Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 2 квітня 1994 р. N 217
Київ

Про затвердження Положення про порядок
видачі посвідчень тракториста-машиніста

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 347 від 15.04.20
09
N 1259 від 25.11.20
09 )

Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Положення про порядок видачі посвідчень тракториста-машиніста, що додається.

Виконуючий обов'язки Прем'єр-міністра України Ю.ЗВЯГІЛЬСЬКИЙ

Міністр Кабінету Міністрів України I.ДОЦЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 квітня 1994 р. N 217

Положення
про порядок видачі посвідчень
тракториста-машиніста

Загальні положення

1. Це Положення встановлює єдиний порядок видачі посвідчень тракториста-машиніста на право керування тракторами, в тому числі саморобними, самохідними сільськогосподарськими, меліоративними і дорожньобудівними машинами (далі - машинами) і є обов'язковим для всіх міністерств, відомств, підприємств (об'єднань), установ, організацій та громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства.

2. До керування машинами допускаються особи, які мають посвідчення тракториста-машиніста (надалі - посвідчення) на право керування машинами відповідних категорій з талоном попереджень до нього.

3. Видача посвідчень тракториста-машиніста і талонів попереджень проводиться інспекцією державного технічного нагляду Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - інспекція Держтехнагляду) тільки тим особам, які постійно або тимчасово проживають чи навчаються на території, що обслуговується державним інспектором відповідної інспекції. ( Пункт 3 в редакції Постанови КМ N 1259 від 25.11.2009 )

4. Машини, керування якими здійснюється за наявності посвідчення, залежно від їх типів і призначення поділяються на такі категорії:

А1 - трактори з потужністю двигуна до 73,5 кВт;

А2 - трактори з потужністю двигуна понад 73,5 кВт;

В - самохідні сільськогосподарські машини;

С - самохідні дорожньо-будівельні машини;

D1 - екскаватори з об'ємом ковша до 4 куб. метрів;

D2 - екскаватори з об'ємом ковша понад 4 куб. метри;

E1 - навантажувачі з потужністю двигуна до 147 кВт;

E2 - навантажувачі з потужністю двигуна понад 147 кВт;

F1 - автогрейдери масою до 18 тонн;

F2 - автогрейдери масою понад 18 тонн;

G1 - бульдозери з потужністю двигуна до 73,5 кВт;

G2 - бульдозери з потужністю двигуна понад 73,5 кВт;

H - інші самохідні машини, які підлягають реєстрації в інспекції Держтехнагляду.

У разі відкриття категорії H у графі посвідчення "Для особливих відміток" зазначається тип машини, на керування якою виданий дозвіл.

Тракторист-машиніст має право керувати машинами тих категорій, позначення яких дублюється у посвідченні у графі "Відмітка про дозвіл".

У разі порушення трактористом-машиністом правил дорожнього руху та/або правил технічної експлуатації машин працівниками інспекції Держтехнагляду та Державтоінспекції робиться просічка компостером (відмітка) в талоні попереджень.

Правила технічної експлуатації машин затверджуються Мінагрополітики. ( Пункт 4 в редакції Постанови КМ N 1259 від 25.11.2009 )

5. Посвідчення без талона попереджень або з талоном попереджень, що має три компостерні просічки (відмітки) протягом року, вважається недійсним.

Талон попереджень дійсний тільки з тим посвідченням, номер якого в ньому зазначений.

6. Усі трактористи-машиністи підлягають обов'язковому періодичному медичному оглядові в терміни, встановлені МОЗ.

Посадові особи інспекції Держтехнагляду, Державтоінспекції, органів охорони здоров'я і керівники підприємств і організацій у разі сумніву щодо стану здоров'я тракториста-машиніста можуть направляти його на позачерговий медичний огляд в установленому порядку.

Якщо тракторист-машиніст ухиляється від проходження медичного огляду або якщо медична комісія визнає його нездатним керувати машиною, то державний інспектор інспекції Держтехнагляду вилучає у нього посвідчення в порядку та на термін, передбачені чинним законодавством. ( Абзац третій пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

Організація роботи, пов'язаної
з видачею посвідчень

7. Посвідчення видається особі, яка пройшла медичний огляд у порядку, встановленому МОЗ, а також професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації відповідно до навчальних планів і програм та склала теоретичний і практичний іспити екзаменаційній комісії в інспекції Держтехнагляду району (міста). ( Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

Під час теоретичного іспиту перевіряються знання правил дорожнього руху і правил технічної експлуатації машин.

Під час практичного іспиту перевіряються навички керування машинами тих категорій, які заявлені для отримання посвідчення.

Результати іспитів заносяться у протокол (додаток N 1).

Порядок складання, приймання іспитів та вимоги до екзаменаційних білетів затверджуються Мінагрополітики. ( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

8. Документом, що засвідчує проходження професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації та одержання (підвищення) робітничої кваліфікації, є диплом кваліфікованого робітника або свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, зразки яких затверджено Кабінетом Міністрів України. ( Пункт 8 в редакції Постанови КМ N 1259 від 25.11.2009 )

( Абзац другий пункту 8 виключено на підставі Постанови КМ N 347 від 15.04.2009 )

9. Приймання теоретичних і практичних іспитів здійснюється екзаменаційною комісією інспекції Держтехнагляду. ( Абзац перший пункту 9 в редакції Постанови КМ N 347 від 15.04.2009 )

Екзаменаційна комісія може суміщати свою роботу з роботою кваліфікаційної комісії навчального закладу.

10. Машини для приймання практичного іспиту надаються відповідним навчальним закладом.

11. Якщо особа не склала теоретичного або практичного іспиту, то нове посвідчення їй не видається, а попереднє вилучається, і повторний іспит призначається не раніш як через 10 днів.

12. Позбавлення трактористів-машиністів права на керування машинами провадиться відповідно до чинного законодавства в порядку, визначеному Мінагрополітики. ( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

13. Вилучене посвідчення інспекція Держтехнагляду або Державтоінспекція протягом 10 днів надсилає інспекції Держтехнагляду за місцем проживання тракториста-машиніста.

Повернення посвідчень особам, у яких вони вилучені, провадиться після складання теоретичного і практичного іспитів, а особам, у яких вони вилучені за керування машинами у стані сп'яніння, - після обов'язкового проходження медичного огляду і складання теоретичного і практичного іспитів. ( Абзац другий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

При цьому практичний іспит складається на машині однієї з категорій, права на керування якими він був позбавлений.

14. Для складання теоретичного і практичного іспиту та отримання посвідчення тракториста-машиніста до інспекції Держтехнагляду подаються такі документи: ( Абзац перший пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

заяву від особи або подання підприємства чи навчального закладу, якими направлена особа чи група осіб;

диплом кваліфікованого робітника або свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації; ( Абзац третій пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 347 від 15.04.2009, N 1259 від 25.11.2009 )

медичну довідку встановленого зразка про придатність до керування машинами;

квитанцію про сплату зборів за приймання іспитів і видачу посвідчення або талона попереджень;

одну фотокартку розміром 3 x 4 сантиметри, що відповідає віку особи на момент одержання нею посвідчення; ( Абзац шостий пункту 14 в редакції Постанови КМ N 1259 від 25.11.2009 )

копія картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів. ( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

Крім зазначених документів до екзаменаційної комісії подається документ, що засвідчує особу, а для одержання дозволу на право керування машинами інших категорій також посвідчення тракториста-машиніста.

Заява, екзаменаційні картки та копії диплома кваліфікованого робітника або свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, медичної довідки про придатність до керування машинами, квитанції про сплату зборів за приймання іспитів і видачу посвідчення та талона попереджень зберігаються в інспекції Держтехнагляду. ( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009; абзац дев'ятий пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

У разі заміни посвідчення тракториста-машиніста або одержання дозволу на право керування машинами інших категорій старе посвідчення вилучається та зберігається в інспекції Держтехнагляду разом з іншими документами. ( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

Рішення про допуск до складання іспитів осіб, які проживають в іншій місцевості або державі, можуть приймати начальники інспекцій Держтехнагляду Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. ( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

15. Медична довідка і диплом кваліфікованого робітника або свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації після занесення необхідних відомостей у протокол перевірки знань повертаються їх власникові. ( Абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

У дипломі кваліфікованого робітника або свідоцтві про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації інспекція Держтехнагляду робить відмітку про видачу посвідчення на право керування машинами відповідної категорії. ( Абзац другий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 ) ( Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

16. Збори за приймання іспитів, видачу посвідчень і талонів попереджень вносяться через установи банків.

Збори за приймання іспитів з учнів загальноосвітніх шкіл третього ступеня та міжшкільних навчальних комбінатів з виробничим навчанням за професією тракторист-машиніст не справляється.

17. Посвідчення і талон попереджень заповнюються з використанням комп'ютерної техніки, підписуються головою екзаменаційної комісії та завіряються печаткою відповідної інспекції Держтехнагляду. ( Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

18. При видачі посвідчень і талонів попереджень їх серії та номери заносяться до книги реєстрації (додаток N 2) в порядку зростання номерів.

19. У посвідченні в графі "Відмітка про дозвіл" позначення категорії машин, на керування якими видано дозвіл, дублюються, а інші погашаються значками хххххх. ( Абзац перший пункту 19 в редакції Постанови КМ N 347 від 15.04.2009 )

У талоні попереджень графи категорій машин, на керування якими не видано дозволу, погашаються компостером круглої форми.

20. За одержання посвідчення і талону попереджень власник ставить підпис у книзі реєстрації. ( Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

21. Право на керування машинами мають громадяни, яким виповнилося 18 років.

Випускникам навчальних закладів, які одержали кваліфікацію тракториста-машиніста, посвідчення видається після складання теоретичного і практичного іспитів в інспекції Держтехнагляду незалежно від їх віку. При цьому в графі посвідчення "Для особливих відміток" зазначається дата, починаючи з якої власник посвідчення має право керувати машинами.

22. Особам, які пройшли професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації для роботи на машині конкретної марки, та випускникам загальноосвітніх шкіл третього ступеня, професійно-технічних навчальних закладів посвідчення і талон попереджень видаються на загальних підставах. ( Абзац перший пункту 22 в редакції Постанови КМ N 1259 від 25.11.2009 )

У посвідченні в графі "Для особливих відміток" для відповідної категорії машин робиться запис "Дозволено" і зазначається марка машини, на керування якої видано дозвіл. Графи інших категорій машин, на керування якими не видано дозволу, погашаються значками хххххх, а в талонах попереджень - компостером круглої форми. ( Абзац другий пункту 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

23. Особам, які закінчили вищі навчальні заклади, навчальними планами і програмами яких передбачено вивчення машин, посвідчення може видаватися на підставі диплома після складання іспитів з правил дорожнього руху і практичних навичок керування машинами відповідно до заявлених категорій за умови наявності в навчального закладу ліцензії на право надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти. ( Абзац перший пункту 23 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

Вивчення машин підтверджується випискою з додатка до диплома про підсумкові оцінки успішності. Виписка засвідчується начальником відповідної інспекції Держтехнагляду.

( Пункт 24 виключено на підставі Постанови КМ N 347 від 15.04.2009 )

24-1. Особам, які мають у приватній власності або в користуванні трактори, що належать до категорії А1 або А2, у тому числі самостійно виготовлені, та мають посвідчення водія (крім категорій А, А1, В1), може видаватися посвідчення тракториста-машиніста категорії А1 або А2 без проходження навчання після складення екстерном іспитів з правил дорожнього руху і практичних навичок керування машинами. ( Положення доповнено пунктом 24-1 згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

Обмін посвідчень і талонів попереджень

25. Посвідчення на право керування машинами має необмежений термін дії і обмінюється у разі його непридатності для користування та у разі заміни посвідчення. ( Пункт 25 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

26. Обмін посвідчень трактористам-машиністам, які керували машинами протягом останніх 12 місяців, провадиться без складання іспитів.

27. Особам, які протягом останніх 12 місяців взагалі не керували машинами, обмін посвідчень провадиться після складання теоретичного і практичного іспитів.

28. У разі втрати посвідчення видається нове з поміткою "Дублікат" після складання заявником теоретичного і практичного іспитів.

Оформлення дубліката посвідчення замість втраченого внаслідок крадіжки або стихійного лиха, якщо це підтверджено відповідними документами, проводиться без складання іспитів.

29. При обміні посвідчень, у яких не зазначені категорії машин, у новому посвідченні відкриваються категорії з врахуванням вивчених машин згідно з пред'явленим дипломом кваліфікованого робітника або свідоцтвом про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації. У разі відсутності такого диплома (свідоцтва) або запису в ньому про вивчення машин відповідної категорії, як виняток, дозвіл на їх керування надається на підставі довідки, виданої підприємством (організацією), яка підтверджує роботу на машинах цих категорій. ( Абзац перший пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 347 від 15.04.2009, N 1259 від 25.11.2009 )

При обміні таких посвідчень замість посвідчення III класу в новому посвідченні відкривається одна - дві категорії, II класу - не менше двох категорій, I класу - не менше трьох категорій.

30. Талон попереджень обмінюється на новий у разі:

одержання допуску на право керування машинами інших категорій;

заміни посвідчення;

коли талон став непридатним для користування;

коли талон має три компостерні просічки (відмітки) протягом року (після складання теоретичного іспиту);

заяви власника за наявності в талоні 1-2 відміток про попередження, якщо з моменту останнього попередження пройшло більше року.

Виготовлення і зберігання бланків посвідчень
і талонів попереджень

31. Бланки посвідчень і талонів попереджень виготовляються централізовано Мінагрополітики на підставі замовлень інспекцій Держтехнагляду Республіки Крим і областей. ( Абзац перший пункту 31 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 )

Облікова документація виготовляється на місцях інспекціями Держтехнагляду Республіки Крим і областей.

32. Бланки посвідчень і талонів попереджень зберігаються як документи суворої звітності.

Облік бланків посвідчень і талонів попереджень інспекціями Держтехнагляду Республіки Крим і областей ведеться в журналі обліку і витрачання бланків посвідчень тракториста-машиніста і талонів попереджень (додаток N 3).

33. У міру нагромадження в інспекції Держтехнагляду посвідчень і талонів попереджень, що були в користуванні, підлягали обмінові, а також тих, що не були затребувані протягом 12 місяців після закінчення терміну їх вилучення, зіпсованих під час заповнення бланків, вони знищуються такими засобами і способами, які виключають можливість повторного їх використання, про що складається відповідний акт.

34. Документи, на підставі яких видані посвідчення і талони попереджень, та акти ліквідації посвідчень і талонів попереджень зберігаються протягом: книга реєстрації видачі посвідчень і талонів попереджень та акти їх ліквідації - 45 років, решта документів - 10 років.

Умови допуску навчальних закладів до
підготовки, перепідготовки і підвищення
кваліфікації трактористів-машиністів

35. Професійна підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації трактористів-машиністів здійснюється у навчальних закладах, підприємствах за наявності необхідної навчально-матеріальної бази, відповідної ліцензії, отриманої у визначеному законодавством порядку. ( Пункт 35 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009; в редакції Постанови КМ N 1259 від 25.11.2009 )

36. До складу експертних груп для акредитації навчальних закладів входять працівники інспекцій Держтехнагляду. ( Пункт 36 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 347 від 15.04.2009 )

37. Навчальні заклади, які займаються професійною підготовкою, перепідготовкою і підвищенням кваліфікації трактористів-машиністів повинні бути зареєстровані в інспекції Держтехнагляду за місцем їх знаходження. ( Пункт 37 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 347 від 15.04.2009, N 1259 від 25.11.2009 )

38. Чисельність навчальних груп з професійної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації трактористів-машиністів повинна становити не більше 30 осіб. Навчальні заклади не пізніш як через 15 днів після початку занять зобов'язані зареєструвати в інспекції Держтехнагляду кожну навчальну групу.

Порядок формування та ведення реєстру закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації трактористів-машиністів, затверджується Мінагрополітики. ( Пункт 38 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1259 від 25.11.2009 ) ( Пункт 38 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 347 від 15.04.2009, N 1259 від 25.11.2009 )

Додаток N 1
до Положення, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 квітня 1994 р. N 217

 ———————————————————————————————————————
(найменування інспекції Держтехнагляду)

                        ПРОТОКОЛ N________
засідання екзаменаційної комісії з
приймання іспитів на одержання посвідчення
тракториста-машиніста від "___"____________р.

     Голова комісії ____________
Члени комісії: ____________
____________
—————————————————————————————————————————————————————————————————
NN | Прізвище, | Дата | Організація, |N і дата | Категорія, на
п/п| ім'я, по | народ-| де навчалась |та видачі| яку особа ек-
| батькові | ження | особа, яка |медичної | заменується
| | | складає іс- |довідки і|
| | | пит, N сві- |ким вида-|
| | | доцтва і да- |на |
| | | та видачі | |
————+———————————+———————+——————————————+—————————+———————————————
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
—————————————————————————————————————————————————————————————————
Продовження додатку N 1
——————————————————————————————————————————————————
| Результати іспитів | Рішення
|————————————————————————————————| екзаменаційної
|з правил |з навичок |з правил | комісії
|дорожнього|керування |технічної |
|руху |(склав, |експлуа- |
|(склав, |не склав) |тації |
|не склав) | |(склав, |
| | |не склав) |
+——————————+——————————+——————————+————————————————
| 7 | 8 | 9 | 10
——————————————————————————————————————————————————

     Голова комісії
Члени комісії

Додаток N 2
до Положення, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 квітня 1994 р. N 217

                              КНИГА
реєстрації видачі посвідчень тракториста-
машиніста і талонів попереджень

 —————————————————————————————————————————————————————————
NN |Прізвище, ім'я,| Дата і |Місце роботи|Дата видачі|
п/п|по батькові | місце на-|(проживання)| |
| | родження | | |
————+———————————————+——————————+————————————+———————————+
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
—————————————————————————————————————————————————————————
Продовження додатку N 2
—————————————————————————————————————————————————
|Видано посвідчення | Серія і номер | Підпис про
|———————————————————| талона попе- | одержання
|категорія| серія і | реджень |
| | номер | |
+—————————+—————————+———————————————+————————————
| 6 | 7 | 8 | 9
—————————————————————————————————————————————————

Додаток N 3
до Положення, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 квітня 1994 р. N 217

                              ЖУРНАЛ
обліку надходження і витрачання
бланків посвідчень тракториста-машиніста
і талонів попереджень

 ———————————————————————————————————————————————————————
Надходження |
——————————————————————————————————————————————————————+
Дата |Дата і номер|Від кого|Серія| Нумерація |
надходження|накладної |одержана| |—————————————+
| | | | з N |по N |
| | | | |включно|
———————————————————————————————————————————————————————
Продовження додатка N 3
————————————————————————————————————————————————————————————————
| Витрачання
+———————————————————————————————————————————————————————————————
|Кількість| Дата | Кому |Серія| Нумерація |Кількість| Залишок
| |видачі|видано| |—————————————| |
| | | | | з N |по N | |
| | | | | |включно| |
————————————————————————————————————————————————————————————————