ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
26 липня 2012 року
м. Київ
Справа N К-48545/09
Про визнання бездіяльності неправомірною,
стягнення невиплаченої частини пенсії
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,
Кравцова О.В.,
Масло І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУПФ), третя особа - Київській міський військовий комісаріат про визнання бездіяльності неправомірною, стягнення невиплаченої частини пенсії, -
встановив:
У грудні 2007 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що в зв'язку з прийняттям Указу Президента України 23 лютого 2002 року N 173 "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" з 1 січня 2003 року він має право на перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону України від 9 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2008 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність ГУПФ. Стягнуто з відповідача на користь позивача 13445,52 грн. невиплаченої частини пенсії. У задоволенні решти вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2009 року постанову суду першої інстанції змінено в частині. Визнано неправомірною бездіяльність ГУПФ та зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити на користь позивача пенсію з урахуванням 100% щомісячної надбавки у відповідності до Указу Президента України від 23 лютого 2002 року N 173 "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" з 01.01.2006 по 31.12.2006. В решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить його скасувати як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до пункту 2 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців", особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону України та виплату 50 % перерахованої пенсії з 01.01.2005 року, а з 01.01.2006 року 100 % перерахованої пенсії. Оскільки законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно з вищезазначеним Законом нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій, Закон України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців", який набув чинності 1 січня 2005 року, не має зворотної сили.
Оскільки Указом Президента України від 23 лютого 2002 року N 173 "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" військовослужбовцям встановлені нові щомісячні надбавки, і таким чином, змінився розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, суди дійшли висновку про те, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 1 січня 2006 року - з часу набрання Законом України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців" законної сили.
Змінюючи в частині постанову суду першої інстанції, апеляційний суд послався на те, що нарахування, перерахунок та виплата пенсії здійснюється лише відповідними органами, а тому суд, визначивши конкретну суму, яка підлягає сплаті на користь позивача, вийшов за межі вимог статті 162 КАС України, якою визначені повноваження суду за результатом розгляду справи.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з такими висновками судів попередніх інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", в редакції до 1 січня 2006 року було встановлено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Отже, в якості умови перерахунку пенсії відповідної категорії осіб було встановлено збільшення розміру грошового забезпечення цієї категорії осіб.
З 1 січня 2006 року набула чинності нова редакція частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, з 1 січня 2006 року умови перерахунку пенсії відповідної категорії осіб змінились, зокрема, в якості таких умов визначено збільшення розміру грошового забезпечення відповідної категорії осіб та введення для цих осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Надбавка, встановлена Указом Президента України 23 лютого 2002 року N 173 "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ", про врахування до розміру пенсії якої просив позивач, є новим видом грошового забезпечення, якої позивач під час його служби в Збройних Силах не отримував, а не підвищенням грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія.
За наведених обставин, правові підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначеної надбавки відсутні.
На підставі викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що судами попередніх інстанцій були неправильно застосовані норми матеріального права, що, в свою чергу, призвело до ухвалення незаконного рішення про задоволення позову.
Стаття 229 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає право суду касаційної інстанції скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки фактичні обставини справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено повно та правильно, але неправильно застосовано норми матеріального права, колегія суддів вважає необхідним скасувати рішення судів попередніх інстанцій та відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 230, 231 КАС України, суд,-
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2008 року і постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2009 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, третя особа - Київській міський військовий комісаріат про визнання бездіяльності неправомірною, стягнення невиплаченої частини пенсії -відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235 - 2442 КАС України.
Судді
