КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
02.10.2014 р.

Справа N 826/9522/14

Про визнання протиправним та скасування розпорядження

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого, судді - Парінова А. Б., суддів: Грибан І. О., Губської О. А., при секретарі судового засідання Арсенійчук М. В., за участю представників сторін: від позивача - Є. К. С., від відповідача - К. С. А., від третьої особи - Л. О. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та приватного підприємства "ДОН-БАС" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року у справі за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, за участю третьої особи - приватного підприємства "ДОН-БАС" про визнання протиправним та скасування розпорядження, встановила:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва "Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України" від 30.04.2014 року N 37.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Свої вимоги апелянти обґрунтовують тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неправильно застосував норми матеріального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, які з'явилися в судове засідання, розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно задовольнити, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 04.04.2011 Міністерством екології та природних ресурсів України прийнято рішення N 102 про видачу приватному підприємству "ДОН-БАС" ліцензії серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання)".

Згідно з повідомленням N 5/3-7/926-14 від 28.01.2014, що було отримане уповноваженою особою ПП "ДОН-БАС" 03.02.2014, Мінприроди сповістило позивача про проведення перевірки в період з 16 по 22 лютого 2014 року.

Листом від 04.02.2014 ПП "ДОН-БАС" повідомила Мінприроди про тимчасове зупинення фінансово-господарської діяльності підприємства, у зв'язку з чим просило перенести термін проведення перевірки на один місяць.

18.02.2014 комісією Мінприроди складено акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування N 12/НВ-ВС, в якому зазначено, що 18.02.2014 біля 14:00 комісією було здійснено виїзд до офісу ліцензіата за адресою місця знаходження: м. Чернігів, вул. Воїнів Інтернаціоналістів, буд. 41-а, корп. 1, кв. 5, та виявлено, що за вказаною адресою на момент перевірки будь-які посадові особи ліцензіата відсутні.

Відповідно до рішення ліцензійної комісії Міністерства екології та природних ресурсів України від 25.02.2014 року наказом Мінприроди від 26.02.2014 року N 58 анульовано ліцензію ПП "ДОН-БАС" серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання)".

Не погоджуючись з рішенням Мінприроди про анулювання ліцензії, ПП "ДОН-БАС" подало скаргу до Експертно-апеляційної ради при Державній службі України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва з вимогами про скасування наказу.

За результатами розгляду скарги ПП "ДОН-БАС" щодо підстав прийняття Міністерством екології та природних ресурсів України наказу N 58 від 26.02.2014 року в частині анулювання ліцензії на засіданні Експертно-апеляційної ради було прийнято рішення про задоволення скарги ліцензіата, на підставі якого 30.04.2014 року Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва видала розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України N 37, яким зобов'язала Міністерство екології та природних ресурсів України скасувати наказ від 26.04.2014 року N 58 в частині анулювання ліцензії ПП "ДОН-БАС".

Вважаючи вказане розпорядження протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті наказу Мінприроди від 26.02.2014 року N 58, яким анульовано ліцензію ПП "ДОН-БАС" серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання)", суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.

Перевіряючи наведений висновок суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання ними делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з прийняттям Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва розпорядження "Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України" від 30.04.2014 року N 37, яким орган ліцензування зобов'язано скасувати наказ Мінприроди від 26.02.2014 року N 58, яким анульовано ліцензію ПП "ДОН-БАС" серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання)".

Види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування визначає Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

Згідно з положеннями ст. 6 вказаного Закону до повноважень органу ліцензування відноситься анулювання ліцензій на певний вид господарської діяльності.

Відповідно до ст. 9 цього Закону ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: зокрема, виробництво особливо небезпечних хімічних речовин, операції у сфері поводження з небезпечними відходами (не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) суб'єктом господарювання утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами) (п. 3).

Так, позивачу 12.04.2011 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України було видано ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) зі строком дії до 14.03.2016 року.

Підставами для анулювання ліцензії згідно з положеннями ст. 21 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" є, зокрема, акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування або спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття наказу Мінприроди від 26.02.2014 року N 58 про анулювання ліцензії ПП "ДОН-БАС" серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) став акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування від 18.02.2014 N 12/НВ-ВС.

Зі змісту вказаного акта судом встановлено, що у зв'язку з відсутністю на момент перевірки уповноважених осіб, які мають право представляти ліцензіата під час проведення перевірки у разі відсутності керівника ліцензіата, контролюючий орган прийшов до висновку, що зазначена обставина є фактом відмови ліцензіата у проведенні перевірки. Наведене призвело до подальшого анулювання ліцензії третьої особи.

Перевіряючи дотримання вимог законодавства при здійсненні проведення перевірки третьої особи, колегія суддів виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно з ч. 1 ст. 5 вказаного Закону планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Відповідно до п. 1.2 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання), затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року N 434 (далі - Порядок N 434), контроль за додержанням суб'єктами господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами здійснює Міністерство екології та природних ресурсів України у межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Згідно п. 1.3 Порядку N 434 контроль за додержанням Ліцензійних умов - сукупність організаційних та правових заходів, спрямованих на перевірку додержання ліцензіатами організаційних, кваліфікаційних, технологічних та інших вимог для провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

Розділ II Порядку N 434 визначає організацію проведення перевірок. Так, планові перевірки додержання ліцензіатами Ліцензійних умов проводяться органом контролю відповідно до річних або квартальних планів перевірок, які затверджуються органом контролю до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Упродовж десяти робочих днів після затвердження плану-графіка перевірок орган контролю надає копію плану-графіка та наказ про його затвердження до спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування. Заходи з проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на провадження діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, здійснюються не частіше одного разу на рік.

Як вбачається з матеріалів справи, остання планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними речовинами ПП "ДОН-БАС" була проведена в період з 20.12.2013 по 23.12.2013, що підтверджується відповідним актом N 400/04, копія якого міститься в матеріалах справи.

Таким чином, проведення перевірки ПП "ДОН-БАС" в лютому 2014 року (частіше, ніж раз в рік) не відповідає вимогам розділу II Порядку N 434.

Положеннями ч. 4 вказаної статті передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

З матеріалів справи встановлено, що ПП "ДОН-БАС" про проведення планової перевірки було повідомлено належним чином.

Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Колегія суддів враховує посилання апеляційної скарги третьої особи на ту обставину, що згідно з внутрішнім трудовим розпорядком ПП "ДОН-БАС" (а. с 44 - 45) на підприємстві встановлена обідня перерва з 13:00 до 14:00, а оскільки в акті про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування N 12/НВ-ВС вказано, що 18.02.2014 року біля 14:00 комісією було здійснено виїзд до офісу ліцензіата за адресою місця знаходження: м. Чернігів, вул. Воїнів Інтернаціоналістів, буд. 41-а, корп. 1, кв. 5, тобто у неробочий час, що свідчить про недотримання вимог ч. 3 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", якими передбачено, що планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.

З наведеного вбачається, що під час проведення перевірки ПП "ДОН-БАС" та складання за її наслідками акта про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування контролюючим органом було допущено порушення порядку проведення перевірки.

Крім цього, колегією суддів враховано посилання апелянтів на ту обставину, що в акті, складеному позивачем, N 12/НВ-ВС від 18.02.2014 про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування міститься посилання на ліцензію, видану позивачу, серії АГ N 594525 від 12.02.2011 року на провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, проте на підставі вказаного акта наказом Мінприроди від 26.02.2014 року N 58 було анульовано ліцензію ПП "ДОН-БАС" серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання)".

Зважаючи на викладене, вказаний наказ Мінприроди від 26.02.2014 року N 58, яким анульовано ліцензію ПП "ДОН-БАС" серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання)" не відповідає вимогам щодо законності та обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень.

Перевіряючи на відповідність вимогам закону оскаржуваного у даній справі розпорядження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до пункту 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегією суддів встановлено, що за результатами розгляду скарги третьої особи на вказані дії позивача щодо винесення наказу про анулювання ліцензії експертно-апеляційною радою було задоволено скаргу, що мало наслідком прийняття розпорядження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва "Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України" від 30.04.2014 року N 37, яким орган ліцензування зобов'язано скасувати наказ Мінприроди від 26.02.2014 року N 58, яким анульовано ліцензію ПП "ДОН-БАС" серії АГ N 594525 за видом господарської діяльності "Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання)".

Положеннями ст. 7 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" передбачено, що при спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування діє експертно-апеляційна рада, що є колегіальним органом. У своїй діяльності експертно-апеляційна рада керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Рішення експертно-апеляційної ради мають характер експертних висновків і є обов'язковими для розгляду спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" до компетенції експертно-апеляційної ради належать, зокрема, розгляд заяв, претензій та скарг суб'єктів господарювання на рішення органів ліцензування щодо порушення цими органами законодавства у сфері ліцензування.

Рішення експертно-апеляційної ради приймається більшістю голосів від загальної кількості членів експертно-апеляційної ради.

За результатами розгляду поданих проектів нормативно-правових актів, пропозицій та звернень (апеляцій) приймається рішення експертно-апеляційної ради, яке оформляється протоколом, що підписується головою та секретарем експертно-апеляційної ради.

Рішення експертно-апеляційної ради з питань звернень (апеляцій) є підставою для видання спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, допущених органом ліцензування.

Відповідно до Положення про Державну службу з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, затвердженого Указом Президента України з від 30 березня 2012 року N 237/2012 (далі по тексту - Положення), Держпідприємництво України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики у сфері розвитку підприємництва, нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності і є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань реалізації державної регуляторної політики, дозвільної системи та ліцензування у сфері господарської діяльності.

Згідно з пп. 30 п. 4 Положення Держпідприємництво України відповідно до покладених на нього завдань видає відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи на підставі наведених норм законодавства, враховуючи встановлення факту порушення органом ліцензування встановленого законодавством порядку проведення перевірки ПП "ДОН-БАС" стосовно дотримання вимог законодавства в сфері ліцензування, колегія суддів приходить до висновку, що під час прийняття оскаржуваного розпорядження відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених законодавством.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Підставами для визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність таких дій вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу. При цьому обов'язковою умовою визнання дій протиправним є також порушення у зв'язку з їх вчиненням прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Позивачем не зазначено, а судом не встановлено, яким чином Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва порушено права позивача у зв'язку із прийняттям оскаржуваного розпорядження "Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України" від 30.04.2014 року N 37, враховуючи і те, що оскаржуваним розпорядженням не скасовано виданий позивачем наказ про анулювання ліцензії, а лише рекомендовано його скасувати.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Суд першої інстанції наведеного не врахував, що призвело до неправильного вирішення справи.

Доводи апеляційних скарг спростовують висновки суду першої та дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.

Згідно п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним, так як прийняте з порушення норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, оскаржувану постанову належить скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів постановила:

Апеляційні скарги Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та приватного підприємства "ДОН-БАС" задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позову Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Постанову в повному обсязі виготовлено 06.10.2014 року.

Головуючий, суддя: А. Б. Парінов

Судді:

І. О. Грибан

О. А. Губська