Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ
10.07.2008 N 1168/5

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
10 липня 2008 р. за N 621/15312

(Наказ втратив чинність з 01.01.2012 р. на підставі Наказу
Міністерства юстиції України
N 1905/5 від 28.07.20
11)

Про затвердження Порядку проведення кваліфікаційного іспиту
для осіб, які пройшли стажування в державній нотаріальній
конторі або в приватного нотаріуса

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства
юстиції
N 2135/5 від 10.12.20
08
N 610/5 від 06.04.20
09
N 322/5 від 17.02.20
10 )

( У заголовку та тексті Наказу та в заголовку і тексті
Порядку, та в додатках до нього слова "нотаріуса, що
займається приватною нотаріальною практикою" замінено
словами "приватного нотаріуса" згідно з Наказом
Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

Відповідно до Закону України "Про нотаріат" ( 3425-12 ) та з метою удосконалення процесу складання кваліфікаційного іспиту особами, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, наказую:

1. Затвердити Порядок проведення кваліфікаційного іспиту для осіб, які пройшли стажування в державній нотаріальній конторі або в приватного нотаріуса (додається).

2. Департаменту нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань (Н.В.Ященко):

2.1. Подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03.10.92 N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" (із змінами).

2.2. Довести цей наказ до відома начальника Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальників головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

3. Департаменту нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань (Н.В.Ященко) та начальнику Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальникам головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі забезпечити належне виконання цього наказу.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції України Л.В.Єфіменка.

Міністр М.В.Оніщук

Затверджено
Наказ Міністерства юстиції
України
10.07.2008 N 1168/5

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
10 липня 2008 р. за N 621/15312

Порядок
проведення кваліфікаційного іспиту для осіб,
які пройшли стажування в державній нотаріальній
конторі або в приватного нотаріуса

1. Цей Порядок розроблений з метою реалізації вимог статті 3 Закону України "Про нотаріат" ( 3425-12 ) для встановлення єдиних умов та правил проведення кваліфікаційного іспиту для осіб, які пройшли стажування у державній нотаріальній конторі або в приватного нотаріуса. ( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

2. Кваліфікаційний іспит проводиться кваліфікаційною комісією, утвореною при Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управліннях юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі - кваліфікаційна комісія).

3. До складання кваліфікаційного іспиту допускаються особи, які:

є громадянами України;

дієздатні;

мають повну вищу юридичну освіту;

мають стаж роботи у сфері права не менше трьох років;

володіють державною мовою;

не мають судимості за вчинення злочину;

успішно пройшли стажування протягом одного року в державних нотаріальних конторах або у приватного нотаріуса.

Без стажування протягом одного року в державних нотаріальних конторах або у приватного нотаріуса до складання кваліфікаційного іспиту допускаються особи, які не менше семи років працювали у Міністерстві юстиції України, Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управліннях юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) на посадах з безпосереднім здійсненням контролю за організацією нотаріату, перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів та виконання ними правил нотаріального діловодства. ( Пункт 3 в редакції Наказу Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

4. Кваліфікаційний іспит проводиться кваліфікаційною комісією один раз на півріччя. У разі обґрунтованої необхідності, з метою заповнення вакантних посад державних нотаріусів, а також нотаріальних округів, що не забезпечені послугами приватних нотаріусів, та за поданням управління юстиції Міністерство юстиції України може прийняти рішення про проведення додаткового кваліфікаційного іспиту. ( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

5. Повідомлення про проведення кваліфікаційного іспиту має бути розміщене в загальнодоступних місцях у приміщенні відповідного управління юстиції та на веб-сайті управління юстиції не пізніше ніж за місяць до дати проведення кваліфікаційного іспиту. Повідомлення також може бути опубліковано додатково в засобах масової інформації. Про дату проведення іспиту повідомляється Міністерство юстиції України.

6. Повідомлення про проведення кваліфікаційного іспиту повинно містити:

дату, час, місце проведення кваліфікаційного іспиту;

перелік документів, які подаються для складання кваліфікаційного іспиту.

У випадку зміни дати, часу, місця проведення кваліфікаційного іспиту кваліфікаційна комісія повідомляє про це осіб, допущених до його складання. ( Абзац четвертий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

7. Особа, яка має намір складати кваліфікаційний іспит, не пізніше ніж за 15 днів до дня проведення кваліфікаційного іспиту особисто подає секретарю кваліфікаційної комісії такі документи:

заяву на ім'я голови кваліфікаційної комісії про допуск до кваліфікаційного іспиту, яка підлягає реєстрації в установленому порядку;

оригінал та копію диплома про повну вищу юридичну освіту; ( Абзац третій пункту 7 в редакції Наказу Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

оригінал та копію довідки про відсутність судимості (інформація, викладена у довідці, береться до уваги протягом одного місяця);

трудову книжку та копію трудової книжки, якщо особа на час подачі документів не працює; ( Абзац п'ятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

копію трудової книжки, завірену за місцем роботи, якщо особа на час подачі документів працює;

паспорт громадянина України та копію першої, другої сторінок паспорта громадянина України та сторінки, на якій розміщено штамп про реєстрацію місця проживання (перебування) фізичної особи;

висновок та копію висновку про проходження стажування в державній нотаріальній конторі або в приватного нотаріуса;

заповнену особову картку за формою, наведеною у додатку до цього Порядку.

8. Копії вищезазначених документів, крім паспорта, повинні бути засвідчені в установленому порядку, а оригінали повернуті особі. На копіях сторінок паспорта секретарем кваліфікаційної комісії робиться відмітка "з оригіналом вірно" та проставляється підпис.

9. Особи, які бажають узяти участь у кваліфікаційному іспиті, можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня (копії документів про підвищення кваліфікації, присвоєння наукового ступеня чи вченого звання, характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).

10. Засвідчені в установленому порядку копії документів формуються секретарем кваліфікаційної комісії в особову справу особи, яка має намір скласти кваліфікаційний іспит. Особова справа зберігається у відповідному управлінні юстиції. Секретар кваліфікаційної комісії несе відповідальність за достовірність та повноту засвідчених ним копій документів.

Особа, яка пройшла стажування в державній нотаріальній конторі або в приватного нотаріуса, проте не має можливості складати кваліфікаційний іспит за місцем проходження стажування у зв'язку із зміною постійного місця проживання, може звернутись до іншого управління юстиції за новим місцем проживання. У разі проходження стажування близькою особою начальника відповідного управління юстиції або його заступника з питань нотаріату кваліфікаційний іспит вказана особа має складати кваліфікаційній комісії, утвореній при будь-якому іншому управлінні юстиції. У такому випадку, особа подає на ім'я Міністра юстиції України заяву щодо визначення управління юстиції для складання кваліфікаційного іспиту. Для цілей цього наказу під поняттям "близькі особи" слід розуміти подружжя, дітей, батьків, рідних братів і сестер, діда, бабу, онуків, усиновлювачів, усиновлених та інших осіб за умови їх постійного проживання із вищезазначеними посадовими особами управління юстиції і ведення з ними спільного господарства. При цьому у разі, якщо особа звернулась до кваліфікаційної комісії із заявою про допуск до складання кваліфікаційного іспиту не за місцем проходження стажування, секретарем кваліфікаційної комісії витребовується копія особової справи такої особи. За результатами розгляду заяви особи та складання нею кваліфікаційного іспиту копії протоколів засідання кваліфікаційної комісії нотаріату направляються до управління юстиції, де знаходиться особова справа особи. ( Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 322/5 від 17.02.2010 )

Особам, які пройшли стажування в державній нотаріальній конторі або в приватного нотаріуса, проте не мають можливості складати кваліфікаційний іспит за місцем проходження стажування з інших причин, за наказом Міністерства юстиції України може бути надано право складати кваліфікаційний іспит в іншому управлінні юстиції. ( Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 322/5 від 17.02.2010 )

11. Рішення щодо допуску чи відмови у допуску до складання кваліфікаційного іспиту приймає кваліфікаційна комісія в строк не пізніше ніж за 7 днів до проведення кваліфікаційного іспиту.

12. Рішення про допуск осіб до повторного складання кваліфікаційного іспиту приймається у разі закінчення річного строку від дати попереднього кваліфікаційного іспиту на момент подачі заяви про допуск до кваліфікаційного іспиту.

13. Інформація щодо переліку осіб, допущених до складання кваліфікаційного іспиту, має бути розміщена не пізніше ніж за 7 днів до дати проведення кваліфікаційного іспиту в загальнодоступних місцях у приміщенні відповідного управління юстиції, а також в той же день подається Міністерству юстиції України.

14. Приміщення для проведення кваліфікаційного іспиту має відповідати умовам зручного розміщення, унеможливлювати спілкування осіб, допущених до кваліфікаційного іспиту, та забезпечувати індивідуальну підготовку відповідей.

Під час проведення кваліфікаційного іспиту забороняється використовувати акти законодавства України, підручники, навчальні посібники та інші джерела інформації. При користуванні під час кваліфікаційного іспиту сторонніми джерелами інформації особа має бути відсторонена від участі у кваліфікаційному іспиті і вважається такою, що не склала його. ( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

15. Кваліфікаційний іспит складається з анонімних тестів, задачі та завдання щодо проекту нотаріального документа.

16. У день проведення кваліфікаційного іспиту особа, допущена до його складання, проходить реєстрацію, для чого подає секретарю кваліфікаційної комісії паспорт, за яким встановлюється особа.

17. Тести, письмові задачі та завдання входять до білетів, які розробляються Департаментом нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань Міністерства юстиції України до кожного кваліфікаційного іспиту. При цьому тематика задач та завдань одного білета має бути різною. Білети кодуються, підписуються директором або заступником директора Департаменту нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань Міністерства юстиції України, скріплюються печаткою цього Департаменту та заклеюються у конверт. На заклеєному конверті має бути проставлений підпис директора або заступника директора Департаменту нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань Міністерства юстиції України, який скріплюється печаткою цього Департаменту.

18. Кваліфікаційний іспит проводиться письмово державною мовою одночасно для всіх осіб, які допущені до його складання.

19. Член кваліфікаційної комісії - представник Міністерства юстиції України у присутності інших членів кваліфікаційної комісії та осіб, допущених до цього кваліфікаційного іспиту, на початку кваліфікаційного іспиту відкриває конверт, у якому містяться білети.

Білети пропонуються кваліфікаційною комісією особам, допущеним до цього кваліфікаційного іспиту на їх вибір.

20. Не допускається проставлення будь-яких позначок на аркушах білетів з кодами, що залишаються у особи. У разі виявлення будь-яких позначок особа уважається такою, що не склала кваліфікаційний іспит.

Особи, які складають кваліфікаційний іспит, можуть користуватися кульковими, напис якими не може бути видалено у будь-який спосіб. У разі використання іншої ручки або іншого кольору особа вважається такою, що не склала кваліфікаційний іспит. ( Пункт 20 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 322/5 від 17.02.2010 )

21. Під час підготовки відповідей мають бути присутні не менше трьох членів кваліфікаційної комісії.

22. На підготовку відповідей відводиться не більше чотирьох годин.

23. До білета включається п'ятдесят тестових питань, одна задача та одне завдання. Питання в одному тесті не можуть повторюватись.

Тести вважаються виконані, якщо не менше ніж на сорок п'ять з них дано вірні відповіді. Правильна відповідь на тестове завдання підкреслюється прямою лінією. Виправлення не допускаються.

До задачі у білеті пропонуються п'ять варіантів відповідей, один з яких є вірним. Задача вважається вирішеною при обранні правильної відповіді. Правильна відповідь на задачу підкреслюється прямою лінією. Виправлення не допускаються.

Завдання надається у вигляді складеного нотаріального документа, що містить сім завідомих помилок, які має виявити особа. Завдання вважається виконаним, якщо знайдено не менш як п'ять помилок, які підкреслюються, при цьому виправлення не допускаються.

24. Після закінчення часу, відведеного для кваліфікаційного іспиту, проводиться перевірка відповідей та їх оцінювання кваліфікаційною комісією. Особа вважається такою, що склала кваліфікаційний іспит, якщо вона виконала тести та завдання і вирішила задачу.

25. Після оцінювання відповідей членами кваліфікаційної комісії, білети розкодовуються членом кваліфікаційної комісії - представником Мін'юсту, після чого ідентифікуються особи, які складали іспит, та оголошуються результати оцінювання відповідей.

Після оголошення результатів оцінювання відповідей на прохання особи, яка не склала кваліфікаційний іспит, кваліфікаційна комісія має право надати такій особі для ознайомлення білет, за яким ця особа складала іспит, без здійснення виписок з нього. ( Пункт 25 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 610/5 від 06.04.2009 )

Після закінчення кваліфікаційного іспиту та ознайомлення з білетами осіб, які не склали кваліфікаційний іспит, усі білети заклеюються в конверт та опечатуються печаткою управління юстиції в присутності всіх членів кваліфікаційної комісії. ( Пункт 25 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 322/5 від 17.02.2010 )

26. За результатами кваліфікаційного іспиту оформляється протокол, в якому зазначаються час та місце проведення кваліфікаційного іспиту; прізвище, ім'я та по батькові присутніх членів кваліфікаційної комісії; прізвище, ім'я та по батькові, реквізити паспортів, місце проживання осіб, що складають кваліфікаційний іспит; кодові номери їх білетів; результати оцінювання. Протокол підписується головою та секретарем кваліфікаційної комісії. Копія протоколу надається члену кваліфікаційної комісії - представнику Міністерства юстиції України. На підставі результатів складеного іспиту кваліфікаційна комісія приймає рішення про внесення управлінням юстиції подання до Міністерства юстиції України про видачу свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю. ( Пункт 26 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

27. Особи, які не склали кваліфікаційний іспит, допускаються до його повторного складання не раніше ніж через один рік.

Для здачі повторного кваліфікаційного іспиту проходження додаткового стажування не вимагається. ( Пункт 27 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008 )

28. Особі, яка складала кваліфікаційний іспит, протягом трьох днів після здачі кваліфікаційного іспиту секретарем кваліфікаційної комісії видається витяг з протоколу засідання кваліфікаційної комісії, підписаний головою та секретарем. Копія витягу долучається до особової справи.

У разі, якщо особа, яка складала кваліфікаційний іспит, протягом вказаного строку не звернулась до секретаря кваліфікаційної комісії для отримання витягу з протоколу, такий витяг направляється поштою.

29. Рішення кваліфікаційної комісії може бути оскаржено до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату в місячний строк з дня вручення або отримання поштою особою, яка складала кваліфікаційний іспит, витягу з протоколу засідання кваліфікаційної комісії.

30. Особові справи осіб, які складали кваліфікаційний іспит, та протоколи засідань кваліфікаційних комісій з відповідними матеріалами зберігаються у відповідному управлінні юстиції.

Розкодовані перевірені білети зберігаються у Департаменті нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань Міністерства юстиції України протягом двох місяців, після спливу яких знищуються, про що складається відповідний акт. ( Пункт 30 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 2135/5 від 10.12.2008; в редакції Наказу Міністерства юстиції N 322/5 від 17.02.2010 )

Особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, має право протягом одного місяця з дати проведення такого іспиту звернутися до Департаменту нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань Міністерства юстиції України для ознайомлення із білетом, за яким ця особа складала іспит, без здійснення виписок з нього. ( Пункт 30 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 610/5 від 06.04.2009 )

31. У разі порушення вимог цього Порядку представник Міністерства юстиції України має право ініціювати перед кваліфікаційною комісією питання про зупинення проведення кваліфікаційного іспиту до усунення порушення. У разі неможливості усунення порушення кваліфікаційна комісія зобов'язана зупинити проведення цього іспиту.

32. У разі зупинення проведення цього кваліфікаційного іспиту дата проведення наступного кваліфікаційного іспиту визначається кваліфікаційною комісією за погодженням з Міністерством юстиції України.

Директор Департаменту нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань Н.В.Ященко

Додаток
до Порядку проведення
кваліфікаційного іспиту
для осіб, які пройшли
стажування в державній
нотаріальній конторі
або в приватного
нотаріуса

                                          ------------------------
| |
| Місце для фотокартки |
| |
------------------------

                   ОСОБОВА КАРТКА N __________

 1. Прізвище __________________   3. Місце народження ____________
ім'я ______________________ ________________________________
по батькові _______________ ________________________________
2. Громадянство України з ____ ________________________________
___________________________ ________________________________
___________________________ 4. Дата народження _____________
5. Освіта ____________________

------------------------------------------------------------------
Назва | Рік | Рік |Спеціальність|Кваліфікація| N
навчального|вступу|закінчення| | |диплома,
закладу | | або | | | дата
та його | | вибуття | | | видачі
місцезна- | | | | |диплома
ходження | | | | |
------------+------+----------+-------------+------------+--------
| | | | |
------------+------+----------+-------------+------------+--------
| | | | |
------------+------+----------+-------------+------------+--------
| | | | |
------------+------+----------+-------------+------------+--------
| | | | |
------------+------+----------+-------------+------------+--------
| | | | |
------------+------+----------+-------------+------------+--------
| | | | |
------------------------------------------------------------------

 6. Сімейний стан ____________    7. Паспорт: серія ___ N ________
_____________________________
_____________________________ Ким виданий ____________________
_____________________________
_____________________________ ________________________________
_____________________________
_____________________________ Дата видачі ____________________

 8. Домашня адреса, телефон ______________________________________
_________________________________________________________________
Особистий підпис _______________