КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент соціального страхування та партнерства

Щодо заповнення довідок про середню зарплату
для розрахунку допомоги по безробіттю

ПИТАННЯ: Як правильно мають подати роботодавці довідки про середню зарплату згідно з постановою Кабміну від 26.09.2001 р. № 1266 у таких випадках:

1) статусу безробітної жінка набула та листопада p., працювала на підприємствах з 28 жовтня 2013 до 17 червня 2014 р. із 15 до 18 листопада 2014 p.; подала довідки про зарплату з підприємств за грудень 2013 - травень 2014 p.; листопад 2014 р. (14 календ. днів);

2) статусу безробітної жінка набула 7 жовтня 2014 р., працювала на підприємстві з 24 березня до 22 вересня 2014 р. та з 23 вересня до 6 жовтня 2014 p.; подала одну довідку з квітня до вересня 2014 p.;

3) статусу безробітної жінка набула 17 грудня 2014 р., працювала на підприємствах з 10 січня 2011 до 20 серпня 2014 р. і з 10 листопада до 15 грудня 2014 p.; подала довідки з підприємств за квітень - липень 2014 р, і листопад (21 календ. день) та грудень (15 календ. днів);

4) статусу безробітного жінка набула 12 січня 2015 p., працювала на підприємствах з 1 лютого 2011 р. до 31 жовтня 2014 р. та з 2 до 11 грудня 2014 p., подала довідки про заробітну плату з підприємств за травень - вересень 2014 р. і за грудень (10 календ. днів);

5) статусу безробітної жінка набула 17 листопада 2014 p., працювала на підприємствах з 12 грудня 2011 до 28 жовтня 2014 р. із 13 жовтня до 14 листопада 2014 р. (з обміну даних з Пенсійного фонду стоїть ознака доходу «1»)?

ВІДПОВІДЬ: Середню заробітну плату для розрахунку допомоги по безробіттю обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі - Порядок).

Згідно з абзацом другим п. 3 Порядку для страхування на випадок безробіття розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення, є період (періоди) роботи за основним місцем роботи (проходження службиї, а в разі його відсутності - період (періоди) провадження підприємницької, адвокатської, нотаріальної, творчої або іншої діяльності, пов'язаної з одержанням доходу безпосередньо від такої діяльності, виконання робіт (надання послуг) згідно з цивільно-правовими договорами перед настанням страхового випадку (реєстрація особи в державній службі зайнятості як безробітної), впродовж якого сплачено страхові внески.

Відповідно до п. 4 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб, є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому стався страховий випадок (для страхування на випадок безробіття - в якому припинено трудовий договір або особу знято з обліку в державного реєстратора як суб'єкта підприємницької діяльності, припинено адвокатську, нотаріальну, творчу або іншу діяльність, закінчено проходження служби).

Розрахунковим періодом, за який обчислюється середній дохід для розрахунку виплат за страхуванням на випадок безробіття особам, які виконували роботи (надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, є останніх шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому стався страховий випадок (реєстрації особи в державній службі зайнятості як безробітної) незалежно від кількості укладених договорів та строку їхньої дії.

Якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як шість календарних місяців, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюеться за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески (п. 5 Порядку).

Згідно з п. 6 Порядку, якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш ніж календарний місяць, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку.

Ураховуючи викладене, в прикладах, наведених у листі, довідки мають бути видані за такі періоди:

у прикладі 1: довідка з підприємств за грудень 2013 - травень 2014 р. і за листопад 2014 р. (п. 4 і 6 Порядку);

у прикладі 2: якщо застрахована особа була звільнена з роботи, а наступного дня прийнята на іншу посаду на цьому самому підприємстві, слід розглядати це як два окремі страхові випадки (довідки за квітень - серпень 2014 р. та вересень - жовтень 2014 р,).

Якщо застрахована особа була переведена на іншу посаду на цьому самому підприємстві, слід видати одну довідку про середню заробітну плату (дохід) для розрахунку виплат на випадок безробіття.(п. 4, 5 і 6 Порядку);

у прикладі 3: довідки з підприємств за лютий - липень 2014 р. і за листопад - грудень 2014 р. (п. 4 і 6 Порядку);

у прикладі 4: довідки з підприємств за травень - вересень 2014 p. і за грудень 2014 р. (п. 4 і 6 Порядку);

у прикладі 5: довідки з підприємств за квітень - вересень 2014 р. і за жовтень - листопад 2014 р. (п. 4 і 6 Порядку).

Відповідно до п. 14 Порядку середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для розрахунку допомоги по безробіттю обчислюється діленням нарахованої за розрахунковий період заробітної плати (оподатковуваного доходу, грошового забезпечення), з якої сплачувалися страхові внески:

на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням);

на кількість календарних днів у розрахунковому періоді - за страхуванням на випадок безробіття длі осіб, які виконували роботи (надава ли послуги) згідно із цивільно-правовими договорами.

Так, у прикладі 4, якщо застрахована особа була звільнена у груді 2014 p., а звернулася до центру зайнятості й отримала статус безробітної в січні 2015 p., грудень 2014 р. входитиме до розрахунку середньої заробітної плати для обчислення допомоги по безробіттю.

Згідно з п. 17 Порядку, якщо застрахованій особі страхові виплати призначаються в робочих органах виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і така особа перед настанням страхового випадку працювала на кількох підприємствах або на одному підприємстві з перериванням трудових відносин чи виконувала роботи (надавала послуги) за кількома цивільно-правовими договорами або виконувала роботи за різними видами зайнятості, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється таким робочим органом сумарно за шість календарних місяців у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку, не враховуючи повних календарних місяців (з першого до першого числа) перерви в роботі, на підставі довідок про середню заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), починаючи з останнього місця роботи (виконання робіт (надання послуг) згідно з цивільно-правовими договорами.

Частиною 4 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що в середньомісячну заробітну плату (дохід) для обчислення допомоги по безробіттю включаються страхові внески, що підтверджуються даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Тому для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням можуть використовуватися відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску тощо, про що дані містяться в реєстрі застрахованих осіб (ч. 6 ст. 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Головний спеціаліст,
Алла КЕБКАЛ

"Праця i зарплата" N 15 (931), 15 квітня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214