Відповіді на актуальні питання щодо змін у податковому законодавстві
Питання 1. В 2015 році сільгоспвиробник надає сільськогосподарські послуги, які підпадають під спеціальним режим (оранка, сівба та інше). Замовник розраховується готівкою. Чи можна оприбутковувати готівку в касу за прибутковим касовим ордером чи тільки через РРО?
Законом N 71 внесено зміни до ПК України і, зокрема, Закону про РРО. Так, згідно з п. 1 ст. 9 Закону про РРО реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються лише при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Таким чином, підприємства, які надають послуги та проводять розрахункові операції в готівковій формі мають застосовувати РРО, але штрафні санкції до них будуть застосовуватися лише з 1 липня 2015 року.
Так, згідно з п. 9 розд. II Закона про РРО тимчасово до 1 липня 2015 року суб'єкти господарювання звільняються від санкцій за порушення вимог цього Закону при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Питання 2. Чи відбулися зміни в оподаткуванні ПДВ для книговидавничої діяльності та друкованих ЗМІ?
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пп.197.1.25 п. 197.1 ст. 197 розд. V ПК України, із 1 січня 2015 року поширюється на операції з постачання (реалізації) таких товарів, які мають статус товарів вітчизняного виробництва, та послуг, а саме:
- постачання (передплати) періодичних видань друкованих засобів масової інформації та книжок (крім видань еротичного характеру);
- учнівських зошитів, підручників і навчальних посібників;
- словників українсько-іноземної або іноземно-української мови;
- доставки таких періодичних видань друкованих засобів масової інформації на митній території України.
З 04.03.2015 р. звільнення від оподаткування ПДВ розповсюджується на підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва.
Таким чином, цей режим звільняє від оподаткування ПДВ вказаних операцій та застосовується платниками податку на всіх етапах постачання (реалізації) зазначених вище товарів (продукції), а саме - від виробників такої продукції (у тому числі суб'єктів книговидання, книгорозповсюдження) до кінцевого споживача.
Питання 3. Ящо людина володіє квартирою і будинком одночасно, то чи сумуватимуться площі при визначенні суми податку на нерухомість?
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості відповідно до пп.266.7.1 п. 266.7 ст. 266 розд. XII ПК України.
За наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного або різних типів, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 розд. XII ПК України та пільги органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об'єктів (у разі її встановлення), та відповідної ставки податку.
Питання 4. Що є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств у 2015 році?
З 1 січня 2015 року відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 розд. III ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних П(С)БУ або МСФО, на різниці, які виникають відповідно до положень розд. III ПК України.
Питання 5. Чи зараховуються з 2015 року у зменшення податку на прибуток сплачені за митним кордоном України податки (в тому числі - відокремленим підрозділом, що знаходиться за межами України)?
Відповідно до пп. 141.4.9 п. 141.4 ст. 141 розд. III ПК України суми податку на прибуток, отриманого з іноземних джерел, що сплачені суб'єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розд. III ПК України.
Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.
Не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань такі податки, сплачені в інших країнах:
- податок на капітал/майно та приріст капіталу;
- поштові податки;
- податки на реалізацію (продаж);
- інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав.
Зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови подання письмового підтвердження контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку та за наявності чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.
Питання 6. Чи може платник податку у 2015 році використовувати банківську виписку з особового рахунку клієнта як документ, що підтверджує суму витрат на оплату банківських послуг з розрахунково-касового обслуговування?
Узагальнюючою податковою консультацією щодо використання банківських виписок як первинних документів, затвердженою Наказом N 583, визначено, що виписка з особового рахунку клієнта банку може слугувати як документ, що підтверджує суму витрат на оплату банківських послуг з розрахунково-касового обслуговування, за умови зазначення в ній інформації про надання банком таких послуг, сум операцій та заповнення обов'язкових реквізитів.
Питання 7. Який алгоритм розрахунку ПДФО, якщо сума доходу у вигляді заробітної плати не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, але разом із вартістю додаткового блага перевищує вищевказаний розмір?
Відповідно до п. 163.1 ст. 163 розд. IV ПК України об'єктом оподаткування платника податку (як резидента так і нерезидента) є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Податковий агент зобов'язаний, зокрема, нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розд. IV ПК України, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі (пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 розд. І ПК України).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПК України ставка податку становить 15 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2- 167.6 ст. 167 розд. IV ПК України), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
Якщо база оподаткування, що визначена з урахуванням норм п. 164.6 ст. 164 розд. IV ПК України в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 % (до 31.12.2014 р. було 17%).
Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ст. 164 розд. IV ПК України). При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним яку грошовій, так і не грошовій формах (п. 164.3 ст. 164 ПК України).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи визначені п. 165.1 ст. 165 розд. IV ПК України. Зокрема, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році - 609 грн), за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 розд. IV ПК України).
Відповідно до п. 164.5 ст. 164 розд. IV ПК України під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПК України, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К =1ОО: (100 -Сп),
де
К - коефіцієнт;
Сп - ставка податку, що встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Сума податку на доходи фізичних осіб з загального місячного оподатковуваного доходу буде дорівнювати сумі податків, утриманих за правилами та ставками, визначеними у абзаці 1 та 2 п. 164.5 ст. 16.4 розд. IV ПК України.
При оподаткуванні доходу, який підпадає під оподаткування за ставкою, визначеною у абзаці 1 п. 167.1 ст. 167 розд. IV ПК України, слід враховувати те, що максимальна сума доходу, з якого утримуються суми ЄСВ у 2015 році, становить 20 706 грн (дорівнює 17 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом).
Якщо до складу загального місячного оподатковуваного доходу, крім заробітної плати входять інші види доходів, щодо яких встановлено різні правила та/або ставки оподаткування, то з метою дотримання вимог п. 167.1 ст. 167 розд. IV ПК України у першу чергу оподатковуються доходи, що входять до складу заробітної плати, після чого формується оподатковуваний дохід по мірі виникнення у платника податку кожного з видів оподатковуваного доходу (на підставі підтвердження факту/дати виникнення доходу відповідно до первинних документів, зокрема, наказів про виплату/надання певних видів доходів).
Реалізацію вказаних вище норм ПК України можна розглянути на конкретному прикладі. Наприклад, працівнику підприємства в одному місяці нараховано заробітну плату 6500 грн та надано подарунок вартістю 9000 грн.
При цьому з суми нарахованого доходу, загальний місячний оподатковуваний дохід (далі - ЗМОД) становить 14 891,00 грн, з яких:
- 6500 грн - заробітна плата;
- 8391 грн - вартість подарунку, яка включається до ЗМОД (9000 грн -609 грн).
База оподаткування заробітної плати становитиме 6266 грн, за вирахуванням ЄСВ (6500 грн - (6500 грн х 3,6 %), де 3,6% - ЄСВ).
Загальна база оподаткування становитиме 14 657 грн (6266 грн + 8391 грн).
База оподаткування до якої застосовується ставка податку 15 % становитиме 12 180 грн. (десятикратний розмір мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2015 року).
База оподаткування до якої застосовується ставка податку 20 % становитиме 2477 грн. (14657 грн - 12180 грн = 2477 грн).
Оскільки 14657 грн > 12180 грн, то з метою оподаткування сума 14 657 грн має бути розподілена на частки, які підпадають під оподаткування до 12 180 грн за ставкою 15 % та сума, яка перевищує десятикратний розмір заробітної плати, а саме 2477 грн, що оподатковується за ставкою 20 %.
Алгоритм розрахунку ПДФО, якщо сума заробітної плати разом із вартістю додаткового блага перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, наступний:
По-перше, вираховуємо ПДФО з заробітної плати:
6500 грн < 12180 грн, тому зарплата підпадає під оподаткування за ставкою 15%;
ПДФО = (6500 - (6500 х 3,6 %))х 15% = 939,90 грн.
По-друге, знаходимо окремі частки вартості (суми) подарунку, які підлягають оподаткуванню за ставками 15% та 20 %:
12180 грн - 6266 грн = 5914 грн (підлягає оподаткуванню за ставкою 15%);
14657 грн - 12180 грн = 2477 грн (підлягає оподаткуванню за ставкою 20 %).
По-третє, застосовуємо для оподаткування підвищувальний коефіцієнт до вартості (суми) подарунку:
К = 1,18 - для доходів, що оподатковуються за ставкою 15 %;
К = 1,2 - для доходів, що оподатковуються за ставкою 20 %;
ПДФО з подарунку = 5914 грн х 1,18 х 15 %+ 2477 грн х 1,2x20 % = 1046,78 грн + 594,48 грн = 1641,26 грн.
При цьому слід мати на увазі, що з вартості подарунків ЄСВ не утримується.
По-четверте, знаходимо підсумкову суму ПДФО, яка підлягає утриманню з ЗМОДу платника податку:
ПДФО з зарплати + ПДФО з подарунку = 939,9 грн +1641,26 грн = 2581,16 грн.
Таким чином, ПДФО з нарахованого у звітному місяці платнику податку оподатковуваного доходу становить 2581,16 грн.
Питання 8. Як оподатковуються ПДФО доходи, нараховані на користь фізичної особи у вигляді дивідендів?
Пасивні доходи, у тому числі нараховані у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування оподатковуються за ставкою 20 %.
Доходи у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нараховані резидентами-плат-никами податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування) оподатковуються за ставкою 5 %.
Дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб ( у тому числі нерезидентів) за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що .передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, прирівнюється з метою оподаткування до виплати заробітної плати, та оподатковуються за ставками 15 % та 20 %.
У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставками 15 % та/або 20 %.
Питання 9. Чи збільшується розмір екологічного податку, якщо у суб'єкта господарювання є факт перевищення затверджених лімітів на утворення та розміщення відходів або у разі їх відсутності?
Відповідно до пп. 242.1.3 п. 242.1 ст. 242 розд. VIII ПК України визначено об'єкт та базу оподаткування по екологічному податку, що справляється за розміщення відходів, зокрема, обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання.
Суми екологічного податку, який справляється за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, ставок податку та коригуючих коефіцієнтів у порядку визначеному ПК України (тобто, на підставі фактичних обсягів розміщення відходів протягом звітного кварталу).
Наявність або відсутність затверджених лімітів на утворення та розміщення відходів у платника екологічного податку не впливає на обчислення сум екологічного податку, що справляється за розміщення відходів.
Розмір екологічного податку при обчисленні сум податку у разі перевищення платником податку затверджених лімітів на утворення та розміщення відходів або у разі їх відсутності не збільшується.
Питання 10. Чи передбачено податковим законодавством обов'язок платника податків відображати в податкових деклараціях неузгоджені суми (податкове повідомлення-рішення перебуває на судовому оскарженні)?
Податковим законодавством не передбачено обов'язку платника податків відображати в податкових деклараціях неузгоджені суми.
Відповідно до судової практики зазначимо, що до автоматизованої інформаційної облікової системи контролюючого органу та до картки особового рахунку платника податку (інтегрованої картки платника) передаються суми зменшення від'ємного значення ПДВ лише після набрання судовим рішенням законної сили (якщо судовим рішенням буде відмовлено у задоволенні позову платника податків про скасування відповідного податкового повідомлення-рішення), і, відповідно зменшення розміру від'ємного значення ПДВ враховується контролюючим органом у картці особового рахунку при розрахунку податкових зобов'язань лише після набрання таким судовим рішенням законної сили.
Також, не передбачено обов'язку відображати неузгоджені суми в податковій декларації та враховувати їх у розрахунках податкових зобов'язань, податкового кредиту, визначення від'ємного значення та бюджетного відшкодування певного податкового періоду.
За таких обставин, платник податку при заповненні рядку 21 податкової декларації з ПДВ, передбаченого для відображення залишку від'ємного значення, який включається до складу податкового кредиту поточного податкового періоду, не може враховувати результати перевірок, проведених контролюючим органом (акти попередньіх перевірок), оскільки при заповненні зазначеної декларації висновки актів перевірки та сума зменшеного контролюючим органом від'ємного значення ПДВ є неузгодженою, так як відбувалася процедура оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому порядку.
Список використаних документів
ПК України - Податковий кодекс України
Закон N 71 - Закон України від 28.12.2014 p. N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)"
Закон про РРО - Закон України від 06.07.1995 р. N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у редакції від 01.06.2000 р. N 1776-III
Наказ N 583 - Наказ ДПСУ від 05.07.2012 р. N 583 "Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо використання банківських виписок як первинних документів"
"Консультант бухгалтера" N 10 (782) 25 травня 2015 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)