ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
23.03.2009 N 160

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
21 квітня 2009 р. за N 357/16373

Про затвердження Змін до Інструкції
про міжбанківський переказ коштів
в Україні в національній валюті

Відповідно до статей 7, 73 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), статті 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) та з метою вдосконалення нормативно-правової бази з питань здійснення міжбанківських розрахунків в Україні в національній валюті Правління Національного банку України постановляє:

1. Затвердити Зміни до Інструкції про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 16.08.2006 N 320, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.09.2006 за N 1035/12909 (зі змінами), що додаються.

2. Департаменту платіжних систем (Н.Г.Лапко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома Операційного, територіальних управлінь Національного банку України та банків України.

3. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

Голова В.С.Стельмах

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
23.03.2009 N 160

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
21 квітня 2009 р. за N 357/16373

Зміни
до Інструкції про міжбанківський переказ
коштів в Україні в національній валюті

1. В абзаці тридцять другому пункту 1 глави 1 розділу I слова "територіального управління" виключити.

2. У розділі II:

2.1. У главі 1:

у пункті 6 слово "назвою" замінити словом "найменування";

в абзаці другому підпункту "а" пункту 7 слово "ним" виключити.

2.2. У главі 8:

пункти 1 і 2 викласти в такій редакції:

"1. Підрозділ банківського нагляду центрального апарату Національного банку або територіального управління, у якому відкрито кореспондентський (консолідований кореспондентський) рахунок банку (далі - відповідний підрозділ банківського нагляду), здійснює приймання початкових платежів банку в СЕП через АРМ-Ю згідно з нормативно-правовим актом з питань застосування Національним банком заходів впливу за порушення банківського законодавства та постійно забезпечує підтримку АРМ-Ю в робочому стані, у тому числі мережевий доступ АРМ-Ю до ЦОСЕП.

2. У день переведення банку на роботу в СЕП через АРМ-Ю:

а) відповідний підрозділ банківського нагляду надсилає ЦРП засобами системи ЕП повідомлення про забезпечення роботи банку в СЕП через АРМ-Ю;

б) ЦРП після отримання повідомлення від відповідного підрозділу банківського нагляду виконує для банку належне настроювання в ЦОСЕП. У разі роботи банку за консолідованим кореспондентським рахунком належні настроювання забезпечують роботу всіх філій, що працюють за цим консолідованим кореспондентським рахунком, через АРМ-Ю";

у пункті 4 слова "територіального управління" замінити словами "відповідного підрозділу банківського нагляду";

пункт 5 виключити.

2.3. Пункт 2 глави 10 доповнити абзацом такого змісту:

"порядок обліку та виконання розрахункових документів, якщо немає (недостатньо) коштів на консолідованому кореспондентському рахунку банку, із зазначенням бухгалтерських проводок у банку та його філіях".

3. У розділі VI:

3.1. Главу 2 доповнити пунктами 9-12 такого змісту:

"9. У разі введення мораторію на задоволення вимог кредиторів (далі - мораторій) та наявності документів про арешт коштів на кореспондентському рахунку банку, що надійшли до територіального управління до введення мораторію, територіальне управління:

а) продовжує обліковувати документи про арешт коштів банку на відповідному позабалансового рахунку;

б) відміняє ліміт технічного рахунку банку, установлений на виконання документів про арешт коштів, що надійшли до введення мораторію (крім ліміту, установленого на виконання документів, передбачених абзацом другим пункту 10 цієї глави);

в) повідомляє орган, який прийняв (надіслав) рішення про арешт коштів,про введення мораторію.

10. Під час дії мораторію підлягають виконанню документи про арешт коштів банку щодо:

виплати заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, якщо ці документи надійшли до введення мораторію та/або під час дії мораторію;

задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.

Документи про арешт коштів банку, у яких зазначено, що вони видані для забезпечення виплат, визначених в абзацах другому та третьому цього пункту, територіальне управління приймає та виконує в порядку згідно з пунктами 1-8 цієї глави.

Усі інші документи про арешт коштів банку територіальне управління обліковує на відповідному позабалансовому рахунку без установлення ліміту технічного рахунку та повідомляє орган, який прийняв (надіслав) рішення про арешт коштів, про введення мораторію.

11. Територіальне управління списує документи про арешт коштів банку з відповідного позабалансового рахунку, якщо документи про звільнення коштів з-під арешту отримані під час дії мораторію.

12. Після завершення мораторію територіальне управління виконує документи про арешт коштів банку на початку наступного операційного дня за днем завершення мораторію в порядку, визначеному пунктами 2-8 цієї глави".

3.2. У главі 3:

назву глави викласти в такій редакції:

"Глава 3. Технологія виконання територіальним управлінням засобами СЕП списання в безспірному порядку заборгованості банку та договірного списання коштів з кореспондентського рахунку банку (філії)";

пункти 1 і 2 викласти в такій редакції:

"1. Територіальне управління здійснює списання в безспірному порядку заборгованості згідно зі статтею 73 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) та договірне списання з кореспондентського рахунку банку (філії) (далі- банк) відповідно до вимог законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті та про регулювання ліквідності банків України, з урахуванням визначених у цій главі особливостей.

Територіальне управління здійснює списання в безспірному порядку заборгованості та договірне списання відповідно до умов договорів засобами СЕП на підставі меморіального ордера.

2. Територіальне управління здійснює:

списання в безспірному порядку заборгованості в межах залишку коштів на кореспондентському рахунку банку на початок операційного дня;

договірне списання в межах залишку коштів на кореспондентському рахунку банку, не обтяженого іншими зобов'язаннями банку, на початок операційного дня";

у пунктах 3-5 слово "договірного" виключити.

4. У додатках до Інструкції:

4.1. У додатку 1:

пункт 2.1 після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:

"здійснювати, керуючись статтею 73 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), списання в безспірному порядку заборгованості з кореспондентського рахунку Замовника, що виникла в результаті невиконання зобов'язань у визначений кредитним договором строк. Списання в безспірному порядку заборгованості здійснюється до повного її погашення".

У зв'язку з цим абзаци четвертий - шостий уважати відповідно абзацами п'ятим - сьомим;

у пункті 3.3:

перше речення після слів "Виконавець здійснює" доповнити словами та цифрами "списання в безспірному порядку заборгованості згідно зі статтею 73 Закону України "Про Національний банк України ( 679-14 ) та";

друге речення після слів "має здійснюватися" доповнити словами "списання в безспірному порядку заборгованості та".

4.2. В абзаці першому додатка 6 слова "назва установи", "назва банку" замінити відповідно словами "найменування установи", "найменування банку".

4.3. Абзаци чотирнадцятий і сімнадцятий приміток додатка 7 викласти в такій редакції:

"3" - філія - учасник СЕП працює через внутрішньобанківську міжфілійну платіжну систему банку".

Директор Департаменту платіжних систем Н.Г.Лапко