НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
ЛИСТ
04.04.2012 N 12-113/598-3606
(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 60-0006/14897 від 16.03.2018 р.)
Департаментам і самостійним
управлінням центрального апарату,
територіальним управлінням
Національного банку України,
Центральній розрахунковій палаті,
банкам України, Асоціації українських
банків, Асоціації "Український
кредитно-банківський союз",
Незалежній асоціації банків України
Роз'яснення про порядок складання проміжної
фінансової звітності банків України за I-III квартали 2012 року
У зв'язку з набранням чинності з 1 січня 2012 року Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.10.2011 N 373, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2011 за N 1288/20026 (далі - Інструкція N 373), повідомляємо таке.
Банки зобов'язані складати проміжну фінансову звітність за I-III квартали за формами, зразки яких наведені в Інструкції N 373, у складі Звіту про фінансовий стан, Звіту про прибутки і збитки та інший сукупний дохід та приміток "Потенційні зобов'язання банку", "Дивіденди", "Окремі показники діяльності банку".
При цьому, у зв'язку з тим, що Положення про порядок формування та використання банками України резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями, що затверджене постановою Правління Національного банку України N 23 від 25.01.2012 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.02.2012 за N 231/20544, набирає чинності з 31.12.2012 року, сума резервів під знецінення фінансових активів визнається відповідно до вимог Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695 (зі змінами), Положення про порядок формування резерву під операції банків України з цінними паперами від 02.02.2007 N 31 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 за N 189/13456 (зі змінами), Положення про порядок формування і використання банками резерву для відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості від 13.12.2002 N 505 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.01.2003 за N 1/7322 (зі змінами).
Банки мають право подавати проміжну фінансову звітність на паперових носіях в обсягах, визначених для річної фінансової звітності (включаючи всі форми звітів та примітки відповідно до МСБО 34 "Проміжна фінансова звітність).
Банки, що вперше застосовуватимуть Міжнародні стандарти фінансової звітності (далі - МСФЗ) мають використовувати такі самі облікові політики у Звіті про фінансовий стан за МСФЗ на початок періоду та впродовж усіх періодів, що відображені в першій фінансовій звітності за МСФЗ. Ця облікова політика має відповідати всім МСФЗ, що є чинним на кінець першого звітного періоду, за яким банк складає фінансову звітність у відповідності до МСФЗ, крім випадків, визначених в параграфах 13 - 19 та додатках Б - Ґ МСФЗ 1 "Перше застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності" (далі - МСФЗ 1).
Так, у пунктах Г5 - Г8 додатка Г зазначено, що суб'єкт господарювання може вибрати оцінку основних засобів, інвестиційної нерухомості, нематеріальних активів на дату переходу за його справедливою вартістю або собівартістю. Суб'єкт господарювання може вибрати оцінку об'єктів основних засобів на дату переходу на МСФЗ за їх справедливою вартістю і використати таку справедливу вартість як доцільну собівартість на цю дату.
Відповідно до пункту Г19 цього Додатка суб'єкту господарювання дозволяється на дату переходу призначати раніше визнані фінансові активи як утримувані для продажу, а також будь-який фінансовий актив або фінансове зобов'язання на дату переходу призначати за справедливою вартістю з відображенням переоцінки через прибуток або збиток за умови, що такий актив або зобов'язання відповідає критеріям для призначення до цієї категорії.
Під час першого застосування МСФЗ у річній, консолідованій або проміжній (квартальній) фінансовій звітності, банк має чітко і беззастережно зазначити про її відповідність МСФЗ. Фінансова звітність вважається складеною відповідно до МСФЗ тільки тоді, якщо відповідає всім їх вимогам, які є обов'язковими на дату складання фінансової звітності.
МСФЗ 1 не застосовують ті банки, які припиняють подавати річну та консолідовану фінансову звітність згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, якщо вони за попередній звітний період - 2011 рік, наряду із звітністю за національними стандартами подавали також другий пакет фінансової звітності, яка містила чітке та беззастережне висловлювання про відповідність МСФЗ.
Щодо заповнення статей та приміток
проміжної (квартальної) фінансовій звітності банків
I. До Звіту про фінансовий стан
1. Суми за рядками "Кредити та заборгованість клієнтів", "Кредити та заборгованість юридичних осіб", "Кредити та заборгованість фізичних осіб", "в іноземній валюті" Звіту про фінансовий стан складається із суми основного боргу та нарахованих процентів за мінусом резервів, сформованих за такими кредитами.
2. Рядок "Кредити та заборгованість клієнтів" є сумою рядків "Кредити та заборгованість юридичних осіб" та "Кредити та заборгованість фізичних осіб".
3. Сума рядка "резерв під знецінення кредитів та заборгованості клієнтів (юридичних осіб) / (фізичних осіб)" являє собою суму усіх сформованих резервів за кредитами та заборгованістю юридичних осіб / фізичних осіб.
Умовний приклад:
Активи | Звітний період | Попередній період |
… | ||
Кредити та заборгованість клієнтів, у т.ч.: | 1000 | … |
кредити та заборгованість юридичних осіб, у т.ч.: | 600 | … |
в іноземній валюті | 130 | … |
резерв під знецінення кредитів та заборгованості клієнтів (юридичних осіб) | 210 | … |
кредити та заборгованість фізичних осіб, у т.ч.: | 400 | … |
в іноземній валюті | 80 | … |
резерв під знецінення кредитів та заборгованості клієнтів (фізичних осіб) | 110 | … |
… |
II. Примітки до фінансової звітності
1. Банк у примітці "Дивіденди" включає дані наростаючим підсумком від початку поточного фінансового року до дати звітності (колонка "Звітний період") і дані за такий же проміжний період попереднього року (колонка "Попередній період").
2. Банк у таблицях примітки "Потенційні зобов'язання банку" включає дані на кінець поточного проміжного періоду (колонка "Звітний період") та дані на кінець попереднього фінансового року (колонка "Попередній період").
3. Відповідно до п. 2.7 Інструкції N 373 банк має право вносити зміни до форм фінансової звітності та приміток до них відповідно до вимог МСФЗ з метою забезпечення доречною, достовірною, зрозумілою інформацією.
Отже, банки мають право включити додатковий рядок "Інші" у таблицю 2 "Структура зобов'язань з кредитування" та додатковий рядок "Інші" у таблицю 4 "Активи, що надані в заставу без припинення визнання" примітки "Потенційні зобов'язання банку" для відображення за ними інформації, яка не наведена у визначеному переліку, та розкрити суттєву інформацію в супровідному листі.
4. Проміжний (квартальний) фінансовий Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід за II-IV квартали включає інформацію за поточний проміжний період (квартал) та кумулятивно за поточний рік до звітної дати з відповідною порівняльною інформацією за квартальні періоди (поточний та з початку року до звітної дати) попереднього року, тобто містить чотири колонки для заповнення інформації про доходи і витрати за звітний період.
Заступник Голови В.І. Ричаківська