МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
03.07.2006 N 433

Про затвердження протоколів
надання медичної допомоги
за спеціальністю "Пульмонологія"

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
охорони здоров'я
N 555 від 27.06.20
13 )

На виконання доручення Прем'єр-міністра України від 12.03.2003 N 14494 "До доручення Президента України від 6 лютого 2003 року N 1-1/252" щодо прискорення розроблення і запровадження протоколів лікування наказую:

1. Затвердити протоколи надання медичної допомоги хворим на:

1.1. негоспитальну пневмонію (додається).

( Підпункт 1.2 пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )

( Підпункт 1.3 пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )

( Підпункт 1.4 пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )

( Підпункт 1.5 пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )

2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської та Львівської, Головного управління охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської, управління охорони здоров'я та курортів Вінницької, управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської, управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити запровадження протоколів надання медичної допомоги, затверджених пунктом 1 цього наказу, в підпорядкованих лікувально-профілактичних закладах.

3. Контроль за виконанням наказу покласти на Першого заступника Міністра Весельського В.Л.

Міністр Ю.В.Поляченко

Затверджено
Наказ МОЗ України
03.07.2006 N 433

Протокол
надання медичної допомоги
хворим на негоспитальну пневмонію

Код МКХ X: J18

Умови надання медичної допомоги

В амбулаторіях та поліклініках (I-II рівень) медична допомога надається хворим на негоспітальну пневмонію I групи (з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, без супутньої патології та "модифікуючих" факторів ризику появи окремих збудників) або II групи (з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, з наявністю супутньої патології та/або інших "модифікуючих" факторів).

В стаціонарі (II-III рівень) - хворим на негоспітальну пневмонію III групи (хворі на НП з нетяжким перебігом, які потребують госпіталізації у терапевтичне або пульмонологічне відділення за медичними (наявність несприятливих прогностичних факторів) або соціальними показаннями) та IV групи (з тяжким перебігом, які потребують госпіталізації у відділення реанімації та інтенсивної терапії (ВРІТ).

Ознаки та критерії діагнозу захворювання

Діагноз пневмонії встановлюється за наявності у хворого рентгенологічно підтвердженої вогнищевої інфільтрації легеневої тканини та не менше 2 клінічних ознак із нижченаведених:

- гострий початок захворювання з температурою тіла вище 38 град. С;

- кашель з виділенням мокротиння;

- фізикальні ознаки (притуплений або тупий перкуторний звук, ослаблене або жорстке бронхіальне дихання, фокус дзвінких дрібнопухирцевих хрипів та/або крепітації);

- лейкоцитоз (більше 10 x 109/л) та/або паличкоядерний зсув (більше 10%).

Перелік та обсяг медичної допомоги на амбулаторно-поліклінічному етапі:

- Діагностичні дослідження та консультації:

1. Клінічне обстеження (обов'язкове - О) - кожні 3 дні.

2. Рентгенографія органів грудної клітки у 2-х проекціях (О) - двократно (перед початком та після закінчення лікування).

3. Лабораторне обстеження (загальний аналіз крові (О) - двократно (перед початком та після закінчення лікування); бактеріологічне дослідження мокроти (факультативне - Ф) однократно (перед початком лікування).

4. Консультація пульмонолога (Ф) та лікаря по профілю супутньої патології (Ф) - за необхідністю.

- Лікувальні заходи:

1. Антибактеріальна терапія (пероральний прийом препаратів протягом 7-10 днів)

- для хворих I групи препарати вибору: амоксицилін або кларитроміцин; альтернативні препарати: доксициклін.

- для хворих II групи препарати вибору: амоксицилін/клавуланова або цефуроксиму аксетил; альтернативні препарати: кларитроміцин або моксифлоксацин.

2. Симптоматична терапія - за необхідністю.

Перелік та обсяг медичної допомоги на стаціонарному етапі:

- Діагностичні дослідження і консультації:

1. Клінічне обстеження (О) - щоденно.

2. Рентгенографія органів грудної клітки у 2-х проекціях (О) або томографія (Ф) - перед початком та після закінчення лікування, а також по необхідності.

3. Лабораторне обстеження: загальний аналіз крові (О) - перед початком та після закінчення лікування, а також по необхідності; загальний аналіз сечі (О) та біохімічні дослідження крові (О) - однократно перед початком лікування (при відхиленнях від норми - повторно); бактеріологічне дослідження мокроти та крові (О) - двократно перед початком лікування та по необхідності.

4. Консультація пульмонолога (О) та лікаря по профілю супутньої патології(О) - 2 рази на тиждень та по необхідності. Для хворих IV групи нагляд реаніматолога (О) та пульмонолога (О) щоденно

- Лікувальні заходи:

1. Антибактеріальна терапія (парентеральне застосування препаратів протягом 10-14 днів)

- для хворих III групи препарати вибору: амоксицилін/клавуланова кислота або цефтриаксон в поєднанні чи ні (+) з еритроміцином; альтернативні препарати: левофлоксацин.

- для хворих IV групи препарати вибору: цефтриаксон або амоксицилін/клавуланова кислота в поєднанні з еритроміцином; альтернативні препарати: левофлоксацин в поєднанні з цефтриаксоном.

- При підозрі на P. aeruginosa препарати вибору: ципрофлоксацин в поєднанні цефтазидимом або амікацином; альтернативні препарати: цефтазидим в поєднанні з амікацином або меропенем.

2. Патогенетична та симптоматична терапія - в залежності від клініко-рентгенологічних або лабораторних проявів захворювання.

Критерії ефективності лікування

Оцінку ефективності антибактеріальної терапії препаратами вибору необхідно проводити через 48-72 год. від початку лікування. Основний критерій ефективності - зменшення вираженості інтоксикації та зниження температури тіла хворого, відсутність ознак дихальної недостатності. Якщо на початку лікування у пацієнта були відсутні ці прояви захворювання, слід орієнтуватися на його загальний стан та показники загального клінічного аналізу крові (кількість лейкоцитів, ШОЕ). За наявності позитивної динаміки наведених показників продовжують призначену антибактеріальну терапію. Якщо у пацієнта зберігаються висока лихоманка та інтоксикація або симптоматика прогресує, то лікування слід вважати неефективним, антибактеріальний засіб замінити на інший (альтернативні антибіотики).

Середня тривалість лікування в залежності від тяжкості перебігу та етіології захворювання складає від 7-10 до 14-21 дня.

Очікувані результати - одужання (відсутність будь-яких проявів захворювання) або покращання (суттєве зменшення вираженості клініко-рентгенологічних або лабораторних ознак захворювання - для хворих III-IV групи).

Медична реабілітація здійснюється паралельно з лікуванням. При легкому і неускладненому перебігу пневмонії реабілітація може проводитися вдома з забезпеченням лікарського спостереження і кваліфікованого лікування. Госпітальний етап обов'язковий для хворих пневмонією тяжкого перебігу, з ускладненнями, для ослаблених хворих, осіб літнього і старечого віку.

Доцільно виділяти наступні реабілітаційні групи: пацієнти в стані повного клінічного видужування; хворі з залишковими проявами пневмонії у вигляді неповністю розсмоктаного інфільтрату або з вогнищевим пневмофіброзом; хворі з залишковими астеноневротичними порушеннями; хворі на хронічний бронхіт, ХОЗЛ та БА, які перенесли пневмонію.

В залежності від показань цим хворим слід призначати різні фізіотерапевтичні методи (високочастотну терапію, аплікації парафіну, озокеріту, пелоїдотерапію), клімато-, водо- або бальнеотерапію, лікувальну фізкультуру, масаж грудної клітки та інше.

Диспансерне спостереження за реконвалесцентами повинно тривати не менш 12 місяців. Хворі на хронічний бронхіт, ХОЗЛ та БА, які перенесли пневмонію, підлягають безтерміновому диспансерному спостереженню.

Директор Департаменту організації та
розвитку медичної допомоги населенню Р.О.Моісеєнко

( Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим на хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ) I стадії виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )

( Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим на хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ) II стадії виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )

( Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим на хронічне обструктивне (ХОЗЛ) захворювання легенів III стадії виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )

( Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим на хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ) IV стадії виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 555 від 27.06.2013 )