КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 14 квітня 1995 р. N 282
Київ
Про затвердження Положення
про порядок надання в 1995 році
державної кредитної підтримки підприємствам
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 478 від 30.06.95
N 823 від 17.10.95
N 957 від 29.11.95 )
На виконання Указу Президента України від 9 березня 1995 р. N 194 "Про порядок надання в 1995 році державної кредитної підтримки підприємствам" Кабінет Міністрів України і Національний банк України постановляють:
1. Затвердити Положення про порядок надання в 1995 році державної кредитної підтримки підприємствам, що додається.
( Пункт 2 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 957 від 29.11.95 )
Виконуючий обов'язки
Прем'єр-міністра України Є.МАРЧУК
Голова Правління
Національного банку України В.ЮЩЕНКО
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України і
Національного банку України
від 14 квітня 1995 р. N 282
Положення
про порядок надання в 1995 році
державної кредитної підтримки підприємствам
1. Це Положення визначає порядок надання у 1995 році цільової державної кредитної підтримки:
державним та іншим підприємствам, у майні яких частка державної власності перевищує 50 відсотків (далі - підприємства), для проведення заходів, пов'язаних із здійсненням програми санації та структурної перебудови підприємств;
підприємствам усіх форм власності для нарощування обсягів випуску та реалізації продукції;
підприємствам і організаціям споживчої кооперації для закупівлі товарів українських виробників з наступною їх реалізацією споживачам.
2. Джерелами фінансової підтримки можуть бути кредити Національного банку та кредитні ресурси, самостійно залучені комерційними банками.
3. Кредитування підприємств і організацій здійснюється через уповноважені комерційні банки, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком.
4. Відбір підприємств, які потребують державної кредитної підтримки, здійснюється в порядку, передбаченому пунктами 6, 7 і 8 Положення про надання державним та іншим підприємствам, у майні яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, фінансової підтримки, що здійснюється з бюджетних асигнувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1994 р. N 645, з обов'язковим поданням кошторису витрат кредитних коштів. ( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 478 від 30.06.95 )
Підприємства і організації недержавних форм власності подають необхідні документи безпосередньо Міжвідомчій комісії з питань санації державних підприємств.
5. Міжвідомча комісія з питань санації державних підприємств в межах визначеного Національним банком обсягу первинної кредитної емісії для державної кредитної підтримки узгоджує з Кабінетом Міністрів України розподіл її по галузях народного господарства, після чого надсилає Національному банку і уповноваженим комерційним банкам перелік підприємств, яким доцільно надавати державну кредитну підтримку, із зазначенням її обсягів і напрямів використання.
6. Уповноважені комерційні банки на підставі матеріалів, отриманих від підприємств і організацій, які потребують державної підтримки (бізнес-плани, плани структурної перебудови, проекти санації підприємств), та повідомлення Мінекономіки про зарахування їх до переліку таких, що потребують підтримки, здійснюють аналіз їх кредитоспроможності, ступеня ризику надання кредиту, наявності реальної застави і при позитивній оцінці подають до Національного банку заявку на участь у цільовому кредитному аукціоні. Заявки оформляються відповідно до вимог, зазначених у Правилах проведення кредитних аукціонів з продажу кредитів Національним банком.
У цільовому кредитному аукціоні також можуть брати участь на умовах, визначених цим Положенням, інші комерційні банки, які обслуговують підприємства і організації, щодо яких Міжвідомча комісія з питань санації державних підприємств прийняла рішення про надання їм державної кредитної підтримки. ( Пункт 6 доповнено абзацом другим згідно з Постановою КМ N 478 від 30.06.95 )
Уповноважені банки вправі відмовити в наданні кредиту у тому разі, якщо вони зроблять висновок щодо неможливості забезпечення підприємством (організацією) своєчасного повернення кредиту.
7. Уповноважені комерційні банки отримують ресурси для кредитування підприємств і організацій, зазначених у пункті 1 цього Положення, на термін до 12 місяців через цільові кредитні аукціони Національного банку, які проводяться на умовах, визначених Національним банком.
8. У разі коли комерційний банк отримав на цільовому кредитному аукціоні кредит для підприємств на цілі, зазначені в пункті 1 цього Положення, він укладає з підприємством (організацією) кредитну угоду, де визначає умови щодо терміну користування, відсоткової ставки, обов'язків стосовно цільового використання та повернення кредитів, штрафних санкцій у разі невиконання умов угоди тощо.
В окремих випадках у кредитних угодах може передбачатися сплата відсотків за кредит починаючи з другого місяця після його одержання. ( Пункт 8 доповнено абзацом другим згідно з Постановою КМ N 478 від 30.06.95 )
Обов'язковою умовою кредитної угоди між комерційним банком і підприємством (організацією) є забезпечення їх заставою майна підприємств-позичальників або векселями, отриманими цими підприємствами від споживачів їхньої продукції.
Кредитні ресурси, придбані комерційними банками на аукціоні, надаються підприємствам не більш як на 12 місяців за місячною ставкою на рівні офіційного рівня інфляції минулого місяця та 0,5 - відсоткового пункту маржі для комерційних банків на місяць, але не вище діючої облікової ставки Національного банку України. ( Абзац четвертий пункту 8 в редакції Постанов КМ N 478 від 30.06.95, N 823 від 17.10.95 )
9. Куплені на цільовому кредитному аукціоні ресурси зараховуються комерційному банку на визначений рахунок, мають лише цільовий характер і використовуються банками для кредитування визначених підприємств і організацій в межах цих коштів на відкритих для кожного з них рахунках за шифром "Кредити державної підтримки".
10. Кошти такого кредиту можуть бути використані підприємствами (організаціями) тільки на цілі, зазначені в заявці на аукціонну купівлю кредитів. Забороняється використовувати ці кошти на виплату заробітної плати, різних заохочень, для розрахунків з бюджетом, перерахувань до цільових державних фондів, вкладення на депозитні рахунки з метою отримання прибутку. Комерційні банки зобов'язані перевіряти цільове використання виданих на ці цілі кредити. Починаючи з другого місяця після одержання кредиту підприємства-позичальники подають відповідним комерційним банкам та Міжвідомчій комісії з питань санації державних підприємств довідку про використання виділених коштів відповідно до кошторису витрат. ( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 478 від 30.06.95 )
11. Комерційні банки можуть надавати також кредити підприємствам (організаціям) на цілі, передбачені пунктом 1 цього Положення, за рахунок самостійно мобілізованих кредитних ресурсів на загальних підставах і за умови подання документів, передбачених пунктом 6 цього Положення. При цьому комерційні банки повідомляють Національному банкові та Мінекономіки про перелік таких підприємств (організацій), термін та суму наданого кредиту.
12. За несвоєчасне повернення кредиту та несвоєчасну сплату відсотків за кредити, куплені на цільовому кредитному аукціоні, банк-позичальник несе відповідальність перед Національним банком відповідно до чинного законодавства.
13. У разі виявлення фактів нецільового використання кредитів Національний банк має право на призупинення дії кредитної угоди з комерційними банками, а комерційні банки - з підприємствами і на дострокове стягнення усієї суми наданого кредиту та відсотків за користування ним.
14. З метою заінтересованості комерційних банків у спрямуванні самостійно мобілізованих кредитних ресурсів на державну кредитну підтримку підприємств і організацій Національний банк може розглядати питання про стимулювання комерційних банків за участь у кредитних аукціонах нецільового призначення та через систему економічних нормативів.
15. У разі несвоєчасного повернення підприємствами-позичальниками кредитів, одержаних згідно з цим Положенням, та відсотків за користування ними комерційні банки мають право безакцептного списання в першочерговому порядку коштів підприємств у валюті України до повного погашення кредитів і відсотків за користування ними, а також коштів з валютних і депозитних рахунків підприємств-позичальників за умови настання терміну повернення таких кредитів. ( Положення доповнено пунктом 15 згідно з Постановою КМ N 478 від 30.06.95 )