КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
05.06.2014 р.
Справа N 826/4618/13-а
Про зобов'язання вчинити дії
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого-судді Горяйнова А. М., суддів: Мамчура Я. С. та Шостака О. О., при секретарі Дроздовій М. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Балтора" на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2014 року (Постанова N 826/4618/13-а) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Балтора" до Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення про зобов'язання вчинити дії, встановила:
У квітні 2013 року ТОВ "Балтора" звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати незаконним рішення Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення від 28 серпня 2012 року N 1260 "Про затвердження Правил формування програмної послуги в пакетах програм провайдера програмної послуги".
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2014 року (Постанова N 826/4618/13-а) в задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення вийшла за межі своїх повноважень. Також позивач вказує на те, що оскаржуване рішення відповідача суперечить вимогам Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Під час судового засідання представник позивача підтримала свою апеляційну скаргу та просила суд її задовольнити з підстав, викладених в ній.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та просив суд відмовити в її задоволенні посилаючись на те, що судом першої інстанції було винесене законне і обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування - відсутні.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ТОВ "Балтора" залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2014 року (Постанова N 826/4618/13-а) - без змін, виходячи із наступного.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що ТОВ "Балтора" оскаржує рішення Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення від 28 серпня 2012 року N 1260 "Про затвердження Правил формування програмної послуги в пакетах програм провайдера програмної послуги".
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ТОВ "Балтора", суд першої інстанції виходив з того, що при винесенні вказаного рішення відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
З матеріалів справи вбачається, що вимоги про скасування рішення від 28 серпня 2012 року N 1260 ТОВ "Балтора" обґрунтовує тим, що Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення не наділена компетенцією встановлювати правила формування програмної послуги в пакетах програм провайдера програмної послуги.
У відповідності до ч. ч. 3, 4, 5 ст. 7 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері телебачення і радіомовлення покладаються на центральний орган виконавчої влади.
Єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Правові засади формування та діяльності, статус, компетенція, повноваження, функції Національної ради та порядок їх здійснення визначаються Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Відповідно до ст. 17 вказаного Закону "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" національна рада в межах своїх повноважень приймає рішення, може розробляти відповідні положення, правила та інструкції, які затверджуються рішенням Національної ради, організовує та контролює їх виконання, видає рекомендації.
Рішення Національної ради, прийняті в межах її повноважень, є обов'язковими до виконання на території України.
З наведених правових норм вбачається, що до компетенції Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення віднесено здійснення регуляторної функції, яка полягає, в тому числі, в прийнятті обов'язкових до виконання правил.
У відповідності до ч. 6 ст. 7 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" державне регулювання національного телерадіоінформаційного простору здійснюється відповідно до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору, який розробляє і затверджує Національна рада згідно з визначеними законами України принципами, завданнями та пріоритетами.
План розвитку національного телерадіоінформаційного простору затверджений рішенням Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення від 01 грудня 2010 року N 1684 (далі - План розвитку).
Окремі положення зазначеного Плану, а саме - пп. 3.1 - 3.9 глави 3 розділу III, були предметом судового оскарження. Однак, постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 12 червня 2013 року у справі N 826/4783/13-а (Постанова N 826/4783/13-а), що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2014 року в задоволенні відповідного адміністративного позову ТОВ "Балтора" до Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення було відмовлено.
Згідно п. 3.6 глави 3 розділу III Плану розвитку формування загальної концепції добору програм провайдерів програмної послуги здійснюється відповідно до Правил формування програмної послуги в пакетах програм провайдера програмної послуги, затверджених рішенням відповідача.
Таким чином, прийняття відповідачем рішення про затвердження Правил формування програмної послуги в пакетах програм провайдера програмної послуги прямо передбачене нормативно-правовим актом, який є чинним та правомірність якого підтверджена судовим рішенням.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при винесенні рішення від 28 серпня 2012 року N 1260 "Про затвердження Правил формування програмної послуги в пакетах програм провайдера програмної послуги" Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення діяла в межах наданих їй повноважень.
У зв'язку з цим підстави для скасування зазначеного рішення - відсутні.
Доводи апеляційної скарги ТОВ "Балтора" не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 04 березня 2014 року (Постанова N 826/4618/13-а), та не можуть бути підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ТОВ "Балтора" залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2014 року (Постанова N 826/4618/13-а) - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів ухвалила:
В задоволенні апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Балтора" - відмовити.
Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2014 року (Постанова N 826/4618/13-а) - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвала складена в повному обсязі 17 червня 2014 року.
Головуючий, суддя А. М. Горяйнов
Судді:
Я. С. Мамчур
О. О. Шостак
