ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ'Ї ТА МОЛОДІ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
АСОЦІАЦІЯ ПРАВОЗАХИСНИХ ОРГАНІЗАТОРІВ

НАКАЗ
24.04.2002 N 280/272/22

Про затвердження Міжгалузевої програми
"Оздоровлення студентів"

На виконання п. 3 Указу Президента України від 06.10.99 N 1284/99 "Про першочергові заходи щодо реалізації державної молодіжної політики та підтримки молодіжних громадських організацій", п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 18.06.99 N 1059 "Про стан реалізації державної молодіжної політики" та з метою забезпечення оздоровлення найбільш незахищених верств студентства наказуємо:

1. Затвердити міжгалузеву програму "Оздоровлення студентів" (додається) та забезпечити її виконання.

2. Затвердити Примірне положення про порядок отримання, видачі путівок та подання звіту на виконання міжгалузевої програми Оздоровлення студентів" (додається).

3. Зазначену програму довести до відома Республіканського комітету у справах сім'ї та молоді Автономної Республіки Крим, управлінь у справах сім'ї та молоді обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ректорів вищих навчальних закладів, голів профспілкових комітетів студентів вищих навчальних закладів.

4. Доручити практичне втілення Програми Асоціації правозахисних організаторів студентів України.

5. Контроль за виконанням Програми покласти на заступника Державного секретаря Міністерства освіти і науки України, першого заступника Голови Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, віце-президента Асоціації правозахисних організаторів студентів України відповідно до покладених на них обов'язків.

Державний комітет України у справах сім'ї та молоді Голова Комітету В.І.Довженко

Міністерство освіти і науки України Заступник державного секретаря А.Г.Богомолов

Асоціація правозахисних організаторів студентів України Президент Г.Ф.Труханів

Затверджено
Наказ Державного
комітету України
у справах сім'ї та молоді,
Міністерства освіти
і науки України,
Асоціації правозахисник
організаторів
студентів України
24.04.2002 N 280/272/22

Міжгалузева програма "Оздоровлення студентів"

Програму розроблено на виконання Указу Президента України від 06.10.99 N 1284/99 "Про першочергові заходи щодо реалізації державної молодіжної політики" та постанови Кабінету Міністрів України від 18.06.99 N 1059 "Про стан реалізації державної молодіжної політики".

1. Вступ

Проблема охорони здоров'я студентської молоді нині особливо загострилася. Так, аналіз стану здоров'я студентів за останні 4 роки свідчив, що в чотири рази зросла кількість студентів із кишково-шлунковими захворюваннями, в п'ять разів - із нервово-психічними хворобами. У два рази збільшилася кількість академічних відпусток, наданих за станом здоров'я.

Суттєва причина цього явища полягає як у погіршенні умов навчання, так і в надзвичайно низькій соціальній захищеності студентів. Система стипендіального забезпечення, не задовольняє найнеобхідніших потреб студентства. А це, у свого чергу, унеможливлює формування фондів соціальної допомоги - основного джерела виплат студентам із малозабезпечених сімей, студентам-сиротам, студентським сім'ям з дітьми та іншим соціально незахищеним категоріям.

У вищих навчальних закладах країни навчається понад 3 тис. студентів-Інвалідів, близько 8 тис. студентів-сиріт і тих, які залишилися без піклування батьків, 14,5 тис. студентів, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, понад 30 тис. - Із малозабезпечених сімей, 22,5 тис. студентських сімей, в яких виховується понад 12 тис. дітей.

В таких умовах оздоровлення на базі студентських оздоровчо-спортивних таборів є чи не єдиною можливістю поліпшити здоров'я студентської молоді.

Реалізація міжгалузевої програми "Оздоровлення студентів" змінить ситуацію на краще, в першу чергу, стосовно студентів-сиріт, інвалідів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Практичне втілення цієї Програми покладається на Асоціацію правозахисних організаторів студентів України, її обласні відділення та профспілкові комітети студентів вищих навчальних закладів, які мають відповідний досвід організаційної роботи, механізми контролю,можливість забезпечити адресну допомогу, інформацію щодо категорій студентів.

2. Мета, основні завдання Програми

Основна мета міжгалузевої програми "Оздоровлення студентів" - забезпечення оздоровлення найбільш незахищених верств студентства, зокрема, сиріт, інвалідів, студентів із малозабезпечених сімей, студентів, які мають дітей. Пропагування здорового способу життя шляхом реалізації виховних програм, організації спортивних змагань.

Програму розраховано на 10 років і реалізуватиметься на базі санаторіїв-профілакторіїв, студентських оздоровчо-спортивних таборів вищих навчальних закладів України, санаторіїв та турбаз системи Федерації профспілок України (відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.08.01 N 333-р "Про доповнення заходів, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.11.99 N 1220").

Визначення таких оздоровниць відбувається за умов тендеру.

Основними завданнями Програми є:

- створення сприятливих умов для забезпечення соціального захисту студентської молоді;

- профілактика захворюваності серед студентської молоді;

- поліпшення стану здоров'я студентської молоді;

- пропагування здорового способу життя.

3. Реалізація Програми

Державний комітет України у справах сім'ї та молоді, Міністерство освіти і науки України, Асоціація правозахисних організаторів студентів України щорічно передбачають кошти в своїх бюджетах на реалізацію міжгалузевої програми "Оздоровлення студентів".

Республіканський комітет у справах сім'ї та молоді АР Крим, управління у справах сім'ї та молоді обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ректори вищих навчальних закладів, обласні, Київська міська асоціації правозахисних організаторів студентів передбачають кошти в своїх бюджетах на реалізацію цієї Програми.

Оздоровленням планується охопити понад 10 тис. студентів на рік, в тому числі:

- інвалідів - 300;

- студентів-сиріт - 800;

- постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС - 1450;

- з малозабезпечених сімей - 3000;

- студентів, які мають дітей - 450;

- студентів, що потребують оздоровлення за станом здоров'я - 4000.

Реалізація програми відбуватиметься в три етапи:

у період літніх канікул на базі студентських оздоровчо-спортивних таборів вищих навчальних закладів України та інших оздоровчих закладів;

у період зимових канікул на базі студентських оздоровчо-спортивних таборів вищих навчальних закладів України та інших оздоровчих закладів;

протягом календарного року на базах санаторіїв-профілакторіїв вищих навчальних закладів та профільних санаторіїв системи профспілок України.

Виконавцем Програми є Асоціація правозахисних організаторів студентів України, яка подає фінансовий і творчий звіти органу, що виділив кошти на реалізацію Програми. До звіту додаються: копії договорів про придбання путівок на оздоровлення, копії накладних про передачу путівок профспілковим комітетам вищих навчальних закладів, списки студентів, котрі оздоровилися. Первинна документація (заяви студентів, відомості про видачу, рішення профкому, відповідні довідки) знаходитиметься в профспілкових комітетах студентів.

Путівки розподіляються згідно з Примірним положенням про порядок отримання, видачі путівок та подання звіту на виконання міжгалузевої програми "Оздоровлення студентів".

4. Очікувані наслідки

1. Зниження рівня захворюваності студентів.

2. Поліпшення якості оздоровлення студентської молоді.

3. Профілактика соціально негативних проявів у студентському середовищі.

5. До реалізації Програми планується залучити кошти:

- Державного комітету України у справах сім'ї та молоді;

- Міністерства освіти і науки України;

- Українського національного комітету молодіжних організацій;

- профспілкових організацій студентів вищих навчальних закладів;

- фондів соціального захисту студентів вищих навчальних закладів;

- позабюджетних надходжень вищих навчальних закладів;

- студентів (часткова оплата путівок);

- спонсорів.

Асоціація правозахисних організаторів студентів України щорічно укладає угоди з організаціями-учасниками реалізації міжгалузевої програми "Оздоровлення студентів" на фінансування програми.

Затверджено
Наказ Державного
комітету України
у справах сім'ї та молоді,
Міністерства освіти
і науки України,
Асоціації правозахисних
організаторів
студентів України
24.04.2002 N 280/272/22

Примірне положення
про порядок отримання, видачі путівок
та подання звіту на виконання
міжгалузевої програми
"Оздоровлення студентів"

1. На виконання міжгалузевої програми "Оздоровлення студентів" оздоровлення студентів проводиться:

- під час літніх канікул в оздоровчих таборах вищих навчальних закладів;

- під час зимових канікул на базах відпочинку, в санаторіях;

- під час навчання в профільних санаторіях і санаторіях-профілакторіях вищих навчальних закладів.

2. Рада Асоціації правозахисних організаторів студентів України розподіляє путівки між обласними та Київською міського асоціаціями правозахисних організаторів студентів пропорційно чисельності студентів, які навчаються в регіоні, а також залежно від екологічного стану регіону, наявності у вищих навчальних закладах власних оздоровчих баз тощо. Розподіл затверджується організацією, яка виділяє кошти на реалізацію цієї Програми (Державний комітет у справах сім'ї та молоді, Міністерство освіти і науки).

3. Відповідно до затвердженого розподілу обласні, Київська міська асоціації за дорученням отримують відповідну кількість путівок, оприбутковують їх за бухгалтерським обліком.

4. Київська міська і обласні асоціації правозахисних організаторів студентів спільно з Республіканським комітетом у справах сім'ї та молоді Крим, управліннями у справах сім'ї та молоді обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій розподіляють путівки профспілковими комітетами студентів вищих навчальних заклади порційно чисельності студентів, з урахуванням специфіки вищих а закладів, наявності власних оздоровчих баз, санаторіїв-профілакторіїв, категорій студентів, потреби в путівках.

5. Відповідно до затвердженого розподілу профспілкові комітети студентів вищих навчальних закладів за дорученням отримують путівки та реєструють їх у книгах видачі путівок.

6. Профспілкові комітети студентів вищих навчальних закладів приймають рішення про першочергове надання путівок студентам таких категорій:

- студентам-сиротам та напівсиротам;

- студентам-інвалідам;

- студентам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- студентам із малозабезпечених сімей (межа малозабезпечений встановлюється відповідно до нормативних документів Кабінету Міністрів України);

- студентам з дітьми;

- студентам, які потребують оздоровлення за станом здоров'я;

- студентам-відмінникам, активістам громадського руху.

7. Студент може отримати путівку один раз на рік.

8. Для студентів зазначених категорій рішенням профспілкового комітету студентів вищого навчального закладу виділяються пільгові путівки: безкоштовні, за 10%, 20%, 30%, 50% вартості. Для студентів інших категорій рішенням профспілкового комітету студентів можуть виділятися путівки за повну вартість.

9. Кошти, отримані, як оплата за путівки, направляються на реалізацію міжгалузевої програми "Оздоровлення студентів".

10. Путівки видаються студентам на підставі Індивідуальної заяви, рішення профспілкового комітету студентів вищого навчального закладу. Пільгові путівки видаються при наявності документів, які свідчать про належність до вищезгаданих категорій.

11. Голови профспілкових комітетів студентів вищих навчальних закладів несуть персональну відповідальність за цільове використання путівок.

12. Профспілкові комітети студентів вищих навчальних закладів подають фінансові та творчі звіти обласним, Київській міській асоціаціям право-захисних організаторів студентів у продовж десяти днів після завершення реалізації кожного етапу програми. До звіту додаються копії рішень профкомів про виділення путівок студентам і списки оздоровлених студентів, затверджених профкомами (підпис голови профкому та печатка).

13. Обласні, Київська міська асоціації правозахисних організаторів студентів подають фінансовий та творчий звіти Асоціації правозахисних організаторів студентів України протягом двадцяти днів після завершення кожного етапу програми. До звіту додають списки оздоровлених студентів, завірені головами обласних, Київської міської асоціацій правозахисних організаторів студентів та погоджені головою Республіканського комітету у справах сім'ї та молоді АР Крим, начальниками управлінь у справах сім'ї та молоді обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, копії рішень про розподіл путівок між профкомами студентів вищих навчальних закладів.

14. Асоціація правозахисних організаторів студентів подає фінансовий та творчий звіти органу, що фінансував Програму впродовж місяця після завершення кожного етапу програми. До звіту додаються:

- копії накладних і довіреностей про видачу путівок;

- копії списків оздоровлених студентів.