Відповіді на актуальні питання приватних підприємців
Питання 1. Чи може фізична особа - підприємець - платник єдиного податку першої чи другої групи скористатися правом на відпустку, якщо має одного найманого працівника, який знаходиться у відпустці з вагітності та пологів або у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку?
Пунктом 295.5 ст. 295 гл. 1 розд. XIV ПК України визначено, що платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо він триває 30 і більше календарних днів.
При цьому пп. 291.4.1 п. 291.4 ст. 291 гл. 1 розд. XIV ПК України передбачено, що при розрахунку загальної кількості осіб, які знаходяться у трудових відносинах з платником єдиного податку - фізичною особою, не враховуються наймані працівники, які знаходяться у відпустці з вагітності та пологів та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку.
Таким чином, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку першої чи другої групи може скористатися правом на відпустку, якщо має одного найманого працівника, який знаходиться у відпустці з вагітності та пологів або у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, за наявності належним чином оформлених документів (з обов'язковим зазначенням у заяві на отримання відпустки відомостей про перебування у декретній відпустці найманого працівника).
Питання 2. Де фізична особа- підприємець - платник єдиного податку, яка здійснює діяльність у декількох місцях, повинна зберігати книгу обліку доходів?
Відповідно до вимог п. 296.1 ст. 296 гл. 1 розд. XIV ПК України платники єдиного податку ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.З п. 296.1 ст. 296 гл. 1 розд. XIV ПК України.
Так, пп. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 гл. 1 розд. XIV ПК України передбачено, що платники єдиного податку першої та другої груп і платники єдиного податку третьої та п'ятої груп, які не є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів за формою і в порядку, які встановлені Наказом N 1637.
Нормами ПК України та Наказу N 1637 не передбачено ведення книги обліку доходів окремо найманими працівниками фізичних осіб- підприємців - платників єдиного податку.
У разі використання праці найманих працівників фізичні особи - підприємці в графі 2 книги обліку доходів за підсумками робочого дня вказують суму грошових коштів, отриману найманими працівниками протягом робочого дня. Тобто, книга обліку доходів заповнюється самостійно фізичною особою-підприємцем незважаючи на використання ним праці найманих працівників.
Отже, книга обліку доходів зберігається безпосередньо у фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку.
Питання 3. Фізична особа - підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, здійснює діяльність у сфері комісійної торгівлі. Що включається до доходу такого підприємця: сума виручки чи сума винагороди за договором комісії?
Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця. 177.2 ст. 177 розд. IV ПК України).
До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, відносяться документально підтверджені витрати, які включаються до витрат операційної діяльності згідно з розд. III ПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1024 ЦК України комісіонер має право на відшкодування витрат, понесених ним у зв'язку з виконанням своїх обов'язків за договором комісії, зокрема у випадку якщо він або суб-комісіонер вжив усі заходи щодо вчинення правочину.
В цьому випадку згідно з ч. 1 ст. 1013 ЦК України комітент повинен виплатити комісіонеру плату в розмірі та порядку, встановленими в договорі комісії. Якщо договором комісії розмір плати не визначено, вона виплачується після виконання договору комісії виходячи зі звичайних цін за такі послуги.
Таким чином, фізична особа-підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування і здійснює діяльність у сфері комісійної торгівлі, включає до складу доходу суму комісійної винагороди у грошовій та негрошовій формі, отриману від здійснення договору комісії.
При цьому витрати такий платник формує на загальних підставах згідно з нормами пунктів 138.4, 138.6- 138.9, підпунктів 138.10.2 -138.10.4 п. 138.10, п. 138.11 ст. 138 розд. IIIПК України за умови їх документального підтвердження.
Питання 4. Фізична особа - підприємець, яка застосовує спрощену систему оподаткування, здійснює комісійну торгівлю. Що вважається її доходом?
Доходом фізичної особи- підприємця, яка застосовує спрощену систему оподаткування і здійснює комісійну торгівлю, є уся сума грошових коштів, що надійшла їй за договором комісії в грошовій (готівковій чи безготівковій) формі.
Питання 5. Чи може фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи тимчасово призупинити діяльність, оскільки діяльність вона не здійснює і доходів від неї не отримує?
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 гл. 1 розд. XIV ПК України платники єдиного податку, зокрема, другої групи сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більше ніж до кінця поточного звітного року.
Тобто, сплата єдиного податку може здійснюватися вищезгаданим підприємцем незалежно від результатів його господарської діяльності.
ПК України не містить такого поняття, як "призупинення підприємницької діяльності" для фізичних осіб - підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування.
В той же час відповідно до п. 299.10 ст. 299 гл. 1 розд. XIV ПК України реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі подання таким платником заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків та зборів, визначених ПК України. З анулюванням реєстрації платника єдиного податку відбувається фактичний перехід на загальну систему оподаткування.
Отже, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку може не сплачувати єдиний податок тільки у разі переходу на сплату інших податків та зборів, визначених ПК України, або у разі припинення підприємницької діяльності.
Питання 6. Яка відповідальність передбачена для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку за несвоєчасну сплату авансового внеску з єдиного податку?
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 гл. 1 розд. XIV ПК України платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом перерахування авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більше ніж до кінця поточного звітного року.
Згідно з п. 122.1 ст. 122 гл. 11 розд. II ПК України несплата(неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 та 2 п. 291.4 ст. 291 гл. І розд. XIV ПК України, авансових внесків з єдиного податку в порядку та в строки, встановлені цим Кодексом, спри-чиняє накладення штрафу у розмірі 50 % ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до ПК України.
Питання 7. Фізична особа - підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, вносить власні грошові кошти на поточний рахунок для підприємницької діяльності. Чи включаються такі грошові кошти до складу її доходу?
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від здійснення господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 розд. IV ПК України.
Відповідно до абзацу 3 п. 164.1 ст. 164 розд. IV ПК України базою оподаткування для доходів, отриманих від здійснення господарської діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається згідно з п. 177.2 ст. 177 розд. IVПК України.
Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, отриманих фізичною особою- підприємцем від здійснення господарської діяльності згідно зі ст. 177 розд. IV ПК України.
Так, п. 177.2 ст. 177 розд. IV ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, що пов'язані з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Отже, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла фізичній особі - підприємцю як в грошовій, так і в натуральній формі від здійснення господарської діяльності, а саме:
- виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на банківський рахунок або в готівковій формі безпосередньо підприємцю:
- виручка в натуральній (негрошовій) формі;
- суми штрафів та пені, одержані від інших суб'єктів господарювання за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів;
- інші доходи, пов'язані зі здійсненням підприємницької діяльності.
Таким чином, власні грошові кошти, які фізична особа- підприємець зараховує на поточний рахунок, не включаються до складу доходу (виручки в грошовій та натуральній формах) і не відображаються в книзі обліку доходів та витрат.
Список використаних документів
ПК України - Податковий кодекс України
ЦК України - Цивільний кодекс України
Закон про банкрутство - Закон України від 14.05.1992 р. N 2343-ХП "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011 p. N 4212-VI
Наказ N 1637 - Наказ Мінфіну України від 15.12.2011 р. N 1637 "Про затвердження форм книги обліку доходів та книги обліку доходів та витрат і порядків їх ведення"
Порядок N 1637 - Порядок ведення книги обліку доходів та витрат платників податків єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну України від 15.12.2011 р. N 1637
"Консультант бухгалтера" N 23 (771) 8 грудня 2014 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)