НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
03.02.2011 N 195

Про затвердження Порядку
фінансування проектів будівництва,
реконструкції чи модернізації об'єктів
електроенергетики суб'єктів господарської
діяльності, які здійснюють передачу
електричної енергії місцевими (локальними)
електромережами та постачання електричної енергії
за регульованим тарифом,
за рахунок залучення кредитів

Відповідно до Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ), Указу Президента України від 14.03.95 N 213 "Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України" та постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2010 N 357 "Про затвердження Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу" Національна комісія регулювання електроенергетики України постановляє:

Затвердити Порядок фінансування проектів будівництва, реконструкції чи модернізації об'єктів електроенергетики суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, за рахунок залучення кредитів (додається).

Голова Комісії С.Тітенко

Погоджено:

Голова Антимонопольного комітету України О.Костусєв

Голова Державного комітету України з питань
регуляторної політики та підприємництва М.Бродський

(Рішення N 66 від 28.01.2011
про погодження проекту регуляторного акта)

Затверджено
Постанова НКРЕ
03.02.2011 N 195

Порядок
фінансування проектів будівництва,
реконструкції чи модернізації об'єктів
електроенергетики суб'єктів
господарської діяльності,
які здійснюють передачу електричної енергії
місцевими (локальними) електромережами
та постачання електричної енергії
за регульованим тарифом,
за рахунок залучення кредитів

1. Загальні положення

1.1. Порядок фінансування проектів будівництва, реконструкції чи модернізації об'єктів електроенергетики суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, за рахунок залучення кредитів (далі - Порядок) визначає умови фінансування проектів будівництва, реконструкції чи модернізації об'єктів електроенергетики або їх відповідних етапів (далі - Проектів), виконання яких передбачено інвестиційними програмами суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, відповідно до Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2010 N 357.

1.2. Дія Порядку поширюється на суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальні компанії).

Порядок не застосовується для забезпечення виконання зобов'язань енергопостачальних компаній з повернення кредитів, залучених на фінансування Проектів енергопостачальних компаній відповідно до Порядку ініціювання, підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 N 1027.

1.3. У Порядку термін "кредит" вживається в значенні, викладеному в Законі України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ).

Терміни "структура тарифу" та "інвестиційна програма" застосовуються в значенні, викладеному в постановах НКРЕ від 01.08.2001 N 801 "Про затвердження Процедури встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом" та від 26.07.2007 N 1052 "Про затвердження Порядку подання, розгляду, схвалення та виконання інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії та внесення змін до Процедури встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом" відповідно.

2. Умови отримання та повернення кредитів,
залучених для фінансування інвестиційних проектів

2.1. Фінансування Проектів енергопостачальних компаній здійснюється за рахунок джерел фінансування інвестиційних програм енергопостачальних компаній, зокрема шляхом залучення кредитів.

2.2. Відбір кредитної установи для залучення кредитів здійснюється з урахуванням вимог законодавства про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти за принципом мінімізації відсоткової ставки за користуванням кредитними коштами та витрат, пов'язаних з їх обслуговуванням.

Умови залучення кредитів мають передбачати відкриття кредитної лінії та механізм щомісячного повернення основної суми кредиту та інших витрат, передбачених кредитною угодою.

2.3. Після вибору кредитної установи енергопостачальна компанія звертається до Національної комісії регулювання електроенергетики України із заявою довільної форми для погодження дій по залученню кредиту.

Звернення енергопостачальної компанії має містити:

назву кредитної установи;

загальну суму кредиту;

річну відсоткову ставку за користування кредитом;

інші витрати, передбачені умовами кредитної угоди, які пов'язані з отриманням та обслуговуванням кредиту;

графік отримання кредитних траншів;

термін та графік повернення кредиту;

розрахунок економічного ефекту, що очікується внаслідок упровадження Проекту;

аналіз зміни рівня тарифів протягом усього терміну повернення кредиту.

2.4. Обов'язковими умовами укладання кредитної угоди є:

визначення терміну повернення основної суми кредиту, що має складати не менше трьох років з моменту фактичного виконання відповідного Проекту;

установлення мінімального розміру ефективної відсоткової ставки за користуванням кредитом за результатом проведення тендерних процедур;

можливість отримання кредиту кредитними траншами;

початок погашення основної суми кредиту після фактичного виконання відповідного Проекту;

схвалення в НКРЕ відповідного Проекту в межах інвестиційної програми на відповідний прогнозний період з визначенням найменування та форми документа, який буде свідчити про фактичне виконання Проекту;

надання до НКРЕ розрахунку економічного ефекту, що очікується внаслідок упровадження Проекту.

2.5. Відшкодування витрат, пов'язаних з поверненням основної суми кредиту, здійснюється відповідно до Процедури встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом (далі - Процедура), затвердженої постановою НКРЕ від 01.08.2001 N 801, за таких умов:

наявність документального підтвердження фактичного виконання енергопостачальною компанією відповідного проекту у фізичних обсягах та в межах обсягів фінансування, погоджених НКРЕ;

наявність акта введення об'єктів, передбачених Проектом, в експлуатацію.

Основна сума кредиту відшкодовується енергопостачальній компанії відповідно до механізму, передбаченого розділом 3 Порядку.

2.6. Відшкодування витрат, пов'язаних з обслуговуванням кредиту, здійснюється відповідно до Процедури після укладення кредитної угоди та погодження її в НКРЕ.

Витрати, пов'язані з обслуговуванням кредиту, відшкодовуються енергопостачальній компанії відповідно до механізму, передбаченого розділом 4 Порядку.

2.7. Енергопостачальна компанія за умови отримання відповідного погодження НКРЕ одночасно може реалізовувати декілька Проектів, що фінансуються за рахунок отриманих кредитів.

3. Механізм відшкодування
енергопостачальній компанії витрат
з повернення основної суми кредиту,
залученого для реалізації Проекту

3.1. Відшкодування енергопостачальній компанії витрат з повернення основної суми кредиту, залученого для реалізації Проекту, здійснюється з урахуванням вимог частини першої пункту 2.5 Порядку рівними частинами шляхом включення до розрахункового обсягу прибутку, що враховується у структурі відповідних тарифів на електроенергію енергопостачальної компанії, з урахуванням економічного ефекту від реалізації Проекту, або за рахунок інших джерел, погоджених з НКРЕ.

3.2. Річні витрати енергопостачальної компанії з повернення основної суми кредиту визначаються за формулою:

                               (СК - ЕЕ)
ВТ = ---------
n n ,

де:

СК - загальна сума залученого кредиту, тис. грн;

ЕЕ - економічний ефект від реалізації Проекту, тис. грн;

n - термін повернення кредиту, років;

ВТn - річні витрати енергопостачальної компанії з повернення основної суми кредиту, тис. грн.

3.3. Витрати з повернення основної суми кредиту включаються до структури тарифу "Витрати з прибутку" у складі статті "Інші цілі".

3.4. Енергопостачальна компанія здійснює повернення основної суми кредиту щомісячно в межах річних витрат з повернення кредиту, урахованих у відповідних тарифах на електроенергію.

4. Механізм відшкодування
енергопостачальній компанії витрат,
пов'язаних з обслуговуванням кредиту,
залученого для реалізації Проекту

4.1. Відшкодування енергопостачальній компанії витрат, пов'язаних з обслуговуванням кредиту (повернення відсотків за користування кредитом та інших витрат, які передбачені умовами кредитної угоди та пов'язані з отриманням і обслуговуванням кредиту), здійснюється з урахуванням вимог частини першої пункту 2.6 Порядку шляхом їх включення до відповідних тарифів на електроенергію.

4.2. Сума витрат, пов'язаних з обслуговуванням кредиту, визначається виходячи з того, що повернення основної суми кредиту енергопостачальною компанією здійснюється щомісячно рівними частинами. При цьому граничний розмір відшкодування ефективної відсоткової ставки за користування кредитом становить не більше 1,5 (півтори) облікових ставки Національного банку України на дату укладання кредитного договору.

4.3. Витрати, пов'язані з обслуговуванням кредиту, включаються до структури тарифу у складі статті "Фінансові витрати".

5. Контроль за реалізацією Проекту

5.1. Енергопостачальна компанія щокварталу до 25-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, надає НКРЕ та Мінпаливенерго звіт з реалізації Проекту, який містить інформацію щодо стану виконання Проекту, надходження і використання коштів.

5.2. Енергопостачальна компанія може звернутися до НКРЕ із заявою щодо припинення, обмеження або відновлення рішення стосовно включення витрат за користування кредитом до тарифів на електричну енергію.

5.3. Протягом місяця після введення об'єкта будівництва, реконструкції (модернізації) у промислову експлуатацію енергопостачальна компанія надає до НКРЕ та Мінпаливенерго звіт про реалізацію Проекту, який містить:

сертифікат відповідності;

акти приймальних комісій;

інформацію про фактичне використання коштів для реалізації Проекту.

Начальник управління цінової політики в електроенергетиці О.Осадча