МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ

НАКАЗ
28.12.2010 N 558

Про затвердження Зміни N 7 до розділу 1
"Керівники, професіонали, фахівці"
та Зміни N 4 до розділу 3 "Робітники. Будівництво
метрополітенів, тунелів та підземних споруд
спеціального призначення"
Випуску 64 "Будівельні, монтажні
та ремонтно-будівельні роботи" Довідника
кваліфікаційних характеристик професій працівників

З метою оновлення галузевої нормативної бази з праці та професійної класифікації у будівництві та на підставі рішення науково-технічної ради Мінрегіонбуду від 14.12.2010 N 177 "Про проекти Зміни N 7 до розділу 1 "Керівники, професіонали, фахівці" та Зміни N 4 до розділу 3 "Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення" Випуску 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" наказую:

1. Затвердити та ввести в дію з 1 лютого 2011 року Зміну N 7 до розділу 1 "Керівники, професіонали, фахівці" (кваліфікаційні характеристики професіоналів за спеціалізацією "Інженер-будівельник з ландшафтного дизайну" (базова професія "Інженер-будівельник" - Код КП - 2142.2) та фахівців за спеціалізаціями "Технік-будівельник з будівництва та ремонту залізничних колій", "Технік-будівельник мостів та інших штучних споруд", "Технік-будівельник метрополітенів та тунелів" (базова професія для цих трьох спеціалізацій "Технік-будівельник" - Код КП - 3112) та Зміну N 4 до розділу 3 "Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення" (кваліфікаційна характеристика робітників за спеціалізацією "Машиніст електровоза (будівництво метрополітенів)" (базова професія "Машиніст електровоза" - Код КП - 8311.2) Випуску 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (додаються), розроблені Українським науково-дослідним центром економіки будівництва "Екобуд" (УкрНДЦ "Екобуд") та погоджені з Міністерством праці та соціальної політики України і Професійною спілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України.

2. Покласти забезпечення видання та розповсюдження зазначених Змін на УкрНДЦ "Екобуд" (Данченко М.І.).

3. УкрНДЦ "Екобуд" надати обов'язкові безоплатні примірники типографського видання зазначених Змін одержувачам, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2002 N 608 "Про порядок доставляння обов'язкових примірників документів" і спільним наказом Держспоживстандарту України та Держбуду України від 24.02.2003 N 27/12.

4. Управлінню економіки та розвитку будівельної діяльності разом з УкрНДЦ "Екобуд" забезпечити доведення до відома учасників будівельного ринку інформації про затвердження зазначених Змін та надання роз'яснень щодо їх застосування.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на в.о. першого заступника Міністра А.В.Беркуту.

Перший заступник Міністра М.П.Сорока

Додаток

Довідник
кваліфікаційних характеристик професій працівників

Випуск 64
Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи

Зміна N 7 до розділу 1
Керівники, професіонали, фахівці

Кваліфікаційні характеристики

Професіонали

Базова професія:

Інженер-будівельник
(Код КП - 2142.2)

Спеціалізація:

2. Інженер-будівельник з ландшафтного дизайну

Завдання та обов'язки.

Виконує комплекс інженерних робіт з ландшафтного будівництва.

Здійснює підготовку технічного завдання на проектування об'єктів ландшафтного будівництва, ескізне проектування, проектні роботи та посадкове креслення.

Здійснює підготовку будівництва на ландшафті, що включає складання таких схем: розбивання доріжок, майданчиків, патіо, під'їзних колій; встановлення малих архітектурних форм (пергол, гротів, скульптурних композицій, вазонів тощо); вертикального планування території; розмітки ландшафтних та рослинних композицій, альпінаріїв, підпірних стінок, водойм тощо; дренажу, зливної каналізації, систем зрошення (природного, автоматичного, крапельного тощо); електротехнічної садового освітлення.

Здійснює безпосереднє керівництво виконання проекту та організовує його реалізацію, що включає: прив'язку профілю ділянки до проекту; улаштування рельєфу ділянки (терасовані та "гірські" схили, підпірні стінки, "лісові яри", гірки, западини тощо); підготовка місць для посадки рослин (клумби, квітники, рокарії, альпінарії, вертикальне озеленення тощо); розмітку та влаштування газонів, доріжок, майданчиків, штучних водойм (ставків, басейнів, струмків, водоспадів, каскадів, фонтанів тощо); прокладання інженерних комунікацій та дренажної системи; встановлення малих архітектурних форм; улаштування систем ландшафтного освітлення (зовнішнього, внутрішнього, підводного) та систем автоматичного поливу тощо, здійснює контроль за дотриманням технологічної послідовності та якості виконання робіт з ландшафтного будівництва, запобігає виникненню дефектів у роботі.

Забезпечує виконання виробничих завдань відповідно до графіків і проектів виконання робіт з ландшафтного будівництва.

Забезпечує дотримання вимог проектно-кошторисної та технологічної документації.

Складає необхідну виконавчу, технічну, звітну документацію.

Повинен знати:

законодавство України з організації та здійснення будівництва;

будівельні норми, правила та стандарти;

методичні та інші матеріали з виконання робіт з ландшафтного будівництва;

основні стилі ландшафтного проектування та дизайну;

сучасні технології та способи виконання робіт з ландшафтного будівництва;

фізичні властивості споруд;

правила, технологію прокладання інженерних комунікацій, установлення інженерного устаткування на об'єктах ландшафтного будівництва;

види, властивості матеріалів, виробів, конструкцій та деталей, що застосовуються при ландшафтному будівництві;

стандарти, технічні умови на будівельні матеріали, вироби, конструкції;

вимоги до якості виконання робіт;

особливості методів ландшафтного будівництва у регіонах, де виконуються роботи;

вимоги до способів розроблення робочих креслень, макетів, малюнка, живопису;

вимоги до складання розбивочних, посадкових креслень, опорного, ситуаційного, генерального, дендрологічного планів ділянки, функціонального та структурного планів зонування ділянки, проекту системи автоматичного поливу та штучних водойм, прив'язування проекту до наявних споруд, огорожі, груп насаджень, інженерних комунікацій тощо;

правила складання технічної та звітної документації;

способи розмітки на місцевості доріжок, майданчиків, підпірних стінок, бесідок, пергол, рокаріїв, альпінаріїв, штучних водойм, інших споруд тощо;

основні вимоги до улаштування систем ландшафтного освітлення;

правила та методи діагностики деформації та загрози руйнування об'єктів ландшафтного будівництва;

основні вимоги проектування та дизайну;

правила та способи виконання інженерного обмірювання;

правила роботи з фотографічною, геодезичною, організаційною та обчислювальною технікою;

основи економіки, організації будівельного виробництва, праці та управління;

основні технічні характеристики та правила безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, механічного, пневматичного та електричного інструменту;

правила і норми з охорони праці під час виконання робіт;

правила дотримання пожежної та електричної безпеки, виробничої санітарії, охорони навколишнього природного середовища у межах своєї компетенції.

Кваліфікаційні вимоги.

Провідний інженер-будівельник з ландшафтного дизайну: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера-дизайнера з ландшафтного будівництва I категорії - не менше 2 років.

Інженер-будівельник з ландшафтного дизайну I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера-дизайнера з ландшафтного будівництва II категорії - не менше 2 років.

Інженер-будівельник з ландшафтного дизайну II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера-дизайнера з ландшафтного будівництва - не менше 1 року.

Інженер-будівельник з ландшафтного дизайну: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Без вимог до стажу роботи.

Фахівці

Базова професія:

Технік-будівельник
(Код КП - 3112)

Спеціалізація:

1. Технік-будівельник з будівництва
та ремонту залізничних колій

Завдання та обов'язки.

Бере участь у прийманні проектно-кошторисної документації на виконання робіт з будівництва та ремонту залізничних колій, перевірці її комплектності та наявності необхідних узгоджень і затверджень.

Бере участь у аналізі розроблених проектних рішень на виконання робіт з будівництва та ремонту залізничних колій.

Бере участь у виконанні технічних розрахунків, розробленні робочих проектів та схем.

Бере участь у складанні та оформленні необхідної технічної, планової, виконавчої та звітної документації щодо процесу будівництва та ремонту залізничних колій.

Бере участь в організації виконання комплексу підготовчих, будівельних робіт на основних елементах залізничної колії - верхньої будови колії (рейки, шпали, рейкові кріплення, рейкові стикові з'єднання, стрілочні переводи, протиугони, з'їзди, баластний шар) та нижньої будови колії (насип), земляного полотна, штучних, водовідвідних, снігозахисних споруд (залізничні мости, тунелі тощо), переїздів, службово-технічних будівель та споруд, водовідвідних споруд, інженерних комунікацій відповідно до завдань і розробленого проекту.

Бере участь у закріпленні магістрального ходу, базису траси.

Бере участь у складанні необхідної технічної документації щодо усунення локальних просадок, перекосів, нерівностей, що виникли у процесі експлуатації залізничних колій.

Бере участь у визначенні поопераційних (подетальних) норм витрат матеріалів, виробів, деталей, конструкцій, палива та електричної енергії, норм часу (виробітку), економічної ефективності технологічних процесів при виконанні робіт з будівництва та ремонту залізничних колій.

Бере участь у розробленні схем організації робочих місць робітників і бригад, схем розташування машин і механізмів на будівельному майданчику при будівництві та ремонті залізничних колій.

Бере участь в організаційних роботах із підготовки до введення залізничних колій в експлуатацію.

Бере участь у вибірковому контролі якості робіт, дотриманні будівельних норм і правил будівництва та ремонту залізничних колій.

Бере участь у внесенні змін до технічної документації згідно з прийнятими рішеннями.

Виконує збереження, облік та передачу проектно-кошторисної документації виробничим підрозділам.

Складає графіки профілактичного огляду залізничних колій, контролює їх дотримання.

Повинен знати:

основи законодавства України з організації та здійснення будівництва;

сучасні технічні засоби проектування залізничних колій і розроблення проектно-кошторисної документації;

будівельні норми, правила та стандарти;

постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші документи щодо виконання будівельних робіт;

основні правила та послідовність виконання геодезичних робіт;

основні правила та методи виконання зварювальних та монтажних робіт згідно з проектною документацією;

правила виконання загальнобудівельних, підготовчих робіт;

правила виконання буровибухових робіт;

правила виконання робіт із спорудження земляного полотна;

види, особливості будови, технічні характеристики залізничної колії та штучних споруд;

сучасні технології, способи та організацію виконання робіт з будівництва та ремонту залізничних колій;

електричне обладнання та принципи його роботи на залізничних коліях, електрифікацію залізниць;

конструкцію верхньої та нижньої будови колії, земляного полотна та штучних споруд;

інженерне устаткування, що монтується на залізничних коліях;

гідравліку, гідрологію, гідрогеологію, гідрометрію, ґрунтознавство, механіку ґрунтів;

властивості ґрунтів, що використовуються при спорудженні насипу;

правила руху потягів з вантажем та пасажирами, маневрової роботи на залізничній колії;

правила користування засобами світлової та звукової сигналізації;

планово-висотне зйомочне обґрунтування при будівництві та ремонті залізничних колій;

стандарти, технічні умови на будівельні матеріали, деталі, конструкції, їх види та основні властивості;

тимчасову експлуатацію залізничних колій та здавання їх в постійну експлуатацію;

основні правила будівельного креслення та основи нарисної геометрії;

методику, організацію та правила складання технічної, звітної документації;

правила та методи виконання діагностики деформацій та загрози руйнування конструкцій, елементів залізничних колій;

основні правила та методи виконання геодезичних робіт та контролю;

правила роботи з вимірювальною, геодезичною, фотографічною, організаційною та обчислювальною технікою;

основи організації будівельного виробництва та управління;

будівельне та технологічне обладнання, основні принципи його використання при будівництві та ремонті залізничних колій;

правила і норми з охорони праці під час виконання робіт;

правила пожежної та електричної безпеки, виробничої санітарії, охорони навколишнього природного середовища у межах своєї компетенції.

Кваліфікаційні вимоги.

Технік-будівельник з будівництва та ремонту залізничних колій I категорії: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією техніка-будівельника з будівництва та ремонту залізничних колій II категорії - не менше 1 року.

Технік-будівельник з будівництва та ремонту залізничних колій II категорії: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст), підвищення кваліфікації: для бакалавра - без вимог до стажу роботи, молодшого спеціаліста - стаж роботи за професією техніка-будівельника з будівництва та ремонту залізничних колій - не менше 2 років.

Технік-будівельник з будівництва та ремонту залізничних колій: неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (молодший спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.

Базова професія:

Технік-будівельник
(Код КП - 3112)

Спеціалізація:

2. Технік-будівельник мостів та інших штучних споруд

Завдання та обов'язки.

Бере участь у прийманні проектно-кошторисної документації на виконання робіт з будівництва мостів та інших штучних споруд, перевірці її комплектності та наявності необхідних узгоджень і затверджень.

Бере участь у аналізі розроблених проектних рішень на виконання робіт з будівництва мостів та інших штучних споруд.

Бере участь у виконанні технічних розрахунків, розробленні робочих проектів та схем.

Бере участь у складанні та оформленні необхідної технічної, планової, виконавчої та звітної документації щодо процесу будівництва мостів та інших штучних споруд.

Бере участь в організації виконання комплексу підготовчих, будівельних робіт на мостах та інших штучних спорудах відповідно до завдань і розробленого проекту.

Бере участь у складанні необхідної технічної документації щодо усунення дефектів, що виникли у процесі експлуатації мостів та інших штучних споруд.

Бере участь у визначенні поопераційних (подетальних) норм витрат матеріалів, виробів, деталей, конструкцій, палива та електричної енергії, норм часу (виробітку), економічної ефективності технологічних процесів при виконанні робіт з будівництва мостів та інших штучних споруд.

Бере участь у розробленні схем організації робочих місць робітників і бригад, розташуванні машин і механізмів на будівельному майданчику при будівництві мостів та інших штучних споруд.

Бере участь в організаційних роботах із підготовки до введення мостів та інших штучних споруд в експлуатацію.

Бере участь у вибірковому контролі якості робіт, дотриманні будівельних норм і правил будівництва мостів та інших штучних споруд.

Бере участь у внесенні змін до технічної документації згідно з прийнятими рішеннями.

Виконує збереження, облік та передачу проектно-кошторисної документації виробничим підрозділам.

Складає графіки профілактичного огляду мостів та інших штучних споруд, контролює їх дотримання.

Повинен знати:

основи законодавства України з організації та здійснення будівництва;

сучасні технічні засоби проектування мостів та інших штучних споруд і складання проектно-кошторисної документації;

будівельні норми, правила та стандарти;

постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші документи щодо виконання будівельних робіт у відповідній галузі;

основні правила, інструкції, послідовність, технічні умови, вимоги та рекомендації нормативно-технічних документів щодо виконання робіт з будівництва мостів та інших штучних споруд;

правила виконання робіт на водних об'єктах;

основні правила та послідовність виконання геодезичних робіт;

основні правила та методи виконання зварювальних та монтажних робіт згідно з проектною документацією;

правила виконання загальнобудівельних, підготовчих робіт;

правила виконання буровибухових робіт;

особливості будови мостів та труб, види штучних споруд;

технічні характеристики, конструкції мостів та інших штучних споруд;

сучасні технології, способи та організацію виконання робіт з будівництва мостів та інших штучних споруд;

електричне обладнання та принципи його роботи на мостах та інших штучних спорудах;

інженерне устаткування, що монтується на мостах та інших штучних спорудах;

гідравліку, гідрологію, гідрогеологію, гідрометрію, ґрунтознавство, механіку ґрунтів;

основи технічної та будівельної механіки;

види та основні властивості будівельних матеріалів, виробів, конструкцій та деталей, які застосовуються при будівництві мостів та інших штучних споруд;

стандарти, технічні умови на будівельні матеріали, деталі, конструкції;

основні правила будівельного креслення та основи нарисної геометрії;

методику, організацію та правила складання технічної, звітної документації;

правила та методи виконання діагностики деформацій та загрози руйнування конструкцій, елементів мостів та інших штучних споруд;

основні правила та методи виконання геодезичних робіт та контролю;

правила роботи з вимірювальною, геодезичною, фотографічною, організаційною та обчислювальною технікою;

основи організації будівельного виробництва та управління;

правила і норми з охорони праці під час виконання робіт;

правила пожежної та електричної безпеки, виробничої санітарії, охорони навколишнього природного середовища у межах своєї компетенції.

Кваліфікаційні вимоги.

Технік-будівельник мостів та інших штучних споруд I категорії: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією техніка-будівельника мостів та інших штучних споруд II категорії - не менше 1 року.

Технік-будівельник мостів та інших штучних споруд II категорії: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст), підвищення кваліфікації: для бакалавра - без вимог до стажу роботи, молодшого спеціаліста - стаж роботи за професією техніка-будівельника мостів та інших штучних споруд - не менше 2 років.

Технік-будівельник мостів та інших штучних споруд: неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (молодший спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.

Базова професія:

Технік-будівельник
(Код КП - 3112)

Спеціалізація:

3. Технік-будівельник метрополітену та тунелів

Завдання та обов'язки.

Бере участь у прийманні проектно-кошторисної документації на виконання робіт з будівництва метрополітену та тунелів, перевірці її комплектності та наявності необхідних узгоджень і затверджень.

Бере участь у аналізі розроблених проектних рішень на виконання робіт з будівництва метрополітену та тунелів.

Бере участь у виконанні технічних розрахунків, розробленні робочих проектів та схем.

Бере участь у складанні та оформленні необхідної технічної, планової, виконавчої та звітної документації з процесу будівництва метрополітену та тунелів.

Бере участь в організації виконання підготовчих, будівельних робіт на спорудженні метрополітену та тунелів відповідно до завдань і розробленого проекту.

Бере участь у складанні необхідної технічної документації щодо усунення дефектів, що виникли у процесі експлуатації метрополітену та тунелів.

Бере участь у визначенні поопераційних (подетальних) норм витрат матеріалів, виробів, деталей, конструкцій, палива та електричної енергії, норм часу (виробітку), економічної ефективності технологічних процесів при виконанні робіт з будівництва метрополітену та тунелів.

Бере участь у розробленні схем організації робочих місць робітників і бригад, розташуванні машин і механізмів на будівельному майданчику при будівництві метрополітену та тунелів.

Бере участь в організаційних роботах із підготовки до введення метрополітену та тунелів в експлуатацію.

Бере участь у вибірковому контролі якості робіт, дотриманні будівельних норм і правил будівництва метрополітену та тунелів.

Бере участь у внесенні змін до технічної документації згідно з прийнятими рішеннями.

Виконує збереження, облік та передачу проектно-кошторисної документації виробничим підрозділам.

Складає графіки профілактичного огляду метрополітену та тунелів, контролює їх дотримання.

Повинен знати:

основи законодавства України з організації та здійснення будівництва;

сучасні технічні засоби проектування метрополітенів та тунелів і складання проектно-кошторисної документації;

будівельні норми, правила та стандарти;

постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші документи з виконання будівельних робіт;

основні правила, інструкції, послідовність, технічні умови, вимоги та рекомендації нормативно-технічних документів щодо виконання робіт з будівництва метрополітену та тунелів;

правила виконання підземних робіт;

основні правила та послідовність виконання маркшейдерських та геодезичних робіт;

правила виконання загальнобудівельних, підготовчих робіт;

правила виконання буровибухових робіт;

види штучних споруд на наземних ділянках ліній метрополітену;

особливості будови метрополітену та тунелів;

технічні характеристики, конструкції метрополітену та тунелів;

сучасні технології, способи та організацію виконання робіт з будівництва метрополітену та тунелів;

електричне обладнання та принципи його роботи на об'єктах метрополітену та тунелів;

інженерне устаткування, що монтується в метрополітені та тунелях;

гідравліку, гідрологію, гідрогеологію, гідрометрію, ґрунтознавство, механіку ґрунтів, правила та способи розробки гірничих порід;

фізичні властивості гірничих порід за їх класифікацією та міцністю;

форми перерізу гірничих виробок;

види кріплень, опалубки та армування у виробках;

схеми вентиляційних, повітропровідних та електропровідних систем;

способи проходки горизонтальних, похилих і вертикальних виробок та стовбурів;

правила виконання робіт із застосуванням кесонних апаратів;

правила перевірки профілю відкатних колій метрополітену та їх будову;

правила опускання та підіймання працівників та вантажів шахтною підіймальною установкою;

типи тунельних облицювань та споруд;

правила руху потягів з вантажем та пасажирами, маневрової роботи на коліях метрополітену;

правила користування засобами світлової та звукової сигналізації;

правила та способи навантаження, розвантаження та доставляння матеріалів та устаткування у зону вибою;

види та основні властивості будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, деталей, які застосовуються при будівництві метрополітену та тунелів;

стандарти, технічні умови на будівельні матеріали, деталі, конструкції;

основні правила будівельного креслення та основи нарисної геометрії;

методику, організацію та правила складання технічної, звітної документації;

правила та методи виконання діагностики деформацій та загрози руйнування конструкцій метрополітену та тунелів;

правила роботи з геодезичною, маркшейдерською, фотографічною, вимірювальною, організаційною та обчислювальною технікою;

основи організації будівельного виробництва та управління;

будівельне та технологічне обладнання, основні принципи його використання при будівництві метрополітену та тунелів;

правила і норми з охорони праці під час виконання робіт;

правила пожежної та електричної безпеки, виробничої санітарії, охорони навколишнього природного середовища у межах своєї компетенції.

Кваліфікаційні вимоги.

Технік-будівельник метрополітену та тунелів I категорії: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією техніка-будівельника метрополітену та тунелів II категорії - не менше 1 року.

Технік-будівельник метрополітену та тунелів II категорії: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст), підвищення кваліфікації: для бакалавра - без вимог до стажу роботи, молодшого спеціаліста - стаж роботи за професією техніка-будівельника метрополітену та тунелів - не менше 2 років.

Технік-будівельник метрополітену та тунелів: неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (молодший спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.

Довідник
кваліфікаційних характеристик професій працівників

Випуск 64
Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи

Зміна N 4 до розділу 3
Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів
та підземних споруд спеціального призначення

Кваліфікаційна характеристика

Робітник

Базова професія:

Машиніст електровоза
(Код КП - 8311.2)

Спеціалізація:

1. Машиніст електровоза
(будівництво метрополітенів)

Завдання та обов'язки.

Керує електровозами з визначеною для кожного розряду зчіпною вагою при транспортуванні навантажених та порожніх вагонів.

Перевозить потяги з пасажирами та вантажем.

Регулює швидкість руху, формує потяги та виконує маневрові роботи, вивозить завантажені вагони, завозить порожні вагони у депо та на станційних коліях.

Перевозить працівників до місця роботи та назад у спеціальному рухомому складі.

Виконує правила безпечного руху електровозів та потягів.

Перевіряє комплектність та технічний стан устаткування електровоза.

Здійснює контроль за роботою механічного, електричного устаткування електровоза.

Підіймає та ставить електровози та вагони, що зійшли з колії, використовуючи спеціальні пристрої.

Переключає стрілочні переводи на відкатних коліях.

Виконує візуальний огляд електровоза перед роботою.

Виконує щозмінне технічне обслуговування електровоза, бере участь у плановому технічному обслуговуванні та ремонті.

Запобігає виникненню несправностей у роботі електровоза.

Виявляє та усуває несправності у роботі електровоза під час робочої зміни.

Підтримує в робочому стані інструмент, інвентарне устаткування, сигнальні та протипожежні засоби, індивідуальні засоби захисту.

Контролює роботу вузлів і механізмів під час руху електровозів.

Забезпечує безпеку руху із дотриманням чинних вимог, правил технічної експлуатації, наказів, вказівок та виконує графіки руху електровоза та плану маневрових робіт.

Повинен знати:

будову, принцип роботи, призначення, технічні характеристики електровозів, вагонів та зарядної підстанції для акумуляторних електровозів;

будову, принцип роботи, призначення, технічні характеристики вузлів, механізмів, електричних та пневматичних схем електровозів;

порядок та правила експлуатації, технічного обслуговування та ремонту електровозів;

правила руху потягів з вантажем і працівниками при будівництві метрополітену;

правила зчеплення та розчеплення вагонів;

інструкції, накази, розпорядження та інші нормативні акти щодо правил експлуатації електровоза, сигналізації та виконання робіт;

будову гальмівної системи електровозів та способи її регулювання;

будову відкатних колій для контактних та акумуляторних електровозів;

способи та пристрої, що застосовуються для підйому електровозів і вагонів, що зійшли з колії;

норми витрачання змащувальних матеріалів та способи їх економії;

схеми та режими змащування;

мастильні матеріали, що застосовуються;

тягові характеристики електровозів для різних умов роботи;

правила руху по відкатних коліях при будівництві метрополітену;

правила підготовки електровоза до роботи, обсяг екіпіровки при будівництві метрополітену;

причини виникнення несправностей у роботі устаткування електровоза, способи запобігання їх виникнення та усунення;

призначення та будову контрольно-вимірювальних приладів;

правила та терміни технічного огляду, ремонту та освідчення вузлів, колісних пар електровоза;

правила виконання ремонтних робіт електровоза;

порядок приймання та випробування електровозів після проведення ремонтних робіт;

сигнали на перегонах і станціях при будівництві метрополітену;

профіль колії, її стан, колійні знаки та контактні мережі на дільниці будівництва метрополітену;

схеми колій та інженерних комунікацій будівельної дільниці;

роботу вузлів і механізмів під час руху електровозів;

принцип роботи та призначення засобів сигналізації;

схему електропостачання контактної мережі та схему електропостачання зарядної підстанції будівельної дільниці метрополітену;

правила та способи підвішування контактної мережі;

способи перетворення струму для живлення контактної мережі;

улаштування перетинок рейкових колій;

розташування та найменування підземних гірничих виробіток;

основи електротехніки, радіотехніки, гідравліки, механіки, пневматики;

слюсарну та електрослюсарну справи в обсязі, необхідному для технічного обслуговування та ремонту електровозів;

регламент дій при виникненні нестандартних ситуацій;

правила електричної та пожежної безпеки при експлуатації контактної мережі та електровозів (контактних та акумуляторних) при будівництві метрополітену;

правила і норми з охорони праці при будівництві метрополітену.

3-й розряд

Керує електровозом зі зчіпною вагою до 10 т.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або підготовка на спеціальних курсах, яка дає право на керування електровозом, без вимог до стажу роботи. Друга кваліфікаційна група з електричної безпеки.

4-й розряд

Керує електровозом зі зчіпною вагою понад 10 т до 25 т.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста електровоза 3 розряду - не менше 1 року. Третя кваліфікаційна група з електричної безпеки.

5-й розряд

Керує електровозом зі зчіпною вагою понад 25 т до 30 т.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста електровоза 4 розряду - не менше 1 року. Третя кваліфікаційна група з електричної безпеки.

6-й розряд

Керує електровозом зі зчіпною вагою понад 30 т.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста електровоза 5 розряду - не менше 1 року. Третя кваліфікаційна група з електричної безпеки.