Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання

ЛИСТ
19.01.2009 N 13-117/252-731

Територіальним управлінням
Національного банку України,
Банкам України,
Асоціації українських
банків,
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз"

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 40-0006/16290 від 22.03.20
18)

Роз'яснення щодо сплати збору
на обов'язкове державне пенсійне страхування

У зв'язку з наявністю численних запитів уповноважених банків щодо практичного застосування окремих вимог постанови Правління Національного банку України від 18.12.2008 N 435 "Про функціонування безготівкового міжбанківського валютного ринку України" (надалі - Постанова N 435) надаємо роз'яснення щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривні.

Пункти 1.2, 1.7 Постанови N 435 необхідно розглядати у системному зв'язку зі статтею 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" ( 15-93 ) (надалі - Декрет), оскільки дана Постанова розроблена на виконання, зокрема, розділів II і III Декрету ( 15-93 ).

Відповідно до статті 6 Декрету ( 15-93 ) уповноважені банки, що одержали ліцензію Національного банку України, від свого імені купують і продають іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку України за дорученням і за рахунок резидентів і нерезидентів.

У пункті 5 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) зазначається, що платниками збору є особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти за гривню. Банки зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними як за власними операціями, так і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці. З комплексного аналізу цієї статті Закону ( 400/97-ВР ) вбачається, що банки сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за рахунок власних коштів у разі купівлі іноземної валюти на власні потреби, а за операціями банку з купівлі іноземної валюти за рахунок клієнтів збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують клієнти; обов'язком банку є нарахування і утримання з клієнтів суми збору.

Вимога Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) відображена в Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 N 1740.

Таким чином, банки завжди купують іноземну валюту від свого імені під час функціонування Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України. Відповідно збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується банками: у випадку купівлі іноземної валюти на власні потреби - за рахунок власних коштів, клієнтами - у випадку купівлі іноземної валюти банком для власних клієнтів - за рахунок коштів, що утримуються з цих клієнтів.

В.о. Голови А.В.Шаповалов