КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
II сесія VI скликання
РІШЕННЯ
25.12.2008 N 931/931
Про затвердження Київської міської програми
сприяння розвитку малого та середнього
підприємництва на 2009-2010 роки
Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні" та з метою підтримки та розвитку підприємництва в м. Києві, прискорення економічних реформ, формування умов для забезпечення зайнятості населення міста, забезпечення конституційного права громадян на підприємницьку діяльність відповідно до Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва" Київська міська рада вирішила:
1. Затвердити Київську міську програму сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки згідно з додатком.
2. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації):
2.1. Забезпечити виконання Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки.
2.2. Подавати Київській міській раді звіт про хід і результати виконання програми.
3. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) при формуванні бюджету м. Києва на 2009 та 2010 роки враховувати, в межах можливості доходної частини міського бюджету, потребу у видатках на здійснення заходів з реалізації Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань торгівлі, підприємництва, громадського харчування та послуг.
Київський міський голова Л.Черновецький
Додаток
до рішення
Київської міської ради
від 25.12.2008 N 931/931
Київська міська програма
сприяння розвитку малого та середнього
підприємництва на 2009-2010 роки
Характеристика
Київської міської програми
сприяння розвитку малого та середнього
підприємництва на 2009-2010 роки
1. |
Загальна характеристика міста Києва: - Площа території - 83,6 тис. га (0,14 % території України) - Середня чисельність наявного населення м. Києва станом на 01.07.2008 - 2742,6 тис. осіб - Специфіка - столиця України, має сприятливі умови для інтенсивного розвитку - Рівень зареєстрованого безробіття на 01.08.2008 - 0,3 % - Рівень безробіття за методологією МОП станом на 01.07.2008 - 2,9 % | |||
2. |
Дата затвердження Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки (далі - Програма на 2009-2010 роки) | |||
3. |
Розробники Програми на 2009-2010 роки - Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та КНДУ "Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста" | |||
4. |
Мета і перелік основних завдань Програми на 2009-2010 роки: | |||
Головною метою Програми на 2009-2010 роки є стимулювання ділової активності малого та середнього підприємництва, створення сприятливих умов для прискорення його розвитку у пріоритетних для Києва сферах діяльності та підвищення внеску у забезпечення соціально-економічного зростання | ||||
Основні завдання Програми на 2009-2010 роки: - удосконалення регуляторного середовища; - спрощення та здешевлення процедур започаткування бізнесу та отримання дозволів; - удосконалення доступу підприємців до кредитних ресурсів та розширення джерел фінансових послуг; - залучення підприємницького потенціалу до реалізації заходів з проведення у Києві чемпіонату Європи 2012 року з футболу; - розвиток системи освітніх послуг з питань підприємницької діяльності; - удосконалення системи надання суб'єктам малого та середнього підприємництва нормативно-методичної та інформаційної підтримки з широкого спектру питань ведення бізнесу в умовах набуття Україною членства у СОТ; - підвищення ефективності взаємодії з організаціями інфраструктури підтримки підприємництва та сприяння їх подальшому розвитку; - стимулювання міжрегіональної та міжнародної економічної активності малого та середнього підприємництва; - впровадження інструментів підтримки інноваційної діяльності малого та середнього підприємництва; - підвищення якості та безпечності продукції і послуг суб'єктів малого та середнього підприємництва; - забезпечення ефективної взаємодії органів місцевої влади з підприємцями та їх громадськими об'єднаннями, підвищення соціальної відповідальності бізнесу. | ||||
5. |
Очікувані кінцеві результати від реалізації Програми на 2009-2010 роки в динаміці змін цільових показників: | Вихідні дані за результатами 2008 року (очік.) |
Очікувані результати за 2009 рік |
Очікувані результати за 2010 рік (прогноз) |
|
Кількість діючих малих підприємств/кількість МП на 10 тис. чол. наявного населення, одиниць | 68900/250 |
74400/275 |
80350/300 |
Чисельність найманих працівників на малих підприємствах, тис. осіб | 263,0 |
265,7 |
268,7 | |
Кількість підприємців - фізичних осіб, тис. осіб | 183,0 |
190,0 |
197,0 | |
Питома вага малих підприємств у загальних обсягах реалізованої продукції (робіт, послуг) по місту, % | 3,5 |
4,0 |
4,5 | |
Надходження до Зведеного бюджету м. Києва від діяльності суб'єктів підприємництва, млрд. грн. | 41,6 |
47,0 |
51,7 | |
Кількість об'єктів інфраструктури підтримки малого та середнього підприємництва, одиниць: | |
|
| |
- бізнес-центри | 160 | 170 | 180 | |
- бізнес-інкубатори | 11 | 11 | 12 | |
- технопарки | 17 | 18 | 18 | |
- лізингові компанії | 365 | 370 | 375 | |
- кредитні спілки | 610 | 620 | 640 | |
- фонди підтримки підприємництва | 102 |
110 |
120 | |
- інвестиційні фонди і компанії | 1460 |
1470 |
1480 | |
- інноваційні фонди і компанії | 470 |
490 |
500 | |
- інформаційно-консультативні установи | 1205 |
1210 |
1220 | |
- страхові компанії | 2225 | 2230 | 2240 | |
- аудиторські фірми | 570 | 575 | 580 | |
- біржі | 130 | 135 | 140 | |
Кількість підприємців, які підвищать рівень бізнес-освіти в рамках Програми за рік, осіб | 525 |
530 |
540 | |
Кількість створених нових робочих місць у всіх сферах економічної діяльності за рік, одиниць | 61000 |
62000 |
63000 | |
6. |
Терміни і етапи реалізації Програми на 2009-2010 роки | 2009 рік | 2010 рік | |
7. |
Напрями Програми на 2009-2010 роки: Підвищення ефективності реалізації державної регуляторної політики Удосконалення процедур започаткування бізнесу та оптимізація дозвільної системи у сфері господарської діяльності Розвиток ринку фінансових послуг для суб'єктів малого та середнього підприємництва Удосконалення системи інформаційно-аналітичного, ресурсного та інфраструктурного забезпечення суб'єктів підприємництва Розвиток соціально спрямованих заходів Удосконалення системи освітніх заходів з питань підприємницької діяльності Стимулювання інноваційного розвитку та підвищення конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва | |||
8. |
Виконавці: головні управління, управління та відділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Державна податкова адміністрація у м. Києві, Головне управління МВС України у м. Києві, Головне управління статистики у м. Києві, Київський міський центр зайнятості, Київський міський центр роботи з інвалідами, Представництво Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у м. Києві, районні у місті Києві державні адміністрації, Координаційна рада з питань розвитку підприємництва при Київському міському голові, об'єкти інфраструктури підтримки підприємництва, в тому числі: громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою), суб'єкти господарювання міста, визначені шляхом застосування норм Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 | |||
9. |
Основні джерела фінансування: міський бюджет, кошти фінансово-кредитних установ, кошти інвесторів, власні кошти суб'єктів підприємництва, кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | |||
10. |
Система організації контролю за фінансуванням Програми на 2009-2010 роки Контроль здійснюють Київська міська рада, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), постійні комісії Київської міської ради, органи фінансового контролю |
Вступ
Підстави для розробки Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки (далі - Програма на 2009-2010 роки):
- Закон України від 19.10.2000 N 2063-III "Про державну підтримку малого підприємництва", стаття 9;
- доручення Кабінету Міністрів України від 23.06.2008 N 31483/1/1-08 щодо розробки регіональних програм підтримки малого підприємництва на 2009-2010 роки;
- рішення Київської міської ради від 19.12.2006 N 288/345 "Про затвердження Київської міської програми підтримки малого та середнього підприємництва на 2007-2008 роки".
Законодавчі та нормативно-правові документи, вимоги та положення яких враховувались при розробці Програми на 2009-2010 роки:
- Закон України від 23.03.2000 N 1602-III "Про державне прогнозування та розроблення програми економічного і соціального розвитку України";
- Закон України від 18.03.2004 N 1621-IV "Про державні цільові програми";
- Закон України від 21.12.2000 N 2157-III "Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні";
- Закон України від 11.09.2003 N 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";
- Закон України від 15.05.2003 N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців";
- Закон України від 06.09.2005 N 2806-IV "Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності";
- Закон України від 05.04.2007 N 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
- Закон України від 16.01.2003 N 433-IV "Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні";
- Закон України від 04.07.2002 N 40-IV "Про інноваційну діяльність";
- Указ Президента України від 09.08.2008 N 698/2008 "Про невідкладні заходи щодо вдосконалення державного регулювання господарської діяльності";
- Указ Президента України від 02.07.2008 N 603/2008 "Питання впровадження в Україні принципів Європейської хартії малих підприємств";
- Указ Президента України від 03.09.2007 N 816/2007 "Про Концепцію вдосконалення державного регулювання господарської діяльності";
- Указ Президента України від 01.06.2005 N 901/2005 "Про деякі заходи щодо забезпечення здійснення державної регуляторної політики";
- Указ Президента України від 11.07.2005 N 1073/2005 "Про вдосконалення державного регулювання у сфері зайнятості населення та ринку праці в Україні";
- постанова Кабінету Міністрів України від 02.07.2008 N 587 "Про запровадження в Україні принципів Європейської хартії для малих підприємств";
- постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.2006 N 1001 "Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року";
- постанова Кабінету Міністрів України від 15.12.97 N 1409 "Про Державну програму соціально-економічного розвитку м. Києва на період до 2010 року";
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 N 319-р "Про затвердження плану заходів з виконання у 2008 році Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва в Україні";
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 447-р "Про затвердження Концепції державної політики у сфері управління якістю продукції (товарів, робіт, послуг)";
- Методичні рекомендації щодо формування і реалізації регіональних програм підтримки малого підприємництва, затверджені наказом Держкомпідприємництва від 04.06.2008 N 67;
- розпорядження Київської міської державної адміністрації від 29.11.2004 N 2168 "Про схвалення Стратегії економічного та соціального розвитку м. Києва на період до 2015 року";
- інші законодавчі та нормативні акти, що стосуються окремих сфер підприємницької діяльності та пріоритетних напрямів розвитку м. Києва.
Програма на 2009-2010 роки пов'язана з Програмою соціально-економічного та культурного розвитку м. Києва та є логічним продовженням Київської міської програми підтримки малого та середнього підприємництва на 2007-2008 роки (далі - Програма на 2007-2008 роки).
Зважаючи на те, що одним з інструментів виконання стратегічного завдання із підвищення конкурентоспроможності регіонів, визначених Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2015 року, є підтримка малого та середнього підприємництва, а також враховуючи те, що згідно з бюджетною класифікацією у бюджеті міста передбачаються кошти на підтримку малого та середнього підприємництва загалом. Програма на 2009-2010 роки спрямована на сприяння розвитку і малого, і середнього підприємництва.
1. Підсумки виконання Київської міської програми
підтримки малого та середнього
підприємництва на 2007-2008 роки
1.1. Результати реалізації заходів Програми на 2007-2008 роки
- Забезпечувалось виконання вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Регуляторні акти приймалися прозоро після оприлюднення їх проектів на офіційному веб-порталі Київської міської влади та інтернет-ресурсі Головного управління з питань регуляторної політики та підприємництва "Столичний діловий портал" та врахування зауважень і пропозицій суб'єктів господарювання та громадських об'єднань підприємців і роботодавців. Протягом 2007 - 9 місяців 2008 року оприлюднено 81 проект регуляторних актів разом з аналізом регуляторного впливу. Здійснювалось відстеження результативності регуляторних актів згідно з відповідними щорічними графіками.
Робочою групою, створеною розпорядженням Київської міської державної адміністрації, проведено за участі представників громадських об'єднань підприємців перегляд 36 регуляторних актів міського рівня щодо їх відповідності реальним потребам та вимогам ринку для подальшого внесення змін та доповнень до розглянутих регуляторних актів або їх скасування.
Налагоджено системний діалог органів виконавчої влади і громадськості шляхом проведення семінарів, круглих столів, телефонних "гарячих ліній", соціологічних досліджень, запровадження спеціальних рубрик у друкованих та електронних засобах масової інформації.
Основними результатами діяльності органів влади міста у сфері державної регуляторної політики є:
- підвищення якості підготовки аналізу регуляторного впливу та відстеження результативності регуляторних актів;
- збільшення прозорості та передбачуваності регуляторної діяльності;
- забезпечення відповідності рівня державного регулювання господарських відносин ринковим умовам;
- збалансування інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави.
- В усіх 10 районах міста державна реєстрація суб'єктів підприємництва здійснювалась в режимі on-line.
Для вдосконалення процесу проведення державної реєстрації у всіх районних в м. Києві державних адміністраціях збільшено кількість державних реєстраторів, запроваджено практику подовження прийому за наявності такої необхідності, реєстраційні дії із надання виписок, витягів, довідок проводяться державними реєстраторами протягом усього робочого дня, впродовж 2007 - 9 місяців 2008 року ними здійснено 443,2 тис. реєстраційних дій. Підвищувалась кваліфікація державних реєстраторів шляхом проведення семінарів-тренінгів та круглих столів, запроваджено проведення щорічного міського конкурсу "Кращий державний реєстратор" (проведено два конкурси).
З метою допомоги підприємцям у започаткуванні бізнесу функціонувала мережа районних консультаційних пунктів.
Основними результатами діяльності виконавчих органів влади міста та районів у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є:
- зростання кількості зареєстрованих суб'єктів підприємництва. За 2007 рік у Києві зареєстровано понад 40,0 тис. новостворених юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що на 17,8 % більше ніж у 2006 році, в т. ч. понад 18 тис. юридичних осіб, або чверть від загальної їх кількості по Україні;
- вдосконалення роботи державних реєстраторів;
- поліпшення умов прийому суб'єктів підприємництва, покращення їх інформаційно-консультативної підтримки.
- На виконання Закону України "Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності" в усіх 10 районах міста працювали дозвільні центри, в яких протягом 2007 - 9 місяців 2008 року адміністраторами та місцевими дозвільними органами видано 50,3 тис. документів дозвільного характеру та надано маже 50 тис. консультацій.
У 2007 році створено згідно з рішенням Київської міської ради Міський дозвільний центр "Єдиний офіс" (управління з надання дозвільних та адміністративних послуг Головного управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)). Відпрацьовано та подано на обговорення в постійні комісії Київради 5 проектів рішень щодо затвердження процедур підготовки і видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами, малих архітектурних форм, відведення земельної ділянки, виконання будівельних робіт та проектування.
Розроблено та направлено Держкомпідприємництва два уніфікованих переліки документів дозвільного характеру, які повинні видаватися в міському та районних дозвільних центрах.
З 1 квітня 2008 року розпочато прийом суб'єктів господарювання в Міському дозвільному центрі "Єдиний офіс". До роботи залучено 9 міських дозвільних органів (шляхом підписання порядків взаємодії). Відпрацьований механізм видачі 33 документів дозвільного характеру.
Інформація про процедури отримання документів дозвільного характеру в "Єдиному офісі", їх види та видавців розміщена на стендах в приміщенні Головного управління з питань регуляторної політики та підприємництва, на офіційному веб-порталі Київської міської влади, "Столичному діловому порталі", веб-сайтах районів міста, розповсюджена серед громадських об'єднань підприємців.
Для підвищення професійного рівня працівників дозвільних центрів та удосконалення дозвільної системи проводились семінари, круглі столи, робочі наради.
Основними результатами діяльності органів влади міста та районів у сфері реформування дозвільної системи є:
- збільшення за 9 місяців 2008 року порівняно з відповідним періодом попереднього року кількості документів дозвільного характеру, виданих підприємцям у районних дозвільних центрах, на 11,8 %;
- розвиток діяльності міського дозвільного центру;
- спрощення та скорочення у часі процедур видачі документів дозвільного характеру;
- поліпшення інформаційно-консультативної підтримки підприємців з питань отримання дозволів.
- Продовжував діяти механізм фінансової допомоги суб'єктам підприємництва шляхом часткового відшкодування за рахунок коштів міського бюджету відсотків по отриманих кредитах.
За таким механізмом підприємці отримали протягом 2007 року кредитів на суму 263 млн. грн., що у 2,4 раза більше ніж у 2006 році. З міського бюджету на відшкодування відсотків за отриманими кредитами перераховано близько 36 млн. грн. Це у 1,5 раза перевищує суму коштів, використаних іншими регіонами України на бюджетну програму часткового відшкодування відсотків за кредитами на реалізацію інвестиційних проектів.
Станом на 1 жовтня 2008 року з міського бюджету на часткове відшкодування відсотків перераховано майже 19,43 млн. грн. ВАТ КБ "Хрещатик" укладено 19 кредитних договорів із суб'єктами господарювання на суму 198,46 млн. грн.
Діяльність органів влади міста з питань фінансово-кредитної та інвестиційної підтримки суб'єктів підприємництва сприяла:
- розширенню діяльності суб'єктів підприємництва, які отримали часткове відшкодування відсотків за кредитами, створенню на них протягом 2007 - 9 місяців 2008 року понад 1650 нових робочих місць;
- розширенню мережі небанківських фінансових установ: зокрема, кількість кредитних спілок у м. Києві станом на 01.10.2008 збільшилась порівняно з відповідним періодом попереднього року на 306 од., фондів підтримки підприємництва - на 59 од.;
- збільшенню обсягів інвестицій в економіку міста: у I півріччі 2008 року в економіку міста надійшло 3314,4 млн. дол. США, що у 2,1 раза більше ніж у відповідному періоді 2007 року.
- Набула розвитку система інформаційно-консультативного забезпечення підприємців за рахунок:
розвитку інтернет-ресурсу - "Столичний діловий портал" (www.bizportal.kiev.ua), призначеного для допомоги підприємцям з різних аспектів їх діяльності, оптимізації інтернет-ресурсу для підприємців-початківців (www.merega.kiev.ua), актуалізації автоматизованої інформаційної системи МЕТ-ОНЛАЙН (майдан електронної торгівлі, що працює в режимі on-line: www.met-online.kiev.ua), спрямованої на розширення комерційних зв'язків столичних підприємців;
виходу в ефір спеціалізованих телепрограм - "Бізнес-ситуація", "Старт", "Бізнес-лабіринти", "Бізнес-сектор", в яких висвітлювалась інформація щодо проведення заходів у сфері підтримки підприємництва та нагальні питання підприємницької діяльності;
видання та безоплатного розповсюдження брошур з актуальних питань підприємництва та періодичного спеціалізованого журналу "Підприємець столиці";
проведення конференцій, круглих столів, семінарів.
Здійснення заходів у цьому напрямку сприяло:
- розвитку конкурентного середовища;
- впровадженню сучасних форм та методів організації діяльності суб'єктів підприємництва.
- Розширилась мережа об'єктів інфраструктури підтримки підприємництва.
Активно працює КП "Київський міський бізнес-центр". Створені районні центри інформаційно-консультативних послуг у шести районах міста.
Для вирішення проблем ефективного використання ресурсів розвитку підприємництва реалізується проект "Київський ресурсний центр", що дає змогу налагодити взаємозв'язки підприємців та оптимізувати доступ до інформації щодо ресурсів, необхідних для провадження підприємницької діяльності в місті Києві. З метою інформування підприємців та їх громадських об'єднань про діяльність Київського ресурсного центру підтримувались в актуальному стані web-сайт (www.rescenter.kiev.ua) та сторінка "Ресурсний центр" на internet-ресурсі "Столичний діловий портал".
У Києві зосереджено понад третину всіх бізнес-центрів, кредитних спілок та інформаційно-консультативних установ, майже половину лізингових компаній та дві третини інвестиційних та інноваційних фондів України.
Діяльність органів влади міста та районів у цьому напрямку сприяла:
- підвищенню доступності інформації, необхідної для започаткування та здійснення підприємницької діяльності;
- збільшенню станом на 01.10.2008 порівняно з відповідним періодом попереднього року кількості: бізнес-центрів - на 19 од., лізингових центрів - на 129 од., кредитних спілок - на 306 од., фондів підтримки підприємництва - на 59 од., інвестиційних фондів і компаній - на 524 од., інноваційних фондів і компаній - на 470 од., інформаційно-консультативних установ - на 355 од., громадських об'єднань підприємців - на 24 од., бірж - на 18 од., страхових організацій - на 1006 од.
Розвиток інфраструктури підтримки підприємства
З Рисунком Розвитку інфраструктури підтримки підприємства можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".
- Продовжено реалізацію міської освітньої програми для підприємців, половина вартості освітніх послуг за якою сплачується за рахунок міського бюджету.
Програма спрямована на впровадження сучасних ефективних методів управління у сфері підприємництва та дозволяє набути практичного досвіду ведення бізнесу. У 2007 році закінчили навчання за цією програмою 484 підприємця або майже вдвічі більше ніж у 2006 році.
Реалізовувалась Програма заходів з перепідготовки управлінських кадрів у сфері підприємництва "Українська ініціатива". Протягом 2007 року проведено два випуски слухачів програми - дипломи спеціаліста отримали 104 підприємця, у поточному році пройшли конкурсний відбір та навчаються за напрямом "Менеджмент" 60 спеціалістів. Надано рекомендації 25 підприємцям на участь у стажуванні на підприємствах країн Європейського союзу.
Здійснення заходів у цьому напрямку сприяло впровадженню сучасних ринкових методів управління у сфері підприємництва.
- Здійснено заходи із сприяння інноваційному розвитку, кластеризації та впровадженню систем менеджменту якості.
Спільно з Київською торгово-промисловою палатою реалізується програма "Київська якість", на підприємствах-дипломантах якої здійснюються заходи із залученням коштів міського бюджету з розробки систем менеджменту якості відповідно до міжнародних стандартів ISO 9000. Такі системи розроблено на 13 підприємствах, в тому числі за час дії Програми на 2007-2008 роки - на 4 підприємствах, розпочато проведення заходів з розробки систем менеджменту якості ще на двох підприємствах.
Для вирішення завдань інноваційного розвитку організовано курси з підвищення кваліфікації державних службовців та підприємців з напрямку "Інноваційний менеджмент". Розроблено рекомендації щодо стимулювання розвитку трансферу технологій між корпоративним сектором та малим і середнім бізнесом за результатами проведеного опитування на підприємствах та наукових організаціях. Проведено навчальний семінар щодо управління інноваційними ризиками. Видано каталоги інвестиційних та інноваційних пропозицій наукових організацій для впровадження суб'єктами малого підприємництва. Функціонує інтернет-портал "Інноваційний міст".
Здійснено ряд заходів із впровадження досвіду кластерного розвитку:
- проведено семінари з питань кластерного розвитку як засобу підвищення конкурентоздатності;
- здійснено аналіз розвитку територіально-галузевих кластерів в Україні та зарубіжжі, підготовлено, видано та розповсюджено інформаційні матеріали.
Здійснення заходів в цьому напрямку сприяло підвищенню якості та конкурентоспроможності продукції суб'єктів господарювання міста.
- Створювались умови для розвитку міжрегіональних та міжнародних економічних та культурних зв'язків.
За сприяння Київської міської державної адміністрації протягом 2007 - 9 місяців 2008 року АТ "Київський міжнародний контрактовий ярмарок" організовано 92 спеціалізовані виставки, у яких взяли участь понад 8,9 тис. суб'єктів господарювання.
Продовжено реалізацію проекту "Міжрегіональний маркетинговий центр", інформаційними послугами якого щодо підприємств, товарів, бізнес-проектів в інших регіонах протягом 2007 - 9 місяців 2008 року скористалися 602 підприємця.
Розроблено та розповсюджено серед суб'єктів господарювання туристичної галузі рекомендації щодо побудови та використання міжнародних інформаційно-технологічних стандартів туристичної діяльності, щодо підвищення інвестиційної привабливості інфраструктури туризму в м. Києві тощо.
Проведено круглий стіл "Євроінтеграційний курс України: формування нових умов для підприємництва".
На інтернет-ресурсі "Столичний діловий портал" доповнені новою інформацією модулі: "Бізнес-інструменти", "Лізинг", "Франчайзинг", "Віртуальна виставка", "Ділові пропозиції", "Зарубіжні ділові пропозиції", опубліковано довідки по токарних ринках Європейського Союзу, Америки, Азії та СНД. Розроблено та розповсюджено три номери електронного бюлетеня комерційних пропозицій підприємств м. Києва.
- Розширено можливості реалізації підприємницької ініціативи соціально вразливих верств населення.
Протягом 2007 - 9 місяців 2008 року для організації власної справи 454 безробітних отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю на загальну суму 5,0 млн. грн. Навчались основам підприємництва 534 безробітних, в т. ч. жінки та молодь.
З метою забезпечення самозайнятості інвалідів Київським центром роботи з інвалідами протягом 2007 - 9 місяців 2008 року організовано підготовку та перепідготовку 205 осіб для заняття художніми промислами та діяльності у сфері побутового обслуговування населення.
Для популяризації ідей підприємництва серед молоді:
- реалізовувалась комплексна програма навчання, профорієнтації і працевлаштування молоді "Освіта. Робота. Бізнес", у рамках якої проводились муніципальні виставки, семінари-тренінги та круглі столи;
- продовжено проведення щорічного Київського міського конкурсу "Молодий підприємець року". У 2007-2008 роках проведено п'ятий і шостий конкурси, до яких залучено майже 300 молодих підприємців віком до 35 років. Десять переможців міських конкурсів стали переможцями Всеукраїнського конкурсу "Молодий підприємець року" у 2005-2007 роках.
Здійснення заходів у цьому напрямку сприяло:
- забезпеченню зайнятості населення міста - після проходження навчання з основ підприємництва протягом 9 місяців 2008 року зареєструвались як підприємці 195 безробітних, що на 57 осіб більше ніж у відповідному періоді попереднього року;
- залученню до підприємницької діяльності представників соціально вразливих верств населення;
- формуванню позитивної суспільної думки про малий та середній бізнес, популяризації його серед молоді: учасниками шостого Київського міського конкурсу "Молодий підприємець року" стали 164 підприємці, що на 24,2 % більше ніж у попередньому році.
- Міська влада постійно виявляла та оперативно реагувала на нагальні потреби підприємців.
Працювала Координаційна рада з питань розвитку підприємництва при Київському міському голові та районні координаційні ради. Протягом 2007 - 9 місяців 2008 року проведено 55 їх засідань.
Проводились круглі столи, семінари, громадські обговорення. Готувались спільно з громадськими об'єднаннями підприємців пропозиції щодо розвитку підприємництва, які направлені Президенту, Верховній Раді, Кабінету Міністрів України.
У вересні 2008 року проведено загальноміський форум "Влада і бізнес: від стратегії підтримки до стратегії партнерства" за участі представників центральних органів влади, керівництва міста та районів, депутатів міської ради, підприємців та представників їх громадських об'єднань, на якому обговорено та схвалено проект Стратегії розвитку малого та середнього підприємництва у м. Києві на період до 2015 року.
Аналіз виконання Програми на 2007-2008 роки свідчить, що переважна більшість її заходів виконана.
1.2. Фінансове забезпечення та виконання
цільових показників Програми на 2007-2008 роки
За період дії Програми на 2007-2008 роки (2007 - 9 місяців 2008 року) на виконання заходів з її реалізації з міського бюджету спрямовано понад 66,4 млн. грн. (в тому числі за статтею підтримка малого та середнього підприємництва - 59,1 млн. грн.). Інформація про стан її фінансування за формою, встановленою Держкомпідприємництва, щоквартально розміщується на інтернет-ресурсі "Столичний діловий портал" (www.bizportal.kiev.ua). Розгорнута інформація про використання коштів на виконання Програми на 2007-2008 роки в розрізі заходів щоквартально надається Мінекономіки, Держкомпідприємництва та Головному управлінню економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) в рамках звіту про її виконання. Проводиться моніторинг розвитку підприємництва за видами економічної діяльності згідно з національним класифікатором України - "Класифікація видів економічної діяльності", гармонізованим з міжнародною статистичною класифікацією видів діяльності Європейського Союзу.
Фінансування Програми на 2007-2008 роки
N з/п | Джерела фінансування |
Сума витрачених коштів, тис. грн. | ||
за 2007 рік |
за 9 міс. 2008 року |
всього за 2007 - 9 міс. 2008 року | ||
1. |
З міського бюджету цільовим спрямуванням на виконання Програми | 37251,41 |
21912,46 |
59163,87 |
2. | По інших статтях міського бюджету | 4148,44 | 2987,88 | 7136,32 |
3. | З бюджетів районів | 258,30 | 165,22 | 423,52 |
4. | З інших джерел | 2978,87 | 2650,20 | 5629,07 |
5. |
Загальна сума коштів, витрачених на реалізацію заходів Програми | 44637,02 |
27715,76 |
72352,78 |
Про результативність Програми на 2007-2008 роки свідчить виконання більшості її цільових показників.
У всіх сферах економічної діяльності за 2007 - 9 місяців 2008 року створено 149 тис. нових робочих місць, що вже перевищує відповідний показник, запланований на два роки.
Загальна кількість об'єктів інфраструктури підтримки підприємництва станом на 01.10.2008 року становить 7024 од., що також перевищує показник, запланований на кінець 2008 року.
Кількість малих підприємств за результатами 2007 року становила 63,3 тис., що більше запланованої кількості на 0,6 тис. підприємств. Підвищення темпів її приросту порівняно з попереднім роком (11,1 % у 2007 році проти 10,8 % у 2006 році) дозволяє очікувати досягнення рівня, запланованого на кінець 2008 року. На 10 тис. осіб населення у 2007 році припадало 232 малих підприємства (на 2007 рік заплановано 230). Підвищились також темпи приросту порівняно з попереднім роком кількості фізичних осіб - підприємців - з 4,7 % у 2006 році до 10,1 % у 2007 році. На кінець 2007 року за даними Держкомстату у м. Києві налічувалось 165,4 тис. фізичних осіб - підприємців, що більше від запланованого рівня на 4,7 %.
Надходження до Зведеного бюджету м. Києва від діяльності суб'єктів підприємництва у 2007 році становили 34,3 млрд. грн. або на 30 % більше від запланованих у Програмі на 2007-2008 рік.
Водночас, очікується невиконання запланованого показника середньорічної кількості найманих працівників на малих підприємствах через незначний темп її приросту. Утім, по Україні в цілому зайнятість на малих підприємствах навіть знизилась, що свідчить про недосконалість чинного законодавства з питань підприємницької діяльності.
Реалізація програмних заходів сприяла подальшому розширенню підприємницького сектора економіки міста та закріпленню позитивних тенденцій його розвитку. Водночас має місце наявність ряду негативних факторів та тенденцій, усунення яких залежить, в першу чергу, від створення сприятливого регуляторного та податкового середовища на рівні держави.
2. Аналіз стану, тенденцій та проблем
розвитку підприємництва у м. Києві
2.1. SWOT-аналіз розвитку підприємництва
Матриця SWOT-аналізу розвитку підприємництва
Позитивний вплив | Негативний вплив | |
Внут ріш нє сере дови ще |
Сильні сторони (Strengths) | Слабкі сторони (Weaknesses) |
Підприємництво - це продуктивна сила суспільства, яка відіграє важливу роль у розвитку економічного, соціального, культурного секторів і виступає: ефективним інструментом участі значної кількості громадян як в економічному житті міста, країни, так і в системі міжнародного розподілу праці; потужним, в т. ч. для незахищених верств населення, соціально-економічним засобом існування і стимулом самовдосконалення; одним з головних чинників розвитку демократії та побудови середнього класу, сходинкою ринкових перетворень та відкритості національної і місцевої економіки. До найбільш сильних внутрішніх сторін підприємництва відносяться: - мобільність і гнучкість бізнес-процесів у малому підприємництві: - швидка реакція малого бізнесу на нові потреби ринку, зміну попиту (в порівнянні з великими підприємствами мають можливості більш швидко насичувати ринок новими товарами та послугами, які користуються платоспроможним попитом); - більша маневреність і ефективність у розширенні й модернізації діючих малих підприємств; - орієнтація на конкретного споживача (клієнта) і якісно сфокусоване керування; - забезпечення суб'єктами підприємництва понад 90 % загальних надходжень податків і зборів до Зведеного бюджету та майже 80 % до бюджету м. Києва; - суттєвий вплив на формування соціальної складової життєдіяльності суспільства через: - значний потенціал створення нових робочих місць; - можливості розвитку підприємницької ініціативи серед соціально вразливих верств населення; - підвищення соціального статусу підприємницької діяльності (в т. ч. завдяки проведенню в м. Києві заходів з нагоди Дня підприємця, щорічного міського конкурсу "Молодий підприємець року" тощо); - значні внутрішні резерви і високі темпи зростання кількісних показників, в т. ч.: - кількість зареєстрованих новостворених юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців у 2007 році збільшилась порівняно з попереднім роком на 18 %; - кількість малих підприємств у 2007 році зросла порівняно з 2006 роком на 11,3 %, фізичних осіб - підприємців - на 10,1 %; - потужний сегмент ринку праці: - кількість найманих працівників малих та середніх підприємств у 2007 році становила понад 1 млн. осіб (57,3 % від загальної кількості найманих працівників підприємств міста); - значна питома вага обсягів продукції (робіт, послуг), реалізованих малими та середніми підприємствами, в загальних обсягах реалізованої продукції підприємствами міста: - 83,3 % від обсягів реалізації всіх підприємств міста (за результатами 2007 року); - значні можливості до диверсифікації видів підприємницької діяльності; - високий потенційний рівень сприйняття і запровадження сучасних інформаційних технологій. |
Слабкою внутрішньою стороною малого та середнього бізнесу є високий ступінь чутливості і вразливості до внутрішньо- і зовнішньополітичних, економічних, соціальних змін та екологічних проблем. У тому числі: - незначна фінансово-економічна потужність сектора малого та середнього бізнесу (низький рівень фінансового забезпечення, в першу чергу малих підприємств та фізичних осіб - підприємців, у інноваційній, соціальній, комунальній сферах); - невисока продуктивність праці (в середньому в 10 разів менша ніж у аналогічних підприємницьких структур в ЄС); - значна збитковість діяльності малих підприємств (МП) (у 2007 році третина загальної кількості МП не реалізувала продукцію (роботи, послуги), а близько 40 % звітували про збитковість); - незначний рівень конкурентоспроможності (в першу чергу, у високотехнологічних галузях); - підвищена чутливість до конкуренції, цін, умов кредитування; - неможливість залучення значних інвестицій; - дисбаланс між кількістю малих і середніх підприємств і підприємців - фізичних осіб: - частка малих і середніх підприємств становить лише третину загальної кількості суб'єктів малого та середнього підприємництва; - наявність "тіньової" діяльності суб'єктів підприємництва; - складність впровадження (силами малих і середніх підприємств), а також відсутність економічної мотивації до інвестування у наукоємні проекти (технології і процеси які потребують, в першу чергу, значних фінансових інвестицій у наукові розробки і розраховані на довготривалу перспективу); - низька інноваційна активність малого бізнесу та відповідно низький рівень кооперації з науково-технічним потенціалом; - недостатній рівень освіти підприємців з питань сучасних методів та форм організації господарювання (невміння використовувати сучасні підходи до управління бізнесом, його ризиками взагалі та інноваційними, зокрема; недостатність коштів у підприємців для отримання знань, необхідних для ведення бізнесу); - недостатній рівень інформаційного та методичного забезпечення з питань: - сертифікації продукції та послуг, а також впровадження систем управління якістю; - інформації про державні, муніципальні або приватні програми (у тому числі нерезидентів); - складний доступ вітчизняного малого підприємництва до сучасних технологій, в т. ч. слабкість (у порівнянні з країнами ЄС, США) розвитку Інтернет-підприємництва; - низький рівень міжпідприємницького співробітництва (в т. ч. щодо створення підприємницьких кластерів та мереж для обміну досвідом, технологіями між малими, середніми та великими підприємствами); - нерівномірність розвитку суб'єктів малого підприємництва по районах міста (у 2007 році - 923 МП на 10 тис. осіб наявного населення у Печорському районі, 514 - Шевченківському, 136 -Дарницькому, 75 - Деснянському); - недостатня активність представників малого і середнього бізнесу щодо захисту власних інтересів (в т. ч. неадекватне представлення інтересів вітчизняного малого підприємництва у двосторонніх та багатосторонніх міжнародних торговельних переговорах та домовленостях); - низький рівень самостійного міжрегіонального і міжнародного співробітництва, експортної діяльності (менше 10 % МСП в Україні займаються експортом через відсутність попиту на продукцію і послуги; складність проходження і високу вартість експортних процедур; високий рівень конкуренції на зовнішніх ринках). | |
Зов ніш нє сере до вище |
Можливості (Opportunities) | Загрози (Threats) |
- вигідне економіко-географічне розташування м. Києва (проходять найважливіші залізничні, автомобільні магістралі, повітряні траси тощо); - значні природні, водні, рекреаційні ресурси; - наявність платоспроможного попиту; - значний трудовий потенціал м. Києва: - чисельність наявного населення на початок 2008 року становила 2740,23 тис. чол. (або 5,8 % від загальної кількості населення країни); - кількість економічно активного населення у 2007 році становила 1450,3 тис. чол.; - питома вага молоді віком 15 - 34 роки у загальній кількості найманих працівників становить 38,6 %; - позитивне сальдо міграції у 2007 році - 22633 особи (число прибулих - 51109, а число вибулих - 28476 осіб); - розвинена транспортна інфраструктура, яка створює значний вантажо- і пасажирооборот (в т. ч. через наявність міського електротранспорту: трамваїв, тролейбусів, метрополітену); - розвинена система зв'язку; - значний промисловий потенціал: - за підсумками 2007 року в Києві налічувалось 1340 великих і середніх та 6474 малих підприємств, що здійснюють виробничу діяльність; - значний освітній і науково-технічний потенціал м. Києва (за даними органів статистики за 2007 рік): - 68 вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, 50 - I - II рівнів та 32 професійно-технічних навчальних заклади; - 340 наукових організацій та установ; - 46,4 тис. науковців (в т. ч. 4837 докторів та 20187 кандидатів наук); - обсяг наукових та науково-технічних робіт становив 2640,7 млн. грн.; - розвинена інфраструктура (станом на 01.10.2008): 160 бізнес-центрів, 11 бізнес-інкубаторів, 17 технопарків, 470 інноваційних фондів і компаній; - значний фінансово-кредитний потенціал (станом на 01.10.2008); - 123 банки, з яких 109 мають ліцензії (станом на 01.04.2008); - 362 лізингові компанії; - 609 кредитних спілок; - 101 фонд підтримки підприємництва; - 1459 інвестиційних фондів і компаній; - 126 бірж; - 2221 страхова організація. - високий рейтинг інвестиційної привабливості м. Києва; - розвинена мережа торгових підприємств та товарної структури оптового і роздрібного товарообігу, послуг; - розвинені міжрегіональні та міжнародні соціально-економічні та культурні зв'язки: - в т. ч. торгівля з понад 150 країнами світу, наявність іноземних представництв, консульств; - зростання рівня життя населення: - середньомісячна заробітна плата штатного працівника у м. Києві перевищує середній рівень по Україні в 1,7 раза (за 2007 рік); - позитивні аспекти глобалізації: - спрощений доступ до зовнішніх ринків; сприятливий клімат для нових іноземних інвестицій; - позитивні наслідки вступу України до СОТ - позитивний вплив на стан та перспективи розвитку національного малого підприємництва завдяки: - створенню умов для справедливої торгівлі (зниження торговельних бар'єрів, недискримінаційні умови, забезпечення стабільних, прозорих і передбачуваних засад для вільної торгівлі); - спонуканню до нового рівня ефективності взаємовідносин між підприємцями і урядом (згідно з правилами СОТ перегляд уже взятих зобов'язань щодо лібералізації торгівлі є складною процедурою, що стає на заваді практиці постійних регуляторних змін, зміцнює дисципліну й зменшує можливості для корупції); - ширшому вибору товарів з ширшим спектром якостей; - покращенню двосторонніх торговельних відносин між Україною і ЄС; - покращенню умов для іноземних компаній (веде до створення нових виробництв, що сприяє створенню нових робочих місць); - поліпшенню регуляторного середовища, підвищенню прозорості процедур контролю за товарними потоками; - приведенню до міжнародних норм національної системи сертифікації та стандартизації; - покращенню економічних умов для вітчизняних експортерів (зменшення обмежень доступу українських товарів на світові ринки і відповідне збільшення обсягів українського експорту та валютних надходжень); - збільшенню на внутрішньому ринку потоку іноземних товарів і послуг та спрощення доступу до іноземних ринків; - здешевленню імпортної сировини, яка використовується у виробництві національними підприємцями, зменшенню цін на кінцеві товари й послуги; спрощенню доступу до міжнародних механізмів вирішення торгових спорів; - позитивний вплив від прийняття в Україні (згідно з Указом Президента України та постановою КМУ) Європейської хартії для малих підприємств; - наявність дворічних Київських міських програм розвитку підприємництва; - запровадження спрощеної та скороченої у часі процедури державної реєстрації та постановки на облік юридичних та фізичних осіб - підприємців; - вдосконалення процедур видачі дозволів на започаткування та провадження підприємницької діяльності: - створені на виконання Закону "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" районні дозвільні центри, започатковано діяльність міського дозвільного центру "Єдиний офіс"; - формування системи фінансової допомоги суб'єктам підприємництва: - відшкодування за рахунок коштів міського бюджету відсотків за отримані кредити; - впровадження системи комплексного інформаційно-консультативного забезпечення суб'єктів підприємництва; - розвиток взаємодії органів місцевої влади з підприємцями та їх громадськими об'єднаннями; - наявність сприятливих спортивних, культурних факторів для поштовху розвитку малого та середнього підприємництва: - в т. ч. проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу (2012 рік) у м. Києві (за прогнозами УЄФА понад 600 тис. туристів можуть відвідати м. Київ); - наявність вільних ринкових ніш, широке поле діяльності для розвитку бізнесу. |
- політична і соціально-економічна нестабільність, нестабільна макроекономічна політика; - існування правових, економічних та адміністративних перешкод у реалізації прав на підприємницьку діяльність; - низький рівень конкурентоспроможності національної економіки як загалом (78-ме місце у глобальному рейтингу у 2006-2007 рр.), так і малого та середнього підприємництва зокрема; - низький рівень ВВП на душу населення (за даними Держкомстату України за 2006 рік - 11630 грн. або 2,3 тис. дол. США. Для порівняння: за даними звіту про людський розвиток ООН за 2006 рік ВВП на душу населення у країнах ЄС становить в середньому 30 тис. дол. США); - невизначеність державних пріоритетів економічного, інноваційного, науково-технічного розвитку; - низький рівень кооперації між підприємницькими структурами (малими і середніми фірмами) і науково-дослідними установами міста (несприйняття бізнесом національних науково-технічних досягнень); - індустріальний (з характеристиками сировинного) тип розвитку промислового сектора і суспільства (тип розвитку початку і середини XX століття); - транспортне перевантаження міста (кількість легкових автомобілів зросла з 162 тис. у 1990 році до 643,7 тис у 2007 році); - збільшення демографічного навантаження на осіб працездатного віку (на 1000 осіб працездатного віку припадало: на початок 2005 - 501 особа непрацездатного віку, на початок 2008 року - 515 осіб); - конкуренція з боку міст-супутників Києва (в т. ч. створення кращих умов для ведення бізнесу та ділової активності підприємництва); - можливі негативні наслідки вступу України до СОТ (програш галузей, діяльність яких орієнтована на внутрішній ринок, і виграш експортерів, серед яких частка малих підприємств є незначною). Загрози підприємництву: - входження на територію м. Києва значно дешевшої продукції, яка виробляється великими компаніями (легкої промисловості, аграрного сектора тощо) зі США, ЄС, Китаю, Індії та ін.; - юридична рівність з іноземними, більш конкурентоспроможними, компаніями; - нестабільні коливання курсів валют; - інфляція та її наслідки: - інфляційні очікування населення (споживчий ажіотаж); - погіршення фінансово-кредитної і інвестиційної підтримки (через вилучення НБУ зайвої грошової маси - для стримування попиту - виникає дефіцит кредитних ресурсів) тощо; - зростання вартості енергоносіїв; - зростаюча кількість глобальних екологічних проблем; - практична відсутність прогресивних змін у законодавстві (щодо впорядкування нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності); - висока, економічно обтяжлива для малого та середнього бізнесу вартість землі, нерухомості, орендної плати; - значна частка тінізації економіки в частині: - позабанківського грошового обігу; - неефективності приватизації державного майна; - правової незахищеності суб'єктів підприємницької діяльності. - низький рівень безпеки бізнесу (рейдерство); - високий рівень корупції; - невисокий рівень соціального статусу і престижу підприємців; - низький рівень соціального захисту найманих працівників; - високі адміністративні та регуляторні бар'єри на шляху економічного зростання підприємництва; - велика загальна кількість дозвільних документів, які регулюють підприємницьку діяльність; - висока вартість одержання дозвільних документів (в т. ч. через витрати на збирання необхідних документів (довідок), нотаріальне посвідчення копій, неофіційні платежі за "прискорення процесу", фінансові збитки через простоювання бізнесу внаслідок очікування дозвільного документу тощо); - тотальна і неефективна система державного нагляду за підприємницькою діяльністю. Прийнятий Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є прогресивним, але його фактично не впроваджено; - застарілі та важковиконувані вимоги контролюючих органів, які нерідко не відповідають сучасним реаліям ведення бізнес-процесів, стримують конкуренцію і створюють умови для посадових зловживань; - недостатня ефективність реалізації державної регуляторної політики (в т. ч.: недостатній рівень знань спеціалістів міської та районних держадміністрацій з питань здійснення державної регуляторної політики; низька активність та рівень професіоналізму громадських об'єднань підприємців; недостатній діалог влади з громадськістю); - недосконалість системи легітимізації юридичних та фізичних осіб - підприємців (в т. ч. невідповідність відомчих інструкцій щодо постановки на облік суб'єктів підприємницької діяльності після державної реєстрації вимогам законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, ускладненість відкриття рахунку у банках); - складність процедур сертифікації і стандартизації товарів та послуг; - недостатній обсяг доступних для підприємців фінансово-кредитних ресурсів (в т. ч. проблема отримання кредиту на започаткування підприємницької діяльності; складний порядок отримання мікрокредитів; нерозвиненість практики страхування бізнесу та бізнес-проектів); - непрозорі процедури надання ресурсів територіальних громад міста та районів для підприємницької діяльності (відсутність доступної інформації про вільні земельні ділянки, споруди і приміщення, які можуть бути надані підприємцям; невідпрацьованість ринкових підходів до надання в оренду та набуття права власності на земельні ділянки; відсутність системи видачі документів дозвільного характеру з питань землекористування за принципом організаційної єдності); - недостатня ефективність діяльності інфраструктури підтримки підприємництва (нерозвиненість мережі об'єктів інфраструктури, які надають підприємцям комплекс послуг за доступними цінами; недостатність безоплатних послуг); - високі бар'єри входження підприємницьких структур у інноваційні процеси (в т. ч. через високу вартість та тривалість окупності нововведень та високі економічні ризики, проблеми організаційного характеру, нерозвиненість ринку технологій, недоліки нормативно-правової бази інноваційної діяльності, низький попит на вітчизняну інноваційну продукцію, недостатній рівень підготовки технічного та управлінського персоналу; недоступність інформації про нові технології, що мають потенціал комерціалізації); - недостатній рівень залучення молоді до підприємництва (в т. ч. недостатність вивчення на різних рівнях освіти основ ведення бізнесу); - недосконалість доступу підприємців до електронних джерел інформації державних і місцевих органів влади (в т. ч. для отримання консультацій, подачі заявок, заповнення податкових декларацій тощо). |
2.2. Стан та тенденції розвитку підприємництва у м. Києві
Розвиток підприємницького сектора економіки Києва характеризується стійкою тенденцією до зростання його основних показників.
Щороку збільшується кількість новостворених юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (рис. 1). Так, загальна кількість новостворених суб'єктів господарювання збільшилась у 2007 році порівняно з 2005 роком на 35,4 %. У столиці у 2007 році було зареєстровано чверть усіх новостворених юридичних осіб України.
Рисунок 1. Кількість новостворених суб'єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) у м. Києві
Зображення має графічний нагляд. Не наводиться.
Зростає також кількість суб'єктів підприємництва, які сплачують податки, та сума надходжень податків і зборів від них до бюджету (табл. 1).
Таблиця 1. Основні показники розвитку підприємництва в м. Києві
Показник | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 |
Кількість суб'єктів підприємництва (юридичних та фізичних осіб), які сплачували податки1), | |
|
|
|
тис. од. | 232,6 | 253,5 | 282,1 | - |
у % до попереднього року | 110,0 | 109,0 | 111,3 | - |
в т. ч. | ||||
кількість суб'єктів підприємництва - юридичних осіб, які сплачували податки1), | |
|
|
01.10.2008 |
тис. од. | 100,3 | 109,8 | 120,6 | 127,0 |
у % до попереднього року | 110,1 | 109,5 | 109,8 | 109,53) |
Кількість фізичних осіб - підприємців, які сплачували податки1), | |
|
|
01.07.2008 |
тис. осіб | 132,3 | 143,7 | 161,5 | 166,6 |
у % до попереднього року | 109,9 | 108,6 | 112,9 | 111,53) |
Надходження до Зведеного бюджету від суб'єктів підприємництва1), | |
|
|
|
млн. грн. | 22759,4 | 30862,1 | 34295,9 | - |
у % до попереднього року | 170,4 | 135,6 | 111,1 | - |
Надходження до бюджету міста від суб'єктів підприємництва1), | |
|
|
|
млн. грн. | 3870,5 | 4858,5 | 7016,1 | - |
у % до попереднього року | 148,8 | 125,5 | 144,4 | - |
Кількість середніх підприємств2), | |
|
|
|
тис. одиниць | 10,2 | 11,8 | 13,9 | - |
у % до попереднього року | 110,9 | 115,7 | 117,8 | - |
на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць | 38 |
44 |
51 |
- |
Середньорічна кількість найманих працівників на середніх підприємствах2), | |
|
|
|
тис. осіб | 639,7 | 662,4 | 740,6 | - |
у % до попереднього року | - | 103,5 | 111,8 | - |
Обсяг реалізованої продукції на середніх підприємствах2), | |
|
|
|
млн. грн. | 351450,9 | 501563,7 | 673595,8 | - |
у % до попереднього року | - | 142,7 | 134,3 | - |
Кількість малих підприємств2), | 01.07.2008 | |||
тис. одиниць | 52,6 | 56,9 | 63,3 | 66,0 |
у % до попереднього року | 110,3 | 108,2 | 111,3 | 112,63) |
на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць | 196 |
210 |
232 |
241 |
Середньорічна кількість найманих працівників на малих підприємствах2), | |
|
|
01.07.2008 (кільк. зайнятих) |
тис. осіб | 259,9 | 258,6 | 260,3 | 269,7 |
у % до попереднього року | 100,1 | 99,5 | 100,7 | 101,13) |
Обсяг реалізованої продукції на малих підприємствах2), | ||||
млн. грн. | 20400,8 | 21582,7 | 26928,8 | - |
у % до попереднього року | 114,5 | 105,8 | 124,8 | - |
Кількість фізичних осіб - підприємців2), | |
|
|
01.07.2008 |
тис. осіб | 143,5 | 150,2 | 165,4 | 176,21) |
у % до попереднього року | 109,7 | 104,7 | 110,1 | 110,43) |
на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць | 536 |
556 |
629 |
- |
Середньорічна кількість найманих працівників у фізичних осіб - підприємців2), | |
|
|
|
тис. осіб | 84,0 | 81,3 | 79,0 | - |
у % до попереднього року | 63,2 | 96,8 | 97,2 | - |
Обсяг реалізованої продукції фізичними особами - підприємцями2), | |
|
|
|
млн. грн. | 8841,6 | 11436,2 | 14483,6 | - |
у % до попереднього року | 115,0 | 729,3 | 126,6 | - |
____________
1) за даними Державної податкової адміністрації у м. Києві
2) за даними органів статистики
3) порівняно з відповідним періодом попереднього року.
Загальна кількість суб'єктів підприємництва, які сплачують податки, за підсумками 2007 року зросла порівняно з 2005 роком на 21,3 % та становила 282,1 тис. Надходження податків і зборів від них до Зведеного бюджету збільшились у 1,5 раза та становили 34,3 млрд. грн., до бюджету міста - в 1,8 раза та становили 7,0 млрд. грн. За результатами 9 місяців 2008 року кількість юридичних осіб, які сплачували податки, збільшилась порівняно з відповідним періодом попереднього року на 9,5 % та становила 126,96 тис. суб'єктів. До Зведеного бюджету від них надійшло 30,17 млрд. грн., що на 33,7 % більше ніж у відповідному періоді попереднього року, до-бюджету міста - 7,15 млрд. грн., що більше на 55,5 %. Суб'єкти підприємництва забезпечують понад 90 % загальної суми надходжень від усіх платників до Зведеного бюджету та майже 80 % - до бюджету міста.
У 2007 році покращились показники діяльності малого та середнього підприємництва, підвищились темпи їх приросту. Так, загальна кількість малих та середніх підприємств у 2007 році збільшилась порівняно з попереднім роком на 12,4 % (у 2006 році - на 9,3 %), в т. ч. малих підприємств - на 11,3 % (у 2006 році - на 8,2 %), середніх підприємств - на 17,8 % (у 2006 році - на 15,7 %).
На початок 2008 року в Києві діяло 77,2 тис. малих та середніх підприємств, з них 63,3 тис. малих або 81,8 % загальної кількості підприємств міста та 13,9 тис. середніх або 18,0 %. У Києві зосереджено 20,3 % малих і середніх підприємств України, в т. ч. 19,5 % малих. У розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення у столиці припадає 283 малих та середніх підприємства (в т. ч. 232 малих), що в 3,5 раза перевищує відповідний показник у середньому по Україні (рис. 2).
Рисунок 2. Кількість малих та середніх
підприємств на 10 тис. осіб наявного населення
З Рисунком 2 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".
Середньорічна кількість найманих працівників малих та середніх підприємств у 2007 році порівняно з попереднім роком зросла на 8,7 % (у 2006 році - на 2,4 %) та становила 1000,9 тис. осіб або 57,3 % загальної кількості найманих працівників підприємств міста. В тому числі кількість найманих працівників малих підприємств зросла на 0,7 % (у 2006 році відбулось зменшення на 0,5 %) та становила 260,3 тис. осіб, середніх підприємств - на 11,8 % (у 2006 році - на 3,5 %) та становила 740,6 тис. осіб. Рівень зайнятості на малих підприємствах м. Києва (до кількості населення у працездатному віці) становить 14,6 %, що значно перевищує відповідні показники по усіх інших регіонах України.
Обсяги реалізованої продукції малих та середніх підприємств збільшились у 2007 році порівняно з попереднім роком на 33,9 % (у 2006 році - на 40,7 %), в т. ч. малих - на 24,8 % (у 2006 році - на 5,8 %), середніх - на 34,3 % (у 2006 році - на 42,7 %). Питома вага обсягів реалізованої продукції малих та середніх підприємств у загальних обсягах реалізації по місту становить 83,3 %. Середній обсяг реалізованої продукції малих та середніх підприємств на одного працюючого становить 700 тис. грн. Середні підприємства працюють найбільш ефективно - на одного працюючого на них реалізовано продукції (робіт, послуг) на суму 910 тис. грн., на малих підприємствах - 103 тис. грн., на великих підприємствах - 188 тис. грн. Всього малими та середніми підприємствами Києва реалізовано у 2007 році продукції (робіт, послуг) на суму 700524,6 млн. грн. або 40 % загальних обсягів реалізованої продукції малими та середніми підприємствами України, в т. ч. малими підприємствами Києва - на суму 26928,8 млн. грн. або 25,4 %.
Зростає кількість підприємств, що здійснюють валові капітальні інвестиції, та обсяги таких інвестицій: підприємства міста здійснили інвестицій у 2007 році на суму 67208,3 млн. грн., що на 42,6 % більше ніж у попередньому році.
Середньомісячна заробітна плата найманих працівників малих підприємств м. Києва зросла у 2007 році порівняно з попереднім роком на 27,1 % та становила 933,2 грн., що більше середнього рівня по Україні на 35,7 %, середніх підприємств - на 32 % та становила 1900,06 грн., що більше на 59,7 %.
Підвищились також темпи приросту порівняно з попереднім роком кількості фізичних осіб - підприємців (10,1 % у 2007 році проти 4,7 % у 2006 році): на кінець 2007 року в Києві налічувалось 165,4 тис. фізичних осіб - підприємців.
За рівнем розвитку малого та середнього підприємництва Київ значно випереджає інші регіони України, а за кількістю його суб'єктів і країни Євросоюзу.
Так, у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення у Києві у 2007 році припадало 838 суб'єктів малого підприємництва, що вдвічі перевищує відповідний показник у Латвії і Франції (420) та в 1,1 раза перевищує показники Естонії і Польщі (відповідно 760 та 790).
Однак спостерігаються і негативні тенденції, які стосуються, в основному, розвитку малого підприємництва.
Так, збільшується частка малих підприємств, які фактично не працюють. У 2006-2007 роках третина загальної кількості малих підприємств не реалізовували продукцію (роботи, послуги), а майже 40 % були збитковими.
Питома вага працюючих на малих підприємствах у кількості населення працездатного віку суттєво перевищує питому вагу цих підприємств у обсягах реалізованої продукції (робіт, послуг) по економіці міста в цілому (рис. 3). Це свідчить про їх низьку ефективність.
Галузева структура малих підприємств не відповідає потребам столичного міста та характеристикам розвитку економіки, зорієнтованої на світові інтеграційні процеси: недостатнім є рівень розвитку інноваційної сфери, а також соціальної сфери, комунальних та індивідуальних послуг (табл. 2).
Рисунок 3. Динаміка питомої ваги
малих підприємств у м. Києві, %
З Рисунком 3 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".
Попри те, що малі підприємства повинні розглядатись як першоджерело інновацій, на чому наголошує Європейська хартія для малих підприємств, у 2007 році суттєво зменшилась порівняно з попереднім роком кількість малих підприємств, що здійснювали технологічні інновації (з 347 до 49) та витрати на них (з 6,5 млн. грн. до 1,9 млн. грн.).
Таблиця 2. Галузева структура малих підприємств*, %
Сфери діяльності |
Кількість малих підприємств |
Середньорічна кількість зайнятих працівників | Обсяги реалізованої продукції (робіт, послуг) | ||||||
2005 | 2006 | 2007 | 2005 | 2006 | 2007 | 2005 | 2006 | 2007 | |
Виробнича сфера, в т. ч.: | 23,5 | 23,0 | 22,4 | 28,2 | 26,3 | 24,9 | 20,8 | 20,0 | 19,3 |
сільське господарство | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,3 | 0,2 |
промисловість | 12,0 | 11,3 | 10,2 | 16,0 | 15,0 | 13,9 | 10,9 | 10,6 | 9,6 |
будівництво | 11,0 | 11,2 | 11,7 | 11,9 | 10,9 | 10,7 | 9,7 | 9,1 | 9,5 |
Торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку | 33,2 |
32,2 |
30,1 |
22,2 |
21,7 |
20,8 |
39,2 |
36,5 |
34,2 |
Бізнес-послуги, в т. ч.: | 24,3 | 26,3 | 29,7 | 25,5 | 28,1 | 30,8 | 26,6 | 29,0 | 32,4 |
фінансова діяльність | 2,8 | 2,9 | 3,2 | 2,3 | 2,7 | 3,1 | 9,8 | 9,1 | 11,2 |
операції з нерухомим майном та оренда машин та устаткування | 6,9 |
8,0 |
9,9 |
6,8 |
8,2 |
9,0 |
6,3 |
6,9 |
8,0 |
діяльність у сферах права, бухгалтерського обліку, інжинірингу; надання послуг підприємцям |
14,6 |
15,4 |
16,6 |
16,4 |
17,2 |
18,7 |
10,5 |
13,0 |
13,2 |
Інноваційна сфера, в т. ч.: | 6,2 | 5,8 | 5,5 | 6,7 | 6,5 | 6,3 | 4,2 | 4,5 | 4,2 |
діяльність у сфері інформатизації | 3,1 | 3,2 | 3,1 | 3,2 | 3,6 | 3,5 | 2,2 | 2,7 | 2,5 |
дослідження та розробки | 3,1 | 2,6 | 2,4 | 3,5 | 2,9 | 2,8 | 2,0 | 1,8 | 1,7 |
Соціальна сфера, комунальні та індивідуальні послуги, в т. ч.: | 12,8 | 12,7 | 12,3 | 17,4 | 17,4 | 17,2 | 9,2 | 10,0 | 9,9 |
діяльність готелів та ресторанів | 2,2 | 2,2 | 2,0 | 3,5 | 3,7 | 3,5 | 1,5 | 1,6 | 1,6 |
діяльність транспорту та зв'язку | 4,9 | 5,1 | 5,1 | 5,4 | 5,6 | 5,7 | 4,5 | 5,0 | 5,0 |
освіта | 1,0 | 0,9 | 0,9 | 1,6 | 1,3 | 1,3 | 0,6 | 0,5 | 0,6 |
охорона здоров'я та надання соціальної допомоги | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,9 | 2,1 | 2,2 | 0,6 | 0,7 | 0,7 |
надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту |
3,2 |
3,0 |
2,9 |
4,7 |
4,5 |
4,2 |
1,9 |
2,1 |
2,0 |
інша діяльність | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,3 | 0,2 | 0,3 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
____________
*) розраховано за даними органів статистики.
Як і у попередні роки спостерігається нерівномірність розвитку суб'єктів малого підприємництва по районах міста. Так, якщо у Печорському районі у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення у 2007 році припадало 923 малих підприємств, у Шевченківському - 514, то у Дарницькому цей показник становить 136, а в Деснянському - 75 малих підприємств.
2.3. Основні чинники, що стримують розвиток
малого та середнього підприємництва
Проведений аналіз підприємницького середовища столиці дозволив визначити основні чинники, які перешкоджають його подальшому розвитку та на подолання яких спрямовано Програму на 2009-2010 роки:
- надмірний регуляторний тиск на бізнес, обтяжливість виконання деяких регуляторних вимог;
- недостатня ефективність реформування дозвільної системи;
- ускладненість залучення фінансових ресурсів з ринкових джерел, жорсткі умови кредитування, недостатня фінансова підтримка з боку держави;
- обмеженість інформаційного середовища щодо відкритості інформації про ресурси міста;
- недостатній розвиток інфраструктурної складової підтримки малого та середнього підприємництва;
- брак кваліфікованого управлінського персоналу суб'єктів малого та середнього підприємництва, спроможного розвивати бізнес в умовах членства України у СОТ та євроінтеграційних процесів;
- низький інноваційний потенціал малого та середнього підприємництва;
- недостатній рівень підприємницької культури та соціальної відповідальності бізнесу;
- низька ефективність консолідації зусиль місцевих органів влади та підприємців щодо захисту прав суб'єктів малого та середнього бізнесу.
3. Головна мета та основні завдання
Київської міської програми сприяння розвитку
малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки
Головною метою Програми на 2009-2010 роки є:
стимулювання ділової активності малого та середнього підприємництва, створення сприятливих умов для прискорення його розвитку у пріоритетних для Києва сферах діяльності та підвищення внеску у забезпечення соціально-економічного зростання.
Для досягнення головної мети мають бути вирішені такі основні завдання, визначені з урахуванням набуття Україною членства у СОТ, проголошеного курсу на Європейську інтеграцію, положень Європейської хартії для малих підприємств та Стратегії розвитку малого та середнього підприємництва у м. Києві на період до 2015 року:
- удосконалення регуляторного середовища;
- спрощення та здешевлення процедур започаткування бізнесу та отримання дозволів;
- удосконалення доступу підприємців до кредитних ресурсів та розширення джерел фінансових послуг;
- залучення підприємницького потенціалу до реалізації заходів з проведення у Києві чемпіонату Європи 2012 року з футболу;
- розвиток системи освітніх послуг з питань підприємницької діяльності;
- удосконалення системи надання суб'єктам малого та середнього підприємництва нормативно-методичної та інформаційної підтримки з широкого спектру питань ведення бізнесу в умовах набуття Україною членства у СОТ;
- підвищення ефективності взаємодії з організаціями інфраструктури підтримки підприємництва та сприяння їх подальшому розвитку;
- стимулювання міжрегіональної та міжнародної економічної активності малого та середнього підприємництва;
- впровадження інструментів підтримки інноваційної діяльності малого та середнього підприємництва;
- підвищення якості та безпечності продукції і послуг суб'єктів малого та середнього підприємництва;
- забезпечення ефективної взаємодії органів місцевої влади з підприємцями та їх громадськими об'єднаннями, підвищення соціальної відповідальності бізнесу.
4. Напрями Київської міської програми
сприяння розвитку малого та середнього
підприємництва на 2009-2010 роки
На основі аналізу Програми на 2007-2008 роки, стану, тенденцій та проблем розвитку підприємництва визначено напрями та заходи Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки, спрямовані на виконання стратегічних завдань, окреслених у програмних документах державного та міського рівня, та подолання чинників, що стримують розвиток малого та середнього підприємництва.
4.1. Підвищення ефективності реалізації
державної регуляторної політики
Передбачається зробити наступний крок у створенні стабільного та передбачуваного бізнес-середовища у м. Києві шляхом встановлення чітких, зрозумілих та єдиних для всіх суб'єктів господарювання правил гри та забезпечення їх дотримання. Регуляторна діяльність органів влади міста буде спрямовуватись на формування умов для вільного доступу суб'єктів підприємництва до всіх сегментів ринку за єдиними правилами з одночасним збалансуванням інтересів підприємців, громадян і держави.
Пріоритетні завдання:
- вдосконалення правового регулювання господарської діяльності;
- зменшення втручання держави у діяльність суб'єктів господарювання;
- захист власності та інтересів суб'єктів підприємництва;
- збалансування інтересів громади міста і підприємців у сферах підприємницької діяльності, які містять потенційні негативні наслідки;
- підвищення ефективності заходів з підтримки малого та середнього підприємництва.
Інструментами реалізації завдань є: забезпечення якісного та в повному обсязі виконання положень Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"; створення та ведення електронного реєстру регуляторних актів влади міста та забезпечення доступу до них підприємців; проведення аналітичних досліджень, спрямованих на визначення правових перешкод, що заважають розвитку малого та середнього бізнесу та розробка рекомендацій щодо їх подолання; перегляд регуляторних актів міськдержадміністрації щодо їх відповідності принципам державної регуляторної політики; регулярне проведення телефонних "гарячих ліній" з питань підприємництва; здійснення боротьби зі зловживаннями та корупцією, захист підприємців від незаконних дій посадових осіб та контролюючих органів державної влади; актуалізація реєстру гральних закладів; дослідження результативності заходів з підтримки малого та середнього підприємництва, спрямованих на виконання Стратегії розвитку малого та середнього підприємництва у м. Києві на період до 2015 року, та ділової активності підприємництва по районах міста з розробкою пропозицій щодо її підвищення.
Очікувані результати:
- забезпечення доцільності, передбачуваності та прозорості регуляторної діяльності;
- забезпечення адекватності та ефективності регуляторної діяльності;
- розвиток конкурентного середовища, зменшення зловживань та корупційних проявів;
- зменшення негативних наслідків діяльності у сфері грального бізнесу;
- забезпечення комплексності та дієвості регулювання та підтримки підприємництва.
4.2. Удосконалення процедур започаткування бізнесу
та оптимізація дозвільної системи у сфері господарської діяльності
Одним із пріоритетних напрямів сучасної державної політики з реформування економіки є спрощення процесу входження у бізнес, тобто процедур державної реєстрації, ліцензування та отримання дозволів на започаткування певних видів підприємницької діяльності.
Незважаючи на значне спрощення порядку та скорочення терміну проведення державної реєстрації, потребує удосконалення відповідне програмне забезпечення, необхідно постійно підвищувати кваліфікацію державних реєстраторів, а також надалі спрощувати процедури взяття на облік суб'єктів підприємництва та відкриття ними рахунків у банківських установах.
Реформа дозвільної системи, яка набула обертів з часу прийняття Закону України "Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності", потребує значного прискорення. Передбачається забезпечити участь усіх місцевих дозвільних органів у роботі районних та міського дозвільних центрів та суттєво зменшити необхідність спілкування підприємців з окремими дозвільними органами.
Пріоритетні завдання:
- підвищення ефективності діяльності органів державної реєстрації;
- оптимізація процедури видачі документів дозвільного характеру за принципом організаційної єдності.
Інструментами реалізації завдань є: моніторинг реєстраційної діяльності органів державної реєстрації суб'єктів господарської діяльності у м. Києві та проблем підприємців, що виникають в її процесі, та надання органам влади пропозицій щодо їх усунення; проведення навчальних семінарів-тренінгів для державних реєстраторів та щорічного Київського міського конкурсу "Кращий державний реєстратор"; уніфікація стандартів процедур видачі документів дозвільного характеру, в яких задіяний міський та районні дозвільні центри; розробка та впровадження автоматизованої системи електронного документообігу для міського дозвільного центру "Єдиний офіс"; моніторинг діяльності міського та районних дозвільних центрів з підготовкою рекомендацій щодо підвищення її ефективності; проведення круглих столів та семінарів для підприємців з питань отримання документів дозвільного характеру тощо.
Очікувані результати:
- покращення умов входження у бізнес;
- скорочення часу та зменшення витрат підприємців у процесі отримання документів дозвільного характеру. Збалансування інтересів органів влади, громадян та підприємців. Поліпшення рівня благоустрою столиці України.
4.3. Розвиток ринку фінансових послуг для
суб'єктів малого та середнього підприємництва
Запорукою успішного розвитку будь-якого суб'єкта підприємництва є його фінансова потужність. Для забезпечення малого та середнього підприємництва фінансово-кредитними ресурсами передбачається удосконалювати програму часткового погашення відсоткових ставок по кредитах за рахунок бюджетних коштів, сприяти розвитку ринку лізингових послуг як альтернативи кредитним послугам, підвищенню страхової культури підприємців, розвитку кредитних спілок.
Державна підтримка буде здійснюватись за принципами селективної політики виключно шляхом конкурсного відбору. При цьому перевага надаватиметься бізнес-проектам, що відповідають пріоритетам соціально-економічного розвитку міста.
Пріоритетні завдання:
- удосконалення механізму фінансове - кредитної підтримки суб'єктів господарювання;
- розширення джерел фінансового забезпечення, сприяння застосуванню оптимальних форм і схем фінансування інвестиційних проектів.
Інструментами реалізації завдань є: надання фінансово-кредитної підтримки суб'єктам малого та середнього підприємництва шляхом відшкодування відсотків за користування банківським кредитом; розробка та впровадження Порядку кредитування суб'єктів малого та середнього бізнесу із залученням іноземних інвестицій, кредитних коштів банків та ресурсів міста; налагодження співпраці між суб'єктами підприємницької діяльності, банківськими установами, кредитними спілками, фондами підтримки підприємництва, страховими організаціями з питань фінансування малого підприємництва.
Очікувані результати:
- розвиток малого та середнього підприємництва в пріоритетних для міста напрямах, створення нових робочих місць, збільшення надходжень податків і зборів до бюджету;
- об'єднання фінансових можливостей всіх джерел підтримки малого підприємництва, створення умов для залучення іноземних і вітчизняних інвестицій.
4.4. Удосконалення системи інформаційно-аналітичного,
ресурсного та інфраструктурного забезпечення
суб'єктів підприємництва
Використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій є важливою складовою прискорення розвитку підприємництва, підвищення його конкурентоспроможності та виходу на міжнародний рівень. Передбачається забезпечувати вільний доступ підприємців до баз даних про ресурси міста, ділові, в т. ч. зарубіжні пропозиції, бізнес-програми, тендери на закупівлю товарів (робіт, послуг), виставки, ярмарки, міжнародні заходи тощо.
Поліпшення ресурсного забезпечення підприємництва тісно пов'язано з подальшим розвитком інфраструктури його підтримки. Передбачається формування мережі об'єктів інфраструктури, яка буде адекватною рівню розвитку малого та середнього підприємництва, відповідатиме його реальним потребам, матиме раціональне територіальне розміщення та забезпечуватиме доступність послуг, а також залучення державних і недержавних ресурсів.
Зважаючи на те, що формування сприятливого підприємницького середовища потребує подальшого розвитку громадських та професійних об'єднань підприємців, передбачається посилити роль громадської складової підтримки підприємництва шляхом підвищення ефективності взаємодії органів влади з неприбутковими об'єднаннями підприємців.
Пріоритетні завдання:
- забезпечення відкритості інформації про вільні ресурси міста, які можуть бути передані суб'єктам підприємництва;
- залучення суб'єктів малого та середнього підприємництва до діяльності у пріоритетних для міста напрямах;
- забезпечення участі суб'єктів малого та середнього підприємництва у торгах (тендерах) на закупівлю товарів (робіт, послуг) за кошти бюджету міста;
- сприяння міжрегіональному та міжнародному економічному співробітництву суб'єктів підприємництва;
- залучення суб'єктів малого та середнього підприємництва до участі у підготовці до проведення фіналу чемпіонату Європи 2012 року з футболу;
- удосконалення системи інформаційно-консультативного та аналітичного забезпечення суб'єктів підприємництва. Спрощення доступу підприємців до ділової інформації;
- широке використання мережі Інтернет для інформування і дистанційного консультування підприємців;
- використання можливостей телебачення та преси для оперативного інформування та висвітлення актуальних питань підприємництва;
- підтримка створення та діяльності об'єктів інфраструктури підтримки підприємництва;
- забезпечення відкритості та оперативності отримання інформації щодо розвитку підприємництва та спрощення процедур надання звітності суб'єктами господарювання;
- спрощення доступу підприємців до інформації щодо ресурсів, необхідних для проведення підприємницької діяльності, в т. ч. кадрових;
- активізація самоорганізації підприємців, розвиток взаємодії органів влади з підприємницькою громадськістю;
- популяризація ідей підприємництва;
- активізація співробітництва з інституціями Європейського Союзу з питань розвитку малого та середнього підприємництва.
Інструментами реалізації завдань є: постійне оновлення інформації про вільні земельні ділянки та нежитлові приміщення, які підлягають передачі в орендне користування або у власність, на офіційному інтернет-порталі Київської міської влади та у засобах масової інформації; надання в оренду суб'єктам підприємництва, зокрема малого, нежитлових приміщень комунальної власності міста і районів та моніторинг ефективності їх використання; інформаційно-консультативна та методична допомога підприємцям щодо їх участі у процедурах закупівлі товарів, робіт, послуг за державні кошти; організація.-виставок, форумів, бізнес-зустрічей з інвесторами, в т. ч. іноземними, для суб'єктів малого та середнього бізнесу м. Києва; стимулювання розвитку в'їзного туризму; розширення діяльності Міжрегіонального маркетингового центру; видання та розповсюдження друкованої продукції з актуальних питань підприємництва та методичних рекомендацій; проведення круглих столів, семінарів та індивідуальної роз'яснювальної роботи з питань здійснення господарської діяльності; розвиток та підтримка в актуальному стані інтернет-ресурсів "Столичний діловий портал" та "МЕТ-ОНЛАЙН"; розвиток мережі електронних консультаційних пунктів для підприємців-початківців; випуск теле- і радіопрограм з питань розвитку підприємництва; створення мережі районних (міжрайонних) центрів інформаційно-консультативних послуг для суб'єктів підприємництва за участю ресурсів районних громад; забезпечення реалізації проекту "Київський ресурсний центр"; організація роботи координаційних рад з питань розвитку підприємництва; проведення зустрічей та консультацій з підприємцями щодо посилення їх мотивації до самоорганізації; проведення заходів з нагоди Дня підприємця; вивчення та поширення досвіду країн з розвиненою ринковою економікою щодо державного регулювання та сприяння розвитку малого та середнього підприємництва з урахуванням Європейської хартії малих підприємств.
Очікувані результати:
- розширення підприємницької діяльності, створення нових робочих місць;
- збільшення внеску малого та середнього підприємництва у розвиток економіки міста, створення нових робочих місць;
- розвиток конкурентного середовища, запобігання корупційним діянням;
- підвищення конкурентоспроможності вітчизняних пропозицій на світовому ринку товарів та послуг, сприяння адаптації малого і середнього бізнесу до глобалізаційних процесів;
- підвищення якості товарів і послуг та конкурентоспроможності малого і середнього підприємництва;
- зменшення витрат часу та коштів підприємців на отримання необхідної інформації з питань започаткування, провадження та розвитку підприємницької діяльності;
- підвищення ефективності діяльності суб'єктів підприємництва;
- підвищення культури ведення бізнесу, формування позитивної суспільної думки про малий та середній бізнес;
- створення сприятливих умов для реалізації підприємницької ініціативи громадян, підготовки підприємницького сектора до євроінтеграційних процесів та використання переваг господарювання в умовах набуття Україною членства у СОТ;
- усунення ускладнень міжвідомчого характеру в системі обліку та звітності суб'єктів господарювання;
- підвищення конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва;
- консолідація зусиль органів влади, підприємців та громадських організацій щодо реалізації потенціалу малого та середнього підприємництва;
- формування позитивної громадської думки щодо підприємницької діяльності;
- запровадження сучасних форм підтримки організації та ефективного ведення малого та середнього бізнесу:
4.5. Розвиток соціально спрямованих заходів
Сучасний стан підприємництва, що відзначається екстенсивним розвитком, потребує якісних змін, зокрема, підвищення соціальної відповідальності малого та середнього підприємництва. Передбачається сприяти максимальному збільшенню позитивного впливу бізнесу на суспільство та забезпечувати збалансування інтересів влади, підприємців і громадян.
Пріоритетні завдання:
- підтримка підприємницьких ініціатив безробітних;
- розвиток підприємницької ініціативи молоді, жінок та інвалідів;
- підвищення соціальної відповідальності бізнесу;
- забезпечення соціального захисту найманих працівників та безпечних умов праці;
- сприяння розвитку малого та середнього підприємництва соціальної сфери.
Інструментами реалізації завдань є: організація професійної підготовки з основ підприємництва, надання безробітним одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності; проведення профорієнтаційної роботи з безробітними, спрямованої на зайняття підприємницькою діяльністю шляхом організації семінарів, індивідуальних консультацій; проведення конкурсу бізнес-проектів та бізнес-планів. Київського міського конкурсу "Молодий підприємець року"; реалізація комплексної програми навчання, профорієнтації та працевлаштування молоді "Освіта. Робота. Бізнес"; надання консультаційної, методичної та юридичної допомоги особам з функціональними обмеженнями з питань організації та ведення малого бізнесу, проведення їх підготовки та перепідготовки для заняття художніми промислами та діяльності у сфері побутового обслуговування населення; проведення навчання з питань охорони праці персоналу малих підприємств, перевірка знань та навичок безпечної роботи, створення роботодавцями безпечних умов праці тощо.
Очікувані результати:
- залучення активної частини населення міста до сфери підприємництва на засадах економічної мотивації їх діяльності;
- забезпечення соціально-трудової адаптації соціально вразливих верств населення, створення нових робочих місць;
- забезпечення активної участі суб'єктів малого та середнього підприємництва у розв'язанні соціально-економічних проблем міста та збільшення доходної частини міського бюджету;
- зменшення тінізації підприємницької діяльності, збільшення надходжень до бюджету;
- розвиток конкурентного середовища, покращення якості життя киян.
4.6. Удосконалення системи освітніх заходів
з питань підприємницької діяльності
Враховуючи, що згідно з положеннями Європейської хартії для малих підприємств базові знання у сфері бізнесу та підприємництва мають викладатись на всіх рівнях навчання, передбачається залучати молодь до отримання знань з питань започаткування та ведення бізнесу, продовжувати розвиток міської освітньої програми для підприємців та управлінських кадрів у сфері підтримки підприємництва, половина вартості послуг за якою фінансується з міського бюджету, та реалізацію програми заходів з перепідготовки управлінських кадрів у сфері підприємництва "Українська ініціатива".
Пріоритетні завдання:
- забезпечення якісного, престижного, сучасного навчання для професійного росту кадрів у сфері малого та середнього підприємництва;
- вдосконалення рівня знань щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в процесі підприємницької діяльності;
- підвищення рівня професійної освіти державних службовців з питань регулювання та підтримки підприємництва.
Інструментами реалізації завдань є: реалізація освітніх програм для підприємців та управлінських кадрів у сфері підтримки підприємництва; реалізація Програми заходів з перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва ("Українська ініціатива") в м. Києві; впровадження екологічної освітньої програми для підприємців; проведення семінарів-тренінгів для фахівців структурних підрозділів міської та районних державних адміністрацій.
Очікувані результати:
- впровадження сучасних ринкових методів управління у сфері підприємництва в умовах інтеграції в світове економічне середовище;
- підвищення екологічної культури підприємців;
- забезпечення відповідного рівня знань державних службовців сучасного стану законодавчої та нормативно-правової бази щодо господарської діяльності.
4.7. Стимулювання інноваційного розвитку та
підвищення конкурентоспроможності
малого та середнього підприємництва
В умовах набуття Україною членства у СОТ особливе значення має суттєве підвищення конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва. З цією метою передбачається сприяти технологічному співробітництву між малими, середніми, великими підприємствами, науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами, а також комерційному застосуванню теоретичних знань та технологій, впроваджувати системи управління якістю, сприяти запровадженню кластерів.
Пріоритетні завдання:
- створення умов для підвищення якості продукції (послуг) малих та середніх підприємств міста;
- сприяння створенню науково-виробничих кластерів;
- поглиблення зв'язків науковців з підприємцями, створення передумов для ефективного використання здобутків національної та світової науки;
- сприяння розвитку інноваційного малого підприємництва та інноваційної інфраструктури.
Інструментами реалізації завдань є: надання інформаційної підтримки підприємствам, продукція (послуги) яких отримали диплом та знак "Київська якість"; проведення заходів із розробки на підприємствах малого та середнього бізнесу систем менеджменту якості; проведення досліджень щодо запровадження кластерних моделей господарювання; розробка програми формування стимулюючого середовища для розвитку інноваційного підприємництва в м. Києві та реалізація її в формі пілотного бізнес-проекту; створення центрів підтримки інноваційної діяльності тощо.
Очікувані результати:
- зростання конкурентоспроможності суб'єктів малого та середнього підприємництва;
- створення умов для випуску конкурентоспроможної інноваційної продукції;
- створення умов для комерціалізації наукових розробок;
- підвищення конкурентоспроможності економіки міста.
5. Механізм реалізації Київської
міської програми сприяння розвитку малого та
середнього підприємництва на 2009-2010 роки
Організаційне супроводження виконання Програми на 2009-2010 роки здійснює Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Джерелами фінансування Програми на 2009-2010 роки є: цільові кошти міського та районних бюджетів. Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, кредити комерційних банків та кредитних спілок, вітчизняні та іноземні інвестиції, власні кошти суб'єктів підприємництва.
Розпорядником коштів міського бюджету, що спрямовуються на підтримку малого та середнього підприємництва, є Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Виконавцями Програми на 2009-2010 роки визначені: головні управління, управління та відділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Державна податкова адміністрація у м. Києві, Головне управління МВС України в м. Києві, Головне управління статистики у місті Києві, Київський міський центр зайнятості, Київський міський центр роботи з інвалідами, Представництво Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в м. Києві, районні в місті Києві державні адміністрації, Координаційна рада з питань розвитку підприємництва при Київському міському голові, об'єкти інфраструктури підтримки підприємництва (в т. ч. громадські організації промисловців і підприємців, об'єднання підприємців, організації роботодавців), суб'єкти господарювання міста Києва, визначені шляхом застосування норм Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921. Органи державної влади, місцевого самоврядування, адміністративно-господарського управління та контролю м. Києва в питаннях розвитку конкуренції та демонополізації економіки взаємодіють та співпрацюють з Київським міським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.
Виконавці Програми на 2009-2010 роки щоквартально надають до Головного управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) інформацію щодо ходу реалізації її заходів. Узагальнена інформація розглядається на засіданнях постійної комісії Київради з питань промисловості, інноваційної та регуляторної політики та постійної комісії Київради з питань торгівлі, підприємництва, громадського харчування та послуг, Координаційної ради з питань розвитку підприємництва при Київському міському голові та на розширених колегіях виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Київська міська державна адміністрація щоквартально інформує про хід виконання Програми на 2009-2010 роки Міністерство економіки України, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва і забезпечує висвітлення реалізації її заходів у засобах масової інформації.
6. Очікувані результати виконання
Київської міської програми сприяння розвитку
малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки
Передбачається, що завдяки реалізації заходів Програми на 2009-2010 роки буде створене сприятливе середовище для підвищення ділової активності малого та середнього підприємництва, зростання його конкурентоспроможності, інноваційного потенціалу, підвищення якості продукції та послуг. Зросте соціальна відповідальність бізнесу.
В результаті реалізації Програми на 2009-2010 роки очікується на кінець 2010 року досягнення таких показників.
Кількісні показники результативності:
- загальна кількість суб'єктів підприємництва, які сплачують податки, - 323,8 тис. суб'єктів;
- кількість малих підприємств - 80350 одиниць;
- кількість малих підприємств на 10 тис. осіб наявного населення - 300 одиниць;
- кількість об'єктів інфраструктури підтримки підприємництва - 7505;
- кількість створених за два роки нових робочих місць - 125,0 тис.
Якісні показники результативності:
- збільшення суми надходжень до бюджету м. Києва від суб'єктів підприємництва у 2010 році порівняно з 2008 роком на 37 %;
- збільшення кількості суб'єктів малого підприємництва у 2010 році порівняно з 2008 роком на 10,1 %;
- зменшення адміністративних перешкод для підприємців та усунення підґрунтя для корупційних діянь;
- спрощення процедур легітимізації підприємницької діяльності;
- підвищення рівня інформатизації малого та середнього підприємництва;
- активізація розвитку малих підприємств інноваційної, соціальної сфери, комунальних та індивідуальних послуг.
Заходи
виконавчого органу Київської міської ради
(Київської міської державної адміністрації)
з реалізації Київської міської програми сприяння розвитку
малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки
N з/п |
Пріори тетні завдання |
Заходи |
Тер мін вико нання |
Виконавці1 |
Джерела фінан сування |
Вартість, тис. грн. | Очікувані результати | |
2009 рік |
2010 рік | |||||||
1. Підвищення ефективності реалізації державної регуляторної політики | ||||||||
1.1. |
Вдос коналення правового регулю вання госпо дарської діяльності |
абз. 1 Оприлюднення планів діяльності органів виконавчої влади м. Києва з підготовки регуляторних актів та змін до них |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підт римка МСП2) |
|
|
Забезпе чення доцільності, перед бачува ності та прозорості регуля торної діяльності |
абз. 2 Оприлюднення проектів регуляторних актів органів виконавчої влади м. Києва з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, а також відкриті обговорення цих проектів за участю представників громадськості |
пос тійно |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), відповідні регуляторні органи, визначені статтею 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" | Міський бюджет |
|
| |||
абз. 3 Вивчення повноти та якості розробки регуляторними органами місцевої влади аналізів регуляторного впливу та підготовка пропозицій щодо їх удосконалення |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 4 Проведення круглих столів та семінарів із залученням підприємців та їх громадських об'єднань з проблемних питань реалізації державної регуляторної політики, підготовка пропозицій щодо їх вирішення |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні в м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 5 Створення та ведення електронного реєстру регуляторних актів органів влади міста та забезпечення доступу до них підприємців |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 6 Проведення аналітичних досліджень, спрямованих на визначення правових перешкод, що заважають розвитку малого та середнього бізнесу, та розробка рекомендацій щодо їх подолання |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 7 Підготовка та надання центральним органам влади пропозицій щодо вдосконалення законодавства з питань започаткування та провадження господарської діяльності |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації |
|
|
| |||
1.2. |
Змен шення втручання держави у діяльність суб'єктів госпо дарю вання |
абз. 1 Забезпечення функціонування на постійній основі робочої групи "Регуляторні ініціативи" з перегляду регуляторних актів міськдержадміністрації щодо к відповідності принципам державної регуляторної політики |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Забез печення адекват ності та ефектив ності регулятор ної діяльності |
абз. 2 Дослідження окремих сфер господарської діяльності з метою визначення доцільності запровадження тих чи інших регулювань |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Вивчення стану проведення відстеження результа тивності окремих регуляторних актів, що приймаються органами місцевої влади, та розробка пропозицій щодо удосконалення цих процедур: - базового відстеження; - повторного відстеження; - періодичного відстеження |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 4 Регулярне проведення телефонних "гарячих ліній" з питань підприєм ництва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Державна податкова адміністрація у м. Києві, районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
1.3. |
Захист власності та інтересів суб'єктів підприєм ництва |
абз. 1 Здійснення боротьби зі зловживаннями та корупцією, захист підприємців від незаконних дій посадових осіб та контролюючих органів державної влади |
постійно |
УСБУ у м. Києві та Київській області Головне управління МВС України в м. Києві, Прокуратура м. Києва |
|
|
|
Розвиток конку рентного середо вища, зменшення злов живань та коруп ційних проявів |
абз. 2 Дослідження причин поглиблення розвитку "тіньової" економіки та умов, які цьому сприяють |
2009-2010 |
Державна податкова адміністрація у м. Києві |
|
|
| |||
1.4. |
Збалан сування інтересів громади міста і підп риємців у сферах підприєм ницької діяльності, які містять потен ційні негативні наслідки |
абз. 1 Актуалізація реєстру гральних закладів та розробка електронної карти розміщення гральних закладів на території м. Києва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Державна податкова адміністрація у м. Києві, Головне управління МВС України в м. Києві, районні у м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Зменшення негативних наслідків діяльності у сфері грального бізнесу |
абз. 2 Розробка геоінфор маційної методики вимірювань відстані від гральних закладів до території дошкільних закладів, середніх загальноосвітніх шкіл та інших навчальних закладів, де навчаються діти віком до 18 років, закладів охорони здоров'я та культових споруд |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
1.5. |
Підви щення ефектив ності заходів з підтримки малого та середнього підп риємницт ва |
абз. 1 Дослідження результативності заходів з підтримки малого та середнього підприємництва, спрямованих на виконання Стратегії розвитку малого та середнього підприємництва у м. Києві на період до 2015 року, за підсумками звітного року |
I квар тал 2009 I квар тал 2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Забез печення комп лексності та дієвості регулю вання та підтримки підп риємницт ва |
абз. 2 Моніторинг виконання Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки та підготовка звітної і аналітичної інформації |
щок вар таль но |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Дослідження ділової активності підприємництва по районах міста та розробка пропозицій щодо її оптимізації |
сер пень 2009 сер пень 2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 4 Розробка проекту Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2011-2012 роки |
2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
2. Удосконалення процедур започаткування бізнесу та оптимізація дозвільної системи у сфері господарської діяльності | ||||||||
2.1. |
Підви щення ефектив ності діяльності органів державної реєстрації |
абз. 1 Моніторинг реєстраційної діяльності органів державної реєстрації суб'єктів господарської діяльності у м. Києві |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Покра щення умов входження у бізнес |
абз. 2 Проведення щорічного Київського міського конкурсу "Кращий державний реєстратор" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Проведення семінарів та круглих столів із залученням підприємців та їх громадських об'єднань з проблемних питань започаткування бізнесу, напрацювання пропозицій щодо їх вирішення |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
2.2. |
Оптимізація процедури видачі документів дозвільного характеру за принципом організа ційної єдності |
абз. 1 Уніфікація стандартів процедур видачі документів дозвільного характеру, в яких задіяний міський та районні дозвільні центри |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), представництво Держкомпідприємництва України в м. Києві, районні в м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Скоро чення часу та зменшення витрат підприємців у процесі отримання документів дозвільного характеру Збалан сування інтересів органів влади, громадян та підприєм ців Поліп шення рівня благоуст рою столиці України |
абз. 2 Розробка та впровадження автоматизованої системи електронного документообігу для міського дозвільного центру "Єдиний офіс" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Формування реєстру документів дозвільного характеру, що видаються на міському та районному рівнях |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), представництво Держкомпідприємництва України в м. Києві, районні в м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 4 Моніторинг діяльності міського та районних дозвільних центрів та підготовка рекомендацій щодо підвищення її ефективності |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), представництво Держком підприємництва України в м. Києві, районні в м. Києві державні адміністрації |
Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 5 Проведення круглих столів та семінарів для підприємців з питань отримання документів дозвільного характеру |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні в м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 6 Дослідження правових перешкод в здійсненні видачі документів дозвільного характеру через міський дозвільний центр "Єдиний офіс" та підготовка пропозицій щодо їх подолання |
2009 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 7 Впровадження модернізованого комп'ютерного програмного забезпечення інформаційної системи на базі єдиної картографічної основи міста щодо оформлення та видачі ордерів на право тимчасового порушення благоустрою через "єдине вікно" |
2010 |
Головне управління контролю за благоустроєм виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет Кошти підп риємств |
|
| |||
3. Розвиток ринку фінансових послуг для суб'єктів малого та середнього підприємництва | ||||||||
3.1. |
Удоско налення механізму фінансове - кредитної підтримки суб'єктів господа рювання |
абз. 1 Врахувати в проекті бюджету міста Києва на 2009 та 2010 роки потребу у видатках на здійснення заходів з реалізації Київської міської програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва на 2009-2010 роки |
щорічно |
Головне фінансове управління виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Розвиток малого та середнього підприєм ництва в пріори тетних для міста напрямах, створення нових робочих місць, збільшення надход жень податків і зборів до бюджету |
абз. 2 Передбачити виділення коштів з районних бюджетів для надання підтримки малому та середньому підприємництву на виконання районних програм |
що річно |
Районні у м. Києві державні адміністрації |
Районні бюджети |
|
| |||
абз. 3 Забезпечення суб'єктів малого та середнього підприємництва інформацією про порядок отримання фінансових ресурсів та страхових послуг |
пос тійно |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 4 Надання фінансово-кредитної підтримки суб'єктам господарювання шляхом відшкодування відсотків за користування банківським кредитом згідно з Положенням про фінансово-кредитну підтримку суб'єктів господарювання, затвердженим рішенням Київради від 05.07.2001 N 375/1351 (зі змінами) |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління промислової, науково-технічної та інноваційної політики виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
3.2. |
Розши рення джерел фінансового забез печення, сприяння застосу ванню оптималь них форм і схем фінансу вання інвести ційних проектів |
абз. 1 Проведення консультаційно-методичної роботи та налагодження співпраці з науковими установами, комерційними банками та іншими фінансовими установами щодо фінансового забезпечення малого та середнього підприємництва, в т. ч. вирішення питань кредитування за зниженими відсотковими ставками |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації |
Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Об'єднання фінансових можли востей всіх джерел підтримки малого підприєм ництва, створення умов для залучення іноземних і вітчизняних інвестицій |
абз. 2 Розробка та впровадження Порядку кредитування суб'єктів малого та середнього бізнесу із залученням іноземних інвестицій, кредитних коштів банків та ресурсів міста |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
4. Удосконалення системи інформаційно-аналітичного, ресурсного та інфраструктурного забезпечення суб'єктів підприємництва | ||||||||
4.1. |
Забезпе чення відкритості інформації про вільні ресурси міста, які можуть бути передані суб'єктам підприєм ництва |
Постійне оновлення інформації про вільні земельні ділянки та вільні нежитлові приміщення, які підлягають передачі в орендне користування або у власність, на офіційному інтернет-порталі Київської міської влади та у засобах масової інформації |
2009-2010 |
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління з питань взаємодії з засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю, районні у м. Києві державні адміністрації | |
|
|
Розши рення підприєм ницької діяльності, створення нових робочих місць |
4.2. |
Залучення суб'єктів малого та середнього підприєм ництва до діяльності у пріори тетних для міста напрямах |
Надання в оренду суб'єктам підприємництва, зокрема малого, нежитлових приміщень комунальної власності міста і районів та моніторинг ефективності їх використання | пос тійно |
Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації | |
|
|
Збільшення внеску малого та середнього підприєм ництва у розвиток економіки міста, створення нових робочих місць |
4.3. |
Забезпечення участі суб'єктів малого та середнього підприєм ництва у торгах (тендерах) на закупівлю товарів (робіт, послуг) за кошти бюджету міста |
Інформаційна, консультативна та методична допомога підприємцям щодо здійснення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), головні управління, управління та відділи виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Розвиток конку рентного середо вища, запобігання коруп ційним діянням |
4.4. |
Сприяння міжрегіо нальному та міжна родному еконо мічному співро бітництву суб'єктів підприєм ництва |
абз. 1 Створення пересувного мультимедійного виставкового комплексу для демонстрації продукції та послуг малих та середніх підприємств м. Києва на українських та закордонних виставках |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Підви щення конку рентосп роможності вітчизняних пропозицій на світовому ринку товарів та послуг, сприяння адаптації малого і середнього бізнесу до глобалі заційних процесів |
абз. 2 Організація виставок, ярмарків, форумів, бізнес-зустрічей із залученням суб'єктів малого та середнього бізнесу м. Києва, в тому числі: - ярмарків контактів; - щорічного міського форуму щодо вдосконалення взаємодії влади та бізнесу; - щодо підвищення рівня якості послуг у сферах побуту, готельного та ресторанного бізнесу у зв'язку з підготовкою до проведення фіналу чемпіонату Європи 2012 року з футболу; - з питань господарювання в умовах набуття Україною членства у СОТ; - з інших актуальних питань |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), головні управління, управління та відділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Розширення діяльності Міжрегіонального маркетингового центру |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
4.5. |
Залучення суб'єктів малого та середнього підприєм ництва до участі у підготовці до прове дення фіналу чемпіонату Європи 2012 року з футболу |
абз. 1 Проведення конкурсу торгової марки (бренду) міського сувенірного і туристичного продукту |
2009 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Підвищення якості товарів і послуг та конку рентоспроможності малого і середнього підприєм ництва |
абз. 2 Стимулювання розвитку підприємництва у сфері в'їзного туризму, в тому числі: - аналіз та прогнозування кон'юнктури столичного ринку туристичних послуг; - розробка організаційно-економічного механізму функціонування та оцінки туристичного потенціалу мегаполісу; - дослідження рівня попиту на туристичний продукт та споживчі мотивації в різних сегментах ринку м. Києва; - маркетингові дослідження в процесі розробки та диверсифікації туристичного продукту столичного туризму; - підвищення якості туристичних послуг та ефективності конкурентних переваг малих підприємств; - розробка рекомендацій з організації роботи туристичних агентств з використанням сучасних автоматизованих технологій бронювання (резервування) туристичних послуг та внутрішньої діяльності туристичних агентств |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
4.6. |
Удоско налення системи інфор маційно- консуль тативного та аналі тичного забез печення суб'єктів підприєм ництва Спро щення доступу підприєм ців до ділової інформації |
абз. 1 Розробка, видання та розповсюдження друкованої продукції, в тому числі: - брошур з актуальних питань підприємництва; - посібників з питань захисту інтелектуальної власності, страхування, безпеки підприємництва, проведення фіналу чемпіонату Європи 2012 року з футболу; - довідника об'єктів інфраструктури підтримки підприємництва; - інформаційних матеріали для популяризації кластерів як механізму економічного розвитку і підвищення конкуренції; - журналу з питань підприємництва; - інформаційних бюлетенів щодо комерційних пропозицій малих та середніх підприємств м. Києва; - каталогу інноваційних розробок вищих навчальних закладів; - методичних рекомендацій для суб'єктів малого та середнього бізнесу щодо господарювання в умовах набуття Україною членства у СОТ; - збірника "Кращі платники податків м. Києва"; - книги "Підприємництво міста Києва: від минулого до сьогодення"; - з інших питань розвитку підприємництва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Зменшення витрат часу та коштів підприємців на отримання необхідної інформації з питань започат кування, провад ження та розвитку підприєм ницької діяльності |
абз. 2 Проведення індивідуальної консультативно-роз'яснювальної роботи з питань здійснення господарської діяльності, в т. ч. застосування податкового законодавства |
пос тійно |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Державна податкова адміністрація у м. Києві, районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Проведення круглих столів та інформаційних семінарів для підприємців та їх громадських об'єднань з питань: - страхового захисту суб'єктів малого та середнього підприємництва; - безпеки бізнесу та захисту інтелектуальної власності; - соціальної відповідальності бізнесу, соціально-партнерських відносин та укладання колективних трудових договорів; - запровадження єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування; - статистичної звітності та ціноутворення в сфері автомобільного транспорту; - інших актуальних питань підприємництва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління транспорту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) |
Міський бюджет (підт римка МСП) Власні кошти |
|
| |||
4.7. |
Широке вико ристання мережі Інтернет для інфор мування і дистан ційного консуль тування підприєм ців |
абз. 1 Забезпечення функціонування інтернет-ресурсу "Столичний діловий портал", у тому числі: - розвиток, модернізація та адміністрування програмно-технологічного комплексу автоматизованої інформаційної системи; - створення баз даних, інформаційно-аналітичних матеріалів та їх публікація; - проектування, створення та адміністрування дискусійного форуму з питань підприємництва; - розвиток і модернізація веб-сайту "Термінал Інформ" та створення оновленої версії компакт-диску "Інформаційно-довідкова система директ-маркетингу для малого та середнього підприємництва м. Києва" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
|
Підвищення ефектив ності діяльності суб'єктів підприєм ництва |
абз. 2 Розвиток інтернет-порталу "МЕТ-ОНЛАЙН" та наповнення інформацією його бази даних з різних регіонів України |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Актуалізація баз даних мережі електронних консультаційних пунктів для підприємців-початківців |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
4.8. |
Вико ристання можли востей телеба чення та преси для опера тивного інфор мування та висвіт лення актуаль них питань підприєм ництва |
абз. 1 Випуск теле- і радіопрограм з питань розвитку підприємництва, в тому числі телепрограм: - "Бізнес-сектор"; - "Бізнес-лабіринти"; - "Бізнес-ситуація"; - соціально спрямованої телепрограми "Старт" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління з питань взаємодії з засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Підвищення культури ведення бізнесу, формування позитивної суспільної думки про малий та середній бізнес |
абз. 2 Виготовлення та розповсюдження презентаційного іміджевого відеофільму про підприємницький потенціал м. Києва (з буклетом) |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
4.9. |
Підтримка створення та діяльності об'єктів інфраст руктури підтримки підприєм ництва |
абз. 1 Створення та забезпечення діяльності районних (міжрайонних) центрів інформаційно-консультативних послуг для суб'єктів підприємництва за участю ресурсів районних громад |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підтримка МСП) Районні бюджети |
|
|
Створення сприят ливих умов для реалізації підприєм ницької ініціативи громадян, підготовки підприєм ницького сектора до євроінтег раційних процесів та викорис тання переваг господа рювання в умовах набуття Україною членства у СОТ |
абз. 2 Підготовка проектів рішень Київради щодо реалізації проекту "Бізнес-інкубатор КМБЦ" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
|
|
| |||
4.10. |
Забезпечення відкри тості та опера тивності отримання інформації щодо розвитку підприєм ництва та спрощення процедур надання звітності суб'єктами госпо дарювання |
абз. 1 Актуалізація інформаційного фонду Інформаційно-аналітичної системи розвитку підприємництва в м. Києві за інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та інших організацій-власників інформації про суб'єкти господарської діяльності |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), представ ництво Держком підприєм ництва України в м. Києві, Державна податкова адміністрація в м. Києві, районні в м. Києві державні адміністрації |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Усунення ускладнень міжві домчого характеру в системі обліку та звітності суб'єктів госпо дарювання |
абз. 2 Технологічне супроводження програмно-технічного комплексу Інформаційно-аналітичної системи розвитку підприємництва в м. Києві |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Розробка алгоритму запровадження у м. Києві електронної системи надання звітності суб'єктами господарювання за принципом "Єдиного вікна" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
4.11. |
Спро щення доступу підприєм ців до інформації щодо ресурсів, необхідних для прове дення підприєм ницької діяльності, в т. ч. кадрових |
Реалізація проекту "Київський ресурсний центр" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Підвищення конкурен тоспро можності малого та середнього підприєм ництва |
4.12. |
Активі зація самоор ганізації підприєм ців, розвиток взаємодії органів влади з підприєм ницькою громад ськістю |
абз. 1 Організація роботи координаційних рад з питань розвитку підприємництва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Консолідація зусиль органів влади, підприємців та громадських організацій щодо реалізації потенціалу малого та середнього підприєм ництва |
абз. 2 Проведення зустрічей з підприємцями з метою посилення їх мотивації до самоорганізації |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) |
|
|
| |||
абз. 3 Проведення консультацій з існуючими громадськими об'єднаннями підприємців та роботодавців м. Києва та надання інформаційно-методологічної підтримки щодо координації роботи із самоорганізації малого та середнього бізнесу |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
4.13. |
Популя ризація ідей підприєм ництва |
Проведення заходів з нагоди Дня підприємця |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні у м. Києві державні адміністрації |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Формування позитивної громадської думки щодо підприєм ницької діяльності |
4.14. |
Активі зація співро бітництва з інститу ціями Європе йського Союзу з питань розвитку малого та середнього підприєм ництва |
Вивчення та поширення досвіду країн з розвиненою ринковою економікою щодо державного регулювання та підтримки розвитку малого та середнього підприємництва з урахуванням принципів Європейської хартії малих підприємств |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), представ ництво Держком підприємництва України у м. Києві, районні у м. Києві державні адміністрації |
|
|
|
Запрова дження сучасних форм підтримки організації та ефективного ведення малого та середнього бізнесу |
5. Розвиток соціально спрямованих заходів | ||||||||
5.1. |
Підтримка підприєм ницьких ініціатив безробіт них |
абз. 1 Сприяння розвитку підприємницької ініціативи серед безробітних шляхом організації відповідної професійної підготовки, надання безробітним одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності |
2009-2010 |
Київський міський центр зайнятості |
Фонд загаль нообов'я зкового держав ного соціаль ного страху вання України на випадок безро біття |
|
|
Залучення активної частини населення міста до сфери підприєм ництва на засадах економічної мотивації їх діяльності |
абз. 2 Проведення профорієнтаційної роботи з безробітними, спрямованої на зайняття підприємницькою діяльністю, шляхом організації семінарів, індивідуальних консультацій |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління праці та зайнятості виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Київський міський центр зайнятості | Міський бюджет (підт римка МСП), Фонд загально- обов'яз кового держав ного соціаль ного страху вання України на випадок безро біття |
|
| |||
5.2. |
Розвиток підприєм ницької ініціативи молоді, жінок та осіб з функціо нальними обмеже ннями |
абз. 1 Проведення Київського міського конкурсу бізнес-проектів та бізнес-планів |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Забезпечення соціально-трудової адаптації соціально вразливих верств населення, створення нових робочих місць |
абз. 2 Проведення Київського міського конкурсу "Молодий підприємець року" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні в м. Києві державні адміністрації | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Надання інформаційної підтримки переможцям Київського міського конкурсу "Молодий підприємець року" |
|
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні в м. Києві державні адміністрації |
|
|
| |||
абз. 4 Реалізація Комплексної програми навчання, профорієнтації та працевлаштування молоді "Освіта. Робота. Бізнес" та її подальше вдосконалення |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 5 Надання консультаційної, методичної та юридичної допомоги особам з функціональними обмеженнями з питань організації та ведення підприємницької діяльності |
2009-2010 |
Головне управління соціального захисту населення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Київський міський центр соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів | |
|
| |||
абз. 6 Проведення підготовки та перепідготовки осіб з функціональними обмеженнями для заняття художніми промислами та діяльності у сфері побутового обслуговування населення |
2009-2010 |
Головне управління соціального захисту населення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Київський міський центр соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів | |
|
| |||
абз. 7 Облаштування на продовольчих ринках міста до 15 % "соціальних" торговельних місць для надання їх малозахищеним верствам населення |
2009-2010 |
Головне управління з питань торгівлі та побуту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні в м. Києві державні адміністрації | Власні кошти суб'єктів госпо дарю вання |
|
| |||
5.3. |
Підви щення соціальної відпо відаль ності бізнесу |
Залучення суб'єктів малого та середнього підприємництва до реалізації інвестиційних проектів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва |
2009-2010 |
Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Кошти інвес торів |
|
|
Забезпе чення активної участі суб'єктів малого та середнього підприєм ництва у розв'язанні соціально-еконо мічних проблем міста та збільшення доходної частини міського бюджету |
5.4. |
Забез печення соціаль ного захисту найманих праців ників та безпечних умов праці |
абз. 1 Проведення навчання з питань охорони праці персоналу малих підприємств, створення роботодавцями безпечних умов праці |
пос тійно |
Відділ з питань охорони праці Київської міської державної адміністрації |
|
|
|
Зменшення тінізації підприєм ницької діяльності, збільшення надходжень до бюджету |
абз. 2 Здійснення моніторингу укладання трудових договорів між найманими працівниками і фізичними особами - підприємцями |
пос тійно |
Київський міський центр зайнятості |
|
|
| |||
5.5. |
Сприяння розвитку малого та середнього підприєм ництва соціальної сфери |
Проведення конкурсів професійної майстерності серед підприємств та працівників сфери побуту та транспортних послуг |
2009-2010 |
Головне управління з питань торгівлі та побуту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління транспорту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), районні в м. Києві державні адміністрації | |
|
|
Розвиток конку рентного середовища, покращення якості життя киян |
6. Удосконалення системи освітніх заходів з питань підприємницької діяльності | ||||||||
6.1. |
Забезпечення якісного, престиж ного, сучасного навчання для профе сійного росту кадрів у сфері малого та середнього підприєм ництва |
абз. 1 Реалізація освітніх програм для підприємців та управлінських кадрів сфери підприємництва з питань: - сучасних технологій ведення бізнесу; - менеджменту; - маркетингу; - впровадження систем управління якістю на базі стандартів ISO; - інших питань, актуальних для потреб ринку |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Впровад ження сучасних ринкових методів управління у сфері підприєм ництва в умовах інтеграції в світове економічне середовище |
абз. 2 Проведення освітніх семінарів, тренінгів для підприємців та управлінських кадрів сфери підприємництва з питань: - інноваційний менеджмент; - антикризове управління підприємством; - корпоративний менеджмент; - оцінка бізнесу та управління проектами; - інших питань, актуальних для потреб ринку |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (під тримка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Реалізація Програми заходів з перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва ("Українська ініціатива") в м. Києві |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 4 Проведення конкурсного відбору Київською регіональною робочою групою Міжвідомчого центру з організації перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва в рамках Програми заходів з перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва ("Українська ініціатива") |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 5 Розробка та реалізація тренінгової програми на підприємствах м. Києва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
6.2. |
Вдоско налення рівня знань щодо дотри мання вимог приро доохорон ного законо давства в процесі підприєм ницької діяльності |
Розробка та впровадження екологічної освітньої програми для підприємців |
2009-2010 |
Київський міський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій, Управління охорони навколишнього природного середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Власні кошти підп риємств |
|
|
Підвищення екологічної культури підприємців |
6.3. |
Підви щення рівня профе сійної освіти державних служ бовців з питань регулю вання та підтримки підприєм ництва |
Проведення семінарів-тренінгів для фахівців структурних підрозділів міської та районних державних адміністрацій з питань: - реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності; - державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; - оптимізації дозвільної системи; - інших актуальних питань підприємництва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Київський міський центр перепід готовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самовря дування, керівників державних підприємств, установ та організацій |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Забезпе чення відповідного рівня знань державними службов цями сучасного стану законо давчої та нормативно-правової бази щодо госпо дарської діяльності |
7. Стимулювання інноваційного розвитку та підвищення конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва | ||||||||
7.1. |
Створення умов для підви щення якості продукції (послуг) малих та середніх підп риємств міста |
абз. 1 Надання інформаційної підтримки підприємствам, продукція (послуги) яких отримали диплом та знак "Київська якість" |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Зростання конку рентосп роможності суб'єктів малого та середнього підприєм ництва |
абз. 2 Проведення на підприємствах малого та середнього бізнесу, в тому числі дипломантах програми "Київська якість", заходів з розробки систем менеджменту якості згідно із стандартами серії ISO 9000 |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підтримка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Сприяння використанню передових досягнень науки і техніки в сфері автомобільного транспорту, зокрема: - альтернативних видів палива; - запровадження на рухомому складі додаткового обладнання для пересування осіб з обмеженими фізичними можливостями; - запровадження автоматизованої системи диспетчерського управління |
пос тійно |
Головне управління транспорту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
|
|
| |||
7.2. |
Сприяння створенню науково-вироб ничих кластерів |
Проведення досліджень стосовно запровадження в місті галузевих і територіальних "кластерних" моделей господарювання |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Створення умов для випуску конку рентосп роможної інноваційної продукції |
7.3. |
Поглиб лення зв'язків науковців з підп риємцями, створення передумов для ефектив ного викорис тання здобутків націо нальної та світової науки |
Проведення круглих столів та науково-практичних конференцій, в т. ч. міжнародних, з питань: - налагодження постійних та довгострокових зв'язків науки та бізнесу; - вивчення досвіду європейських країн щодо створення інноваційної інфраструктури; - фінансового стимулювання інноваційної діяльності |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління освіти і науки виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління промислової, науково-технічної та інноваційної політики виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) |
Міський бюджет (підт римка МСП) Залучені кошти |
|
|
Створення умов для комер ціалізації наукових розробок |
7.4. |
Сприяння розвитку іннова ційного малого підприєм ництва та іннова ційної інфраст руктури |
абз. 1 Розробка програми формування стимулюючого середовища для розвитку інноваційного підприємництва в м. Києві та реалізація її в формі пілотного бізнес-проекту |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
|
Підвищення конку рентосп роможності економіки міста |
абз. 2 Моніторинг комерційно-привабливих інноваційних проектів, які пропонують наукові установи та новатори столиці до комерціалізації, видання та розповсюдження відповідної друкованої продукції |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) |
Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 3 Створення центрів підтримки інноваційної діяльності, в т. ч. трансферу технологій та комерціалізації наукових розробок |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) | Міський бюджет (підт римка МСП) |
|
| |||
абз. 4 Підготовка та надання пропозицій центральним органам влади щодо удосконалення законодавства з питань: - оптимального об'єднання прямих і непрямих форм стимулювання інноваційної діяльності; - зменшення державних зборів для індивідуальних винахідників, відстрочки сплати мита або звільнення від нього, якщо винахід стосується економії енергії; вдосконалення інноваційної статистики, моніторингу випуску інноваційної продукції підприємствами Києва |
2009-2010 |
Головне управління з питань регуляторної політики та підприєм ництва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), громадські організації промисловців і підприємців (за згодою), об'єднання підприємців (за згодою), організації роботодавців (за згодою) |
|
|
|
____________
1 Виконавці заходів Програми визначаються шляхом застосування норм Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921. Фінансово-кредитна підтримка шляхом відшкодування відсотків за користування банківським кредитом надається суб'єктам господарювання згідно з Положенням про фінансово-кредитну підтримку суб'єктів господарювання, затвердженим рішенням Київради від 05.07.2001 N 375/1351 (зі змінами).
2 Кошти міського бюджету, спрямовані на підтримку малого та середнього підприємництва.
Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий