МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.01.2014 N 1
Про затвердження Положення про організацію та проведення
підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи
центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
З метою якісного забезпечення виявлення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг, здійснення соціального супроводу шляхом вдосконалення системи підвищення кваліфікації, зокрема, фахівців із соціальної роботи - спеціалістів центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді на виконання п. 15 плану заходів на 2013 - 2016 роки щодо реалізації Стратегії реформування системи надання соціальних послуг, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 N 208-р, підпункту 6.1 пункту 6 протокольного рішення від 11.06.2013 року за результатами засідання Комітету економічних реформ щодо стану виконання пріоритетних завдань модернізації соціальної сфери та соціальних ініціатив Президента України НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про організацію та проведення підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі - Положення), що додається.
2. Департаменту управління персоналом та організаційно-документального забезпечення (М. Батечко) організовувати проведення підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді на базі Центру підвищення кваліфікації працівників сфери управління Міністерства соціальної політики.
3. Департаменту фінансів та бухгалтерського обліку (А. Клименко) забезпечити фінансування видатків для підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді у 2014 році на центральному рівні.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Л. Дроздову.
Заступник Міністра - керівник апарату В. Коломієць
Затверджено
Наказ Міністерства
соціальної політики України
08.01.2014 N 1
Положення
про організацію та проведення підвищення кваліфікації фахівців
із соціальної роботи центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
I. Загальні положення підвищення кваліфікації
1.1. Це Положення визначає порядок організації та проведення підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи - працівників центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, встановлює норми та нормативи цієї діяльності.
1.2. Основною метою підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи (далі - фахівці) є забезпечення відповідного рівня професійної компетенції працівника займаній посаді, чи тій, на яку він претендує; формування дієвого кадрового резерву, у тому числі, підготовка тренерів для проведення навчання із фахівцями у регіонах.
1.3. Підвищення кваліфікації проводиться на центральному та регіональному рівнях:
на центральному рівні - для працівників Республіканського АР Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - тренерів;
на регіональному рівні - для фахівців міських, районних, районних у містах центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
1.4. Замовником підвищення кваліфікації фахівців є:
на центральному рівні - Департамент сім'ї та дітей Мінсоцполітики;
на регіональному рівні - Республіканський АР Крим, обласні, Київський та Севастопольский міські центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі - замовник).
1.5. Виконавцем підвищення кваліфікації фахівців є:
на центральному рівні - Департамент управління персоналом та організаційно-документального забезпечення, Департамент сім'ї та дітей Мінсоцполітики, Центр підвищення кваліфікації працівників сфери управління Мінсоцполітики;
на регіональному рівні - центри підвищення кваліфікації, вищі навчальні заклади (далі - виконавець).
II. Вид, форми та організація підвищення кваліфікації
2.1. Вид навчання: короткострокове підвищення кваліфікації шляхом проведення семінарів як на центральному, так і на регіональному рівнях.
2.2. Форми навчання встановлюються виконавцем залежно від складності навчальних програм підвищення кваліфікації фахівців (далі - програми), їх мети та змісту з урахуванням потреб замовника.
2.3. Кількісний склад однієї групи становить не більше 30 осіб.
2.4. Зміст підвищення кваліфікації.
Навчання передбачає комплексне вивчення відповідних нормативно-правових актів, вітчизняного та зарубіжного досвіду, підвищення рівня професійної культури тощо.
Навчання здійснюється за програмами, розробленими і затвердженими Міністерством соціальної політики.
Програми спрямовані на формування, розвиток та вдосконалення професійної компетентності (організаторської, творчої, лідерської, комунікативної тощо).
Програми передбачають наступні види занять: лекційні, практичні заняття, самостійна робота, підсумковий контроль тощо. Програми формуються з урахуванням:
сучасних вимог щодо форм, методів і засобів професійної діяльності фахівців;
державних стандартів соціальних послуг;
критеріїв якості соціальної роботи.
Програми складаються з двох компонентів:
базовий компонент (нормативно-правове забезпечення, методичні та інші розпорядчі документи, що регламентують організацію соціальної роботи, соціально-правовий захист дітей, надання соціальних допомог та послуг, планування та звітність, організацію моніторингу та оцінку ефективності роботи, обсяг годин тощо);
професійний компонент (надання соціальних послуг, здійснення соціального супроводу різних категорій населення відповідно до чинного законодавства, методи, види та напрями соціальної роботи, види консультувань тощо).
2.5. Термін навчання, місце навчання та обсяг навчального часу.
На центральному рівні семінари проводяться щоквартально, на регіональному рівні - щомісячно.
Термін навчання визначається програмами, обсягом навчального часу і встановлюється виконавцем відповідно до вимог законодавства за погодженням із замовником.
Загальний обсяг годин програм не повинен перевищувати 72 академічні години.
Норми навчального навантаження: лекції до 8 акад.год./день, практична та самостійна робота до 2 акад.год./день.
2.6. Результати навчання.
Працівник, який пройшов підвищення кваліфікації, отримує свідоцтво про підвищення кваліфікації;
III. Завдання та обов'язки замовників та
виконавців підвищення кваліфікації:
3.1 замовники на центральному рівні:
формують запит щодо підвищення кваліфікації працівників Республіканського АР Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - тренерів;
передбачають кошти на організацію та проведення підвищення кваліфікації;
проводять моніторинг та контроль рівня підвищення їх кваліфікації;
замовники на регіональному рівні:
формують запит щодо підвищення кваліфікації фахівців міських, районних, районних у містах центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді;
передбачають кошти в місцевих бюджетах на організацію та проведення підвищення кваліфікації;
забезпечують відрядження стосовно підвищення кваліфікації на центральному рівні;
проводять моніторинг та контроль рівня кваліфікації фахівців;
3.2. виконавці на центральному рівні:
розробляють та затверджують відповідні програми, установлюють періодичність, термін навчання;
організовують проведення підвищення кваліфікації;
забезпечують місце проведення підвищення кваліфікації;
здійснюють навчально-методичне забезпечення (підготовка плану-графіка підвищення кваліфікації, розкладу занять тощо);
виконавці на регіональному рівні:
вносять пропозиції до програм з урахуванням регіонального компоненту;
вивчають потребу фахівців у підвищенні кваліфікації;
вносять замовнику пропозиції щодо підготовки тренерів на наступний рік;
складають списки осіб, які повинні пройти підвищення кваліфікації, на наступний рік на центральному і регіональному рівнях - до 1 грудня кожного року;
ведуть облік спеціалістів та фахівців, які потребують навчання;
подають замовнику звітність про виконання поставлених завдань щодо підвищення кваліфікації - двічі на рік станом на 15 січня та 15 липня;
навчально-методичне забезпечення (підготовка плану-графіка підвищення кваліфікації, розкладу занять тощо).
IV. Фінансове забезпечення підвищення кваліфікації
Кошти на проведення підвищення кваліфікації передбачаються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством України.
Директор Департаменту сім'ї та дітей Р. Колбаса