Порядок подання звітності з акцизного податку суб'єктами
господарювання роздрібної торгівлі

З 1 січня 2015 року лави платників акцизного податку поповнилися, зокрема, суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів (пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 розд. VI ПК України).

Нагадуємо, що особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання Декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність (пп. 212.3.1-1 п. 212.3 ст. 212 розд. VI ПК України).

Реєстрація контролюючими органами таких платників, як платників акцизного податку буде здійснюватися автоматично при поданні ними Декларації акцизного податку до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.

Об'єкт обкладення акцизним податком та дата виникнення
податкових зобов'язань у роздрібних торгівців

Об'єктами оподаткування з акцизного податку для суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі є операції з реалізації ними підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 розд. VI ПК України).

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 розд. VI ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (абзац 2 пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 розд. І ПК України).

У разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок (тобто ставок, що встановлені у процентному відношенні до вартості товарів, що обкладаються акцизним податком) базою оподаткування є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів.

Таким чином, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг з ПДВ включає загальнодержавні податки та збори (в тому числі акцизний податок) (п. 188.1 ст. 188 розд. V ПК України), а базою оподаткування акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів (пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 розд. VI ПК України).

Для розрахунку бази оподаткування акцизним податком у роздрібній торгівлі необхідно фактичну ціну реалізації (яка включає акцизний податок за ставкою 5 %) зменшити на 5 %, тобто розділити на коефіцієнт 1,05. Такий механізм розрахунку наведено ДФСУ у Листі N 1519/7/99-99-19-03-03-17.

Наведемо приклад щодо дотримання умов продажу тютюнових виробів, на які встановлено максимальні роздрібні ціни (МРЦ).

Приклад. МРЦ на тютюновий виріб складає умовно 15 грн. Для обчислення граничної роздрібної ціни тютюнових виробів (ГРЦТВ) нам потрібно 15 грн збільшити на 5 %. Отже, ГРЦТВ в нашому прикладі складе 15,75 грн (15,00 грн х 1,05).

Фактична роздрібна ціна, за якою продають тютюнові вироби (ФРЦТВ) має дорівнювати або бути меншою, ніж: ГРЦТВ (в нашому випадку 15,75 грн).

Якщо суб'єкти господарювання, що здійснюють роздрібний продаж; тютюнових виробів, зареєстровані платниками ПДВ, то ФРЦТВ складе 15,75 грн (12,50 грн х 1,2x1,05). Роздрібна ціна тютюнових виробів без ПДВ в нашому прикладі складе 12,50 грн.

Сума податкового зобов'язання з акцизного податку з роздрібних продажів за реалізовані тютюнові вироби становитиме в розрахунку на одну одиницю виробу 0,75грн (15,75 грн : 1,05 х 5 %), а сума податкового зобов 'язання з ПДВ складатиме 2,50 грн [(15,75 - 0,75) : 1,2 x 20%].

Нагадаємо, що МРЦ на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому ПК України. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються МРЦ, не може здійснюватися за цінами, вищими за МРЦ, що збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону про РРО, а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 розд. VI ПК України).

Враховуючи положення пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 розд. І ПК України, акцизний податок за ставкою 5 % необхідно сплачувати починаючи з 1 січня 2015 року, незалежно від наявності прийнятих місцевими радами рішень, оскільки ПК України передбачена єдина ставка 5 %.

Складення та подання декларації акцизного податку

Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю (п. 223.1 ст. 223 розд. VI ПК України).

Платник податку з підакцизних товарів (продукції) - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації Декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому ст. 46 гл. 2 розд. II ПК України.

Декларації акцизного податку подаються до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів. Тобто кількість таких Декларацій за звітний період має відповідати кількості адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.

Таким чином, перша подача Декларації за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів не пізніше 20 лютого 2015 року.

На момент підготовки статті офіційно оприлюдненої та затвердженої форми Декларації акцизного податку немає, але на сайті Мінфіну України оприлюдено проект наказу про затвердження форми Декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання Декларації акцизного податку (http://minfin. kmu.gov.ua/control/uk/publish/ article?showffidden=l&art_ id=407092&cat_id=407082&ct ime=1421496057416). Це означає, що сама форма Декларації з'явиться в останню мить і у платників звичайно не буде часу на її вивчення.

Саме тому, будемо розглядати порядок заповнення та подання Декларації акцизного податку, спираючись на відповідний проект наказ, щоб хоч якось підготувати нових платників акцизного податку до подачі нової для них звітності.

Платники акцизного податку заповнюють та подають Розділи та Додатки до Декларації акцизного податку лише по тим операціям, які вони здійснюють і по яким у них виникають податкові зобов'язання із сплати акцизного податку, про що робиться відповідна відмітка у колонці "Ознака подачі" на останньому аркуші Декларації. Фрагмент заповнення такої ознаки наведемо на рис. 1.

Рис. 1

Декларація акцизного податку складається платником в порядку, встановленому ст. 48 гл. 2 розд. II ПК України. Додатки до Декларації є її невід'ємною частиною.

Суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, заповнює та подає лише Розділ Д та Додаток 6 до Декларації акцизного податку.

Для того, щоб заповнити Розділ Д Декларації акцизного податку платник спочатку заповнює Додаток 6 до вказаної Декларації.

Додаток 6 "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" заповнюється окремо для кожного місця здійснення реалізації підакцизних товарів із обов'язковим зазначенням відповідного коду КОАТУУ.

Фрагмент заповнення Додатку 6 (щодо лікеро-горілчаної продукції та виноробної продукція, інших спиртових дистилятів, продуктів з вмістом спирту етилового 8,5 % об'ємних одиниць та більше) до Декларації акцизного податку наведемо на рис. 2.

Рис. 2

В графі 3 Додатку 6 необхідно вказувати обсяг реалізації, зменшений на акцизний податок, що входить до роздрібної ціни реалізації (фактичний обсяг потрібно розділити на 1,05).

Усі показники у Декларації акцизного податку (окрім Додатків) проставляються у гривнях без копійок з відповідним округленням за загально встановленими правилами.

Фрагмент Декларації акцизного податку за січень 2015 року виходячи з даних Додатку 6 покажемо на рис. 3.

Рис. 3

Порядок і строки сплати податку

Суми податку перераховуються до бюджету суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової Декларації за місячний податковий період (пп. 222.3.1 п. 222.3 ст. 222 розд. VI ПК України).

Особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів.

Отже, сплата податку відбувається до місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовані пункти продажу підакцизних товарів.

Перша сплата задекларованих сум податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку не пізніше 2 березня 2015 року.

Список використаних документів

ПК України - Податковий кодекс України

Закон про РРО - Закон України від 06.07.1995 р. N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у редакції від 01.06.2000 р. N1776-111

Лист N 1519/7/99-99-19-03-03-17 - Лист ДФСУ від 20.01.2015 р. N 1519/7/99-99-19-03-03-17 "Про забезпечення сплати акцизного податку з роздрібного продажу"

Рисунки 1-3 для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Консультації".

"Консультант бухгалтера" N 3 (775) 9 лютого 2015 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)