МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
10.01.2006 N 2

Про затвердження інструкції про взаємодію
та розмежування функцій установ і закладів державної
санітарно-епідеміологічної служби та центрів
з профілактики та боротьби зі СНІДом з питань
запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу

На виконання пункту 8.1 рішення колегії МОЗ України від 19 березня 2004 року N 3 "Про підсумки роботи в галузі охорони здоров'я України у 2003 році та завдання щодо подальшого виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України", з метою підвищення ефективності та виключення дублювання діяльності центрів з профілактики та боротьби зі СНІДом та установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу для забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення наказую:

1. Затвердити інструкцію про взаємодію та розмежування функцій установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби та центрів з профілактики та боротьби зі СНІДом з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, що додається.

2. Головному лікарю Центральної санітарно-епідемічної станції МОЗ України, головному державному санітарному лікарю Автономної Республіки Крим, головним державним санітарним лікарям областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити виконання зазначеної інструкції.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Перших заступників Міністра Весельського В., Бережнова С.

Міністр Ю.Поляченко

Затверджено
Наказ МОЗ України
10.01.2006 N 2

Інструкція
про взаємодію та розмежування
функцій установ і закладів державної
санітарно-епідеміологічної служби та центрів
з профілактики та боротьби зі СНІДом з питань
запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу

Заходи,
які здійснюються спільно установами і закладами
державної санітарно-епідеміологічної служби
та центрами з профілактики та боротьби зі СНІДом

У своїй діяльності зазначені установи і заклади керуються Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України, актами Президента України, Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України, актами відповідно Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (по територіальній відповідності), наказами МОЗ України, а також цією Інструкцією і здійснюють:

1. Взаємодію з органами виконавчої та законодавчої влади з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу;

2. Розробку і реалізацію державної та регіональних цільових програм з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу;

3. Участь у роботі Національної та регіональних координаційних рад з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу;

4. Моніторинг виконання закладами охорони здоров'я Закону України "Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту людини (СНІД) та соціальний захист населення" ( 1972-12 ) від 12.12.91 із наступними змінами і доповненнями.

5. Участь у підготовці матеріалів з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу для розгляду в органах законодавчої та виконавчої влади, заслуховування на засіданнях Національної та обласних координаційних рад з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, колегій МОЗ України, управліннях охорони здоров'я облдержадміністрацій. Підготовку законодавчих, нормативно-правових та інструктивно-методичних документів з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу;

6. Підготовку медичних працівників з питань діагностики, епідеміології та профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу, в тому числі внутрішньолікарняного та професійного зараження;

7. Інформаційно-просвітницьку роботу, із залученням засобів масової інформації, серед населення (насамперед молоді) з питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу і формування життєвих навичок щодо зменшення вразливості до інфікування ВІЛ;

8. Розробку, видання та розповсюдження просвітницької літератури, диференційованих програм навчання населення з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу;

9. Організацію науково-практичних конференцій, семінарів, нарад з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу;

10. Виконання науково-практичних робіт з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу;

11. Проведення епідеміологічного розслідування внутрішньолікарняних (в тому числі і під час використання крові та її компонентів, інших біологічних рідин, клітин, тканин і органів людини) та професійних випадків ВІЛ-інфікування.

12. Проведення поточного і ретроспективного епіднагляду захворюваності на ВІЛ-інфекцію/СНІД, оцінки та прогнозування епідситуації, оцінки протиепідемічних заходів, що проводяться в регіоні.

Функції установ і закладів
державної санітарно-епідеміологічної служби

1. Здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за дотриманням вимог чинного законодавства України з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, установами, закладами, підприємствами, організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування та іншими суб'єктами нагляду.

2. Здійснення нагляду за забезпеченням інфекційної безпеки донорської крові, її компонентів і препаратів, інших біологічних рідин, клітин, органів і тканин людини.

3. Проведення контролю за дотриманням санітарно-епідеміологічного режиму у закладах охорони здоров'я незалежно від форм власності і підпорядкування з метою недопущення внутрішньолікарняного та професійного інфікування ВІЛ-інфекцією.

4. Забезпечення дієвого контролю за суворим додержанням державних санітарних норм і правил, насамперед підприємствами побутового обслуговування.

5. Здійснення нагляду за проведенням імунопрофілактики в закладах охорони здоров'я ВІЛ-інфікованим дітям та дітям, народженим від ВІЛ-інфікованих матерів.

6. Здійснення контролю за дотриманням холодового ланцюга під час транспортування та зберігання тест-систем, а також видача дозволів на роботу зі збудником III групи патогенності, санітарно-епідеміологічних висновків для ліцензування лабораторій та їх акредитації.

7. Надання до МОЗ України і Центральної санепідстанції МОЗ України позачергових повідомлень про випадки внутрішньолікарняних (в тому числі і під час використання крові та її компонентів, інших біологічних рідин, клітин, тканин та органів людини) та професійних випадків ВІЛ-інфікування.

Функції центрів з профілактики
та боротьби зі СНІДом

1. Здійснення моніторингу виконання обласної (міської) програми профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу. Розробка і надання пропозицій місцевим органам виконавчої влади щодо її удосконалення та виконання.

2. Проведення епідеміологічних і соціологічних досліджень в рамках впровадження другого покоління методології епіднагляду за ВІЛ/СНІДом для вивчення особливостей розвитку епідемічного процесу та визначення необхідних профілактичних заходів.

3. Здійснення організаційно-методичного керівництва закладами охорони здоров'я з питань надання діагностичної, профілактичної і лікувальної допомоги ВІЛ-інфікованим.

4. Забезпечення обліку та звітності з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу у відповідності з чинним законодавством України. Інформування санепідустанов про епідситуацію з ВІЛ/СНІДу, включаючи і щомісячну оперативну інформацію.

5. Епідеміологічне розслідування вперше виявлених випадків ВІЛ-інфекції/СНІДу при взятті на диспансерний облік.

6. Здійснення моніторингу за проведення скринінгових досліджень у лабораторіях діагностики ВІЛ-інфекції, незалежно від їх підпорядкованості. Визначення загальної потреби в діагностичних тестах, реагентах, обладнанні та рівень забезпечення зазначеним лабораторій регіонів.

7. Організація і проведення диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованими, особами з невизначеними результатами лабораторних досліджень, дітьми, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями.

8. Облік, проведення профілактичного лікування і диспансеризації медичних працівників, травмованих при наданні медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та роботі з ВІЛ-інфікованим матеріалом.

9. Організація медичного огляду населення регіону на наявність ВІЛ-інфекції на добровільних засадах з обов'язковим проведенням перед- та післятестового консультування.

10. Здійснення інформаційно-просвітницьких заходів серед населення з метою подолання дискримінації ВІЛ-інфікованих осіб.

11. Надання до територіальних СЕС екстрених повідомлень про випадки внутрішньолікарняних (в тому числі і під час використання крові та її компонентів, інших біологічних рідин, клітин, тканин та органів людини) та професійних випадків ВІЛ-інфікування.

Заступник директора Департаменту державного
санітарно-епідеміологічного нагляду Л.М.Мухарська

Начальник Відділу інфекційних соціально
небезпечних хвороб Т.А.Александріна