ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
15.04.2015 N 259
Про внесення змін до деяких нормативно-правових
актів Національного банку України
Відповідно до статей 7, 15, 42, 55, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 66, 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", з метою підвищення ефективності та забезпечення стабільної діяльності банків України Правління Національного банку України постановляє:
1. Унести до пункту 1 додатка 1 до Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 13 липня 2010 року N 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 липня 2010 року за N 540/17835 (зі змінами), такі зміни:
1) абзац другий підпункту 1.12 викласти в такій редакції:
"Нерухомість як єдиний (цілісний) майновий комплекс може прийматися в забезпечення як окремо, так і разом із корпоративними правами на частку в статутному капіталі юридичної особи, яка є власником цієї нерухомості, оцінку яких здійснено незалежним суб'єктом оціночної діяльності, що відповідає вимогам та критеріям, визначеним у пункті 2.1 глави 2 Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України";
2) в абзаці першому підпункту 1.14 слова "забезпеченням за якими є іпотека" замінити словами "виконання зобов'язань за якими в повному обсязі забезпечене іпотекою".
2. Унести до постанови Правління Національного банку України від 25 вересня 2014 року N 602 "Про заходи щодо забезпечення повернення кредитів, наданих Національним банком України" (зі змінами) такі зміни:
1) після пункту 19 доповнити постанову новим пунктом 20 такого змісту:
"20. Банк, що втратив статус перехідного банку, який був створений відповідно до абзацу другого частини шістнадцятої статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", зобов'язаний подати до Національного банку клопотання про зміну істотних умов для укладення відповідно до цієї постанови нового кредитного договору (на всю суму заборгованості на заміну раніше укладених із Національним банком кредитних договорів) і нового договору застави/іпотеки (щодо раніше наданого Національному банку забезпечення).
У разі невідповідності такого забезпечення вимогам цієї постанови банк протягом шести місяців після втрати статусу перехідного має надати забезпечення згідно з її вимогами".
У зв'язку з цим пункти 20 - 22 уважати відповідно пунктами 21 - 23;
2) пункти 8 та 10 додатка 1 до постанови викласти в такій редакції:
"8. Нерухоме майно, крім об'єктів незавершеного будівництва, яке перебуває на території України.
Нерухомість як єдиний (цілісний) майновий комплекс може прийматися в забезпечення як окремо, так і разом із корпоративними правами на частку в статутному капіталі юридичної особи, яка є власником цієї нерухомості, оцінку яких здійснено незалежним суб'єктом оціночної діяльності, що відповідає вимогам та критеріям, визначеним у пункті 7 постанови Правління Національного банку України від 25 вересня 2014 року N 602 "Про заходи щодо забезпечення повернення кредитів, наданих Національним банком України" (зі змінами).
Коригуючий коефіцієнт для цих видів забезпечення в разі укладення договору фінансової поруки з власником істотної участі в банку/контролером - 0,8; у разі неукладення договору фінансової поруки з власником істотної участі в банку/контролером - 0,5";
"10. Майнові права за укладеними банком-позичальником кредитними договорами з юридичними особами, фізичними особами-підприємцями, фізичними особами, виконання зобов'язань за якими в повному обсязі забезпечене іпотекою, крім об'єктів незавершеного будівництва, за умови, що:
1) заборгованість за кредитами класифікована за I та II категоріями якості відповідно до нормативно-правового акта Національного банку України з питань формування та використання резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями;
2) строк дії кредитного договору не менший, ніж строк повернення заборгованості відповідно до графіка повернення заборгованості;
3 ) заборгованість за кредитом обліковується за відповідним балансовим рахунком банку не менше ніж 180 календарних днів;
4) стан обслуговування боргу протягом останніх 180 календарних днів поспіль визначений як "високий" або "добрий";
5) кредитні договори укладені не з пов'язаними з банком особами;
6) оцінка забезпечення здійснена відповідно до законодавства України.
Коригуючий коефіцієнт для цього виду забезпечення в разі укладення договору фінансової поруки з власником істотної участі в банку/контролером - 0,6; у разі неукладення договору фінансової поруки власником істотної участі в банку/контролером - 0,4".
3. Департаменту методології (Іваненко Н.В.) довести зміст цієї постанови до відома банків України та територіальних управлінь Національного банку України для використання в роботі.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Писарука О.В.
5. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова В.О. Гонтарева