ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
17.12.2009 N 745

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
2 квітня 2010 р. за N 272/17567

Про затвердження Змін до Інструкції
про міжбанківський переказ коштів
в Україні в національній валюті

Відповідно до статей 7, 73 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), статті 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) та з метою вдосконалення нормативно-правової бази з питань здійснення міжбанківських розрахунків в Україні в національній валюті Правління Національного банку України постановляє:

1. Затвердити Зміни до Інструкції про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 16.08.2006 N 320, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.09.2006 за N 1035/12909 (зі змінами), що додаються.

2. Департаменту інформатизації (А.С.Савченко) унести зміни до програмного забезпечення системи електронних платежів Національного банку України щодо переліку умовних числових кодів розрахункових документів.

3. Начальникам Операційного і територіальних управлінь Національного банку України, банкам України внести зміни до програмного забезпечення систем автоматизації банку щодо переліку умовних числових кодів розрахункових документів.

4. Департаменту платіжних систем (Н.Г.Лапко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома Операційного, територіальних управлінь Національного банку України та банків України для керівництва та використання в роботі.

5. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України, крім пунктів 2, 3, які набирають чинності з 12.05.2010.

В.о. Голови А.В.Шаповалов

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
17.12.2009 N 745

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
2 квітня 2010 р. за N 272/17567

Зміни
до Інструкції про міжбанківський переказ коштів
в Україні в національній валюті

1. У главі 3 розділ III:

доповнити главу новим пунктом 6 такого змісту:

"6. Під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів банку-кореспондента (далі - мораторій) підлягають виконанню платіжні вимоги на примусове списання коштів банку-кореспондента за його кореспондентським рахунком щодо забезпечення виконання зобов'язань, які пов'язані з обслуговуванням господарської діяльності банку, у тому числі виплатою заробітної плати, авторської винагороди, шкоди, заподіяної життю та здоров'ю працівників банку, а також вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, аліментів, пенсій, стипендій, соціальних допомог у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів.

Банк отримує від тимчасового адміністратора інформацію про розміри установлених ним лімітів та виконує примусове списання коштів у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів у порядку, визначеному пунктом 5 цієї глави".

У зв'язку з цим пункт 6 уважати пунктом 7;

доповнити главу новими пунктами 8, 9 такого змісту:

"8. У разі введення мораторію та наявності документів про арешт коштів на кореспондентському рахунку банку-кореспондента, що надійшли до банку до введення мораторію, банк:

а) продовжує обліковувати документи про арешт коштів банку-кореспондента на відповідному позабалансовому рахунку;

б) повідомляє орган, який прийняв (надіслав) документ про арешт коштів, про введення мораторію.

9. Під час дії мораторію підлягають виконанню документи про арешт коштів банку-кореспондента щодо зобов'язань, які пов'язані з обслуговуванням господарської діяльності банку, у тому числі виплатою заробітної плати, авторської винагороди, шкоди, заподіяної життю та здоров'ю працівників банку, а також вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, аліментів, пенсій, стипендій, соціальних допомог у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів.

Банк отримує від тимчасового адміністратора інформацію про розміри установлених ним лімітів та виконує документи про арешт коштів у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів у порядку, визначеному пунктом 7 цієї глави.

Банк усі інші документи про арешт коштів банку-кореспондента приймає і обліковує на відповідному позабалансовому рахунку без виконання та повідомляє орган, який прийняв (надіслав) документ про арешт коштів, про введення мораторію.

Банк після завершення мораторію виконує документи про арешт коштів банку-кореспондента на початку наступного операційного дня за днем завершення мораторію в порядку, визначеному пунктом 7 цієї глави".

2. У розділі VI:

2.1. Доповнити главу 1 новим пунктом такого змісту:

"10. Під час дії мораторію підлягають виконанню платіжні вимоги на примусове списання коштів банку щодо забезпечення виконання зобов'язань, які пов'язані з обслуговуванням господарської діяльності банку, у тому числі виплатою заробітної плати, авторської винагороди, шкоди, заподіяної життю та здоров'ю працівників банку, а також вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, аліментів, пенсій, стипендій, соціальних допомог у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів.

Територіальне управління повідомляє тимчасового адміністратора засобами системи ЕП про необхідність установлення лімітів та виконує примусове списання коштів у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів у порядку, визначеному пунктами 1 - 8 цієї глави".

2.2. У главі 2:

у пункті 9:

в абзаці першому слова "на задоволення вимог кредиторів (далі - мораторій)" виключити;

у підпункті "б" слова "абзацом другим" замінити словами "абзацом першим";

у підпункті "в" слово "рішення" замінити словом "документ";

пункт 10 викласти в такій редакції:

"10. Під час дії мораторію підлягають виконанню документи про арешт коштів банку щодо зобов'язань, які пов'язані з обслуговуванням господарської діяльності банку, у тому числі виплатою заробітної плати, авторської винагороди, шкоди, заподіяної життю та здоров'ю працівників банку, а також вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, аліментів, пенсій, стипендій, соціальних допомог у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів.

Територіальне управління повідомляє тимчасового адміністратора засобами системи ЕП про необхідність установлення лімітів та виконує документи про арешт коштів у межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів у порядку, визначеному пунктами 1 - 8 цієї глави.

Територіальне управління всі інші документи про арешт коштів банку приймає і обліковує на відповідному позабалансовому рахунку без установлення ліміту технічного рахунку та повідомляє орган, який прийняв (надіслав) документ про арешт коштів, про введення мораторію".

2.3. У главі 3:

абзац другий пункту 2 доповнити двома реченнями такого змісту: "У разі відсутності (недостатності) коштів на кореспондентському рахунку банку на початок операційного дня територіальне управління додатково розраховує суму для списання з поточних надходжень на кореспондентський рахунок банку. Додатково розрахована сума дорівнює 20% від суми надходжень на кореспондентський рахунок банку за останній робочий день, у який були надходження на його кореспондентський рахунок";

пункт 3 викласти в такій редакції:

"3. Територіальне управління в день здійснення списання встановлює ліміт технічного рахунку банку:

для списання в безспірному порядку - на визначену суму списання, а в разі її недостатності - з урахуванням додатково розрахованої суми;

для договірного списання - на визначену суму списання.

Ліміт установлюється в режимі реального часу (пакет-запит надсилається ЦОСЕП до відправлення файла L.00) або у файловому режимі (файл L.00).

Списання за меморіальним ордером здійснюється в режимі реального часу або у файловому режимі. Якщо на технічному рахунку банку сума менша, ніж сума встановленого ліміту, то списання здійснюється в межах наявної суми";

доповнити главу новим пунктом 6 такого змісту:

"6. Територіальне управління в разі недостатності коштів на кореспондентському рахунку банку для погашення заборгованості розподіляє суму цієї заборгованості між банком і його філіями, які працюють у СЕП за окремими кореспондентськими рахунками, і надсилає електронні розрахункові повідомлення територіальним управлінням, в яких відкриті кореспондентські рахунки філій цього банку, про списання в безспірному порядку відповідних сум з кореспондентських рахунків філій.

Територіальні управління виконують списання в безспірному порядку заборгованості з кореспондентських рахунків філій згідно з пунктами 2 - 5 цієї глави та інформують територіальне управління, що обслуговує кореспондентський рахунок банку, про здійснені суми списання.

Територіальне управління, в якому відкрито кореспондентський рахунок банку, здійснює контроль за повнотою списання суми заборгованості".

У зв'язку з цим пункт 6 уважати пунктом 7.

3. Таблицю додатка 8 до Інструкції доповнити новим рядком такого змісту:

"------------------------------------------------------------------
| 7 |Платіжна вимога на примусове списання | 10 |
| |коштів, меморіальний ордер, сформований| |
| |на підставі платіжної вимоги | |
| |на примусове списання коштів | |
------------------------------------------------------------------".

Директор Департаменту платіжних систем Н.Г.Лапко