Порядок виплати винагороди за цивільно-правовими договорами

Відповідно до чинного законодавства виконання po6iт, надання послуг громадянином може здійснюватись як на підставі трудового договору, так i на інших юридичних підставах, зокрема на підставі цивільно-правового договору.

При виконанні po6iт, наданні послуг на підставі трудового договору повинні бути дотримані вимоги трудового законодавства, а при укладенні цивільно-правового договору на виконання певної роботи або надання певних послуг слід керуватися цивільним законодавством.

Основні характеристики цивільно-правових договорів

Цивільно-правовий договір (ЦПД) - це будь-який вид договору, що укладається відповідно до вимог не трудового, а цивільного законодавства.

За ЦПД оплачується не процес праці, а його результат. Він визначається після закінчення роботи та оформляється актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких здійснюється їх оплата.

За ЦПД процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Особа, яка виконує роботу на підставі ЦПД, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, вона сама організовує свою роботу i виконує її на власний ризик. Законодавство про працю на такі відносини не поширюсться.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України). Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливае із cyті договору.

Договори підряду (робіт, послуг), автоперевезень, оренди - це різновиди ЦПД, які регулюються ЦК України. Таким чином, найбільш розповсюдженими видами ЦПД, що укладаються з фізичними особами, у тому числі й з робітниками підприємства є:

- договір на виконання poбіт (договір підряду) (гл. 61 ЦК України);

- договір про надання послуг (гл. 63 ЦК України);

- договір оренди (гл. 58 ЦК України).

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язуеться прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 ЦК України).

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином i в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково (ч. 1 ст. 854 ЦК України).

Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в poзмірі, встановлених договором.

Документальне оформлення ЦПД

За загальним правилом ЦПД з працівником складається у двох примірниках. Договір може містити додатки, в яких деталізуються виконувані роботи (надавані послуги), їх вартість тощо.

Підтвердженням виконання зобов'язань за ЦПД є складений і підписаний сторонами акт виконаних робіт (наданих послуг). В залежності від виду робіт (послуг) може вимагатися ще і подання звіту про виконані роботи (надані послуги).

Особливості оподаткування виплат за ЦПД

При виплаті винагороди за ЦПД податковому агенту потрібно утримати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовий збір, а також нарахувати та утримати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Порядок утримання ПДФО з винагороди за ЦПД

Суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов ЦПД включаються згідно з пп. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 розд. IV ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

При нарахуванні доходів у вигляді винагороди за ЦПД за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму ЄСВ (абзац 2 п. 164.6 ст. 164 розд. IV ПК України).

Сума винагороди за ЦПД не є заробітною платою, у зв'язку з чим вона не підлягає зменшенню на суму податкової соціальної пільги (ПСП) та не враховується при визначенні права на ПСП.

Оподаткування винагороди за ЦПД здійснюється згідно з п. 167.1 ст. 167 розд. IV ПК України за такими ставками:

-15% - якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році - 12 180 грн);

- 20 % - якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.

Оскільки для винагороди за ЦПД ставка ПДФО застосовується до бази оподаткування, яка зменшується на утриманий ЄСВ, то порівнювати з межею десять мінімальних зарплат потрібно винагороду за вирахуванням утриманого ЄСВ. І лише після цього з суми винагороди у межах десяти мінімальних зарплат утримувати ПДФО за ставкою 15 %, а з суми перевищення - 20%.

Якщо ЦПД укладено з працівником підприємства, то для цілей оподаткування з встановленою межею потрібно порівнювати загальну суму місячного доходу, нараховану працівнику у вигляді заробітної плати згідно з трудовим договором та у вигляді винагороди за ЦПД.

У Лист N 2346/6/17-0715/2918/7/17-0717 контролюючі органи нагадали, що у разі, якщо до складу загального місячного оподатковуваного доходу крім заробітної плати входять інші види доходів, щодо яких встановлено різні правила та/або ставки оподаткування, то з метою дотримання вимогп. 167.1 ст. 167 розд. IV ПК України слід у першу чергу розглядати питання оподаткування доходів, що входять до складу заробітної плати, а далі формувати оподатковуваний дохід по мірі,виникнення у платника податку кожного з видів оподатковуваного доходу (на підставі підтвердження факту/дати виникнення доходу первинними документами, зокрема наказами про виплату/надання певних видів доходів).

Також нагадуємо, що відповідно до п. 167.1 ст. 167 розд. IV ПК України ставка податку на доходи фізичних осіб протягом 2014 року застосовувалася на рівні 15 % та 17 % (для доходів база оподаткування яких перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, тобто 12 180 грн).

Незважаючи на те, що з 1 січня 2015 року вказану норму було змінено Законом N 71 в частині запровадження ставки 20 % замість 17 %, дохід, отриманий фізичною особою у 2014 році, підлягає оподаткуванню за правилами та ставками, що діяли у 2014 році, -15% та 17%.

При нарахуванні винагороди за ЦПД у негрошовій формі потрібно керуватися тими ж правилами, що і для виплати заробітної плати в негрошовій формі, тобто дотримуватись вимог п. 164.5 ст. 164 розд. IV ПК України, згідно з яким база обкладення ПДФО визначається як вартість негрошового доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на "натуральний" коефіцієнт" (для доходів, оподатковуваних за ставкою 15 % -1,176471, за ставкою 20 % -1,25).

У Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) винагорода (дохід) за ЦПД відображається з ознакою доходу "102" (додаток до Порядку N 4).

Порядок нарахування та утримання військового
збору з винагороди за ЦПД

Відповідно до пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК України об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України.

Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (ст. 163 розд. IV ПК України).

Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено пп. 164.2.1 - 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 розд. IV ПК України. Крім того, до цього переліку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 розд. IV ПК України, що передбачені пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 розд. IV ПК України.

Як зазначалося вище, що суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов ЦПД включаються згідно з пп. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 розд. IV ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Таким чином, суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов ЦПД, - є об'єктом оподаткування військовим збором.

Звертаємо увагу, що в консультації ДФСУ в інформаційно-довідковому ресурсі "ЗІР" контролюючі органи вважають, що військовий збір утримується з суми доходу, що є об'єктом оподаткування відповідно до ст. 163 розд. IV ПК України, нарахованого (виплаченого, наданого) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду, без будь-яких вирахувань.

Для сміливих платників податку нагадаємо, що з таким підходом не можна погоджуватися, тому що включення до бази оподаткування військовим збором частини доходу, який не оподатковується ПДФО (тобто не є оподатковуваним) - суперечить ст. 163 розд. IV ПК України, якапередбачає включення до об'єкту оподаткування тільки оподатковуваних доходів.

Підпунктом 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК України визначено, що нарахування, утримання і сплата (перерахування) збору в бюджет здійснюються в порядку, установленому ст. 168 розд. IV ПК України за ставкою 1,5 %, визначеною пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК України.

Порядок нарахування та утримання ЄСВ з винагороди за ЦПД

Доходи, які застрахована особа отримує на підставі ЦПД, включаються в базу нарахування ЄСВ .

ЄСВ внесок зокрема нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу 7), 2, 3, 6,7 і 8 ч. 1 ст. 4 Закону про єдиний внесок, - на суму винагороди фізичним особам (як резидентам так і нерезидентам) за виконання робіт (надання послуг) за ЦПД (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про єдиний внесок). Якщо ж ЦПД укладено з фізичною особою - підприємцем, то ЄСВ не нараховується та не утримується у тому випадку, коли виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).

Нарахування ЄСВ здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом про єдиний внесок (ч. 3 ст. 7 Закону про єдиний внесок).

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ - максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб,встановленого законом, на яку нараховується ЄСВ (з січня по листопад 2015 року - 20 706 грн, у грудні 2015 року - 23 426 грн).

Для осіб, які працюють за ЦПД та отримують дохід за виконану роботу (надані послуги), строк виконання якої (яких) перевищує календарний місяць, ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована (пп. 4.3 п. 4.3 Інструкції N 455).

Слід зазначити, що ставки ЄСВ для доходів за ЦПД менше, ніж для доходів, що виплачуються за трудовими договорами. Страхувальник повинен нарахувати з винагороди за ЦПД ЄСВ за ставкою 34,7 % від суми винагороди (пп. 4 п. 3.1 Інструкції N 455), а також утримати за рахунок доходу, що виплачується фізичній особі, внесок за ставкою 2,6 % (п. 3.7 Інструкції N 455).

Згідно з п.3.12 Інструкції N 455 для підприємств "та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, у яких кількість інвалідів становить не менш як 50 % загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 % суми витрат на оплату праці, ЄСВ встановлюється у розмірі 5,3 % суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за ЦПД.

На період до 1 січня 2023 року для підприємств суднобудівної промисловості (клас 30.11 групи 30.1 розділу 30, клас 33.15 групи 33.1 розділу 33 КВЕД ДК 009:2010) розмір ЄСВ встановлюється у розмірі 33,2 %, у тому числі й на суми за ЦПД.

Таким чином, роботодавці нараховують ЄСВ на суму винагороди (доходу) за ЦПД у розмірі 34,7 % (для підприємств УТОГ та УТОС - у розмірі 5,3 %, суднобудівної промисловості - 33,2 %) та утримують із суми винагороди ЄСВ у розмірі 2,6 %.

Змінами, внесеними до Закону про єдиний внесок згідно з Законом N 219, з 13 березня по 31 грудня 2015 року при нарахуванні винагороди за ЦПД розмір ЄСВ, встановлений ч. 5 та абзацом 2 ч. 6 ст. 8 Закону про єдиний внесок для платників ЄСВ, визначених в абзацах 2, 3, 4 та 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону застосовується з понижуючим коефіцієнтом (далі - коефіцієнт), якщо платником виконуються одночасно такі умови;

а) база нарахування ЄСВ в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці (далі - БН(зо) збільшилась на 20 і більше відсотків порівняно з середньомісячною базою нарахування ЄСВ платника за 2014 рікв розрахунку на одну застраховану особу (далі - СмБН(зо)2014);

б) після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці (далі - СП(зо)м) складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік (далі- СмП(зо)2014);

в) кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не перевищує 200 % середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік (далі - СмК(зо)2014). Ця умова не застосовується до платників ЄСВ, визначених в абзацах 3 та 4 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про єдиний внесок.

Коефіцієнт щомісячно обчислюється платниками самостійно, за такою формулою:

коефіцієнт= СмБН(зо)2014)/БН(зо)

де:

СмБН(зо)2014 - середньомісячна база нарахування ЄСВ для платника у 2014 році в розрахунку на одну застраховану особу - це сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за ЦПД, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується ЄСВ / кількість звітних місяців платника в 2014 році / СмК(зо)2014;

БН(зо) - база нарахування ЄСВ на одну застраховану особу за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за ЦПД, - це сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за ЦПД, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується ЄСВ у звітному місяці 2015 року / кількість застрахованих осіб платника у звітному місяці 2015 року, яким нараховані виплати;

СмК(зо)2014 - середньомісячна кількість застрахованих осіб платника за 2014 рік - це сумарна кількість застрахованих осіб, яким нараховані виплати у кожному місяці в 2014 році / кількість звітних місяців платника в 2014 році;

СмП(зо)2014 - середньомісячний платіж на одну застраховану особу у 2014 році - це сума нарахованого ЄСВ за 2014 рік / кількість звітних місяців платника в 2014 році/СмК(зо)2014;

СП(зо)м - середній платіж на одну застраховану особу у звітному місяці - це сума нарахованого ЄСВ у звітному місяці 2015 року / кількість застрахованих осіб у звітному місяці 2015 року, яким нараховані виплати.

Якщо в результаті розрахунку коефіцієнта його значення складає менше ніж 0,4, то платник застосовує коефіцієнт 0,4. Розрахований коефіцієнт та розмір ЭСВ зазначаються з трьома знаками після коми.

Узагальнена інформація по винагородам за ЦПД

Підсумуємо правила оподаткування винагород за ЦПД в табл. 1, а терміни для сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ в табл. 2.

Таблиця 1

Оподаткування винагород за ЦПД

N
з/п 
Категорія роботодавці, які нараховують винагороду за ЦПД  ІІДФО  Військовий
збір 
ЄСВ 
нарахування  утримання 
1.  Підприємства та організації всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС  15% та 20%  1,5  5,3 %*  2,6% 
2.  Підприємства суднобудівної промисловості (клас 30.11 групи 30.1 розділу 30, клас 33.15 групи 33.1 розділу 33 КВЕД ДК 009:2010 15% та 20%  1,5  33,2 %  2,6% 
3.  Всі інші роботодавці, які нараховують винагороду за ЦПД  15% та 20%  1,5  34,7 %  2,6 % 
Примітка.
* За умови, що у них кількість інвалідів становить не менш як 50 % загальної чисельності працюючих, і фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 % суми витрат на оплату праці. 

Таблиця 2

Терміни для сплати податків, зборів та внесків за ЦПД

N з/п  Спосіб виплати винагороди  Термін сплати 
ПДФО  військового збору  ЄСВ 
нарахованого  утриманого 
1.  Авансом (до складання акту):         
1.1.  - аванс отримано із банку в касу, чи перераховано на картковий рахунок фізичної особи 

+1 


+1 


+1 


+2 
1.2.  - аванс виплачено із виручки чи в натуральній формі 

+3 


+3 


+4 


+2 
2.  Виплата всієї суми винагороди, що нарахована в бухгалтерському обліку по даним акту:         
2.1.  - грошові кошти отримано із банку в касу, чи перераховано на картковий рахунок фізичної особи 

+5 


+5 


+5 


+2 
2.2.  - винагороду виплачено із виручки чи в натуральній формі 

+3 


+3 


+4 


+2 
2.3.  - з суми нарахованої винагороди за ЦПД, але не виплаченої протягом місяця, наступного за базовим 

+6 


+6 


+7 


+7 
Примітки.
1 - одночасно з отриманням (перерахуванням) грошових коштів на виплату авансу.
2 - не пізніше 20 числа місяця, наступного за базовим звітним місяцем, в якому буде нараховано дохід (для гірничих підприємств - не пізніше 28 числа наступного місяця).
3 - протягом банківського дня, наступного за днем нарахування (виплати, надання).
4 - в день виплати.
0одночасно з отриманням (перерахуванням) грошових коштів.
6 - протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, в якому нараховано,
але не виплачено дохід.
7- не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховано, але не виплачено дохід (для гірничих підприємств - не пізніше 28 числа наступного місяця). 

Приклад 1. Підприємство (замовник) уклало з фізичною особою (підрядником), яка не є підприємцем та робітником даного підприємства, договір підряду, згідно з яким підрядник зобов'язався виконати зі своїх матеріалів підшивку документів в книги з твердою обкладинкою протягом березня 2015 року. Згідно з договором вартість всієї роботи складає 22 000 грн (у тому числі виконання роботи для профспілкової організації - 3000 грн). Винагорода виплачується фізичній особі одноразово після підписання акту виконаних робіт. Оподатковуваний прибуток за 2014 рік склав 32 500 грн.

У зв'язку з тим, що сума винагороди за ЦПД, що виплачується підряднику, перевищує максимальну величину бази нарахування ЄСВ (яка діє в березні 2015 року та складає 20 706 грн), тому нарахування та утримання ЄСВ здійснюється з суми, що дорівнює 20 706 грн. З суми перевищення 1294 грн) ЄСВ не стягується.

Сума ЄСВ складе в частині:

- нарахувань - 7184,98 грн (20 706 грн х 34,7 %):

- утримань - 538,36 грн (20 706 грн х 2,6%).

Далі розрахуємо базу для утримання ПДФО та військового збору: 22 000 грн - 538,36 грн = 21 461,64 грн.

Як бачимо, що сума винагороди перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, що установлена законом на 1 січня 2015 року (1218 грн х 10 = 12 180 грн), тому вона буде обкладатися за двома ставками:

- для частини винагороди, що дорівнює 12 180 грн - 15%. Сума ПДФО складе з цієї частини 1827 грн (12 180 грн х 15 %);

- для частини винагороди, що перевищує 12 180 грн - 20% Сума ПДФО складе з цієї частини 1856,33 грн [(21461,64 грн - 12 180 грн) х 20%)].

Всього сума ПДФО складе 3683,33 грн.

Сума утриманого військового збору складе 321,92 грн (21 461,64 х 1,5 %).

Всього на руки буде виплачено винагороду у сумі 17456,39 грн (22 000 грн - 538,36 грн - 3683,33 грн - 321,92 грн).

Порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліку операцій по нарахуванню та виплаті винагороди за ЦПД наведемо у табл. 3.

Таблиця 3

N
п/п 
Зміст операції  Сума,
грн 
Бухгалтерський облік  Коригування фінансового результату до оподаткування(грн) 
дебет  кредит  збільшення  зменшення 
1.  Нарахування винагороди згідно акту виконаних робіт за ЦПД  22 000,00  92  661  1700* 
2.  Нарахування ЄСВ на суму винагороди за ЦПД  7184,98  92  651  1041* 
3.  Утримання ЄСВ з суми винагороди за ЦПД  538,36  661  651 
4.  Утримання ПДФО з суми винагороди за ЦПД  3683,33  661  641/ ПДФО 
5.  Утримання військового збору з суми винагороди за ЦПД  321,92  661  642 
6.  Перераховано до бюджету:       
6.1.  - суму ПДФО  3683,33  641/ ПДФО  311 
6.2.  - суму ЄСВ (538,36 грн + 7184,398 грн)  7723,34  651  311 
6.3.  - військовий збір  321,92  642  311 
7.  Отримані кошти в банку для виплати винагороди  17 456,39  301  311 
8.  Виплачена винагорода за ЦПД  17 456,39  661  301 
Примітка.
* фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року, наданих неприбутковим установам та організаціям, що перевищують 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Оподатковуваний прибуток за 2014 рік склав 32 500 грн. Ліміт щодо виконання робіт для неприбутковій (профспілковій) організації складе 1300 грн (32 500 грн х 4 %). Всі суми, що перевищують цей ліміт будуть збільшувати фінансовий результат до оподаткування. 

Якщо платником ЄСВ здійснено нарахування заробітної плати та/або винагороди за ЦПД хоча б в одному місяці 2014 року та дотримано в 2015 році умов, визначених Законом N219, він має право на застосування понижуючого коефіцієнта. У разі застосування понижуючого коефіцієнта платник ЄСВ здійснює розрахунки показників пропорційно кількості звітних місяців 2014 року.

З огляду на те, що Закон N 219 набув чинності з 13 березня 2015 року, то визначені ним умови для застосування понижуючого коефіцієнта застосовується до доходів, нарахованих за весь, цей місяць.

Водночас Законом N219 визначено, що понижуючий коефіцієнт застосовується у тому числі при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи, тобто за місцем роботи за сумісництвом роботодавець має право застосувати знижувальний коефіцієнт до ставки ЄСВ, згідно з якою оподатковується дохід сумісника.

Понижуючий коефіцієнт не застосовується до:

- ставки ЄСВ для платників, які виплачують грошове забезпечення (34,7 %);

- ставки ЄСВ для підприємств, установ, організацій для працюючих інвалідів (8,41 %);

- ставки ЄСВ для підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОІ

- та УТОС(5,3%);

- ставки ЄСВ для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (5,5 %);

- всіх ставок ЄСВ у вигляді утримання (3,6 %, 6,1 %, 2,6 %, 2 %, 2,85 %).

При розрахунку понижуючого коефіцієнта показники за 2014 рік визначаються на підставі звітності платника ЄСВ, поданої відповідно до вимог Закону про єдиний внесок.

Приклад 2. Підприємство (замовник) уклало з фізичною особою (виконавцем), яка не є підприємцем та робітником даного підприємства, ЦПД надання юридичних послуг, згідно з яким виконавець зобов'язався у березні 2015 року провести досудову (претензійну) роботу, підготовку всіх необхідних документів та безпосередньо представляти клієнта у суді на всіх стадіях судового процесу Згідно з договором вартість всієї роботи складає 10 000грн.

За даними "Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" (форма N 4) платником ЄСВ (замовником) розраховані за 2014 рік та березень 2015 року наступні дані;

- база нарахування ЄСВ в розрахунку на одну застраховану особу у березні 2015 року склала 4800 грн;

- середньомісячна база нарахування ЄСВ платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу - 3900 грн;

- середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період 30 осіб (у 2014 році - 28 осіб). Таким чином, кількість застрахованих осіб у березні 2015 року, яким нараховані виплати, не перевищує 200 % середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік;

- збільшення у 2015 році показника середньомісячної бази нарахування ЄСВ порівняно з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік-23,08 % (тобто більше ніж на 20%);

- понижюючий коефіцієнт за березень 2015року склав - 0,812 (3900 грн: 4800 грн).

Сума винагороди за ЦПД, що виплачується виконавцю, не перевищує максимальну величину бази нарахування ЄСВ, тому нарахування та утримання ЄСВ здійснюється з суми, що дорівнює 10 000 грн із застосуванням понижуючого коефіцієнту.

Сума ЄСВ складе в частині;

- нарахувань -2821,11 грн (10 000 грн х 34,7 %х 0,812): - утримань - 260 грн (10 000 грн х 2,6%).

Далі розрахуємо базу для утримання ПДФО та військового збору: 10 000 грн - 260грн = 9740 грн.

Сума винагороди не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, що установлена законом на 1 січня 2015 року (1218 грн х 10= 12 180 грн), тому вона буде обкладатися за однією ставкою (15 %), та складе -1461 грн (9740 грн х 15 %).

Сума утриманого військового збору складе 146,10 грн (9740 х 1,5%).

Всього на руки буде виплачено винагороду у сумі 8132,90 грн (10 000 грн - 260 грн - 1461 грн - 146,10 грн).

Після застосування понижюючого коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу у березні 2015 року склав

- 1503,20 грн. У 2014 році середній платіж на одну застраховану особу склав -1502,28 грн. Таким чином, після застосування понижюючого коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу у березні 2015 року склав не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік.

Порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліку операцій по нарахуванню та виплаті винагороди за ЦПД з урахуванням понижуючого коефіцієнту наведемо у табл. 4.

Таблиця 4

Зміст операції  Сума,
ти 
Бухгалтерський облік  Коригування фінансового результату до оподаткування(грн) 
дебет  кредит  збільшення  зменшення 
1.  Нарахування винагороди згідно акту виконаних послуг за ЦПД  10 000  92  661 
2.  Нарахування ЄСВ на суму винагороди за ЦПД  2821,11  92  651 
3.  Утримання ЄСВ з суми винагороди за ЦПД  260  661  651 
4.  Утримання ПДФО з суми винагороди за ЦПД  1461  661  641/ПДФО 
5.  Утримання військового збору з суми винагороди за ЦПД  146,10  661  642 
6.  Перераховано до бюджету:           
6.1.  - суму ПДФО  1461  641/ПДФО  311 
6.2.  - суму ЄСВ (260 грн + 2821,11 грн)  3081,11  651  311 
6.3.  - військовий збір  146,10  642  311 
7.  Отримані кошти в банку для виплати винагороди  8132,90  301  311 
8.  Виплачена винагорода за ЦПД  8132,90  661  301 

Список використаних документів

ПК України - Податковий кодекс України

ЦК України - Цивільний кодекс України

Закон N 71 - Закон України від 28.12.2014 p. N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)"

Закон про єдиний внесок - Закон України від 08.07.2010 p. N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"

Інструкція N 5 - Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Госкомста України від 13.01.2004 р. N 5

Інструкція N 455 - Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міндоходів України від 09.09.2013 р. N 455

КВЕД ДК 009:2010 - Наказ Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. N 457 "Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010"

Порядок N 4 - Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. N 4

Лист N 2346/6/17-0715/2918/7/17-0717 - Лист ДПАУ від 03.02.2011 р. N 2346/6/17-0715/2918/7/17-0717 "Про розгляд листа [щодо визначення об'єкта оподаткування платника податку]"

"Консультант бухгалтера" N 8 (780) 20 квітня 2015 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)