ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
20.05.2010 N 384
Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув повторно поданий на розгляд проект постанови Кабінету міністрів України "Питання Державної інспекції з енергозбереження" (далі - проект постанови), а також документи, що надані до нього листом НАЕР від 02.04.2010 N 421-01/12/2-10.
За результатами здійснення аналізу проекту постанови та відповідного аналізу регуляторного впливу на дотримання вимог статей 4, 5, 7 та 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) ВСТАНОВИВ:
проектом постанови пропонується внести зміни до низки нормативно-правових актів з метою реорганізації Державної інспекції з енергозбереження, органу державного управління, який діє у складі НАЕР та створення органу державного контролю у сфері енергозбереження - Державної інспекції з енергозбереження.
Однак, не зважаючи на те, що під час знаходження проекту постанови на погодженні, в робочому порядку було здійснено доопрацювання редакції зазначеного проекту з метою приведення його положень у відповідність до вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ( 2806-15 ), поданий на розгляд проект постанови не може бути погоджений у запропонованій редакції, зокрема, з наступних причин.
Абзацом 1 пункту 1 проекту постанови передбачено реорганізувати Державну інспекцію з енергозбереження - урядовий орган державного управління, який діє у складі Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, шляхом перетворення в Державну інспекцію з енергозбереження - орган державного контролю за раціональним (ефективним) використанням паливно-енергетичних ресурсів.
Крім того, абзацом 2 пункту 1 проекту постанови встановлюється, що Державна інспекція з енергозбереження за організаційно-правовою формою є установою, яка відноситься до сфери управління Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів.
В той же час, змінами, що вносяться до деяких актів Кабінету Міністрів України, зокрема, підпунктом 4 пункту 2 пропонується доповнити пункт 5 Положення про Національне агентство України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів ( 412-2006 ) підпунктом, згідно з яким НАЕР має право, зокрема, утворювати, реорганізовувати, ліквідувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління НАЕР.
Слід зазначити, що відповідно до статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ) (далі - Закон про контроль) виключно законами встановлюються, зокрема, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
На сьогоднішній день органом контролю у сфері енергозбереження є Державна інспекція з енергозбереження, визначена Законом України "Про енергозбереження" ( 74/94-ВР ).
Тобто, встановлення та ліквідування органу державного нагляду контролю можливе лише шляхом внесення відповідних змін до відповідного закону та не може бути віднесено до повноважень НАЕР, як то запропоновано підпунктом 4 пункту 2 змін, що вносяться до деяких актів Кабінету Міністрів України.
Враховуючи зазначене, проект постанови потребує доопрацювання з метою приведення у відповідність із вимогами Закону про контроль ( 877-16 ), оскільки прийняття проекту постанови у запропонованій редакції прямо суперечитиме вимогам статті 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), положеннями якої встановлено обмеження в частині недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти.
Стосовно аналізу регуляторного впливу до проекту постанови, слід зазначити, що деякі його розділи викладено з неповним дотриманням вимог статті 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) та вимог Методики проведення аналізу регуляторного впливу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 р. N 308 (далі - Методика).
Так, згідно вимог пункту 4 Методики ( 308-2004 ), при визначенні проблеми, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання, зазначаються причини та умови виникнення проблеми, обґрунтування неможливості її розв'язання за допомогою ринкових механізмів або чинних регуляторних актів, а також зазначається коло суб'єктів, на яких проблема справляє негативний вплив.
Одночасно, відповідно до пункту 5 Методики ( 308-2004 ) окремий пункт аналізу регуляторного впливу повинен містити визначення та оцінку усіх прийнятних альтернативних способів досягнення цілей державного регулювання. При цьому, наводяться не менше ніж два можливих способи, оцінка кожного із способів, причини відмови від застосування альтернативних способів розв'язання проблеми та аргументи щодо переваги обраного способу.
Крім того, пунктом 10 Методики ( 308-2004 ) передбачено, що прогнозні значення показників результативності регуляторного акта (пункт 8 аналізу регуляторного впливу) обов'язково повинні містити інформацію в тому числі й щодо розміру надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта, особливо з огляду на те, що розробник прогнозує "збільшення надходжень до Державного бюджету України в результаті поліпшення стану використання паливно-енергетичних ресурсів в цілому в державі" (пункт 6 аналізу регуляторного впливу).
З урахуванням вищезазначеного, запропонований для розгляду проект постанови доопрацьовано розробником без дотримання вимог статті 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) в частинах:
- доцільності, тобто обґрунтованої необхідності державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми у запропонований розробником спосіб;
- передбачуваності, враховуючи те, що певною мірою не дотримано послідовності у регуляторній діяльності, а деякі положення проекту Закону не повністю узгоджуються із нормами чинного законодавства.
Таким чином, враховуючи викладене та керуючись частиною 5 статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
відмовити в погодженні проекту постанови Кабінету Міністрів України "Питання Державної інспекції з енергозбереження".
Голова М.Бродський
