Відповіді на актуальні питання щодо готівкових розрахунків

Питання 1. Яким чином здійснюється повернення готівки, яка була перерахована суб'єкту господарювання в безготівковій формі?

Якщо розрахунки за товар (послуги) здійснювались у безготівковій формі, то повернення коштів за не отриманий товар (не надану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку або із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа.

Питання 2. Чи має право фізична особа - підприємець - платник єдиного податку виписувати прибуткові касові ордери при розрахунках з покупцями?

Згідно з п. 15 ст. 3 Закону про РРО, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця.

Питання 3. Чи може підприємство торгівлі прийняти готівкові кошти від фізичної особи за передані їй корпоративні права без застосування РРО?

Підприємство, яке здійснює торговельну діяльність, при отриманні від фізичної особи готівкових коштів за передані їй корпоративні права, має здійснювати розрахункові операції із застосуванням РРО або проводити розрахунки у безготівковій формі через установи банків.

Питання 4. Чи необхідно застосовувати РРО при здійсненні розрахунків через платіжний термінал (із застосуванням платіжних карток), та які обов'язкові реквізити при цьому повинен містити фіскальний касовий чек, і чи вважається сліп (квитанція) розрахунковим документом?

При здійсненні розрахунків у безготівковій формі із застосуванням платіжних карток (з використанням платіжного терміналу, поєднаного з РРО) суб'єкт господарювання повинен проводити розрахункові операції через належним чином зареєстрований РРО із роздрукуванням відповідних документів, крім суб'єктів господарювання, які згідно з чинним законодавством можуть не застосовувати РРО при розрахунках за продані товари та надані послуги.

У разі застосування при проведенні розрахунків з використанням платіжної картки платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити такі обов'язкові реквізити:

- реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери "ПК";

- напис "Код авт." та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіжної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням платіжних карток без виконання процедур авторизації;

- підпис касира та підпис держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи "Касир" та "Держатель ПК":

При цьому сліп не є розрахунковим документом.

Питання 5. Чи потрібно в фіскальних касових чеках на товари виділяти акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів?

Незважаючи на те, що нормативно-правові акти сьогодні не вимагають від суб'єкта господарювання виділяти в чеках РРО суму акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, але податкові органи наполягають на такому виділення, у тому числі й для неплатників ПДВ.

У зв'язку з тим, що у частини РРО, внесених до Державного реєстру РРО до 1 січня 2015 року, не передбачено механізм розрахунку акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, у таких РРО дозволяється використовувати для обліку акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів алгоритм, який забезпечує нарахування суми 5 % податку, розробленого виробником (постачальником) даних моделей РРО.

Так, суб'єктам господарювання з метою забезпечення правильності відображення у розрахункових документах РРО акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів ДФСУ в Листі N 1848/6/99-99-22-07-03-15 рекомендує чотири варіанти по вирішенню цього питання (рис). Звертаємо увагу, що ДФСУ чомусь акцизний податок в зазначеному Листі назвала в деяких місцях помилково акцизним збором.

Рис.

Рисунок для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Консультації".

Варіант 1. Цей варіант чеку застосовується до тих РРО, у яких реалізовано механізм розрахунку додаткового збору, цей механізм може бути використаний для обліку акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами. Якщо підібрати відповідне значення при програмуванні додаткового збору - РРО буде коректно виконувати облік акцизного податку. Наприклад, якщо ціна товару без ПДВ становить 100 грн, ПДВ-20 грн, аакцизний податок за ставкою 5 % - 6 грн, то фактична роздрібна ціна цього товару складає 126 грн.

Для того, щоб у сумі акцизного податку в розмірі 5 % коректно враховувався ПДВ, допускається і необхідно встановити значення акцизного податку 6 % від чистої вартості товару (тобто без ПДВ).

Варіант 2. Такий варіант чеку застосовується для РРО, в яких реалізовано механізм розрахунку додаткового збору за допомогою окремої податкової групи.

Варіант 3. Для РРО, в яких не реалізовано механізм розрахунку додаткового збору, дозволяється для обліку акцизного податку з роздрібної продажі підакцизних товарів використовувати окремий віртуальний товар, який повинен мати назву "Доп. акциз 5%", відноситься до податкової групи, яка не б об'єктом оподаткування, а ціна такого товару повинна дорівнювати 5% від вартості реального підакцизного товару (з ПДВ). Цей віртуальний товар не повинен враховуватись при веденні обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації.

Рядок, позначений (*), може бути відсутнім у чеку.

Варіант 4. Така форма чека може використовуватись для суб'єктів господарювання, які не є платниками ПДВ, при використанні РРО, в яких не реалізовано механізм розрахунку додаткового збору, для обліку акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Список використаних документів

Закон про РРО - Закон України від 06.07.1995 р. N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у редакції від 01.06.2000 р. N 1776-111

Лист N 1848/6/99-99-22-07-03-15 - Лист ДФСУ від 31.01.2015 р. N 1848/6/99-99-22-07-03-15 "Про зміни в законодавстві"

"Консультант бухгалтера" N 5 (777) 2 березня 2015 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)