НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
28.11.2012 N 29-209/11992
Генеральний департамент
грошово-кредитної політики
Територіальним управлінням
Національного банку України
Банкам України
Незалежній асоціації банків України
Асоціації українських банків
Українському кредитно-банківському союзу
Приватному акціонерному товариству
"Українська фінансова група"
Українському державному підприємству
поштового зв'язку "Укрпошта"
(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 40-0006/16290 від 22.03.2018)
Роз'яснення щодо практичного застосування
окремих вимог нормативно-правового акта
Національного банку України
У зв'язку із запитами банків щодо деяких практичних аспектів виконання вимог постанови Правління Національного банку України від 16.11.2012 N 476 "Про порядок виплати переказів із-за кордону фізичним особам"1 (далі - Постанова) Національний банк України надає такі роз'яснення.
____________
1 зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.11.2012 за N 1922/22234.
1. Щодо необхідності зарахування надходжень із-за меж України на користь фізичних осіб на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2909 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку" (далі - рахунок 2909).
Уповноважений банк незалежно від суми зобов'язаний попередньо зараховувати кошти, які надходять із-за меж України на користь фізичних осіб в іноземній валюті (в тому числі з використанням міжнародних систем переказу коштів), на рахунок 2909.
З метою здійснення контролю за розміром сум, що надходять протягом календарного місяця на користь фізичних осіб, банк у разі необхідності може відкривати рахунок 2909 кожному клієнту.
2. Щодо визначення суми продажу надходжень в іноземній валюті на користь фізичних осіб.
Розрахунок загальної суми надходжень із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб здійснюється за календарний місяць.
Якщо сума переказу (переказів) за місяць не дорівнює і не перевищує в еквіваленті 150000 гривень, такий переказ (перекази) може бути виплачений клієнту готівкою або зарахований на його поточний рахунок в іноземній валюті.
Якщо сума переказу (переказів) дорівнює або перевищує в еквіваленті 150000 гривень за місяць, продажу підлягає сума перевищення. Уповноважений банк здійснює такий продаж за курсом, що склався на міжбанківському валютному ринку України на день продажу.
Банки зобов'язані здійснювати процедуру контролю за дотриманням клієнтами встановлених норм переказів коштів в режимі реального часу.
3. Щодо курсу, за яким здійснюється перерахунок суми переказу в іноземній валюті у гривневий еквівалент.
Відповідно до статті 533 Цивільного кодексу України, якщо в зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, то сума, що підлягає сплаті в гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу. Згідно з вищевикладеним перерахунок сум переказів, що надходять на користь фізичних осіб, здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют Національного банку України на день зарахування переказу на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2909 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку".
Директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики О. А. Щербакова