Документ втратив чиннiсть!

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
21.05.2014 р. N К/9991/64913/12

(Ухвалу скасовано на підставі Постанови
Верховного Суду України
від 09.12.2014)

Про визнання дій неправомірними

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі - Чумаченко Т. А., Васильченко Н. В., Сороки М. О., розглянувши в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Октан" на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2012 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаваекопродукт-2" до Зінківської районної державної адміністрації Полтавської області, треті особи - Зінківська міська рада Полтавської області, відділ Держкомзему у Зінківському районі Полтавської області, товариство з обмеженою відповідальністю "Октан", про визнання дій неправомірними, встановила:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаваекопродукт-2" звернулось до суду з позовом до Зінківської районної державної адміністрації Полтавської області, треті особи: Зінківська міська рада Полтавської області, відділ Держкомзему у Зінківському районі Полтавської області, товариство з обмеженою відповідальністю "Октан", про визнання дій неправомірними.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2012 року постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2012 року скасовано.

Прийнято нову постанову, якою позов задоволено.

Визнано незаконними дії Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області, щодо передачі в оренду без проведення конкурсу (аукціону) земельних ділянок, площею 145, 55 га товариству з обмеженою відповідальністю "Октан".

Скасовано розпорядження Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області N 6 від 10 січня 2012 року про передачу в оренду земельних ділянок площею 145,5 га товариству з обмеженою відповідальністю "Октан".

Зобов'язано Зіньківську районну державну адміністрацію Полтавської області провести конкурентну процедуру земельних торгів щодо набуття права оренди вказаних земельних ділянок площею 145,5 га.

Не погоджуючись з постановленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Октан" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.

Судами встановлено, що розпорядженням Зінківської районної державної адміністрації від 10 січня 2012 року N 6 товариству з обмеженою відповідальністю "Октан" передано в оренду землі площею 145,55 га, з них ріллі 145,55 га, які є невитребуваними земельними частками (паями) загальною площею 145,55 га (згідно з додатком) на території Зіньківської міської ради, за межами населених пунктів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, терміном на 10 років.

Не погоджуючись із діями Зінківської районної державної адміністрації щодо передачі в оренду товариству з обмеженою відповідальністю "Октан" земельних ділянок без проведення конкурсу (аукціону), а також із розпорядженням Зінківської районної державної адміністрації від 10 січня 2012 року N 6 про передачу в оренду земельних ділянок товариству з обмеженою відповідальністю "Октан", позивач звернувся із позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваним рішенням Зінківської районної державної адміністрації від 10 січня 2012 року про передачу в оренду земельної ділянки права позивача не порушені, а також із того, що правових підстав для проведення аукціону (земельних торгів) щодо передачі в оренду земельної ділянки у відповідача не було.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нову постанову про задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у відповідача наявний обов'язок проведення земельних торгів.

З таким висновком суду апеляційної інстанції погоджується і колегія суддів з огляду на таке.

Положеннями статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з положеннями статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Відповідно до пункту 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 4 лютого 2004 р. N 122 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Таким чином, нерозподілені земельні ділянки до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності передаються в оренду органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, як розпорядниками, на загальних засадах, тобто з дотриманням вимог, встановлених статтею 124 Земельного кодексу України.

Отже, правомірним є висновок суду апеляційної інстанції щодо необхідності проведення земельних торгів аукціону при передачі в оренду невитребуваних земельних часток (паїв).

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених у рішенні суду апеляційної інстанції.

Постановлене у справі рішення суду апеляційної інстанції є законним і обґрунтованим, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.

Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Октан" залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2012 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаваекопродукт-2" до Зінківської районної державної адміністрації Полтавської області, треті особи: Зінківська міська рада Полтавської області, відділ Держкомзему у Зінківському районі Полтавської області, товариство з обмеженою відповідальністю "Октан", про визнання дій неправомірними - залишити без зміни.

Ухвала оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом

України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: