КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія VI скликання

РІШЕННЯ
19.02.2009 N 58/1113

Про затвердження загальноміської комплексної
програми "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011"

Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 3, 7 Закону України "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю", частини другої статті 4, частин першої, третьої, четвертої статті 5, частини третьої статті 10 Закону України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", Закону України "Про загальнодержавну програму підтримки молоді на 2004-2008 роки", Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо вдосконалення соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім'ями", Декларації "Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні" та з метою створення ефективної системи підтримки сім'ї, дітей та молоді, забезпечення сприятливих умов становлення, розвитку і самореалізації молодого покоління в місті Києві Київська міська рада вирішила:

1. Затвердити загальноміську комплексну програму "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011" згідно з додатком.

2. Встановити, що Головне управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є відповідальним за виконання загальноміської комплексної програми "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011".

3. Головним управлінням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), задіяним у виконанні загальноміської комплексної програми "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011", передбачати видатки на її реалізацію при формуванні бюджетних запитів на 2009 та наступні роки в межах граничних обсягів видатків.

4. Головному управлінню у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) раз на півроку подавати Київській міській раді звіт про хід виконання загальноміської комплексної програми "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011".

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань сім'ї, молоді та спорту та постійну комісію Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

Київський міський голова Л.Черновецький

Додаток
до рішення
Київської міської ради
від 19.02.2009 N 58/1113

Загальноміська комплексна програма
"сім'я, діти, молодь міста києва. 2009-2011"

Структура програми

Загальноміська комплексна програма "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011" (далі - Програма) складається з двох розділів. У першому - "КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ПРОГРАМИ" - визначена мета, основні завдання, очікувані результати, підходи та головні принципи формування, система реалізації, управління, фінансування й контролю за здійсненням програми. Другий розділ - "ОСНОВНІ НАПРЯМИ ТА ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОЛІТИКИ СТОСОВНО СІМ'Ї, ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ м. КИЄВА" - визначає основні напрями діяльності в галузі реалізації державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді в місті Києві, які являють собою систему комплексних заходів щодо вирішення нагальних проблем у певній сфері їх життєдіяльності.

Державна політика стосовно сім'ї, дітей та молоді в місті Києві має таке спрямування:

1. Забезпечення ефективності реалізації державної сімейної політики.

2. Працевлаштування й розвиток підприємницьких ініціатив молоді.

3. Соціальна підтримка і надання соціальних послуг сім'ї, дітям та молоді.

4. Підвищення освітнього потенціалу, сприяння творчому й інтелектуальному розвиткові дітей та молоді, їх національно-патріотичному вихованню.

5. Формування здорового способу життя, оздоровлення та організація змістовного дозвілля, профілактика негативних явищ серед підростаючого покоління.

6. Заходи із організації позашкільної освіти.

7. Розвиток громадської активності підростаючого покоління, залучення молоді до роботи в органах виконавчої влади і місцевого самоврядування.

8. Розвиток міжнародного співробітництва у сфері державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді.

9. Науково-методичне та інформаційне забезпечення здійснення державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді.

Розділ 1.
Концептуальні засади програми

1.1. Становище сім'ї, дітей і молоді м. Києва та
необхідність впровадження програми як засобу реалізації
комплексних дій у галузі соціальної та молодіжної політики

Стабільність держави й економічний розвиток суспільства значною мірою залежать від соціального становища дітей, сім'ї, молоді, ставлення держави до їх проблем, інтересів та потреб. Становище сім'ї як структурної соціальної одиниці значною мірою відображає в собі загальний стан усього суспільства, всі суперечливості й наслідки процесів, які відбуваються в ньому. За умов сучасної економічної і політичної ситуації в Україні інституція сім'ї зазнає серйозних матеріальних та морально-психологічних труднощів і випробувань. Зміна або втрата певних усталених соціальних цінностей зачіпає безпосередньо і сімейні цінності, зумовлює кризові явища у функціонуванні сім'ї як соціального інституту. Проблеми трансформаційного періоду в українському суспільстві відбилися на соціально-економічному стані та умовах життя всіх категорій сімей. Особливо вони позначилися на становищі молодих сімей, від становлення й соціального самопочуття яких значною мірою залежить сьогодення і майбутнє України.

Ключову роль у здійсненні поступального розвитку суспільства відіграє молодь. Саме молодь є найбільш динамічною частиною громадянського суспільства, генератором та провідником нових ідей, у тому числі ідеї інтеграції України до світової спільноти, наближення якості життя населення країни до світових стандартів. Тому успішність будь-яких суспільно-економічних і політичних перетворень у країні залежить від умов соціалізації й розвитку молодого покоління. Молодіжна політика в Україні визнана одним із пріоритетних напрямів державної політики. Для суспільства це має принципове значення, адже саме молодь є тією соціальною групою, яка вирішальним чином визначає зміст і характер майбутнього, акумулює в собі перспективні тенденції суспільного розвитку. Суспільство, сім'я, школа, громадськість неодмінно ставлять перед собою завдання виховати людину-громадянина, тобто особистість з певним набором рис, якостей та характеристик, яка вміє жити спільно з іншими, дотримуючись норм співжиття, що були побудовані та ґрунтувалися на історії, традиціях, надбаннях своїх попередників, склалися на національному ґрунті.

Отже, неможливо розглядати категорію молоді окремо від сім'ї та дітей. Тільки комплексний підхід, який передбачає цілеспрямовану роботу із сім'єю, дітьми та молоддю на державному рівні, забезпечить створення умов для становлення й розвитку дітей та молоді і як майбутнього, і як сьогодення країни.

Поліпшення соціального становища й соціального самопочуття сім'ї, дітей та молоді є одним з найважливіших завдань для органів державної влади України в цілому та м. Києва, зокрема. Для органів державної влади і місцевого самоврядування м. Києва це питання набуває особливого звучання з огляду на статус міста як столиці України та трансформації його у сучасний європейський мегаполіс. Київ перетворюється на потужний центр, де зосереджена найбільш активна, мобільна, талановита молодь, яка прагне реалізувати свій внутрішній потенціал саме в столиці, оскільки в регіонах часто не бачить для себе перспектив.

У м. Києві проживає 1008,4 тис. молодих людей віком від 14 до 35 років, які становлять 38 % усього населення столиці. Проте місце підростаючого покоління в суспільному житті визначається не лише значною часткою в структурі населення, але й особливостями його соціального становлення, суспільним призначенням. Адже діти та молодь, з одного боку, як одні з найбільш соціально незахищених верств суспільства мають бути об'єктом здійснення державної політики, а з іншого боку, саме молоді люди виступають провідником демографічного, соціально-економічного, політичного й духовного поступу, визначальним чинником перетворень, адекватних назрілим потребам та викликові часу, і є одним із суб'єктів реалізації цієї політики.

Завдяки об'єднанню зусиль державних органів і громадських організацій в м. Києві вдалося реалізувати такі комплексні міські програми як "Столична освіта", "Здоров'я киян", "Турбота", "Молодь міста Києва на 2001-2005 роки", "Українська родина" й інші; розпочато реалізацію програми "Молодь міста Києва на 2006-2008 роки". Це позитивно вплинуло на процес соціалізації дітей та молоді столиці, на соціальне самопочуття молодої сім'ї.

Поліпшилася робота щодо стимулювання розвитку молодіжного підприємництва і вирішення проблем зайнятості молоді, у тому числі й сприяння вторинній зайнятості. Якщо у 2001 році службами зайнятості в місті було працевлаштовано 5,6 тис. молоді, то у 2004 році - уже 11,3 тис. осіб. Упродовж 2003-2007 рр. лише через Молодіжну біржу праці було працевлаштовано майже 11 тис. молодих людей, з них приблизно 5 тис. - на постійну роботу, понад 6 тис. юнаків і дівчат у складі трудових молодіжних загонів виконували тимчасові та громадські роботи з благоустрою міста. Однак ще має місце питання інформаційного забезпечення вирішення проблеми зайнятості молоді в м. Києві.

Міські органи влади і громадські організації значну увагу приділили наданню соціальних послуг різним категоріям сімей, дітей та молоді. У місті на кінець 2007 року працює 106 спеціалізованих соціальних служб, які надають соціальні послуги різним категоріям сімей, дітей та молоді, 36 консультаційних пунктів, які працювали в закладах соціального спрямування. Більше половини київських дітей і молоді щорічно оздоровлюються в дитячих санаторіях та здравницях. Протягом останніх років понад 50 тис. осіб із київських родин отримують різноманітні соціальні послуги з питань виховання дітей, подолання кризових явищ у взаємостосунках між членами родини, підготовки молоді до подружнього життя тощо.

З 2002 року розпочали працювати студентські соціальні служби, послугами яких нині користуються студенти 7 вищих навчальних закладів. У місті продовжено практику виплати щомісячних іменних стипендій і премій Київського міського голови для представників творчої молоді, кращих студентів вищих навчальних закладів. Стипендії для обдарованої молоді засновано також у більшості районів міста. У 2008 році 150 студентів отримали стипендію Київського міського голови з нагоди Дня студента у розмірі 300 грн. щомісяця. Крім того, 50 молодих киян отримали одноразову Премію Київського міського голови для обдарованої молоді у розмірі 1700 грн.

На базі вищих навчальних закладів столиці III - IV рівня акредитації у 2007 році створено мережу філій Київського молодіжного центру праці, які покликані інтегрувати студентську молодь у молодіжний рух столиці, а також донести ініціативи міської влади до конкретного студента.

Саме на базі філій Київського молодіжного центру праці, яких станом на 2008 рік вже функціонує 15, з 2009 року планується започаткувати стипендію Київського міського голови із залучення молоді до державної служби. Дана стипендія створюється з метою відбору кращих студентів столиці та залучення їх до роботи в органах виконавчої влади.

На загальноміському рівні з'явилися позитивні зрушення у вирішенні проблем проведення молоддю вільного часу. В місті збереглася й активно розвивається розгалужена мережа закладів соціально-культурного призначення. Станом на кінець 2008 року в м. Києві функціонували 138 бібліотек, 46 закладів культури клубного типу, 39 кінотеатрів, 24 музеї (разом з відділами і філіями), 22 театри, 62 музичні школи та школи мистецтв, 110 спортивних шкіл і клубів, 169 підліткових клубів, у яких функціонують 940 гуртків.

Новим змістом наповнилася робота щодо залучення дітей та молоді до активної громадської активності, підтримки дитячих і молодіжних громадських організацій, органів студентського самоврядування (у м. Києві зареєстровано 173 молодіжні організації, у тому числі студентські, 30 дитячих громадських організацій та 6 спілок).

При Київській міській державній адміністрації активно діє Рада з питань молодіжної політики, до складу якої входять представники дитячих і молодіжних громадських організацій. Головним управлінням у справах сім'ї та молоді запроваджено новий порядок надання фінансової підтримки молодіжним і дитячим громадським об'єднанням, що дозволить у наступні роки підвищити роль молодіжного громадського руху в столиці. Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді столиці активно підтримував розвиток взаємодії з громадськими, благодійними організаціями. Понад 60 неурядових організацій столиці надають безкоштовні соціальні послуги різним групам сімей, дітей та молоді.

Поліпшується інформаційне забезпечення здійснення в місті державної політики у сфері сім'ї, дітей та молоді. Щотижня на міських каналах виходить інформаційно-публіцистична телепрограма соціального спрямування "Молодіжна телевізійна служба", надавалася підтримка у виданні безкоштовних газет для київських студентів "Х-клас". Головним управлінням у справах сім'ї та молоді ВОКМР (КМДА) створено у 2007 році молодіжне друковане видання "За Молодь", яке розповсюджується серед студентів ВНЗ м. Києва. Крім того, створено молодіжний ВЕБ-портал "SMS.GOV.UA", який служить інформаційним буфером між громадськістю та столичною владою у контексті реалізації молодіжної політики.

У місті створена система організаційно-управлінських структур (управління і відділи у справах сім'ї та молоді) й мережа соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Крім того, Київською міською державною адміністрацією створена і діє мережа установ, які надають різноманітні соціальні послуги сім'ї, дітям та молоді, зокрема: Київський молодіжний центр праці. Київський міський центр сім'ї "Родинний дім", Центр роботи з жінками та створені при ньому інформаційно-консультативний центр і притулок для жінок, які зазнали насильства в сім'ї, Притулок для дітей, Медико-оздоровчий соціально-реабілітаційний центр для неповнолітніх, Центр соціального розвитку підлітків і молоді "Зміна". У 2007 році створено Молодіжний бізнес-інкубатор.

У 10 районах міста Києва функціонують 184 клуби за місцем проживання, які щомісяця відвідують понад 15 тис. дітей та молоді.

На сьогодні ця система користується великою популярністю. Поряд із задоволенням своїх культурно-оздоровчих потреб вихованці мають змогу поліпшити свої знання, розширити світогляд, удосконалити вміння і навички, набуті в навчальних закладах.

Незважаючи на те, що більшість клубів за місцем проживання успішно функціонує, завоювали заслужений авторитет і мають своїх постійних учасників, за останні 5 років спостерігається тенденція до зменшення їх кількості, перепрофілювання та скорочення площ приміщень, відведених для користування даними закладами, підвищення оплати за відвідування клубів, зменшення переліку соціально незахищених категорій дітей та молоді, яким надано право безкоштовно користуватися послугами закладів позашкільної освіти.

З метою розширення мережі позашкільних навчальних закладів і спектра послуг у сфері дитячого навчання та організації дозвілля молоді, збільшення кількості відвідувачів, більш ефективного використання навчальної, матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів, необхідно централізувати діяльність всіх дитячо-юнацьких, молодіжних, фізкультурно-оздоровчих клубів за місцем проживання м. Києва в межах компетенції виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Для виконання заходів із організації позашкільної освіти необхідно заборонити перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, закриття клубів за місцем проживання та здійснити передачу майна всіх цих клубів до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Усупереч значним зусиллям міської влади для значної частини мешканців столиці все ще залишаються гострими проблеми бідності, безробіття, безпритульності, відсутності доступних соціально-культурних закладів, особливо за місцем проживання.

Потребує вдосконалення соціальна робота з дітьми та молоддю - надання психологічних, соціально-педагогічних, соціально-медичних, соціально-економічних, інформаційних, юридичних та інших послуг сім'ям, дітям та молоді. Цю діяльність разом з іншими структурними підрозділами Головного управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечує Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю" центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді утворюються, реорганізуються і ліквідуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, належать до сфери їх управління і підпорядковуються відповідно органу виконавчої влади чи виконавчому органу міської, селищної, сільської ради.

Забезпечення реалізації на території м. Києва державної політики стосовно сім'ї, дітей, молоді, здійснення управління у цій сфері відповідно до рішення Київської міської ради від 10 липня 2003 року N 584/744 покладається на Головне управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Тому для ефективного розвитку соціальної інфраструктури столиці великого значення набуває чітка система координації, управління та підпорядкування, адже спорідненість функцій Київського молодіжного центру праці, Київського міського центру сім'ї "Родинний дім", Київського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді певною мірою викликала дублювання функцій і неузгодженість дій, що в свою чергу впливає на ефективність здійснення на території м. Києва державної політики стосовно сім'ї, дітей, молоді.

Існує також низка невирішених проблем, які стосуються демографічної ситуації в місті, шлюбів, стану репродуктивного здоров'я, виховання дітей у сім'ї. Так, розлучення у м. Києві за останні роки становлять 56 % від загальної чисельності шлюбів. Така ситуація зумовила впровадження у м. Києві програми підготовки молоді до подружнього життя спільно з відділами реєстрації актів цивільного стану, яка з 2008 року діє у всіх районах м. Києва, а також програм, спрямованих на виховання відповідального батьківства.

Хоча рівень зайнятості молоді столиці у віці 25 - 29 років та у віці 30 - 34 роки перевищує загальноукраїнські показники відповідно на 9,1 % та 4,7 %, а рівень молодіжного безробіття - найнижчий серед регіонів країни, значна частина молоді зайнята у тіньовому секторі економіки, що негативно впливає на економічний стан міста, призводить до того, що молодь піддається з боку роботодавців різноманітним утискам та порушенням їх прав. У місті виникла нагальна потреба перенесення пріоритетів у бік профорієнтаційної роботи серед молоді Києва на виробничі професії, підвищення рейтингу навчання у вузах I - II рівнів акредитації (технікумах, ПТУ).

Болючою проблемою для міста є питання забезпеченості житлом. Упродовж 2003-2007 рр. з міського бюджету було виділено 101,3 млн. грн. на пільгове довготермінове кредитування будівництва житла молодим сім'ям і одиноким молодим громадянам, поліпшити свої житлові умови змогли тільки 1637 молодих сімей та одиноких молодих громадян, тоді як у черзі на отримання такого кредиту в районах міста перебуває понад 12 тис. молодих сімей та одиноких молодих громадян.

Упродовж останніх років не вдалося зупинити тенденцію зростання соціально небезпечних хвороб, у першу чергу ВІЛ-інфекції та СНІДУ, показники поширеності яких у місті залишаються вищими від загальноукраїнських показників. У молодіжному середовищі недостатньо розвинуто прагнення вести здоровий спосіб життя, не мають широкої популярності активні форми проведення дозвілля. Викликає стурбованість рівень розповсюдження й доступність закладів грального бізнесу в столиці. У місті встановлено більше 16 тис. ігрових автоматів, частина з яких розміщена безпосередньо біля шкіл, лікарень, житлових будинків. Така безконтрольна доступність фактично сприяє поширенню ігроманії серед дітей, молоді м. Києва. Невпорядкованість законодавства у сфері грального бізнесу позбавляє державні органи, органи місцевого самоврядування можливостей реально контролювати і впливати на діяльність, місце розташування, доступ дітей, молоді до гральних автоматів. Тому така ситуація потребує перш за все законодавчого врегулювання.

Високим залишається рівень правопорушень та злочинності серед дітей і молоді міста. При цьому він усе більше набуває корисливого характеру, зменшується середній вік молодих злочинців, серед них зростає кількість тих, хто ніде не працює і не навчається.

Таким чином, проблеми, що існують у молодіжному середовищі та у сім'ях міста Києва, потребують концентрації зусиль центральних і місцевих органів виконавчої влади, чіткої координації та об'єднання зусиль державних органів і громадських організацій столиці. За останні роки Головним управлінням у справах сім'ї та молоді КМДА вже накопичено позитивний досвід реалізації та координації державної політики підтримки сім'ї, дітей і молоді. Сьогодення вимагає впровадження сучасних соціально-організаційних технологій та комплексного підходу до вирішення вищезгаданих проблем. Усе це зумовлює необхідність прийняття Київською міською радою Загальноміської комплексної програми "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011" (далі - Програма).

1.2. Мета, завдання й очікувані результати програми

Головна мета Програми полягає у створенні сприятливих політичних, економічних, соціальних, правових, організаційних і фінансових умов для поліпшення соціального захисту та всебічного розвитку сім'ї, дітей та молоді столиці України.

Основними завданнями Програми є:

- підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері сім'ї, дітей та молоді в м. Києві;

- поліпшення життєвого рівня сім'ї;

- підвищення ролі сім'ї як основи суспільства;

- удосконалення системи підготовки молоді до подружнього життя, виховання відповідального батьківства;

- забезпечення молодим громадянам міста рівних стартових можливостей у здобутті освіти, працевлаштуванні, розвиткові підприємницької ініціативи, отриманні житла;

- розвиток і вдосконалення системи надання допомоги сім'ям, дітям та молоді, які опинилися у складних життєвих обставинах;

- удосконалення системи заходів щодо запобігання насильству в сім'ї;

- надання соціальної підтримки сім'ям, які неспроможні або не бажають виконувати виховні функції;

- підвищення ефективності соціальної підтримки дітей, які опинились у складних життєвих обставинах;

- покращення захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, створення умов для реалізації державних гарантій і конституційних прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- удосконалення механізму реалізації програм пільгового довготермінового кредитування будівництва житла молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам;

- запровадження системи надання соціального житла для сімей та молоді, які перебувають у скрутному соціально-економічному становищі;

- залучення молоді до процесів консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, поліпшення становища молодої сім'ї, створення умов для задоволення її культурних, інформаційних потреб;

- поліпшення стану здоров'я дітей та молоді міста;

- формування орієнтацій дітей і молоді на здоровий спосіб життя;

- реформування й оновлення соціально-культурної та побутової інфраструктури, насамперед для молодих сімей, наближення її до місця проживання;

- створення ефективної системи протидії антигромадським, негативним проявам у молодіжному і дитячому середовищі столиці;

- забезпечення участі молоді в усіх сферах життєдіяльності територіальної громади м. Києва, сприяння розвитку її ініціативності, розширення можливостей участі молодих людей у формуванні й реалізації державної молодіжної політики на міському та районних рівнях м. Києва;

- надання державної інформаційно-методичної, організаційної підтримки громадським організаціям і фінансової підтримки на реалізацію її програм, спрямованих на розв'язання соціальних проблем сім'ї, дітей та молоді;

- активізація роботи з формування мережі закладів соціального захисту сім'ї, дітей та молоді й удосконалення їх діяльності;

- здійснення централізованого управління діяльністю клубів за місцем проживання м. Києва в межах компетенції виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), забезпечення передачі майна всіх клубів за місцем проживання м. Києва до комунальної власності територіальної громади м. Києва, модернізація, розвиток навчальної, матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів;

- зміцнення матеріально-технічного і фінансового забезпечення установ, закладів, громадських організацій, що працюють із сім'ями, дітьми й молоддю;

- підвищення рівня поінформованості дітей, батьків, молоді стосовно послуг, що надаються Головним управлінням у справах сім'ї та молоді КМДА, Центром соціальних служб КМДА, Київським молодіжним центром праці, Київським міським центром сім'ї "Родинний дім" тощо.

Програма дасть змогу сконцентрувати зусилля центральних і місцевих органів виконавчої влади, громадських організацій на виконанні визначених завдань та забезпечити ефективне здійснення державної політики стосовно сім'ї, дітей і молоді у період з 2009 по 2011 роки.

Досягнення визначеної мети вбачається у комплексному й системному підході всіх суб'єктів державної політики у сфері сім'ї, дітей та молоді до її впровадження шляхом координації зусиль і необхідних засобів, уникнення дублювання, відомчої відокремленості у справі захисту конституційних прав дітей та молоді; поліпшення соціально-економічних, побутових умов життя сім'ї, дітей та молоді, розвитку громадянської і трудової активності підростаючого покоління міста.

У результаті виконання Програми планується:

- підвищити на відміну від попередніх років показники ефективності реалізації в місті державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді;

- підвищити статус інституту сім'ї, сприяти створенню оптимальних умов для повноцінного виховання дітей у сім'ї;

- підвищити зацікавленість дітей та молоді у здобутті освіти за фахом і кваліфікацією, які б задовольняли потреби економічної, соціально-культурної та побутової сфери міста;

- запровадити механізм кредитування на навчання обдарованої молоді за рахунок місцевого й районних бюджетів міста, бюджетів комунальних підприємств, установ та організацій;

- підвищити рівень економічної активності молоді, сприяти створенню умов для молоді столиці щодо професійної діяльності, орієнтованої на потреби економічної, соціально-культурної та побутової сфери міста, залучити молодь до громадських робіт у вільний від навчання час, підтримати трудові молодіжні загони, розвинути мережі служб і центрів працевлаштування молоді;

- поліпшити умови для соціального становлення й розвитку сім'ї, дітей та молоді міста;

- розширити види і форми соціальних послуг для сім'ї, дітей та молоді міста, сформувати мережі спеціалізованих установ, консультативних пунктів і закладів для дітей, молоді, різних категорій сімей, які перебувають у складних життєвих умовах, зокрема, впровадити правову освіту в молодіжному та дитячому середовищі;

- зменшити кількість злочинів, пов'язаних з насильством у сім'ї;

- суттєво поліпшити житлові умови молоді й молодих сімей міста Києва за рахунок розширення можливостей будівництва та оптимізації розподілу житла для молоді та молодих сімей;

- сформувати високий рівень гуманістичного світогляду столичної молоді шляхом виховання розвинутого почуття патріотизму, національної самосвідомості, духовно-моральних, культурних, загальнолюдських цінностей;

- формувати позитивно орієнтовані культурні потреби дітей та молоді, підтримати професійні й самодіяльні колективи художньої творчості, творчі спілки та об'єднання, клуби за інтересами, розвинути інфраструктуру проведення дозвілля, передусім за місцем проживання;

- покращити основні показники здоров'я дітей і молоді завдяки реалізації оздоровчих програм, програм, спрямованих на формування здорового способу життя, активізацію занять фізкультурою та спортом, зниження темпів поширення ВІЛ/СНІДу, наркотичної, алкогольної, ігрової залежності серед підростаючого покоління;

- знизити рівень антигромадських, негативних проявів у молодіжному середовищі столиці;

- створити сприятливі умови для активної участі громадських організацій, громади м. Києва у формуванні і реалізації державної політики в м. Києві щодо сім'ї, дітей та молоді;

- підвищити рівень соціально-правової свідомості молодих людей шляхом здійснення просвітницької роботи з надання правових знань дітям і молоді, що у свою чергу сприятиме формуванню соціальної активності підростаючого покоління столиці, позитивній орієнтації у власному та громадському життєвому просторі;

- здійснити організаційно-методичне забезпечення діяльності органів учнівського і студентського самоврядування, зокрема, у питаннях поліпшення умов проживання студентів у гуртожитках;

- зміцнити матеріально-технічне й фінансове забезпечення установ і закладів, що працюють із сім'єю, дітьми та молоддю, забезпечити подальший розвиток їх мережі;

- розширити мережу позашкільних навчальних закладів та спектр послуг у сфері дитячого навчання та організації дозвілля молоді, збільшити кількість відвідувачів;

- поліпшити організаційне, інформаційне, науково-методичне й кадрове забезпечення реалізації соціальної політики в аспекті створення сприятливих умов розвитку сім'ї, дітей і молоді.

Отже, реалізація Програми сприятиме створенню оптимальних соціально-економічних умов становлення і розвитку сім'ї та молоді, виховання дітей, розвитку відповідального батьківства, посилення соціального захисту дітей та молоді.

1.3. Підходи до формування програми та її головні принципи

Політико-правова сутність підходів щодо формування та реалізації Програми випливає з базових законів, що регламентують і визначають зміст державної політики у сфері підтримки сім'ї, посилення соціального захисту дітей та розвитку молоді в Україні - Декларації "Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні", Сімейного кодексу України, законів України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", "Про охорону дитинства", "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", "Про попередження насильства в сім'ї", "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про молодіжні та дитячі громадські організації", Державна програма подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006-2010 роки, "Про загальнодержавну програму підтримки молоді на 2004-2008 роки" та "Стратегії демографічного розвитку України на 2006-2015 роки", Концепції державної програми підтримки сім'ї у 2006-2010 роках тощо.

У процесі розроблення Програми враховувалися вимоги постанов Верховної Ради України, указів Президента України, інших законодавчих і нормативних актів всеукраїнського та міського рівнів, які приймалися впродовж останнього часу з метою створення сприятливих передумов для розвитку й вирішення назрілих проблем сім'ї, дітей та молоді, життєвого самовизначення і самореалізації молодих громадян, підтримки їхньої інноваційної діяльності.

Програма розроблена з урахуванням специфічних особливостей міста Києва як політичного, культурного та економічного центру України, столиці Української держави як європейської країни, а також діючих міських програм "Столична освіта", "Здоров'я киян", "Турбота", "Молодь міста Києва на 2006-2008 роки". Вона також передбачає подальше конкретне наповнення змісту й логіки реалізації державної політики у сфері сім'ї, дітей та молоді Київської міської ради в нових цільових програмах, які стосуються перш за все проблем зайнятості, здоров'я, соціальної політики, соціального захисту, соціально-культурної сфери й ін. До Програми увійшли тільки основні заходи, що відносяться до сфери державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді, до неї не включені більш детальні заходи, якщо вони внесені у програми відповідного профілю (освіти, зайнятості, охорони здоров'я тощо).

Програма будується на визнанні того, що:

- кожна дитина й молода людина мають рівні права і свободи, визначені законодавством України;

- кожна дитина, молода людина як і всі громадяни України мають рівний доступ до відповідних і необхідних програм та послуг незалежно від статі, місця проживання, соціального, культурного, економічного чинників;

- держава гарантує всім громадянам країни мінімум послуг, які стосуються освіти, виховання, духовного і фізичного розвитку, професійної підготовки і працевлаштування, а подальший розвиток особи, її самореалізація - то насамперед зусилля самої людини, її самовдосконалення; цей принцип стимулюється різними способами, у тому числі кредитуванням, системою раціональних пільг, визначенням та заохоченням кращих і активної діяльності;

- кожна молода людина є активним учасником розбудови суспільства й несе відповідальність у процесах прийняття та виконання рішень на всіх рівнях, які впливають на її життя.

Крім того, Програма ґрунтується на визнанні таких принципів, які, зокрема, застосовуються в роботі з сім'ями, дітьми та молоддю на європейському й загальносвітовому рівнях і випливають із концептуальних засад, закладених в українському законодавстві:

- принцип усебічного забезпечення інтересів і потреб з урахуванням особливостей та специфіки різних соціальних категорій сімей, дітей і молоді, у тому числі правовий та соціальний захист тих соціальних груп, які за власним соціальним статусом і станом здоров'я самі неспроможні про себе подбати (діти з неповних чи багатодітних сімей, сироти, молоді люди з обмеженими фізичними можливостями тощо);

- принцип пріоритету, який передбачає, що в ході здійснення державної політики стимулюються і підтримуються насамперед ті проекти, програми, ініціативи, які сприяють розв'язанню найактуальніших проблем сім'ї, дітей та молоді;

- принцип органічного поєднання громадських, державних інтересів, прав та свобод молодої людини;

- принцип збереження таємниці й конфіденційності в роботі з вирішення соціальних проблем сім'ї, дітей та молоді;

- принцип наукового обґрунтування й комплексності запропонованих заходів;

- принцип спадкоємності, який базується на тому, що державна політика у сфері сім'ї, дітей та молоді не може залежати від організаційних і кадрових змін у системі управління як державою в цілому, так і в м. Києві.

Основними об'єктами Програми є:

- сім'ї, які проживають у м. Києві, включаючи неповні, що складаються з осіб віком до 35 років, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права й обов'язки;

- діти віком до 18 років;

- молодь віком від 14 до 35 років, яка мешкає у м. Києві, а також ті молоді люди, які постійно проживають за межами м. Києва, але навчаються в навчальних закладах або працюють у м. Києві;

- дитячі громадські організації - об'єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є діяльність, спрямована на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів та їх соціальне становлення як повноправних членів суспільства, що створені й діють на території м. Києва;

- молодіжні громадські організації - об'єднання громадян віком від 14 до 35 років, метою яких є здійснення й захист своїх прав і свобод і задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших спільних інтересів, що створені й діють на території м. Києва;

- громадські організації - об'єднання громадян, метою яких є сприяння соціальному становленню і розвиткові сім'ї, дітей та молоді, що створені й діють на території м. Києва.

Основними суб'єктами здійснення Програми є:

- органи державної влади та місцевого самоврядування у м. Києві;

- установи й заклади, що входять до соціальної інфраструктури м. Києва;

- громадські організації всіх рівнів, що працюють у м. Києві;

- населення м. Києва, яке на рівні територіальних та професійних громад бере участь у вирішенні проблем сім'ї, дітей та молоді;

- організації, установи різних форм власності, які реалізують соціальну політику в м. Києві.

1.4. Механізм реалізації, управління,
фінансування і контролю за здійсненням програми

Програма окреслює пріоритетні напрями діяльності державних структур, а також громадських організацій, що працюють над вирішенням проблем сім'ї, дітей та молоді на міському і районному рівнях.

У розробленні механізмів реалізації державної молодіжної політики пріоритет має бути переміщений з патерналістської моделі вирішення соціальних проблем сім'ї, дітей та молоді (тобто зусиль тільки органів державної влади) на модель активної співпраці органів державної влади і громадських організацій.

Саме тому механізм реалізації Програми передбачає, що все, що у сфері державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді може бути реалізовано силами громадських організацій, громадою міста, має передаватися в їхнє підпорядкування і підтримуватися відповідними державними організаціями та установами. Усе, що може бути вирішено силами органів місцевого самоврядування або ж районних державних адміністрацій, передається їм за підтримки структур міськдержадміністрації.

Основна частина завдань Програми здійснюється шляхом розроблення і затвердження районних програм у сфері підтримки сім'ї, дітей та молоді, проведення заходів у рамках міських, районних комплексних і цільових програм, але відповідно до базових принципів та підходів Програми.

Виконання завдань, передбачених Програмою, покладено на структурні підрозділи виконавчого органу Київської міської ради: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління культури і мистецтв, Головне управління праці та зайнятості, Головне управління житлового забезпечення, Головне управління соціального захисту населення, Головне управління з фізичної культури та спорту, Головне управління з питань внутрішньої політики, Головне управління з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Службу у справах дітей, Київський молодіжний центр праці, міський центр зайнятості, а також виконавчі органи районних у м. Києві рад (районні державні адміністрації).

Механізм реалізації Програми передбачає діяльність інших державних відомств і служб міського та районного рівнів, органів місцевого самоврядування, залучення до вирішення молодіжних проблем громадських організацій, підприємців, науковців, засобів масової інформації й інших соціальних інститутів.

Головним виконавцем та координатором реалізації Програми є Головне управління у справах сім'ї та молоді виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також відповідні структурні підрозділи виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних держадміністрацій).

Головне управління у справах сім'ї та молоді виносить питання реалізації Програми на обговорення Ради з питань молодіжної політики й на засідання колегії Головного управління у справах сім'ї та молоді з питань сімейної політики щорічно.

Реалізація Програми відбувається відповідно до вимог чинного законодавства України. Під час реалізації Програми за необхідності прийняття додаткових нормативно-правових актів Київська міська рада та Київський міський голова за поданням Головного управління у справах сім'ї та молоді приймають відповідні рішення й видають розпорядження.

Одним із механізмів реалізації державної молодіжної та сімейної політики в м. Києві є проведення громадських слухань з питань соціального становища та розвитку сім'ї, дітей та молоді й основних напрямків реалізації державної молодіжної та сімейної політики в місті.

Загальний контроль за ходом реалізації Програми здійснюють Київський міський голова і Київська міська рада. Головне управління у справах сім'ї та молоді щорічно виносить на розгляд розширеної колегії виконавчого органу Київради (КМДА) інформаційно-аналітичну записку про хід виконання Програми в поточному році, пропозиції та заходи щодо її організаційного й фінансового забезпечення в наступному році.

Інформація про хід виконання Програми публікується в газетах "Хрещатик", "Українська столиця", "Вечірній Київ", висвітлюється у програмі "Молодіжна телевізійна служба" на ТРК "Київ", у програмах радіостанції "Радіо-Київ" та інших комунальних засобах масової інформації.

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету м. Києва в межах загальних асигнувань, передбачених головним розпорядникам бюджетних коштів - виконавцям відповідних заходів протягом 2009-2011 років, Державного бюджету України на проведення окремих заходів, залучення благодійних внесків та інших джерел, передбачених законодавством України.

Головне управління у справах сім'ї та молоді може делегувати громадським організаціям повноваження щодо реалізації заходів, спрямованих на виконання Програми. У цьому випадку надається фінансова, організаційна та інформаційно-методична допомога в установленому порядку, здійснюється контроль за реалізацією наданих повноважень.

Розділ 2.
Основні напрями та заходи щодо реалізації державної
політики стосовно сім'ї, дітей та молоді міста Києва

2.1. Забезпечення ефективності
реалізації державної сімейної політики

Родина є першоосновою духовного, соціального й економічного розвитку суспільства. Вона є тим інтегральним показником суспільного розвитку, який відображає моральний стан суспільства, і є могутнім фактором формування демографічного потенціалу держави. За даними соціологічних опитувань сім'я традиційно має найвищий рейтинг в ієрархії ціннісних орієнтацій молоді України в цілому і Києва, зокрема.

Проте, на жаль, доводиться констатувати, що втрата усталених соціальних цінностей вплинула безпосередньо на родинні цінності, зумовила виникнення кризових явищ у функціонуванні сім'ї як соціального інституту. Так, зокрема, негативними проявами сучасної ситуації розвитку сім'ї є: зниження показників народжуваності, нестабільність сім'ї, зростання чисельності розлучень, зростання кількості бездітних сімей, відмова від народженої дитини, втеча дітей з дому, жорстоке поводження з дітьми та насильство в сім'ї. Тому держава, громадськість мають здійснити відповідний комплекс невідкладних заходів щодо оптимізації функціонування інституту сім'ї, вдосконалення державної сімейної політики. Необхідно активізувати зусилля на утвердженні в суспільній свідомості, особливо у свідомості підростаючих поколінь, цінності інституту сім'ї, розумінні визначальної ролі сім'ї в житті суспільства, вихованні відповідального батьківства і підвищенні авторитету і стійкості шлюбу.

Для збереження і формування цінності інституту сім'ї, підвищення авторитету і стійкості шлюбу Програма передбачає:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
1.1
 
Зміст заходів: Розробка та впровадження соціальної реклами, видання інформаційної продукції щодо пропаганди позитивного іміджу сім'ї та її соціальної підтримки, проведення широкомасштабної інформаційної кампанії щодо формування національних сімейних цінностей, з питань здорового способу життя, збереження репродуктивного здоров'я та відповідального батьківства
Мета: Формування та утвердження цінності інституту сім'ї, зменшення рівня негативних явищ у житті молодих киян
Очікувані результати: Зменшення кількості розлучень, утвердження цінностей сімейного життя серед мешканців міста, зменшення рівня негативних явищ у житті молодих киян
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
1.2
 
Зміст заходів: Сприяння проведенню Всеукраїнського фестивалю сімейної творчості "Родинні скарби України", Всеукраїнського огляду-конкурсу "Таланти багатодітної родини" та інших фестивалів
Мета: Організація змістовного дозвілля сімей, збереження традиційних родинних звичаїв, відродження духовних цінностей сім'ї
Очікувані результати: Зміцнення родинних стосунків, проведення вільного часу дітей з батьками, започаткування нових та відродження традиційних родинних стосунків, підтримка творчих сімей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
1.3
 
Зміст заходів: Створення та сприяння діяльності сімейних клубів при центрах у справах сім'ї та жінок за місцем проживання
Мета: Утвердження престижу та цінностей української родини, підтримка сімей
Очікувані результати: Утвердження престижу та цінностей української родини, підтримка сімей
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації 
1.4
 
Зміст заходів: Продовжити практику проведення у навчальних закладах міста виховних годин "Роль сім'ї в житті суспільства"
Мета: Виховання у молоді відповідального ставлення до шлюбу, створення сім'ї
Очікувані результати: Зменшення кількості розлучень, випадків насильства в сім'ї, виховання у молоді відповідального ставлення до створення сім'ї
Виконавці: Головне управління освіти і науки 

1.5
 
Зміст заходів: Розробка та розповсюдження інформаційних матеріалів щодо популяризації сімейних форм виховання дітей-сиріт; проведення теле-, радіоефірів з питань впровадження сімейних форм виховання
Мета: Популяризація сімейних форм виховання дітей
Очікувані результати: Зменшення чисельності дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей 
1.6
 
Зміст заходів: Продовження впровадження курсу підготовки молоді до подружнього життя
Мета: Виховання у молоді відповідального ставлення до шлюбу, підготовка молоді до подружнього життя
Очікувані результати: Підвищення рівня поінформованості молоді з питань створення і підтримки гармонійних сімейних стосунків, усвідомленого батьківства та репродуктивного здоров'я, збільшення кількості шлюбів і зменшення чисельності розлучень
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління юстиції в м. Києві, районні у м. Києві державні адміністрації 
1.7
 
Зміст заходів: Сприяння у проведенні громадськими організаціями, благодійними фондами просвітницьких заходів, спрямованих на формування здорового способу життя, пропаганду сімейних цінностей, відповідального батьківства та збереження репродуктивного здоров'я
Мета: Залучення громадських організацій, благодійних фондів до проведення просвітницьких заходів серед сімей
Очікувані результати: Усвідомлення молоддю та сім'ями переваг здорового способу життя, відповідального батьківства, сімейних цінностей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління освіти і науки, районні у м. Києві державні адміністрації 
1.8
 
Зміст заходів: Проведення культурно-мистецьких, інформаційних, просвітницьких та спортивних заходів для сімей з дітьми
Мета: Відродження та збереження сімейних традицій і цінностей
Очікувані результати: Зміцнення родинних стосунків, збільшення виховного впливу сім'ї, організація змістовного дозвілля сімей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління по фізичній культурі та спорту, Служба у справах дітей, Управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці, Головне управління культури і мистецтв, районні у м. Києві державні адміністрації 

2.2. Працевлаштування та розвиток
підприємницьких ініціатив молоді

Підвищення економічної активності молоді можливе через впровадження системи конкретних заходів, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності молодих людей на ринку праці, захисту їх від безробіття, стимулювання та розвиток підприємницьких ініціатив молодих киян. Ця система орієнтована на збереження існуючих і створення нових робочих місць, організацію цілеспрямованої професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації молоді відповідно до кон'юнктури ринку праці, створення умов для надання соціальної і психологічної допомоги непрацюючій молоді. Крім того, рівень доходів молодих сімей, їх соціальне самопочуття залежать від соціально-професійного статусу членів подружжя. Цей факт висуває незаперечну значимість проведення профорієнтаційної роботи серед молоді, набуття спеціальності, працевлаштування за отриманою спеціальністю, професійного зростання.

На формування ринку праці в м. Києві, з одного боку, впливає соціально-економічне зростання міста, з іншого, наявність тіньового ринку праці, жорстка конкуренція на ринку праці в умовах обмеженої кількості високооплачуваних вакансій, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили за окремими професіями. Відсутність дієвого механізму державного замовлення спеціалістів та регулювання набору учнів у професійно-технічні й вищі навчальні заклади, продовження випуску навчальними закладами спеціалістів, які не мають необхідного попиту на ринку праці, ускладнюють ситуацію молодіжної зайнятості. Так, упродовж останніх п'яти років до Київської молодіжної біржі праці у пошуках постійної чи тимчасової зайнятості звернулося 15,2 тис. випускників вищих навчальних закладів, 18,7 тис. студентів, 2 тис. випускників та учнів шкіл. З них на постійну чи тимчасову роботу було влаштовано 11 тис. осіб.

Для працевлаштування та розвитку підприємницьких ініціатив молоді Програмою передбачається:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
2.1
 
Зміст заходів: Здійснення заходів щодо проведення профорієнтаційної роботи в навчальних закладах міста з орієнтацією на потреби економічної, соціокультурної та побутової сфери міста
Мета: Сприяння молоді у виборі майбутньої професії
Очікувані результати: Вибір майбутньої професії з урахуванням природних особливостей індивідууму та попиту ринку праці. Зниження дисбалансу на ринку праці серед молодих спеціалістів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Київський молодіжний центр праці, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
2.2
 
Зміст заходів: Проведення заходів щодо навчання, профорієнтації і працевлаштування молоді в рамках реалізації програми "Освіта. Робота. Бізнес"
Мета: Підвищення рівня знань, умінь і навичок молоді з питань підприємництва
Очікувані результати: Зменшення напруги на ринку праці міста Києва шляхом збільшення чисельності приватних підприємств
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці 
2.3
 
Зміст заходів: Проведення молодіжних ярмарків вакансій за участю представників середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, підприємств і організацій різних форм власності
Мета: Ознайомлення молоді міста зі становищем на ринку праці, представлення переліку спеціальностей, на які існує найвищий попит, надання інформації про заклади освіти, що готують фахівців різних спеціальностей
Очікувані результати: Працевлаштування молодих спеціалістів та студентів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці, Головне управління праці та зайнятості, Головне управління освіти і науки, Київський міський центр зайнятості, Студентська профспілкова асоціація м. Києва (за згодою) 
2.4
 
Зміст заходів: Розширення мережі філій Київського молодіжного центру праці на базі вищих навчальних закладів, районних молодіжних центрів праці
Мета: Надання студентам вищих навчальних закладів послуг щодо постійного, сезонного або тимчасового працевлаштування в територіальній громаді
Очікувані результати: Працевлаштування студентської молоді, зменшення напруги на молодіжному ринку праці
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці, районні у м. Києві державні адміністрації, Студентська профспілкова асоціація м. Києва (за згодою) 

2.5
 
Зміст заходів: Розробка та запровадження програм психологічної адаптації молоді до ринкових умов, підготовка молоді до пошуку роботи
Мета: Ефективна адаптація молоді на ринку праці шляхом проведення навчання та тренінгів
Очікувані результати: Підвищення конкурентоздатності молоді на ринку праці. Зниження дисбалансу на ринку праці
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці 
2.6
 
Зміст заходів: Психологічна підтримка військовослужбовців, що готуються до звільнення з лав Збройних Сил
Мета: Ефективна адаптація звільнених у запас військовослужбовців на ринку праці
Очікувані результати: Підвищення конкурентоспроможності на ринку праці військовослужбовців, що звільняються у запас із лав Збройних Сил
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці, Київський військовий гарнізон 
2.7
 
Зміст заходів: Розширення мережі центрів соціально-психологічної професійної адаптації для дітей та молоді кризових категорій у закладах професійно-технічної освіти
Мета: Успішна соціалізація в суспільстві дітей та молоді
Очікувані результати: Оволодіння підлітками знаннями й навичками з питань професійної адаптації, сприяння повноцінному особистісному та інтелектуальному гармонійному розвитку дитини, її успішній соціалізації в суспільстві
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Київський міський центр праці та зайнятості населення 
2.8
 
Зміст заходів: Організація волонтерських об'єднань і трудових загонів молоді
Мета: Сприяння вторинній зайнятості молоді у вільний від навчання або роботи час, сезонне працевлаштування молоді
Очікувані результати: Покращення матеріального становища молоді, здобуття практичних професійних навичок та підвищення рівня професійної кваліфікації
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Студентська профспілкова асоціація м. Києва (за згодою), молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

2.9
 
Зміст заходів: Проведення роботи щодо сприяння багатодітним сім'ям в організації підприємницької діяльності
Мета: Підтримка багатодітних сімей у сфері підприємницької діяльності
Очікувані результати: Підвищення добробуту багатодітних сімей шляхом збільшення чисельності приватних підприємців з числа членів багатодітних сімей
Виконавці: Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва, Київський міський центр зайнятості, Київський молодіжний центр праці 
2.10
 
Зміст заходів: Проведення щорічного міського конкурсу підприємницької діяльності "Молодий підприємець року"
Мета: Виявлення найкращих молодих підприємців за номінаціями "Бізнес-початок", "Малий бізнес", "Середній та великий бізнес" і популяризація ідей підприємництва серед молоді
Очікувані результати: Громадське визнання та підтримка кращих молодих підприємців м. Києва
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва, Київський молодіжний центр праці, молодіжні й дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
2.11
 
Зміст заходів: Проведення міського конкурсу бізнес-планів молодих підприємців та студентів вищих навчальних закладів, постійне вдосконалення механізму його проведення й впровадження кращих проектів в економіку міста
Мета: Сприяння розвиткові молодіжного підприємництва в м. Києві, залучення молоді до сектора підприємництва, виявлення дійсно охочих і здатних до підприємництва, підтримка підприємців-початківців, підвищення їх освітнього рівня у сфері підприємницької діяльності
Очікувані результати: Збільшення чисельності молодіжних підприємців (підприємств) міста
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва, Київський молодіжний центр праці, Головне управління економіки та інвестицій 

2.12
 
Зміст заходів: Розробка й запровадження програм працевлаштування та розвитку підприємницької ініціативи молоді з функціональними обмеженнями
Мета: Сприяння ефективній самореалізації молоді з функціональними обмеженнями
Очікувані результати: Працевлаштування молодих людей з функціональними обмеженнями
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління соціального захисту населення, Київський міський центр зайнятості, Київський молодіжний центр праці, районні у м. Києві державні адміністрації, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
2.13
 
Зміст заходів: Забезпечення роботи молодіжного бізнес-інкубатору
Мета: Надання всебічної допомоги підприємцям-початківцям на першій стадії ведення підприємницької діяльності
Очікувані результати: Підвищення рівня культури, збільшення чисельності приватних підприємств, запровадження реальних механізмів створення і розвитку власної справи молоддю м. Києва, апробація інноваційних проектів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління економіки та інвестицій, Київський молодіжний центр праці 
2.14
 
Зміст заходів: Сприяння працевлаштуванню членів сімей (пільгових категорій) з родинним безробіттям. Залучення безробітних сімей до участі в оплачуваних громадських роботах
Мета: Працевлаштування безробітних членів сімей
Очікувані результати: Соціальна підтримка пільгових категорій сімей, зменшення кількості безробітних
Виконавці: Київський міський центр зайнятості, Київський молодіжний центр праці, Головне управління праці та зайнятості 
2.15
 
Зміст заходів: Здійснити ряд комплексних заходів у напрямах залучення молоді до державної служби
Мета: Залучення молодих фахівців до державної служби
Очікувані результати: Оновлення кадрового складу органів влади молодими фахівцями
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці 

2.16
 
Зміст заходів: Організація та проведення централізованих тематичних тренінгів, теоретичних і науково-практичних семінарів, конференцій, бізнес-форумів, інших заходів для професіональної підготовки підприємництва
Мета: Розвиток економічної активності молоді
Очікувані результати: Участь молоді у заходах, спрямованих на популяризацію ідеї підприємництва
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
2.17
 
Зміст заходів: Створення системи сприяння та забезпечення працевлаштування на перше робоче місце молоді, зокрема, пільгових категорій, у тому числі через створення робочих місць для молодих інвалідів, їх соціальної адаптації, соціалізації й залучення до суспільно-корисної діяльності в рамках програми "Перше робоче місце"
Мета: Реалізація державної молодіжної політики щодо профорієнтації та працевлаштування молоді, зокрема, молодих інвалідів та молоді соціально вразливих категорій
Очікувані результати: Вирішення проблеми працевлаштування молодих спеціалістів, зокрема, з обмеженими можливостями, на перше робоче місце за обраною спеціальністю з максимальною прив'язкою до сучасних вимог ринку праці, збалансування попиту і пропозиції на ринку праці відносно професій спеціалістів, яких готують вузи I - II рівнів акредитації, створення та діяльність сучасних альтернативних форм надання послуг молоді з працевлаштування на перше робоче місце, а також з тимчасової та сезонної зайнятості, створення механізму надання молоді доступної правової допомоги стосовно захисту своїх прав, у першу чергу молодих інвалідів та молоді соціально вразливих категорій
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці, Головне управління соціального захисту населення 
2.18
 
Зміст заходів: Надання допомоги у працевлаштуванні подружжів з числа випускників навчальних закладів, які не отримали направлення на роботу і перебувають на обліку в службі зайнятості, з урахуванням їх спеціальностей та потреби підприємств міста в кадрах
Мета: Сприяння зайнятості молоді
Очікувані результати: Працевлаштування молодих спеціалістів на перше робоче місце, зменшення кількості безробітної молоді
Виконавці: Київський міський центр зайнятості, Головне управління праці та зайнятості, Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці, районні у м. Києві державні адміністрації 

2.3. Соціальна підтримка і надання
соціальних послуг сім'ї, дітям та молоді

Діти і молодь є однією з найбільш соціально незахищених верств населення. Вони першими відчувають на собі всі кризові явища в соціально-економічній, політичній та культурній сферах суспільного життя, що впливає на формування їх світогляду. Результатом даного процесу стає виникнення й поширення різних соціальних проблем, вирішення яких можливе тільки через тісну співпрацю державних органів і органів місцевого самоврядування з громадськістю. Тому особливої актуальності набуває питання посилення соціального захисту дітей, сім'ї та молоді.

За соціологічними опитуваннями, найгострішою проблемою молодої української сім'ї є забезпечення житлом. У місті Києві менше третини всіх молодих сімей забезпечені окремою квартирою або будинком, частка молодих сімей, які наймають квартиру, становить 39 %, у гуртожитку проживає 14 % молодих сімей, 12 % проживають у своїх батьків чи бабусь і дідусів або ж в інших родичів. Серед молодих сімей столиці, як і по країні в цілому, з року в рік знижується кількість тих, хто отримав житло. Кожен рік знижується питома вага забезпечених квартирами молодих сімей, що перебували в черзі на отримання житла. Також знижується питома вага молодих сімей, які покращили житлові умові за рахунок державних коштів. Таким чином, украй негативна ситуація щодо забезпечення житлом молодих сімей ускладнюється щорічним зниженням темпів його надання. Особливо гостро питання житла стоїть у м. Києві. Практично кожна друга молода сім'я незадоволена своїми житловими умовами і бажає змінити їх на краще. Переважна більшість опитаних вважають житлову проблему однією з основних. Майже 80 % бачать найефективнішу допомогу молодим сім'ям у наданні пільг та кредитів для покращення житлових умов. Це свідчить про бажання і готовність значної частини молодих сімей отримати довгостроковий кредит на будівництво власного житла.

Особливого морального і матеріального захисту держави потребують сироти та діти, які перебувають у складних життєвих обставинах. Кожна дитина, що тимчасово або назавжди позбавлена свого сімейного оточення, має право на захист та на особливу допомогу з боку держави. За останні 10 років кількість сиріт в Україні збільшилась на 60 відсотків. У м. Києві в навчальних закладах міста на обліку перебувають 2317 дітей-сиріт.

У школах та школах-інтернатах усіх типів навчається 1691 дитина, що потребують особливої уваги, у професійно-технічних навчальних закладах - 540, у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації - 788.

У місті створюється система надання допомоги дітям та молоді кризових категорій, до якої нині входять 2 школи-інтернати для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, 1 дитячий будинок, 1 будинок дитини, 2 будинки-інтернати для дітей із функціональними обмеженнями.

Київською міською державною адміністрацією реалізується комплекс програм соціальної адаптації й інтеграції в суспільство молоді з функціональними обмеженнями, сиріт, дітей із проблемних сімей. Загальною їх метою є залучення молоді до створення умов для повноцінного розвитку та входження в суспільство дітей і молоді, що мають фізичні та психічні вади, сиріт, дітей із проблемних сімей.

З 2004 року органи місцевої державної влади особливу увагу стали приділяти поширенню сімейних форм виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. У м. Києві нині є 19 прийомних сімей, які виховують 20 дітей.

Соціальне оточення, в якому зростає дитина, психологічний клімат та характер стосунків в родині впливають на її формування з моменту народження і далі на все життя.

Оскільки саме сім'я є природним середовищем для фізичного, психічного, соціального і духовного розвитку дитини, відсутність батьківської турботи негативно позначається на психічному розвитку дитини та стані її здоров'я. Родина виступає основним джерелом емоційної підтримки, матеріального забезпечення дитини та засобом збереження і передачі національно-культурних і загальнолюдських цінностей прийдешнім поколінням.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року N 1242 "Про затвердження Державної цільової соціальної програми реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" необхідно здійснити реформування існуючих інтернатних закладів, тим самим забезпечити функціонування оптимальної мережі закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з умовами виховання, наближеними до сімейних та родинних. Реалізувати права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на виховання у сім'ях громадян.

Виконання Програми дасть можливість:

- забезпечити дотримання державних гарантій та конституційних прав дітей;

- збільшити кількість дітей, повернутих у біологічну родину та усиновлених громадянами України;

- піднести в суспільстві престиж та авторитет сімей усиновителів;

- запровадити єдиний механізм фінансового забезпечення дітей;

- зменшити кількість дітей, вилучених із сімейного середовища;

- посилити відповідальність місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за соціальний захист дітей;

- зменшити кількість дітей, направлених до закладів;

- збільшити кількість дітей, влаштованих у сім'ї громадян за місцем походження дитини.

Саме заміна інтернатних закладів на сімейні форми виховання та збільшення дитячих будинків сімейного типу, створення приватних дитячих закладів покращить становище дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дані заходи необхідно проводити централізовано, під керівництвом міської влади, яка готова впроваджувати інноваційні проекти по реформуванню інтернатних закладів. Організація, контроль та координація цієї роботи будуть найбільш ефективними у разі передачі інтернатних закладів безпосередньо під патронат міської влади для централізованого управління ними шляхом передачі інтернатних закладів із районної до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Крім дітей, позбавлених батьківської опіки, дітей з проблемних сімей, дітей і молоді, що мають фізичні та психічні вади, потребують соціальної допомоги й інші молоді люди. Поширеними є конфлікти з батьками в родині, низька самооцінка, невміння самостійно визначити свій життєвий шлях тощо. Для вирішення проблем психологічного, соціального й економічного характеру молоді кияни звертаються в центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, які є у кожному районі м. Києва. Створені й діють також студентські соціальні служби у 7 вищих навчальних закладах та соціальні консультативні пункти в 14 професійно-технічних закладах міста. В молодіжному середовищі столиці активно розвивається волонтерський рух.

З метою соціального захисту та надання соціальних послуг сім'ї, дітям, молоді м. Києва передбачено:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
3.1
 
Зміст заходів: Запровадження єдиної технології прийому громадян і призначення всіх видів державної соціальної допомоги за однією заявою
Мета: Спрощення механізму отримання державної соціальної допомоги
Очікувані результати: Спрощення механізму отримання державної соціальної допомоги
Виконавці: Головне управління соціального захисту населення 
3.2
 
Зміст заходів: Надання додаткової адресної матеріальної допомоги багатодітним малозабезпеченим сім'ям, одиноким матерям
Мета: Матеріальна підтримка малозабезпечених багатодітних сімей, одиноких матерів
Очікувані результати: Поліпшення добробуту малозабезпечених багатодітних сімей, одиноких матерів
Виконавці: Головне управління соціального захисту населення 
3.3
 
Зміст заходів: Продовжити ведення єдиного обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, шляхом формування відповідного банку даних
Мета: Оперативне надання сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах, необхідної допомоги
Очікувані результати: Ведення та наповнення єдиного банку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.4
 
Зміст заходів: Запровадження єдиного обліку багатодітних, неповних, студентських сімей шляхом створення та ведення відповідного банку даних
Мета: Оперативне надання багатодітним, неповним, студентським сім'ям необхідної допомоги, підтримка сімей, ведення статистики
Очікувані результати: Облік багатодітних, неповних, студентських сімей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління транспорту, зв'язку та інформатизації, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.5
 
Зміст заходів: Забезпечення призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам
Мета: Тимчасова державна допомога на дітей, місце проживання батьків яких невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину
Очікувані результати: Матеріальна підтримка дітей, місце проживання батьків яких невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину
Виконавці: Головне управління соціального захисту населення 

3.6
 
Зміст заходів: Розробка та проведення комплексних заходів з надання соціальних послуг сім'ям з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями
Мета: Підвищення рівня адаптаційних можливостей дітей та молоді з функціональними обмеженнями та сімей, що їх виховують
Очікувані результати: Інтеграція дітей та молоді з функціональними обмеженнями у суспільне життя, покращення їх соціального становища
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.7
 
Зміст заходів: Надання сім'ям киян, в яких виховуються діти з обмеженими можливостями, фінансової, речової та продуктової допомоги, що надходить як спонсорська або гуманітарна допомога
Мета: Соціально-економічна підтримка сімей, в яких виховуються діти з функціональними обмеженнями
Очікувані результати: Збільшення розміру матеріальної допомоги сім'ям, у яких виховуються діти з функціональними обмеженнями
Виконавці: Головне управління соціального захисту населення, Київський міський центр роботи з інвалідами 
3.8
 
Зміст заходів: Сприяння діяльності молодіжних клубів спілкування для молоді з функціональними обмеженнями
Мета: Сприяння соціальній реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями та їх родин
Очікувані результати: Покращення соціального самопочуття, розвиток комунікативних можливостей молодих людей з функціональними обмеженнями, підтримка сімей, які мають дітей з функціональними обмеженнями
Виконавці: Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.9
 
Зміст заходів: Здійснення виплати премії Київського міського голови одиноким молодим батькам та одиноким молодим матерям, які самі виховують дітей
Мета: Покращення соціального становища батьків, матерів, які самі виховують дітей
Очікувані результати: Матеріальна підтримка одиноких молодих батьків та одиноких молодих матерів, які самі виховують дітей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.10
 
Зміст заходів: Запровадження єдиного посвідчення для багатодітної родини за окремим дорученням Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту
Мета: Створення єдиного обліку багатодітних сімей з дітьми
Очікувані результати: Єдиний облік багатодітних сімей з дітьми
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 

3.11
 
Зміст заходів: Надання одноразової допомоги багатодітним родинам, які виховують 10 і більше дітей, до Міжнародного дня сім'ї та до Дня знань
Мета: Матеріальна підтримка багатодітних сімей, які виховують 10 і більше дітей
Очікувані результати: Матеріальна підтримка багатодітних сімей, які виховують 10 і більше дітей
Виконавці: Головне управління соціального захисту населення 
3.12
 
Зміст заходів: Запровадження для малозабезпечених багатодітних родин, в яких виховуються 3-є і більше неповнолітніх дітей до 16 років, безкоштовного користування усіма видами пасажирського транспорту (окрім таксі та маршрутного таксі) за єдиним посвідченням багатодітної родини. Розробка механізму запровадження цього положення
Мета: Додаткова підтримка багатодітних малозабезпечених сімей
Очікувані результати: Підвищення добробуту багатодітних малозабезпечених сімей
Виконавці: Головне управління транспорту, Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління соціального захисту населення 
3.13
 
Зміст заходів: Безкоштовне виготовлення та ремонтування зубних протезів (окрім протезів з коштовних металів, фарфору, металокераміки) у державних закладах охорони здоров'я (для матерів, які народили та виховали 8 та більше дітей) за пред'явленням єдиного посвідчення багатодітної родини
Мета: Додаткова підтримка багатодітних сімей
Очікувані результати: Підвищення добробуту та медичного забезпечення багатодітних сімей
Виконавці: Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення 
3.14
 
Зміст заходів: Першочергове прийняття дітей з багатодітних сімей до державних дошкільних освітніх закладів та звільнення батьків від сплати за перебування в них дітей (для сімей, які виховують 5 та більше неповнолітніх дітей)
Мета: Підтримка багатодітних сімей в реалізації права на освіту
Очікувані результати: Доступність освіти для багатодітних сімей
Виконавці: Головне управління освіти і науки, районні у м. Києві державні адміністрації 

3.15
 
Зміст заходів: Опрацювання можливості купувати товари широкого вжитку у мережі супермаркетів м. Києва зі знижкою 10 % для багатодітних сімей за наявності єдиного посвідчення багатодітної родини
Мета: Додаткова підтримка багатодітних сімей
Очікувані результати: Підтримка багатодітних сімей
Виконавці: Головне управління з питань торгівлі та побуту 
3.16
 
Зміст заходів: Забезпечення шкільною формою та підручниками дітей молодшого шкільного віку з малозабезпечених багатодітних родин
Мета: Підтримка багатодітних сімей в галузі освіти
Очікувані результати: Доступність освіти для багатодітних сімей
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації 
3.17
 
Зміст заходів: Проведення інформаційних заходів щодо створення у суспільстві позитивного іміджу багатодітних сімей
Мета: Підвищення позитивного іміджу багатодітних сімей, пропаганда багатодітності
Очікувані результати: Поліпшення демографічної ситуації через збільшення кількості багатодітних сімей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.18
 
Зміст заходів: Сприяння влаштуванню дітей з неповних та студентських сімей, багатодітних родин (де 3-є і більше неповнолітніх дітей) до дитячих дошкільних закладів із пільговою оплатою (50 %)
Мета: Поліпшення соціального становища студентських, багатодітних, неповних сімей
Очікувані результати: Доступність освіти для студентських сімей, які мають дітей, та для дітей з багатодітних та неповних сімей
Виконавці: Головне управління освіти і науки, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.19
 
Зміст заходу: Контролювання умов проживання студентських сімей у гуртожитках, при потребі надання окремих кімнат у гуртожитку
Мета: Підтримка студентських сімей
Очікувані результати: Підтримка студентських сімей, особливо з дітьми
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації, вищі навчальні заклади міста Києва 

3.20
 
Зміст заходів: Звернутися до Міністерства України освіти і науки щодо заснування пільгової квоти у вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації при вступі до них дітей з багатодітних сімей
Мета: Здобуття освіти дітьми з багатодітних сімей
Очікувані результати: Доступність освіти для багатодітних сімей, здобуття освіти дітьми з багатодітних сімей
Виконавці: Головне управління освіти і науки 
3.21
 
Зміст заходів: Забезпечення пільговими квитками на проїзд у міському громадському транспорті студентів вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації
Мета: Соціальний захист студентської молоді
Очікувані результати: Підтримка соціально незахищених верств молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Студентська профспілкова асоціація м. Києва (за згодою) 
3.22
 
Зміст заходів: Забезпечення оздоровлення сімей пільгових категорій з дітьми до 6 років
Мета: Сприяння доступності оздоровлення дітей із соціально вразливих категорій сімей
Очікувані результати: Поліпшення здоров'я мешканців столиці, зокрема, дітей та молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
3.23
 
Зміст заходів: Позачергове забезпечення житлом сімей, в яких народилася трійня
Мета: Поліпшення житлових умов сімей, де народилася трійня
Очікувані результати: Реалізація права на житло сімей, де народилася трійня
Виконавці: Головне управління житлового забезпечення, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.24
 
Зміст заходів: Запровадження програми розвитку соціального житла для сімей, які потребують термінового поліпшення житлових умов (багатодітні сім'ї, сім'ї, батьки в яких розлучилися, сім'ї, які перебувають в кризовому становищі тощо)
Мета: Забезпечення молоді та молодих сімей із соціально вразливих категорій житлом
Очікувані результати: Надання більшості молодих сімей та одиноких молодих громадян окремого житла, зокрема, зі складу молоді із соціально вразливих категорій
Виконавці: Головне управління житлового забезпечення, Головне управління у справах сім'ї та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації
 
3.25
 
Зміст заходів: Вдосконалення механізму та сприяння збільшенню обсягів надання за рахунок коштів міського й Державного бюджетів України пільгових довгострокових кредитів на будівництво і придбання житла молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам (підготовка проектів рішень Київської міської ради, розпоряджень Київської міської державної адміністрації)
Мета: Задоволення потреб молоді у житлі
Очікувані результати: Збільшення чисельності молодих сімей та молоді, які мають окреме житло
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації, Головне управління житлового забезпечення 
3.26
 
Зміст заходів: Забезпечення дотримання встановленого порядку обліку молодих сімей та одиноких молодих громадян, які потребують покращення житлових умов у м. Києві (забезпечення участі управлінь/відділів у справах сім'ї та молоді районних у м. Києві державних адміністрацій у веденні обліку молодих сімей та одиноких молодих громадян, що потребують покращення житлових умов за програмою пільгового молодіжного кредитування)
Мета: Впорядкування системи обліку молодих сімей та одиноких молодих громадян, які потребують покращення житлових умов
Очікувані результати: Забезпечення прозорості і доступності інформації про облік молодих сімей та одиноких молодих громадян, які потребують покращення житлових умов у м. Києві
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління житлового забезпечення, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.27
 
Зміст заходів: Розробка та запровадження нових механізмів забезпечення молоді житлом (підготовка проектів рішень Київської міської ради, розпоряджень Київської міської державної адміністрації)
Мета: Удосконалення системи надання житла для молоді та молодих сімей
Очікувані результати: Зменшення соціальної напруги в м. Києві, пов'язаної з житловим забезпеченням молоді, сприяння покращенню демографічної ситуації, поліпшення соціально-побутового та економічного становища
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління житлового забезпечення, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.28
 
Зміст заходів: Забезпечення створення та функціонування закладів соціального спрямування
Мета: Підвищення якості надання соціальних послуг кризовим категоріям громадян м. Києва
Очікувані результати: у 2009 році – 2 заклади (1 міського та 1 районного підпорядкування; у 2010 році – 1 соціальний заклад міського підпорядкування, у 2011 році – 1 соціальний заклад міського підпорядкування)
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, виконавчі органи районних у м. Києві рад (райдержадміністрацій), Служба у справах дітей, Управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці 

3.29
 
Зміст заходів: Забезпечення розвитку діяльності мережі районних та міських служб соціальної підтримки сімей, забезпечення діяльності служб соціального супроводу сімей, які перебувають у кризовій ситуації, надання допомоги батькам шляхом організації денного патронажу за місцем їх проживання
Мета: Надання соціальних послуг та здійснення соціального супроводу київських сімей
Очікувані результати: Покращання добробуту київських родин, зменшення кількості розлучень, збереження виховних функцій сім'ї
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.30
 
Зміст заходів: Здійснення соціального супроводу та надання соціальної допомоги сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, проведення систематичних перевірок умов утримання та виховання в них дітей
Мета: Надання соціальних послуг сім'ям, які перебувають в складних життєвих обставинах
Очікувані результати: Попередження та подолання соціальних проблем сімей
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.31
 
Зміст заходів: Здійснення роботи щодо соціальної адаптації, соціального супроводу дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з числа учнів старших класів та випускників загальноосвітніх навчальних закладів, професійно-технічних училищ, вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації
Мета: Сприяння підвищенню рівня соціальної захищеності та адаптації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Очікувані результати: Формування соціальної компетенції та готовності до самостійного життя дітей-сиріт
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 

3.32
 
Зміст заходів: Забезпечення надання соціальних, психологічних, педагогічних послуг багатодітним, неповним, малозабезпеченим родинам, сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах
Мета: Сприяння соціальній адаптації та соціальній реабілітації дітей і молоді, які повертаються з місць позбавлення волі
Очікувані результати: Покращення умов соціальної адаптації дітей і молоді, які повернулися з місць позбавлення волі, та їх інтеграції у суспільство
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.33
 
Зміст заходів: Здійснення заходів щодо активного залучення дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, до гурткової роботи у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах
Мета: Сприяння проведенню змістовного дозвілля дітей, розвиток їх творчих, інтелектуальних здібностей
Очікувані результати: Розвиток творчих та інтелектуальних здібностей дітей із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.34
 
Зміст заходів: Забезпечення діяльності дорадчих органів для здійснення координації соціальної допомоги сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах, при районних у м. Києві державних адміністраціях
Мета: Організація соціальної допомоги сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах
Очікувані результати: Забезпечення соціальної допомоги сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.35
 
Зміст заходів: Організація роботи консультативних пунктів соціальної підтримки в пологових будинках, при жіночих консультаціях
Мета: Попередження раннього соціального сирітства, соціальна підтримка вагітних жінок та жінок з новонародженими дітьми
Очікувані результати: Зменшення кількості відмов матерів від новонароджених дітей, покращення соціального самопочуття майбутніх матерів
Виконавці: Головне управління охорони здоров'я, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 

3.36
 
Зміст заходів: Реалізація заходів з поліпшення планування сім'ї
Мета: Обізнаність молоді щодо планування сім'ї
Очікуваний результат: Зменшення кількості бездоглядних, безпритульних дітей, відповідальне ставлення до народження здорових та бажаних дітей
Виконавці: Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Головне управління у справах сім'ї та молоді 
3.37
 
Зміст заходів: Вдосконалення системи надання відповідної безкоштовної кваліфікованої медичної допомоги сім'ям, які бажають мати дітей
Мета: Забезпечення надання відповідної безкоштовної кваліфікованої медичної допомоги сім'ям, які бажають мати дітей, підвищення демографічної ситуації
Очікуваний результат: Покращення демографічної ситуації
Виконавці: Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення 
3.38
 
Зміст заходів: Забезпечення необхідним обладнанням парків і скверів м. Києва для повноцінного відпочинку вагітних жінок та жінок з немовлятами
Мета: Сприяння у проведенні дозвілля вагітним жінкам, сім'ям з немовлятами
Очікувані результати: Створення умов для проведення змістовного дозвілля вагітним жінкам, сім'ям з немовлятами
Виконавці: Головне управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном м. Києва, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.39
 
Зміст заходу: Запровадження системи контролю за недопущенням вигулу собак на дитячих майданчиках
Мета: Сприяння у проведенні дозвілля сім'ям з дітьми
Очікувані результати: Створення умов для проведення змістовного дозвілля сім'ям з дітьми
Виконавці: Головне управління МВС України в м. Києві, районні у м. Києві державні адміністрації 

3.40
 
Зміст заходів: Надання методичної та організаційної допомоги студентським службам кімнат матері і дитини
Мета: Соціальна підтримка студентських сімей
Очікувані результати: Забезпечення доступності та підвищення якості соціальних послуг студентським сім'ям, покращення їх соціального становища
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, вищі навчальні заклади I - IV рівнів акредитації 
3.41
 
Зміст заходів: Запровадження програм створення та підтримки сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Мета: Сприяння розвитку сімейних форм виховання
Очікувані результати: Збільшення чисельності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей
Виконавці: Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
3.42
 
Зміст заходів: Запровадження програм соціальної підтримки опікунів та піклувальників, які виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей, які не мають одного з батьків
Мета: Розвиток опікунства та піклування як найбільш сприятливої форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Очікувані результати: Збільшення кількості опікунів та піклувальників, які виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які отримують необхідну соціальну допомогу
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.43
 
Зміст заходів: Здійснення вуличного соціального інспектування місць скупчення дітей, які більшість часу перебувають на вулиці
Мета: Запобігання та подолання соціального явища "діти вулиці"
Очікувані результати: Зменшення чисельності дітей, які більшість часу перебувають на вулиці
Виконавці: Головне управління МВС України в м. Києві, Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
3.44
 
Зміст заходів: Забезпечення здійснення освітньо-профілактичної і соціально-психологічної роботи у військових частинах на території м. Києва та на призовних пунктах у районних військових комісаріатах "Молодь Києва - Збройним Силам України"
Мета: Надання соціально-інформаційних послуг молоді, призовникам, військовослужбовцям строкової служби та офіцерам
Очікувані результати: Покращення рівня соціальної підтримки призовників, військовослужбовців строкової служби та офіцерів
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 

3.45
 
Зміст заходів: Сприяння проведенню Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства"
Мета: Інформування населення м. Києва про методи запобігання насильству в сім'ї, заклади та установи, які працюють у цьому напрямі
Очікувані результати: Підвищення культури молоді та молодих сімей, обізнаності населення м. Києва про шляхи уникнення насильства в сім'ї, заклади та установи, які працюють в цьому напрямку
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці, Служба у справах дітей, районні у м. Києві державні адміністрації, громадські організації (за згодою), Головне управління освіти і науки 
3.46
 
Зміст заходів: Систематичний розгляд питання запобігання та подолання проявів насильства по відношенню до дітей в сім'ї на батьківських зборах, засіданнях батьківських комітетів
Мета: Інформованість батьків про наслідки насильства над дітьми в сім'ї
Очікувані результати: Відповідальне ставлення до виховання дітей. Зменшення кількості випадків насильства над дітьми в сім'ях
Виконавці: Головне управління освіти і науки, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.47
 
Зміст заходів: Забезпечення в м. Києві реалізації соціальної програми Київського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Служба соціальної підтримки сім'ї "Центр медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім'ї"
Мета: Надання медико-соціальної допомоги молодим людям, які зазнали насильства
Очікувані результати: Підтримка та соціальна реабілітація людей, які зазнали насильства
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київська медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика (за згодою) 
3.48
 
Зміст заходів: Здійснення соціального інспектування сімей, де вчинено насильство в сім'ї або існує реальна загроза його вчинення
Мета: Запобігання насильству в сім'ї та робота з сім'ями, які постраждали від насильства в сім'ї
Очікувані результати: Зменшення кількості випадків насильства в сім'ї, відповідальне ставлення до виконання сімейних обов'язків
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 

3.49
 
Зміст заходів: Здійснення заходів, спрямованих на своєчасне виявлення осіб, схильних до вчинення насильства в сім'ї, та дітей, відносно яких вчинено насильство в сім'ї або існує реальна загроза його вчинення, та заходів, передбачених законодавством щодо припинення правопорушення
Мета: Запобігання насильству в сім'ї, виявлення осіб, які вчиняють насильство в сім'ї
Очікувані результати: Зменшення кількості випадків насильства в сім'ї, над дітьми, відповідальне ставлення до виконання сімейних обов'язків
Виконавці: Головне управління МВС України в м. Києві, Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.50
 
Зміст заходів: Забезпечення взаємодії у питанні запобіганню насильству в сім'ї між управліннями (відділами) у справах сім'ї та молоді та центрами у справах сім'ї та жінок
Мета: Підвищення ефективності послуг надання необхідної допомоги жертвам насильства в сім'ї
Очікувані результати: Зменшення кількості випадків насильства в сім'ї, відповідальне ставлення до виконання сімейних та батьківських обов'язків
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації 
3.51
 
Зміст заходів: Уведення до штатного розкладу управлінь (відділів) у справах сім'ї та молоді посади фахівця для здійснення координації з питань насильства в сім'ї та запобігання торгівлі людьми
Мета: Координація діяльності з питань запобігання насильству в сім'ї в районі
Очікувані результати: Підвищення ефективності надання послуг постраждалим від насильства в сім'ї
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації 
3.52
 
Зміст заходів: Створення притулків для тимчасового перебування жінок (з дітьми), які постраждали від насильства в сім'ї
Мета: Надання притулку жінкам, які постраждали від насильства в сім'ї, з метою уникнення ситуацій, що можуть призвести до тяжких злочинів
Очікувані результати: Зменшення кількості злочинів, пов'язаних з насильством в сім'ї, організація допомоги постраждалим від насильства
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації 

3.53
 
Зміст заходів: Проведення широкомасштабної інформаційно-просвітницької роботи шляхом створення та розповсюдження соціальної реклами з питань запобігання насильству в сім'ї (телевізійні та радіопрограми і передачі, випуск друкованої продукції); проведення інформаційних заходів з питань запобігання і протидії насильству в сім'ї
Мета: Інформування молоді та населення м. Києва про методи запобігання насильству в сім'ї, шляхи уникнення цього явища, заклади та установи, які працюють в цьому напрямку
Очікувані результати: Зменшення кількості випадків насильства у сім'ї, відповідальне ставлення до виконання сімейних та батьківських обов'язків
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Київський міський центр роботи з жінками, Служба у справах дітей 
3.54
 
Зміст заходів: Надання постраждалим від насильства в сім'ї та членам сім'ї, стосовно яких існує реальна його загроза, психологічних, юридичних, соціально-педагогічних, медичних, інформаційних та інших послуг
Мета: Надання відповідних консультацій та послуг постраждалим від насильства в сім'ї
Очікувані результати: Зменшення кількості випадків насильства в сім'ї, відповідальне ставлення до виконання сімейних та батьківських обов'язків
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління МВС України в м. Києві, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київський міський центр роботи з жінками, Служба у справах дітей, Головне управління освіти і науки, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.55
 
Зміст заходів: Забезпечення соціально-психологічної реабілітації дітей, які зазнали насильства в сім'ї
Мета: Запобігання та уникнення насильства в сім'ях над дітьми
Очікувані результати: Відповідальне ставлення до виховання дітей, зменшення кількості випадків насильства над дітьми, шляхи проведення реабілітаційної роботи з дітьми
Виконавці: Служба у справах дітей, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.56
 
Зміст заходів: Розповсюдження методичної літератури, підготовленої Міністерством України у справах сім'ї, дітей та молоді, з питань застосування сучасних форм та методів роботи з особами, які вчинили насильство у сім'ї, та їх жертвами
Мета: Підвищення ефективності заходів з протидії насильству в сім'ях
Очікувані результати: Зменшення кількості випадків насильства у сім'ях
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей, Київський міський центр по роботі з жінками, Головне управління освіти і науки, Головне управління МВС України в м. Києві 
3.57
 
Зміст заходів: Сприяння діяльності Міського спеціалізованого формування "Інформаційно-ресурсна соціальна служба протидії насильству, сексуальній експлуатації дітей та торгівлі людьми"
Мета: Сприяння підвищенню ефективності заходів з протидії насильству, сексуальній експлуатації дітей та торгівлі людьми
Очікувані результати: Зменшення кількості випадків насильства, сексуальної експлуатації дітей та торгівлі людьми
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 

3.58
 
Зміст заходів: Проведення навчальних тренінгів і семінарів для фахівців, які працюють у сфері попередження насильства в сім'ї
Мета: Підвищення кваліфікації фахівців, які працюють у сфері запобігання насильству у сім'ї
Очікувані результати: Підвищення кваліфікації фахівців, які працюють у сфері запобігання насильству у сім'ї
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді. Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей, Головне управління освіти і науки, районні у м. Києві державні адміністрації, Київський міський центр по роботі з жінками, Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика (за згодою) 
3.59
 
Зміст заходів: Забезпечення роботи Шкіл соціальних знань для майбутніх батьків, Шкіл соціальних знань для вагітних, Шкіл соціальних знань для опікунів
Мета: Створення системи інформаційно-консультативної роботи з майбутніми батьками, вагітними, опікунами з питань запобігання ранньому сирітству
Очікувані результати: Надання можливості отримання знань батькам, вагітним жінкам, опікунам з питань запобігання ранньому сирітству
Виконавці: Київський міський та районні у м. Києві центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
3.60
 
Зміст заходів: Створення та забезпечення діяльності міського волонтерського навчального центру
Мета: Інформаційно-методична підтримка волонтерського руху
Очікувані результати: Збільшення кількості молодих людей, залучених до волонтерського руху, підвищення їх компетентності
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
3.61
 
Зміст заходів: Сприяння участі волонтерів, громадських організацій у наданні адресної допомоги сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітям та молоді з функціональними обмеженнями
Мета: Залучення ресурсів громадських організацій та територіальної громади міста у наданні соціальної допомоги
Очікувані результати: Підвищення ефективності співпраці органів державної влади міста та громадських організацій у вирішенні соціальних проблем мешканців міста кризових категорій
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
3.62
 
Зміст заходів: Проведення щорічних міських та районних масових заходів волонтерів (форумів, фестивалів, спартакіад, зборів, походів тощо)
Мета: Сприяння подальшому розвитку волонтерського руху, вдосконалення форм і методів роботи з соціально активною молоддю
Очікувані результати: Збільшення кількості молодих людей, залучених до волонтерського руху, до активної соціальної діяльності
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

3.63
 
Зміст заходів: Розробка та впровадження нових програм та методик соціально-психологічної допомоги сім'ям з дітьми, які мають комп'ютерну та ігрову залежність
Мета: Соціально-психологічна допомога сім'ям, в яких діти мають комп'ютерну та ігрову залежність
Очікувані результати: Надання допомоги київським родинам, укріплення родинних стосунків, зменшення кількості дітей, які мають комп'ютерну та ігрову залежність
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей 
3.64
 
Зміст заходів: Проведення щорічних ярмарків соціальних проектів та послуг громадських організацій м. Києва, обміну досвідом
Мета: Сприяти підвищенню якості надання соціальних послуг, впровадженню новітніх технологій
Очікувані результати: Виявлення та підтримка інноваційних соціальних проектів, сприяння розвитку громадських організацій
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
3.65
 
Зміст заходів: Проведення моніторингу ефективності функціонування шкіл-інтернатів NN 12, 21 для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та дитячих будинків "Малятко", "Ясний"
Мета: Вивчення потреб та стану розвитку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Очікувані результати: Підвищення якості послуг дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, виходячи із інтересів дітей, реалізація права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на виховання в сім'ї
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
3.66
 
Зміст заходів: Розроблення системи співпраці шкіл-інтернатів міста з позашкільними навчальними закладами та забезпечення можливості дітям відвідувати гуртки, секції, студії, музичні та художні школи, танцювальні та співочі колективи, залучення до гурткової роботи з дітьми спеціалістів позашкільних навчальних закладів безпосередньо у школах-інтернатах
Мета: Сприяти відвідуванню вихованцями державних закладів позашкільних навчальних установ
Очікувані результати: Забезпечення соціальної інтеграції дітей в суспільство
Виконавці: Головне управління освіти і науки, директори інтернатних закладів, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 

3.67
 
Зміст заходів: Забезпечення передачі майна шкіл-інтернатів NN 12, 21 для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та дитячих будинків "Малятко", "Ясний" до комунальної власності територіальної громади м. Києва з метою подальшого їх реформування
Мета: Підвищення ефективності використання матеріально-технічної бази закладів та поширення сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Очікувані результати: Поширення сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та збільшення кількості дітей, влаштованих у сім'ї громадян
Виконавці: Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) 
3.68
 
Зміст заходів: Розроблення планів курсової перепідготовки для педагогічних працівників закладів освіти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Мета: Кадрове забезпечення та підвищення професійної майстерності
Очікувані результати: Підвищення професійної майстерності педагогів
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей 

2.4. Підвищення освітнього потенціалу, сприяння
творчому та інтелектуальному розвитку дітей
та молоді, їх національно-патріотичному вихованню

Одним із основних завдань Програми є подальше удосконалення умов для формування гармонійно розвинутої особистості, громадянина, здатного до повноцінної життєдіяльності в усіх сферах виробництва, науки, освіти й культури.

Для отримання якісної освіти у місті створена розгалужена мережа загальноосвітніх закладів: у 2007/2008 навчальному році працювали 516 денних загальноосвітніх навчальних закладів (без шкіл-інтернатів і санаторних шкіл), 31 професійно-технічне училище, 118 вищих закладів освіти I - IV рівнів акредитації. У міських закладах освіти впроваджуються чимало вітчизняних і зарубіжних освітніх технологій, постійно збільшується чисельність загальноосвітніх закладів нового типу.

Проте питання доступності освіти, зміцнення матеріально-технічної бази освітянської сфери та соціально-культурних закладів, оптимізації фахової структури підготовки кадрів до умов ринкової економіки все ще вимагають значної державної підтримки. Питання створення належних умов для розвитку здібностей та обдарувань дітей та молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні навчальні заклади вирішують у тісній співпраці з позашкільними закладами, культурно-просвітницькими установами та громадськими організаціями м. Києва. Діти, молодь столиці мають більш широкі, в порівнянні з іншими регіонами, можливості для реалізації творчого, інтелектуального потенціалу за рахунок існування розгалуженої мережі закладів культури, установ позашкільної освіти тощо.

Важливими складовими виховної роботи навчальних закладів є проведення свят, урочистих подій, відзначення ювілейних та пам'ятних дат.

Сьогодні Україна переживає непростий період самоствердження української нації. Патріотичне виховання сьогодні слід розглядати як одну з головних складових національної безпеки України. Як засвідчують соціологічні опитування населення, молоді люди є найбільш послідовними прихильниками національно-демократичного розвитку України. Так, у місті Києві прихильниками національно-демократичної ідеології вважають себе майже 17 % молодих людей. Характерною особливістю молодих киян є те, що вони в школах і вищих навчальних закладах, відповідно 96,7 % та 98,4 %, навчаються українською мовою, однак значно менша частина їх користується українською мовою в побуті, на дозвіллі. Сьогодні спостерігаються прояви соціальної апатії і розчарувань в цілому по Україні і серед столичної молоді, зокрема.

Отже, актуальним завданням для державних органів столиці як центру, де зосереджена найбільш активна, мобільна, талановита молодь, є активізація діяльності та взаємодії у роботі органів державної влади й органів місцевого самоврядування, громадських організацій, сім'ї та інших соціальних інститутів щодо підтримки творчих ініціатив, розширення можливостей для всебічної реалізації потенціалу молодого покоління.

Для реалізації цього завдання Програма передбачає:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
4.1
 
Зміст заходів: Відбір та підтримка талановитих і обдарованих дітей та молоді, сприяння їх розвитку та зростанню інтелектуального і культурного рівня
Мета: Сприяння творчій самореалізації дітей та молоді
Очікувані результати: Розвиток творчих здібностей дітей та молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури та мистецтв, районні у м. Києві державні адміністрації, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
4.2
 
Зміст заходів:Продовження практики надання іменних стипендій і премій Київського міського голови кращим студентам міста, які успішно навчаються, здійснюють наукові дослідження, науково-технічні розробки та мають творчі досягнення
Мета: Матеріальне заохочення студентів вищих навчальних закладів міста Києва, які успішно навчаються, здійснюють наукові дослідження та науково-технічні розробки і вже досягай значних результатів
Очікувані результати: Стимулювання підвищення освітнього рівня студентів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки 
4.3
 
Зміст заходів: Продовження практики надання одноразових премій Київського міського голови для обдарованої молоді міста
Мета: Матеріальне заохочення кращих представників обдарованої молоді
Очікувані результати: Матеріальне стимулювання молодих митців м. Києва для розвитку їх творчих здібностей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 

4.4
 
Зміст заходів: Започаткування стипендії Київського міського голови із залучення молоді до державної служби
Мета: Матеріальне заохочення кращих представників обдарованої молоді, інтеграція їх у державну службу
Очікувані результати: Матеріальне стимулювання кращих студентів Києва для роботи на державній службі
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці 
4.5
 
Зміст заходів: Сприяння працевлаштуванню молоді в академічних структурах міста Києва
Мета: Залучення молоді до наукової діяльності
Очікуванні результати: Стимулювання наукових розробок, націлених на розвиток міста
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.6
 
Зміст заходів: Пропагування застосування державної мови в молодіжному середовищі та запровадження системи моніторингу виконання мовного законодавства у вищих навчальних закладах столиці
Мета: Дотримання мовного законодавства, пропагування українських традицій та української культури
Очікуванні результати: Підвищення рівня національно-патріотичної свідомості молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури, Головне управління освіти і науки 
4.7
 
Зміст заходів: Створення системи правової просвітницької роботи, спрямованої на підвищення рівня правових знань і формування правової культури дітей та молоді в рамках програми "Право для молоді та дітей"
Мета: Забезпечення вільного доступу якнайбільшої кількості молоді до правових знань та виховання громадян у дусі поваги до Закону і прав людини
Очікувані результати: Підвищення правосвідомості та правової культури дітей та молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, загальноосвітні та професійно-технічні навчальні заклади м. Києва, вищі навчальні заклади I - IV рівнів акредитації (за згодою), молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою), Головне управління юстиції м. Києва, Головне управління Міністерства внутрішніх справ в м. Києві 
4.8
 
Зміст заходів: Створення та забезпечення діяльності мережі безкоштовних юридичних служб для молоді
Мета: Надати можливість соціально вразливим категоріям молоді ефективно захищати та відстоювати свої права
Очікувані результати: Створення системи з надання соціальних послуг соціально вразливим категоріям молоді, підвищення правосвідомості та правової культури дітей та молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, загальноосвітні та професійно-технічні навчальні заклади м. Києва, вищі навчальні заклади I - IV рівнів акредитації (за згодою), молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

4.9
 
Зміст заходів: Сприяння залученню дітей та молоді до вивчення історії, культури українського народу, пропагування кращих здобутків національної культурної і духовної спадщини
Мета: Виховання київської молоді в національно-патріотичному дусі
Очікувані результати: Популяризація національно-патріотичних цінностей серед молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури і мистецтв, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
4.10
 
Зміст заходів: Запровадження безкоштовного відвідування учнями шкіл музеїв, що знаходяться в комунальній власності м. Києва, для проведення тематичних уроків та виховних заходів
Мета: Підвищення освіченості дітей
Очікувані результати: Організація змістовного дозвілля дітей, підвищення освіченості дітей
Виконавці: Головне управління культури і мистецтв, Головне управління освіти і науки, районні у м. Києві державні адміністрації 
4.11
 
Зміст заходів: Збільшення україномовних газет та фінансова підтримка студентських ЗМІ українською мовою, сприяння поширенню книг українською мовою з історії, літератури, книг наукового напряму тощо в київських книгарнях, бібліотеках при ВНЗ, шкільних бібліотеках тощо
Мета: Національно-патріотичне виховання дітей і молоді
Очікувані результати: Популяризація української мови серед молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.12
 
Зміст заходів: Впровадження соціальної реклами для молоді щодо популяризації українських традиційних цінностей
Мета: Національно-патріотичне виховання дітей і молоді
Очікувані результати: Подолання стереотипів щодо українських традиційних цінностей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.13
 
Зміст заходів: Залучення дітей до гуртків народної художньої самодіяльності у вільний від навчання час
Мета: Організація змістовного дозвілля дітей
Очікувані результати: Організація змістовного дозвілля дітей, розвинення творчих здібностей
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації 
4.14
 
Зміст заходів: Проведення заходів щодо відзначення новорічних та різдвяних свят для дітей пільгових категорій
Мета: Сприяння культурному розвитку підростаючого покоління
Очікувані результати: Діти пільгових категорій відвідають новорічну виставу та отримають подарунки
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 

4.15
 
Зміст заходів: Впровадження освітньо-розважальних програм, спрямованих на культурний розвиток молоді
Мета: Сприяння духовно-культурному розвитку, національно-патріотичному вихованню підростаючого покоління
Очікувані результати: Сприяння культурному розвитку підростаючого покоління
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
4.16
 
Зміст заходів: Продовження практики відзначення визначних дат, пов'язаних із боротьбою українського народу за незалежність та захистом Вітчизни від загарбників (у т. ч. вшанування пам'яті героїв Крут, річниць Збройних Сил України, Дня українського козацтва тощо)
Мета: Виховання молодих громадян України у дусі патріотизму, поваги до історії свого народу
Очікувані результати: Підвищення рівня обізнаності дітей та молоді з історією України
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури і мистецтв, районні у м. Києві державні адміністрації, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
4.17
 
Зміст заходів: Проведення загальноміських заходів, присвячених Дню матері, Міжнародному дню сім'ї, Дню захисту дітей, Дню студента, Дню київського студента
Мета: Популяризація інституту сім'ї, організація змістовного дозвілля молоді
Очікувані результати: Утвердження інституту сім'ї, підтримка дітей та молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 
4.18
 
Зміст заходів: Підтримка фестивалів КВК у середніх та вищих навчальних закладах м. Києва
Мета: Сприяння розвитку творчих здібностей молоді, організації змістовного дозвілля
Очікувані результати: Збільшення чисельності молоді, залученої до організації змістовного проведення дозвілля
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління культури і мистецтв, Студентська профспілкова асоціація м. Києва (за згодою) 

4.19
 
Зміст заходів: Проведення міського конкурсу грації та краси серед творчої молоді вищих навчальних закладів "Княгиня київська"
Мета: Сприяння всебічному вихованню молоді, популяризація творчого та професійно-кар'єрного зростання студентської молоді
Очікувані результати: підвищення рівня культури, розвиток духовних цінностей та естетичного виховання, забезпечення організації повноцінного дозвілля молоді столиці
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління культури і мистецтв, Київський молодіжний центр праці 
4.20
 
Зміст заходів: Проведення дитячих та молодіжних культурно-мистецьких заходів під час відзначення державних, народних і традиційних свят
Мета: Популяризація серед дітей та молоді кращих надбань української культури
Очікувані результати: Підвищення загального рівня молодіжної культури та організація змістовного дозвілля
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури і мистецтв, районні у м. Києві державні адміністрації, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

4.21
 
Зміст заходів: Сприяння збереженню та розвитку мережі гуртків естетичного спрямування, спортивних секцій у підліткових клубах за місцем проживання
Мета: Створення умов для розвитку творчих здібностей дітей
Очікувані результати: Збільшення чисельності дітей, залучених до проведення змістовного дозвілля
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації, центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей 
4.22
 
Зміст заходів: Підтримка участі молоді міста Києва у всеукраїнських, міжнародних фестивалях і конкурсах
Мета: Сприяння розвиткові творчих здібностей молоді
Очікувані результати: Надання можливості реалізації творчого потенціалу молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури і мистецтв, молодіжні громадські організації (за згодою) 
4.23
 
Зміст заходів: Проведення дитячих та молодіжних культурно-мистецьких фестивалів, конкурсів, виставок художньої творчості та інших молодіжних творчих акції
Мета: Організація змістовного дозвілля молоді
Очікувані результати: Підвищення загального культурного рівня киян, підтримка творчої молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури і мистецтв, Головне управління освіти і науки 
4.24
 
Зміст заходів: Проведення екскурсій по пам'ятним місцям для молоді, сімей з дітьми пільгових категорій
Мета: Організація змістовного дозвілля, популяризація та відродження українських народних традицій
Очікувані результати: Пізнання рідного міста, змістовне дозвілля сімей
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Головне управління культури і мистецтв, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні соціальні служби м. Києва 
4.25
 
Зміст заходів: Проведення щорічного форуму творчої молоді
Мета: Сприяння розвитку творчих здібностей молоді, організації змістовного дозвілля
Очікувані результати: Збільшення чисельності молоді, залученої до мистецтва, реалізація їх творчого потенціалу
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, громадські організації 

4.26
 
Зміст заходів: Розробка і запровадження заходів економічного стимулювання та заохочення суб'єктів підприємницької діяльності, які самостійно реалізують або фінансове підтримують програми і заходи, що спрямовані на підтримку національної культури, патріотичне виховання дітей та молоді
Мета: Формування соціальної відповідальності бізнес-структур, залучення коштів приватних підприємств на соціально-культурні програми
Очікувані результати: Збільшення матеріальних ресурсів на проведення програм, спрямованих на підтримку національної культури та патріотичне виховання молоді, формування соціальної відповідальності бізнес-структур
Виконавці: Головне управління економіки та інвестицій, Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління культури і мистецтв, районні у м. Києві державні адміністрації 
4.27
 
Зміст заходів: Запровадження конкурсу студентських проектів, створення малих архітектурних форм для зелених зон міста, сприяння практичному впровадженню проектів-переможців
Мета: Формування екологічної культури в молодіжному середовищі, залучення студентства до активної соціальної роботи
Очікувані результати: Підвищення рівня екологічної культури в молодіжному середовищі
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління культури і мистецтв, Головне управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном м. Києва 
4.28
 
Зміст заходів: Проведення методичних семінарів, семінарів-тренінгів, виставок, круглих столів, конференцій, форумів та інформаційно-просвітницьких акцій з питань інтелектуального та творчого розвитку особистості
Мета: Створення умов для надання системної підтримки молоді, її творчому, інтелектуальному, духовному розвитку
Очікувані результати: Підвищення рівня інтелектуального та творчого розвитку молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.29
 
Зміст заходів: Розроблення стратегії спільної діяльності Головного управління у справах сім'ї та молоді, Головного управління освіти і науки, Головного управління культури і мистецтв, районних у місті Києві державних адміністрацій щодо патріотичного виховання та формування морального здоров'я молоді
Мета: Підвищення ефективності діяльності та результативності здійснюваних заходів стосовно патріотичного виховання молоді
Очікувані результати: Підвищення ефективності діяльності та результативності здійснюваних заходів стосовно патріотичного виховання молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління культури і мистецтв, районні у м. Києві державні адміністрації 

4.30
 
Зміст заходів: Здійснення культурно-мистецьких, освітніх заходів щодо формування у молоді культу поваги до національних та релігійних святинь, честі й гідності особистості
Мета: Утвердження в масовій свідомості моральних цінностей, поваги до національних та релігійних святинь, недопущення насильства та ксенофобії
Очікувані результати: Підвищення у молоді рівня патріотичної свідомості та національної гідності
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.31
 
Зміст заходів: Залучення молоді м. Києва до участі в упорядкуванні меморіальних комплексів, пам'ятників, братських могил, інших поховань захисників Вітчизни
Мета: Підвищення рівня громадянської свідомості та відповідальності молоді
Очікувані результати: Упорядкування меморіальних комплексів, пам'ятників, братських могил, інших поховань захисників Вітчизни
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.32
 
Зміст заходів: Здійснення заходів щодо збереження, популяризації та передачі майбутнім поколінням культурного надбання в усіх його формах, заохочуючи діалог між культурами
Мета: Протидія ксенофобії, виховання у молоді високої культури міжнаціональних відносин
Очікувані результати: Підвищення рівня соціальної згуртованості суспільства, незалежно від релігійних та національних особливостей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.33
 
Зміст заходів: Психолого-педагогічний супровід обдарованої молоді
Мета: Всебічна підтримка та сприяння самореалізації обдарованої молоді
Очікувані результати: Створення системи психолого-педагогічного супроводу обдарованої молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.34
 
Зміст заходів: Організація змагань з військово-прикладних видів спорту
Мета: Удосконалення педагогічних форм і методів навчання молоді основ військової справи
Очікувані результати: Формування у молоді високої патріотичної свідомості, національної гідності, готовності до виконання громадянського обов'язку щодо захисту національних інтересів України
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
4.35
 
Зміст заходів: Організація днів відвідування молоддю столиці військових частин з нагоди державних та військових професійних свят, днів частин, днів складання Військової присяги
Мета: Формування у молодих громадян високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до України
Очікувані результати: Поліпшення військово-патріотичного виховання молоді на бойових традиціях українського народу
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 

2.5. Формування здорового способу життя,
оздоровлення та організації змістовного дозвілля,
профілактика негативних явищ серед підростаючого покоління

Здоров'я нації в наш час розглядається як показник цивілізованості держави, що відбиває соціально-економічне становище суспільства. Людина, її життя і здоров'я є найвищими соціальними цінностями держави, визначеними Конституцією України.

Особливо важливим є збереження здоров'я дітей і молоді, оскільки більшість хвороб у дорослих є наслідком незадовільних умов життя в дитячі та юнацькі роки. Не менш важливим є формування здорового способу життя, коли поведінка членів сім'ї є одним з найважливіших елементів способу життя в цілому, що впливає на здоров'я окремої особи.

Сучасний стан репродуктивного здоров'я населення м. Києва вимагає нових ефективних шляхів вирішення проблем його збереження та поліпшення. Реалізація репродуктивної функції сім'ї пов'язана передусім з плануванням сім'ї. Проблеми, що виникають у цьому зв'язку, мають протилежну спрямованість: з одного боку, забезпечення умов і можливостей для народження бажаної дитини, а з іншого, запобігання небажаній вагітності.

Витоки багатьох проблем, з якими стикається сучасне суспільство (високий рівень венеричних захворювань серед найбільш репродуктивно здатної вікової групи молоді; велика кількість абортів, випадків незапланованого материнства серед неповнолітніх; злочинів, скоєних на сексуальному ґрунті, тощо) слід шукати у тому, яку школу підготовки до шлюбу та сімейного життя проходять молоді люди в процесі соціалізації.

Найскладнішою проблемою, яка постала перед сім'єю, школою та суспільством, є поширення вживання молоддю тютюну, алкоголю та наркотичних речовин. Прослідковується тенденція збільшення вживання наркотичних речовин. Все більш актуальною для України з кожним роком стає проблема ВІЛ/СНІДу. Проблема поширення епідемій ВІЛ/СНІДу, ІПСШ, туберкульозу, гепатиту хвилює більше половини молодих громадян столиці (в цілому по Україні цей відсоток значно нижчий - 28 %).

Значних змін за останні роки зазнала і структура дозвілля молоді. Все більш поширеним у молодіжному середовищі є перегляд кіно-, відеопродукції, гра на комп'ютері, прослуховування аудіокасет або СД-дисків, відвідування клубів, дискотек. Незначною є питома частка тих, хто вільний час використовує для відвідування музеїв і театрів, знайомства з новинками літератури та культури, заняття спортом, туризмом.

Для формування здорового способу життя, збереження репродуктивного здоров'я та організація змістовного дозвілля, профілактика негативних явищ серед підростаючого покоління Програма передбачає:

N з/п
 
Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
5.1
 
Зміст заходів: Розробка і впровадження сучасної системи антинаркотичних та антиалкогольних освітніх програм у загальноосвітніх закладах міста
Мета: Формування здорового способу життя в дитячому та молодіжному середовищі, покращення стану фізичного, морального, психічного та соціального здоров'я учнівської молоді, запобігання розповсюдженню алко- і наркозалежності
Очікувані результати: Зменшення розповсюдження алко- і наркозалежності, ВІЛ-СНІДу у молодіжному середовищі
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
5.2
 
Зміст заходів: Створення мережі спеціалізованих формувань допомоги сім'ям у контексті алко/наркозалежності
Мета: Покращення показників здоров'я членів сім'ї, гармонізація взаємовідносин у родині
Очікувані результати: Створення ефективної системи допомоги сім'ям, члени яких мають алко- та наркозалежність
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
5.3
 
Зміст заходів: Забезпечення роботи мережі інформаційно-консультативних соціально-наркологічних приймалень
Мета: Збільшення рівня інформованості населення про існуючі види допомоги алко/наркозалежним та членам їх родин; надання кваліфікованої інформаційно-мотиваційної допомоги киянам
Очікувані результати: Зменшення темпів зростання кількості алко/наркозалежних, покращення умов соціальної та психологічної адаптації алко/наркозалежних
Виконавці: Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Київська міська наркологічна лікарня "Соціотерапія" 

5.4
 
Зміст заходів: Впровадження програм ресоціалізації наркозалежної молоді центрами, що входять до мережі "Твоя перемога"
Мета: Збільшення кількості молоді, яка пройшла курс ресоціалізації
Очікувані результати: Збільшення кількості молоді, яка пройшла курс ресоціалізації
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
5.5
 
Зміст заходів: Надання соціально-медичної допомоги сім'ям, в яких діти мають залежність від психоактивних речовин
Мета: Соціально-медична допомога сім'ям, в яких діти мають залежність від психоактивних речовин та члени яких мають функціональні обмеження
Очікувані результати: Соціальна підтримка сімей, в яких діти мають залежності
Виконавці: Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
5.6
 
Зміст заходів: Продовження практики реалізації соціально-медичних програм щодо "Дружніх для молоді послуг"
Мета: Продовження практики реалізації соціально-медичних програм щодо "Дружніх для молоді послуг"
Очікувані результати: Покращення стану здоров'я молодих людей, запровадження сучасних стандартів здорового способу життя в молодіжному середовищі
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення 
5.7
 
Зміст заходів: Розробка та реалізація профілактичних програм, спрямованих на формування відповідальної і безпечної статевої поведінки дітей і підлітків в умовах епідемії ВІЛ-інфекції
Мета: Збереження здоров'я підростаючого покоління та підвищення поінформованості стосовно ВІЛ-інфекції
Очікувані результати: Забезпечення достовірного, адекватного інформування дітей та підлітків стосовно проблем ВІЛ/СНІДу. Сприяння формуванню відповідних поведінкових навичок
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Головне управління освіти і науки, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 

5.8
 
Зміст заходів: Проведення загальноміських акцій до Дня здоров'я, Дня боротьби зі СНІДом, Дня пам'яті людей, що померли від СНІДу, Дня боротьби з тютюнокурінням тощо
Мета: Підвищення рівня обізнаності суспільства про проблеми розповсюдження СНІДу, формування толерантного відношення до ВІЛ-інфікованих, інформування дітей та молоді, сімей м. Києва щодо надання спектра соціальних послуг мережею центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, для здорового способу життя
Очікувані результати: Підвищення популярності здорового способу життя в молодіжному середовищі, запобігання розповсюдженню ВІЛ-СНІДу
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки м. Києва (за згодою) 
5.9
 
Зміст заходів: Реалізація заходів за стратегією "Зменшення шкоди": створення спеціалізованих мобільних груп у 10 районах м. Києва для вуличної та мобільної роботи щодо обміну шприців, замісної підтримуючої терапії
Мета: Зменшення темпів розповсюдження ВІЛ-інфекції серед ін'єкційних споживачів наркотиків
Очікувані результати: Зменшення випадків ураження ВІЛ-інфекцією серед ін'єкційних споживачів наркотиків
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
5.10
 
Зміст заходів: Продовження практики проведення щорічного міського конкурсу та участь у Всеукраїнському конкурсі на кращу соціальну рекламу з питань здорового способу життя серед учнівської та студентської молоді й розміщення робіт - переможців конкурсу в комунальних засобах масової інформації, рекламних носіях міста
Мета: Вивчення думки цільової аудиторії з подальшим впровадженням ефективної соціальної реклами
Очікувані результати: Популяризація здорового способу життя серед учнівської та студентської молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном м. Києва, Головне управління з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні у м. Києві державні адміністрації 

5.11
 
Зміст заходів: Сприяння проведенню Всеукраїнського тижня та інших заходів з планування сім'ї та репродуктивного здоров'я
Мета: Поширення інформації з питань планування сім'ї та репродуктивного здоров'я
Очікувані результати: Підвищення рівня поінформованості населення з питань планування сім'ї та репродуктивного здоров'я
Виконавці: Київський міський та районні у м. Києві центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення 
5.12
 
Зміст заходів: Забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей, студентів та сімей з дітьми до 6 років м. Києва під час канікул, в першу чергу пільгових категорій
Мета: Створення умов для повноцінного відпочинку, відновлення здоров'я та санаторно-курортного лікування дітей пільгових категорій м. Києва під час канікул
Очікувані результати: Покращення основних показників здоров'я дітей пільгових категорій
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Головне управління соціального захисту населення, Головне управління по фізичній культурі і спорту, Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Київська міська рада профспілок, районні у м. Києві державні адміністрації 
5.13
 
Зміст заходів: Реалізація соціально-оздоровчих програм та заходів для дітей та молоді з функціональними обмеженнями
Мета: Забезпечення повноцінного відпочинку та оздоровлення дітей та молоді з функціональними обмеженнями
Очікувані результати: Покращення основних показників здоров'я дітей та молоді
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління соціального захисту населення, районні у м. Києві державні адміністрації 
5.14
 
Зміст заходів: Сприяння створенню клубів формування здорового способу життя при загальноосвітніх школах, професійно-технічних училищах, вищих навчальних закладах міста всіх рівнів акредитації, соціальних установах тощо
Мета: Популяризація здорового способу життя серед дітей та молоді м. Києва
Очікувані результати: Збільшення кількості молоді, що веде здоровий спосіб життя, надає перевагу активним формам проведення дозвілля
Виконавці: Головне управління освіти і науки, Київський міський та районні у м. Києві центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління у справах сім'ї та молоді 

5.15
 
Зміст заходів: Постійне проведення спартакіад, універсіад та інших масових спортивних заходів серед учнівської і студентської молоді міста
Мета: Популяризація здорового способу життя серед учнівської і студентської молоді міста
Очікувані результати: Збільшення кількості учнівської та студентської молоді, що веде здоровий спосіб життя, займається фізкультурою та спортом
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління по фізичній культурі і спорту, Головне управління освіти і науки, Студентська профспілкова асоціація м. Києва (за згодою), молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки м. Києва (за згодою) 
5.16
 
Зміст заходів: Видання інформаційно-консультаційної пропагандистської літератури для молоді. Проведення серії тематичних зустрічей молоді зі спортсменами, тренерами, державними діячами, популярними артистами та іншими відомими людьми
Мета: Заохочення молоді до здорового способу життя
Очікувані результати: Широка популяризація здорового способу життя серед молоді та дітей, зменшення негативних явищ у молодіжному та дитячому середовищі
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
5.17
 
Зміст заходів: Забезпечення збереження та розвитку мережі (насамперед безкоштовних) спортивних секцій, технічних станцій, фізкультурно-оздоровчих клубів, спортивних клубів і секцій, центрів творчості й інших закладів позашкільного виховання за місцем проживання і навчання дітей та підлітків, а також забезпечити пільгове відвідування дітей пільгових категорій та дітей із сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, цих закладів, попередньо розробивши відповідний порядок фізкультурно-спортивних послуг
Мета: Підвищення рівня здорового способу життя підростаючого покоління, забезпечення активного дозвілля, розвиток спортивних навичок та здібностей, підвищення рівня спортивних досягнень підростаючого покоління
Очікувані результати: Покращення загального стану здоров'я та розвиток спортивних здібностей підростаючого покоління
Виконавці: Головне управління з фізичної культури і спорту, районні у м. Києві державні адміністрації 

5.18
 
Зміст заходів: Здійснення профілактичних заходів щодо обмеження відвідування неповнолітніми ігрових залів, комп'ютерних клубів, Інтернет-кафе, відеотек, дискотек у вечірній час, заборони вживання алкогольних та слабоалкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів у приміщенні комп'ютерних клубів, ігрових залів та дискотек
Мета: Покращення фізичного і психічного здоров'я дітей, молоді, підлітків, запобігання проявам девіантної поведінки, розповсюдженню тютюнопаління, алкозалежності, ігроманії в дитячому та молодіжному середовищі
Очікувані результати: Зменшення темпів розповсюдження тютюнопаління, алкозалежності, ігроманії в дитячому та молодіжному середовищі
Виконавці: Районні у м. Києві державні адміністрації, Служба у справах дітей, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
5.19
 
Зміст заходів: Впровадження в навчальних закладах програм, курсів з питань здорового способу життя та профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі
Мета: Надання систематизованих знань та навичок щодо здорового способу життя для дітей та молоді м. Києва
Очікувані результати: Поліпшення ситуації стосовно негативних проявів та здорового способу життя молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління по фізичній культурі і спорту, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
5.20
 
Зміст заходів: Забезпечення підготовки тренерів та роботи постійно діючих тренінгових центрів "За здоров'я дітей та молоді"
Мета: Підвищення якості роботи з питань формування здорового способу життя дітей та молоді
Очікувані результати: Збільшення чисельності спеціально підготовлених тренерів з питань формування здорового способу життя дітей та молоді
Виконавці: Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
5.21
 
Зміст заходів: Створення спортивно-розважальних комплексів для занять екстремальними та не олімпійськими видами спорту
Мета: Пропаганда здорового способу життя
Очікувані результати: Залучення молоді до здорового способу життя
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління по фізичній культурі і спорту, районні у м. Києві державні адміністрації 
5.22
 
Зміст заходів: Започаткування турнірів з українських традиційних бойових мистецтв, сприяння створенню гуртків на базі шкіл та університетів
Мета: Пропаганда здорового способу життя
Очікувані результати: Відродження та популяризація українських традиційних бойових мистецтв та інших видів спорту, зменшення проявів явища "діти вулиці", зменшення негативних проявів у молодіжному та дитячому середовищі
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління по фізичній культурі і спорту, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, загальноосвітні, вищі навчальні заклади, профтехучилища, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

5.23
 
Зміст заходів: Проведення реконструкції Центру соціального розвитку дітей та підлітків "Зміна" (Київська обл., с. Пилиповичі)
Мета: Створення сучасного навчально-оздоровчого центру для дітей та молоді м. Києва
Очікувані результати: Залучення дітей та молоді до здорового способу життя, створення умов для повноцінного відпочинку та оздоровлення в канікулярний період та розвитку особистості під час навчання
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 

2.6. Заходи із організації позашкільної освіти

Законом України "Про позашкільну освіту" визначено, що система позашкільної освіти включає державні, комунальні, приватні навчальні заклади; інші навчальні заклади як центри позашкільної освіти у позаурочний час; гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, науково-пошукові об'єднання на базі навчальних закладів чи за місцем проживання незалежно від підпорядкування і форми власності.

У 10 районах міста Києва функціонують 184 клуби за місцем проживання, які щомісяця відвідують понад 15 тис. дітей та молоді.

На сьогодні ця система користується великою популярністю. Поряд із задоволенням своїх культурно-оздоровчих потреб вихованці мають змогу поліпшити свої знання, розширити світогляд, удосконалити вміння і навички, набуті в навчальних закладах.

Клуби за місцем проживання м. Києва працюють за трьома напрямками:

1) естетичний (вивчення іноземних мов, образотворче мистецтво, гра на музичних інструментах, "умілі ручки", основи християнської моралі, бісероплетіння, в'язання гачком тощо);

2) фізкультурно-оздоровчий (загальна фізична підготовка, кікбоксинг, аеробіка, веслування, спортивна гімнастика, бодіфлекс, бокс, футбол, моржування тощо);

3) різнопрофільний (театральний, "юний медик", хорове мистецтво, хореографія, фотостудія, писанкарство, шахи, шашки, комп'ютерна абетка, "українська вітальня", м'яка іграшка, декоративний розпис тощо).

Пунктом 7 Указу Президента України від 28.01.2000 N 113/2000 "Про додаткові заходи щодо запобігання дитячій бездоглядності" передбачено розширення мережі клубів за місцем проживання. На виконання зазначеного Указу Кабінет Міністрів України видав постанову від 11.05.2006 N 623 "Про затвердження Державної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006-2010 роки", якою передбачено функціонування мережі позашкільних навчальних закладів за місцем проживання дітей та залучення їх до занять в спортивних дитячих секціях та творчих колективах.

Незважаючи на те, що більшість клубів за місцем проживання успішно функціонує, завоювали заслужений авторитет і мають своїх постійних учасників, за останні 5 років спостерігається тенденція до зменшення їх кількості, перепрофілювання та скорочення площ приміщень, відведених для користування даними закладами, підвищення оплати за відвідування клубів, зменшення переліку соціально незахищених категорій дітей та молоді, яким надано право безкоштовно користуватися послугами закладів позашкільної освіти.

Відповідно до пункту 6 статті 10 Закону України "Про позашкільну освіту" обов'язком органів місцевого самоврядування є забезпечення збереження і зміцнення матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів, розвиток їх мережі.

Враховуючи зазначене та з метою розширення мережі позашкільних навчальних закладів і спектра послуг у сфері дитячого навчання та організації дозвілля молоді, збільшення кількості відвідувачів, більш ефективного використання навчальної, матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів необхідно централізувати діяльність всіх дитячо-юнацьких, молодіжних, фізкультурно-оздоровчих клубів за місцем проживання м. Києва в межах повноважень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Для виконання заходів із організації позашкільної освіти необхідно заборонити перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, закриття клубів за місцем проживання та здійснити передачу майна всіх цих клубів до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Впорядкування роботи клубів за місцем проживання допоможе сформувати у дітей та молоді столиці усвідомлення необхідності збереження особистого здоров'я, сприятиме вихованню патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв і традицій, утвердженню ролі та статусу молоді в суспільстві та підвищить авторитет міської влади серед зазначеної цільової аудиторії.

Для реалізації заходів із організації позашкільної освіти Програма передбачає:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
6.1
 
Зміст заходів: Проведення інвентаризації клубів за місцем проживання м. Києва
Мета: Отримання достовірної інформації про фактично функціонуючі клуби за місцем проживання, встановлення навчально-педагогічного складу даних закладів позашкільної освіти та цільової групи споживачів послуг
Очікувані результати: Встановлення реальної кількості функціонуючих клубів за місцем проживання м. Києва, спектра послуг, які ними надаються, кількості відвідувачів зазначених закладів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, виконавчі органи районних у м. Києві рад (районні у м. Києві державні адміністрації) 
6.2
 
Зміст заходів: Налагодження діяльності клубів за місцем проживання м. Києва, оптимізація мережі та структури позашкільних навчальних закладів
Мета: Впорядкування роботи клубів за місцем проживання м. Києва, покращення навчально-виховної роботи педагогічних колективів, забезпечення необхідного рівня та якості послуг у сфері позашкільної освіти, що надаються населенню
Очікувані результати: Розширення мережі позашкільних навчальних закладів та спектра послуг у сфері дитячого навчання та організації дозвілля молоді, збільшення кількості відвідувачів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
6.3
 
Зміст заходів: Здійснення централізованого управління діяльністю клубів за місцем проживання м. Києва в межах виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), забезпечення передачі майна всіх клубів за місцем проживання м. Києва до комунальної власності територіальної громади м. Києва, модернізація, розвиток навчальної, матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів
Мета: Приведення у відповідність до вимог чинного законодавства змісту роботи позашкільних навчальних закладів
Очікувані результати: Розширення переліку соціально незахищених категорій дітей та молоді, яким надано право безкоштовно користуватися послугами закладів позашкільної освіти, збереження та більш ефективне використання навчальної, матеріально-технічної бази клубів за місцем проживання м. Києва
Виконавці: Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) 

6.4
 
Зміст заходів: Проведення навчально-виховної, інформаційно-методичної, організаційно-масової, навчально-тренувальної, спортивно-технічної роботи за місцем проживання, надання комплексних соціальних послуг; здійснення виховного процесу серед дітей та молоді за місцем проживання, профілактика негативних явищ у підлітковому середовищі
Мета: Організація навчального і виховного процесів, дозвілля, спортивно-оздоровчої, фізкультурної, естетичної та соціальної діяльності, створення сприятливих умов для культурного проведення дозвілля дітей та молоді
Очікувані результати: Зміцнення і розширення мережі дитячих та молодіжних закладів культури, спортивних секцій, позашкільних виховних і клубних закладів для розвитку індивідуальної та колективної творчості дітей та молоді з метою забезпечення доступу до національних духовних та історичних цінностей, досягнень світової культури
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 

2.7. Розвиток громадської активності підростаючого
покоління, залучення молоді до роботи в
органах виконавчої влади та місцевого самоврядування

Успіх у реалізації державної молодіжної політики значною мірою обумовлюється залученням самої молоді до цього процесу, її активною громадянською позицією. Важливим чинником цього є участь молодих людей у громадському житті країни. Багатоаспектність функцій і завдань, що реалізуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування у різноманітних сферах, вимагають також постійного оновлення кадрового складу, ширшого залучення молоді, здатної виконувати державотворчі завдання та функції, впроваджувати новітні соціальні технології, сприяти інноваційним процесам.

І хоча останнім часом, коли підтримка молодіжного руху з боку Київської міської ради стала одним із пріоритетних напрямів реалізації молодіжної політики в місті, тут намітилися зміни на краще (так, зокрема, впродовж останніх років збільшилася кількість громадських молодіжних та дитячих об'єднань і нині в столиці діють 160 міських та понад 100 районних дитячих і молодіжних організацій), та проблеми розвитку громадської активності молоді все ж існують. Так, ще дуже мало молодих людей охоплено молодіжним рухом, молодь не володіє інформацією про діяльність конкретних дитячих і молодіжних організацій міста, незначним залишається представництво молоді в органах державної влади та місцевого самоврядування столиці, недостатньо представлені молоді люди й у депутатському корпусі міста і його районів.

Враховуючи те, що розбудова незалежної демократичної Української держави, гармонійно інтегрованої у світове співтовариство, неможлива без активної участі молоді в цьому процесі, без того, щоб молодіжний рух став дієвою складовою громадянського суспільства країни, Програма передбачає здійснення ряду таких заходів, які сприятимуть формуванню активної життєвої позиції молодих людей, розширенню, консолідації, структуруванню молодіжного руху на засадах державності та єднання української нації, орієнтації молодіжних організацій на вирішення за активної підтримки органів влади конкретних соціальних проблем молоді:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
7.1
 
Зміст заходів: Сприяння діяльності дитячих і молодіжних громадських організацій та реалізації їх ініціатив, спрямованих на розв'язання соціальних проблем молоді, її духовний і фізичний розвиток, підтримку творчого потенціалу
Мета: Всебічне забезпечення реалізації творчих ініціатив молоді, спрямованих на розв'язання соціальних проблем молоді; активізація громадської активності молоді
Очікувані результати: Підвищення рівня громадської активності молоді, вирішення багатьох соціальних проблем сім'ї, дітей та молоді силами громадських організацій
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
7.2
 
Зміст заходів: Сприяння ефективній діяльності Ради з питань молодіжної політики виконавчого органу Київської міської ради
Мета: Створення оптимальних умов для участі молоді в усіх сферах життя столиці
Очікувані результати: Узгодженість дій у вирішенні питань, пов'язаних із життєдіяльністю молоді та участю її в усіх сферах життя суспільства, держави і м. Києва
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
7.3
 
Зміст заходів: Створення міського Будинку молоді
Мета: Створення умов для всебічного розвитку молоді у позанавчальний час, забезпечення моніторингу ефективності роботи молодіжних та дитячих громадських організацій
Очікувані результати: Розвиток державницького, соціально орієнтованого молодіжного громадського руху, підвищення рівня громадянської свідомості та громадської активності столичної молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління комунальної власності м. Києва, Головне управління освіти і науки 
7.4
 
Зміст заходів: Забезпечення організаційної, інформаційно-методичної підтримки органів студентського самоврядування, діяльності, студентських профспілкових організацій
Мета: Розвиток різноманітних форм участі молоді у процесах прийняття управлінських рішень
Очікувані результати: Підвищення рівня громадської активності молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Студентська профспілкова асоціація м. Києва 

7.5
 
Зміст заходів: Щорічне проведення міського конкурсу програм дитячих і молодіжних громадських організацій, конкурсу молодіжних програм з використанням механізму соціального замовлення
Мета: Цільове спрямування бюджетних коштів на виконання проектів, що забезпечують ефективне розв'язання соціальних проблем молоді м. Києва
Очікувані результати: Запровадження в життя нових форм підтримки дитячих і молодіжних громадських організацій
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
7.6
 
Зміст заходів: Реалізація програм, спрямованих на удосконалення системи підбору соціально активної, талановитої молоді, її стажування в органах виконавчої влади з подальшим залученням до роботи на державній службі та до кадрового резерву
Мета: Відпрацювати модель відбору та залучення молоді до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування
Очікувані результати: Заохочення молоді м. Києва до державної служби; створення моделі залучення молоді до державної служби на прикладі м. Києва; підвищення престижу та авторитету державної служби у молодіжному середовищі
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Управління державної служби Головного управління державної служби України в м. Києві, Київський молодіжний центр праці, Управління з питань кадрової роботи і нагород, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
7.7
 
Зміст заходів: Забезпечення системи навчання волонтерів, лідерів та активістів молодіжних та дитячих громадських організацій, працівників сфери молодіжної політики в рамках проекту "Школа лідера"
Мета: Запровадити систему постійного навчання активістів молодіжного руху та працівників сфери молодіжної політики
Очікувані результати: Підвищення освітнього рівня молоді, розвиток лідерських якостей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
7.8
 
Зміст заходів: Проведення офіційних зустрічей молоді з керівництвом КМДА
Мета: Ознайомлення молоді з роботою КМДА
Очікувані результати: Підвищення рівня обізнаності молоді з діяльністю КМДА, підвищення авторитету міської влади та рівня довіри до неї з боку молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
7.9
 
Зміст заходів: Проведення щорічного Форуму молоді м. Києва з проблем реалізації державної молодіжної політики
Мета: Розвиток різноманітних форм участі молоді у процесах прийняття управлінських рішень
Очікувані результати: Підвищення рівня співпраці молодіжних та дитячих громадських організацій з органами державної влади, підвищення рівня участі молоді у прийнятті управлінських рішень
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 

2.8. Розвиток міжнародного співробітництва
у сфері державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді

Важливим чинником успішної реалізації державної молодіжної політики є розширення міжнародних контактів молоді в галузі політики, бізнесу, науки, освіти, культури, спорту, туризму тощо. Вони сприяють зростанню загальної культури та кругозору молодих людей, зміцненню авторитету держави у світі, інтеграції України у світове співтовариство.

Держава, що проводить активну міжнародну політику, має сприяти поглибленню поінформованості молоді щодо світових та європейських співтовариств, їх цінностей і принципів, розвитку міжнародних молодіжних контактів та інтеграції молоді до міжнародної спільноти.

Майже половина молодих киян, згідно з результатами соціологічних опитувань, вважають, що необхідно прискорити рух України до вступу в ЄС. У той же час молодь столиці помірковано й обережно ставиться до вступу України в НАТО.

Саме виходячи з оцінки власних перспектив, молоді люди, які вбачають певні перспективи і сили стосовно власної самореалізації, схвально відгукуються про дії міської влади стосовно розвитку міжнародних молодіжних контактів.

З метою інтеграції молоді у світову та європейську молодіжну спільноту передбачено такі заходи:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
8.1
 
Зміст заходів: Налагодження міжнародних контактів у сфері молодіжної політики, розвитку громадського руху, в тому числі між навчальними закладами, дитячими та молодіжними громадськими організаціями м. Києва та його містами-побратимами
Мета: Обмін досвідом у сфері молодіжної політики, вирішення соціальних проблем дітей і молоді, підвищення кваліфікації та стажування за кордоном фахівців, науковців, учнівської і студентської молоді
Очікувані результати: Підвищення ефективності реалізації державної молодіжної політики, наближення молодіжної політики до європейських стандартів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Київський молодіжний центр праці, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
8.2
 
Зміст заходів: Програма міжнародної співпраці в рамках розвитку української культури та культурної інтеграції
Мета: Підвищення ефективності реалізації державної молодіжної політики, наближення молодіжної політики до європейських стандартів
Очікувані результати: Підвищення ефективності реалізації державної молодіжної політики, наближення молодіжної політики до європейських стандартів
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, управління міжнародних зв'язків, Головне управління культури і мистецтв 
8.3
 
Зміст заходів: Підтримка міжнародних молодіжних фестивалів, конкурсів, концертів, а також спортивних, наукових, інформаційних та інших заходів для молоді
Мета: Сприяння міжнародному культурному взаємообміну в молодіжному середовищ
Очікувані результати: Розширення міжнародних культурних контактів дітей та молоді столиці, створення більш сприятливих умов для реалізації особистості в умовах відкритого суспільства
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, Головне управління по фізичній культурі і спорту, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

8.4
 
Зміст заходів: Розвиток і підтримка мережі молодіжних готелів (хостелів) у м. Києві з подальшою їх інтеграцією у міжнародну мережу молодіжних хостелів
Мета: Сприяння розширенню в м. Києві обсягів міжнародного молодіжного туризму
Очікувані результати: Збільшення чисельності туристів з числа молоді країн світу
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління готельного господарства, туризму та курортів, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
8.5
 
Зміст заходів: Створення центрів та клубів молодіжного туризму, туристичних станцій, відновлення системи молодіжного туризму в межах України, включаючи тематичні екскурсії, походи вихідного дня, спортивно-туристичні маршрути
Мета: Розвиток молодіжного туризму і культури, організація різних видів туристичного відпочинку
Очікувані результати: Організація змістовного дозвілля та культурного відпочинку молоді, запобігання та подолання проявів негативних явищ у молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління готельного господарства, туризму та курортів, Головне управління по фізичній культурі і спорту, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
8.6
 
Зміст заходів: Підготовка молодіжних лідерів для участі в конкурсах проектів і програм міжнародних фондів, що здійснюють фінансування соціально орієнтованої сфери
Мета: Підвищення рівня конкурентноздатності молодіжних громадських організацій, їх лідерів на міжнародному рівні
Очікувані результати: Вдосконалення системи міжнародних зв'язків молодіжного руху м. Києва
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
8.7
 
Зміст заходів: Реалізація міжнародних програм з обміну досвідом та вивчення міжнародного досвіду в сфері соціальної роботи
Мета: Впровадження в українську практику кращого міжнародного досвіду соціальної роботи
Очікувані результати: Підвищення якості надання соціальних послуг, розробка та впровадження новітніх соціальних технологій
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 
8.8
 
Зміст заходів: Комплекс заходів з організації виробничого стажування для спеціалістів робітничих професій за кордоном
Мета: Сприяння професійному зростанню молоді, оволодіння міжнародними стандартами праці
Очікувані результати: Забезпечення підготовки робітничих кадрів відповідно до реальних потреб економіки міста, формування якісно нового трудового потенціалу м. Києва
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці 

8.9
 
Зміст заходів: Сприяння забезпеченню діяльності міжнародних волонтерських таборів за участю молоді м. Києва
Мета: Формування у молоді активної громадянської позиції. Набуття у молодих людей комунікативних навичок через досвід спілкування у новому середовищі
Очікувані результати: Сприяння розвитку волонтерського руху та лідерів молодіжних організацій
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Київський молодіжний центр праці, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

2.9. Науково-методичне та інформаційне забезпечення
здійснення державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді

Реалізація державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді вимагає проведення фундаментальних і прикладних досліджень основних проблем розвитку сім'ї, дитячого і молодіжного середовища і внесення пропозицій стосовно розроблення економічних, соціальних, організаційно-правових механізмів здійснення цієї політики, розв'язання нагальних проблем родини, дітей та молоді.

Для ефективного вирішення численних проблем сім'ї, дітей та молоді вкрай важливо проводити ґрунтовні наукові дослідження цієї сфери суспільного життя та здійснювати методичне забезпечення реалізації державної політики. Постійного дослідження потребують питання підтримки різних категорій сімей, підвищення економічної активності молоді, адаптації соціально незахищених груп молоді, формування здорового способу життя, ціннісних орієнтацій дітей і молоді. Крім того, необхідним є створення системи оприлюднення результатів цих досліджень та ознайомлення з ними органів влади і широких кіл громадськості.

Інформаційне сприяння здійсненню державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді передбачає системне й адресне інформування мешканців міста з основних соціальних проблем її життєдіяльності, вимагає подальшого розвитку в питанні виготовлення та розповсюдження соціальної інформації і соціальної реклами.

Для досягнення цієї мети передбачено:

N з/п  Зміст, мета та очікувані результати заходів, виконавці 
9.1
 
Зміст заходів: Проведення систематичних наукових досліджень з питань соціального становища сім'ї, дітей і молоді, їх потреб та цінностей й оприлюднення їх результатів
Мета: Визначення пріоритетів реалізації державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді в м. Києві
Очікувані результати: Вироблення науково обґрунтованої стратегії здійснення державної політики стосовно сім'ї, дітей та молоді в м. Києві
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, наукові установи (на замовлення) 
9.2
 
Зміст заходів: Підготовка, виготовлення та забезпечення молоді інформаційними та довідковими матеріалами, допоміжною науковою, методичною і правовою літературою з питань здійснення підприємницької діяльності
Мета: Здійснення правового захисту молодих підприємців
Очікувані результати: Розвиток економічної активності молоді
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 
9.3
 
Зміст заходів: Забезпечення підготовки кадрів та підвищення кваліфікації працівників сфери молодіжної та сімейної політики
Мета: Підвищення ефективності діяльності структур органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері молодіжної та сімейної політики
Очікувані результати: Підвищення рівня кваліфікації, оволодіння новітніми технологіями та методами роботи з сім'єю, дітьми та молоддю
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Управління з питань кадрової роботи і нагород, Київський міський центр підвищення кваліфікації 
9.4
 
Зміст заходів: Забезпечення підготовки кадрового резерву спеціалістів соціальної роботи з числа молоді, яка має досвід волонтерської діяльності у центрах соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та партнерських громадських організацій, благодійних фондів на базі навчальних закладів за спеціальностями практичної соціальної роботи та управління
Мета: Підготовка кваліфікованих спеціалістів для роботи в центрах соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та їх спеціалізованих формуваннях
Очікувані результати: Збільшення чисельності кваліфікованих спеціалістів у центрах соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та їх спеціалізованих формуваннях
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 

9.5
 
Зміст заходів: Створення спеціальних телепрограм соціального спрямування
Мета: Активізація участі територіальної громади міста у вирішенні соціальних проблем міста
Очікувані результати: Підвищення рівня участі територіальної громади міста у вирішенні соціальних проблем міста, ствердження принципів співпраці об'єднань громадян з органами державної влади
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Головне управління з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю 
9.6
 
Зміст заходів: Запровадження системи соціального інформування дітей, молоді в умовах вуличного простору
Мета: Надання інформації дітям, які більшість часу проводять на вулиці, про соціальні послуги, діяльність мережі закладів соціального спрямування
Очікувані результати: Підвищення рівня поінформованості дітей та молоді в умовах вуличного простору про соціальні послуги, діяльність мережі закладів соціального спрямування
Виконавці: Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей 
9.7
 
Зміст заходів: Підвищення ефективності висвітлення досягнень реалізації політики стосовно сім'ї, дітей та молоді у м. Києві
Мета: Інформаційне забезпечення діяльності державних органів у справах сім'ї та молоді, інформування про соціальні програми та заходи для сім'ї, дітей та молоді. Поширення інформації про події в Україні та світі
Очікувані результати: Ознайомлення мешканців міста з державною політикою стосовно сім'ї, дітей та молоді. Залучення молоді до активної участі у суспільному житті нашої держави
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків із громадськістю, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 

9.8
 
Зміст заходів: Організація та проведення науково-практичних конференцій, семінарів та круглих столів з актуальних питань сімейної та молодіжної політики, соціального захисту дітей
Мета: Обговорення актуальних проблем реалізації державної сімейної та молодіжної політики, соціального захисту дітей
Очікувані результати: Підвищення рівня ефективності реалізації державної сімейної та молодіжної політики, соціального захисту дітей
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Головне управління освіти і науки, молодіжні та дитячі громадські організації, об'єднання та їх спілки (за згодою) 
9.9
 
Зміст заходів: Створення та підтримка "Молодіжного Інтернет-порталу"
Мета: Забезпечення умов для реалізації конституційних прав громадян на інформацію щодо впровадження державної політики стосовно молоді у м. Києві; забезпечення електронного інформаційного обміну між органами міського самоврядування та молоддю м. Києва, оперативне доведення інформації до населення міста, району; проведення моніторингу громадської думки з питань реалізації державної політики стосовно молоді в м. Києві
Очікувані результати: Створення сучасних інформаційних умов та покращення рівня поінформованості молоді стосовно виконання соціальних програм і здійснення заходів, спрямованих на забезпечення соціального і правового захисту молоді, забезпечення її соціального становлення та розвитку. Поліпшення інформаційного обміну між органами міського самоврядування та молоддю м. Києва
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 

9.10
 
Зміст заходів: Створення "Молодіжного інформаційно-комунікаційного центру"
Мета: Забезпечення ефективних комунікацій для молоді столиці, інформаційного обміну між органами міського самоврядування та молоддю м. Києва, оперативне доведення інформації до населення міста, району; проведення моніторингу громадської думки з питань реалізації державної політики стосовно молоді в м. Києві, крім того, зважаючи на проведення в м. Києві фіналу чемпіонату Евро-2012, забезпечення координації дій гостей столиці - вболівальників з інших країн, молоді з інших регіонів України, широких верств київської молоді, створення єдиного інформаційно-комунікаційного простору та забезпечення його роботи
Очікувані результати: Створення та забезпечення діяльності ефективних механізмів комунікацій молоді, зокрема, для соціально вразливих категорій молоді, військовослужбовців строкової служби, молодих інвалідів тощо, створення та забезпечення ефективно діючої мережі розповсюдження інформації на основі новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, вдосконалення механізмів відбору та самореалізації талановитої молоді. Враховуючи проведення в м. Києві фіналу чемпіонату Евро-2012, забезпечення зручного та зрозумілого доступу до інформації, що стосується надання різного роду побутових послуг, організації та проведення розважальних й спортивних заходів в місті Києві, акумулювання скарг, зауважень та пропозицій щодо забезпечення комфортного перебування в столиці гостей чемпіонату та повноцінного проведення їх дозвілля
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді, Київський молодіжний центр праці 
9.11
 
Зміст заходів: Створення "Молодіжного друкованого видання"
Мета: Забезпечення умов для реалізації конституційних прав громадян на інформацію щодо впровадження державної політики стосовно молоді у м. Києві; забезпечення електронного інформаційного обміну між органами міського самоврядування та молоддю м. Києва, оперативне доведення інформації до населення міста, району; проведення моніторингу громадської думки з питань реалізації державної політики стосовно молоді в м. Києві
Очікувані результати: Створення сучасних інформаційних умов та покращення рівня поінформованості молоді стосовно виконання соціальних програм і здійснення заходів, спрямованих на забезпечення соціального і правового захисту молоді, забезпечення її соціального становлення та розвитку. Поліпшення інформаційного обміну між органами міського самоврядування та молоддю м. Києва
Виконавці: Головне управління у справах сім'ї та молоді 

Заступник міського голови -
секретар Київради О.Довгий