Відповіді на актуальні питання щодо декларування
доходів громадянами за 2014 рік

Питання 1. В яких випадках громадяни зобов'язані подавати у 2015 році Податкову декларацію про майновий стан і доходи?

Громадяни зобов'язані подати річну Податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - Декларацію), якщо протягом 2014 року отримували доходи з яких при їх нарахуванні чи виплаті ПДФО не утримувався, але не є звільненими від оподаткування, зокрема це:

- спадщина (дарунок) від осіб, які не є членами сім'ї першого ступеня споріднення;

- доходи від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу (обміну) власного майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо;

- доходи від продажу інвестиційних активів, якщо їх вартість у 2014 році перевищує 1710 грн;

- доходи, отримані від двох або більше податкових агентів одночасно і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованихтакими податковими агентами за 2014 рік перевищила 146160 грн (1218 грн х 120);

- іноземні доходи;

- нецільову благодійну допомогу, якщо її загальна сума у 2014 році перевищувала 1710 грн;

- дохід, отриманий як додаткове благо;

- інші доходи з яких не сплачено ПДФО.

Питання 2. В яких випадках у 2015 році Декларація не подасться?

Обов'язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і вона не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

- від податкових агентів, які згідно з ПК України не включаються до загального річного оподатковуваного доходу;

- виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого доходу;

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;

- у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку або з яких сплачено податок;

- у формі заробітної плати від двох та більше податкових агентів і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів виплачених такими податковими агентами не перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. У 2014 році ця сума становить 146160 грн.

Питання 3. Якими способами можна подати Декларацію до контролюючого органу?

Декларацію можна подати до контролюючого органу в один із таких способів за вибором платника податку:

- особисто платником або уповноваженою на це особою;

- відправити поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

- передати засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.

При цьому поштове відправлення слід здійснити не пізніше, ніж за 10 днів до закінчення граничного терміну подання Декларації, а при поданні в електронній формі - не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін.

Крім цього слід зазначити, що обов'язок щодо заповнення та подання податкової Декларації від імені платника податку покладається на таких осіб:

- опікуна або піклувальника

- щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;

- спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців)

- щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;

-державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.

Питання 4. Які строки сплати податкових зобов'язань, визначених у Декларації?

Фізична особа зобов'язана самостійно визначити суму податкового зобов'язання в поданій нею Декларації про отримані доходи протягом 2014 року та сплатити зазначене податкове зобов'язання до 1 серпня 2015 року.

Питання 5. Які документи необхідно подати з метою отримання податкової знижки за навчання ?

У разі подачі Декларації з метою отримання податкової знижки за навчання батьки повинні надати такі документи:

- ксерокопію та оригінал договору з навчальним закладом;

-ксерокопії та оригінали квитанцій про сплату за навчання у 2014 році;

- ксерокопію та оригінал свідоцтва про народження дитини;

- ксерокопію та оригінал реєстраційного номеру облікової картки платника податків - дитини;

- ксерокопію та оригінал реєстраційного номеру облікової картки платника податків - батьків;

- довідку про нараховану заробітну плату, утриманий ПДФО та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ).

У Декларації слід зазначити (підтвердити), що другий з батьків не користується правом на податкову знижку на таке навчання.

Якщо Декларацію з метою отримання податкової знижки за навчання подає студент, який працює, він повинен надати такі документи:

- ксерокопію та оригінал договору з навчальним закладом;

- ксерокопії та оригінали квитанцій про сплату за навчання у 2014 році;

- ксерокопію та оригінал реєстраційного номеру облікової картки платника податків;

- довідку про нараховану заробітну плату, утриманий ПДФО та ЄСВ.

Якщоудоговорі не зазначено кількість місяців навчання, то необхідно подати довідку з навчального закладу щодо кількості місяців навчання (тривалість семестрів) у звітному податковому періоді (році).

Питання 6. Чи мас право на податкову знижку батько студента, який фактично здійснював оплату за навчання, якщо студент працював і отримував заробітну плату?

Якщо студент протягом року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову Знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на їх утриманні.

Водночас, якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.

Питання 7. Який термін повернення ПДФО платнику податку внаслідок застосування права на податкову знижку?

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в Декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої Декларації.

Питання 8. Чи має право на податкову знижку студент - заочник, який працює, якщо оплата за навчання здійснювалась ним кредитними коштами?

У ПК України немає жодних застережень щодо безпосередніх джерел походження коштів, сплачених за навчання. Таким чином, враховуючи те, що сума позики (кредиту) спрямована на оплату навчання, є поворотною і платник податку несе фактичні витрати на її повернення, такий платник має право брати витрати на оплату навчання кредитними коштами до розрахунку податкової знижки.

Питання 9. Який термін подання платником податків Декларації у зв'язку із застосуванням права на податкову знижку?

Відповідно до пп. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 розд. IV ПК України підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у Декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Питання 10. Чи необхідно подавати Декларацію, якщо протягом звітного року фізична особа отримала дохід від продажу нерухомого майна та при нотаріальному посвідченні договору ПДФО уже був сплачений?

Відповідно до п. 179.2 ст. 179 розд. IV ПК України обов'язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи від операцій продажу чи обміну майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений ПДФО.

Питання 11. Чи необхідно подавати Декларацію спадкоємцю, який сплатив ПДФО до нотаріально оформлення об'єкту спадщини?

Відповідно до норм ст. 164 розд. IV ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майнау межах, що оподатковуються згідно з розд. IV ПК України.

Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розд. IV ПК України для оподаткування спадщини.

Згідно зі ст. 174 розд. IV ПК України особами, відповідальними за сплату (перерахування) ПДФО до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягають оподаткуванню і зазначаються в річній Декларації, крім спадкоємцїв-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок, до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів.

Разом з тим, п. 179.2 ст. 179 розд. IV ПК України визначено, що відповідно до розд. IV ПК України обов'язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і вона не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно розд. IV ПК України оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 розд. IV ПК України.

Отже, враховуючи зазначене, фізичні особи - платники податку, які одержали дохід лише у вигляді об'єктів спадщини (подарунку) та сплатили ПДФО до їх нотаріального оформлення, не зобов'язані включати вартість (суму) такої спадщини (подарунку) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну Декларацію, але за умови відсутності інших підстав для подання такої Декларації.

Питання 12. Чи необхідно фізичній особі при поданні Декларації надавати довідку про отримані у звітному році доходи з метою використання права на податкову знижку?

Відповідно до норм ст. 176 розд. IV ПК України платники податків зобов'язані подавати Декларацію за формою, встановленою Наказом N 793.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у Декларації.

Отже, враховуючи зазначене, фізична особа, яка зобов'язана подавати Декларацію, відповідно до вимог ПК України, або має право скористатися податковою знижкою, повинна на вимогу контролюючого органу надати разом із такою Декларацією довідку про отримані у звітному році доходи.

При цьому, пп. "в" п. 176.2 ст. 176 розд. IV ПК України передбачено, що особи, які відповідно до ПК України мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку.

Питання 13. Чи можна включити у 2015 році до складу податкової знижки витрати, понесені фізичною особою на лікування?

Зазначена у пп. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 розд. IV ПК України податкова знижка на суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення тощо, буде застосовуватися тільки після прийняття закону про обов'язкове медичне страхування. За наслідками 2014 року вона не надається.

Питання 14. Чи можуть отримати податкову знижку на навчання дітей особи, які зареєстровані підприємцями?

Відповідно до пп. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 розд. IV ПК України загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 розд. IV ПК України, тобто на суму ЄСВ та на суму податкової соціальної пільги за її наявності тощо.

Відповідно до пп.14.1.48 п. 14.1 ст. 14 розд. І ПК України заробітна плата для цілей розд. IV ПК України - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Отже, суб'єкти господарської діяльності - фізичні особи не можуть скористатися правом на податкову знижку, якщо отримують доходи лише від підприємницької діяльності. Реалізувати право можна лише за умови, що у звітному податковому році отримуватимуться доходи у вигляді заробітної плати.

Список використаних документів

ПК України - Податковий кодекс України

Наказ N 793 - Наказ Міндоходів України від 11.12.2013 р. N 793 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи"

"Консультант бухгалтера" N 7 (779) 6 квітня 2015 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)