Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
14.10.2008 N 772

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
31 грудня 2008 р. за N 1323/16014

Про затвердження Інструкції про організацію
виконання Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби безпеки України

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки
N 624 від 25.09.20
09
N 710 від 03.11.20
09
N 494 від 16.09.20
10
N 635 від 15.12.20
10
N 163 від 22.04.20
13 )

Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" ( 2232-12 ) та Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27 грудня 2007 року N 1262, наказую:

1. Затвердити Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (далі - Інструкція), що додається.

2. Начальникам підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, керівникам навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладів, установ Служби безпеки України та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України організувати вивчення Інструкції особовим складом та суворо дотримуватися її вимог у практичній діяльності.

3. Начальнику Управління роботи з особовим складом забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. З цим наказом ознайомити особовий склад Служби безпеки України.

Т.в.о. Голови Служби В.Наливайченко

Затверджено
Наказ Служби безпеки України
14.10.2008 N 772

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
31 грудня 2008 р. за N 1323/16014

Інструкція
про організацію виконання Положення
про проходження військової служби
військовослужбовцями Служби безпеки України
( 1262/2007 )

I. Загальні засади

1.1. Ця Інструкція визначає механізм реалізації вимог Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України ( 1262/2007 ) (далі - Положення).

1.2. Застосування вимог Положення ( 1262/2007 ) до військовослужбовців здійснюється рішеннями начальників, яким надано таке право Положенням і наказами Служби безпеки України. Ці рішення оформляються наказами по особовому складу, які підписуються керівництвом Служби безпеки України або керівниками підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладів, установ Служби безпеки України та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України (далі - органи, підрозділи, заклади, установи).

У разі тимчасової відсутності зазначених начальників рішення з питань проходження військової служби приймаються особами, на яких покладено або за якими посадовими обов'язками передбачено тимчасове виконання обов'язків за цими посадами.

1.3. На військовослужбовців, які подаються до присвоєння військового звання (пониження у військовому званні, позбавлення військового звання, поновлення у військовому званні), призначення на посади (крім призначення на рівні посади без зміни профілю службової діяльності) або звільнення з військової служби, в органах, підрозділах, закладах, установах Служби безпеки України оформляються подання на бланках (додатки 1-5 до цієї Інструкції), які підписуються їх прямими начальниками та направляються в порядку підпорядкування через підрозділи кадрового забезпечення для прийняття рішення начальниками, зазначеними в пункті 1.2 цієї Інструкції. Зазначені подання готуються підрозділами, в яких проходять військову службу вказані військовослужбовці (крім подань до призначення на посади в інші органи, підрозділи, заклади, установи та їх структурні підрозділи, які готуються цими органами, підрозділами, закладами, установами та їх структурними підрозділами за погодженням з прямими начальниками військовослужбовців). Організаційно-методичне забезпечення їх підготовки здійснює Управління роботи з особовим складом. ( Абзац перший пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

У поданнях щодо призначення на посади, присвоєння чергового військового звання, пониження у військовому званні, позбавлення військового звання, поновлення у військовому званні, присвоєння достроково чергового військового звання зазначається стисла характеристика ділових та моральних якостей військовослужбовця, професійна підготовленість, стан справ на ділянці роботи, за яку відповідає, досягнуті результати. ( Абзац другий пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

При переміщенні в інший орган, підрозділ, заклад, установу в поданнях також зазначаються підстави для цього, у тому числі й висновок військово-лікарської комісії (якщо військовослужбовець подається до переміщення за станом його здоров'я або сімейними обставинами у зв'язку зі станом здоров'я членів його сім'ї).

У разі оформлення подання до звільнення з військової служби зазначається: що стало підставою для оформлення документів до звільнення; коли і ким проведено бесіду про звільнення; чи ознайомлений військовослужбовець із розрахунком вислуги років; його ставлення до звільнення; обставини, що визначають необхідність звільнення за вказаними в поданні підпунктами і пунктами Положення ( 1262/2007 ); право військовослужбовця на носіння військової форми одягу; клопотання про вид заохочення.

Крім того, у поданнях робиться висновок про доцільність вчинення зазначених у цих поданнях дій: призначення на посади; присвоєння військового звання (у тому числі й достроково); пониження у військовому званні; позбавлення військового звання; поновлення у військовому званні; звільнення з військової служби.

Подання, за якими приймаються рішення керівництвом Служби безпеки України, підписуються керівниками органів, підрозділів, закладів, установ, а в департаментах Центрального управління Служби безпеки України - начальниками відповідних самостійних підрозділів. Якщо за результатами службового розслідування уповноваженою посадовою особою в межах її компетенції прийнято рішення про пониження у військовому званні, позбавлення військового звання чи поновлення у військовому званні, підготовка відповідних подань не здійснюється. ( Абзац шостий пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

Безпосередні начальники, яким не надано право підпису подання із зазначених питань, можуть порушувати клопотання про це шляхом подання рапорту в порядку підпорядкування.

У разі прийняття громадян на військову службу за контрактом у Службу безпеки України та заміщення військових посад цивільними особами складаються відповідні висновки згідно з нормативно-правовими актами Служби безпеки України, що регламентують порядок комплектування кадрами органів, підрозділів, закладів і установ Служби безпеки України.

1.4. Безпосередні та прямі начальники військовослужбовця повинні своєчасно, але не пізніше ніж за місяць до досягнення ним граничного віку перебування на військовій службі, подавати подання до звільнення з військової служби (додаток 5 до цієї Інструкції) в запас або у відставку військовослужбовців, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, згідно із Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" ( 2232-12 ). ( Абзац перший пункту 1.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

Клопотання про залишення осіб офіцерського складу на військовій службі понад граничний вік порушується начальниками органів, підрозділів, закладів, установ (на підставі поданих на їх ім'я до 10 жовтня військовослужбовцями, які досягають граничного віку перебування на військовій службі в наступному році, рапортів) один раз на рік шляхом подання в Управління роботи з особовим складом до 1 листопада поточного року персональних списків офіцерів, рекомендованих до залишення на військовій службі понад граничний вік (додаток 6 до цієї Інструкції), для затвердження Головою Служби безпеки України або особою, на яку покладено тимчасове виконання обов'язків за цією посадою (далі - Голова Служби безпеки України). Порушенню клопотання має передувати направлення військовослужбовця на медичний огляд до закладу охорони здоров'я Служби безпеки України для визначення ступеня придатності до військової служби за відповідною графою згідно з Положенням про медичний огляд у Службі безпеки України, затвердженим наказом Центрального управління Служби безпеки України від 26 жовтня 2012 року N 482/ДСК, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 листопада 2012 року за N 1932/22244. ( Абзац другий пункту 1.4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки N 494 від 16.09.2010, N 163 від 22.04.2013 )

Клопотання про залишення осіб рядового, сержантського і старшинського складу на військовій службі понад граничний вік порушується безпосередньо військовослужбовцями шляхом подання в установленому порядку рапортів до 1 листопада на ім'я начальників органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України, яким надано право приймати на військову службу за контрактом зазначених осіб. ( Абзац третій пункту 1.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

Щодо прийнятих рішень про залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік оголошується їм особисто прямими начальниками. В особових справах цих осіб (розділ 10 послужного списку) записується, чиїм рішенням і на який строк вони залишені на службі понад граничний вік.

Військовослужбовцям, стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, начальниками органів, підрозділів, закладів, установ оголошується (під особистий підпис військовослужбовців у листку бесіди, який долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця) про наступне їх звільнення в запас або у відставку.

В органах, підрозділах, закладах, установах Служби безпеки України відповідними підрозділами кадрового забезпечення до 1 січня складаються на наступний рік списки військовослужбовців, у яких закінчується строк контракту і які підлягають атестуванню. Ці списки затверджуються відповідними начальниками органів, підрозділів, закладів, установ.

Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, у разі досягнення ними граничного віку перебування на військовій службі та стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, підлягають звільненню з військової служби за підпунктом "в" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) незалежно від строків укладених контрактів.

1.5. Для отримання дозволу на здобуття першої вищої освіти у вищих навчальних закладах без відриву від служби військовослужбовці подають рапорти у порядку підпорядкування на ім'я прямих начальників, зазначених у пункті 8 Положення ( 1262/2007 ). Дозволом на навчання є відповідні резолюції на цих рапортах, які зберігаються в особових справах військовослужбовців. У рапорті зазначаються військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, займана посада, освіта військовослужбовця, назва навчального закладу, до якого бажає вступити військовослужбовець, напрям підготовки та спеціальність, за якою буде проводитися навчання. ( Абзац перший пункту 1.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

У разі, якщо військовослужбовець висловив бажання здобути ще одну вищу освіту після здобуття базової або повної вищої освіти, він подає рапорт у порядку підпорядкування, в якому додатково вказує відомості щодо строку військової служби та здобуття базової або повної вищої освіти за рахунок державного замовлення.

II. Прийняття на військову службу.
Укладення контракту

2.1. Прийняття громадян на військову службу за контрактом здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" ( 2232-12 ), Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України ( 1262/2007 ), цієї Інструкції та інших нормативно-правових актів Служби безпеки України, що регламентують порядок комплектування кадрами органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України.

2.2. Контракт оформляється на одному аркуші формату А4 з двох сторін. Один примірник контракту після його підписання видається громадянину, який уклав контракт, а другий (з особистим підписом громадянина про отримання одного примірника контракту) долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.

Контракт для прийняття на військову службу не може бути укладено з громадянами, які були звільнені з військової (спеціальної) служби, роботи: за службовою невідповідністю; у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання (спеціального звання чи класного чину) чи позбавлення права займати певні посади; у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем та за аналогічними підставами. ( Абзац другий пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

2.3. Прийняття громадян на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із присвоєнням першого офіцерського звання, військовослужбовців і військовозобов'язаних у званні полковника здійснюється наказами Голови Служби безпеки України, а військовослужбовців і військовозобов'язаних із числа офіцерів у званнях до підполковника включно - наказами першого заступника Голови Служби безпеки України.

Прийняття громадян на військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу (підпункт "г" пункту 11 Положення) ( 1262/2007 ) та продовження їм військової служби за новим контрактом здійснюється наказами заступників Голови Служби безпеки України, начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу.

У разі прийняття громадян призовного віку на військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу (підпункт "а" пункту 10 Положення) ( 1262/2007 ) керівники підрозділів кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ, до яких прийнято таких військовослужбовців, зобов'язані письмово в установленому порядку інформувати про цей факт військовий комісаріат за місцем реєстрації зазначених військовослужбовців для зняття їх з військового обліку.

2.4. Особи офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, можуть перейти на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу лише в добровільному порядку. Якщо при переході на такий вид військової служби в осіб офіцерського складу до досягнення граничного віку перебування на військовій службі залишилося менше 5 років (абзац шостий пункту 13 Положення) ( 1262/2007 ), то строк першого контракту визначається строком, що залишається до досягнення ними встановленого граничного віку перебування на військовій службі. У такому випадку у пункті 5 контракту вказується лише дата початку та закінчення строку контракту.

2.5. Нові контракти укладаються прямим начальником, до повноважень якого віднесено призначення на посади військовослужбовців, які вони займають.

Військовослужбовці перед укладенням нового контракту понад граничний вік перебування на військовій службі направляються для визначення ступеня придатності до військової служби на огляд до військово-лікарських комісій завчасно, з таким розрахунком, щоб висновок про стан здоров'я надійшов до органу, підрозділу, закладу, установи не пізніше ніж за чотири місяці до закінчення строку попереднього контракту.

2.6. Військовослужбовці, які перебувають у довготривалих закордонних відрядженнях, та військовослужбовці, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною та у яких строк контракту продовжено на період перебування у зазначених відрядженнях чи відпустках, своє повернення з них оформляють поданими рапортами, які є підставою для видання відповідних наказів по особовому складу.

Нові контракти з такими військовослужбовцями можуть укладатися, на їх прохання, з дня повернення з відряджень та відпусток на строк, передбачений пунктом 14 Положення ( 1262/2007 ).

2.7. Укладення контракту з військовослужбовцем Служби безпеки України, який досяг граничного віку перебування на військовій службі (абзац шостий пункту 14 Положення ( 1262/2007 ), здійснюється з розрахунку, що останнім днем його військової служби буде день досягнення ним граничного віку перебування в запасі залежно від наявного у нього військового звання. ( Розділ II доповнено новим пунктом 2.7 згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

III. Військові звання

3.1. Військові звання рядового, сержантського і старшинського складу присвоюються в послідовному порядку з урахуванням вимог пунктів 17-25 Положення ( 1262/2007 ) наказами прямих начальників, яким надано право приймати громадян на військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу (абзац другий пункту 2.3 цієї Інструкції).

Особам офіцерського складу, прийнятим за контрактом на військову службу із запасу, до строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування їх у військовому званні в запасі пропорційно до строків вислуги, встановлених пунктом 80 Положення ( 1262/2007 ).

Особам офіцерського складу, поданим до призначення на вищі посади, за якими штатом передбачено вище військове звання, його присвоєння здійснюється з урахуванням вимог пунктів 31 і 32 Положення ( 1262/2007 ) одночасно (одним наказом по особовому складу) з призначенням на посаду та за умови закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.

( Абзац четвертий пункту 3.1 розділу III виключено на підставі Наказу Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

3.2. Перше офіцерське звання особам рядового, сержантського і старшинського складу присвоюється одночасно з прийняттям їх на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з урахуванням вимог пункту 26 і підпункту "в" пункту 27 Положення ( 1262/2007 ) та призначенням на відповідну штатну посаду.

3.3. З метою своєчасного присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям, які займають відповідні штатні посади, подання до присвоєння цих звань надсилаються до підрозділів кадрового забезпечення не пізніше як за 45 діб до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні, а до Управління роботи з особовим складом відповідні подання повинні бути надіслані не пізніше як за місяць до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.

3.4. Про затримку подання до присвоєння чергового військового звання, її підстави та умови повернення до розгляду подання військовослужбовцю оголошується безпосереднім (прямим) начальником під розпис у листі бесіди, який долучається до особової справи. Про прийняте рішення та проведену бесіду інформується Управління роботи з особовим складом шляхом надсилання письмового повідомлення, у якому зазначаються причини затримки подання до присвоєння чергового військового звання.

3.5. Пропозиції щодо присвоєння відповідного військового звання в порядку переатестування (пункт 35 Положення) ( 1262/2007 ) викладаються у висновку про прийняття на військову службу за контрактом, поданні до призначення на посаду або в окремому рапорті.

3.6. Військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні відповідного начальника (крім зазначених у пункті 37 Положення) ( 1262/2007 ), чергове військове звання присвоюється після закінчення встановленого строку вислуги у попередньому званні за умови відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатом за останньою займаною посадою.

3.7. Позбавлення військового звання, пониження у військовому званні на один ступінь, поновлення у попередньому званні осіб рядового, сержантського і старшинського складу (відповідно до пункту 39 Положення) ( 1262/2007 ) здійснюються наказами заступників Голови Служби безпеки України, начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу щодо присвоєння цих звань.

Військовослужбовці, які були понижені у військовому званні, можуть поновлюватися в порядку заохочення у попередньому військовому званні, незалежно від займаної посади, за умови позитивної характеристики:

особи рядового, сержантського і старшинського складу (крім прапорщиків (мічманів), старших прапорщиків (старших мічманів) - не раніше як через 6 місяців із дня пониження;

особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), старші прапорщики (старші мічмани) - не раніше як через один рік із дня пониження.

Поновлення у військовому званні здійснюється наказами начальників, які приймали рішення про пониження у військовому званні, або їх прямими начальниками.

3.8. Наказ про присвоєння військових звань, позбавлення цих звань чи пониження у військових званнях доводиться до військовослужбовців в установленому порядку одразу після його надходження або надходження витягу з цього наказу до відповідного органу, підрозділу, закладу, установи. На підставі цього наказу підрозділ кадрового забезпечення вчиняє відповідні записи в облікових документах військовослужбовців.

3.9. Військовослужбовцям, звільненим з військової служби, але не виключеним зі списків особового складу, чергові військові звання присвоюються з урахуванням вимог пункту 31 Положення ( 1262/2007 ) за посадою, яку вони займали перед звільненням з військової служби.

IV. Призначення на посади
та переміщення по службі

4.1. Військовослужбовці Служби безпеки України призначаються на штатні посади, які передбачені в Службі безпеки України та затверджені відповідними нормативно-правовими актами. Переміщення по службі військовослужбовців Служби безпеки України здійснюється на підставі оформленого відповідного подання (додаток 4 до цієї Інструкції). Прийняття та здавання посади здійснюється у порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України ( 548-14 ).

4.2. Заміщення військових посад цивільними особами і посад з подвійною тарифікацією (які можуть заміщатися як військовослужбовцями, так і цивільними особами (державними службовцями або іншими особами, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України)) визначається окремими нормативно-правовими актами Служби безпеки України.

Призначення на нижчі посади за рахунок вищих відбувається з обов'язковим дотриманням повного або часткового збереження функціонального призначення основних типових посад.

4.3. Призначення військовослужбовців на штатні посади з урахуванням вимог пункту 43 Положення ( 1262/2007 ) здійснюється:

на керівні посади від начальника відділу, завідувача кафедри, їм рівних і вище (крім випадків, коли законодавством України встановлений інший порядок призначення на посади) - наказами Голови Служби безпеки України; ( Абзац другий пункту 4.3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

на інші посади - наказами заступників Голови Служби безпеки України або начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу.

При переміщенні військовослужбовців по службі (з урахуванням пункту 45 Положення ( 1262/2007 ) враховується стан їх здоров'я. ( Пункт 4.3 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

При призначенні військовослужбовців на керівні посади від начальника відділу, прирівняних до такої посади і вище, стан їх здоров'я визначається за результатами медичного огляду. ( Пункт 4.3 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

4.4. Строк тимчасового виконання обов'язків визначається в наказі про покладання на військовослужбовця таких обов'язків.

4.5. У разі потреби термінового заміщення вакантних посад (абзац десятий пункту 43 Положення ( 1262/2007 ) та посад на період відпусток військовослужбовців у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною ці посади можуть заміщатися також цивільними особами (на умовах строкового трудового договору) з дотриманням вимог пункту 4.2 цього розділу.

Вакантною вважається посада, яка є не укомплектованою, а також посада, яку обіймав військовослужбовець, звільнений з військової служби, але не виключений зі списків особового складу. ( Пункт 4.5 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

4.6. Переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або станом здоров'я членів їхніх сімей змінити місце служби (проживання), провадиться відповідно до підпункту "д" пункту 43 Положення ( 1262/2007 ) за їх рапортами в порядку підпорядкування та на підставі медичного висновку про доцільність зміни місця проживання чи потреби догляду за членами сім'ї.

До членів сім'ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. До членів сім'ї також відносяться інші особи, якщо вони постійно проживають разом з військовослужбовцем і ведуть з ним спільне господарство. Таке переміщення може бути проведене й у разі проживання зазначених осіб окремо від сім'ї військовослужбовця.

4.7. Особи офіцерського складу Служби безпеки України, які мають вищу освіту і досвід роботи за фахом, з письмового дозволу начальників відповідних органів, підрозділів, закладів, установ можуть залучатися на умовах сумісництва або погодинної оплати праці до науково-педагогічної чи наукової діяльності на вакантних посадах науково-педагогічного і наукового складу навчальних закладів, наукових та науково-дослідних установ системи Служби безпеки України.

Залучення військовослужбовців до медичної практики здійснюється відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ( 2011-12 ), Основи законодавства України про охорону здоров'я ( 2801-12 ) та інших актів законодавства.

Військовослужбовці, які у вільний від виконання обов'язків військової служби час мають намір займатися викладацькою, науковою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою із спорту, інформують про це начальників відповідних органів, підрозділів, закладів, установ шляхом подання у порядку підпорядкування відповідних рапортів з подальшим (протягом двох робочих днів з дня виникнення відповідних правовідносин) інформуванням про початок здійснення зазначеної діяльності чи практики. ( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

4.8. В органах, підрозділах, закладах, установах до 20 грудня поточного року з урахуванням досягнутих результатів і стану військової дисципліни створюється резерв офіцерського складу для призначення на вищі посади в наступному році (додаток 7 до цієї Інструкції), який затверджується начальником органу, підрозділу, закладу, установи. При цьому визначається, яка робота буде проводитися з кожним офіцером, зарахованим до резерву, з підготовки на конкретну посаду (направлення на курси перепідготовки, підвищення кваліфікації, вивчення кандидата в процесі його оперативно-службової діяльності, під час виконання обов'язків за вищою посадою, проведення індивідуальних бесід із кандидатом тощо).

Порядок формування в Службі безпеки України резерву кандидатів для просування по службі та організація роботи з військовослужбовцями, включеними до цього резерву, визначаються окремим нормативно-правовим актом Служби безпеки України.

Під час переміщення по службі на рівні посади осіб, зарахованих до резерву, у поданнях до призначення (службових характеристиках) зазначається про те, що вони перебували в резерві за попереднім місцем служби.

Під час переміщення військовослужбовців з вищих посад на нижчі (пункт 46 Положення) ( 1262/2007 ) їх прямими начальниками з ними проводиться бесіда, яка оформляється довідкою (рапортом). Довідка (рапорт) долучається до матеріалів особової справи військовослужбовця. Військовослужбовці, які переміщуються на нижчі посади на підставі підпункту "д" пункту 46 Положення, подають відповідний рапорт у порядку підпорядкування.

Наказ про переміщення військовослужбовця на нижчу посаду доводиться до нього в установленому порядку. На підставі цього наказу підрозділи кадрового забезпечення вчиняють відповідні записи в облікових документах військовослужбовця.

4.9. Зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників (пункт 48 Положення) ( 1262/2007 ) - це визначення їх тимчасового службово-посадового становища, коли вони проходять військову службу у підпорядкуванні відповідних начальників, але без призначення на конкретні посади.

Зарахування у розпорядження відповідних начальників (із зазначенням їх конкретних посад) проводиться наказами по особовому складу з обов'язковим визначенням дати початку та закінчення терміну розпорядження та доводиться до відома військовослужбовців, які зараховані в зазначене розпорядження, їх начальниками в установленому порядку. У розпорядження Голови Служби безпеки України зараховуються лише начальники органів, закладів, установ та самостійних підрозділів Центрального управління, які призначаються та звільняються з посад Президентом України за поданням Голови Служби безпеки України; інші начальники, з числа зазначених осіб, зараховуються у розпорядження заступників Голови Служби безпеки України відповідно до розподілу функціональних обов'язків. На підставі цих наказів підрозділи кадрового забезпечення вчиняють відповідні записи в облікових документах військовослужбовця. ( Абзац другий пункту 4.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

Зарахування у розпорядження відповідних начальників за службовою потребою (підпункт "а" пункту 48 Положення) ( 1262/2007 ) допускається тільки стосовно тих військовослужбовців, які закінчили вищий військовий навчальний заклад Служби безпеки України, перед призначенням їх на посаду та тих, які переміщуються по службі з одного органу, підрозділу, закладу, установи до іншого.

Начальники, у розпорядженні яких перебувають військовослужбовці, зобов'язані організовувати їх службову діяльність, здійснювати контроль за нею відповідно до вимог військових статутів Збройних Сил України, Положення ( 1262/2007 ), інших нормативно-правових актів та несуть відповідальність за дотримання встановлених термінів перебування підлеглих у розпорядженні. Вони зобов'язані своєчасно, до закінчення терміну перебування в розпорядженні, ініціювати призначення таких військовослужбовців на відповідні посади чи у разі наявності підстав вживати заходів щодо їх звільнення з військової служби. Рішення щодо подальшого службового використання військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України або його заступників, приймаються відповідно Головою Служби безпеки України або його заступниками за погодженням з ним. Управління роботи з особовим складом здійснює загальний контроль за дотриманням встановлених термінів перебування військовослужбовців Служби безпеки України у розпорядженні відповідних начальників, а стосовно військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, також вносить пропозиції щодо їх подальшого службового використання. ( Абзац четвертий пункту 4.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

На військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні начальника органу, підрозділу, закладу, установи, може покладатися:

виконання окремих обов'язків (завдань), що визначаються функціональними обов'язками на період перебування в розпорядженні, які затверджуються наказом (розпорядженням) по органу, підрозділу, закладу, установі відповідного начальника та доводяться військовослужбовцю під особистий підпис;

тимчасове виконання обов'язків, про що видається відповідний наказ по особовому складу з урахуванням вимог пункту 4.3 цієї Інструкції. Після закінчення строку тимчасового виконання обов'язків такі військовослужбовці мають призначатися на штатні посади відповідно до пунктів 44-46 Положення ( 1262/2007 ).

У разі направлення військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні, на навчання у вищому військовому навчальному закладі Служби безпеки України (або навчальному підрозділі у складі іншого навчального закладу) з відривом від виконання службових обов'язків, він зараховується у розпорядження керівника цього навчального закладу (навчального підрозділу) за службовою потребою згідно з підпунктом "а" пункту 48 Положення ( 1262/2007 ), про що видається відповідний наказ.

4.10. Зарахування військовослужбовців у розпорядження прямих начальників у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів (підпункт "б" пункту 48 Положення) ( 1262/2007 ) здійснюється у разі звільнення їх з посад у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням у Службі безпеки України або її органах, підрозділах, закладах, установах інших організаційних заходів (зміна організаційно-штатної побудови, передислокація, перерозподіл функціональних обов'язків та наявних сил у зв'язку із зміною покладених завдань, здійснення планових та позапланових переміщень військовослужбовців по службі у зв'язку з проведенням загальної ротації кадрів) відповідно до актів законодавства України та нормативно-правових актів чи інших розпорядчих документів Служби безпеки України, якими визначаються мета, зміст та терміни проведення цих заходів. При проведенні організаційних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, разом з організаційно-штатними пропозиціями подаються в установленому порядку пропозиції щодо подальшого використання військовослужбовців, посади яких скорочуватимуться. З військовослужбовцем, якого звільнено з посади у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів та зараховано у розпорядження, начальник, у розпорядження якого він зарахований (з тим, який зарахований у розпорядження Голови Служби безпеки України, Голова Служби безпеки України чи за його дорученням один із його заступників або начальник Управління роботи з особовим складом), проводить бесіду, під час якої ознайомлює його з цим наказом, роз'яснює права та обов'язки, пов'язані з перебуванням у розпорядженні, а також попереджає про те, що у разі, якщо до завершення строку перебування у розпорядженні він не буде призначений на штатну посаду відповідно до пунктів 44-46 Положення ( 1262/2007 ), у встановленому порядку вирішуватиметься питання про можливість його подальшого використання на військовій службі. Результати цієї бесіди оформлюються довідкою (рапортом), яка (який) долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця. ( Абзац перший пункту 4.10 із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки N 494 від 16.09.2010, N 635 від 15.12.2010 )

При комплектуванні вакантних посад в органах, підрозділах, закладах, установах у першу чергу розглядаються питання про призначення на ці посади військовослужбовців, посади яких скорочуються або які зараховані в розпорядження відповідних начальників у зв'язку з проведенням організаційних заходів. Їх призначення на посади здійснюється відповідно до вимог пунктів 1.3, 4.3 цієї Інструкції.

У разі відсутності в органі, підрозділі, закладі, установі рівної посади, яку займав військовослужбовець до зарахування в розпорядження, керівник цього органу, підрозділу, закладу, установи не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку перебування військовослужбовця в розпорядженні організовує через Управління роботи з особовим складом підбір відповідних посад у системі Служби безпеки України з урахуванням його фахової підготовки, досвіду та напряму роботи, результатів попередньої діяльності. Зазначені заходи не проводяться у випадку прийняття посадовою особою, визначеною у пункті 67 Положення ( 1262/2007 ), рішення про задоволення клопотання (поданого рапорту) військовослужбовця, який зарахований у розпорядження, про звільнення з військової служби у Службі безпеки України у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів. ( Абзац третій пункту 4.10 із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки N 494 від 16.09.2010, N 163 від 22.04.2013 )

У разі неможливості призначення військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, на рівну посаду він призначається на нижчу посаду (не більше як на один ступінь), а за його бажанням чи згодою згідно з поданим рапортом - на будь-яку іншу нижчу або підлягає звільненню з військової служби в установленому порядку. Після закінчення строку перебування військовослужбовця у розпорядженні (з урахуванням його продовження відповідно до пункту 4.14 цієї Інструкції, але не пізніше ніж через 6 місяців з дня зарахування у розпорядження відповідного начальника) та у разі прийняття з урахуванням вимог чинного законодавства України, якими встановлено додаткові гарантії соціального захисту для окремих категорій осіб, рішення про неможливість подальшого його службового використання в органах, підрозділах, закладах, установах складається (стосовно тих, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, Управлінням роботи з особовим складом) та затверджується їх керівниками (стосовно тих, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, - Головою Служби безпеки України) висновок, який долучається до матеріалів на звільнення військовослужбовця з військової служби. У зазначеному висновку в обов'язковому порядку зазначаються: ( Абзац четвертий пункту 4.10 із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки N 624 від 25.09.2009, N 494 від 16.09.2010, N 163 від 22.04.2013 )

біографічні дані військовослужбовця (прізвище, ім'я та по батькові, дата народження, стаж військової служби);

остання посада перед зарахуванням у розпорядження з датою призначення на неї;

строк останнього перебування в розпорядженні;

вжиті заходи щодо подальшого службового використання цього військовослужбовця та посадові особи, які брали участь у цих заходах;

результати медичного огляду в разі направлення військовослужбовця до військово-лікарських комісій для визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров'я;

результати вжитих заходів та висновки щодо подальшого службового використання військовослужбовця.

Заходи, передбачені абзацом четвертим цього пункту, стосовно зарахованих у розпорядження військовослужбовців, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, виконуються після виходу їх на службу з урахуванням строку перебування у розпорядженні, що залишився, але не пізніше 3-х місяців з дня їх виходу з відпустки. ( Пункт 4.10 доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 624 від 25.09.2009 )

Висновок, передбачений абзацом четвертим цього пункту, також обов'язково складається стосовно військовослужбовців, які зараховані у розпорядження за підпунктом "є" пункту 48 Положення ( 1262/2007 ). ( Пункт 4.10 доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

4.11. Військовослужбовці Служби безпеки України, яким скасовано допуск до державної таємниці відповідно до чинного законодавства, зараховуються у розпорядження відповідних начальників за підпунктом "є" пункту 48 Положення ( 1262/2007 ) (якщо стосовно них не здійснюється кримінальне провадження). Після завершення терміну перебування у розпорядженні у разі неможливості подальшого їх використання на посадах у системі Служби безпеки України вони підлягають звільненню в установленому порядку з військової служби за однією з підстав, передбачених пунктами 62, 63 Положення, а військовослужбовці, яким допуск до державної таємниці скасовано за наявності обставин, передбачених пунктом 2 частини першої чи пунктом 3 частини другої статті 23 Закону України "Про державну таємницю" ( 3855-12 ), звільняються з військової служби за підпунктами "е" зазначених пунктів Положення. ( Розділ 4 доповнено пунктом 4.11 згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 ) ( Пункт 4.11 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

4.12. У разі розформування органу, підрозділу, закладу, установи та скорочення у зв'язку з цим військових посад військовослужбовці, які займали ці посади, у тому числі військовослужбовці-жінки до надання їм та в період перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та військовослужбовці до надання та в період перебування у відпустці для догляду за дитиною, зараховуються у розпорядження Голови Служби безпеки України чи іншої посадової особи за рішенням Голови Служби безпеки України.

4.13. Звільнення військовослужбовця з посади та зарахування його в розпорядження відповідного начальника провадиться не раніше дня видання наказу по особовому складу про таке звільнення з посади та зарахування в розпорядження, а у разі, якщо таке звільнення з посади здійснюється у зв'язку із проведенням організаційно-штатних заходів - із дня набрання чинності наказом про зміни в штаті або дня, зазначеного в цьому наказі.

4.14. Час перебування військовослужбовця, який перебуває у розпорядженні відповідного начальника, на лікуванні, в щорічній основній, додаткових, творчих, соціальних відпустках та відпустках у зв'язку із хворобою, за сімейними обставинами та з інших поважних причин, продовжує строк цього розпорядження на період перебування військовослужбовця на лікуванні у зазначених відпустках, про що видаються відповідні накази по особовому складу щодо продовження строку перебування в розпорядженні. ( Пункт 4.14 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

4.15. Зарахування військовослужбовця, який уже перебуває в розпорядженні відповідного начальника за однією з підстав, у розпорядження іншого начальника органу, підрозділу, закладу, установи або того ж начальника зі зміною підстави такого зарахування заборонено, крім випадків, які є підставою для зарахування його в розпорядження за підпунктами "в" чи "д" пункту 48 Положення ( 1262/2007 ), а також за підпунктом "б" пункту 48 Положення ( 1262/2007 ) - у разі проведення у період перебування військовослужбовця в розпорядженні відповідного начальника за службовою потребою (підпункт "а" пункту 48 Положення) ( 1262/2007 ) організаційних заходів, в результаті яких скорочена або заміщена іншим військовослужбовцем посада, для заміщення якої планувалось переміщення військовослужбовця до нового місця служби. ( Пункт 4.15 із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки N 494 від 16.09.2010, N 635 від 15.12.2010 )

4.16. Переведення військовослужбовців Служби безпеки України зі Служби безпеки України до Збройних Сил України та інших військових формувань із виключенням зі списків особового складу Служби безпеки України здійснюється за поданими ними в порядку підпорядкування рапортами на ім'я Голови Служби безпеки України.

4.17. У разі наявності фактів, які можуть свідчити про стійке погіршення стану здоров'я військовослужбовця, який перебуває у розпорядженні прямого начальника, він направляється цим начальником (через відповідний підрозділ кадрового забезпечення) на медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров'я. ( Абзац перший пункту 4.17 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

Підрозділи кадрового забезпечення, які здійснюють направлення військовослужбовців на медичний огляд, зобов'язані протягом двох тижнів після закінчення такого огляду отримати його результати, на підставі яких начальники органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України приймають рішення про доцільність подальшого проходження військової служби військовослужбовцями або переміщення по службі на інші посади, виходячи зі стану їх здоров'я.

Військовослужбовці, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час або непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, подаються до звільнення не пізніше місячного строку з дня отримання органом, підрозділом, закладом, установою висновку (постанови) військово-лікарської комісії. ( Пункт 4.17 в редакції Наказу Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

V. Атестування

5.1. Атестування військовослужбовців Служби безпеки України проводиться відповідно до розділу V Положення ( 1262/2007 ) та з метою внесення обґрунтованих рекомендацій керівництву органів, підрозділів, закладів, установ для прийняття ним рішень щодо подальшого проходження військовослужбовцями цих органів, підрозділів, закладів, установ військової служби. Усі рішення щодо кадрового забезпечення приймає начальник органу, підрозділу, закладу, установи відповідно до своїх повноважень, що передбачено військовими статутами Збройних Сил України.

5.2. Військовослужбовці, які подали рапорти на звільнення, а також ті, які підлягають звільненню у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на військовій службі (або в запасі), атестуванню не підлягають.

5.3. Військовослужбовці при переміщенні з вищих посад на нижчі (підпункт "в" пункту 46 Положення) ( 1262/2007 ) перед поданням до такого переміщення підлягають розгляду на атестаційній комісії органу, підрозділу, закладу, установи. У такому самому порядку проводиться атестування військовослужбовців, які подаються до звільнення з військової служби за підпунктами "е" пунктів 62 і 63 Положення (підпункт "в" пункту 51 Положення).

5.4. Атестації складаються та затверджуються посадовими особами згідно зі схемою атестування (додаток 8 до цієї Інструкції).

Складені атестації на військовослужбовців подаються до атестаційних комісій не пізніше ніж за два тижні до засідання цих комісій, на яких будуть атестуватися зазначені військовослужбовці.

5.5. Начальники, які складають атестації, зобов'язані:

а) вивчити встановлений порядок атестування військовослужбовців;

б) всебічно вивчити й оцінити ділові та моральні якості особи, що атестується.

Для цього вони повинні:

проаналізувати й оцінити професійну та спеціальну підготовку, а також конкретні показники роботи військовослужбовця, що атестується; стан справ у органі, підрозділі, закладі, установі, якими він керує, або на ділянці роботи, за яку відповідає;

з'ясувати думку про військовослужбовця своїх заступників та начальника підрозділу кадрового забезпечення;

провести з військовослужбовцем не менше двох бесід (одну - на початку року атестування, другу - безпосередньо перед складанням атестації) з питань проходження ним служби, удосконалення ділових і моральних якостей, професійної підготовки, стилю, методів роботи та надати необхідні рекомендації щодо усунення недоліків, поліпшення особистої підготовки та стану справ на ділянці роботи, за яку він відповідає;

в) на основі всебічного вивчення військовослужбовця, що атестується, визначити зміст атестації та висновку за нею;

г) особисто скласти атестацію на підлеглого та підписати її;

ґ) подати атестацію у порядку підпорядкування для отримання висновків і затвердження.

5.6. При складанні атестацій також мають враховуватися висновки кваліфікаційних комісій, які утворюються в органах, підрозділах, закладах і установах за рішенням їх начальників та діють у встановленому порядку.

5.7. Атестація складається на бланку (додаток 9 до цієї Інструкції). У тексті атестації, який викладається в довільній формі, має бути викладена інформація, яка характеризує військовослужбовця:

готовність до служіння Українському народові;

наполегливість у виконанні службових обов'язків, особиста дисциплінованість, вимогливість до себе та підлеглих;

організованість та вміння визначити головний напрям у роботі, здатність якісно виконувати поставлені завдання, виявляти ініціативу, швидко орієнтуватися й уміло діяти у складних обставинах; схильність до аналізу;

якість керування підлеглими, вміння навчати та виховувати їх; організаторські здібності;

оцінка стану справ в органі, підрозділі, закладі, установі, якими керує військовослужбовець, що атестується (дисципліна, бойова готовність, виконання оперативно-службових завдань тощо), або на ділянці роботи, за яку він відповідає;

рівень професійної підготовки; знання військових статутів, своїх обов'язків за посадою та виконання їх, наявність наукового ступеня і вченого звання, знання іноземних мов; уміння застосовувати отримані знання на практиці; наявність оперативного досвіду, досвіду управлінської діяльності, наставництва тощо;

здатність критично оцінювати свою діяльність, творчо ставитися до справи, наполегливість у виконанні службових обов'язків; авторитет у колективі; вміння зберігати державну таємницю, дотримуватися правил конспірації в роботі;

стан здоров'я і працездатність, а також інші питання, необхідні для характеристики особи, що атестується.

5.8. У висновку за атестацією зазначається, чи відповідає військовослужбовець, що атестується, займаній посаді, а також пропозиції щодо подальшого найбільш доцільного його службового використання, виходячи із професійних, ділових і моральних якостей, досвіду роботи, здібностей і нахилів, а також інтересів справи.

При цьому можуть бути надані такі рекомендації:

про призначення на вищу посаду (на яку й коли);

про направлення на навчання до вищого військового навчального закладу Служби безпеки України, іншого навчального закладу, курси підвищення кваліфікації;

про переміщення на рівну посаду (на яку посаду доцільно перевести та у зв'язку з чим);

про переміщення на іншу роботу - оперативну, слідчу, науково-педагогічну, наукову або іншу (із зазначенням мотивів переведення; на яку посаду і коли);

про переміщення з вищої посади на нижчу (на яку посаду та за якою підставою згідно з пунктом 46 Положення) ( 1262/2007 );

про продовження військової служби за новим контрактом чи залишення на військовій службі понад граничний вік;

про звільнення з військової служби і за якою підставою.

У висновку за атестацією поряд із визначенням відповідності військовослужбовця займаній посаді та викладенням рекомендації про його подальше службове використання може бути зазначено, які недоліки по службі або в особистій поведінці йому необхідно усунути.

Висновок і рекомендації мають випливати з тексту атестації.

5.9. На військовослужбовців, які закінчили з очною формою навчання вищі військові навчальні заклади Служби безпеки України (або навчальний підрозділ у складі іншого навчального закладу), атестації складаються відповідно до вимог пункту 5.4 цієї Інструкції. В атестаціях на цих осіб зазначається також їхня успішність за основними дисциплінами навчального плану, оцінки, отримані на державних іспитах (екзаменах), тема дипломної роботи та її оцінка. У висновку за атестацією дається рекомендація про присвоєння військовослужбовцю першого офіцерського звання та зазначається, на яку посаду його доцільно призначити.

Атестації на військовослужбовців-випускників навчальних закладів Служби безпеки України (або навчального підрозділу у складі іншого навчального закладу), які подаються до присвоєння першого офіцерського звання, складаються на спеціальному бланку (додаток 10 до цієї Інструкції). Атестації на присвоєння першого офіцерського звання атестаційними комісіями не розглядаються.

Атестації на присвоєння першого офіцерського звання на випускників вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України (або навчального підрозділу у складі іншого навчального закладу) затверджуються керівником цього навчального закладу (навчального підрозділу).

Оголошення військовослужбовцям атестацій на присвоєння першого офіцерського звання під час випуску з вищого військового навчального закладу (або навчального підрозділу у складі іншого навчального закладу) проводиться після видання наказу про присвоєння їм офіцерського звання.

5.10. Атестації, складені на військовослужбовців, розглядаються атестаційними комісіями. Атестаційні комісії створюються в органах, підрозділах, закладах, установах Служби безпеки України (у разі потреби - у їх структурних підрозділах від служби та вище).

У Службі безпеки України постійно діє Центральна атестаційна комісія.

Склад Центральної атестаційної комісії визначається наказом Голови Служби безпеки України.

5.11. Атестаційні комісії створюються у складі:

голови - першого заступника (заступника) начальника органу, підрозділу, закладу, установи;

членів - заступників начальника, начальників основних структурних підрозділів, начальника підрозділу кадрового забезпечення органу, підрозділу, закладу, установи;

секретаря - одного з офіцерів органу, підрозділу, закладу, установи (як правило, співробітника підрозділу кадрового забезпечення).

Склад атестаційної комісії (за посадами) оголошується наказом (розпорядженням) начальника відповідного органу, підрозділу, закладу, установи.

За погодженням з начальниками функціональних підрозділів Центрального управління Служби безпеки України до засідань атестаційних комісій органів, підрозділів, закладів, установ у разі потреби запрошуються досвідчені співробітники функціональних підрозділів Центрального управління Служби безпеки України: кадрового забезпечення, правового забезпечення, внутрішньої безпеки та інших. ( Пункт 5.11 доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 710 від 03.11.2009 )

5.12. Атестаційні комісії зобов'язані всебічно вивчити подані атестації, встановити їх відповідність дійсним діловим і моральним якостям військовослужбовців, що атестуються, і дати висновки за ними.

Атестаційні комісії мають право викликати на свої засідання для надання довідок і пояснень як самих військовослужбовців, що атестуються, так і начальників, які склали атестації.

Атестації з висновком про невідповідність займаній посаді, а також атестації, у яких зазначається про наявність у військовослужбовця істотних недоліків, повинні розглядатися з обов'язковим викликом військовослужбовців, що атестуються, на засідання атестаційних комісій.

5.13. Висновки за атестаціями роблять атестаційні комісії та безпосередні начальники військовослужбовців, а також прямі начальники, які затверджують атестації.

Атестаційні комісії та начальники, які розглядають і затверджують атестації, при формулюванні висновків повинні дотримуватися вимог пунктів 5.7 та 5.8 цієї Інструкції.

Атестаційний висновок приймається комісією відкритим голосуванням без присутності того, хто атестується. Рішення приймається більшістю голосів присутніх членів атестаційної комісії. Для проведення засідання комісії необхідна наявність не менше двох третин затвердженого складу атестаційної комісії.

Висновок атестаційної комісії вноситься до протоколу (додаток 11 до цієї Інструкції), який підписується головою, членами і секретарем комісії. З протоколу висновок атестаційної комісії переноситься до атестації із зазначенням посад, військових звань, прізвищ та ініціалів голови, членів і засвідчується секретарем комісії.

5.14. Атестації розглядаються на одному засіданні атестаційної комісії. Повторний розгляд атестації комісією може бути проведено з урахуванням вимог пункту 52 Положення ( 1262/2007 ) за рішенням начальника, який затверджує атестацію.

5.15. Рішення про складення нової атестації на військовослужбовця приймається начальником, який має право затверджувати атестацію, якщо під час атестування було допущено порушення порядку атестування, встановленого Положенням ( 1262/2007 ) та цією Інструкцією.

5.16. Затверджені атестації оголошуються атестованим військовослужбовцям безпосередніми начальниками у 10-денний строк після надходження їх в орган, підрозділ, заклад, установу. Виняток допускається тільки стосовно військовослужбовців, що перебувають у відрядженні, відпустці або на лікуванні, яким затверджені атестації оголошуються одразу ж після повернення в орган, підрозділ, заклад, установу.

Під час оголошення атестації безпосередній начальник проводить з атестованим індивідуальну бесіду, останній ознайомлюється з нею та розписується в атестації і зазначає дату ознайомлення.

5.17. Контроль за реалізацією висновків за атестаціями здійснюється начальниками органів, підрозділів, закладів, установ і підрозділами кадрового забезпечення.

Для забезпечення реалізації атестаційних висновків підрозділи кадрового забезпечення зобов'язані:

на основі рекомендацій, що містяться у висновках за атестаціями, розробляти на міжатестаційний період перспективні плани реалізації атестаційних висновків і створення резерву кандидатів для просування по службі та направлення на навчання;

включати офіцерів, атестованих до призначення на вищі посади, до резерву для призначення на вищі посади на кожний наступний рік, а також повідомляти Управління роботи з особовим складом про кандидатів, рекомендованих для призначення на посади, призначення на які входить до компетенції керівництва Служби безпеки України;

складати контрольні списки офіцерів, атестованих до переміщення на нижчі посади, до переміщення на іншу роботу та до звільнення в запас або у відставку.

5.18. Щороку (у листопаді - грудні) Управлінням роботи з особовим складом, підрозділами кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ розробляються та затверджуються плани і графіки підготовки та проведення планового атестування військовослужбовців, які затверджуються відповідними начальниками органів, підрозділів, закладів, установ.

У планах передбачаються такі заходи: вивчення військовослужбовцями порядку атестування, визначення (уточнення) складу атестаційних комісій та затвердження їх наказами (розпорядженнями) відповідних начальників; проведення занять з начальниками всіх ступенів, офіцерами підрозділів кадрового забезпечення, головами і членами атестаційних комісій з питань атестування; розробка графіка проведення атестування і схеми атестування (Типова схема атестування - додаток 8 до цієї Інструкції), затвердження їх відповідними начальниками, розсилка в підрозділи для використання в роботі та ознайомлення особового складу; обговорення на нарадах керівного складу підготовки й проведення атестування, а також підсумків атестування з постановкою завдань із реалізації атестаційних висновків.

VI. Відпустки

6.1. Надання військовослужбовцям Служби безпеки України відпусток провадиться відповідно до розділу VI Положення ( 1262/2007 ) та чинного законодавства України на підставі поданих ними у встановленому порядку рапортів, погоджених з безпосередніми (прямими) начальниками.

Щорічні основні відпустки військовослужбовцям надаються у терміни, визначені у графіках щорічних основних відпусток військовослужбовців на наступний рік (далі - графік відпусток) з дотриманням вимог щодо забезпечення надійного функціонування органу, підрозділу, закладу, установи Служби безпеки України, підтримання мобілізаційної готовності та розрахунку щомісячного перебування у відпустці не більше 30 відсотків його військовослужбовців. У вищих військових навчальних закладах щомісячні норми надання військовослужбовцям постійного складу чергових відпусток визначаються керівниками навчальних закладів.

Графіки відпусток складаються до 1 грудня у структурних підрозділах (від самостійного сектору і вище) органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України та затверджуються:

Головою Служби безпеки України - для заступників Голови Служби безпеки України, начальників органів, підрозділів, закладів, установ, військовослужбовців, які йому безпосередньо підпорядковані;

начальниками органів, підрозділів, закладів, установ - для підпорядкованого особового складу.

При складанні графіків відпусток враховуються планомірність використання відпусток протягом календарного року, побажання військовослужбовців та виникнення у них права на щорічну основну відпустку більшої тривалості, а також можливе надання інших додаткових щорічних відпусток (соціальні, творчі, у зв'язку з навчанням).

Графіки відпусток оголошуються особовому складу протягом 15 днів від дня їх затвердження. Ознайомлення військовослужбовців, які на момент затвердження графіка відпусток перебувають на лікуванні, у відрядженні чи відпустці, із зазначеним графіком здійснюється після прибуття їх до органу, підрозділу, закладу, установи.

6.2. Щорічна основна відпустка має бути використана протягом календарного року. В особливих випадках з дозволу начальника, визначеного абзацами четвертим, п'ятим пункту 6.1 цього розділу, щорічна основна відпустка за минулий рік (або невикористана її частина) надається в першому кварталі наступного року, якщо раніше її не було надано.

Щорічна основна відпустка на вимогу військовослужбовця переноситься у разі: порушення начальником органу, підрозділу, закладу, установи строку повідомлення про час надання відпустки; несвоєчасної виплати грошового забезпечення за час щорічної основної відпустки.

Щорічна основна відпустка також переноситься на інший період начальником органу, підрозділу, закладу, установи у разі:

захворювання військовослужбовця до початку відпустки (на підставі довідки закладу охорони здоров'я );

набуття права на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами (на підставі медичного висновку);

виконання військовослужбовцем державних або громадських обов'язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи зі збереженням грошового забезпечення;

збігу щорічної основної відпустки з відпусткою у зв'язку з навчанням у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі без відриву від служби чи з відпусткою для лікування у зв'язку з хворобою.

6.3. Військовослужбовцям, які захворіли під час щорічної основної відпустки або щорічної додаткової відпустки, зазначена відпустка продовжується після одужання на кількість невикористаних днів цієї відпустки. Про це вони повідомляють рапортом начальника, визначеного абзацами четвертим, п'ятим пункту 6.1 цього розділу, після закінчення відпустки. До рапорту додається листок непрацездатності.

Військовослужбовцям Служби безпеки України, віднесеним до 1 або 2 категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається додаткова відпустка тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів на рік.

6.4. Про надання військовослужбовцям щорічних основних та додаткових відпусток начальниками, які визначені абзацами четвертим, п'ятим пункту 6.1 цього розділу, видаються накази по особовому складу.

6.5. Постійний контроль за наданням щорічних основних відпусток військовослужбовцям згідно із затвердженими графіками покладається на: начальників, визначених абзацами четвертим, п'ятим пункту 6.1 цього розділу; безпосередніх начальників військовослужбовців; відповідні підрозділи кадрового забезпечення.

6.6. У разі поділу за бажанням військовослужбовця щорічної основної відпустки на дві частини (абзац другий пункту 55 Положення ( 1262/2007 ), основна її частина може надаватися як першою, так і після використання іншої частини такої відпустки.

Військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників, щорічні відпустки надаються поза графіком на підставі поданих ними рапортів за рішенням їх начальників.

6.7. Військовослужбовцям на підставі постанови військово-лікарської комісії про потребу надання їм відпустки для лікування у зв'язку із хворобою чи про звільнення від виконання службових обов'язків наказом по особовому складу надається відпустка для лікування у зв'язку з хворобою.

Тривалість такої відпустки визначається з урахуванням характеру захворювання. Загальний час безперервного перебування військовослужбовця на лікуванні та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою не повинен перевищувати 4-х місяців підряд (крім випадків, коли законодавством передбачено більш тривалі строки перебування на лікуванні).

Після закінчення зазначеного часу безперервного перебування на лікуванні та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою (понад 4 місяці) військовослужбовець підлягає огляду військово-лікарською комісією для вирішення питання про придатність його до військової служби.

6.8. Відкликання військовослужбовців із щорічної основної відпустки (пункт 57 Положення ( 1262/2007 ) здійснюється наказами Голови Служби безпеки України або його заступників.

У разі відкликання військовослужбовця із щорічної основної відпустки в наказі зазначається підстава для відкликання, дата відкликання, тривалість невикористаної частини відпустки у календарних днях, а також у разі наявності інформації - відомості про місце проведення військовослужбовцем відпустки на день відкликання.

6.9. Виключення зі списків особового складу Служби безпеки України у зв'язку зі звільненням у запас або у відставку військовослужбовців, яким щорічна основна відпустка надана при звільненні, здійснюється після закінчення щорічної основної відпустки з урахуванням часу, необхідного для здавання посади. Час для здавання посади визначається начальником органу, підрозділу, закладу, установи і не повинен перевищувати 20 календарних днів.

6.10. Військовослужбовцям, які звільняються з військової служби через службову невідповідність; у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади; у зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням щодо притягнення до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення; у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку; у зв'язку з систематичним невиконанням військовослужбовцем умов контракту, невикористана відпустка з наступним звільненням не надається, а виплачується грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки з розрахунку 1/12 частини тривалості відпустки за кожний повний місяць служби в році звільнення.

6.11. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається військовослужбовцям-жінкам за їх бажанням повністю або частинами, а також і військовослужбовцям-чоловікам у такому самому порядку.

При цьому для надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку військовослужбовцю необхідно надати документ з місця роботи дружини (чоловіка) з підтвердженням факту її (його) виходу на роботу з такої відпустки разом з довідкою про припинення виплати допомоги по догляду за дитиною (із зазначенням дати), виданою органом соціального захисту населення за місцем проживання.

Військовослужбовець, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (з виплатою допомоги по державному соціальному страхуванню) або у відпустці для догляду за дитиною без збереження грошового та матеріального забезпечення тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, має право приступити до виконання службових обов'язків до закінчення такої відпустки. Про достроковий вихід на службу з такої відпустки військовослужбовець повинен завчасно повідомити прямого начальника рапортом у порядку підпорядкування.

6.12. Військовослужбовець, який перебуває у відпустці за сімейними обставинами та з інших поважних причин, може достроково приступити до виконання службових обов'язків. Про це він повідомляє прямого начальника рапортом у порядку підпорядкування. Про вихід військовослужбовця з такої відпустки видається наказ по особовому складу. ( Розділ VI в редакції Наказу Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

VII. Звільнення з військової служби

7.1. Звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби провадиться відповідно до розділу VII Положення ( 1262/2007 ), Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" ( 2232-12 ).

Звільнення з військової служби військовослужбовців, які досягли граничного віку перебування на військовій службі і стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі, здійснюється у плановому порядку. Плани звільнення військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі (у яких закінчується строк залишення на службі понад граничний вік) у наступному році (додаток 12 до цієї Інструкції), складаються до 1 грудня поточного року та затверджуються начальниками, яким надано право звільнення з військової служби відповідних категорій військовослужбовців.

План звільнення з військової служби осіб офіцерського складу затверджується Головою Служби безпеки України. Персональні списки офіцерів для включення до зазначеного плану подаються до Управління роботи з особовим складом одночасно з пропозиціями про залишення осіб офіцерського складу на військовій службі понад граничний вік (абзаци другий і третій пункту 1.4 цієї Інструкції).

Протягом 12 місяців, але не пізніше ніж за 4 місяці до досягнення граничного віку перебування на військовій службі перед поданням військовослужбовців до звільнення з військової служби вони направляються на медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров'я, висновки якого враховуються при визначенні підстав звільнення. ( Абзац четвертий пункту 7.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

На огляд до військово-лікарських комісій з цією метою можуть не направлятися військовослужбовці на їх прохання, про що вони зазначають у поданих рапортах на звільнення.

7.2. Військовослужбовці, які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку зі скороченням штатів (у разі неможливості використання по службі у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) і які не набули права на пенсію за вислугою років, попереджаються начальником органу, підрозділу, закладу, установи про звільнення з військової служби через ознайомлення з висновком, зазначеним у пункті 4.10 цієї Інструкції (шляхом залишення на ньому особистого підпису).

Інформація щодо військовослужбовців, стосовно яких прийнято рішення про звільнення з військової служби у зв'язку зі скороченням штатів, відповідними підрозділами кадрового забезпечення надсилається з урахуванням вимог частини третьої статті 50 Закону України "Про зайнятість населення" ( 5067-17 ) до центрів державної служби зайнятості за місцем фактичного проживання цих військовослужбовців у терміни, визначені чинним законодавством України. ( Абзац другий пункту 7.2 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

У випадках, коли звільнення військовослужбовця з військової служби у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів здійснюється на підставі поданого ним рапорту, заходи, передбачені абзацом першим цього пункту, не проводяться. ( Пункт 7.2 розділу VII доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

7.3. Перед поданням військовослужбовця до звільнення з військової служби уточнюються дані про проходження ним служби, у разі необхідності документально підтверджуються періоди його служби, що підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні й окремо на пільгових умовах, і відповідно до чинного законодавства обчислюється вислуга років на пенсію. Обчислена вислуга років оголошується військовослужбовцю під розпис. Заперечення військовослужбовця щодо розрахунку вислуги років розглядаються відповідними підрозділами кадрового забезпечення, фінансовими та юридичними підрозділами, і за ними приймаються рішення перед поданням військовослужбовця до звільнення з військової служби. Також проводиться уточнення використаних днів щорічної основної відпустки.

7.4. З військовослужбовцями, які звільняються за однією з підстав, передбачених підпунктами "а"-"д", "з", "ї" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) та підпунктами "а"-"д", "и" пункту 63 Положення, перед звільненням із військової служби проводиться не менше двох індивідуальних бесід. ( Абзац перший пункту 7.4 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

Бесіди перед звільненням проводяться:

з особами рядового, сержантського і старшинського складу - прямими начальниками із числа осіб офіцерського складу;

з особами офіцерського складу (крім вищого офіцерського складу) - безпосереднім начальником і начальником органу, підрозділу, закладу, установи чи його заступниками; а в департаментах Центрального управління - безпосереднім начальником і начальником від керівника структурного підрозділу зі статусом управління і вище або його заступником;

з особами вищого офіцерського складу - безпосереднім начальником, а також заступником Голови Служби безпеки України чи за дорученням Голови Служби безпеки України начальником Управління роботи з особовим складом. ( Абзац п'ятий пункту 7.4 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

з військовослужбовцями, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників, - начальником, у розпорядженні якого вони перебувають, чи за його дорученням одним із його заступників, а з військовослужбовцями, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, - Головою Служби безпеки України чи за його дорученням одним із його заступників або начальником Управління роботи з особовим складом. ( Пункт 7.4 розділу VII доповнено новим абзацом шостим згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

До участі в бесідах у разі потреби залучаються співробітники підрозділів кадрового забезпечення, фінансових та юридичних підрозділів.

Якщо під час бесід військовослужбовцями, що звільняються, порушені питання, які не можуть бути вирішені начальниками, що проводять бесіди, останні доповідають їх з викладенням довідкових даних старшому прямому начальнику для прийняття рішення.

Перша бесіда проводиться завчасно перед поданням до звільнення, під час якої роз'яснюються підстави і строки подання до звільнення, пільги та переваги з працевлаштування і матеріально-побутового забезпечення, надаються необхідні роз'яснення з інших питань, встановлюється підрозділ Центрального управління, регіональний орган Служби безпеки України чи військовий комісаріат для направлення військовослужбовця на військовий облік та місце його проживання після звільнення, з'ясовуються прохання військовослужбовця.

При цьому з військовослужбовцем обговорюються питання перебування його в запасі, керівництвом органу, підрозділу, закладу, установи визначається вид запасу.

З військовослужбовцями, які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на військовій службі, перша бесіда проводиться під час оголошення їм рішення про неможливість залишення на військовій службі (абзац п'ятий пункту 1.4 цієї Інструкції). ( Абзац десятий пункту 7.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

Друга бесіда проводиться безпосереднім начальником перед надсиланням подання до звільнення, під час якої надаються відповіді на запитання і прохання, висловлені військовослужбовцем під час першої бесіди, уточнюються підстави звільнення з урахуванням висновку військово-лікарської комісії та інші питання, пов'язані зі звільненням.

Зміст проведених бесід відображається в листках бесід, що підписуються начальниками, які проводили бесіди, та військовослужбовцем, що звільняється. Листки бесід долучаються до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.

У разі відмови військовослужбовця підписати листок бесіди його підписує начальник, який проводив бесіду, та особи, присутні під час бесіди, із зазначенням факту відмови.

7.5. З військовослужбовцями, які звільняються з військової служби за підставами, передбаченими підпунктами "е"-"ж", "и", "і" пункту 62 Положення та підпунктами "е"-"з" пункту 63 Положення, бесіди, передбачені пунктом 7.4 цієї Інструкції, не проводяться. ( Абзац перший пункту 7.5 із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки N 494 від 16.09.2010, N 163 від 22.04.2013 )

Зміна підстав звільнення такого військовослужбовця на будь-яку іншу підставу за ініціативою військовослужбовця не допускається.

7.6. Подання до звільнення військовослужбовця з військової служби за підпунктом "є" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) та підпунктом "є" пункту 63 Положення та виключення його зі списків особового складу здійснюється після отримання органом, підрозділом, закладом, установою копії вироку суду, що набрав законної сили, з дня, указаного у вироку суду про початковий строк відбуття покарання.

Подання до звільнення військовослужбовця з військової служби за підпунктом "ж" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) та підпунктом "ж" пункту 63 Положення та виключення його зі списків особового складу здійснюється з дня підписання наказу про позбавлення військового звання в дисциплінарному порядку.

Подання до звільнення військовослужбовця з військової служби за підпунктом "і" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) та підпунктом "з" пункту 63 Положення та виключення його зі списків особового складу здійснюються протягом трьох робочих днів з дня отримання Службою безпеки України копії судового рішення, яке набрало законної сили, відповідно до якого військовослужбовця притягнуто до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення. ( Пункт 7.6 розділу VII доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

7.7. Військовослужбовці, засуджені за скоєння необережних злочинів, яким за вироком суду призначене покарання, не пов'язане з позбавленням чи обмеженням волі, або ті з них, яких звільнено від відбування покарання з випробуванням, у виняткових випадках можуть на їх прохання бути залишені на військовій службі за рішенням Голови Служби безпеки України.

( Абзац другий пункту 7.7 розділу VII виключено на підставі Наказу Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

Клопотання щодо прийняття рішення про залишення таких військовослужбовців на військовій службі подаються за підпорядкованістю начальниками органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України. При цьому враховуються потреба у таких фахівцях, їх ділові, професійні, особисті якості, їхнє ставлення до попередньої служби, придатність до неї за станом здоров'я, наявність державних і відомчих нагород.

7.8. Звільнення з військової служби за підпунктами "б" (у частині, що стосується звільнення у зв'язку з обмеженою придатністю до військової служби за станом здоров'я), "д", "з" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ), підпунктами "а", "б" (у частині, що стосується звільнення у зв'язку з обмеженою придатністю до військової служби за станом здоров'я), "д" пункту 63 Положення здійснюється на підставі поданих військовослужбовцями рапортів. В інших випадках подання таких рапортів не є обов'язковим.

Військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби за станом здоров'я у запас, за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням і подають відповідні рапорти, можуть відкликати ці рапорти до моменту підписання наказу про звільнення з військової служби на підставі поданого у порядку підпорядкування мотивованого нового рапорту. У разі задоволення цього рапорту такі військовослужбовці продовжують військову службу в тому самому органі, підрозділі, закладі, установі.

7.9. Наказ про накладення на військовослужбовців дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, виданий посадовими особами у межах дисциплінарних повноважень, є підставою для оформлення документів, необхідних для видання наказу по особовому складу про таке звільнення.

З метою своєчасного виконання вимог статті 96 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України ( 551-14 ) щодо негайного виконання дисциплінарного стягнення, яке накладено на військовослужбовців у вигляді звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у день надходження письмового повідомлення про накладення такого дисциплінарного стягнення начальником органу, підрозділу, закладу, установи оголошується військовослужбовцю про накладення стягнення та проводиться з ним бесіда. Під час бесіди надаються необхідні роз'яснення і поради, доводиться вислуга років, розрахована підрозділом кадрового забезпечення, визначається військовий комісаріат за вибраним місцем мешкання для направлення на військовий облік.

Видання наказу по особовому складу щодо звільнення з військової служби військовослужбовців за службовою невідповідністю здійснюється на підставі наказу про накладення такого стягнення.

Військовослужбовець після звільнення з військової служби за службовою невідповідністю направляється військовим комісаріатом, у якому він перебуває на обліку, на медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Військовослужбовці, засуджені до позбавлення волі, які подаються до звільнення за підпунктом "є" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) або підпунктом "є" пункту 63 Положення, на огляд до військово-лікарських комісій не направляються. Військовослужбовці, які подаються до звільнення за підпунктом "і" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) або підпунктом "з" пункту 63 Положення, на медичний огляд також не направляються. ( Абзац п'ятий пункту 7.9 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

7.10. Підставою для звільнення військовослужбовців із військової служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту з їх боку (підпункт "и" пункту 62 Положення) ( 1262/2007 ) може бути неналежне їх ставлення до виконання службових обов'язків, про що свідчить накладення на них протягом року двох і більше дисциплінарних стягнень, які на момент звільнення залишаються незнятими.

На вказаних осіб поширюється порядок направлення на медичний огляд, визначений для осіб, які звільнені з військової служби за службовою невідповідністю.

7.11. Підставою для звільнення військовослужбовця з військової служби за підпунктом "ї" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) або підпунктом "и" пункту 63 Положення є інформація (відповідного підрозділу кадрового забезпечення - на підставі матеріалів особової справи військовослужбовця чи поданий військовослужбовцем рапорт) про перебування такого військовослужбовця у безпосередньому підпорядкуванні близькій особі та відсутність у системі Служби безпеки України відповідних вакантних посад чи відмова військовослужбовця від призначення на наявні вакантні посади.

Пошук та підбір відповідних вакантних посад в системі Служби безпеки України організовуються через Управління роботи з особовим складом з урахуванням фахової підготовки, досвіду та напряму роботи, результатів попередньої діяльності військовослужбовця. ( Розділ VII доповнено новим пунктом 7.11 згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

7.12. Військовослужбовець, стосовно якого прийнято рішення про дострокове розірвання контракту, має право оскаржити це рішення у встановленому чинним законодавством порядку. Оскарження не припиняє виконання рішення. У разі визнання рішення про дострокове розірвання контракту (звільнення) незаконним військовослужбовець поновлюється на посаді, яку займав до звільнення, або на рівній посаді.

7.13. Військовослужбовці, які звільняються з військової служби і яким надається право вибору однієї з підстав звільнення (абзац другий пункту 64 Положення) ( 1262/2007 ), подають у порядку підпорядкування рапорт із зазначенням у ньому конкретної підстави звільнення.

Військовослужбовці, визнані військово-лікарськими комісіями обмежено придатними до військової служби, подаються до звільнення з військової служби за станом здоров'я (підпункт "б" пункту 62 Положення ( 1262/2007 ) та підпункт "б" пункту 63 Положення) за їх бажанням (ініціативою).

7.14. У поданні до звільнення в запас або у відставку зазначаються пропозиції щодо заохочення військовослужбовця, що позитивно характеризується і відзначився (оголошення подяки, нагородження грамотою, цінним подарунком, грошовою премією, відомчою нагородою тощо), а також про надання йому права носіння військової форми одягу з урахуванням вимог пункту 68 Положення ( 1262/2007 ). ( Пункт 7.13 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 635 від 15.12.2010 )

7.15. Наказ про звільнення військовослужбовця у запас або у відставку оголошується йому особисто його прямим начальником. ( Абзац перший пункту із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

Виключення військовослужбовців, які звільнені з військової служби, зі списків особового складу проводиться на підставі відповідного наказу з урахуванням часу на здавання посади.

7.16. Після видання наказу по особовому складу про звільнення військовослужбовця із військової служби підстави звільнення (пункти 62 і 63 Положення) ( 1262/2007 ) зміні не підлягають, якщо під час звільнення не допущено порушення чинного законодавства і не виявлено нових обставин, пов'язаних зі звільненням.

7.17. Виключення зі списків особового складу Служби безпеки України військовослужбовців, які померли, загинули або в установленому порядку оголошені безвісно відсутніми чи померлими (пункт 66 Положення) ( 1262/2007 ), здійснюється наказами по особовому складу начальників, яким надано право видавати накази по особовому складу, із дня смерті на підставі свідоцтва про смерть або дати оголошення їх безвісно відсутніми чи померлими, зазначеної у відповідному документі.

VIII. Особливості проходження військової
служби військовослужбовцями, відрядженими
до державних органів, установ і організацій

8.1. Після видання наказу Голови Служби безпеки України про відрядження військовослужбовця до державного органу, установи або організації до цього органу (установи або організації) надсилається письмове повідомлення про відрядження військовослужбовця та довідка, у якій викладено його біографічні дані та періоди трудової діяльності (військової служби), а відрядженому військовослужбовцю відповідними підрозділами кадрового забезпечення, фінансовими та господарськими підрозділами видаються довідки про всі види грошових виплат, вислугу років, наявність пільг, перебування на квартирному обліку тощо.

Про зміни свого посадового становища в державному органі (установі, організації), до якого відряджений військовослужбовець, він у 10-денний строк зобов'язаний письмово повідомити Управління роботи з особовим складом із доданням витягу з наказу відповідного органу (установи, організації) про переміщення.

8.2. Після закінчення строку дії контракту у військовослужбовців, відряджених до державного органу, установи або організації, їх військова служба може бути продовжена (за згодою сторін) за новим контрактом, укладеним з дотриманням вимог пункту 2.3 цієї Інструкції.

8.3. Відрядженим військовослужбовцям чергові військові звання присвоюються з урахуванням вимог пунктів 24, 29-31 Положення ( 1262/2007 ) за клопотанням керівників відповідних державних органів, установ і організацій.

8.4. У разі прийняття керівником відповідного державного органу (установи, організації) рішення про закінчення роботи в державних органах, установах і організаціях військовослужбовці наказами цього органу (установи, організації) відряджаються в розпорядження Голови Служби безпеки України з поданням на них службових характеристик.

У разі потреби Служба безпеки України має право відкликати відряджених військовослужбовців із відповідного органу, установи або організації.

Відряджені військовослужбовці, які досягли граничного віку перебування на військовій службі і стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, відкликаються із відповідного органу, установи або організації і підлягають звільненню у встановленому порядку. Про таке рішення повідомляються вказані органи, установи або організації. ( Пункт 8.4 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

IX. Особливості проходження
військової служби у воєнний час

Порядок роботи з військовослужбовцями, присвоєння їм військових звань, призначення на посади, атестування, надання відпусток та звільнення з військової служби у воєнний час, встановлений розділом X Положення ( 1262/2007 ) й іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на воєнний час.

Начальник Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України В.Туріца

Додаток 1
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                             ПОДАННЯ
до ____________ військового(му) звання(ні)
(позбавлення, пониження у, поновлення у)

 _________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, особистий номер,

_________________________________________________________________
займана посада та з якого часу, військове звання та посадовий
оклад за посадою)

Подається до позбавлення (пониження, поновлення) військового

звання ___________________________________________________________
(найменування військового звання)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Дата народження _________________________________________________

Військове звання присвоєно ______________________________________
(коли, яким наказом)
Освіта:
а) цивільна _____________________________________________________
б) військова (спеціальна) _______________________________________
Військова служба ________________________________________________
_________________________________________________________________
Висновок за останньою атестацією за 20___ рік ___________________
_________________________________________________________________

                       Підстави до подання

                                                   (зворотний бік)

 Начальник _______________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

                   Висновки прямих начальників

 _________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

 "____" ____________20___ року

 _________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

 "____" ____________20___ року

                       Рішення за поданням

 _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

( Додаток 2 до Інструкції виключено на підставі Наказу Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

Додаток 2
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                             ПОДАННЯ
до присвоєння чергового військового звання

__________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, особистий номер,
__________________________________________________________________
займана посада та з якого часу, військове звання
__________________________________________________________________
та посадовий оклад за посадою)

Подається до присвоєння чергового військового звання ____________
__________________________________________________________________
(найменування військового звання)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Дата народження: ________________________________________________

Військове звання присвоєно ______________________________________
(коли, яким наказом)

Освіта: а) цивільна _____________________________________________
б) військова (спеціальна) _______________________________

Військова служба: _______________________________________________
__________________________________________________________________

Висновок за останньою атестацією за 20__ рік: ___________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

                       ПІДСТАВИ ДО ПОДАННЯ

                                                     Зворотний бік

 Начальник _______________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"___" __________ 20__ року

                   ВИСНОВКИ ПРЯМИХ НАЧАЛЬНИКІВ

__________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

 "___" __________ 20__ року
__________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"___" __________ 20__ року

                       РІШЕННЯ ЗА ПОДАННЯМ
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

( Додаток 2 до Інструкції в редакції Наказу Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

Додаток 3
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                             ПОДАННЯ
до присвоєння чергового військового
звання достроково

 _________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, особистий номер,

_________________________________________________________________
займана посада та з якого часу, військове звання та посадовий
оклад за посадою)

Подається до присвоєння чергового військового звання ____________

(достроково)
_________________________________________________________________
(найменування військового звання)
_________________________________________________________________

Дата народження _________________________________________________

Військове звання присвоєно ______________________________________
(коли, яким наказом)
Освіта:
а) цивільна _____________________________________________________
б) військова (спеціальна) _______________________________________
Військова служба ________________________________________________

Висновок за останньою атестацією за 20___ рік ___________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

                       Підстави до подання

                                                   (зворотний бік)

 Начальник _______________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

                   Висновки прямих начальників

 _________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

_________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

                       Рішення за поданням

 _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Додаток 4
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                             ПОДАННЯ
до призначення

 _________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, особистий номер,

_________________________________________________________________
займана посада та з якого часу, військове звання та посадовий
оклад за посадою)

Подається до призначення на посаду ______________________________
(найменування посади,
_________________________________________________________________
військове звання та посадовий оклад за посадою)

Дата народження _________________________________________________

Військове звання присвоєно ______________________________________
(коли, яким наказом)
Освіта:
а) цивільна _____________________________________________________
б) військова (спеціальна) _______________________________________
Військова служба ________________________________________________
_________________________________________________________________
Висновок за останньою атестацією за 20___ рік ___________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

                       Підстави до подання

                                                   (зворотний бік)

 Начальник _______________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

Висновки прямих начальників

_________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

_________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

                       Рішення за поданням

 _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

( Додаток із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 494 від 16.09.2010 )

Додаток 5
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                             ПОДАННЯ
до звільнення з військової служби

 _________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, особистий номер,

_________________________________________________________________
займана посада та з якого часу, військове звання та посадовий
оклад за посадою)

Подається до звільнення з військової служби _____________________
(в запас
_________________________________________________________________
Служби безпеки України, Збройних Сил України, у відставку)

за підпунктом _________ пункту ________ Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України
_________________________________________________________________

Дата народження _________________________________________________

Військове звання присвоєно ______________________________________
(коли, яким наказом)
Освіта:
а) цивільна _____________________________________________________
б) військова (спеціальна) _______________________________________
Військова служба ________________________________________________
_________________________________________________________________

Вислуга років на "___"___________ 20___ року:
календарна ________________ (у тому числі навчання у ВНЗ ______),
у пільговому обчисленні ___________, загальна __________________,
трудовий стаж ____________, загальний трудовий стаж _____________

Висновок за останньою атестацією за 20___ рік ___________________
_________________________________________________________________
Ступінь придатності до військової служби ________________________
(висновок ВЛК, номер і дата
_________________________________________________________________
свідоцтва про хворобу або довідки)

Підлягає направленню на військовий облік ________________________
(найменування
_________________________________________________________________
підрозділу Центрального управління,

_________________________________________________________________
регіонального органу Служби безпеки України,
районного (міського) комісаріату)

У воєнний час може бути призначений на посаду ___________________
Забезпеченість житловою площею __________________________________
(адреса, житлова площа,
_________________________________________________________________
кількість кімнат та кількість зареєстрованих
за цією адресою осіб)

                                    (зворотний бік першого аркуша)

                       Підстави до подання

     Коли   і   ким   проведено   бесіду  про  звільнення,  мотиви
звільнення; особливі мотиви та підстави у разі звільнення за
підпунктами "г"-"ж", "и"-"ї" пункту 62 Положення, підпунктами "а",
"г"-"и" пункту 63 Положення; чи ознайомлений військовослужбовець з
розрахунком вислуги років; його ставлення до звільнення;
клопотання про надання права носіння військової форми одягу;
пропозиції щодо заохочення

Начальник _______________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

                   Висновки прямих начальників

 _________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

_________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

     З поданням   до   звільнення  ознайомлений.  Зобов'язуюсь  не
розголошувати відомостей, які стали мені відомі по службі.

 _________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

                                    (зворотний бік другого аркуша)

                             ВИСНОВОК
підрозділу кадрового забезпечення
інстанції, що видає наказ

 _________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

"____" ____________20___ року

                       Рішення за поданням

 _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Додаток: ________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

( Додаток 5 до Інструкції із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки N 163 від 22.04.2013 )

Додаток 6
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                              СПИСОК

офіцерів ______________________________________,
(найменування органу, підрозділу, закладу, установи)

 яких відповідно  до  пункту 7  Положення  доцільно  залишити  на
військовій службі понад граничний вік

----------------------------------------------------------------------
| N | Військове | Дата | Вислуга | Ступінь |До якого| Примітки |
|з/п| звання, |народ-| років на |придатності| року | |
| | прізвище, |ження |01.01.20__.:| до |пропону-| |
| | ім'я та по | |календарна, | військової| ється | |
| | батькові, | | пільгова, | служби |залишити| |
| | займана | | навчання у | (номер і | на | |
| | посада | | ВНЗ, | дата | службі | |
| | | | трудовий | свідоцтва,| | |
| | | | стаж, | довідки | | |
| | | | загальна | або | | |
| | | | | постанови | | |
| | | | | про | | |
| | | | | хворобу) | | |
|---+------------+------+------------+-----------+--------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|--------------------------------------------------------------------|
| Приклад заповнення|
|--------------------------------------------------------------------|
|Вищі офіцери |
|--------------------------------------------------------------------|
| 1 | Герой | 1942 | кал. - | Придатний | 2012 | Доктор |
| | України | |34р.04м.19д.| до | |юридичних |
| | генерал- | | заг. - |військової | | наук |
| | майор | |34р.04м.19д.| служби, | | |
| | Юрченко | | | N 19 від | | |
| | Михайло | | |10.11.2001.| | |
| | Гнатович, | | | | | |
| |проректор з | | | | | |
| | наукової | | | | | |
| | роботи | | | | | |
|--------------------------------------------------------------------|
| Старші офіцери у званні полковника |
|--------------------------------------------------------------------|
| 2 | Полковник | 1947 | кал. - | Придатний | 2007 |Заслужений|
| |Бойко Сергій| |18р.03м.14д.| до | | юрист |
| | Іванович, | | піл. - |військової | | України |
| | заступник | |00р.07м.05д.| служби, | | |
| | декана | | нав. - | N 23 від | | |
| |факультету | |02р.06м.00д.|15.11.2001.| | |
| | N 2 | | заг. - | | | |
| | | |21р.04м.19д.| | | |
|--------------------------------------------------------------------|
| Старші офіцери у званнях майора, підполковника |
|--------------------------------------------------------------------|
| 3 |Підполковник| 1952 | кал. - | Придатний | 2007 | Кандидат |
| | Коваленко | |30р.01м.05д.| до | |юридичних |
| | Петро | | нав. - |військової | | наук |
| | Семенович, | |02р.04м.10д.| служби, | | |
| | завідуючий | | заг. - | N 29 від | | |
| | кафедрою | |32р.05м.15д.|19.11.2001.| | |
| | філософії | | | | | |
| |факультету | | | | | |
| | N 1 | | | | | |
|--------------------------------------------------------------------|
| Молодші офіцери |
|--------------------------------------------------------------------|
| 4 | Капітан | 1957 |кал. - | Придатний | 2007 | |
| | Іванов | |17р.01м.05д.| до | | |
| | Геннадій | |тр.ст.- |військової | | |
| |Опанасович, | |10р.04м.10д.| служби, | | |
| | начальник | |заг.тр.ст. -| N 19 від | | |
| | курсу | |27р.05м.15д.|10.11.2001.| | |
| |факультету | | | | | |
| | N 1 | | | | | |
----------------------------------------------------------------------

 Начальник _______________________________________________________
(органу, підрозділу, закладу, установи)

_________________________________________________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

 "____"___________20___ року

Додаток 7
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ

___________________________
(посада)

___________________________
(військове звання,
підпис, прізвище)

                              РЕЗЕРВ
офіцерського складу для призначення
на вищі посади у 20___році

             _______________________________________
(найменування органу, підрозділу,
закладу, установи)

------------------------------------------------------------------------------------------
|Військове звання,| Дата народження, | Висновок за | На яку |Відповідальні| Позначка |
| прізвище, ім'я |освіта, спеціальна| останньою | посаду |за підготовку| про |
| та по батькові, | підготовка, з |атестацією та |планується| кандидата |призначення|
|займана посада і | якого року в | інші | | |(виключення|
| з якого часу | Службі безпеки |характеризуючі| | |зі списку) |
| | України | дані | | |та підстава|
|-----------------+------------------+--------------+----------+-------------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|----------------------------------------------------------------------------------------|
| Приклад заповнення |
| По ___________________________________________ |
| (найменування органу, підрозділу, закладу, установи) |
|----------------------------------------------------------------------------------------|
|Полковник Євко |11.03.1960 р.н., |За 2000 р.: |Заступника|Полковник | |
|Павло Іванович, |КПІ - 1982 р., |ЗПВ*. Гідний |начальника|Скулиш Є.Д., | |
|начальник |Ак. СБУ - 1997 р.,|призначення на|1 управ- |майор | |
|3 відділу |з 1983 р. |посаду |ління |Тройчук Р.Д. | |
|1 управління з | |заступника | | | |
|22.05.99. | |начальника | | | |
| | |управління в | | | |
| | |2003 році. | | | |
|-----------------+------------------+--------------+----------+-------------+-----------|
|Підполковник Гуц |23.07.1963 р.н., |За 2001 р.: |Начальника|Полковник | |
|Петро Семенович, |КДУ - 1982 р., |ЗПВ*. Гідний |1 відділу |Іванов Д.В., | |
|заступник |НА СБУ - 1999 р., |призначення на|1 управ- |майор | |
|начальника |з 1985 р. |посаду |ління |Петров С.П. | |
|3 відділу | |начальника | | | |
|1 управління з | |відділу | | | |
|20.10.2000. | |в 2003 році. | | | |
|-----------------+------------------+--------------+----------+-------------+-----------|
|Капітан Макаров |14.11.1974 р.н., |За 2001 р.: |Начальника|Підполковник | |
|Іван Степанович, |Ак. СБУ - 1998 р.,|ЗПВ*. Гідний |1 сектору |Смирнов Т.О.,| |
|старший |з 1993 р. |призначення на|1 відділу |капітан | |
|оперуповноважений| |посаду |2 управ- |Курко М.А. | |
|2 напрямку | |начальника |ління | | |
|1 відділу | |сектору в | | | |
|2 управління з | |2003 році. | | | |
|03.12.2000. | | | | | |
------------------------------------------------------------------------------------------

 Начальник підрозділу кадрового забезпечення _____________________

_________________________________________________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

"____"___________20___ року

---------------
* - Займаній посаді відповідає.

Додаток 8
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                           ТИПОВА СХЕМА
атестування військовослужбовців
Служби безпеки України

------------------------------------------------------------------
| Найменування | Хто складає | Хто дає |Хто затверджує |
| посади | атестацію | висновок | атестацію |
| | | за атестацією | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|----------------------------------------------------------------|
|По центральному управлінню |
|----------------------------------------------------------------|
|Посади рядового,|Начальник |Начальник |Начальник |
|сержантського і |відділу |відділу, |головного |
|старшинського | |головного |відділу, |
|складу, | |відділу, |служби, |
|офіцерські | |служби, |управління, |
|посади у складі | |управління, |головного |
|сектору | |атестаційна |управління |
| | |комісія служби,| |
| | |управління, | |
| | |головного | |
| | |управління | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Усі офіцерські |Начальник |Начальник |Начальник |
|посади відділів,|відділу |головного |головного |
|які не входять | |відділу, |відділу, |
|до складу | |служби, |служби, |
|сектору, | |управління, |управління, |
|начальник | |атестаційна |головного |
|сектору, | |комісія служби,|управління, |
|заступник | |управління, |департаменту |
|начальника | |головного | |
|відділу | |управління, | |
| | |департаменту | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник |Начальник |Начальник |Начальник |
|відділу |головного |управління, |самостійного |
| |відділу, |головного |головного |
| |заступник |управління, |відділу, |
| |начальника |атестаційна |самостійної |
| |головного |комісія |служби, |
| |відділу, |самостійного |самостійного |
| |самостійної |головного |управління, |
| |служби, |відділу, |самостійного |
| |самостійного |самостійної |головного |
| |управління, |служби, |управління, |
| |головного |самостійного |департаменту |
| |управління, |управління, | |
| |начальник |самостійного | |
| |служби, |головного | |
| |управління, |управління, | |
| |головного |департаменту | |
| |управління, | | |
| |заступник | | |
| |начальника | | |
| |департаменту | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник |Начальник |Атестаційна |Начальник |
|головного |управління, |комісія |самостійного |
|відділу, служби,|заступник |самостійного |управління, |
|управління |начальника |управління, |головного |
| |самостійного |головного |управління, |
| |управління, |управління, |департаменту |
| |головного |департаменту | |
| |управління, | | |
| |департаменту | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Заступник |Начальник |Центральна |Голова Служби |
|начальника |самостійного |атестаційна |безпеки України|
|самостійного |головного |комісія |або особа, на |
|головного |відділу, | |яку покладено |
|відділу, |самостійної | |тимчасове |
|самостійної |служби, | |виконання |
|служби, |самостійного | |обов'язків за |
|самостійного |управління, | |цією посадою |
|управління, |самостійного | | |
|самостійного |головного | | |
|головного |управління, | | |
|управління, |департаменту | | |
|департаменту, у | | | |
|т.ч. перший | | | |
|заступник | | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник |Заступник |Центральна |Голова Служби |
|самостійної |Голови Служби |атестаційна |безпеки України|
|служби, |безпеки України|комісія |або особа, на |
|самостійного | | |яку покладено |
|управління, | | |тимчасове |
|самостійного | | |виконання |
|головного | | |обов'язків за |
|управління, | | |цією посадою |
|департаменту | | | |
|----------------------------------------------------------------|

|По регіональних органах                                         |
|----------------------------------------------------------------|
|Посади рядового,|Начальник |Начальник |Начальник |
|сержантського і |сектору |відділу, |регіонального |
|старшинського | |головного |управління |
|складу, | |відділу, | |
|офіцерські | |служби, | |
|посади у складі | |атестаційна | |
|сектору | |комісія | |
| | |регіонального | |
| | |управління | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Усі офіцерські |Начальник |Начальник |Начальник |
|посади відділів,|відділу |головного |регіонального |
|які не входять | |відділу, |управління |
|до складу | |служби, | |
|сектору, | |атестаційна | |
|начальник | |комісія | |
|сектору, | |регіонального | |
|заступник | |управління | |
|начальника | | | |
|відділу | | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник |Начальник |Атестаційна |Начальник |
|відділу |головного |комісія |регіонального |
| |відділу |регіонального |управління |
| | |управління | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник |Заступник |Атестаційна |Начальник |
|самостійного |начальника |комісія |регіонального |
|відділу, |регіонального |регіонального |управління |
|головного |управління |управління | |
|відділу | | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Заступник |Начальник |Центральна |Голова Служби |
|начальника |регіонального |атестаційна |безпеки України|
|регіонального |управління |комісія |або особа, на |
|управління | | |яку покладено |
| | | |тимчасове |
| | | |виконання |
| | | |обов'язків за |
| | | |цією посадою |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник |Заступник |Центральна |Голова Служби |
|регіонального |Голови Служби |атестаційна |безпеки України|
|управління |безпеки України|комісія |або особа, на |
| | | |яку покладено |
| | | |тимчасове |
| | | |виконання |
| | | |обов'язків за |
| | | |цією посадою |
|----------------------------------------------------------------|
|По вищих військових навчальних закладах і навчальних підрозділах|
| (ввнз) |
|----------------------------------------------------------------|
|Посади |Начальник курсу|Декан |Начальник |
|рядового, | |факультету, |(ректор) ВВНЗ |
|сержантського і | |атестаційна | |
|старшинського | |комісія ВВНЗ | |
|складу, | | | |
|офіцерські | | | |
|посади до | | | |
|начальника курсу| | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Викладач, |Завідуючий |Атестаційна |Начальник |
|старший |кафедрою |комісія ВВНЗ |(ректор) ВВНЗ |
|викладач, | | | |
|доцент, | | | |
|професор, | | | |
|заступник | | | |
|завідуючого | | | |
|кафедрою | | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник курсу,|Декан |Атестаційна |Начальник |
|завідуючий |факультету |комісія ВВНЗ |(ректор) ВВНЗ |
|кафедрою, | | | |
|заступник | | | |
|декана | | | |
|факультету | | | |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Декан |Проректор ВВНЗ |Атестаційна |Начальник |
|факультету | |комісія ВВНЗ |(ректор) ВВНЗ |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Проректор |Начальник |Центральна |Голова Служби |
|ВВНЗ |(ректор) ВВНЗ |атестаційна |безпеки України|
| | |комісія |або особа, на |
| | | |яку покладено |
| | | |тимчасове |
| | | |виконання |
| | | |обов'язків за |
| | | |цією посадою |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|Начальник |Заступник |Центральна |Голова Служби |
|(ректор) ВВНЗ |Голови СБ |атестаційна |безпеки України|
| |України |комісія |або особа, на |
| | | |яку покладено |
| | | |тимчасове |
| | | |виконання |
| | | |обов'язків за |
| | | |цією посадою |
------------------------------------------------------------------

Додаток 9
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                            АТЕСТАЦІЯ

        За період з____________20___. до____________20___.

На ______________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові,
особистий номер,

_________________________________________________________________
займана посада, орган, підрозділ, заклад, установа)

 Дата народження _________________________________________________
Освіта:
а) цивільна _____________________________________________________
б) військова (спеціальна) _______________________________________
_________________________________________________________________
Військова служба ________________________________________________
З якого часу на посаді __________________________________________
Дата присвоєння військового звання ______________________________

Висновок за останньою атестацією за 20___ рік ___________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

                        I. Текст атестації

                                    (зворотний бік першого аркуша)

_________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис та прізвище начальника,
який склав атестацію)

"____" ____________20___ року

                II. Висновки старших начальників,
атестаційної комісії

                                    (зворотний бік другого аркуша)

                     III. Рішення начальника,
який затверджує атестацію

 _________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис, прізвище)

М.П. ____________________________________________________________

"____" ____________20___ року

З атестацією ознайомлений _______________________________________
(підпис атестованого)

"____" ____________20___ року

Додаток 10
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                            АТЕСТАЦІЯ
(на присвоєння першого офіцерського звання)

        За період з____________20___. до____________20___.

На ______________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові,

_________________________________________________________________
випускник якого вищого військового навчального закладу)
________________________________________________________________,

який подається до присвоєння першого офіцерського звання

_________________________________________________________________
(зазначається, до якого звання і за якою підставою)

Дата народження ________________ Місце народження _______________
Військова служба ________________________________________________

Освіта цивільна _________________________________________________
(найменування навчального закладу та рік закінчення)

                        I. Текст атестації

(зворотний бік першого аркуша)

_________________________________________________________________
(найменування вищого військового навчального закладу,
навчального підрозділу)

зі строком навчання _____________________________________________
закінчив за спеціальністю _______________________________________

з оцінками з: ___________________________________________________
(найменування основних навчальних дисциплін із зазначенням

_________________________________________________________________
підсумкових оцінок із кожної з них)

_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Державні іспити (екзамени) склав з оцінками: ____________________

Виконав дипломний проект (роботу) на тему _______________________
з оцінкою _______________________________________________________

Рішенням державної екзаменаційної комісії присвоєна кваліфікація
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

(зворотний бік другого аркуша)

Висновок за атестацією: _________________________________________
_________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис та прізвище начальника,
який склав атестацію)

"____" ____________20___ року

                 II. Висновки старших начальників

III. Рішення начальника, який затверджує атестацію

_________________________________________________________________
(посада, військове звання, підпис та прізвище)

Додаток 11
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

                        ПРОТОКОЛ N ______

 засідання атестаційної комісії __________________________________
_________________________________________________________________
(найменування органу, підрозділу, закладу, установи)

_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Голова комісії __________________________________________________
(посада, військове звання, прізвище, ініціали)

Члени комісії: __________________________________________________
(посада, військове звання, прізвище, ініціали)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Секретар комісії ________________________________________________
(посада, військове звання, прізвище, ініціали)

------------------------------------------------------------------
| N | На кого розглядалися |Висновок комісії за атестацією |
|з/п | атестації (зазначається | |
| |військове звання, прізвище,| |
| |ім'я, по батькові та посада| |
| | Військовослужбовця, що | |
| | атестується) | |
|----------------------------------------------------------------|
| Приклад заповнення |
|----------------------------------------------------------------|
| 1. |Майор НІКІТІН Петро |Займаній посаді відповідає. |
| |Іванович, старший |Гідний призначення на посаду |
| |оперуповноважений 1 сектору|начальника 1 сектору 2 відділу |
| |2 відділу Управління |Управління |
|----+---------------------------+-------------------------------|
| 2. |Полковник САЄНКО Володимир |Займаній посаді відповідає. |
| |Миколайович, начальник |Підлягає звільненню з |
| |режимно-секретного відділу |військової служби за віком у |
| |Головного управління |2013 році. |
------------------------------------------------------------------

     Примітка. У кінці протоколу зазначаються звання,  прізвища та
ініціали військовослужбовців, які викликалися на засідання
атестаційної комісії.

 Голова атестаційної
комісії полковник Г.Рябоконь

Члени атестаційної комісії:

підполковник К.Макаров

підполковник В.Хоменко

майор М.Іванов

Секретар атестаційної
комісії майор С.Михєєв

 "____" ___________20___ року

Додаток 12
до Інструкції
про організацію виконання
Положен
ня про проходження
військової служби
військовослужбовцями
Служби безпеки України

 "____"_____________20___ р.

 "____"_____________20___ р.

                               ПЛАН

            звільнення _____________________________,
(категорія військовослужбовців,
найменування органу, підрозділу,
закладу, установи) які досягають граничного
віку перебування на військовій службі у 20___ році

------------------------------------------------------------------------
| N | Військове | Дата | Вислуга років на | Місяць | Позначка |
|з/п| звання, |народження | 01.01.20___.: | звіль- | про |
| |прізвище, ім'я | | календарна, | нення |звільнення|
| |та по батькові,| | пільгова, | | (чий |
| |займана посада | | навчання у ВНЗ, | | наказ, |
| | | | трудовий стаж, | |його номер|
| | | | загальна | | і дата) |
|---+---------------+-----------+------------------+--------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|----------------------------------------------------------------------|
| Приклад заповнення|
|----------------------------------------------------------------------|
| Вищі офіцери |
|----------------------------------------------------------------------|
| 1 | генерал-майор |12.03.1942.|кал. 34р.04м.19д. |березень| |
| |Юрченко Михайло| |заг. 34р.04м.19д. | | |
| | Гнатович, | | | | |
| | проректор з | | | | |
| |наукової роботи| | | | |
|----------------------------------------------------------------------|
| Старші офіцери у званні полковника |
|----------------------------------------------------------------------|
| 2 |Полковник Бойко|29.08.1947.|кал. 18р.03м.14д. |Вересень| |
| | Сергій | |піл. 00р.07м.05д. | | |
| | Іванович, | |навч. 02р.06м.00д.| | |
| | заступник | |заг. 21р.04м.19д. | | |
| | декана | | | | |
| |факультету N 2 | | | | |
|----------------------------------------------------------------------|
| Старші офіцери у званнях майора, підполковника |
|----------------------------------------------------------------------|
| 3 | Підполковник |13.11.1952.|кал. 30р.01м.05д. |листопад| |
| |Коваленко Петро| |навч. 02р.04м.10д.| | |
| | Семенович, | |заг. 32р.05м.15д. | | |
| | завідуючий | | | | |
| | кафедрою | | | | |
| | філософії | | | | |
| |факультету N 1 | | | | |
------------------------------------------------------------------------

 Начальник _______________________________________________________
(органу, підрозділу, закладу, установи)

_________________________________________________________________
(військове звання, підпис, прізвище)

"____"___________20___ року