КОНСУЛЬТУЄ ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Відділ спеціальних пенсій

Порядок виплати пенсій, призначених відповідно до
Зако
ну України «Про наукову і науково-технічну діяльність»,
з 1 квітня 2015 року

2 березня 2015 р. Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213), який передбачає зміну законодавчих норм, що стосуються, зокрема, питань установлення особливого порядку виплати пенсій працюючим пенсіонерам.

Законом № 213 визначено категорії осіб, яких зміни, які відбуваються в законодавстві, не торкнулися.

Це інваліди І та II групи, інваліди війни III групи, учасники бойових дій та особи, на яких поширюється чинність п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які в період будь-якої роботи будуть одержувати призначену пенсію.

Під чинність цього пункту підпадають і можуть розраховувати на одержання пенсії незалежно від факту роботи, зокрема:

- сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених ст. 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також унаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів;

- сім'ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які призивалися на збори військовозобов'язаних Міністерства оборони, органів внутрішніх справ і державної безпеки колишнього Союзу РСР й загинули (померли), виконуючи завдання з охорони громадського порядку, під час надзвичайних ситуацій, пов'язаних з антигромадськими проявами;

- сім'ї загиблих під час Великої Вітчизняної війни осіб із числа особового складу груп самозахисту об'єктових та аварійних команд місцевої протиповітряної оборони, а також сім'ї загиблих унаслідок бойових дій працівників госпіталів, лікарень та інших медичних закладів;

- сім'ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, належать:

утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія;

батьки;

один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;

діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

діти, які мають свої сім'ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття;

діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.

Розглянемо детальніше, які саме зміни в порядку виплати пенсій стосуватимуться осіб, котрі одержують пенсії, призначені відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і продовжують працювати.

Так, статтею 24 цього Закону (в редакції, яка набирає чинності з 1 квітня 2015 р.) передбачено, що пенсія, призначена відповідно до цієї статгі (крім інвалідів І та II групи, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється чинність п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), в період роботи на поталях які пяють право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тимчасово (з 1 квітня до 31 грудня 2015 р.) у період роботи особи (крім інвалідів І та II групи, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється чинність п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на інших посадах/роботах, пенсії, призначені відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менш як 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплата пенси відповідно до цього Закону поновлюється.

Крім того, Законом № 213 унесено зміни до абзацу третього п. 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», згідно з якими порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам установлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії. Тобто незалежно від того, коли призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» - до 1 жовтня 2011 р. чи після цієї дати, - в разі працевлаштування (незалежно від факту роботи на 1 жовтня 2011 р.) виплачуватимуть пенсію в порядку, чинному з 1 квітня 2015 р.

Також слід зазначити, що порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, установлений Законом № 213, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.

Законодавче визначено категорію осіб, на яку за певних умов названий порядок виплати пенсій поширюватися не буде. Так, частиною 3 Прикінцевих положень Закону № 213 визначено, що обмеження щодо виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), передбачені цим Законом, не застосовуються впродовж особливого періоду до пенсій, призначених особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Підтвердженням проходження військової служби або роботи на посадах у міністерствах та відомствах, зазначених п. 3 Закону № 213, є довідки (витяги з наказів), наявні в матеріалах пенсійних справ. За потреби такі довідки додаються додатково.

Зважаючи на те, що названий порядок виплати пенсій не поширюється на осіб, які беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, підтвердженням цих фактів є довідка, видана органом, у складі якого особа залучалася до виконання таких завдань. При цьому виплата пенсії зберігається лише на період узяття участі в названих заходах, підтверджений відповідною інформацією.

Слід наголосити, що в усіх випадках після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.

Статус пенсіонера - працюючий чи непрацюючий - органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Подавати додаткові документи потрібно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав свого зобов'язання щодо інформування про працевлаштування/звільнення з роботи.

Якщо документи про звільнення з роботи буде подано як до так і після 1 квітня, то виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер уже не працював.

Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на спеціальну посаду, пенсіонер не подасть, факт роботи буде встановлено обов'язково, однак пенсіонера зобов'яжуть повернути надміру виплачену пенсію.

Приклад 1. Гр. К. у період з травня 2011 р. одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та з моменту призначення пенсії і донині продовжує працювати на науковій посаді.

Зважаючи на зміни, внесені Законом № 213 до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обчислення пенсії гр. К. з 1 квітня 2015 р. і до звільнення з наукової посади провадитиметься за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Приклад 2. Гр. С. одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і продовжує працювати на посаді інженера (ненаукова посада). Розмір пенсії гр. С. - 3346,55 грн.

Зважаючи на зміни, внесені до ст. 24 цього Закону, пенсія до звільнення з роботи виплачуватиметься в розмірі 85% призначеного розміру, тобто 2844,57 грн (3346,55 грн х 85%). Після звільнення з роботи та подання до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання трудової книжки із записом про звільнення або відповідного витягу з наказу, з дня, наступного за днем звільнення, пенсія виплачуватиметься в розмірі 3346,55 грн.

Приклад 3. Гр. А. з 15 травня 2010 р. одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і продовжує працювати на науковій посаді. У 2011 р. гр. А. безстрокове було встановлено II групу інвалідності. За призначенням пенсії по інвалідності не звертався.

З 1 квітня 2015 p., зважаючи на те, що гр. А визнаний інвалідом II групи, виплата наукової пенсії провадитиметься в повному обсязі.

Приклад 4. Гр. О. одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», в розмірі 6000 грн і продовжує працювати на посаді інженера на підприємстві.

Розмір пенсії, який гр. О. буде виплачуватися з 1 квітня 2015 p., становитиме 4861,41 грн. а саме: 85% як працюючому пенсіонерові - 5100 грн (6000 грн х 85%), крім того, із суми пенсії, що перевищує 3654 грн, в частині такого перевищення утримується ПДФО в розмірі 216,90 грн [(5100 грн - 3654 грн) х 15%] та військовий збір у розмірі 21,69 грн [(5100 грн - 3654 грн) х 1,5%].

Начальник відділу,
Олена ОХРІМЕНКО

"Праця i зарплата" N 12 (928), 25 березня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214