Відшкодування збитків: бухгалтерські та податкові наслідки

Відшкодування збитків, виявлених у зв'язку
з нестачами та крадіжками матеріальних цінностей

Якщо підприємство виявило нестачу/крадіжку, однозначно це має бути задокументовано та зафіксовано.

Обов'язково у разі виявлення нестач/крадіжок підприємство повинно провести ІНВЕНТАРИЗАЦІЮ товарно-матеріальних цінностей.

Для об'єктів, які викрадені або щодо яких виявлено нестачу, складається ОКРЕМА інвентаризаційна відомість.

За результатами проведеної інвентаризації складається ПРОТОКОЛ. Керівник протягом п'яти днів затверджує протокол. Після затвердження протокол стає розпорядчим документом і є підставою для відповідних записів у бухгалтерському обліку.

Зрозуміло, у разі виявлення нестачі/крадіжки, у винної особи вимагаємо пояснень про причини нестачі чи крадіжки.

Залежно від суми нестачі/крадіжки можлива кримінальна або адміністративна відповідальність.

Адмінвідповідальність застосовується, якщо сума нестачі/крадіжки незначна і становить 0,2 податкової соціальної пільги (у 2014 році 342 грн).

Протокол про порушення, яке передбачає адміністративну відповідальність можуть складати як правоохоронні органи, так і представники підприємства.

У протоколі має зазначатися уся інформація про винну особу, факт нестачі/крадіжки, пояснення особи, підписи свідків тощо. Але все одно протокол має бути переданий до суду і лише суд може розглядати питання про накладення адміністративної відповідальності. Підприємство накласти штраф на винну особу не має права. Зверніть увагу: йдеться про штраф, а не про відшкодування завданих збитків.

Як встановити розмір нестачі/крадіжки? Постановою КМУ від 22.01.96 р. № 116 затверджено Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей.

Згідно з п. 2 цього Порядку розмір збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначається шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до національних стандартів оцінки. У разі визначення розміру збитків, що призвели до завдання майнової шкоди державі, територіальній громаді або суб'єкту господарювання з державною (комунальною) часткою в статутному (складеному) капіталі, розмір збитків визначається відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабміном.

Із сум, стягнутих відповідно до цього Порядку, здійснюється відшкодування збитків, завданих підприємству, установі і організації з урахуванням фактичних витрат підприємства на відновлення пошкоджених або придбання нових матеріальних цінностей та вартості робіт з їх відновлення. Залишок коштів перераховується до державного бюджету.

Звичайно, незалежної оцінки не потрібно, якщо між працівником і підприємством досягнуто згоди і працівник відшкодовує за балансовою вартістю нестачу, знищення (псування) матеріальних цінностей.

Зверніть увагу на розмір стягнення завданих збитків. З працівника можна стягнути завдані збитки не більше як середньомісячний розмір заробітної плати. І не більше 20% з/п щомісяця.

Таким чином за наказом керівника підприємства з працівника може бути стягнуто не більше одного середньомісячного розміру заробітної плати. Стягнення відбувається через сім днів після того, як працівник був ознайомлений з відповідним наказом керівника.

Якщо з працівником досягнуто згоди, він може самостійно погасити всю суму збитків одразу без стягнення зарплати.

Бухгалтерський облік

947 рахунок «Нестачі і втрати від псування цінностей» кореспондує з кредитом рахунків тих матеріальних цінностей, щодо яких виявлено нестачу/крадіжку.

Якщо підприємство веде облік товарів за цінами продажу, у такому разі ми повинні списати ще і торгову націнку. Зокрема, це буде Дт 947 Кт 282, а списання торговельної націнки - Дт 285 Кт 282.

Якщо ми списали матеріальні цінності з балансу на витрати, їх вартість одночасно відображається на рахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». Це той випадок, коли винна особа не встановлена.

Якщо винна особа встановлена, відображаємо заборгованість за винною особою Дт 375 Кт 716.

Податковий облік

У податковому обліку суму нестач/крадіжок до витрат не включаємо. Вартість товару включається до витрат на дату виникнення доходу. Оскільки ми товар не продали, доходу не було, подія для включення до витрат відсутня.

Товар вважається таким, що не використаний у господарській діяльності. Підстави для включення до витрат на дату списання не виникає.

Коли ми відшкодовуємо такі суми? Якщо винну особу встановлено, відображаємо заборгованість і у бухгалтерському обліку у нас будуть доходи. У податковому обліку доходи не виникають. Не виникають доходи і на дату отримання відшкодування.