Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

НАЦІОНАЛЬНА ЕКСПЕРТНА КОМІСІЯ
З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ СУСПІЛЬНОЇ МОРАЛІ

РІШЕННЯ
24.06.2009 N 17

Щодо започаткування Всеукраїнського конкурсу
школярських та студентських робіт на тему "Моральний вчинок"

За результатами обговорення питання щодо започаткування Всеукраїнського конкурсу школярських та студентських робіт на тему "Моральний вчинок" та з метою створення у навчальних закладах системи широкого залучення школярів і студентів до участі у наукових програмах та науково-дослідній діяльності щодо визначення ідеалу морального вчинку, як сучасної моделі поведінки, Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі ВИРІШИЛА:

1. Започаткувати Всеукраїнський конкурс школярських та студентських робіт на тему "Моральний вчинок".

2. Схвалити Положення про Всеукраїнський конкурс школярських та студентських робіт на тему "Моральний вчинок".

3. Доручити апарату Національної комісії розробити умови проведення Всеукраїнського конкурсу школярських та студентських робіт на тему "Моральний вчинок" та оприлюднити на веб-сайті Національної комісії інформацію стосовно започаткування зазначеного Конкурсу.

Голова Національної експертної комісії України
з питань захисту суспільної моралі В.В.Костицький

Затверджено
Рішення Національної
експертної комісії України
з питань захисту суспільної
моралі
24.06.2009 N 17
(протокол
24.06.2009 N 38/1-09-К)

Положення
про Всеукраїнський конкурс школярських
та студентських робіт на тему "Моральний вчинок"

1. Загальні засади

1.1. Всеукраїнський конкурс школярських та студентських робіт на тему "Моральний вчинок" (далі - Конкурс) проводиться з метою активізації моральних принципів школярів та студентів, як найважливішого фактору виховання та формування фахівців нового типу, створення у навчальних закладах системи широкого залучення школярів і студентів до участі у наукових програмах та науково-дослідній діяльності щодо визначення ідеалу морального вчинку, як сучасної моделі поведінки.

1.2. У Конкурсі можуть брати участь школярі та студенти навчальних закладів України I-IV рівнів акредитації незалежно від форм власності та підпорядкування, студенти зарубіжних країн, у тому числі іноземні громадяни, які навчаються у вищих навчальних закладах України.

1.3. Конкурс оголошується кожний навчальний рік відповідним наказом Міністерства освіти і науки України або спільною постановою засновників конкурсу. Наказом затверджуються голови галузевих конкурсних комісій, перелік галузей наук та базові навчальні заклади з проведення Конкурсу.

1.4. На Конкурс подаються самостійно підготовлені роботи школярів, студентів або колективів (не більше 3 осіб) з актуальних проблем у галузі суспільної моралі, які є пошуковими за своїм характером, мають прикладне значення, застосовані у навчальному процесі.

На Конкурс не приймаються роботи, які подавалися на інші конкурсні змагання, були удостоєні премій НАН України, галузевих академій або спеціальних премій відомств і установ.

1.5. Роботи виконуються державною мовою.

2. Керівництво Конкурсом

2.1. Загальне керівництво Конкурсом здійснює Всеукраїнський оргкомітет Конкурсу, персональний склад якого затверджується наказом Міністерства освіти і науки України.

2.2. Організаційне та науково-методичне забезпечення Конкурсу здійснює Науково-методичний центр вищої освіти Міністерства освіти і науки України.

2.3. Для організації та проведення Конкурсу в навчальних закладах за наказом ректора (директора) відповідного закладу створюється конкурсна комісія.

2.4. До складу конкурсних комісій входять провідні науково-педагогічні та педагогічні працівники відповідного навчального закладу, представники інших навчальних закладів, наукових установ, підприємств тощо. Головою конкурсної комісії є ректор (директор) або проректор (завуч) навчального закладу.

Для проведення підготовчої і організаційно-технічної роботи до складу комісії можуть включатися один-два співробітники навчального закладу, представника громадських організацій, спонсорів тощо.

2.5. У складі конкурсної комісії можуть бути створені секції під керівництвом заступників голови конкурсної комісії з числа провідних вчених, завідуючих кафедрами, докторів або кандидатів наук тощо.

2.6. Конкурсна комісія розглядає представлені роботи та здійснює їх рецензування. У разі потреби, залучає до розгляду робіт спеціалістів провідних вищих навчальних закладів, наукових установ, відповідних організацій з наступним поданням комісії рецензій.

На підставі рецензій конкурсна комісія визначає претендентів у переможці Конкурсу і запрошує їх до участі у підсумковій конференції для захисту робіт.

2.7. Всеукраїнський оргкомітет Конкурсу може представляти роботи студентів-переможців на конкурси, що проводить НАН України, інші установи та організації.

3. Порядок представлення і розгляду робіт
конкурсними комісіями

3.1. Конкурс проводиться у два тури.

Перший тур у навчальних закладах України у жовтні - лютому, другий тур у базових вищих навчальних закладах у березні - травні поточного навчального року.

3.2. Протягом першого туру школярі та студенти, які виявили бажання взяти участь у Конкурсі, подають свої роботи на розгляд конкурсної комісії навчального закладу, в якому вони навчаються.

3.3. Конкурсна комісія навчального закладу відбирає не більше трьох кращих робіт та надсилає їх до базових вищих навчальних закладів у термін, визначений відповідним наказом Міністерства освіти і науки України. Термін відправки робіт встановлюється за поштовим штемпелем.

Перелік базових вищих навчальних закладів затверджується спільним наказом Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі та Міністерства освіти і науки України.

3.4. До кожної роботи переможців першого туру Конкурсу додаються:

анотація роботи;

відгук керівника про ступінь самостійності виконаної роботи (у довільній формі);

рішення ради навчального закладу про представлення роботи на Конкурс (якщо перший тур не проводився).

3.5. Прізвища, ініціали автора (авторів) та керівника, назва навчального закладу в конкурсних роботах, а також в інших документах замінюються відповідним "девізом".

3.6. В окремому запечатаному пакеті під тим самим "девізом" подаються відомості про автора (авторів) та керівника роботи.

3.7. На Конкурс подаються перші екземпляри робіт, оформлені за такими вимогами: текст друкується шрифтом N 14, через півтора інтервали до 40 рядків на сторінку. Обсяг зброшурованої конкурсної роботи не повинен перевищувати 30 сторінок. Обмеження щодо обсягу робіт можуть змінюватись базовими навчальними закладами зі згоди Всеукраїнського оргкомітету. Робота обов'язково повинна мати назву і план, список використаної літератури.

До роботи можуть додаватися акт про впровадження її результатів, копії патентів, статей автора тощо.

Представлення макетів і натуральних зразків не допускається. Креслення та ілюстрації, що додаються до роботи, повинні бути скомпоновані на листі стандартного розміру.

Якщо роботу подано з порушенням вимог цього Положення, конкурсна комісія повертає її до навчального закладу (обов'язково із зазначенням причин).

3.8. У базовому навчальному закладі другий тур Конкурсу проводиться у два етапи:

1 етап - заочний (рецензування робіт);

2 етап - очний у формі конференції (захист робіт претендентами у переможці).

3.9. Конкурсна комісія у місячний термін організує розгляд та рецензування робіт.

3.10. Кожна робота школярів та студентів базового навчального закладу обов'язково повинна мати зовнішню рецензію.

3.11. Наукові роботи не подаються на рецензування до тих вищих навчальних закладів, в яких навчаються їх автори.

3.12. Визначення кращих робіт здійснюється на підставі отриманих рецензій та відкритого обговорення результатів кожної роботи. Конкурсна комісія базового навчального закладу на своїх засіданнях голосуванням більшістю голосів за наявності не менше 2/3 складу комісії приймає рішення щодо визначення кращих робіт школярів та студентів. За рівної кількості голосів членів конкурсної комісії голос її голови є вирішальним.

Автори кращих робіт запрошуються конкурсною комісією на підсумкову науково-практичну конференцію, де мають змогу зробити доповідь і в процесі дискусії захистити результати своєї роботи. Остаточне рішення про переможців конкурсу приймається конкурсною комісією і оформлюється відповідним протоколом.

Якщо претендент на нагородження не брав участі у підсумковій науково-практичній конференції (без зазначення поважних причин), його робота не може бути нагороджена.

3.13. Протоколи всіх конкурсних комісій затверджуються Всеукраїнським оргкомітетом, і на їх підставі видається наказ Міністерства освіти і науки України про результати Конкурсу.

Конкурсна комісія для заохочення здібних школярів, студентів може присуджувати свої спеціальні дипломи.

3.14. Конкурсна комісія до 10 червня поточного року надсилає до Науково-методичного центру вищої освіти Міністерства освіти і науки України звіт про підсумки проведення другого туру Конкурсу, до якого обов'язково додаються такі документи:

склад конкурсної комісії, затверджений наказом ректора (директора);

протокол підсумкового засідання конкурсної комісії, підписаний всіма членами, які брали участь у засіданні;

узагальнення підсумків Конкурсу згідно з переліком питань;

звіт про проведення підсумкової науково-практичної конференції.

3.15. Наукові роботи, представлені на Конкурс, не повертаються.

3.16. Наукові роботи переможців Конкурсу надсилаються до базових науково-дослідних установ НАН України, перелік яких затверджується спільним наказом Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі та НАН України.

4. Відзначення переможців Конкурсу

4.1. Переможці Всеукраїнського конкурсу нагороджуються дипломами переможця та заохочувальними дипломами, за підписом голів конкурсних комісій та завіряються печатками базових навчальних закладів.

4.2. Переможці конкурсу можуть бути нагороджені спеціальними призами, грошовими преміями конкурсних комісій, благодійних фондів, спонсорів, тощо.

4.3. Дипломи вручаються переможцям на підсумкових науково-практичних конференціях.

Голови конкурсних комісій подають до Науково-методичного центру вищої освіти акт про вручення нагород переможцям Конкурсу.

4.4. Переможці Конкурсу мають право на звільнення від захисту дипломної (магістерської, курсової) роботи, якщо її тема відповідає темі конкурсної роботи.

4.5. У разі втрати, диплом не поновлюється.

5. Фінансування конкурсу

5.1. Витрати на проведення першого туру Конкурсу, а також витрати на пересилання робіт до базових навчальних закладів здійснюються вищими навчальними закладами, що беруть участь у другому турі Конкурсу.

5.2. Матеріально-технічне забезпечення другого туру Конкурсу, витрати на рецензування робіт та проведення підсумкової науково-практичної конференції здійснюється базовими вищими навчальними закладами.

5.3. Витрати на виготовлення дипломів для переможців Конкурсу, заохочення науково-педагогічних, педагогічних працівників, організаторів Конкурсу, виготовлення інформаційно-методичних матеріалів здійснюють Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі, міністерства та інші органи виконавчої влади, яким підпорядковані вищі навчальні заклади.