Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
09.11.2009 N 11-113/5029-20868

Редакції українського
бухгалтерського видання
"БАЛАНС"

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.
2018)

Стосовно своєчасності оприбуткування виручки

(Витяг)

<...>

Стосовно своєчасності оприбуткування виручки на місці проведення розрахунків (у відокремленому підрозділі) та в касі підприємства

Відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (зі змінами) (далі - Положення), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК (у даному випадку відокремленим підрозділом) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Отже, якщо відокремлений підрозділ та підприємство дотримуються вимог, визначених пунктом 2.6 Положення, готівкова виручка оприбутковується своєчасно.

Стосовно ситуації, коли відокремлений підрозділ передає готівкову виручку до каси підприємства на наступний день за днем надходження таких коштів до каси відокремленого підрозділу

Відповідно до підпункту б) пункту 5.1 Положення строки здавання готівкової виручки (готівки) для підприємств (у даному випадку відокремленого підрозділу), у яких час закінчення робочого дня (зміни) не дає змоги забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, встановлюються наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня.

Таким чином, відокремлений підрозділ може здавати готівкову виручку на наступний день за днем надходження таких коштів до його каси.

Однак, виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків, а також з метою мінімізації ризиків щодо схоронності коштів, рекомендуємо відокремленому підрозділу здавати готівкову виручку у день її надходження.

Положенням передбачена можливість здавання готівкової виручки (готівки) відокремленими підрозділами підприємства - юридичної особи не лише безпосередньо до каси такої юридичної особи, а і до будь-якого банку через відповідні служби, яким надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів (пункт 2.8 Положення).

Здавання таким відокремленим підрозділом виручки до банку може здійснюватися у день отримання готівки шляхом видачі готівки з місця проведення розрахунків за допомогою операцій "службова видача" з відповідною реєстрацією через РРО та обліком в КОРО, що ведеться таким відокремленим підрозділом (пункт 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. N 614).

<...>

Виконавчий директор з питань готівково-грошового обігу О.Дащенко

УКРАЇНСЬКИЙ БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ЖУРНАЛ "БАЛАНС"

ЛИСТ

Національному банку України

До редакції українського бухгалтерського журналу "БАЛАНС" від суб'єктів господарювання з різних регіонів України надходять запитання щодо порядку обліку в касах підприємств готівкових коштів, отриманих від покупців за продані товари відокремленими підрозділами, які проводять розрахунки із застосуванням РРО, у разі якщо режими роботи кас підприємств не збігаються з режимами роботи відокремлених підрозділів. Редакція журналу "БАЛАНС" просить надати роз'яснення щодо порядку обліку готівкових коштів у таких ситуаціях.

Суть запитання

Підприємство відповідно до розпорядження керівника працює за таким графіком роботи:

- керівництво, бухгалтерія і каса підприємства, розташовані в місті, працюють за восьмигодинним робочим днем (з 8.00 до 17.00 з понеділка до п'ятниці), у святкові та неробочі дні не працюють;

- відокремлений підрозділ підприємства (кар'єр із видобутку каміння), розташований на відстані 30 км від міста, працює "до останнього клієнта" і без вихідних, тобто щодня - інколи до 19.00, а інколи і до 22.00.

Відокремлений підрозділ (кар'єр):

- продає каміння покупцям за готівкові кошти і проводить розрахунки із застосуванням РРО, наприкінці кожного робочого дня роздруковує фіскальні звітні чеки РРО, робить відповідні записи в КОРО та підклеює у цю книгу фіскальні чеки, що є оприбуткуванням готівки відповідно до норм п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. N 637 (далі - Положення N 637);

- не виконує операцій із приймання (видачі) готівки з оформленням касових ордерів і тому, згідно з п. 4.2 Положення N 637, касової книги не веде;

- отриману протягом робочого дня виручку (проведену через РРО та зафіксовану того ж дня в КОРО) відокремлений підрозділ не має змоги відвозити та здавати до каси підприємства цього ж дня, оскільки режим роботи каси підприємства і відокремленого підрозділу не збігаються. Наступного робочого дня він привозить та здає до каси підприємства готівкову виручку, отриману попереднього дня, а касир підприємства оформлює прибутковий касовий ордер на суму такої готівки на дату її фактичного надходження до каси та робить відповідний запис у касовій книзі.

У ситуації, коли режим роботи бухгалтерії та каси підприємства не збігається в часі з режимом роботи відокремленого підрозділу, унаслідок чого відокремлений підрозділ не має змоги передати готівкову виручку до каси підприємства в день її отримання від покупців, норми Положення N 637 не визначають, коли має бути зроблено запис у касовій книзі підприємства.

У зв'язку з вищезазначеним виникають запитання:

- Чи є порушенням у наведеній ситуації здавання відокремленим підрозділом готівкової виручки до каси підприємства наступного робочого дня та оформлення касиром прибуткового касового ордера і здійснення запису в касовій книзі щодо надходження такої виручки в день її фактичного надходження до каси?

- Чи можна вважати, що в наведеній ситуації виручка оприбутковується своєчасно на місці проведення розрахунків (у кар'єрі) та в касі підприємства?

Головний редактор журналу "БАЛАНС" І.Шевченко