МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

НАКАЗ
05.09.2007 N 1002

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 вересня 2007 р. за N 1083/14350

Про затвердження Змін до Інструкції про здійснення
державного експертно-пробірного контролю за якістю
дорогоцінних металів, вставок дорогоцінного каміння,
виробів з них та матеріалів, що містять дорогоцінні
метали та вставки дорогоцінного каміння

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" ( 637/97-ВР ), з метою забезпечення якості продукції, та враховуючи міжнародний досвід країн - учасниць Конвенції з питань випробування та клеймування, а також пропозиції казенних підприємств пробірного контролю щодо поліпшення здійснення державного експертно-пробірного контролю за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, наказую:

1. Затвердити Зміни до Інструкції про здійснення державного експертно-пробірного контролю за якістю дорогоцінних металів, вставок дорогоцінного каміння, виробів з них та матеріалів, що містять дорогоцінні метали та вставки дорогоцінного каміння, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року N 244, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 грудня 1999 року за N 874/4167 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 5 лютого 2004 року N 143), що додаються.

2. Державній пробірній службі (Назимок М.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Макацарія С.М.

Перший віце-прем'єр-міністр України,
Міністр фінансів України М.Я.Азаров

Затверджено
Наказ Міністерства фінансів
України
05.09.2007 N 1002

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 вересня 2007 р. за N 1083/14350

Зміни
до Інструкції про здійснення державного
експертно-пробірного контролю за якістю
дорогоцінних металів, вставок дорогоцінного
каміння, виробів з них та матеріалів,
що містять дорогоцінні метали
та вставки дорогоцінного каміння

1. Пункт 1.5 розділу 1 доповнити абзацом десятим такого змісту:

"партія - це вироби з дорогоцінних металів однієї проби та хімічного складу".

2. У розділі 2:

пункт 2.7 доповнити абзацом другим такого змісту:

"Вироби та деталі виробів з дорогоцінних металів не повинні мати покриття із недорогоцінного металу";

абзац восьмий пункту 2.13 викласти в такій редакції:

"мати відбиток знака "Р" на реставрованих виробах а також виробах, придбаних суб'єктами підприємницької діяльності за їх власним бажанням як брухт дорогоцінних металів, тощо від інших суб'єктів підприємницької діяльності нанесений поруч з іменником, як факт технологічного доопрацювання брухту до категорії готового виробу";

пункт 2.14 доповнити абзацами другим та третім такого змісту:

"Суб'єкти підприємницької діяльності, що подають вироби з дорогоцінних металів на випробування та клеймування до органів державного пробірного контролю, формують їх в партії. Кожна партія подається на випробування та клеймування розсортованою за видами виробів.

Фізичні особи подають вироби на випробування та клеймування розсортованими за їх видами".

3. Пункт 4.11 розділу 4 доповнити абзацом п'ятим такого змісту:

"У разі подання суб'єктом підприємницької діяльності або фізичною особою письмової заяви та за наявності виробничих можливостей органів, що здійснюють державний пробірний контроль, можуть бути здійснені термінові роботи з терміном виконання не більше 6 годин".

4. Розділ 6 викласти в такій редакції:

"6. Випробування, аналіз цінностей, що підлягають клеймуванню

6.1. Визначення проби сплаву у виробах має бути таким:

6.1.1. Якщо вироби виготовлені зі сплавів на основі золота, срібла, платини і паладію, що відповідають вимогам чинних стандартів, й подаються до випробування однією партією, визначення проби сплаву здійснюється вибірково, методами випробування, зазначеними у підпунктах "а", "б" підпункту 6.1.2 цього пункту, та обов'язково методом контрольного хімічного аналізу з нормами відбору виробів на аналіз, зазначеними у підпункті 6.1.3 цього пункту.

Суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа може подати разом з партією виробів зразок (зливок) матеріалу або оригінал чи копію сертифіката, або інший документ щодо якості ювелірного сплаву, з якого виготовлені вироби, для подальшого їх використання при здійсненні випробування зазначених виробів.

6.1.2. Визначення однорідності (гомогенності) ювелірного сплаву у виробах, наданих на випробування однією партією, здійснюється на різних виробах двома такими методами:

а) на пробірному камені за допомогою пробірних голок та пробірних реактивів.

Експертне випробування виробів проводиться в місцях, де відсутній припій. На виробах випробуються всі частини, з яких вони складаються.

Визначення здійснюють відповідно до галузевого стандарту України ГСТУ 47-083-02.8-2002 "Сплави дорогоцінних металів ювелірні. Методи випробування на пробірному камені ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, виробів та матеріалів, що містять дорогоцінні метали".

Кількість виробів від партії, на якій здійснюється контроль за допомогою пробірного каменю, повинна становити на виробах із золота, платини та паладію не менше, ніж 25%, на виробах із срібла - не менше ніж 20%.

У процесі випробування здійснюється вибірковий контроль у місцях пайки сплаву виробу. При цьому кількість виробів від партії на яких здійснюється контроль, повинна становити не менше ніж 5%.

Партія вважається однорідною за умови одержання однакового значення проби на всіх відібраних виробах, визначених за похибкою однієї пробірної голки.

Остаточне визначення однорідності партії за цим методом надається за результатами збігу визначеної проби на відібраних виробах, на яких здійснено вибіркове випробування, з визначеною пробою зразка (зливка) від партії виробів.

У разі відсутності необхідних марок пробірних голок допускається застосування зразків (зливків) матеріалів від наданих партій, проба та хімічний склад яких попередньо проаналізовані на спектральних аналізаторах і відповідають пробам, що заявлені суб'єктами підприємницької діяльності та фізичними особами;

б) із застосуванням методик рентгенофлуоресцентних аналізів.

Визначення здійснюють відповідно до галузевого стандарту України ГСТУ 47-083-02-2002 "Сплави дорогоцінних металів ювелірні. Методи аналізу".

Кількість виробів від партії, на якій здійснюється контроль для суб'єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб, повинна становити не менш 2%.

Партія вважається однорідною за умови одержання однакового хімічного складу сплаву на всіх відібраних виробах, визначених за цією методикою.

Остаточне визначення однорідності партії цим методом надається за результатами порівняння хімічного складу відібраних виробів, на яких здійснено вибірковий спектральний аналіз, з визначеним хімічним складом зразка (зливка) від партії виробів.

6.1.3. Визначення проби сплаву здійснюється методом контрольних хімічних аналізів, які проводять відповідно до нормативних-правових актів.

Норми відбору виробів із золота, срібла, платини та паладію на контрольний хімічний аналіз від кількості поданих виробів, що складають партію, становлять:

один виріб, якщо подано від 101 до 400 виробів;

не менше двох виробів, якщо подано від 401 до 1000 виробів;

один виріб з кожної тисячі, якщо подано понад 1000 виробів.

Допускається використовувати для проведення контрольних хімічних аналізів зразки (зливки) матеріалів, з яких здійснювалося литво виробів.

У разі подання на випробування та клеймування виробів з дорогоцінних металів, сплави яких не відповідають встановленим вимогам, норма відбору виробів збільшується в два рази.

У разі подання на випробування та клеймування виробів з дорогоцінних металів разом із сертифікатами якості на сплав, з якого виготовлено вироби, норми відбору зменшуються в два рази, крім випадків, передбачених абзацом третім цього підпункту.

Результат контрольного аналізу виробів, зразків із дорогоцінних металів забезпечується з точністю, визначеною у відповідності до законодавства.

Кількість відібраних з партії виробів, зразків та кількість відібраних від них проб для іспитів та аналізу повинні бути достатніми для того, щоб забезпечити відповідність партії й доказу того, що всі частини виробів цієї партії відповідають заявленому стандартові проби.

6.1.4. Якщо за результатами визначення проби сплаву у виробах або зразках, що складають партію, здійсненого за вимогами підпунктів 6.1.2, 6.1.3 цього пункту, одержано негативний результат, випробування здійснюється на усіх поданих виробах.

6.2. В інших випадках визначення проби сплаву здійснюється на усіх поданих виробах із застосуванням методик пробірного каменю, рентгенофлуоресцентних аналізів й контрольних хімічних аналізів, які, у свою чергу, проводять відповідно до чинних методик:

6.2.1. Визначення проби сплаву у виробах без порушення їх цілісності проводять на пробірному камені за допомогою пробірних голок та пробірних реактивів. Експертному випробуванню на пробірному камені підлягають усі вироби, подані до органів, які здійснюють державний пробірний контроль.

6.2.2. Кількість виробів, що підлягають контрольному хімічному аналізу, повинна відповідати нормам відбору, установленими підпунктом 6.1.3 пункту 6.1 цього розділу.

6.3. У разі відсутності письмової згоди суб'єкта підприємницької діяльності або фізичної особи на проведення хімічного аналізу на вміст основного дорогоцінного металу (проби) з причини неможливості руйнування виробу допускається надавати остаточний результат за результатами випробувань на пробірному камені та із застосуванням методик рентгенофлуоресцентних аналізів.

У разі неможливості проведення на виробі контрольного хімічного аналізу на вміст основного дорогоцінного металу (проби) з причини нездійсненності руйнування виробу допускається надавати остаточний результат за результатами випробувань на пробірному камені та із застосуванням методик рентгенофлуоресцентних аналізів.

6.4. Випробування виробів з дорогоцінних металів, які повністю покриті іншим дорогоцінним металом, проводиться методом контрольного хімічного аналізу.

6.5. Вироби з дорогоцінних металів, на яких за результатами експертизи виявлено відбитки державних пробірних клейм, випробуванню не підлягають".

5. Пункт 7.9 розділу 7 доповнити абзацом п'ятим такого змісту:

"у поєднанні з клеймом літери Е (НП) - невідповідність проби".

6. Додаток 9 до Інструкції доповнити рядками 114-128 такого змісту:

------------------------------------------------------------------
|114|Ікони різних видів | | | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
| |1) Ікона з | Б |на рамці ікони | |
| |підпоркою | Д |на підпорці | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
| |2) Ікона з окремою | Б |на рамці ікони | |
| |підставкою | Д |на підставці | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
| |3) Складень | Б |на центральній | |
| | | |частині | |
| | | Д |на 2-х сторінках | |
| | | |складня | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|115|Предмети | | | |
| |церковних обрядів: | | | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
| |1) Мощевик | Б |на основній | |
| | | |частині | |
| | | Д |на закрутці | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
| |2) Звездиця | Б |на одній з | |
| | | |пластин | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
| |3) Діскос | Б |на дні | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|116|Джезва | Б |на корпусі або | |
| | | |дні | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|117|Ікорниця | Б |на корпусі або дні |З двох мисок|
| | | Д |на верхній мисці |(нижня - |
| | | | |велика - для|
| | | | |льоду, |
| | | | |менша - для |
| | | | |ікри) |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|118|Іонізатор води | Б |на підвісці |Масивна |
| | | | |підвіска на |
| | | | |ланцюжку з |
| | | | |гачком у |
| | | | |вигляді |
| | | | |пластини для|
| | | | |закріплення |
| | | | |на склянці |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|119|Канделябр | Б |на дні або на | |
| | | |корпусі | |
| | | Д |на верхній | |
| | | |знімній частині | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|120|Охолоджувач | Б |на корпусі або | |
| |шампанського | |дні | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|121|Попільниця кам'яна | Б |на корпусі | |
| |з окремими | Д |на ніжках | |
| |накладками та | Д |на накладках | |
| |ніжками з | | | |
| |дорогоцінного | | | |
| |металу | | | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|122|Столовий набір з | Б |на підставці | |
| |посудинами та | Б |на кожній | |
| |ложками, які | |посудині | |
| |вкладаються в | Б |на кожній ложці | |
| |кожну посудину на | Д |на державці | |
| |загальній | |підставки | |
| |підставці | Д |на кожній кришці | |
| | | |посудини | |
| | | Мет |на шурупі, який | |
| | | |з'єднує державку | |
| | | |з підставкою | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|

|123|Супниця            |  Б   |на корпусі або      |            |
| | | |дні | |
| | | Д |на 2-х рознімних | |
| | | |ручках | |
| | | Д |на кришці | |
| | | Д |на ручці кришки | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|124|Фляга із закруткою | Б |на корпусі або | |
| |на ланцюжку | |дні | |
| | | Д |на з'єднувальному | |
| | | |кільці ланцюжка | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|125|Фруктовниця збірна | Б |на корпусі або |З'єднуваль- |
| |у вигляді піраміди | |дні |ний стержень|
| | | Д |на накладках |- МЕТ |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|126|Хлібниця | Б |на нижній частині | |
| | | Д |на верхній кришці | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|127|Затискач для | Б |на основній |До рядка 36 |
| |краваток з | |пластині |додатка 9 |
| |петелькою для | Д |на петельці для | |
| |ґудзика на | |ґудзика | |
| |ланцюжку | | | |
|---+-------------------+------+--------------------+------------|
|128|Сережки із | | |До рядка 89 |
| |швензами | | |додатка 9 |
| |1) якщо швензи | Б |на швензі | |
| |нерознімні | | | |
| |2) якщо рознімні | Б |на голці | |
| | | Д |на швензі | |
------------------------------------------------------------------

Голова Державної пробірної служби М.М.Назимок