Що нового в порядку реєстрації платників ПДВ

У 2014 році з'явилося декілька причин для зміни порядку реєстрації платників ПДВ.

По-перше, на території АР Крим та м. Севастополя, ввели спеціальну економічну зону "Крим", що вимагало для суб'єктів господарювання, розташованих в цій зоні, спеціального порядку зняття їх з обліку як платників ПДВ або перереєстрації в інших районах.

По-друге, вдосконалення норм ПК України, що регулюють особливості оподаткування за угодами про розподіл продукції для забезпечення справедливого та чіткого механізму оподаткування за цими угодами.

По-третє, змінився орган, якому надані повноваження зі здійснення нормативно-правового регулювання податкової, митної сфер та ЄСВ.

Мінфін України видав Наказ N 1130, яким було затверджено нове Положення N 1130, яке визначило порядок:

- реєстрації платників ПДВ;

- анулювання реєстрації платників ПДВ;

- ведення реєстру платників ПДВ (далі - Реєстру);

- привласнення індивідуального податкового номера платника ПДВ;

- оприлюднення даних з Реєстру;

- перереєстрації платників ПДВ;

- ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників ПДВ;

- формування і надання виписок та довідок з Реєстру.

Наказ N 1130 та Положення N 1130 набрали чинності 19.11.2014 р.

Відповідно до Наказу N 1130, на 01.06.2014 р. зважає анульованою реєстрація осіб як платників ПДВ, які станом на 31.05.2014 р. мали місцезнаходження (місце проживання) і знаходилися на обліку в контролюючих органах на території АР Крим чи м. Севастополя.

В той же час такі особи можуть відновити реєстрацію (у тому числі в якості суб'єктів спеціального режиму оподаткування) після евакуації на іншу територію України відповідно до cт. 15 Закону N 1636.

Отже, починаючи з 01.06.2014 р. особи, які розташовані на території АР Крим та м. Севастополя не вважаються платниками ПДВ, і Реєстр щодо згаданих осіб не ведеться. (Відповідно, в п. 2.5 розд. II Положення 1130 такі особи більше не згадуються). Анулювання реєстрації таких платників проводиться в порядку, передбаченому Положенням N 1130.

Текст Положення N 1130 мало чим відрізняється від його попередника - Положення N 26, що діло раніше. Проте невеликі відмінності є і пов'язані вони з деякими подіями, які відбувалися в політиці та економіці України останнім часом.

Правила реєстрації платників ПДВ

Зміни (з 01.01.2015 p.), що намічаються, в законодавстві щодо граничного обсягу постачання товарів/послуг, понад який проводиться обов'язкова реєстрація осіб платниками ПДВ, знайшли відображення в п. 3.3 розд. III Положення N 1130. Тепер редакція цього пункту не містить згадки про граничну суму оподатковуваного доходу 300 тис. грн (без ПДВ), перевищення якого пропонує обов'язкову реєстрацію осіб платниками ПДВ.

А замість цього, визначена cт. 181 розд. V ПК України, якою передбачена умова для обов'язкової реєстрація осіб платниками ПДВ.

Відповідно до цього змінений і Додаток до Реєстраційної заяви "Причини реєстрації платником ПДВ або критерії, за якими платник відповідає вимогам розд. V ПК України" (форма 1-ПДВ).

Зміна правил реєстрації платниками ПДВ у рамках виконання угоди про розподіл продукції пов'язана із Законом N 1690, що набрав чинності 08.11.2014 р.

Цим Законом внесені зміни до деяких норм ПК України щодо обліку діяльності угод про розподіл продукції. Передбачається, що такі дії призведуть до поліпшення інвестиційної діяльності в Україні.

Інвесторами, згідно із Законом N 1039, можуть виступати громадяни України, іноземці, особи без громадянства, юридичні особи України чи іншої держави, об'єднання юридичних осіб, створені в Україні або за її межами, які мають відповідні фінансово-економічні та технічні можливості або відповідну кваліфікацію для використання надр і визначені переможцями конкурсу.

У рамках дії багатосторонньої угоди його учасники повинні призначити зі свого складу - оператора для представлення їх інтересів у відносинах з державою. На оператора, відповідно до пп. 14.1.85 п. 14.1 cт. 14 розд. І ПК України, покладаються функції ведення обліку та сплати податкових зобов'язань. Раніше платником ПДВ міг реєструватися тільки оператор багатосторонньої угоди.

Тепер інвесторам багатосторонньої угоди про розподіл продукції надана можливість виступати самостійними платниками ПДВ. Відповідно до п. 335.2 ст. 335 розд. XVIII ПК України, реєструватися платниками ПДВ можуть як оператор, так і інвестори багатосторонньої угоди про розділ продукції. Особливості реєстрації таких інвесторів платниками ПДВ визначені п. 337.3 cт. 337 розд. XVIII ПК України.

Механізм реєстрації інвесторів багатосторонньої угоди платниками ПДВ визначений пп. 3 п. 3.5 розд. ІІІ Положення № 1130, згідно з яким:

- інвестори багатосторонньої угоди, які не виступають операторами, подають реєстраційні заяви в одному звітному (податковому) періоді до 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем, в якому ними було прийняте рішення про реєстрацію. Строк реєстрації таких інвесторів платниками ПДВ складає 5 робочих днів, починаючи з першого календарного дня, наступного за днем надходження реєстраційних заяв до контролюючого органу;

- якщо у рамках виконання багатосторонньої угоди про розподіл продукції, з'являється новий інвестор, при тому, що інші інвестори вже зареєстровані платниками ПДВ, такий новий інвестор зобов'язаний подати реєстраційну заяву до 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому така особа придбала права та зобов'язання інвестора;

- у разі ухвалення рішення інвесторів багатосторонньої угоди про розподіл продукції про самостійну реєстрацію платниками ПДВ, оператор такої угоди зобов'язаний повідомити контролюючі органи за місцем свого обліку та місцем обліку відповідних інвесторів

Порядок анулювання реєстрації платників ПДВ

Зміни в процедурі анулювання реєстрації платників ПДВ полягають в наступному.

По-перше, визначена інша процедура виключення з Реєстру осіб, які переходять на спрощену систему, оподаткування якої не передбачає сплату ПДВ. Згідно з абзацом 5 п. 5.4 розд. V Положення N 1130, першочерговою дією для виключення таких осіб з Реєстру за такою процедурою є внесення до реєстру платників єдиного податку відповідного запису. Раніше такий платник спочатку виключався з Реєстру, а потім до реєстру платників єдиного податку вносився відповідний запис.

По-друге, визначено механізм анулювання та відновлення реєстрації платників ПДВ, які перебували на обліку в контролюючих органах АР Крим та м. Севастополь. Згідно з абзацом 2 п. 5.7 розд. V Положення N 1130, анулювання реєстрації таких платників може проводитися на підставі Рішення контролюючого органу (за формою 7-РПДВ), в додатку до якого наводиться Перелік осіб, реєстрація яких анулюється. Таке Рішення є нововведенням, і складається щодо групи осіб платників ПДВ, анулювання реєстрації яких проводиться за однаковою ознакою.

Особі, реєстрація якої анулюється за такою процедурою, відправляється копія відповідного Рішення (за формою 7-РПДВ) та витягу з Переліку з даними такої особи.

У разі відновлення реєстрації окремої особи, єдине Рішення (за формою 7-РПДВ) не анулюється, а анулюється запис про такого платника в Переліку до цього Рішення (абзац 4 п. 5.10 розд. V Положення N 1130).

Відновлення реєстрації осіб, анульованої внаслідок знаходження таких осіб на окупованій території АР Крим та м. Севастополь, проводиться за процедурою встановленою п. 5.15 розд. V Положення N 1130.

Ті особи, які змінили місцезнаходження на не окуповані території України, повинні подати відповідному контролюючому органу реєстраційну заяву з відміткою "відновлення реєстрації" протягом 10 робочих днів після дати внесення до Єдиного державного реестру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про зміну місцезнаходження. Датою відновлення реєстрації вважатиметься дата внесення до Реєстру відповідного запису.

Ті особи, які продовжують знаходиться на окупованій території Крим та м. Севастополь можуть відновити реєстрацію після закінчення окупації цих територій за процедурою і у строки вказані вище.

Облік суб'єктів спеціального режиму оподаткування ПДВ

У розд. VI Положення N 1130 з'явилися нові норми, а також змінені деякі норми щодо виключення платників ПДВ з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, які:

- перевищили встановлену питому вагу (25 %) обсягу продажу продукції несільськогосподарського призначення;

- переходять на спрощену систему оподаткування, що не передбачає сплату ПДВ.

Суть змін, внесених в порядок реєстрації платників ПДВ
як суб'єктів спеціального режиму оподаткування

Як відомо, суб'єкти спеціального режиму, які допустили перевищення питомої ваги (25 %) обсягу продажу несільськогосподарської продукції, зобов'язані перейти на загальну систему оподаткування ПДВ в тому податковому періоді, коли було допущене таке перевищення (п. 209.11 ст. 209 розд. V ПК України).

Виключення такого сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та перехід на загальну систему оподаткування здійснюється за заявою такого платника (форми 3-РС та 1-ПДВ). При цьому, суб'єкт спеціального режиму, який допустив перевищення, зобов'язаний вказати в заяві (форма 3-РС) дату виникнення такого перевищення. За вказаною датою визначається податковий період, в якому такий платник втрачає пільги, надані спеціальним режимом оподаткування.

Відносно тих "спецрежимників", які подають заяву (форми 3-РС та 1-ПДВ), але інформацію про факт перевищення 25 % питомої ваги умовчують, контролюючий орган (при виявленні такого факту) коригує у реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування (за формою 6-РРС) дату на перше число місяця, в якому допущене перевищення.

Вищеописані дії проводяться контролюючим органом щодо "спецрежимників", які подають заяву і умовчують факт перевищення 25 % питомої ваги, а також щодо тих "спецрежимників", які в заяві вказують недостовірну дату про таке перевищення.

Контролюючий орган, уразі встановлення факту перевищення суб'єктом спеціального режиму 25 % межі, виключає таку особу з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування (форма 6-РРС) і вносить до такого реєстру дату, з якої такий платник застосовує загальну систему оподаткування, що відповідає першому числу місяця, в якому було допущено перевищення (абзац 6 п. 6.24 розд. VI Положення N 1130).

Якщо на дату відміни виключення підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування у такої особи анульована реєстрація її як платника ПДВ, дата та причина виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування відповідає даті та причині анулювання реєстрації в якості платника ПДВ (абзац 3 п. 6.26 розд. VI Положення N 1130).

Звертаємо також увагу на форму табл. 2 Заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування ПДВ (форма 1-РС), в якій (на відміну від аналогічної форми Положення N 26) не вказується вид класифікатора для обрання кодів діяльності: КВЕД-2010 чи КВЕД-2005.

Коди видів діяльності перераховуються ті, які вказані в табл. 1 Заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування ПДВ.

Суть змін, внесених в порядок виключення
з платників ПДВ "спецрежимників", які переходять
на спрощену систему оподаткування

Зміна процедури обліку суб'єктів спеціального режиму, які переходять на спрощену систему оподаткування, що не передбачає сплату ПДВ, полягає в тому, що виключення таких осіб з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, проводиться після внесення відповідного запису до реєстру платників єдиного податку (абзац 2 п. 6.20 розд. VI Положення N 1130). Раніше, згідно з аналогічною нормою Положення N 26, відомості про таких осіб спочатку виключалися з реєстру суб'єктів спеціального режиму, а потім вносився відповідний запис до реєстру платників єдиного податку.

Порядок надання виписок (витягів) та довідок

Положенням N 1130 передбачена можливість платників ПДВ подавати запити в електронній формі і отримувати в електронному вигляді виписки (витяги) з Реєстру, що відмічено в абзаці 5 п. 7.4 та абзаці 4 п. 7.6 розд. VII Положення N 1130.

Подавати запит за допомогою електронного зв'язку, з дотриманням умов щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб можуть ті платники ПДВ, які уклали з відповідними контролюючими органами договір про визнання електронних документів.

За запитом, направленим в електронному вигляді Державна фіскальна служба України повинна протягом 2 робочих днів вислати виписку (витяг) на адресу електронної пошти, з якої надійшов запит.

Список використаних документів

ПК України - Податковий кодекс України

Закон N 1039 - Закон України від 14.09.1999 р. N N 1039-XIV "Про угоди про розподіл продукції"

Закон N 1636 - Закон України від 12.08.2014 p. N 1636-VII "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України"

Закон N 1690 - Закон України від 07.10.2014 p. N 1690-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення оподаткування інвестиційної діяльності"

КВЭД-2005 - Класифікація видів економічної діяльності, затверджена наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 р. N 375

КВЭД-2010 - Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. N 457

Наказ N 1130 - Наказ Мінфіну України від 19.11.2014 р. N 1130 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість"

Положення N 26 - Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Міндоходів України від 16.01.2014 р. N 26 (втратило чинність)

Положення N 1130 - Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Мінфіну України від 17.11.2014 р. N 1130

"Консультант бухгалтера" N 24 (772) 22 грудня 2014 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)