КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА
Відділ комунікацій ДПІ у Шевченківському районі м. Києва

Про податок на доходи фізичних осіб

Декларуємо інвестиційний прибуток

Традиційно впродовж перших чотирьох місяців року громадяни декларують свої минулорічні доходи. Серед обов'язкових видів декларування - декларування інвестиційного прибутку. Він розраховується як позитивна різниця між доходом, одержаним платником податку від продажу інвестиційного активу, та витратами, понесеними у зв'язку з його придбанням. При цьому загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, одержаних платником податку впродовж звітного року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку впродовж такого року.

До операцій з інвестиційними активами, які підлягають обов'язковому декларуванню, належать: обмін інвестиційного активу на інший інвестиційний актив, зворотний викуп або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платникові. Крім того, повернення платникові коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі його виходу з числа засновників (учасників) чи ліквідації емітента також віднесено до операцій, дохід від проведення яких потрібно декларувати.

Інвестор зобов'язаний подати річну декларацію до органу податкової служби, в якому він перебуває на обліку, в будь-якому разі, незалежно від того, одержав він інвестиційний прибуток чи збиток, та незалежно від того, чи був сплачений податок з доходів інвестора податковим агентом.

Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, одержаних від операцій з інвестиційними активами, провадиться в додатку 3 до податкової декларації про майновий стан і доходи. Форму та Інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 р. № 793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим у Мін'юсті України 24.12.2013 р. за № 2179/24711. Оподатковується інвестиційний прибуток за ставкою 15% (або 17 % - у разі перевищення сумою доходу десятикратного розміру мінімальної заробітної плати).

Спадщина та подарунки -
привід для подання річної
декларації про доходи

Спадкоємці та обдаровані, які одержали у 2014 р. спадщину та/або дарунки, зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - декларація) та сплатити податок.

Винятком із цього правила є спадкоємці-нерезиденти, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини, спадкоємці, які успадкували об'єкти, що обкладаються за нульовою ставкою податку, а також інші спадкоємці - резиденти, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини. Такими особами декларація не подається.

Загалом оподаткування доходу, одержаного платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав залежить від того, який саме вид об'єкта успадковано, та від родинних стосунків спадкоємця із спадкодавцем.

Відповідно до норм Податкового кодексу України за нульовою ставкою оподатковуються та звільняються від декларування будь-які об'єкти спадщини, отримані спадкоємцями, які є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення. До таких членів сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення належать її батьки, чоловік або дружина, діти, в тому числі всиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, які мають другий ступінь споріднення.

Також нульовою ставкою мають право скористатися інваліди І групи, діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, які успадкували об'єкти нерухомого, та/або рухомого майна, та/або готівку, або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, депозитні, іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю. Нагадаємо, що особа в разі досягнення нею повноліття (18 років) утрачає статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Для дітей-інвалідів також передбачено нульову ставку, але лише в разі отримання спадщини у вигляді об'єктів рухомого та нерухомого майна, Крім того, нульова ставка застосовується будь-якими спадкоємцями, які успадкували грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 р. в установи Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР, а також у державні цінні папери, та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху впродовж 1992 - 1994 pp., погашення яких не відбулося.

У разі одержання спадщини від члена сім'ї другого ступеня споріднення сплачується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% вартості успадкованого майна.

Якщо спадщина одержується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента або спадкоємцем-резидентом від спадкодавця-нерезидента, ставка податку становить 15 (17) %.

Слід зазначити, що подарунки, одержані громадянином від фізичної особи у вигляді коштів, майна, майнових або немайнових прав, вартості робіт, послуг, оподатковуються аналогічно до об'єктів, одержаних як спадщина.

Оскільки відповідальними за сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету є спадкоємці (обдаровані), які одержали дохід у вигляді спадщини - подарунка, вони зобов'язані задекларувати такі доходи до 1 травня 2015 р. та до 1 серпня 2015 р. сплатити нараховану суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій декларації.

Соціальна допомога по вагітності
та пологах військовим збором
не обкладається

Військовий збір справляється із суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Так, згідно з пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума допомоги по вагітності та пологах, яку одержує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Оскільки сума соціальної допомоги по вагітності та пологах, яку одержує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, не включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, така сума не підлягає обкладенню військовим збором.

Виплати фізичним особам у вигляді допомоги по тимчасовій непрацездатності провадяться відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон), яким визначено правові підстави для одержання такої допомоги, встановлено умови надання, тривалість та розміри виплат. Статтею 1 цього Закону визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з утратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується за рахунок сплати страхових внесків роботодавцем.

Згідно зі ст. 4 і 6 Закону право на матеріальне забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають, зокрема, застраховані особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачене законодавством.

Види матеріального забезпечення наведено ст. 34 Закону, до яких належить допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, ст. 35 і 37 Закону).

Відповідно до ст. 35 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі як матеріальне забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) в разі настання в неї одного зі страхових випадків, визначених цією статтею.

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності в порядку та розмірах, установлених законодавством.

За абзацом другим ст. 2 КЗпП працівники реалізують право на працю, укладаючи трудовий договір про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Працівники мають право, зокрема, на матеріальне забезпечення за соціальним страхуванням у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності.

Ураховуючи викладене, виплати за листками непрацездатності (оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомога по тимчасовій непрацездатності) з метою обкладення військовим збором прирівнюються до заробітної плати.

З 1 січня 2015 р. Законом України від 28.12.2014 р. № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Кодексу, зокрема щодо обкладення військовим збором. Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу обкладення військовим збором продовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України.

Згідно з пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, а саме: фізична особа - резидент (нерезидент), яка одержує доходи з джерела їхнього походження в Україні; податковий агент.

Об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Для резидента це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їхнього походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їхнього нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), одержані з джерел поза межами України.

Об'єктом оподаткування в нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їхнього походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їхнього нарахування (виплати, надання, ст. 163 Кодексу).

Відповідно до пп. 1.6. п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені ст. 176 Кодексу.

Начальник відділу,
Ольга ЗАСІМОВА

"Праця i зарплата" N 13 (929), 01 квітня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214