КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
01.10.2014

Справа N 875/107/14

Про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого, судді - Лічевецького І. О., суддів: Мельничука В. П., Мацедонської В. Е., при секретарі - Війтович Т. О., за участю: представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Ч. С. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, встановив:

У поданій до суду 30 вересня 2014 р. позовній заяві ОСОБА_4 зазначав, що з метою реєстрації свого виборчого права він надав Центральній виборчій комісії документи за переліком, визначеним ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 р. N 4061-VI (надалі за текстом - Закон N 4061-VI). Відповідно до положень ст. 60 цього Закону Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності необхідних документів. Помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати, оскільки повинні бути виправлені кандидатом у дводенний строк з дня подання зазначених документів.

Посилаючись на те, що всупереч згаданому Закону відповідач відмовив йому в реєстрації кандидатом в депутати, чим порушив його конституційне право бути обраним до органів державної влади, позивач просив скасувати постанову N 1284 від 28.09.2014 р. в частині відмови в реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 188 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язати відповідача зареєструвати ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Заперечуючи проти наведених позивачем доводів, представник відповідача наполягав на тому, що підставою для прийняття спірної постанови стало неподання ОСОБА_4 усіх необхідних документів, оскільки відсутність певних відомостей у заяві позивача не дає змоги розглядати її як заяву про самовисування у розумінні ст. 55 Закону N 4061-VI.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд приходить до наступного.

Указом Президента України "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" від 27 серпня 2014 р. N 690/2014 позачергові вибори до Верховної Ради України призначено на 26 жовтня 2014 р.

Відповідно до частини 10 статті 107 Закону N 4061-VI подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України або рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за двадцять п'ять днів до дня голосування.

23 вересня 2014 р. ОСОБА_4, з метою реалізації свого права бути обраним до органу законодавчої влади України, подав до Центральної виборчої комісії: заяву про самовисування, автобіографію, документ про внесення грошової застави, фотографії, ксерокопію паспорта, передвиборчу програму.

Постановою N 1284 від 28 вересня 2014 р. "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_4" відповідач відмовив в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 у зв'язку з тим, що подана позивачем заява про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.

Факт відсутності у заяві зазначених відомостей позивачем не заперечується та підтверджується її копією.

Пунктом 6 частини 1 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" від 30 червня 2004 р. N 1932-IV реєстрацію кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом, віднесено до повноважень Центральної виборчої комісії.

Умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах визначено у статті 55 Закону N 4061-VI.

Зокрема, відповідно до пункту 1 частини 2 названої статті Закону N 4061-VI Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

Згідно частини 1 статті 59 Закону N 4061-VI кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 цього Закону.

Частиною 6 статті 59 Закону N 4061-VI на Центральну виборчу комісію покладено обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 60 Закону N 4061-VI Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Водночас, відповідно до частини 3 зазначеної статті Закону N 4061-VI помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

З аналізу вищенаведеного вбачається, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів, натомість, помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатом на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року N 1284 "Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_4" в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі N 188 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року прийнята за відсутності підстав, передбачених ст. 60 Закону N 4061-VI, а тому є протиправною та підлягає скасуванню.

Разом з тим, позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 188 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року не підлягають задоволенню, оскільки вирішення питання щодо реєстрації кандидатів відноситься до виключної компетенції Центральної виборчої комісії і суд не може перебирати на себе повноваження відповідного органу.

Разом з тим, зважаючи на порушення прав позивача у зв'язку з прийняттям необґрунтованої відмови в реєстрації кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 188 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути подані ОСОБА_4 23 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Керуючись ст. ст. 86, 159, 162, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року N 1284 "Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_4" в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі N 188 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_4 23 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 188 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий, суддя І. О. Лічевецький

Судді:

В. П. Мельничук

В. Е. Мацедонська