Відповіді на актуальні питання щодо подання податкової звітності
Питання 1. Який термін подання декларації з податку на прибуток за підсумками 2014 року платниками, для яких базовим звітним (податковим) періодом є рік, та розрахунку щомісячних авансових внесків за базовий звітний (податковий) рік?
Відповідно до п. 22 підрозд. 4 розд. XX ПК України норма п. 57.1 ст. 57 гл. 4 розд. II ПК України у редакції, викладеній в Законі N 71, в частині граничного терміну подання декларації з податку на прибуток підприємств застосовується, починаючи із подання декларації з цього податку за звітний рік, в якому набирає чинності редакція розд. III ПК України, викладена в Законі N 71.
Закон N 71 набрав чинності 01.01.2015 р.
Згідно з нормою п. 57.1 ст. 57 гл. 4 розд. II ПК України, редакція якої була чинна до 1 січня 2015 року, податкова декларація та розрахунок щомісячних авансових внесків за базовий звітний (податковий) рік подаються протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Якщо ж платник податку на прибуток подавав податкові декларації з податку на прибуток за І квартал чи півріччя, та 9 місяців звітного року, то річну податкову декларацію за такий рік подає протягом 40 днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Питання 2. Чи необхідно фізичній особі подавати річну декларацію у разі отримання доходів протягом звітного року від декількох податкових агентів у вигляді заробітної плати, грошової винагороди та роялті, загальна річна сума яких перевийте 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня звітного податкового року ?
Платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року у строки, передбачені ПК України для платників податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами одночасно двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році більше ніж 146 160 грн).
При цьому, дохід, отриманий у вигляді роялті, не потрібно відображати у податковій декларації про майновий стан за результатами податкового (звітного) року.
Питання 3. Чи потрібно подавати річну декларацію фізичній особі, яка отримувала доходи від продажу населенню власної сільськогосподарської продукції, за наявності довідки за формою 3-ДФ?
Пунктом 179.2 ст. 179 розд. IV ПК України визначені випадки коли обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, зокрема якщо виплачені податковими агентами доходи, згідно з розд. IV ПК України, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тобто доходи, які перелічені у ст. 165 розд. IV ПК України.
Згідно з пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 розд. IV ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених ЗК України для ведення:
- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір цих земельних ділянок, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
Разом з тим, у разі якщо розміри земельних ділянок, наданих для ведення особистого селянського господарства, та/ або земельні частки (паї) перевищують 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
При цьому, якщо платник податку отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом (у тому числі фізичної особи), поняття якого визначено пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 розд. І ПК України, то такий платник зобов'язаний включити суму цих доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 розд. IV ПК України). Для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, такий платник податку відповідно до п. 176.1 ст. 176 розд. IV ПК України зобов'язаний вести облік доходів і витрат та подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами розд. IVПК України таке подання є обов'язковим.
Щодо довідки за формою 3-ДФ, то згідно з Порядком N 32, вона є підставою для невключения до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на цих земельних ділянках. При цьому, у довідці зазначаються, зокрема, вид використання земельної ділянки та розмір земельної ділянки у гектарах.
Отже, у разі продажу фізичною особою іншій фізичній особі самостійно вирощеної сільськогосподарської продукції на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених ЗК України, такі доходи не підлягають оподаткуванню ПДФО і не відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи. При цьому розмір земельної ділянки можна підтвердити даними, зазначеними у довідці за формою 3-ДФ.
У разі якщо розміри земельних ділянок перевищують норми, встановлені ЗК України, то такі доходи включаються платником податку до загального річного оподатковуваного доходу та підлягають відображенню у декларації про майновий стан. Доходи за наслідками звітного податкового року та оподатковуються за ставками 15 (17) %, встановленими п. 167.1 ст. 167 розд. IVПК України.
Питання 4. Яким чином сплачувати ПДФО та подавати звіт за формою 1-ДФ фізичним особам - підприємцям, які є роботодавцями, у зв'язку з мобілізацією до Збройних Сил України?
Відповідно до п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПК України самозайняті особи (фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом N 3543, на весь період їх військової служби звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розд. IV ПК України.
Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозай-нята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).
Якщо самозайнята особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов'язок з нарахування та утримання ПДФО з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.
Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозай-нятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому демобілізована самозайнята особа у заяві, передбаченій у п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПК Украиїни, зазначає дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.
Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені ПК України, без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених ПК України.
Пункт 25 підрозд. 10 розд. XXПК України застосовується з першого дня мобілізації, оголошеної Указом N 303.
Питання 5. В яких випадках суб'єкти господарювання повинні повідомляти контролюючі органи про відсутність у них у звітному році об'єктів обчислення екологічного податку?
Суб'єкти господарювання, у тому числі новостворені, які не мають об'єктів обчислення екологічного податку не повинні подавати до відповідних контролюючих органів заяву про відсутність у них у звітному році таких об'єктів.
Суб'єкти господарювання, які є платниками екологічного податку, але з початку звітного року не планують здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то згідно п. 250.9 ст. 250 розд. VIII ПК України вони повинні скласти заяву довільної форми про відсутність у них у звітному році об'єкта обчислення екологічного податку та повідомити про це відповідні контролюючі органи за місцем розташування джерел забруднення не пізніше граничного терміну подання податкової декларації за І квартал звітного року.
В іншому разі такі суб'єкти господарювання зобов'язані подавати податкові декларації екологічного податку.
Питання 6. Який порядок подання декларації з екологічного податку, у разі якщо платник податку має кілька стаціонарних джерел забруднення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів в межах одного населеного пункту або кількох населених пунктів?
Відповідно до п. 250.10 ст. 250 розд. VIII ПК України у разі якщо:
- платник податку має кілька стаціонарних джерел забруднення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів в межах кількох населених пунктів (сіл, селищ або міст) або за їх межами (коди згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) різні), то такий платник податку зобов'язаний подати до відповідного контролюючого органу за місцем розташування стаціонарного джерела забруднення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів податкову декларацію щодо кожного стаціонарного джерела забруднення або спеціально відведеного для розміщення відходів місця чи об'єкта окремо (пп. 250.10.1 п. 250.10 ст. 250 розд. VIII ПК України);,
- платник податку має кілька стаціонарних джерел забруднення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів в межах одного населеного пункту (села, селища або міста) або за його межами (код згідно з КОАТУУ один і той самий), то такий платник податку може подавати до відповідного контролюючого органу одну податкову декларацію податку за такі джерела забруднення (пп. 250.10.2 п. 250.10 ст. 250 розд. VIII ПК України);
- платник податку перебуває на податковому обліку в місті з районним поділом, то такий платник може подавати одну податкову декларацію за викиди, скиди усіма своїми джерелами забруднення та/або розміщення відходів, якщо ці джерела та/або спеціально відведені місця для розміщення відходів розташовані на території такого міста (зазначається код згідно з КОАТУУ, за місцем перебування платника податку на податковому обліку (міської ради) (пп. 250.10.3 п. 250.10 ст. 250 розд. VIII ПК України).
Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціальне водокористування та розміщення відходів, копії відповідних податкових декларацій подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду до органу державної податкової служби, в якому таке підприємство, установа, організація або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку (п. 250.8 ст. 250 розд. VIII ПК України).
Питання 7. Яким чином обчислюється сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для юридичних осіб?
Відповідно до пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 розд. XII ПК України, платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/ об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 гл. 2 розд. І ПК України, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо новоствореного (но-вовведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою
- платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
Приклад 1. Підприємство придбало офісне приміщенні у березні 2015 року і отримало комплект документів на право власності у цьому ж місяці - 26.03.2015 р.
Таким чином, декларацію з податку на нерухоме майно підприємству необхідно подати контролюючому органу за місцем розташування об'єкта нерухомості до 25.04.2015p., а податок на нерухоме майно сплачувати, починаючи з березня 2015 року.
Питання 8. Яким чином надсилається податкове повідомлення-рішення про сплату сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нерезиденту - власнику нерухомого майна на території України?
Відповідно до абзацу 4 пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 розд. XII ПК України, нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Питання 9. До якого контролюючого органу необхідно звертатись фізичній особі - власнику декількох об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, розміщених в різних населених пунктах, для проведення звірки даних?
Відповідно до пп. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 розд. XII ПК України, платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:
- об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
- розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
- права на користування пільгою із сплати податку;
- розміру ставки податку;
- нарахованої суми податку.
Уразі виявленйя розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Питання 10. Яким чином юридичні особи обчислюють та сплачують транспортний податок?
Згідно з пп. 267.6.4 п. 267.6 ст. 267 розд. XII ПК України, платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 гл. 2 розд. І ПК України, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Нагадуємо, що відповідно до п. 267.4 ст. 267розд. XII ПК України, ставка транспортного-податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 розд. XII ПК України.
Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою - платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
Приклад 2. Підприємство придбало легковий автомобіль "Jeep Cherokee" з об'ємом двигула 3,2 л у травні 2015 року і отримало комплект документів на право власності - 02.06.2015 р.
Таким чином, декларацію з транспортного податку підприємству необхідно подати контролюючому органу за місцем реєстрації легкового автомобіля до 01.07.2015p., а податок на нерухоме майно сплачувати, починаючи з червня 2015 року.
Питання 11. Який порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи?
Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 гл. 1 розд. XIV ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
- розрахунок частки сільськогосподарського товарови-робництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/ або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Питання 12. Який порядок обрання спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи сільськогосподарськими товаровиробниками, які утворені протяголі року шляхом злиття, приєднання або перетворення?
Відповідно до пп. 298.8.2 п. 298.8 ст. 298 гл. 1 розд. XIV ПК України, сільськогосподарські товаровиробники, які утворені протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення, подають протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем їх утворення, до контролюючих органів за їх місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок декларацію з податку за період від дати утворення до кінця поточного року для набуття статусу платника податку, а також усіх прав і обов'язків щодо погашення податкових зобов'язань або боргів, які передані йому як правонаступнику.
Питання 13. Чи подається у 2015році податкова декларація зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ?
В переліку податків такого виду податку як збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності немає.
Але, згідно з п. 29 підрозд. 10 розд. XX ПК України тимчасово, до 1 січня 2016 року, встановлюється збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.
Базовий податковий (звітний) період для збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності дорівнює календарному місяцю (пп. 1.6 п. 29 підрозд. 10 розд. XX ПК України).
Податкові декларації збору подаються платниками збору контролюючим органам у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
Форма податковоїдекларації встановлюється у порядку, передбаченому ст. 46 гл. 2 розд. І ПК України.
Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
Список використаних документів
ЗК України - Земельний кодекс України
ПК України - Податковий кодекс України
Закон N 71- Закон України від 28.12.2014 p. N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)"
Закон N 3543 - Закон України від 21.10.1993 р. N 3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Указ N 303 - Указ Президента України від 17.03.2014 р. N 303/2014 "Про часткову мобилизацію"
Порядок N 32 - Порядок видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок, затверджений наказом Міндоходів України від 17.01.2014 р. N 32
"Консультант бухгалтера" N 2 (774) 26 січня 2015 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)