МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
29.07.2010 N 3303-25/7445-07
Органам державної влади,
органам влади АР Крим,
органам місцевого
самоврядування,
іншим органам, установам,
організаціям, підприємствам
Копія: Державному
госпрозрахунковому
видавничо-поліграфічному
підприємству
"Зовнішторгвидав України"
Щодо надання роз'яснення стосовно здійснення закупівель товарів,
робіт і послуг за державні кошти у зв'язку з набранням чинності
Закону України "Про здійснення державних закупівель"
Мінекономіки на численні звернення щодо надання роз'яснення стосовно здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про здійснення державних закупівель" ( 2289-17 ) (далі - Закон) повідомляє.
Щодо завершення процедур,
розпочатих до набрання чинності Закону
( 2289-17 )
Відповідно до пункту 1 розділу XI Прикінцевих положень Закону ( 2289-17 ) цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та вводиться в дію через 30 днів з дня його опублікування.
Зазначена норма визначає два правових механізми, а саме: набрання чинності Законом ( 2289-17 ) і введення його в дію.
Аналіз розділу свідчить, що режим набрання чинності Законом ( 2289-17 ), визначений розділом XI Прикінцевих положень Закону, спрямований, перш за все, на забезпечення виконання Кабінетом Міністрів України та відповідними органами виконавчої влади заходів, необхідних для реалізації цього Закону, насамперед, у частині прийняття відповідних нормативно-правових актів на виконання вимог Закону.
Натомість, механізм введення в дію Закону ( 2289-17 ) встановлює конкретний термін, з якого буде запроваджений правовий режим здійснення державних закупівель, передбачений цим Законом.
Таким чином, здійснення державних закупівель у порядку, встановленим цим Законом ( 2289-17 ), розпочинається з дня введення його в дію, а саме з 30.07.2010.
Разом з цим відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.99 N 1-рп/99 надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або в іншому нормативно-правовому акті.
Ураховуючи, що така вказівка у вказаному Законі ( 2289-17 ) відсутня, тому його дія не поширюється на правовідносини суб'єктів сфери державних закупівель, які виникли до 30.07.2010.
У зв'язку з цим процедури закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, розпочаті до введення в дію Закону ( 2289-17 ), завершуються відповідно до порядку, що діяв до дня введення в дію цього Закону.
Також Мінекономіки, як уповноважений орган у сфері державних закупівель, звертає увагу всіх суб'єктів сфери державних закупівель, що відповідно до пункту 2 розділу XI Прикінцевих положень Закону ( 2289-17 ) до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
Замовникам, які розпочали процедури закупівель за державні кошти з 30.07.2010 необхідно враховувати вимоги Закону ( 2289-17 ).
Щодо розроблення та затвердження форм,
передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини
першої статті 8 Закону
( 2289-17 )
До набрання чинності нормативно-правовими актами уповноваженого органу щодо затвердження форм, передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини першої статті 8 Закону ( 2289-17 ), замовники мають право використовувати при проведенні процедур закупівель зразки зазначених форм, що додаються (див. окремо в базі).
При цьому документи, які розробляє замовник на підставі зазначених зразків, повинні повністю відповідати за змістом Закону ( 2289-17 ).
Органи Державного казначейства (обслуговуючі банки), інформаційний бюлетень "Вісник державних закупівель" до набрання чинності нормативно-правовими актами уповноваженого органу щодо затвердження форм, передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини першої статті 8 Закону ( 2289-17 ), повинні приймати документи, розроблені замовниками відповідно до вимог, передбачених абзацами першим та другим цього розділу.
Щодо визначення предмета закупівлі
Визначення предмета закупівлі товарів, робіт і послуг до набрання чинності наказу Мінекономіки, який встановлює порядок визначення предмета закупівлі, здійснюється замовниками таким чином:
1. Визначення предмета закупівлі товарів і послуг
Предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 23 і 30 частини першої статті 1 Закону ( 2289-17 ) та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 за показником п'ятого знака (класифікаційне угруповання "категорія") із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.
При цьому замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками шостого і дев'ятого знаків Класифікатора (класифікаційні угруповання "підкатегорія" і "тип"), а також за обсягом, номенклатурою та місцем поставки товарів, виконання робіт або надання послуг.
Під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається на основі Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000.
Під час здійснення закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт предмет закупівлі визначається на основі Державного класифікатора видів науково-технічної діяльності ДК 015-97 за показником четвертого знака (класифікаційне угруповання "вид") із зазначенням у дужках конкретної назви науково-технічної роботи.
У разі здійснення закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт за різними темами, які належать до одного виду науково-технічних робіт згідно з Класифікатором ДК 015-97, для їх замовлення замовник оголошує процедуру закупівлі та визначає різні теми науково-технічних робіт як окремі лоти.
У разі, якщо при здійсненні замовником закупівлі товарів передбачається також закупівля послуги (послуг), пов'язаних з поставкою товару (зокрема, послуги з транспортування, установки, монтажу, наладки, інсталяції програмного забезпечення, навчання персоналу тощо), предметом закупівлі в такому разі є товари, за умови, що вартість такої послуги (таких послуг) не перевищує вартості самих товарів.
При визначенні предмета закупівлі слід враховувати, що відповідно до пункту 23 частини першої статті 1 Закону ( 2289-17 ) закупівлею послуг вважається будь-яка закупівля (крім товарів і робіт).
2. Визначення предмета закупівлі робіт
Визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником відповідно до пункту 26 частини першої статті 1 Закону ( 2289-17 ) за об'єктами будівництва та з урахуванням Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000, а також Відомчих будівельних норм ВБН Г.1-218-182:2006 "Класифікація робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування".
Щодо оскарження процедур закупівлі
Уповноваженим на розгляд скарг з питань державних закупівель органом оскарження відповідно до підпункту 19 частини першої статті 1 та частини третьої статті 8 Закону ( 2289-17 ) є Антимонопольний комітет України. Порядок оскарження процедур державних закупівель визначено статтею 18 Закону.
З урахуванням зазначеного Мінекономіки доводить до відома замовників, учасників процедур закупівлі, скаржників, органів Державного казначейства України, обслуговуючих банків, що у зв'язку з цим Міністерство з 30.07.2010 не має правових підстав здійснювати розгляд скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю.
Додатки: зразки форм, передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини першої статті 8 Закону ( 2289-17 ), на __ арк.
Заступник Міністра економіки України В.О.Марухно
