ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
23.07.2008 N 211
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 серпня 2008 р. за N 751/15442
Про внесення змін до деяких нормативно-правових
актів Національного банку України
Відповідно до статті 36 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), статей 7 та 59 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), з метою вдосконалення вимог щодо визначення банками України справедливої вартості цінних паперів на організованому фондовому ринку та забезпечення зменшення ризиків банків за операціями з цінними паперами Правління Національного банку України постановляє:
1. Унести до Положення про порядок формування резерву під операції банків України з цінними паперами, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.02.2007 N 31, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 за N 189/13456, такі зміни:
1.1. У главі 1:
абзац п'ятий пункту 1.8 викласти в такій редакції:
"опис обраних банком методів визначення справедливої вартості відповідних цінних паперів, у тому числі критеріїв, що забезпечують достовірність цих методів";
в абзаці першому пункту 1.9 слова "та щодо оприлюднених котирувань цінних паперів на фондових біржах" виключити та після слів "на продаж" доповнити словами "та в портфелі до погашення".
1.2. У главі 3:
пункт 3.1 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Банк має здійснювати перегляд цінних паперів, за якими укладено договори про їх подальший продаж, на предмет виявлення за ними ризику з метою формування резерву до часу припинення визнання таких цінних паперів на балансі банку";
пункт 3.2 викласти в такій редакції:
"3.2. Банк для розрахунку резерву за цінними паперами, що обліковуються в портфелі банку на продаж та внесені до біржового реєстру, має брати справедливу вартість цінного папера, визначену за його котирувальною ціною покупця (ціною bid) за даними оприлюднених котирувань лістингових цінних паперів на фондових біржах за станом на час закриття останнього біржового дня звітного місяця.
У разі відсутності таких котирувань на зазначену дату банк має визначати справедливу вартість цінного папера, який внесено до біржового реєстру, за його останнім біржовим курсом, що визначений за результатами біржових торгів, які відбулися протягом останніх п'яти робочих днів звітного місяця";
абзац третій пункту 3.3 викласти в такій редакції:
"визначається поточна справедлива вартість цінного папера, який внесено до біржового реєстру, за даними оприлюднених котирувань лістингових цінних паперів на фондових біржах".
1.3. У главі 5:
абзац третій пункту 5.1 після слів "цінних паперів" доповнити словами "які внесено до біржового реєстру";
абзац перший пункту 5.9 викласти в такій редакції:
"5.9. Банк зобов'язаний віднести емітента до класу не вище класу "Д" у разі відсутності в банку достовірної інформації, що підтверджує оцінку ризику (класу) емітента".
2. Унести до пункту 1.7 глави 1 розділу II Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.09.2001 за N 841/6032 (зі змінами), такі зміни:
2.1. У підпункті "а" слова "(зменшену на суму фактично сформованого резерву за пайовими цінними паперами у портфелі банку на продаж, які обліковуються за собівартістю)" виключити.
2.2. Підпункт "б" викласти в такій редакції:
"б) балансову вартість інвестицій в асоційовані та дочірні компанії, а також балансову вартість вкладень у капітал інших установ у розмірі 10 і більше відсотків їх статутного капіталу".
2.3. Підпункт "є" викласти в такій редакції:
"є) балансову вартість позалістингових цінних паперів у торговому портфелі банку (крім цінних паперів, емітованих центральними органами виконавчої влади, Національним банком та Державною іпотечною установою)".
2.4. Доповнити пункт новими підпунктами такого змісту:
"ж) балансову вартість цінних паперів, що не перебувають в обігу на фондових біржах (у тому числі, торгівля яких на фондових біржах заборонена законодавством України), у торговому портфелі банку;
з) балансову вартість цінних паперів недиверсифікованих інвестиційних фондів".
2.5. Доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
"Банк не включає до балансової вартості цінних паперів, на яку додатково зменшується загальний розмір регулятивного капіталу банку 1-го і 2-го рівнів, суму доходів, неотриманих понад 30 днів з дати їх нарахування".
3. Унести до пункту 7.2 глави 7 Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695 (зі змінами), такі зміни:
3.1. Доповнити абзац перший реченням такого змісту: "Банк зобов'язаний здійснювати розрахунок вартості предмета застави у вигляді цінних паперів відповідно до вимог глави 3 Положення про порядок формування резерву під операції банків України з цінними паперами, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.02.2007 N 31, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 за N 189/13456 (зі змінами)".
3.2. Виноску 11 виключити.
4. Департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду (Н.В.Іваненко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів центрального апарату, територіальних управлінь Національного банку України, а також банків України для керівництва та використання в роботі.
5. Банки зобов'язані сформувати резерв під операції з цінними паперами відповідно до цієї постанови до 1 березня 2009 року.
6. Постанова набирає чинності через 60 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови В.Л.Кротюка, виконавчого директора - директора Дирекції з банківського регулювання та нагляду О.І.Кірєєва, департаменти безвиїзного банківського нагляду (В.І.Мазепа), інспектування банків (С.В.Фабер) і начальників територіальних управлінь Національного банку України.
В.о. Голови А.В.Шаповалов