ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

НАКАЗ
09.06.2011 N 61

Про затвердження Положення про роботу
з кадровим резервом в органах
прокуратури України

З метою забезпечення оперативного заміщення вакантних посад та просування по службі найбільш професійно підготовлених працівників, керуючись ст. 15 Закону України "Про прокуратуру" ( 1789-12 ), наказую:

1. Затвердити Положення про роботу з кадровим резервом в органах прокуратури України (далі - Положення).

2. Заступникам Генерального прокурора України, прокурорам обласного рівня, ректору Національної академії прокуратури України, керівникам структурних підрозділів центрального та обласних апаратів забезпечити належну організацію виконання вимог Положення.

Наказ та Положення надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, ректору Національної академії прокуратури України, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам, довести до відома всіх прокурорсько-слідчих працівників.

Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Генеральний прокурор України
державний радник юстиції України В.Пшонка

Затверджено
Наказ Генерального
прокурора України
09.06.2011 N 61

Положення
про роботу з кадровим резервом
в органах прокуратури України

I. Загальні положення

1. Відповідно до наказу Генерального прокурора України від 20 січня 2006 року N 2гн "Про організацію роботи з кадрами в органах прокуратури України" з метою забезпечення оперативного заміщення вакантних посад та просування по службі найбільш професійно підготовлених працівників в органах прокуратури створюється кадровий резерв:

а) для висунення на керівні посади:

- прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокурорів регіонів та Військово-Морських Сил України (далі - прокурорів обласного рівня), їх перших заступників та заступників;

- ректора, першого проректора та проректорів Національної академії прокуратури України;

- керівників структурних підрозділів центрального та обласних апаратів, їх перших заступників та заступників;

- прокурорів міст із районним поділом, міських, районних, міжрайонних, військових прокурорів гарнізонів та прирівняних до них (далі - міськрайпрокурорів), їх перших заступників та заступників;

б) для заміщення посад у структурних підрозділах центрального та обласних апаратів:

- старших прокурорів та прокурорів управлінь і відділів;

- старших слідчих та слідчих в особливо важливих справах, старших слідчих та слідчих;

в) для заміщення посад начальників відділів та їх заступників, завідувачів кафедр, викладачів Національної академії прокуратури України. Порядок формування та функціонування вказаного резерву визначається ректором Національної академії прокуратури України.

2. Кадровий резерв для висунення на керівні посади щорічно затверджується колегіями:

а) Генеральної прокуратури України на посади:

- прокурорів обласного рівня, їх перших заступників та заступників;

- ректора, першого проректора та проректорів Національної академії прокуратури України;

- керівників структурних підрозділів центрального апарату, їх перших заступників та заступників;

б) прокуратур обласного рівня на посади:

- міськрайпрокурорів, їх перших заступників та заступників;

- керівників структурних підрозділів, їх перших заступників та заступників.

3. Як виняток, кадровий резерв для висунення на посади заступників начальників відділів центрального та обласних апаратів затверджується заступниками Генерального прокурора України, прокурорами обласного рівня чи їх заступниками згідно з розподілом обов'язків без розгляду цього питання на колегіях.

У такому ж порядку затверджується кадровий резерв для заміщення посад у структурних підрозділах центрального та обласних апаратів.

4. Необхідна кількість резервістів для висунення на керівні посади, заміщення посад у структурних підрозділах центрального та обласних апаратів визначається з урахуванням стану плинності кадрів, перспективою вивільнення цих посад, повинна бути розумною та оптимальною.

Особа зараховується до складу кадрового резерву, як правило, на одну керівну посаду.

II. Формування кадрового резерву
для висунення на керівні посади

5. До кадрового резерву на керівні посади висуваються найбільш підготовлені прокурорсько-слідчі працівники, які мають системні професійні знання, успішно виконують службові обов'язки, проявляють ініціативу, діловитість, підвищують свій професійний рівень, володіють організаторськими здібностями та відповідними моральними якостями, мають стаж роботи в органах прокуратури не менше трьох років.

Зарахування працівника до складу кадрового резерву проводиться за його згодою, у т.ч. щодо можливості зміни місця проживання у разі отримання пропозиції призначення на керівну посаду в іншій місцевості.

Не можуть бути зараховані до кадрового резерву працівники, які мають дисциплінарні стягнення та за станом здоров'я не можуть виконувати роботу, пов'язану з підвищеними навантаженнями.

6. Підставою для зарахування особи до кадрового резерву для висунення на керівні посади є рекомендація.

Рекомендації для зарахування працівників до кадрового резерву, який затверджується колегією Генеральної прокуратури України, надаються Генеральним прокурором України, його заступниками, керівниками самостійних структурних підрозділів, атестаційними комісіями, прокурорами та колегіями прокуратур обласного рівня, а також ректором, проректорами та Вченою радою Національної академії прокуратури України.

Рекомендації для зарахування працівників до кадрового резерву, який затверджується колегіями прокуратур обласного рівня, надаються прокурорами обласного рівня, їх заступниками, керівниками структурних підрозділів, міськрайпрокурорами та атестаційними комісіями. Такі рекомендації можуть надаватись заступниками Генерального прокурора та керівниками самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України.

7. Рекомендації надаються щорічно до кадрових підрозділів прокуратур обласного рівня до 1 лютого, а до Головного управління кадрового забезпечення - до 15 лютого.

8. Підготовка матеріалів для затвердження колегіями кадрового резерву для висунення на керівні посади покладається на відповідні кадрові підрозділи.

9. Кадровими підрозділами вивчається відповідність кандидатів вимогам п. 5 цього Положення та формуються списки осіб, зарахованих до кадрового резерву, які надаються для попереднього узгодження заступникам Генерального прокурора України чи заступникам прокурорів обласного рівня. Список, який виноситься на розгляд колегії Генеральної прокуратури України, узгоджується також з управлінням внутрішньої безпеки.

Кандидати, які не відповідають вимогам цього положення, до зазначеного списку не включаються, про що інформується ініціатор для надання іншої кандидатури.

Узгоджені списки резерву кадровими підрозділами надаються на розгляд колегій для затвердження.

10. Після затвердження складу резерву кадрові підрозділи письмово інформують ініціаторів про зарахування до кадрового резерву запропонованих ними працівників для організації їх підготовки.

11. Копії списків осіб, зарахованих до кадрового резерву для висунення на керівні посади прокуратур обласного рівня, направляються до Головного управління кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України відразу після їх затвердження колегіями.

12. Підстави для виключення працівника з резерву для висунення на керівні посади:

а) призначення на керівну посаду, на яку був зарахований резервіст;

б) звільнення з органів прокуратури чи переведення в органи прокуратури іншого регіону;

в) відмова працівника від подальшого перебування у резерві;

г) рішення колегії;

д) рекомендація атестаційної комісії;

е) вмотивована пропозиція керівника прокуратури чи структурного підрозділу;

є) відмова від запропонованої керівництвом прокуратури керівної посади, на яку був зарахований резервіст.

За наявності підстав, передбачених підпунктами "а", "б", "в", "г", працівник вибуває з кадрового резерву без розгляду цього питання колегіями чи керівництвом прокуратур.

У випадках, передбачених підпунктами "д", "е", "є" рішення про виключення з кадрового резерву приймається відповідно Генеральним прокурором України чи прокурором обласного рівня.

Про виключення працівника з резерву кадровим підрозділом робиться відмітка у списку.

13. Резервіст не може бути рекомендованим на керівну посаду у разі наявності у нього дисциплінарного стягнення.

14. За необхідності, зокрема у разі використання діючого резерву на відповідні посади, виключення працівників з його складу тощо, упродовж року можуть вноситись зміни до кадрового резерву за рішенням колегії.

15. У разі вивільнення посади, на яку затверджено резерв, кадровий підрозділ інформує керівника прокуратури про наявність претендента на цю посаду, який перебуває у резерві.

Переважне право на заміщення вакантної посади має працівник, зарахований до резерву на цю посаду.

У поданні до Генеральної прокуратури України про призначення працівника на посаду номенклатури Генерального прокурора України обов'язково зазначається інформація про перебування особи в кадровому резерві для висунення на керівні посади.

Якщо працівник не перебував у резерві, то у поданні надаються пояснення причин невикористання резерву.

III. Формування кадрового резерву
для висунення на посади заступників
начальників відділів, заміщення посад
у структурних підрозділах центрального
та обласних апаратів

16. Формування кадрового резерву для висунення на посади заступників начальників відділів, заміщення посад у структурних підрозділах центрального та обласних апаратів покладається відповідно на заступників Генерального прокурора України, прокурорів обласного рівня чи їх заступників згідно з розподілом обов'язків, а також на керівників структурних підрозділів, у штатному розкладі яких передбачено такі посади.

17. При формуванні резерву враховуються вимоги п. 1.4 наказу Генерального прокурора України від 20.01.2006 N 2гн про те, що апарати прокуратур обласного рівня укомплектовуються за рахунок працівників, які до призначення на відповідну посаду мають стаж роботи в органах прокуратури не менше трьох років.

Апарат Генеральної прокуратури України укомплектовується за рахунок працівників, які до призначення мають стаж роботи в органах прокуратури не менше п'яти років, у т.ч. у прокуратурах обласного рівня чи на посадах міськрайпрокурорів.

До резерву для заміщення вакантних посад зазначеної категорії можуть бути зараховані особи, які не мають передбаченого п. 1.4 наказу стажу роботи в органах прокуратури, але здатні за час перебування у резерві пройти підготовку та після його досягнення можуть бути призначені на вищі посади.

18. Сформований список кадрового резерву затверджується заступниками Генерального прокурора України чи заступниками прокурорів обласного рівня згідно з розподілом обов'язків до 1 лютого щорічно.

Після затвердження один примірник списку кадрового резерву надсилається до відповідного кадрового підрозділу.

19. У разі звільнення працівника, його переведення в органи прокуратури іншого регіону або за наявності інших об'єктивних причин, які унеможливлюють його подальше перебування у резерві, керівник структурного підрозділу зобов'язаний внести зміни до складу кадрового резерву.

Такі зміни погоджуються із заступниками Генерального прокурора України чи заступниками прокурорів обласного рівня згідно з розподілом обов'язків.

IV. Підготовка кадрового резерву

20. Працівник, зарахований до кадрового резерву для висунення на керівну посаду або для заміщення посади у структурних підрозділах, зобов'язаний самостійно підвищувати свою ділову та професійну кваліфікацію, сумлінно та ініціативно готувати себе до роботи на вищій посаді.

З метою доведення цих вимог, з особами, яких зараховано для висунення на керівні посади, проводяться співбесіди у кадрових підрозділах, з іншими - керівниками, за пропозицією яких вони зараховані до резерву.

21. Підготовка кадрового резерву для висунення на керівні посади проводиться за індивідуальними планами у разі відсутності у резервістів досвіду роботи на керівних посадах чи на відповідних посаді напрямах прокурорсько-слідчої діяльності.

Індивідуальні плани складаються на календарний рік та мають передбачати різноманітні форми навчання, у тому числі стажування на необхідних напрямах прокурорсько-слідчої діяльності, залучення до галузевих та комплексних перевірок, виконання обов'язків за вищими посадами, надання індивідуальних завдань, виступи на навчально-методичних семінарах та науково-практичних конференціях, навчання за спеціальними програмами в Національній академії прокуратури України тощо.

Для працівників, зарахованих до резерву на посади заступників прокурорів обласного рівня, міськрайпрокурорів, їх перших заступників та заступників, плани складаються відповідними кадровими підрозділами, а для інших працівників - керівниками структурних підрозділів, за пропозицією яких вони зараховані до резерву.

Плани затверджуються заступниками Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків чи прокурорами обласного рівня протягом місяця з дня затвердження складу кадрового резерву.

Копії планів, які складені керівниками структурних підрозділів, надаються до кадрових підрозділів.

22. Керівники самостійних структурних підрозділів у взаємодії з кадровими та організаційно-контрольними підрозділами під час організації виконання рішень колегій, а також розробки та виконання планових заходів забезпечують участь підпорядкованих працівників, яких зараховано до складу кадрового резерву для висунення на керівні посади, у галузевих та комплексних перевірках прокуратур, навчально-методичних семінарах, стажуванні у структурних підрозділах апаратів прокуратур тощо.

23. Головним управлінням кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України до календарних планів навчання і планів набору слухачів до Інституту підвищення кваліфікації Національної академії прокуратури України, як правило, включаються працівники, яких зараховано до резерву на посади заступників прокурорів обласного рівня, керівників структурних підрозділів та міськрайпрокурорів.

V. Контроль за організацією роботи
з кадровим резервом

24. Загальний контроль за організацією роботи та ефективним використанням кадрового резерву здійснюється Генеральним прокурором України, його заступниками, прокурорами обласного рівня та ректором Національної академії прокуратури України.

25. Безпосередній контроль та організацію роботи з кадровим резервом проводять Головне управління кадрового забезпечення та кадрові підрозділи прокуратур обласного рівня. З цією метою ними надається методична та практична допомога керівникам структурних підрозділів щодо формування, підготовки та використання резерву.

26. Контроль за виконанням індивідуальних планів особами, зарахованими до резерву для висунення на керівні посади, здійснюється відповідно Головним управлінням кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України, кадровими підрозділами прокуратур обласного рівня, керівниками самостійних структурних підрозділів, а також міськрайпрокурорами.

27. Кадровими підрозділами на підставі планів роботи Генеральної прокуратури України чи прокуратур обласного рівня можуть проводитись перевірки у структурних підрозділах центрального чи обласних апаратів щодо стану роботи з кадровим резервом. Результати перевірок можуть обговорюватися на оперативних нарадах, засіданнях атестаційних комісій або колегій.

Для вивчення професійних та моральних якостей резервістів практикуються кваліфікаційні та психологічні тестування.

28. Стан роботи з кадровим резервом періодично узагальнюється та, за необхідності, розглядається на засіданнях колегій прокуратур.

29. Атестаційними комісіями за ініціативою кадрових підрозділів практикуються звіти керівників структурних підрозділів про стан роботи з кадровим резервом та резервістів з питань їх підготовки до роботи на вищій посаді, визначення напрямів підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки, а також, за наявності підстав, приймаються рішення про доцільність подальшого перебування працівника у резерві.

30. Критерієм оцінки ефективності функціонування кадрового резерву є своєчасне його використання при заміщенні вакантних посад.

Головне управління кадрового
забезпечення Генеральної прокуратури України