Чи проводити інвентаризацію автомобіля, що знаходиться в зоні АТО

ПИТАННЯ: У бюджетної установи військкоматом залучено автотранспорт (автобуси, вантажівки) до зони АТО. Як провести інвентаризацію цих транспортних засобів?

ВІДПОВІДЬ: Якщо процедура передання транспортних засобів із бюджетної установи представнику військкомату була належним чином оформлена, то проводити їх інвентаризацію не потрібно.

Так, із 08.06.2014 р. виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації (якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану) здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII, яка визначає цю процедуру. Такий обов'язок підприємства, установи й організації здійснюють згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації.

Приймання-передача залучених транспортних засобів та їх повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів приймання-передачі, у яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість й інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби. Повернути мобілізовані транспортні засоби мають протягом 30 календарних днів із моменту оголошення демобілізації.

Відповідно до п. 1.25 Інструкції з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ, затвердженої наказом Головного управління Держказначейства України від 30.10.1998 р. № 90 (далі - Інструкція № 90), об'єкти (предмети) основних засобів, які на момент інвентаризації знаходитимуться не в установі, зокрема, автомобілі, слід проінвентаризувати до моменту їх тимчасового вибуття з установи. Те, що в момент передання транспортних засобів у користування до інших установ необхідна їх інвентаризація, випливає з п. 1.9 Інструкції № 90.

Тож бюджетна установа під час передання транспортних засобів повинна не лише складати акт приймання-передачі, а й оформлювати інвентаризаційні описи та інші документи, які зазвичай складаються комісією під час інвентаризації основних засобів за участю матеріально відповідальних осіб.

Якщо навіть інвентаризація транспортних засобів у момент їх передання установою не була проведена, то здійснити її за фактичним місцезнаходженням об'єкта фізично неможливо. Причина тому дві:

- по-перше, транспортні засоби можуть перебувати безпосередньо в зоні проведення бойових дій;

- по-друге, відомості за сукупністю всіх показників про кількість, типи, марки, запас ходу автотранспортної техніки, що є необхідними для забезпечення мобілізаційного розгортання військ, належить до державної таємниці (ст. 1.4.11 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБУ від 12.08.2005 р. № 440).

Отже, якщо установа на дату передання транспортних засобів, складаючи відповідні акти, зробила й інвентаризаційні описи переданого майна, то інвентаризацію перед складанням річної фінзвітності проводити не потрібно. Якщо ж описи навіть не зробили, то достатньо буде й актів приймання-передачі, до яких, як правило, додаються описи майна, що передається.