КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Департамент доходів і зборів з фізичних осіб

Про оподаткування пенсій

ПИТАННЯ: Інвалід Великої Вітчизняної війни з 1 січня 2015 р. одержує пенсію у зменшеному розмірі. На звернення до районного відділення Пенсійного фонду України йому відповіли, що починаючи з 1 січня цього року його пенсія підлягає оподаткуванню. Податківці підтвердили це. Як так може бути? Адже за Законом про пенсійне забезпечення пенсії не підлягають оподаткуванню, крім того законом про ветеранів війни також передбачено не оподатковувати будь-які доходи ветеранів війни. Чи не перевищують посадовці свої повноваження, оподатковуючи пенсію інваліда Великої Вітчизняної війни?

ВІДПОВІДЬ: Насамперед слід наголосити, що за ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

При цьому згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Водночас відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Державна фіскальна служба України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, ухваленими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п. 2 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 р. № 236).

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Підпунктом 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 розділу IV Кодексу визначено, що платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка одержує доходи з джерела їхнього походження в Україні.

Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 розділу IV Кодексу об'єктом оподаткування в резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Починаючи з 1 січня 2015 р. відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 розділу IV Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума пенсії (враховуючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), одержувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо її розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, - в частині такого перевищення.

Статтею 8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» у 2015 р. установлено мінімальну заробітну плату в місячному розмірі - 1218 грн.

Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума пенсії (із сумою її індексації, нарахованою відповідно до закону), одержувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, крім пенсій, визначених пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 розділу IV Кодексу (пп. «е» пп. .165.1.1 п. 165.1 ст. 165 розділу IV Кодексу).

При цьому Кодекс не містить жодних винятків щодо оподаткування таких доходів для будь-яких категорій платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі для осіб, які відповідно до Закону України від 22.10.93 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон про статус ветеранів війни) належать до інвалідів війни.

Отже, сьогодні обкладанню податком на доходи фізичних осіб не підлягають пенсії (включаючи суму їхньої індексації, нараховану відповідно до закону), розмір яких не перевищує 3654 грн (1218,00 грн х 3).

До 1 січня 2015 р. не оподатковувалися пенсії в розмірі, що не перевищував 10 тис. грн на місяць.

Якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує 3654 грн, то сума такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку й оподатковується за ставками, встановленими п. 167.1 ст. 167 розділу IV Кодексу, тобто 15 і 20%.

При цьому згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 розділу IV Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, тобто в зазначеному в листі випадку - територіальний орган Пенсійного фонду України, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 розділу IV Кодексу).

Відповідно до пп. «а» п. 171.2 ст. 171 розділу IV Кодексу податковий агент є особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з оподатковуваних доходів з джерелом їхнього походження в Україні.

Водночас сьогодні відповідно до пп. 1.2 з урахуванням норм пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу сума пенсії (із сумою її індексації, нарахованою відповідно до закону), одержувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, шо перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, підлягає обкладенню військовим збором у частині такого перевищення за ставкою 1,5%.

Підпунктом 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу встановлено, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету провадиться в порядку, встановленому ст. 168 розділу IV Кодексу, тобто податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов язаний утримати військовий збір із суми такого доходу за його рахунок і сплатити (перерахувати) його до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу.

Податковий агент є відповідальним за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету (пп. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Щодо посилень на Закон України від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон про пенсійне забезпечення) та Закон про статус ветеранів війни повідомляємо таке.

Дійсно, ст. 8 Закону про пенсійне забезпечення визначено, що пенсії не підлягають оподаткуванню.

Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 13 Закону про статус ветеранів війни інвалідам війни, в тому числі інвалідам Великої Вітчизняної війни, надаються, зокрема, пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Кодексом установлено (п. 7.3 ст. 7 розділу І), шо будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть установлюватися або змінюватися іншими законами України. Крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Підстави для надання податкових пільг та порядок їхнього застосування визначаються виключно Кодексом (п. 7.4 ст. 7 розділу І Кодексу).

Згідно з п. 5.2 ст. 5 розділу І Кодексу, якщо поняття, терміни, правила та положення інших законодавчих актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Крім того, згідно з п. 3 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, якщо законодавчими актами передбачено інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.

Таким чином, оподаткування фізичних осіб провадиться згідно з вимогами розділу IV Кодексу.

Головний державний інспектор
Наталія ГОРМАКОВА

"Праця i зарплата" N 20 (936), 27 травня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214