними документами. Видача їх проводиться під підпис особі, що здала боєприпаси на зберігання.

13. Невитрачені постріли, бойові гранати, вибухові речовини, засоби підривання незалежно від часу доби здаються на склад озброєння військової частини. Під час проведення стрільб і занять не допускається втрата боєприпасів і стріляних гільз. Усі випадки їх втрат оформляються актом за підписами старшого керівника стрільби, керівника стрільби (занять), командира підрозділу і НПБП. Акт здається на склад разом з боєприпасами, які залишилися, і гільзами. Одночасно командир військової частини призначає службове розслідування для встановлення причини втрати боєприпасів і гільз. Втрачені гільзи списуються з обліку на підставі рішення командира військової частини за результатами службового розслідування, а втрачені боєприпаси - на підставі інспекторського свідоцтва.

14. Витрата ручних гранат, вибухових речовин і засобів підривання, імітаційних засобів (вибухових пакетів, навчально-імітаційних гранат, холостих патронів) кожним підрозділом оформляється окремим актом з обов'язковим доданням до нього роздавально-здавальної відомості. В акті довільної форми зазначаються: які, коли, де, з якою метою і скільки витрачено боєприпасів, керівник занять, а також кількість нерозірваних і підірваних гранат. Акт підписується старшим керівником стрільби, керівником занять, командиром підрозділу і НПБП, затверджується командиром військової частини і є підставою для списання боєприпасів з обліку. Начальник служби озброєння військової частини зобов’язаний особисто бути присутнім під час проведення бойового гранатометання та здійснювати контроль за технічним станом гранат і запалів, правильністю обліку, видачі їх особовому складу на пункті бойового постачання і дотриманням заходів безпеки. Він зобов’язаний не допускати видачі гранат військовослужбовцям, які не засвоїли правила поводження з бойовими гранатами і не виконали вправи навчально-імітаційними гранатами.

15. Командири окремо дислокованих підрозділів не пізніше 3 днів після закінчення кварталу подають до служби озброєння повністю оформлені відомості та додатки до них (заяви, роздавально-здавальні відомості, акти, рапорти) на боєприпаси, які були витрачені в минулому кварталі, а також книги обліку для списання з обліку підрозділів витрачених боєприпасів. У цей самий строк до складу військової частини здаються патрони з осічкою, стріляні гільзи та упаковка.

16. Начальник служби озброєння військової частини особисто перевіряє правильність оформлення документів на витрачання боєприпасів, підписує відомості і дає розпорядження відповідальному виконавцю щодо їх приймання під підпис у журналі реєстрації та щодо списання боєприпасів на витрату за книгою обліку озброєння та боєприпасів і обліковою карткою, карткою обліку якісного стану боєприпасів, карткою обліку витрати боєприпасів на бойову підготовку.

17. Начальник складу військової частини на підставі відомостей, підписаних начальником служби озброєння, один раз на місяць списує витрачені боєприпаси за обліковою карткою, оприбутковує патрони з осічками і стріляні гільзи і здає відомості згідно з пунктом 15 цього розділу до служби озброєння під підпис у журналі.

18. На підставі перевірених відомостей обліку витрати боєприпасів відповідальним виконавцем щомісяця та щокварталу складається зведена відомість обліку витрати боєприпасів (додаток 36), яка підписується начальником служби озброєння, затверджується командиром військової частини та після складання відповідного акта на списання боєприпасів є підставою для списання боєприпасів за книгою обліку, картками обліку та бухгалтерським обліком підрозділу військової частини, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку. Щокварталу до органу постачання надсилається звіт про витрату боєприпасів для внесення змін до обліку. Стріляні гільзи оприбутковуються на складі озброєння поштучно, їх облік ведеться так, як й інших матеріальних цінностей. Вартість гільз установлюється відповідною комісією, призначеною наказом командира військової частини. Переведення гільз у брухт чорних або кольорових металів здійснюється в установленому законодавством порядку.

19. Перевитрата боєприпасів на бойову підготовку за рік понад установлені норми розглядається як нестача, за якою проводиться службове розслідування, із занесенням перевитрачених боєприпасів до книги обліку нестач.

20. Щодо кожного випадку витрати боєприпасів під час несення служби начальник варти (військового наряду) записує в постову відомість кількість витрачених боєприпасів та негайно доповідає письмово командирові підрозділу. У рапорті зазначаються: коли, ким, де, з якою метою, скільки та які боєприпаси були витрачені. На підставі рішення командира військової частини зазначена витрата боєприпасів заноситься до зведеної відомості обліку витрати боєприпасів і після затвердження її командиром військової частини витрачені боєприпаси списуються з книг обліку.

21. Видавати боєприпаси підрозділам, які не подали звітні документи за раніше отримані боєприпаси, забороняється. Щодо кожного випадку неповного здавання патронів або гільз, а також несвоєчасного оформлення роздавально-здавальних відомостей та актів проводиться службове розслідування.

22. З початку і до закінчення особливого періоду у разі залучення підрозділів військових частин до участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення службове розслідування щодо випадків неповного здавання гільз може не проводитись.

ІХ. Порядок обліку і розв’язання справ про нестачі,
пошкодження озброєння та боєприпасів

1. Різниця між кількістю, що обліковується за обліковими документами, і фактичною наявністю озброєння та боєприпасів є нестачею або надлишком.

2. Пошкодження озброєння та боєприпасів, що виникли під час їх експлуатації, залежно від обставин, характеру та наслідків поділяються на поломки, аварії та катастрофи.

Поломкою вважається пошкодження озброєння та боєприпасів, для усунення якого необхідно провести поточний ремонт без заміни або капітального ремонту основних вузлів та агрегатів.

Аварією вважається таке пошкодження озброєння та боєприпасів, внаслідок якого вони підлягають списанню або для їх відновлення необхідно провести капітальний чи поточний ремонт.

Пошкодження озброєння та боєприпасів і всі події з ними, що спричинили загибель людей, вважаються катастрофами, які розслідуються та обліковуються відповідно до чинного законодавства.

3. Для встановлення винних осіб та розміру завданого збитку, а також для визначення необхідності віднесення частини або повної суми цього збитку за рахунок держави командиром військової частини призначається службове розслідування. У разі заподіяння матеріальної шкоди державі командир військової частини приймає рішення щодо відшкодування збитку відповідно до законодавства України.

4. Розслідування характеру та причин пошкодження починається негайно і має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У разі необхідності виклику представника підприємства-виготовлювача цей строк може бути продовжено посадовою особою, яка призначила службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць. Представники заводу-виготовлювача (ремонтного підприємства) викликаються командиром військової частини в тих випадках, коли за попередніми даними пошкодження сталося через неякісне виготовлення озброєння та боєприпасів на заводі або неякісний його ремонт у ремонтному органі та для встановлення причини пошкодження потрібна їх присутність.

5. Пошкоджені озброєння та боєприпаси до прибуття комісії з місця події не прибираються, а залишаються в такому самому положенні, яке склалося внаслідок події, якщо це не становить небезпеку для життя і здоров’я людей, не спричиняє затримку в проведенні аварійно-відновлювальних робіт або порушення нормальної діяльності військової частини. За необхідності проведення відновлювальних робіт озброєння та боєприпаси мають бути сфотографовані до розслідування події, а всі речові докази, які характеризують обсяг пошкоджень, збережені.

6. Після закінчення розслідування командир військової частини зобов’язаний організувати з особовим складом вивчення причин пошкодження озброєння і боєприпасів та забезпечити проведення заходів щодо їх попередження надалі.

7. Катастрофи розслідуються командиром військової частини, аварії - комісією, призначеною командиром військової частини, поломки - командиром підрозділу. Результати розслідування оформляються відповідно до вимог чинного законодавства.

8. У матеріалах службового розслідування вказуються такі відомості:

дата і підстава;

склад комісії із зазначенням посад, військових звань, прізвищ та ініціалів голови та членів комісії, номера і дати наказу про її призначення;

тип, індекс і номер зразка озброєння та пошкоджених агрегатів, вузлів, механізмів, категорія зразка озброєння;

військове звання, прізвище та ініціали командира взводу (розрахунку), номер і дата наказу про закріплення цього зразка озброєння за розрахунком;

коли, за яких умов та обставин виникло пошкодження озброєння;

характер пошкодження та винні особи;

потерпілі та їх стан;

висновки комісії.

Матеріали службового розслідування підписуються всіма членами комісії та затверджуються командиром (начальником), який призначив розслідування.

9. Одночасно комісією складається акт технічного стану озброєння та боєприпасів (додаток 37), на підставі якого пошкоджені озброєння та боєприпаси направляються в ремонт або оформляються для списання в установленому порядку. Під час визначення технічного стану озброєння та боєприпасів комісія керується:

відомостями, зазначеними у формулярах, паспортах, картках на військове майно, технічними умовами та іншими документами, які визначають вимоги до технічного стану відповідних зразків і видів озброєння та боєприпасів;

ознаками та технічними показниками категорійності, які встановлені відповідними керівництвами, положеннями та інструкціями;

строками служби (експлуатації, зберігання, придатності) озброєння та боєприпасів, установленими наказами та інструкціями начальників відповідних центральних органів управління Збройних Сил України, МВС.

10. Усі матеріали службового розслідування зшиваються з висновком службового розслідування, при цьому складається опис документів (на окремому аркуші), що містяться в службовому розслідуванні, його аркуші нумеруються із зазначенням кількості на останньому аркуші, який, як правило, є чистим та використовується для контролю за цілісністю печатки на вузлі зшивання. Службове розслідування повинно мати титульний аркуш, на якому зазначаються його назва, короткий зміст та проставляється облікова печатка (штамп) нетаємного діловодства частини при його реєстрації (після розгляду командиром військової частини).

11. До книги обліку нестач заносяться факти псування з вини посадових осіб озброєння та боєприпасів під час переведення їх до 3 - 5 категорій. Облік нестач і пошкоджень озброєння та боєприпасів ведеться в кількісному та грошовому еквіваленті.

12. Озброєння та боєприпаси, що стали непридатними внаслідок експлуатації або були пошкоджені, але можуть бути відремонтовані в майстерні військової частини, а також нестачі в межах природного зменшення списуються за обліком військової частини на підставі встановлених документів (актів, звітів) без запису до книги обліку нестач.

13. Боєприпаси, що витрачені військовою частиною за рік понад встановлені норми, оформляються в порядку, установленому пунктом 19 розділу VIII цього Положення.

14. У разі знищення озброєння та боєприпасів з оперативних міркувань на підтвердження правильності здійснених заходів до клопотання про списання нестач додаються накази або розпорядження вищого командування щодо необхідності знищення цього майна.

15. Якщо під час розслідування буде встановлено, що виявлені нестачі або надлишки виникли внаслідок помилок в обліку, то списане (оприбутковане) озброєння та боєприпаси відновлюються (виключаються) за книгами обліку виправним проведенням. Підставою для внесення виправлень у цьому випадку є висновок за матеріалами службового розслідування, затверджений командиром військової частини. У книзі обліку нестач вказуються номери статей виправних проведень за книгами обліку військової частини.

Х. Ремонт озброєння та боєприпасів

1. Загальні положення і вимоги до обладнання майстерні з ремонту озброєння:

1) своєчасний та якісний ремонт озброєння та боєприпасів є одним з основних засобів підтримання їх у постійній бойовій готовності. Залежно від ступеня несправності ремонт озброєння та боєприпасів поділяється на поточний, середній та капітальний.

Поточний ремонт здійснюється в процесі експлуатації озброєння та боєприпасів для гарантованого забезпечення їх справності та полягає в заміні й відновленні окремих частин зразка та їх регулюванні. Поточний ремонт є неплановим та залежно від характеру несправностей виконується силами розрахунків із залученням фахівців майстерні з ремонту озброєння військової частини.

Середній ремонт є сукупністю ремонтних робіт, які здійснюються для усунення дефектів, із застосуванням спеціального устаткування під час проведення складних слюсарно-припасувальних, верстатних та інших робіт.

Капітальний ремонт здійснюється з метою відновлення справності та повного або близького до повного відновлення ресурсу виробу із заміною або відновленням будь-яких його частин, включаючи базові, та їх регулювання;

2) середній та капітальний ремонти озброєння є плановими ремонтами і виконуються: середній - у майстернях з ремонту озброєння військових частин; капітальний - у майстернях органу постачання і ремонтних підприємствах Міністерства оборони України. За погодженням з органом постачання за наявності достатньо підготовлених і кваліфікованих фахівців, необхідного устаткування та запасних частин дозволяється виконувати капітальний ремонт озброєння та боєприпасів у майстерні з ремонту озброєння військової частини, за винятком ремонту матеріальної частини артилерії, мінометів та озброєння бойових машин. Ознаки, за якими несправні озброєння та боєприпаси підлягають тому чи іншому виду ремонту, установлюються відповідними документами щодо кожного зразка або групи зразків;

3) ремонт озброєння та боєприпасів у військовій частині організовує начальник служби озброєння;

4) поточний ремонт і технічне обслуговування озброєння виконуються в майстерні з ремонту озброєння військової частини відповідно до місячного виробничого плану. Начальник майстерні щомісяця здійснює розрахунок фонду робочого часу, складає план роботи і за 4 дні до початку місяця, на який планується поточний ремонт і технічне обслуговування озброєння, подає його начальникові служби озброєння на затвердження;

5) вихідними даними для складання плану роботи є:

роботи з ремонту і технічного обслуговування озброєння та боєприпасів, передбачені річним планом експлуатації озброєння;

заявки начальників служб озброєння прикріплених військових частин на ремонт і технічне обслуговування озброєння в майстерні з ремонту озброєння;

дані про якісний (технічний) стан озброєння та боєприпасів;

дані про перехідний залишок робіт з ремонту і технічного обслуговування озброєння та боєприпасів у майстерні з ремонту озброєння;

чинні норми часу на технічне обслуговування і ремонт озброєння (додаток 38);

дійсний фонд робочого часу майстерні з ремонту озброєння.

До плану роботи, крім робіт з ремонту і технічного обслуговування озброєння, включаються також інші роботи, направлені на утримання і збереження озброєння (ремонт та виготовлення обладнання, інструменту, приладів, навчального майна, ставниць, арматури, участь в оглядах озброєння і паркових днях, у стрільбах тощо).

Якщо дійсний фонд робочого часу менше обсягу робіт, який планується, то для виконання робіт планується залучення необхідної кількості особового складу підрозділів;

6) начальник служби озброєння повідомляє командирів підрозділів (військових частин) про строки технічного обслуговування і ремонту озброєння та боєприпасів, організовує контроль за своєчасною їх доставкою в ремонт (на технічне обслуговування) і виконанням робіт майстернею з ремонту озброєння;

7) під майстерню з ремонту озброєння має бути відведено окреме опалюване приміщення, яке дає змогу виконувати ремонт у будь-яку пору року. Зсередини приміщення обладнуються ділянки (розділені капітальними стінами або перегородками) відповідно до пункту 4 глави 1 розділу ІІ цього Положення. За наявності майстерні у з’єднанні в майстернях військових частин не обладнуються ділянки ремонту і технічного обслуговування зенітних засобів, а також ремонту стрілецького озброєння з відновленням фосфатно-лакового покриття. Майстерні для ремонту озброєння забезпечуються обладнанням та інструментом відповідно до норм обладнання та інструменту для майстерні військової частини з ремонту озброєння (додаток 39);

8) розміри приміщень (ділянок) для ремонту мають забезпечувати зручне розставлення обладнання, виробничого інвентарю та озброєння, яке ремонтується. Висота приміщень, у яких установлюється обладнання для ремонту озброєння, має давати змогу проводити роботи з розбирання та збирання озброєння, з його перевірки та регулювання. Розміри воріт мають забезпечувати вільне транспортування (в’їзд чи виїзд) озброєння, яке ремонтується (обслуговується);

9) на ділянках, де проводиться демонтаж або переміщення важких вузлів і деталей, мають бути передбачені необхідні вантажопідйомні засоби (таль, тельфер, візок для перевезення деталей тощо). У приміщеннях ділянки фарбувальних робіт електроустаткування, пускова апаратура, апаратура управління та електричні світильники мають застосовуватися у вибухозахисному виконанні;

10) усі електричні пускові пристрої (рубильники, електромагнітні пускачі тощо) мають установлюватися поза фарбувальними приміщеннями та приміщеннями для заряджання акумуляторів;

11) приміщення ділянки фарбувальних робіт та ділянки відновлювання захисних покриттів на деталях стрілецької зброї мають бути відокремлені від суміжних приміщень капітальними стінами (перегородками). Вихід з приміщень має бути через тамбур. Приміщення мають бути обладнані припливно-витяжною вентиляцією, яка забезпечує десяти-дванадцятикратний обмін повітря. Нанесення фосфатуючого ґрунту та лаку необхідно виконувати у витяжній шафі під витяжним зонтом або у фарбувальній камері.

Ділянки фарбувальних робіт і відновлювання захисних покриттів розміщувати в підвальних та напівпідвальних приміщеннях категорично забороняється. Підлога на ділянках фарбувальних робіт має бути вогнетривкою, що не створює іскор при ударі, міцною, рівною, неслизькою і забезпечувати легке її чищення від забруднень. Фарбувальні роботи в суху та теплу погоду можуть бути організовані на відкритому майданчику. На робочі місця для нанесення захисних покриттів на деталі стрілецької зброї та ділянку фарбувальних робіт має бути підведено стиснене повітря тиском 5-6 кгс/кв. см;

12) ділянку ковальських та зварювальних робіт обладнують в окремому приміщенні. Приміщення для виконання ковальських та зварювальних робіт має бути обладнане загальною припливно-витяжною вентиляцією, над ковальським горном обладнується витяжний зонт. Підлога в приміщенні має бути з бетону, брукованою або глинобитною, а стіни - з вогнестійких матеріалів. У разі виконання зварювальних робіт безпосередньо на місцях ремонту озброєння ділянка має бути оснащена пересувним електрозварювальним агрегатом, переносним столом зварника та екраном (щитом). На ділянці мають бути передбачені проходи, які забезпечують зручність та безпеку під час виконання робіт і транспортування вузлів до місця роботи. Проходи мають бути завширшки не менше 1 м. Кабелі електрозварювальних агрегатів мають бути розташовані від кисневих балонів та шлангів на відстані не менше 0,5 м, а від балонів та шлангів ацетилену та інших горючих газів - не менше 1 м. Довжина проводів між мережею живлення та пересувним зварювальним апаратом не повинна перевищувати 10 м, проводи мають бути захищені від механічних пошкоджень. Застосування електрозварювальних проводів з пошкодженими обмоткою та ізоляцією забороняється. У разі пошкодження обплетення провід має поміщатися в гумовий шланг. Балони із стисненим газом під час газоелектрозварювальних робіт мають установлюватися від зварювального пальника на відстані не менше 5 м, а від приладів опалення - не менше 1 м;

13) устаткування (верстати, стенди, пристрої) має бути надійно відгороджене в небезпечних його частинах і місцях з метою забезпечення безпеки працівників. Устаткування й огорожа фарбуються у світлий тон; частини устаткування, які є небезпечними для працівників, - в червоний колір;

14) робочі місця за необхідності обладнуються стелажами для зберігання пристроїв, інструменту і матеріалів. Стелажі за своїми розмірами мають відповідати найбільшим габаритам виробів, які на них розміщуються. Вироби, що укладені на стелажі, не повинні виступати або звішуватися за межі стелажа. Для складання використаного обтирального матеріалу в зручних місцях установлюються спеціальні металеві ящики з кришками, які закриваються. Ящики мають очищатися щодня;

15) у робочих приміщеннях, крім природного освітлення, має бути електричне освітлення загальне і за необхідності місцеве на робочих місцях. Застосування тільки місцевого освітлення не допускається. Освітлення (загальне плюс місцеве) має забезпечувати чітку видимість поділу на відлікових та контрольно-вимірювальних приладах і пристроях, а також поверхонь деталей, які обробляються (ремонтуються);

16) приміщення, де ремонтуються і зберігаються стрілецька зброя і секретні зразки озброєння, має забезпечувати їх надійний захист. З цією метою приміщення обладнується охоронною сигналізацією з виведенням сигналу у варту і до чергового частини, міцними дверима, які замикаються на замок, на вікнах мають бути встановлені ґрати. Біля виходу зсередини приміщення встановлюється бар’єр, що закриває доступ стороннім особам. Після закінчення робіт усі вікна (горищні та підвальні люки) приміщення мають бути зачинені на внутрішні запори. Усі вхідні двері та ворота замикаються зовні на замок та опечатуються начальником майстерні. Ключі в опечатаному тубусі здаються черговому частини;

17) несправна і відремонтована стрілецька зброя зберігається в майстерні в ставницях, металевих шафах (ящиках), що замикаються на замок. Ставниці, шафи (ящики) мають бути замкнуті та опечатані. Ключі та печатка мають знаходитися у начальника майстерні. Відремонтована зброя повертається підрозділам одразу після ремонту. Якщо зброя в майстерні з ремонту озброєння залишається на ніч (при ремонті зброї з відновленням захисних покриттів), то приміщення майстерні з ремонту озброєння необхідно здати під охорону варти відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України. За збереження зброї в період ремонту або технічного обслуговування його в майстерні з ремонту озброєння відповідає начальник майстерні. В обідню перерву в майстерні з ремонту озброєння обов'язково залишається черговий;

18) на видному місці в майстерні з ремонту озброєння обладнується стенд з такою службовою документацією:

розпорядок дня;

місячний виробничий план майстерні з ремонту озброєння;

типові норми часу на ремонт озброєння та боєприпасів;

розклад занять;

графік чергування майстрів;

план евакуації та пожежної безпеки;

19) біля кожного робочого місця вивішуються основні правила та заходи безпеки під час роботи на верстатах та іншому устаткуванні із зазначенням особи, відповідальної за їх утримання та експлуатацію. Майстри допускаються до роботи на устаткуванні з дозволу начальника майстерні з ремонту озброєння тільки після детального вивчення ними його будови і правил безпечної експлуатації. Інструктаж із заходів безпеки проводиться на робочому місці під підпис у журналі інструктажу особового складу із заходів безпеки. До практичних робіт з ремонту озброєння особовий склад допускається тільки після вивчення будови зразка озброєння, вимог заходів безпеки і технології ремонту;

20) періодичну перевірку знань необхідно проводити не рідше одного разу на півроку.

2. Порядок приймання (здавання) озброєння в ремонт, обліку і звітності у майстерні з ремонту озброєння:

1) озброєння та боєприпаси, які потребують ремонту, здаються в майстерню з ремонту озброєння за розпорядженням начальника служби озброєння в дні, які визначені місячним виробничим планом майстерні. Складні оптичні прилади в майстерню з ремонту озброєння здаються командиром підрозділу, решта військового майна - старшиною підрозділу.

Командир підрозділу (старшина) за озброєння, яке здається в ремонт, розписується в книзі видачі та приймання озброєння та боєприпасів. Озброєння складу здається в майстерню з ремонту озброєння та повертається до складу за накладною;

2) уся зброя, яка надійшла до майстерні з ремонту озброєння з підрозділів і складу озброєння, має бути ретельно оглянута начальником майстерні (техніком), записана в книгу обліку ремонту озброєння (додаток 40) із зазначенням дати надходження озброєння та боєприпасів у ремонт, від кого надійшли, найменування зразка, його номера і серії, кількості, а також характеру несправностей. Секретні зразки озброєння мають записуватися за їх умовним найменуванням. За прийняту зброю розписується начальник майстерні. Озброєння та боєприпаси в майстерню з ремонту озброєння мають прийматися в такій комплектності, яка забезпечувала б перевірку зразка на функціонування, зі штатними чохлами, з тими деталями ЗІП та комплектуючими елементами, які потребують періодичної перевірки. Разом з озброєнням та боєприпасами здаються формуляри (паспорти, картки);

3) озброєння та боєприпаси приймаються в майстерню з ремонту озброєння повністю укомплектованими, якщо після ремонту або технічного обслуговування вони здаються на склад озброєння або передаються до іншої військової частини;

4) після закінчення ремонту озброєння та боєприпасів начальник майстерні особисто перевіряє якість ремонту та заповнює графи 7 - 9 у книзі обліку ремонту озброєння. Приймальник (старшина або командир підрозділу) повинен звірити записи про ремонт (технічне обслуговування) у книзі обліку ремонту озброєння з практично виконаним обсягом робіт, перевірити якість ремонту, правильність записів у формулярах (паспортах, картках), перевірити за номерами стрілецьку зброю і після цього розписатися в графі 10 книзі обліку ремонту озброєння за отриману зброю. Після повернення в підрозділ приймальник (старшина або командир підрозділу) здає зброю черговому під підпис у книзі видачі і приймання озброєння та боєприпасів;

5) особовий склад майстерні з ремонту озброєння відряджається до окремо дислокованого підрозділу за планом роботи майстерні для ремонту й огляду озброєння. Майстри повинні мати при собі необхідний комплект інструменту, запасні частини і матеріали. З цією метою необхідно використовувати пересувні ремонтні майстерні. Робота майстрів у підрозділах здійснюється під контролем командирів підрозділів, начальника служби озброєння військової частини або майстерні з ремонту озброєння;

6) під час проведення ремонту в підрозділі майстер складає довідку (додаток 41), у якій зазначаються найменування озброєння (майна), його серія і номер або кількість, який проведено ремонт та які запасні частини і матеріали використані. Довідку підписує командир підрозділу. Після повернення в майстерню з ремонту озброєння на підставі довідки в книзі обліку ремонту озброєння та боєприпасів обліковуються проведені роботи, а також використаний ЗІП та матеріали. Довідка зберігається протягом року в майстерні з ремонту озброєння разом з прибутковими документами та звітами;

7) використовувати особовий склад майстерні з ремонту озброєння на господарські та інші роботи, що не стосуються ремонту та обслуговування озброєння, забороняється;

8) відпускання запасних частин, інструменту та матеріалів проводиться зі складу озброєння для майстерні з ремонту озброєння за виписаними накладними. Облік устаткування, запасних частин і матеріалів у майстерні з ремонту озброєння ведеться за книгою обліку ЗІП, устаткування і матеріалів. У кінці цієї книги відводяться аркуші для обліку устаткування та інструменту, які видаються особовому складу майстерні в тимчасове користування. На кожного майстра відкривається окремий рахунок. Усі записи в книзі обліку виконуються тільки начальником майстерні з ремонту озброєння. Інструмент, запасні частини і матеріали, які отримуються для ремонту і технічного обслуговування озброєння, необхідно зберігати в коморі майстерні;

9) паливо, мастильні матеріали та отруйні рідини, фарби, лаки і розчини мають зберігатися в спеціальній тарі, що щільно закривається. Кислоти необхідно зберігати в окремому приміщенні (шафі) у спеціальному посуді з притертими пробками (посуд установлювати в кошики або ящики);

10) пересувні майстерні закріплюються за начальником майстерні або техніком по ремонту озброєння наказом командира військової частини в повному комплекті. Устаткування та майно, що входять до комплекту пересувних майстерень, обліковуються за відомістю комплектації цих майстерень і до книги обліку не записуються. До книги обліку записуються всі спеціальні автомобілі та причепи рухомої майстерні;

11) необхідні для ремонту запасні частини і матеріали видаються майстрам начальником майстерні одночасно з отриманням завдання на ремонт озброєння. Приймаючи від майстрів відремонтоване озброєння, начальник майстерні одночасно приймає від них усі замінені на відремонтованому озброєнні непридатні деталі та такі, що потребують ремонту. ЗІП і матеріали, що витрачаються на технічне обслуговування і ремонт озброєння, мають обліковуватися в книзі обліку і ремонту озброєння за кожним виробом і підтверджуватися підписом приймальника відремонтованого озброєння;

12) запасні частини, деталі, вузли, зняті з відремонтованого озброєння, використовуються в такому порядку:

ті, що потребують ремонту (відновлення),- відновлюються в майстерні з ремонту озброєння і використовуються надалі для ремонту;

забраковані (непридатні) запасні частини, деталі, вузли, ремонт яких неможливий або недоцільний, мають щодня прибиратися з робочих місць і зберігатися до включення їх у звіт майстерні з ремонту озброєння в місцях, які унеможливлюють їх втрату, крадіжку та подальше використання. Після затвердження звіту командиром військової частини непридатні деталі деформуються та здаються на склад озброєння як металобрухт для подальшої реалізації;

13) на військове майно, яке виготовлено в майстерні з ремонту озброєння, складається акт у двох примірниках, який після затвердження командиром військової частини є підставою для оприбуткування його по обліку підрозділу, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, майстерні та служби озброєння. В акті зазначаються найменування нововиготовлених предметів, їх кількість, вартість та відповідність технічним умовам;

14) щомісяця на підставі запису в книзі обліку ремонту озброєння начальник майстерні повинен підбивати підсумки кількості відремонтованого озброєння та використаних ЗІП і матеріалів та робити запис у книзі;

15) витратні матеріали (мастильні та обтиральні матеріали, рідини "Стеол-М", "ПОЖ-70", хімікати та інші витратні матеріали), що видаються за встановленими нормами майстерням і підрозділам для обслуговування озброєння та устаткування, списують з обліку військової частини в установленому законодавством порядку;

16) один раз на місяць начальник майстерні подає начальникові служби озброєння військової частини звіт (додаток 42) у трьох примірниках про витрачені за місяць ЗІП і матеріали, складений на підставі записів у книзі обліку ремонту озброєння. Начальник служби озброєння та керівник підрозділу, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, перевіряють звіт, підписують його та подають на затвердження командирові військової частини.

Перший примірник затвердженого звіту повертається начальнику майстерні та є підставою для списання витрачених ЗІП і матеріалів з обліку майстерні з ремонту озброєння, другий примірник звіту залишається в справах служби озброєння, третій подається в підрозділ, який відповідає за організацію та ведення бухгалтерського обліку, для списання з обліку військової частини;

17) ремонт озброєння, змонтованого на бронетанковій техніці, проводиться в майстерні з ремонту озброєння. Озброєння, яке не може бути відремонтовано у військовій частині, а також непридатне, замінюється справним за рахунок отриманого від органу постачання або за рахунок озброєння, знятого з бойових машин, які не підлягають відновленню;

18) технічний огляд озброєння, змонтованого на бойових машинах, має виконуватися одночасно з оглядом бойових машин. Висновок про стан цього озброєння робиться фахівцями служби озброєння військової частини;

19) контроль якості ремонту і технічного обслуговування озброєння в майстернях з ремонту озброєння військових частин здійснюють начальники служб озброєння, начальники майстерень з ремонту озброєння. Під час ремонту і технічного обслуговування озброєння кожна виконана робота має бути перевірена та прийнята відповідним керівником робіт. Виконання подальших робіт дозволяється здійснювати тільки після перевірки якості попередніх;

20) під час контролю якості ремонту озброєння і приймання робіт необхідно перевіряти:

обсяг виконання робіт, необхідних для відновлення озброєння (вузла, деталі);

виконання вимог ремонтно-технічної документації;

дотримання способів ремонту, які передбачені ремонтною документацією;

правильність складання (розбирання) вузлів, механізмів та виробу в цілому;

відповідність відремонтованого озброєння (вузлів, деталей) вимогам ремонтної документації;

наявність і стан пломб;

правильність заповнення формулярів (паспортів);

21) озброєння, яке підлягає капітальному ремонту, за розпорядженням органу постачання здається на визначений склад озброєння військової частини або направляється безпосередньо на ремонтні підприємства Міністерства оборони України. Здавання та списання його з обліку військової частини виконуються на підставі первинних документів;

22) підготовка озброєння до відправлення в ремонт виконується у військовій частині, якій воно належить. За повноту і якість підготовки та своєчасність відправлення озброєння в ремонт відповідає командир військової частини. Технічний стан озброєння, яке здається в капітальний ремонт, має відповідати вимогам загальних технічних умов щодо здавання озброєння в капітальний ремонт, а його комплектність має відповідати відомості комплектації. Готовність озброєння до відправлення в ремонт перевіряє комісія, призначена командиром військової частини. Результати роботи комісії оформляються актом технічного стану озброєння та боєприпасів. Акт затверджується командиром військової частини, один примірник його додається до документів на озброєння, яке здається в ремонт, інший примірник акта залишається в справах служби озброєння військової частини.

Перевірка технічного стану проводиться шляхом дефектації зразка озброєння в зібраному вигляді в обсязі вимог загальних технічних умов щодо капітального ремонту;

23) у разі виявлення некомплектності, заміни деталей, приладів, агрегатів, інструменту і приладдя або інших розбіжностей фактичного стану озброєння з його станом відповідно до акта технічного стану озброєння в ремонт не приймається і залишається на тимчасове зберігання до усунення виявлених недоліків;

24) командир військової частини, яка здає озброєння в капітальний ремонт, повинен негайно вжити заходів щодо усунення недоліків, які виявлені під час здавання озброєння в ремонт, а також призначити службове розслідування і притягнути винних посадових осіб до відповідальності (задоволення претензій ремонтного підприємства військова частина проводить за рахунок винних посадових осіб).

3. Технічний огляд і ремонт боєприпасів:

1) з метою підтримання боєприпасів у стані, який забезпечує їх тривале зберігання та постійну готовність до бойового застосування, у військовій частині проводяться технічний огляд і регламентні роботи в установлені документацією терміни, а також їх ремонт та заміна;

2) технічний огляд боєприпасів здійснюється один раз на рік комісією, призначеною наказом командира військової частини. Комісія встановлює:

технічний стан боєприпасів та справність упаковки, їх придатність до бойового використання та подальшого зберігання, відповідність оглянутої партії боєприпасів тій категорії, яка їй присвоєна;

зміни, що сталися в технічному стані боєприпасів, та причини, які їх зумовили;

наявність заборонених і обмежено придатних боєприпасів, правильність і повноту комплектації боєприпасів, відповідність маркування на упаковці та боєприпасах даним, які зазначені в картці обліку;

характер та обсяг ремонтних робіт, необхідних для приведення боєприпасів у справний стан;

правильність ведення обліку кількісного і технічного стану боєприпасів та правильність заповнення карток обліку;

виконання вимог до зберігання боєприпасів;

3) під час ремонту боєприпасів у військах дозволяється здійснювати тільки:

видалення забруднень та продуктів корозії з поверхонь боєприпасів з подальшим підфарбуванням або нанесенням мастила на місця з порушеним покриттям;

заміну окремих елементів боєприпасів;

відновлення герметизації боєприпасів та упаковки;

відновлення маркування на боєприпасах та упаковки;

дрібний ремонт упаковки;

4) керівництво плануванням, організацією та виконанням робіт з технічного огляду і ремонту боєприпасів покладається на начальника служби озброєння військової частини, який здійснює контроль за якістю виконуваних робіт і бере безпосередню участь у проведенні технічних оглядів та ремонті боєприпасів;

5) до роботи з боєприпасами допускається тільки підготовлений особовий склад під безпосереднім керівництвом і постійним наглядом фахівця служби озброєння, який добре знає будову боєприпасів і весь комплекс робіт з ними на складі озброєння військової частини.

Призначеному на роботу особовому складу перед початком робіт мають бути дані чіткі вказівки про обов'язки кожного, прийоми і способи виконання робіт, а також про заходи безпеки під час роботи з боєприпасами. Без таких вказівок до роботи з боєприпасами особовий склад не допускається;

6) роботи з технічного огляду і ремонту боєприпасів проводяться на території складу озброєння, на спеціально обладнаних постійних або тимчасових пунктах. Відстань від пункту робіт до сховищ, штабелів з боєприпасами, інших будівель та споруд має бути не менше 30-40 м. Постійні пункти обладнуються у вільних пристосованих або спеціально збудованих приміщеннях, тимчасові - у наметах або під навісом з легким перекриттям. Виконувати роботи з технічного огляду і ремонту боєприпасів на відкритих майданчиках забороняється;

7) технічні огляди боєприпасів проводяться в теплу і суху пору року. Строки та періодичність технічних оглядів боєприпасів і упаковки наведено в додатку 43 до цього Положення;

8) боєприпаси, завантажені в бойові машини, підлягають 100% технічному огляду один раз на рік під час переведення машин на весняно-літній період експлуатації. Одночасно проводиться заміна або просушка силікагелю в мішечках, що вкладені в коробки з патронами до кулеметів;

9) небезпечні в поводженні боєприпаси, що виявлені під час технічного огляду або ремонту, виділяються на окреме зберігання і зберігаються до особливих вказівок, при цьому забороняється розукомплектовувати постріли і бойові гранати. Про наявність таких боєприпасів, що виявлені під час технічного огляду або ремонту, терміново доповідається органу постачання.

ХІ. Категорійність озброєння та боєприпасів.
Порядок їх реалізації та знищення

1. Категорійність озброєння та боєприпасів:

1) озброєння залежно від технічного стану, технічного ресурсу (строку служби), гарантійного строку експлуатації та гарантійного напрацювання поділяється на п’ять категорій, боєприпаси за своїм технічним станом поділяються на три категорії, а ЗІБ та АО - на чотири категорії;

2) порядок категорійності озброєння та боєприпасів проводиться відповідно до вимог законодавства з урахуванням вимог цього Положення;

3) для установлення категорії озброєння, боєприпасів, ЗІБ та АО наказом командира військової частини призначається комісія, яка перевіряє їх технічний стан. Результати перевірки оформляються актом технічного стану озброєння та боєприпасів.

Акти технічного стану озброєння та боєприпасів затверджуються:

командирами військових частин - про переведення артилерійського та стрілецького озброєння, артилерійських приладів, ЗІБ та АО з 1 у 2 категорію; ЗІП (у тому числі набори, комплекти), ремонтних та командирських ящиків, кийків гумових, наручників, шоломів армійських, спорядження, брезентових та тканинних виробів, навчальних стрілецьких та вимірювальних приладів, матеріалів для догляду та утримання озброєння, дерев’яної тари (упаковки) - у 2 - 5 категорії;

командувачем Національної гвардії України - про переведення стрілецького озброєння, гранатометів, багнет-ножів, артилерійських приладів, пересувних ремонтних засобів - у 3 - 5 категорії; артилерійського озброєння, мінометів, зенітних установок, устаткування переносних протитанкових та ракетних комплексів - у 3 - 4 категорії; боєприпасів - у 2 - 3 категорії; ЗІБ та АО - у 3 та 5 категорії;

4) посадовим особам, які мають право затверджувати акти технічного стану про переведення озброєння в 5 категорію, дозволяється переводити озброєння 5 категорії в навчальне з проведенням необхідного ремонту або доробок. У цьому випадку акти є підставою для списання бойового озброєння з обліку та оприбуткування його як навчального озброєння;

5) затвердження актів про переведення озброєння у 3 - 5 категорії, а боєприпасів - у 2 та 3 категорії проводиться, як правило, після огляду їх на місці начальником відділу озброєння Головного управління НГУ. Патрони, що дали осічку, переводяться в 3 категорію без огляду представниками вищих органів;

6) порядок знищення озброєння та боєприпасів узгоджується з Головним управлінням НГУ;

7) переведення боєприпасів у нижчі категорії за результатами випробувань у лабораторіях Міністерства оборони України проводиться на підставі висновків лабораторій;

8) командирові військової частини надається право приймати рішення щодо знищення з подальшим списанням з обліку всіх предметів озброєння, що стали непридатними, які він має право переводити в 5 категорію;

9) акт технічного стану озброєння та боєприпасів про переведення в нижчі категорії, що затверджується старшим начальником, складається у двох примірниках, підписується комісією, засвідчується підписом командира частини і гербовою печаткою. Складений акт надсилається до вищого штабу, погоджується визначеними посадовими особами та подається на затвердження;

10) затверджені вищим начальником усі примірники акта технічного стану засвідчуються гербовою печаткою, після чого другий примірник акта повертається до військової частини.

Затверджений старшим начальником акт технічного стану є підставою для внесення змін до обліку та в разі необхідності складання відповідного акта списання, другий примірник якого військова частина надсилає до органу постачання для внесення змін до обліку;

11) голова та члени комісії, інші посадові особи, які підписали акт технічного стану та акт списання, а також командир (начальник), який затвердив ці акти, відповідають за правильність зарахування озброєння та боєприпасів до відповідної категорії та за їх реалізацію;

12) якщо переведення озброєння, боєприпасів у нижчі категорії пов’язане з пошкодженням або неправильною їх експлуатацією, то проводиться службове розслідування, матеріали якого надсилаються разом з актом технічного стану;

13) відсутність або несправність запасних частин, інструменту, приладдя, а також комплектуючих виробів (прицілів, багнет-ножів, панорам, футлярів, ранців, чохлів) не може бути підставою для переведення озброєння в нижчу категорію, а тільки характеризує стан комплектності озброєння.

У разі некомплектності озброєння вживаються заходи щодо його доукомплектування;

14) озброєння та боєприпаси, що підлягають переведенню в нижчу категорію, приймаються на склад військової частини і за розпорядженням командира військової частини пред’являються комісії. Комісія, у складі якої має бути фахівець служби озброєння, перевіряє озброєння та боєприпаси, що підлягають переведенню в нижчі категорії, і оформляє акт технічного стану;

15) озброєння та боєприпаси, що підлягають знищенню, комісія звіряє із затвердженим актом технічного стану. Особлива увага при цьому звертається на відповідність номерів поданого озброєння відомостям, зазначеним в акті. Залежно від розпорядження Головного управління НГУ комісія проводить знищення озброєння та боєприпасів, після чого заповнює і підписує відповідний акт списання;

16) знищення стрілецької зброї у військовій частині проводиться в присутності начальника відділу озброєння Головного управління НГУ.

2. Порядок знищення зброї і боєприпасів:

1) перед знищенням зброю необхідно розібрати. Придатні деталі, вузли, прилади, які можуть бути використані для ремонту, знімаються і оприбутковуються за обліком військової частини на підставі акта списання.

Непридатні дерев’яні деталі спалюються, а вироби зі шкіри, брезенту, льону, прогумованої тканини, гуми здаються на утилізацію. Якщо ці речі на утилізацію не приймаються, то вони використовуються на господарські потреби;

2) відпрацьована акумуляторна батарея, що містить дорогоцінні метали, зокрема срібло, не підлягає утилізації як дорогоцінний метал через низький його вміст. Списання акумуляторів з обліку військової частини проводиться тільки за наявності документів, які підтверджують їх здавання для вторинної переробки;

3) у непридатної зброї деформують такі основні деталі:

у гвинтівок, карабінів, автоматів і кулеметів - стволи з дульної і середньої частин до складних вигинів; ствольні коробки - до пом’ятості з тріщинами;

у пістолетів і револьверів - стволи і рамки до складних вигинів з тріщинами;

в артилерійських і електромеханічних приладів - труби і механізми до пом’ятості;

у багнет-ножів, багнетів, ножів, шабель, кортиків (після відокремлення арматури з кольорового металу, дерева і пластмаси) - леза і клинки ламаються на 2-3 частини, багнетові трубки деформуються до вигину;

4) організація робіт з деформації стрілецької зброї має забезпечувати збереження її від розкрадання, у тому числі й окремих деталей;

5) деформована стрілецька та холодна зброя до здавання її на переплавку зберігається на складі частини в ящиках, опломбованих комісією.

Завантаження зброї в плавильні печі проводиться в присутності членів комісії та представника підприємства. Забороняється залучати до виконання цих робіт матеріально відповідальних осіб служби озброєння. Після плавлення на останньому аркуші акта вказуються посада, прізвище та ініціали представника підприємства, підпис якого завіряється печаткою підприємства (за наявності).

Забороняється знищення зброї, яка становить історичну та музейну цінність;

6) непридатні та заборонені до стрільби патрони до стрілецької зброї знищуються шляхом випалювання пороху, а сигнальні та освітлювальні патрони, мінометні заряди, вибухові пакети, вогнепровідний шнур - шляхом спалення.

Боєприпаси, що не розірвалися при падінні після пострілу, а ручні гранати - під час метання, знищуються шляхом підривання на місці їх падіння. Шляхом підривання знищуються також запали до ручних гранат.

Перелічені боєприпаси, небезпечні під час зберігання, транспортування і переведені в 3 категорію, знищуються в установленому порядку;

7) випалювання пороху з патронів і спалювання патронів проводиться на спеціально підготовлених майданчиках, розташованих на відстані не ближче 2,5 км від складів, житлових та інших будівель, у металевій товстостінній бочці місткістю не менше 200 л або в бункері;

8) майданчик розчищається в радіусі 25 м від сухих дерев, вітролому, чагарнику, сухої трави та обкопується ровом завглибшки 0,25 м та завширшки 0,5 м. На відстані не менше 150 м від місця знищення готуються 2-4 рівчаки для укриття особового складу і розміщення підривного майна, причому капсуль-детонатори та електродетонатори зберігаються в одному рівчаку, а заряди та вибухові речовини - в іншому. Підривне майно укривається брезентом. Привезені для підривання (спалення) боєприпаси складаються на відстані 200 м від місця знищення, звідки вони підвозяться або підносяться вручну на ношах.

Бункер або бочка мають бути оснащені надійними кришками із завантажувальними вікнами. При знімних кришках дозволяється не робити завантажувальних отворів. У цьому випадку кришка бункера або бочка мають надійно кріпитися до корпусу. Днище бочки або бункера повинно бути обладнане вивантажувальним вікном.

Для нормального спалювання патронів і випалювання в них пороху в бокових стінках бункера або бочки мають бути отвори діаметром 6 мм через кожні 50 мм. Такі самі отвори робляться в дні бункера або бочки для стікання розплавленого свинцю. Бункер або бочка встановлюються на капітальних підставках з цегли або каміння;

9) патрони залежно від калібру і виду завантажуються в бункер або бочку в кількості відповідно до допустимої кількості патронів для завантаження в бункер або бочку для знищення (додаток 44);

10) завантаження патронів до стрілецької зброї в бункер або бочку проводиться по жолобу з-за укриття (вогнетривкої стінки) під наглядом керівника робіт. Мінометні заряди, сигнальні та освітлювальні патрони завантажуються зв’язаними в пачки по 10-12 штук.

Патрони до стрілецької зброї перед завантаженням виймаються з обойм та звільняються від упаковки (паперових і картонних пачок).

На завантажені в бункер або бочку боєприпаси вкладаються дрібні дрова або відходи паперу;

11) керівник робіт особисто запалює пальні матеріали електричним способом за допомогою електрозапалу і підривної машинки або вогневим способом за допомогою вогнепровідного шнура. Після запалення вогнепровідного шнура керівник укривається в безпечній зоні.

Категорично забороняється застосовувати для запалювання димний порох і бензин.

Розвантаження бункера або бочки від гільз та куль проводиться після припинення горіння і повного охолодження бункера або бочки;

12) металобрухт (гільзи, оболонки та осердя куль, свинець), отриманий після випалювання пороху з патронів стрілецької зброї, очищається від попелу, розсортовується за родом металу, перевіряється на безпеку і повноту згоряння пороху, спрацювання капсулів;

13) у Національній гвардії України дозволяється знищувати боєприпаси, що не придатні для розбирання й утилізації;

14) робота зі знищення боєприпасів належить до числа найбільш небезпечних. Керівниками таких робіт наказом по військовій частині призначаються досвідчені офіцери, які мають спеціальну підготовку, добре знають будову, правила поводження з боєприпасами і вміють особисто проводити підривання;

15) для підривання небезпечних в обігу боєприпасів згідно з дозволом командира військової частини обирається спеціальне місце, віддалене від житлових, виробничих та господарських будівель і споруд на відстань не менше 2,5 км.

Місце і час підривання погоджуються з начальником гарнізону та місцевими органами державної влади. Найкращим місцем для підривання є полігон, рівчак, що розташовані віддалік від шляхів;

16) під час транспортування небезпечних в обігу боєприпасів до місця підривання слід дотримуватися особливої обережності. Кабіна водія з боку кузова захищається екраном з мішків з піском.

Боєприпаси в кузові автомобіля (причепа) укладаються в один ряд на мотузкові мати або шар тирси чи піску завтовшки 4-6 см і перевозяться до пункту підривання тільки в супроводі офіцера.

Не дозволяється перевищувати швидкість руху завантаженого транспорту: наґрунтових шляхах - 15 км/год; на шосейних - 30 км/год.

Супроводжуючий та водій під час руху завантаженого транспорту повинні знаходитися в кабіні за захисним екраном і не мати при собі приладдя для паління;

17) на транспорті, що завантажений небезпечними в поводженні боєприпасами, категорично забороняється перевозити інші боєприпаси та майно (засоби підривання тощо). Населення, яке мешкає в радіусі до 5 км від місця підривання боєприпасів, попереджається про час і місце підривання напередодні. За дві години до початку підривних робіт виставляється оточення, яке не повинно допускати руху людей і тварин у радіусі 2 км від місця підривання. Оточення виставляється і знімається керівником робіт;

18) постріли підриваються по одному, щоб боєприпаси під час підривання не розкидалися. Роботи з підривання боєприпасів проводяться тільки у світлий час доби з урахуванням прибирання місця підривання. Кількість боєприпасів, що підвозяться до місця підривання, не повинна перевищувати встановлену денну норму. Залишати на місці підривання майно і не підірвані боєприпаси на ніч забороняється;

19) боєприпаси підриваються електричним або вогневим способом. Підривання вогневим способом проводиться тільки у виняткових випадках у разі відсутності підривних машинок та електродетонаторів.

Для електричного способу підривання мають застосовуватися електродетонатори (електрозапали з капсуль-детонатором), провідник струму в достатній кількості (саперний або інший ізольований провід) та джерело струму (підривна машина). Для вогневого способу підривання готується запалювальна трубка з капсуль-детонатора N 8, вогнепровідного шнура, що вставлений у цей капсуль, та ґнота, закріпленого на іншому кінці вогнепровідного шнура;

20) під час підривання застосовується активний заряд, який складається з однієї або декількох підривних шашок, що мають колові гнізда для капсуль-детонатора (електродетонатора), запресованої вибухової речовини.

Маса активного заряду підбирається залежно від калібру боєприпасів, які підриваються:

для калібру до 37 мм - 0,2 кг;

для калібру до 76 мм - 0,4 кг;

для калібру до 107 мм - 0,6 кг;

для калібру до 122 мм - 0,8 кг;

для калібру до 152 мм - 1,0 кг;

для калібру понад 152 мм - 1,2 кг.

Для підривання ручних гранат маса активного заряду має становити 0,2 кг;

21) під час підготовки пострілів до підривання активний заряд укладається на снаряд (бойову частину) так, щоб площа їх зіткнення була найбільшою. Шашки зі встановленим капсуль-детонатором (електродетонатором) укладаються всередину снаряда. Укладати активні заряди на гільзи або реактивні частини забороняється;

22) у разі підривання електричним способом використовуються тільки штатні підривні машинки, що перебувають на озброєнні. Підривна машинка розташовується в рівчаку на відстані не менше 150 м від місця підривання. Ручка від підривної машинки має постійно знаходитися тільки у керівника робіт. Передавати її іншим особам категорично забороняється;

23) під час вогневого способу підривання запалювальна трубка підпалюється спеціальними сірниками, що не гаснуть на повітрі, або спеціальним фільтром. Запалення запалювальної трубки проводиться тільки керівником робіт;

24) перед початком робіт керівник перевіряє знання особовим складом команди підривників вимог техніки безпеки, установленого порядку виконання робіт, а також вказує місця укриття та сигнали для відходу в укриття і виходу з нього, проводить під підпис в журналі інструктаж про дотримання особливих заходів безпеки;

25) перед приготуванням запалювальних трубок керівник робіт випробовує вогнепровідний шнур на швидкість горіння. Запалювальні трубки готуються керівником робіт на відстані не менше 50 м від місця підривання і підривного майна. Час горіння вогнепровідного шнура в запалювальній трубці повинен у двічі перевищувати час, необхідний особі, що проводить запалення, для відходу в укриття. Застосовувати вогнепровідний шнур завдовжки менше 50 см і фільтр менше 3 см забороняється;

26) виходити з укриття після підривання дозволяється тільки через п’ять хвилин, а якщо виникла відмова, то через 15 хвилин. В обох випадках для огляду місця підривання або встановлення причин відмови з укриття виходить тільки керівник робіт, решта осіб виходить з укриття тільки за його сигналом.

Якщо відмова виникла внаслідок несправності запалювальної трубки, то поруч із зарядом, що відмовив, укладається новий із справною запалювальною трубкою і проводиться повторне підривання.

У разі якщо відмовив електродетонатор, то він від’єднується від електровибухової мережі і перевіряється справність провідників і підривної машинки. Після усунення несправності проводиться повторне підривання, при цьому використовується інший електродетонатор. Несправний електродетонатор із гнізда шашки активного заряду не вилучається.

Якщо ж активний заряд спрацював, а снаряд, що підривається, не здетонував, то укладається новий активний заряд масою вдвічі більше і повторюється підривання;

27) підривати боєприпаси електричним способом під час грози або при її наближенні забороняється, оскільки в електровибуховій мережі можуть виникнути короткочасні (імпульсні) електричні струми, здатні викликати вибух електродетонатора;

28) уламки підірваних боєприпасів із залишками вибухової речовини, але без детонаторів і підривачів збираються в одне місце для повторного підривання.

Уламки, у яких наявні нерозірвані детонатори або підривачі, підриваються на місці падіння, торкатися їх забороняється. Укладання активних зарядів на уламки з детонаторами і підривачами проводиться з особливою обережністю;

29) боєприпаси в остаточно спорядженому вигляді, які потрапили під дію вогню під час пожежі, вибуху (не розірвалися після пострілу, пуску, метання) або які побували в аваріях під час перевезень повітряним, залізничним, водним або автомобільним транспортом, знищуються методом підриву.

Під час підривання снаряду (міни), що не розірвався(лася), активний заряд укладається на його (її) поверхню, обережно очищену від ґрунту, і закріплюється дереном. Підривання проводиться з дотриманням вимог, викладених у підпунктах 6-29 пункту 2 цього розділу.

Під час підривання ручних гранат, які не розірвалися, для укриття особового складу використовується окоп (рів), з якого проводилося метання;

30) під час проведення підривних робіт має дотримуватися військова дисципліна. Усі розпорядження керівника робіт виконуються беззаперечно і негайно. Особи, що не знають правил виконання робіт або не виконують їх, негайно залишають пункт підривання;

31) після закінчення підривних робіт їх керівник має ретельно оглянути місце підривання боєприпасів. На місці підривання не повинні залишатися боєприпаси, які не розірвалися, та їх елементи;

32) про виконані підривні роботи робиться запис у журналі обліку підривних робіт (додаток 45).

Крім того, складається акт про знищення боєприпасів із зазначенням номенклатури, кількості і виробничих даних боєприпасів, а також несправностей, через які їх було віднесено до числа небезпечних, номерів документів на переведення їх у 3 категорію, кількості витрачених вибухових речовин і засобів підривання. В акті про знищення боєприпасів, що не розірвалися при падінні після пострілу, пуску, метання, зазначається тільки кількість вибухових речовин і засобів підривання, витрачених на їх підривання;

33) під час проведення робіт журнал має знаходитися в пункті підривання у керівника. Після закінчення робіт й оформлення всіх записів журнал разом з актами про списання знищених боєприпасів і витрачених вибухових речовин та засобів підривання здається до штабу військової частини.

ХIІ. Планування експлуатації озброєння та боєприпасів

1. Планування експлуатації:

1) планування є основою організації та керівництва служби озброєння з боку командування і начальника служби озброєння військової частини та забезпечує виконання покладених на службу завдань, раціональне використання сил і засобів, пов’язує роботу з виконанням службово-бойових завдань;

2) мета планування:

підтримання озброєння та боєприпасів у боєздатному стані;

своєчасне проведення технічного обслуговування озброєння та боєприпасів, послідовне виведення його в ремонт;

постійний контроль за технічним станом озброєння, боєприпасів, ЗІБ та АО;

створення найкращих умов для зберігання, обліку, використання і гарантованого збереження озброєння та боєприпасів;

забезпечення найбільш економного витрачання всіх коштів;

3) для керівництва службою озброєння військової частини розробляються такі плани:

річний план експлуатації озброєння військової частини;

план роботи служби озброєння на місяць;

місячний виробничий план майстерні;

плани для виконання окремих заходів;

4) вихідними даними для розроблення планів є:

накази Міністерства внутрішніх справ України, командувача Національної гвардії України;

накази та розпорядження командира військової частини;

акти інспекторських перевірок, інвентаризацій, внутрішніх перевірних та інших комісій про результати стану озброєння та служби;

дані про забезпеченість частини озброєнням, боєприпасами, ЗІБ та АО, сховищами, виробничими площами майстерень, а також дані про виконання планів поточного року;

потреба в ресурсах для забезпечення плану бойової підготовки;

установлені річні норми витрати ресурсів і міжремонтні ресурси експлуатації;

строки служби озброєння та періодичність технічного обслуговування;

технічна оснащеність і виробничі потужності ремонтних органів.

2. Річний план експлуатації озброєння військової частини (додаток 46) розробляється начальником служби озброєння та узгоджується із заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини. На підставі планів військових частин розробляється річний план експлуатації озброєння та боєприпасів з’єднання (додаток 47). Річні плани експлуатації озброєння військової частини та з’єднання надсилаються до Головного управління НГУ.

3. Місячний план роботи служби озброєння:

1) з метою конкретизації, своєчасного та якісного виконання заходів, передбачених річним планом експлуатації озброєння та іншими планами, а також для виконання функціональних обов’язків і раптово виникаючих завдань у службі озброєння розробляється місячний план роботи служби озброєння (додаток 48).

Місячний план роботи розробляється і підписується начальником служби озброєння та затверджується заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини;

2) основними завданнями місячного плану роботи служби озброєння є:

витребовування і забезпечення частини та підрозділів озброєнням, боєприпасами, ЗІБ та АО;

забезпечення збереження озброєння, боєприпасів;

організація контролю за наявністю, станом, технічним обслуговуванням і ремонтом озброєння, боєприпасів, ЗІБ та АО;

контроль за веденням обліку і звітності;

навчання і виховання особового складу служби озброєння та навчання за фахом особового складу військової частини;

реконструкція та обладнання місць зберігання озброєння і боєприпасів та інші заходи.

4. Місячний виробничий план майстерні з ремонту озброєння військової частини (додаток 49) розробляється начальником майстерні та затверджується начальником служби озброєння. Вихідними даними для складання плану є заходи, що включені до річного плану експлуатації озброєння, місячного плану роботи служби озброєння, а також роботи, викладені в підпункті 5 пункту 1 розділу Х цього Положення.

5. У службі озброєння для забезпечення окремих службово-бойових завдань, етапів бойової підготовки складаються окремі плани та розділи планувальних документів технічного забезпечення:

план підготовки та проведення інвентаризації озброєння і боєприпасів військової частини (додаток 50);

службове завдання начальнику служби озброєння для роботи в підрозділах військової частини (додаток 51);

річний господарський план військової частини, що включає заходи по службі озброєння (додаток 52);

план проведення парково-господарського дня у військовій частині (додаток 53).

Т.в.о. командувача Національної гвардії України
генерал-лейтенант М.І. Балан

Додаток 1
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 13 глави 2 розділу ІІ)

Книга
обліку озброєння та боєприпасів

Книга обліку озброєння та боєприпасів (Додаток 1) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 2
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 13 глави 2 розділу ІІ)

Книга
обліку запасних частин, інструменту, приладдя,
обладнання та матеріалів

Книга обліку запасних частин, інструменту, приладдя, обладнання та матеріалів (Додаток 2) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 3
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 13 глави 2 розділу ІІ)

Книга
номерного обліку озброєння

Книга номерного обліку озброєння (Додаток 3) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 4
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 13 глави 2 розділу ІІ)

Книга
обліку і закріплення озброєння та боєприпасів

Книга обліку і закріплення озброєння та боєприпасів (Додаток 4) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 5
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 2 розділу ІІІ)

  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

______________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

________ ____20__р. 

Табель N ______
озброєння і боєприпасів, необхідних для утримання у військовій частині______
за штатом N _______________ згідно з наказом МВС
від ___________________ N _________ на ______________ час

N з/п  Найменування предметів  Одиниця виміру  Кількість  Примітка 
І. Стрілецька зброя і засоби ближнього бою (бойові) 
  5,45 мм автомати Калашникова АК-74  шт.     
  5,45 мм автомати Калашникова АК-74 для навчання молодого поповнення  шт.     
  5,45 мм автомати Калашникова АКС-74 з прикладом, що складається  шт.     
  5,45 мм автомати Калашникова АКС-74У укорочені з прикладом, що складається  шт.     
  5,45 мм автомати Калашникова з нічним прицілом НСПУ  шт.     
  9 мм пістолети Макарова ПМ  шт.     
  5,45 мм ручні кулемети РПК-74  шт.     
  26 мм сигнальні пістолети  шт.     
  7,62 мм снайперські гвинтівки СВД з оптичним прицілом  шт.     
  9 мм пістолети 6П9 для безшумної і безвогневої стрільби  шт.     
  40 мм підствольні гранатомети ГП-25  шт.     
  7,62 мм кулемети ПКМ, ПКМС  шт.     
  30 мм автоматичні гранатомети АГС-17  шт.     
  Ручні протитанкові гранатомети РПГ-7В з прицілом ПГО-7В  шт.     
  7,62 мм кулемети ПКТ  шт.     
  14,5 мм крупнокаліберні кулемети Владімірова КПВТ  шт.     
II. Стрілецька зброя і засоби ближнього бою (навчальні) 
  5,45 мм автомати АК-74 навчальні  шт.     
  5,45 мм автомати АК-74 навчальні для навчання молодого поповнення  шт.     
  5,45 мм ручні кулемети РПК-74 навчальні  шт.     
  7,62 мм кулемети ПК, ПКМ навчальні  шт.     
  9 мм пістолети ПМ навчальні  шт.     
  7,62 мм снайперські гвинтівки СВД з оптичним прицілом навчальні  шт.     
  30 мм гранатомети АГС-17 навчальні  шт.     
  Ручні протитанкові гранатомети РПГ-7В навчальні  шт.     
  14,5 мм крупнокаліберні кулемети Владімірова КПВТ навчальні  шт.     
  7,62 мм кулемети ПКТ навчальні  шт.     
  Прилади для беззвучної і безвогневої стрільби з автомата  шт.     
  Пристрої ПУС-7 для навчальної стрільби з гранатомета РПГ-7В  шт.     
  Пристрої ПУС-9 для навчальної стрільби з гранатомета СПГ-9  шт.     
III. Зброя й оптичні прилади для спортивних цілей 
  5,6 мм гвинтівки спортивні СМ-2 (ТОЗ-12)  шт.     
  7,62 мм револьвери спортивні  шт.     
  5,6 мм пістолети спортивні  шт.     
  5,6 мм малокаліберні гвинтівки  шт.     
  Зорові труби  шт.     
IV. Артилерія, міномети, протитанкові і зенітні засоби 
  85 мм гармати Д-44 (Д-48)  шт.     
  82 мм батальйонні міномети  шт.     
  Станкові протитанкові гранатомети СПГ-9  шт.     
  23 мм спарені зенітні установки ЗУ-23  шт.     
V. Прилади спостереження, управління артилерійським і мінометним вогнем 
  Артилерійські целулоїдні кола з масштабно-прицільною лінійкою (МПЛ-50)  шт.     
  Хордокутоміри  шт.     
  Стрічки мірні сталеві (20 м)  шт.     
  Розвідувальні теодоліти  шт.     
  Далекоміри квантові  шт.     
  Стереодалекоміри ДС-1  шт.     
  Далекоміри зенітні  шт.     
  Труби зенітні командирські ТЗК  шт.     
  Монограми інструментального ходу (НіХ)  шт.     
  Прилади управління артилерійським, мінометним вогнем  шт.     
  Біноклі 8х30 із сіткою  шт.     
  Біноклі Бі-8  шт.     
  Біноклі Б-12  шт.     
  Перископічні артилерійські бусолі ПАБ-2А  шт.     
  Компаси Адріанова  шт.     
  Артилерійські компаси АК  шт.     
VI. Засоби індивідуального бронезахисту та активної оборони 
  Захисні жилети (за класами захисту):
"спеціального" класу;
1, 1-А класів;
2, 2-А класів;
3-6 класів 
шт.     
  Протикульові щити  шт.     
  Протиударні щити  шт.     
  Комплекти для захисту рук і ніг  шт.     
  Шоломи армійські  шт.     
  Протиударні шоломи із забралом  шт.     
  Протикульові шоломи  шт.     
  Кийки гумові (пластикові)  шт.     
  Наручники  шт.     

VII. Боєприпаси

N з/п  Найменування боєприпасів  Одиниця виміру  Для утримання  Примітка 
у частині  на базі  усього 
Боєприпаси стрілецької зброї 
  5,45 мм патрони із звичайною кулею           
  5,45 мм патрони з трасуючою кулею           
  7,62 мм патрони зразка 1943 року із зменшеною початковою швидкістю (УС)           
  7,62 мм гвинтівочні патрони снайперські (СН)           
  7,62 мм гвинтівочні патрони зі сталевим осередям (ЛПС) без обойм           
  7,62 мм гвинтівочні патрони з трасуючою кулею (Т-46)           
  7,62 мм гвинтівочні патрони з бронебійно-запалювальною кулею (Б-32)           
  9 мм пістолетні патрони           
  14,5 мм патрони з бронебійно- запалювальною кулею (Б-32)           
  14,5 мм патрони з бронебійно-запалювальною трасуючою кулею (БЗТ)           
  14,5 мм патрони із запалювальною кулею миттєвої дії (МДЗ)           
Ручні гранати 
  Наступальні ручні протипіхотні осколочні гранати РГН (РГД-5)           
  Оборонні ручні протипіхотні гранати РГО (Ф-1)           
  Ручні кумулятивні гранати типу РКГ-3           
Сигнальні, освітлювальні патрони 
  30 мм реактивні освітлювальні патрони           
  30 мм сигнальні патрони червоного вогню           
  30 мм сигнальні патрони зеленого вогню           
  40 мм реактивні освітлювальні патрони           
  26 мм патрони освітлювальні           
  26 мм патрони червоного вогню           
  26 мм патрони зеленого вогню           
Гранатометні постріли 
  40 мм протитанкові постріли ПГ-7           
  73 мм протитанкові постріли ПГ-9           
  73 мм постріли з осколочною гранатою ОГ-9В, ОГ-9ВМ           
  30 мм постріли з осколочною гранатою ВОГ-17 "М"           
  40 мм постріли з осколочною гранатою ВОГ-25           

Заступник командувача
Національної гвардії України 

_____________
(підпис) 

_________________________
(ініціали, прізвище) 
Начальник відділу озброєння
Головного управління
Національної гвардії України 


_____________
(підпис) 


_________________________
(ініціали, прізвище) 
____ ____________20__ року   

Додаток 6
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 4 розділу ІІІ)

Наряд

Наряд (Додаток 6) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 7
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 18 розділу ІІІ)

Пакувальний аркуш
_________________________________________
(найменування військової частини)

N з/п  Найменування предметів (серія, номер, рік виготовлення)  Категорія  Кількість  Примітка 
         

Пакування здійснив  _______________________________________________
(підпис, прізвище) 
____ _______________ 20__ року 

Додаток 8
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 19 розділу ІІІ)

Опис
військового транспорту, зданого начальникові
варти під охорону

Опис військового транспорту, зданого начальникові варти під охорону (Додаток 8) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 9
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 20 розділу ІІІ)

Відкритий аркуш

Відкритий аркуш (Додаток 9) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 10
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 30 розділу ІІІ)

Журнал
реєстрації облікових документів

Журнал реєстрації облікових документів (Додаток 10) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 11
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 30 розділу ІІІ)

Облікова картка

Облікова картка (Додаток 11) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 12
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 30 розділу ІІІ)

Картка
обліку якісного стану боєприпасів

Картка обліку якісного стану боєприпасів (Додаток 12) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 13
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 33 розділу ІІІ)

Посвідчення
про вибухову безпеку вантажу

Посвідчення про вибухову безпеку вантажу (Додаток 13) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 14
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 36 розділу ІІІ)

Відомість
комплектації зіп

Відомість комплектації зіп (Додаток 14) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 15
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 3 розділу ІV)

Вимога-доручення

Вимога-доручення (Додаток 15) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 16
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 10 розділу ІV)

Книга
перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів

Книга перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів (Додаток 16) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 17
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 11 розділу ІV)

Картка

Картка (Додаток 17) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 18
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 11 розділу ІV)

Картка обліку

Картка обліку (Додаток 18) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 19
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 12 розділу ІV)

Книга
видачі і приймання озброєння та боєприпасів

Книга видачі і приймання озброєння та боєприпасів (Додаток 19) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 20
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 14 розділу ІV)

Атестат

Атестат (Додаток 20) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 21
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 20 розділу ІV)

Довідка

Довідка (Додаток 21) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 22
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 12 пункту 1 розділу VІ)

Опис
майна, що є в кімнаті для зберігання зброї

Опис майна, що є в кімнаті для зберігання зброї (Додаток 22) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 23
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 41 пункту 1 розділу VІ)

Книга
видачі і приймання озброєння та боєприпасів по тривозі

Книга видачі і приймання озброєння та боєприпасів по тривозі (Додаток 23) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 24
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 7 пункту 3 розділуVІ)

Стелажний (штабельний) ярлик

Стелажний (штабельний) ярлик (Додаток 24) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 25
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 12 пункту 3 розділу VІ)

Книга
обліку відвідування складу та розпоряджень перевіряючих

Книга обліку відвідування складу та розпоряджень перевіряючих (Додаток 25) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 26
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 12 пункту 3 розділу VІ)

Паспорт сховища

Паспорт сховища (Додаток 26) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 27
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 1 пункту 4 розділу VІ)

Картка
обліку якісного стану озброєння

Картка обліку якісного стану озброєння (Додаток 27) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 28
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 1 пункту 4 розділу VІ)

Формуляр

Формуляр (Додаток 28) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 29
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 4 пункту 5 розділу VІ)

Вимоги
до спільного зберігання боєприпасів та вибухових речовин

N з/п  Перелік боєприпасів, що зберігаються на складі  Порядкові номери боєприпасів, що допускаються до спільного зберігання в одному сховищі 
Вибухові речовини в чистому вигляді та в оболонках, детонуючі шнури  1, 3, 5, 6 
Димний порох у виробах (запальники, вишибні заряди, вибухопакети, вогнепровідні шнури) і в чистому вигляді (до 5 кг в упаковці)  2, 6, 7 
Остаточно та неостаточно споряджені постріли, снаряди та міни всіх калібрів та видів спорядження, крім зазначених у пункті 4, усі гранатометні постріли, ручні гранати з комплектом запалів, детонатори та трубки, засоби запалення порохових зарядів, електрозапальники, електродетонатори та капсуль-детонатори  1, 3, 5, 6 
Постріли, снаряди та міни спеціального призначення: запалювальні, пристрілювальні, димові та освітлювальні 
Зарядні картузи для артилерійських пострілів картузного заряджання, мінометні заряди, заряди для гранатометних пострілів, нітроцелюлозні порохи розсипом у герметичних коробках  1, 3, 5, 6 
Патрони стрілецької зброї  1, 3, 5, 6, 8 
ПТЗ усіх видів, вибухопакети, вогнепровідні шнури, наземні сигнали, імітаційні патрони, електровибухопакети, ШіРАС, імітатори атомного вибуху, димові пакети  2, 7 
Реактивні снаряди в готовому вигляді (неостаточно споряджені), детонатори до них і піропатрони  3, 6, 8 
Навчальні боєприпаси 

Додаток 30
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 11 пункту 5 розділу VІ)

Допустима висота
штабелів з боєприпасами

N з/п  Найменування боєприпасів  Допустима максимальна висота штабеля (м) 
Артилерійські і мінометні постріли, снаряди, міни, гранатометні постріли  2,5 
Кумулятивні постріли  2,0 
Порох бездимний розсипом або в картузах, який знаходиться в металевих коробках або гільзах, закладених у штатну тару  2,5 
Засоби підриву, засоби запалювання, запали до ручних гранат  2,5 
Ручні гранати (осколкові та протитанкові)  2,5 
Патрони стрілецької зброї, ПТЗ  3,5 

Додаток 31
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 1 пункту 1 розділу VІІ)

Форми
облікових документів

Назва облікового документа  Місце ведення облікового документа 
номер форми  у службі озброєння  на складі озброєння  у підрозділі військової частини  у майстерні з ремонту озброєння  у чергових  при зброї 
у межах постійної дислокації  в окремо дислокованому підрозділі 
Книга обліку озброєння та боєприпасів  1-арт.  Х             
Книга обліку запасних частин, інструменту, приладдя, обладнання та матеріалів  2-арт.  Х             
Книга обліку і закріплення озброєння та боєприпасів  3-арт.      Х  Х       
Відомість обліку витрати боєприпасів  4-арт.    Х    Х       
Роздавально-здавальна відомість боєприпасів на пункті бойового постачання  4"а"-арт.      Х  Х       
Книга видачі і приймання озброєння та боєприпасів  5-арт.    Х  Х  Х    Х   
Книга видачі і приймання озброєння та боєприпасів по тривозі  5"а"-арт.      Х  Х    Х   
Довідка про здавання зброї і боєприпасів  6-арт.        Х       
Заявка на видачу боєприпасів  7-арт.      Х  Х       
Пакувальний аркуш  8-арт.    Х           
Картка обліку озброєння, що закріплене за офіцерами і прапорщиками  9-арт.  Х             
Атестат на озброєння та боєприпаси, які вибувають із військовою частиною, офіцерами (прапорщиками)  10-арт.  Х             
Формуляр обліку якісного стану зброї  11-арт.    Х  Х  Х      Х 
Стелажний (штабельний) ярлик  12-арт.    Х           
Картка обліку якісного стану боєприпасів  13-арт.  Х             
Картка обліку витрати боєприпасів на бойову підготовку  14-арт.  Х             
Картка обліку якісного стану озброєння  15-арт.    Х  Х  Х      Х 
Відомість комплектації ЗіП  17-арт.  Х    Х  Х       
Картка  18-арт.  Х      Х       
Зведена відомість обліку витрати боєприпасів  19-арт.  Х             
Журнал реєстрації облікових документів  20-арт.  Х             
Книга обліку ремонту озброєння  21-арт.          Х     
Довідка про проведений ремонт озброєння  22-арт.          Х     
Звіт начальника майстерні про запасні частини і матеріали, витрачені для ремонту озброєння  23-арт.          Х     
Наряд  26-арт.  Х             
Облікова картка  27-арт.    Х           
Журнал обліку підривних робіт (ведеться в штабі військової частини)  28-арт.               
Книга номерного обліку озброєння  29-арт.  Х  Х           
Книга перевірки наявності, обліку і стану зброї та боєприпасів  30-арт.      Х  Х       
Книга обліку відвідування складу та розпоряджень перевіряючих  31-арт.    Х           
Акт технічного стану озброєння та боєприпасів  32-арт.  Х             
Відкритий аркуш  33-арт.  Х             
Вимога-доручення  34-арт.      Х  Х  Х     

Додаток 32
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 7 пункту 3 розділу VІІ)

Відомість
обліку витрати боєприпасів

Відомість обліку витрати боєприпасів (Додаток 32) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 33
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 1 розділу VІІІ)

Картка обліку

Картка обліку (Додаток 33) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 34
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 5 розділу VІІІ)

Заявка
на видачу боєприпасів

Заявка на видачу боєприпасів (Додаток 34) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 35
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 6 розділу VІІІ)

Роздавально-здавальна відомість
боєприпасів на пункті бойового постачання

Роздавально-здавальна відомість боєприпасів на пункті бойового постачання (Додаток 35) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 36
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 18 розділу VІІІ)

(зразок)
 
ЗАТВЕРДЖУЮ

Командир військової частини
____ ____________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

___.___. 20__р.
 

Зведена відомість N _______
обліку витрати боєприпасів
за ______________________________ 20__ року
(місяць, квартал)

N з/п  N відомостей  Найменування підрозділів  Найменування боєприпасів 
5,45 мм патрони ПС  7,62 мм ГП ЛПС                   
10  11  12  13  14 
                           
                           

Відповідальний виконавець  ___________________________________________
(підпис, прізвище) 
Перевірив:
начальник служби озброєння 

___________________________________________
(військове звання, підпис, прізвище) 
____ ______________ 20__ року 

Додаток 37
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 9 розділу ІX)

Акт
технічного стану озброєння та боєприпасів

Акт технічного стану озброєння та боєприпасів (Додаток 37) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 38
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 5 пункту 1 розділу X)

Норми
часу на технічне обслуговування і ремонт озброєння

Найменування озброєння  Індекс  Трудомісткість робіт для 10 виробів, осіб/год. 
технічне обслуговування  ремонт 
ТО-1  ТО-2  поточний  середній 
на одне обслуговування  на рік експлуатації  на один ремонт 
І. Стрілецька зброя 
7,62 мм автомати АКМ  56-А-212М  10  30 
  6П-1         
  6П-4         
5,45 мм автомати АК-74  6П20  10  30 
  6П21         
  6П26         
  6П27         
9 мм пістолети Макарова ПМ  56-А-125  10  20 
9 мм пістолети для безшумної безвогневої стрільби ПБ  6П9  10  20 
7,62 мм револьвери "Наган"  56-Н-121  10  20 
7,62 мм снайперські гвинтівки СВД  6В1  10  30 
5,45 мм ручні кулемети РПК-74  6П18  10  40 
7,62 мм кулемети ПКМ  6П6М  25  80 
7,62 мм кулемети ПКТМ  6П7  25  80 
7,62 мм кулемети ПКМБ  6П10М  25  80 
7,62 мм кулемети ПКМС  6ПЗМ  10  30  110 
14,5 мм кулемети КПВТ  56-П-562Т1  10  50  15  300 
ІІ. Гранатомети 
Ручні протитанкові гранатомети РПГ-2, РПГ-7В, РПГ-7Д, РПГ-16  56-Г-660 6Г3 6Г5 6Г9  10  15 
Станкові протитанкові гранатомети СПГ-9, СПГ-9М  6Г6 6Г13  10  40  150 
30 мм автоматичні гранатомети АГС-17  6Г10  10  60  45  900 
40 мм підствольні гранатомети ГП-25  6Г15  10  15 
ІІІ. Оптичні прилади           
Біноклі Б-6, Б7х30, Б-8, Бі-8, Б-12  51-06-071 10Н8  10  10  45 
Приціли гранатометні  10П16  20  10  120 
ПГО-7В, ПГО-9, ПГО-16  10П21 
ПАГ-17, ПГОК-9  10П64 
10П78 

__________

Примітки:

1. Технічне обслуговування і ремонт проводяться: технічне обслуговування N 1 (ТО-1) - силами розрахунку; технічне обслуговування N 2 (ТО-2) і поточний ремонт (ПР) - силами майстерні з ремонту озброєння частини з використанням розрахунків; середній ремонт (СР) - силами майстерні з ремонту озброєння частини.

2. У графі 6 трудомісткість робіт на поточний ремонт у майстерні з ремонту озброєння військової частини необхідно визначати шляхом множення на коефіцієнт 0,5.

Додаток 39
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 7 пункту 1 розділу X)

Норми
обладнання та інструменту для майстерні військової частини
з ремонту озброєння

N з/п  Найменування обладнання та інструменту  Одиниця виміру  На майстерню з ремонту озброєння  Строк служби (років)  Примітка 
з'єднання  полку  окремого батальйону 
Верстати токарно-гвинторізні  к-т    15   
Верстати фрезерні універсальні  к-т    15   
Верстати вертикально-свердлильні  к-т    15   
Верстати настільно-свердлильні  к-т  15   
Верстати електрозаточні  к-т  15   
Верстати заточні (точильні)  к-т      15   
Верстати токарні по дереву  к-т    15   
Генератори ацетиленові  к-т    15   
Ацетиленові балони  шт.     
10  Кисневі балони нормальні, 40 літрів  шт.  10     
11  Редуктори ацетиленових балонів  к-т     
12  Редуктори кисневих балонів  к-т  10     
13  Ацетиленокисневі різаки  к-т     
14  Пальники  шт.  10     
15  Перетворювачі зварювальні  к-т    10   
16  Трансформатори зварювальні однопостові  к-т    10   
17  Установка для аргонадувного зварювання металів  к-т    10   
18  Машини для точкового зварювання металів  к-т    10   
19  Електроутримувачі пасатижного типу  к-т     
20  Шланги ацетиленові, тип 1, внутрішній діаметр - 9 мм  м  100  100    50   
21  Шланги ацетиленові, тип 2, внутрішній діаметр - 9 мм  м  100  100    50   
22  Проводи зварювальні  м  100  100    50   
23  Окуляри газозварника  шт.     
24  Щитки електрозварника  шт.     
25  Маски електрозварника  шт.     
26  Комплекти інструменту електрозварника  к-т     
27  Комплекти інструменту газозварника  к-т     
28  Горни ковальські на вогнище з механічним приводом  к-т    10   
29  Ковадли 80-200 кг  шт.    10   
30  Комплекти інструменту для ковальських робіт  к-т    10   
31  Комплекти інструменту для мідницько-жерстяних робіт  к-т     
32  Комплекти слюсарного інструменту  к-т  10   
33  Комплекти столярного інструменту  к-т   
34  Печі муфельні лабораторні  к-т  20   
35  Компресори повітряні на 8 атм.  к-т  10   
36  Талі електричні вантажністю 0,5 т  к-т    10   
37  Верстати слюсарні на 2 місця  к-т  Згідно зі штатом майстерні  10   
38  Лещата слюсарні паралельні тип 1 (120 мм)  к-т  На кожне робоче місце  10   
39  Верстати столярні  к-т    10   
40  Дрилі електричні 220 В однофазні  к-т  10   
41  Верстати по дереву  к-т     
42  Електрошліфувальні машини з перетворювачем  к-т     
43  Пневмошліфувальні машини  к-т     

Додаток 40
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 2 пункту 2 розділу X)

Книга
обліку ремонту озброєння

Книга обліку ремонту озброєння (Додаток 40) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 41
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 6 пункту 2 розділу X)

Довідка

Довідка (Додаток 41) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 42
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 16 пункту 2 розділу X)

Звіт

Звіт (Додаток 42) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 43
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 7 пункту 3 розділу X)

Строки
та періодичність технічних оглядів боєприпасів і упаковки

Найменування боєприпасів  Строки технічних оглядів боєприпасів і упаковки (першого і наступних), роки 
Гранатометні та мінометні постріли 
Ручні та протитанкові гранати 
Детонатори (трубки) і засоби запалення в герметичній упаковці 
Патрони стрілецького озброєння: у герметичній упаковці; у негерметичній упаковці  3 2 
ПТЗ: у герметичній упаковці; у негерметичній упаковці (зберігання яких передбачено в такому вигляді)  3 2 

Додаток 44
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 9 пункту 2 розділу XІ)

Допустима кількість
патронів для завантаження в бункер або бочку для знищення

Найменування боєприпасів  У бункер об’ємом 1 куб. м (не більше)  У бочку місткістю 200 л (не більше) 
Гвинтівочні патрони  2500 шт.  1000 шт. 
Патрони зразка 1943 року  3500 шт.  1000 шт. 
Патрони 5,45 мм  3500 шт.  1000 шт. 
Пістолетні патрони  5000 шт.  1000 шт. 
12,7 мм патрони (крім з кулею МДЗ)  100 шт.  50 шт. 
14,5 мм патрони (крім з кулею МДЗ)  70 шт.  40 шт. 
Сигнальні та реактивні патрони  200 шт.  100 шт. 
Вибухові пакети  50 шт.  30 шт. 
Мінометні заряди за вагою пороху  5 кг  3 кг 

Додаток 45
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 32 пункту 2 розділу XІ)

Журнал
обліку підривних робіт

Журнал обліку підривних робіт (Додаток 45) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Додаток 46
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 2 розділу XІІ)

  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

______________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

______.___. 20__р. 

Річний план
експлуатації озброєння військової частини ____

Заходи  Хто проводить  Зимовий період навчання  Літній період навчання  Примітка 
січень  лютий  березень  квітень  травень  червень  липень  серпень  вересень  жовтень  листопад  грудень   
10  11  12  13  14  15 
І. Заходи щодо витребування та забезпечення військової частини і підрозділів озброєнням та боєприпасами 
Складання розрахунку-заявки на боєприпаси для бойової підготовки  НСО                           
Складання заявок на ЗіП та військово- навчальне майно  НСО                           
Складання розрахунку на книги і картки обліку та їх замовлення в друкарні  НСО                           
Складання звітів про витрату боєприпасів та експлуатацію матеріалів  НСО                           
Організація отримання з військової бази зброї та боєприпасів  НСО,
НМРО 
                         
Приймання та огляд озброєння, яке надходить  Комісія,
НСО 
                         
Дозабезпечення підрозділів озброєнням та боєприпасами  НСО                           
Визначення необхідної кількості боєприпасів на бойову підготовку  ЗКЧ,
НСО 
                         
ІІ. Заходи щодо підтримання озброєння та боєприпасів у справному стані 
Організація та проведення єдиної системи комплексного обслуговування та ремонту озброєння                             
ТО-1 (1 раз на рік)  НСО                           
ТО-2 (1 раз на 4 роки)  НСО                           
Сезонне обслуговування  НСО                           
ТО-1 Х(2 Х)  НСО                           
Поточний ремонт  НМРО  У міру виявлення недоліків 
Технічний огляд боєприпасів  Комісія, НСО                           
Керівництво раціоналізаторськими та винахідницькими роботами  ЗКО-НТЧ,
НСО 
                         
Організація та проведення парково-господарського дня  НСО                           
ІІІ. Заходи щодо контролю за наявністю, зберіганням, організацією обліку озброєння та боєприпасів 
Огляд озброєння та боєприпасів  КЧ,
ПЗКЧ-НШ,
ЗКЧО-НТЧ,
НСО 
                         
Контроль за забезпеченням озброєнням та боєприпасами оперативного резерву чергового підрозділу, варт  ПЗКЧ-НШ,
НСО 
                         
Раптові перевірки обліку зберігання і наявності озброєння та боєприпасів:  НСО                           
на складі  НСО                           
у підрозділах, дислокованих при управлінні, та чергового частини  НСО                           
в окремо дислокованих підрозділах  НСО                           
у майстерні для ремонту озброєння  НСО                           
Перевірка організації видачі та витрачання боєприпасів:
під час проведення стрільб;
під час проведення бойового гранатометання 
НСО                           
Участь у підготовці та проведенні інвентаризації озброєння та боєприпасів  НСО                           
Надання допомоги командирам та старшинам підрозділів у прийманні та здаванні справ і посад з питань служби озброєння  НСО                           
Контроль за виконанням заходів безпеки під час експлуатації озброєння та заходів протипожежної безпеки на об’єктах служби озброєння  НСО                           
Контроль, огляд і обслуговування озброєння та боєприпасів тривалого зберігання  НСО                           
Аналіз стану контролю за обліком наявності і станом озброєння та боєприпасів  НСО                           
IV. Заходи щодо реконструкції та ремонту об’єктів служби озброєння 
Реконструкція (ремонт) сховища для піротехнічних засобів  НСО                           
Обладнання ділянки ковальських та зварювальних робіт  НМРО                           
Ремонт сховища боєприпасів  НСО                           
Обладнання навісу для чищення зброї  НСО                           
V. Заходи щодо вивчення особовим складом конструкції озброєння та боєприпасів, правил їх експлуатації, обліку та збереження (збори) 
з командирами батальйонів  НСО                           
з командирами рот  НСО                           
з командирами взводів  НСО                           
зі старшинами підрозділів  НСО                           
з начальниками варт  НСО                           
Проведення занять з молодшими фахівцями служби озброєння  НСО                           
Підвищення класності фахівців служби озброєння  НСО                           
Збори з начальниками пунктів бойового постачання  НСО                           
VI. Заходи щодо обліку звітності та планування 
Організація та проведення звірення служби озброєння:
з відділом озброєння Головного управління НГУ;
зі складом, майстернею та підрозділами, розташованими при управлінні військової частини;
з окремо дислокованим підрозділом 
НСО                           
Контроль за обліком витрат боєприпасів на бойову підготовку
на складі,
у підрозділах 
НСО                           
Контроль за веденням діловодства, перевірка основного обліку, повноти та правильності оформлення прибутково-видаткових документів  НСО                           
Участь у розробленні заходів служби озброєння:
плану бойової підготовки,
мобілізаційного плану, річного господарського плану, річного плану контролю за господарською діяльністю 
НСО                           
Складання звітів  НСО                           
VII. Заходи щодо підвищення бойової готовності служби озброєння 
Тренування вантажно-розвантажувальних команд  НСО                           
Тренування команд у розгортанні пункту розконсервації зброї та польового складу  НСО                           
Обладнання естакади та платформи для механізованого завантаження боєприпасів  НСО                           
Виготовлення збірно-розбірних ставниць  НСО                           

Заступник командира військової
частини з озброєння -
начальник технічної частини 


_____________
(підпис) 


_____________________
(ініціали, прізвище) 
Начальник служби озброєння  _____________
(підпис) 
_____________________
(ініціали, прізвище) 

Додаток 47
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 2 розділу XІІ)

  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

______________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

______.___. 20__р. 

Річний план
експлуатації озброєння та боєприпасів з’єднання

Заходи  Хто проводить  Місяці року  Примітка 
січень  лютий  березень  квітень  травень  червень  липень  серпень  вересень  жовтень  листопад  грудень 
10  11  12  13  14  15 
І. Заходи щодо підтримання озброєння та боєприпасів у постійній бойовій готовності 
Огляди озброєння і боєприпасів, оцінка їх стану  Командир частини     
ЗКО     
НСО     
II. Збори, заняття 
Начальників служб РАО військових частин  За планом Головного управління НГУ     
III. Заходи щодо зберігання зброї і боєприпасів 
Контроль за виконанням заходів безпеки під час експлуатації озброєння і заходів протипожежної безпеки в місцях зберігання озброєння і боєприпасів  Начальник служби РАО військової частини     

Перший заступник командира
військової частини -
начальник штабу 


_____________
(підпис) 


___________________
(ініціали, прізвище) 
Начальник служби озброєння  _____________
(підпис) 
___________________
(ініціали, прізвище) 
УЗГОДЖЕНО
Заступник командира
військової частини з озброєння -
начальник технічної частини 



_____________
(підпис) 



___________________
(ініціали, прізвище) 

__________

Примітки:

1. У плані передбачаються всі заходи щодо обладнання та вдосконалення складу озброєння, майстерні, кімнат для зберігання зброї та інші заходи стосовно забезпечення збереження і бойової готовності озброєння та боєприпасів.

2. Технічне обслуговування і ремонт озброєння та боєприпасів плануються в майстернях для ремонту озброєння військових частин з урахуванням їх промислових можливостей.

3. Заходи щодо підтримання озброєння та боєприпасів у постійній бойовій готовності (огляди, технічне обслуговування NN 1, 2, сезонне обслуговування) та основні заходи стосовно забезпечення їх зберігання включаються у відповідні розділи плану бойової і гуманітарної підготовки на півроку.

4. У графі "Заходи" номерні технічні обслуговування і ремонт, а також огляди озброєння мають бути розкриті до кожної військової частини.

5. Річний план експлуатації озброєння та боєприпасів з’єднання розробляється начальником служби озброєння, підписується першим заступником командира військової частини - начальником штабу і начальником служби озброєння та узгоджується із заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини. За 20 днів до початку року план подається командирові військової частини і після його затвердження передається начальникові відповідного штабу для включення основних заходів у план бойової підготовки.

6. Один примірник плану експлуатації озброєння та боєприпасів військової частини подається до Головного управління НГУ за 15 днів до початку року.

Додаток 48
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(підпункт 1 пункту 3 розділу XІІ)

(зразок)  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

_____________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

___.___. 20__р. 

План роботи
служби озброєння на __________ 20__ року

Найменування заходів та робіт  Обсяг робіт  Потреба  Джерела забезпечення  Строк виконання  Виконавці  Відмітка про виконання 
у робочій с илі  у транспорті  у матеріальних ресурсах 
І. Витребовування, забезпечення частини і підрозділів озброєнням та боєприпасами 
Дозабезпечення підрозділів військової частини навчальною зброєю            До 15/1  НСО   
Організація і здійснення переведення в нижчі категорії озброєння та оформлення відповідних документів            До 20/1  НСО   
ІІ. Організація контролю за станом збереження зброї 
Перевірка наявності, організації охорони, зберігання та обліку озброєння і боєприпасів:
1-а рота;
склад поточного зберігання;
склад тривалого зберігання;
облік витрати боєприпасів на стрільбищі 
          8-25/1  НСО   
ІІІ. Заходи щодо ведення діловодства та обліку 
Проведення звірення обліку даних служби озброєння зі складом озброєння:              Відповідальнийвиконавець   
1-ї роти;            2/1     
2-ї роти            3/1     
Виведення залишку в книгах та картках основного обліку                 
IV. Заходи для ремонту і обладнання місць зберігання озброєння та боєприпасів 
Обладнання дверей із ґрат на складі озброєння  На 6 осіб/днів      Катанка
10 м, 200 кг 
  До 27/1  НМРО   
Виготовлення стелажів для зберігання засобів індивідуального бронезахисту та активної оборони  8 осіб/днів      Кутик 35х35, 150 кг    До 27/1  НМРО   
V. Організація технічного обслуговування та ремонту озброєння 
Надання допомоги в організації та проведенні технічного обслуговування та ремонту озброєння в 1-й роті:            До 30/1  НСО,
НМРО 
 
автомати;  35 шт.               
пістолети;  10 шт.               
на складі озброєння:                 
пістолети  30 шт.               
VI. Навчання особового складу за фахом 
Заняття зі старшинами підрозділів на тему "Облік витрат та списання боєприпасів, використаних під час проведення навчальних стрільб та польових занять"            22/1  НСО   
Заняття з майстрами по ремонту зброї            8-18/1  НРМО   

Начальник служби озброєння  _____________
(підпис) 
___________________________
(ініціали, прізвище) 

Додаток 49
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункту 3 розділу XІІ)

(зразок)  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

_____________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

___.___. 20__р. 

Місячний виробничий план
майстерні з ремонту озброєння військової частини
на ___________________ 20__ року

Розрахунок фонду робочого часу

Назва посади  Кількість фахівців  Кількість робочих днів  Номінальний фонд робочого часу одного фахівця, год.  Невиробничі затрати робочого часу одного фахівця, осіб/год.  Фактичний фонд робочого часу  Примітка 
по 7 годин  по 6 годин  на бойову та гуманітарну підготовку  на несення служби  на паркові дні в майстерні  на вимушені втрати (відрядження, захворювання тощо)  усього  одного фахівця, год.  усіх фахівців, осіб/год. 
10  11  12  13 
Командир відділення,
технік, 
                      Відпустка до 16.07 
старший майстер,  23  185  63  13  18  103  82  410   
майстер,  23  185  85  13  18  126  60  60   
водій-електрик  23  185  27  98  137  48  48   
Усього:                    518   

Пояснення до розрахунку фонду робочого часу:

1. Розрахунок фонду робочого часу фахівців майстерні для ремонту озброєння ведеться на підставі плану бойової підготовки і заходів, які заплановані у військовій частині.

2. Фактичний фонд робочого часу фахівця обчислюється добутком кількості годин роботи на день і кількості робочих днів у запланованому періоді.

3. Дійсний фонд робочого часу фахівця обчислюється шляхом виключення з його номінального фонду робочого часу невиробничих затрат (на бойову і гуманітарну підготовку, наряди, відрядження, хвороби, відпустки тощо).

4. Розрахунок фонду робочого часу ведеться за фахівцями з однаковими невиробничими затратами і записується окремим рядком.

5. У графах 6 - 9 зазначаються невиробничі затрати часу, відомі на момент складання розрахунку.

Крім того, у рахунок невиробничих затрат потрібно включати приблизні вимушені втрати (графа 9) у розмірі 5 % номінального фонду робочого часу, невідомі на час складання розрахунку.

Планові заходи

N з/п  Найменування озброєння і види робіт  Кількість обслуговування (ремонтованого) озброєння  Звідки надходить озброєння  Трудомісткість робіт, осіб/год.  Заплановані втрати робочого часу, осіб/год.  Додатково залучається особовий склад  Строки виконання робіт  Відмітка про виконання 
на одиницю озброєння  на заплановану кількість  майстерні  особового складу залученого із підрозділів військової частини  з якого підрозділу (військової частини)  кількість 
10  11  12 
                       
                       

Пояснення до місячного виробничого плану майстерні:

1. План на ремонт і технічне обслуговування озброєння складається за видами озброєння.

2. У графі 5 зазначаються відомості, узяті з норми часу на технічне обслуговування і ремонт озброєння у військових частинах.

3. Планові затрати робочого часу за окремими видами робіт (графи 7 і 8) установлюються з урахуванням раціонального розставлення фахівців майстерні та залученого до робіт особового складу підрозділів (військових частин). При цьому затрати робочого часу майстерні в сумі не повинні перевищувати фактичний фонд робочого часу за відповідними видами озброєння, зазначений у розрахунку фонду робочого часу.

4. У графі 10 зазначається кількість особового складу як з розрахунків (екіпажів) озброєння, яке обслуговується (ремонтується), так і залученого додатково з підрозділів (військових частин).

5. Фактичний фонд робочого часу одного військовослужбовця, залученого до робіт з технічного обслуговування і ремонту озброєння, приймається як такий, що дорівнює 50 % фонду робочого часу фахівця майстерні.

6. Начальник майстерні за 4 дні до початку планованого місяця подає план на затвердження.

Додаток 50
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 5 розділуXІІ)

(зразок)  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

_____________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

___.___. 20__р. 

План
підготовки та проведення інвентаризації озброєння
і боєприпасів військової частини _______

Найменування заходів  Строк виконання  Відповідальна посадова особа  Відмітка про виконання 
Перший період 
Перевірка озброєння, боєприпасів та надання допомоги командирам підрозділів з питань їх зберігання, охорони та обліку:
1-а рота;
2-а рота 


15-17.10
21-23.10 
НСО   
Здавання на склад озброєння непридатних до подальшої експлуатації предметів озброєння  До 01.11  Командири підрозділів   
Перевірка складу озброєння та списання в установленому порядку не придатного до озброєння спорядження  23-26.10  НСО   
Заготовлення бланківінвентаризаційнихописів та книг чергових відміток для місць зберігання та призначення матеріально відповідальних осіб  До 25.10  Відповідальний виконавець   
Перевірка прибутково-видаткових документів за книгами та картками основного обліку  До 01.11  Відповідальний виконавець   
Звірення обліку служби озброєння з обліком підрозділів, складу та майстерні  До 01.11  НСО,
відповідальний виконавець,
командири підрозділів 
 
інструктаж та заняття з вивчення керівних документів з організації обліку, зберігання і експлуатації озброєння і боєприпасів  До 28.10  КЧ   
Другий період 
Перевірканаявності, технічного стану, організації зберігання, номерів, обліку та експлуатації озброєння і боєприпасів, оформлення інвентаризаційних описів:       
1-а рота;
2-а та 3-я роти;
рота МТЗ та інші;
управління військової частини;
склад озброєння;
майстерня для ремонту озброєння 
01-03.11
04-06.11
07-09.11
10.11
11-12.11
12.11 
Комісія
Комісія
Комісія
Комісія
Комісія
Комісія 
 
Доопрацювання інвентаризаційних описів  13.11  Відповідальний виконавець   
Третій період 
Складання відомостей наявності та якісного стану озброєння та боєприпасів та акта інвентаризації  13.11  Комісія   
Підготовка проекту наказу за підсумками інвентаризації  13.11  Голова комісії   
Доповідь командирові військової частини про підсумки інвентаризації  14.11  Голова комісії   
Відправлення матеріалів інвентаризації до Головного управління НГУ  15.11  НСО   
Підбиття підсумків інвентаризації озброєння та боєприпасів  15.11  КЧ   

Голова інвентаризаційної комісії
 
_____________
(підпис)
 
_____________________
(ініціали, прізвище)
 

Додаток 51
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 5 розділуXІІ)

(зразок)  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

_____________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

___.___. 20__р. 

Службове завдання
начальникові служби озброєння для робіт в 1-й роті
з 08 до 10 січня 20___ року

N з/п  Найменування робіт та заходів  Строк виконання  Відмітка про виконання  Примітки 
Перевірити організацію охорони, зберігання та облік озброєння і боєприпасів та надати допомогу командирові 1-ї роти з таких питань:       
перевірка наявності та організації охорони озброєння та боєприпасів;  08.01     
перевірка технічного стану озброєння та організації його ремонту;  09.01     
перевірка обліку та виконання посадовими особами обов’язків з огляду озброєння;  09.01     
організація усунення виявлених недоліків  09.01     
Перевірити організацію та несення служби у вартах  09.01     
Провести заняття з начальниками пунктів бойового постачання  09.01     
Підбиття підсумків роботи  10.01     

Заступник командира
військової частини з озброєння -
начальник технічної частини 


_____________
(підпис) 


_____________________
(ініціали, прізвище) 
___ _________________20__ року   

Додаток 52
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 5 розділу XІІ)

(зразок)
 
ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

_____________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

___.___. 20__р.
 

Річний господарський план
військової частини _______________ на 20 ___ рік

Найменування заходів та робіт  Обсяг робіт (кількість)  Робоча сила  Потреба в транспорті  Кошти  Виконання  Відповідальні виконавці  Відмітка про виконання 
потреба  звідки виділено  потреба  фактично  І кв.  ІІ кв.  ІІІ кв.  ІV кв.     
10  11  12  13 
І. Загальні положення військового господарства 
Матеріальне забезпечення молодого поповнення                х    х  ЗКЧТ-НТ   
ІІ. Заходи в службі озброєння 
Надання допомоги з питань експлуатації, збереження та обліку озброєння та боєприпасів, контроль за виконанням наказів та розпоряджень МВС, Головного управління НГУ                        НСО 
Отримання боєприпасів та озброєння з органу постачання  3,5 т  РМТЗ  ЗіЛ-130 -2              До 15.04  НСО 
Дозабезпечення підрозділів озброєнням та боєприпасами  3,5 т  РМТЗ  ГАЗ-53 - 2              До 25.05  НСО 
Проведення інвентаризації озброєння та боєприпасів    10  РМТЗ                Липень  Комісія 
Реконструкція та ремонт складу озброєння    70  РМТЗ  ГАЗ-53 - 1              Серпень  НСО, КЕС 
Здавання зброї в ремонт у майстерню  8 шт.  РМТЗ  ГАЗ-53 - 2              До 15.03   
Підготовка кімнати зберігання зброї 3-ї роти для проведення показових занять  12 шт.  РМТЗ  ЗіЛ-131 - 1              До 20.09  НСО 
Замовлення та вироблення ставниць на деревообробному комбінаті  12 шт.  РМТЗ  ЗіЛ-131 - 1              До 20.09  НСО, командир роти 
Укладення договору та встановлення охоронної і протипожежної сигналізації в місцях зберігання зброї                    До 01.10  Начальник зв'язку, НСО 

Перший заступник командира
військової частини -
начальник штабу 


_____________
(підпис) 


_____________________
(ініціали, прізвище) 
Заступник командира
військової частини з озброєння -
начальник технічної частини 


_____________
(підпис) 


_____________________
(ініціали, прізвище) 

Додаток 53
до Положення про службу озброєння
Національної гвардії України
(пункт 5 розділу XІІ)

(зразок)  ЗАТВЕРДЖУЮ
______________________________
(посада)

_____________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

___.___. 20__р. 

План
проведення паркового (господарського) дня
у військовій частині

Найменування робіт  У яких підрозділах проводиться  Хто проводить  Хто контролює  Матеріальне забезпечення  Відмітка про виконання 
Заходи в службі озброєння:           
огляд озброєння;  1 рота  Командир роти
НМРО,
екіпаж,
начальник складу озброєння
6 осіб із РМТЗ 
НСО     
технічне обслуговування озброєння бронетранспортерів;  2, 3 роти         
перевірка протипожежного інвентарю;  Склад         
технічне обслуговування зброї;  Склад         
прибирання снігу на під’їзних шляхах до складу озброєння           
Заходи в інших службах та підрозділах           

Заступник командира
військової частини з озброєння -
начальник технічної частини 


_____________
(підпис) 


_____________________
(ініціали, прізвище) 
___ _________________20__ року