КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Відділ адміністрування майнових податків

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної
ділянки, у запитаннях і відповідях

ПИТАННЯ 1: Якщо людина володіє квартирою і будинком одночасно, то чи підсумовуватимуться площі для визначення суми податку?

ВІДПОВІДЬ 1: Податок з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюють контролюючі органи за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості відповідно до пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 222 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

За наявності у власності платника податку більш як одного об'єкта житлової нерухомості одного або різних типів, у тому числі їхніх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Кодексу та пільги органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об'єктів (у разі її встановлення), і відповідної ставки податку.

ПИТАННЯ 2: Якщо особа володіє кількома об'єктами, які окремо не підпадають під оподаткування, чи підсумовуватимуться загальні площі для визначення податку?

ВІДПОВІДЬ 2: За наявності у власності платника податку більш як одного об'єкта житлової нерухомості одного або різних типів, у тому числі їхніх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Кодексу та пільги органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об'єктів (у разі її встановлення), та відповідної ставки податку.

ПИТАННЯ 3: Як оподатковуватимуться квартири, приватизовані на кількох осіб: якщо частки кожного не виділені і якщо частки кожного виділені в натурі?

ВІДПОВІДЬ 3: Визначають платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб відповідно до пп. 266.1.2 п. 266.1 ст. 266 Кодексу в такому порядку:

- якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

- якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений у натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їхньої згоди, якщо інше не встановлене судом;

- якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

ПИТАННЯ 4: Чи оподатковуватимуться в селі господарські приміщення (гаражі, сараї, бані)?

ВІДПОВІДЬ 4: Підпунктом 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Кодексу визначено, що об'єктом для обкладання податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Об'єкти житлової нерухомості - це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.

Будівлі, віднесені до житлового фонду, поділяються на такі типи:

- житловий будинок (будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання), що поділяється на житлові будинки садибного та квартирного типу різної поверховості, а саме:

- житловий будинок садибного типу (будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень);

- прибудова до житлового будинку (частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну);

- квартира (ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного в ньому проживання);

- котедж (одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою);

- кімнати в багатосімейних (комунальних) квартирах (ізольовані помешкання в квартирі, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів);

- садовий будинок (будинок для літнього (сезонного) використання, який щодо нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків);

- дачний будинок (житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку, пп. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Об'єкти нежитлової нерухомості - це будівлі, приміщення, не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють:

- будівлі готельні (готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку);

- будівлі офісні (будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей);

- будівлі торговельні (торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування);

- гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;

- будівлі промислові та склади:

- будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);

- господарські (присадибні) будівлі (допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;

- інші будівлі (пп. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

ПИТАННЯ 5: На які пільги можуть розраховувати платники податку на нерухоме майно?

ВІДПОВІДЬ 5: Пунктом 266.4 ст. 266 Кодексу визначено, що база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їхніх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

- для квартири/квартир незалежно від їхньої кількості - на 60 м2;

- для житлового будинку/будинків незалежно від їхньої кількості - на 120 м2;

- для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їхніх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їхніх часток), - на 180 м2.

Водночас нинішні норми доповнено тим, що сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну мєжу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування.

Крім того, внесеними змінами передбачено, що сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, цю сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані в установленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначаються виходячи з їхнього майнового стану та рівня доходів.

Слід звернути увагу, що пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються:

- на об'єкт/об'єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;

- об'єкти оподаткування, що використовуються їхніми власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються в підприємницькій діяльності).

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.

ПИТАННЯ 6: Як визначатимуться пільговики: за соціальним статусом чи в кожному випадку окремо?

ВІДПОВІДЬ 6: Підпунктом 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 Кодексу визначено, що сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані в установленому законом порядку та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, шо сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначаються виходячи з їхнього майнового стану та рівня доходів.

Водночас Кодексом передбачено, що сільським, селищним, міським радам не дозволяється встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів (пп. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 Кодексу).

ПИТАННЯ 7: Яким буде механізм справляння податку, хто надсилатиме платіжки?

ВІДПОВІДЬ 7: Податок з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюють контролюючі органи за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Кодексу).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилає (вручає) платникові податку контролюючий орган за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Кодексу).

ПИТАННЯ 8: За який рік у цьому році сплачуватиметься податок, з якого числа люди одержуватимуть платіжки, до якого терміну треба буде сплатити податок і чи штрафуватимуть за невчасну сплату?

ВІДПОВІДЬ 8: Згідно з пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Кодексу податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, та відповідні платіжну реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платникові податку - фізичній особі контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Таким чином, у 2015 р. фізичним особам - платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податок буде нараховуватися контролюючими органами за місцем їхньої податкової адреси (місцем реєстрації) за 2014 p. у такому порядку:

з 1 січня до 31 березня 2014 р. - з житлової площі, з 1 квітня до 31 грудня 2014 р. - із загальної площі об'єктів житлової нерухомості.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Кодексу виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Статтею 126 Кодексу передбачено: якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств упродовж строків, визначених Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

- у разі затримки до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - в розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;

- у разі затримки більш як на 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - в розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Головний державний ревізор
- інспектор Ольга ПОЛІЩУК

"Праця i зарплата" N 7 (923), 18 лютого 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214