Дочекалися: зустрічаємо типову форму контракту з
головлікарем та порядок його укладення

(коментар до постанови КМУ "Про затвердження
Порядку укладення контракту з керівником державного,
комунального закладу охорони здоров'я та Типової форми
контракту з керівником державного, комунального
закладу охорони здоров'я" від 16.10.2014 р. N 642)

Постанова, що коментується, - логічне завершення задуму законодавців щодо впровадження контрактної форми трудового договору з керівниками закладів охорони здоров'я. Далі нагадаємо перебіг подій.

Екскурс в історію питання

З 01.01.2012 р. запрацювала нова редакція ч. 9 ст. 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я від 19.11.1992 р. N 2801-XII (далі - Основи про охорону здоров'я), де зазначено: керівники державних, комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту.

Зауважимо, що правова підстава для укладення контракту з керівниками державних закладів була встановлена й раніше (ст. 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 р. N 185-V). Що стосується комунальних закладів охорони здоров'я, то до 01.01.2012 р. законодавство не передбачало таку можливість (хоча на практиці укладення контрактів усе ж мало місце).

Таким чином, контракт з головним лікарем комунального закладу охорони здоров'я міг бути укладений, якщо призначення на посаду відбувалося з 01.01.2012 р. Переводити на контрактну форму трудових відносин головних лікарів, які працюють на підставі безстрокового трудового договору, укладеного до цієї дати, можна було тільки за їх згодою. Цю ситуацію ми детально описали в консультації "Контракт з керівником комунального закладу охорони здоров'я укладають тільки при призначенні на посаду із січня 2012 року" в газеті "Бухгалтерія: бюджет", N 3/2013, с 20.

Але на той час законодавством не було встановлено ані строків, на які можуть укладатися контракти, ані власне форми контракту для керівників державних, комунальних закладів охорони здоров'я.

Що стосується строків контракту, то це питання було вирішене Законом України "Про внесення зміни до статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я щодо строків укладення контрактів з керівниками державних, комунальних закладів охорони здоров'я" від 19.11.2013p. N 694-VII, який набрав чинності 18.12.2013 р. (див. "Бухгалтерія: бюджет", 3/2014, с 4). Цим документом ч. 9 cт. 16 Основ про охорону здоров'я знову підкоригували, встановивши:

1) строк дії контракту - від 3 до 5 років. Конкретний строк має бути зазначено в контракті. При цьому зазначили: контракти, укладені з керівниками до 18.12.2013 p., діють до закінчення строку їх дії;

2) порядок дій, коли строк контракту закінчився, а трудові відносини фактично тривають і сторони не вимагають їх припинення. У цьому випадку дія контракту вважається продовженою відповідно до закону. З такого формулювання можна зробити висновок, що контракт продовжується на той же строк, на який його було укладено до цього (тобто в межах від 3 до 5 років);

3) що типову форму контракту і порядок його укладення повинен розробити Кабмін. Для цього йому було відведено три місяці, відлік яких розпочався з 18.12.2013 р.

Як бачимо, у відведений час Кабмін не вклався, але все-таки виконав доручення, затвердивши постановою, що коментується:

- Порядок укладення контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я (далі - Порядок);

- Типову форму контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я (далі - Типова форма).

Розглянемо докладніше положення цих документів, і насамперед, наведемо основні атрибути, притаманні такій формі трудового договору, як контракт.

Контракт: основні моменти

Контракт - це особлива форма трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін (ч. 3 ст. 21 КЗпП). При цьому:

1) контракт укладають тільки у письмовій формі (п. 3 ч. 1 ст. 24 КЗпП). В абз. 1 п. 3 Порядку уточнюється: примірників такого документа повинно бути два - по одному для кожної із сторін, - що мають однакову юридичну силу;

2) контракт набирає чинності з дня його підписання, якщо інше не передбачено ним самим (абз. 2 п. 3 Порядку). Наприклад, у контракті може бути визначено конкретну дату набрання ним чинності, але не раніше дня підписання.

Укладений контракт є підставою для видання органом управління наказу (розпорядження) про призначення керівника закладу охорони здоров'я (абз. 2 п. 1 Порядку). Оскільки контракт хоча й особливий, але все-таки різновид трудового договору, то у звичайному порядку з наказом працівника потрібно ознайомити під підпис;

3) умови контракту можуть бути змінені за згодою сторін у письмовій формі (абз. 2 п. 3 Порядку);

4) контракт укладають на строк від трьох до п'яти років. З урахуванням ч. 3 ст. 21 КЗпП конкретний строк контракту орган управління погоджує з претендентом на посаду керівника. Але, найімовірніше, останнє слово в цьому питанні залишиться саме за органом управління.

За два місяці до закінчення строку дії контракту він може бути продовжений за згодою сторін (п. 25 Типової форми). Але якщо цей строк пропущений і трудові відносини фактично тривають та сторони не вимагають їх припинення, дія контракту вважається продовженою відповідно до закону (п. 4 Порядку). Ця норма аналогічна ч. 9 ст. 16 Основ про охорону здоров'я, про яку ми згадували вище;

5) у контракті можуть бути встановлені додаткові підстави для його розірвання, відмінні від КЗпП. Так, для керівників закладів охорони здоров'я вони визначені п. 23 Типової форми. Звільнення за такими підставами з ініціативи органу управління здійснюється за п. 8 ст. 36 КЗпП з урахуванням гарантій, установлених чинним законодавством і контрактом (п. 8 Порядку);

6) умови контракту - конфіденційні, крім випадків, визначених законом. Наприклад, утаїти його зміст від органів, що здійснюють нагляд (контроль) за дотриманням законодавства, навряд чи вдасться.

Форма контракту

Постановою, що коментується, затверджено типову форму контракту з керівниками закладів охорони здоров'я. Це означає, що сторони можуть відхилятися від його положень, наприклад, передбачивши додаткові обов'язки керівника з урахуванням особливостей діяльності конкретного закладу охорони здоров'я, або розширити відповідальність сторін. Але у будь-якому разі положення контракту не повинні порушувати права керівника як працівника.

Закономірно виникає запитання: чи потрібно з появою Типової форми переукласти діючі контракти вже за новою формою? Відповідаємо: такої необхідності немає і контракти за старою формою залишаються чинними до закінчення їх строку. А от якщо ви захочете внести зміни до діючого контракту, то це потрібно буде зробити вже за новою формою.

"Контрактні" права та обов'язки керівника

Згідно з Типової форми керівник повинен дотримуватись норм бюджетного, податкового та трудового законодавства і виконувати покладені на нього обов'язки, у чому немає нічого дивного. Але все-таки договір містить пункти, які варті уваги. Нагадаємо їх.

1. Керівник має право укладати договори оренди, комерційної концесії, спільної діяльності, купівлі-про-дажу, кредитні договори на суму, що перевищує 100 тис. грн, а також договори підряду на суму, що перевищує 1 млн грн, тільки з письмової згоди органу управління майном (п.п. 18 п. 5 Типової форми).

У разі порушення цієї вимоги контракт із ним може бути розірвано (п.п. 9 п.23 Типової форми).

2. Керівник повинен погоджувати з органом управління свої відпустки та відрядження, а також невідкладно інформувати про хворобу (п.п. 13 п. 5 Типової форми).

Що стосується відряджень, вважаємо, що йдеться тільки про погодження самого факту поїздки. Головний лікар питання щодо відшкодування своїх власних витрат у відрядженні, в тому числі тих, які перевищують установлені Кабміном граничні суми, вирішує особисто (див. лист МФУ від 11.09.2012 р. N 31-07230-16/23-8429/5829).

3. Керівник повинен затвердити положення про структурні підрозділи закладу, інші положення та порядки, які мають системний характер, зокрема (п.п. 21 п. 5 Типової форми):

а) положення про щомісячне або щоквартальне преміювання працівників за підсумками роботи закладу;

б) порядок надходження і використання коштів, отриманих як благодійні внески, гранти та дарунки;

в) порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку лікарських засобів та медичних виробів.

Отже, відсутність таких документів розцінюватиметься як порушення умов контракту.

4. Керівник повинен невідкладно інформувати орган управління про участь закладу у судових процесах з фінансових та майнових питань (п.п. 25 п. 5 Типової форми). Вважаємо, що буде правильно це робити у письмовій формі.

Ще один момент, на який хочемо звернути увагу. Контрактна форма трудового договору передбачена тільки для керівника закладу охорони здоров'я. Своїх заступників він приймає на роботу самостійно шляхом укладення звичайного трудового договору, але із застереженням: кандидатуру заступника головлікар повинен погоджувати з органом управління (п.п. 2 п. 11 Типової форми). Що стосується погодження кандидатури головного бухгалтера, про що також ідеться в цій нормі, то частково це не є нововведенням. Так, про попереднє погодження з керівником і головним бухгалтером установи, якій підпорядкована бюджетна установа, у випадку, якщо вона є розпорядником нижчого рівня коштів державного або місцевого бюджету, зазначено в абз. 5 п. 9 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженому постановою КМУ від 26.01.2011 р. N 59.

Також заслуговує на увагу той факт, що розподіл обов'язків між своїми заступниками керівник повинен також погоджувати з органом управління (п.п. 3 п. 11 Типової форми)

Оплата праці керівника

У п. 14 Типової форми зазначено, що умови оплати праці та тривалість основної і додаткових відпусток керівника визначаються за згодою сторін та не можуть бути меншими, ніж передбачено законодавством.

Тобто формально сторони можуть домовитися про що завгодно, але вийти за межі законодавчих гарантій у бік їх зменшення не можуть. Зокрема, зарплата головлікареві повинна нараховуватися згідно з вимогами Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005р. N 308/519 (далі - Умови N 308/519).

У п. 14 Типової форми перелічено виплати, які можуть бути встановлені керівнику, зокрема, підвищення посадового окладу (за наявність кваліфікаційної категорії, за роботу у шкідливих та важких умовах). Зауважимо, що тут згадано не всі види підвищень посадового окладу, наприклад, немає підвищення за наявність поліклініки (п.п. 4 п.п. 2.4.6 Умов N 308/519). Проте це не означає, що керівникові не може бути встановлена така виплата. Нагадаємо, що конкретні умови оплати праці обумовлюють при укладенні контракту з керівником.

Вважаємо, що указувати конкретний розмір посадового окладу недоцільно, адже з часом цей показник може змінюватися.

Умову про те, що преміювання керівників, установлення їм надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня в межах наявних коштів на оплату праці, тепер зафіксовано не тільки в абз. 2 п. 1.6 Умов 308/519, а й у п. 15 Типової форми.

Згідно з п. 16 Типової форми у разі неналежного виконання умов контракту розмір надбавок, доплат і матеріальної допомоги зменшується або вони не виплачуються. Але вважаємо, що тут ідеться про необов'язкові виплати. Наприклад, про надбавку за складність і напруженість у роботі. Не виплачувати головлікареві надбавку за вислугу років немає законодавчих підстав.

Постанова, що коментується, набере чинності з моменту опублікування (на час підготовки номера ще не опублікована).

Алла Головко,
експерт газети "Бухгалтерія: бюджет"