Документ втратив чиннiсть!

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
19.03.2007 N 83

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 березня 2007 р. за N 301/13568

(Постанова втратила чинність з 31.12.2012 р. на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 23 від 25.01.20
12)

Про затвердження Змін до Положення
про порядок формування та використання
резерву для відшкодування можливих втрат
за кредитними операціями банків

Відповідно до статті 59 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) і статей 36, 44 та 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), з метою вдосконалення нормативно-правових актів Національного банку України, систематизації вимог щодо формування резерву під кредитні ризики Правління Національного банку України постановляє:

1. Затвердити Зміни до Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695, зі змінами (далі - Зміни), що додаються.

2. Департаменту методології банківського регулювання та нагляду після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів, територіальних управлінь Національного банку України, а також банків України для використання в роботі.

3. Банкам здійснювати формування резерву під кредитні ризики за портфелем однорідних споживчих кредитів згідно з порядком, установленим цими Змінами, через 30 днів після дати набрання чинності цією постановою.

Заборгованість за кредитами, наданими банком до набрання чинності цією постановою, може бути віднесена до портфеля однорідних споживчих кредитів.

4. Банкам сформувати в повному обсязі резерв для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями з урахуванням Змін до 1 жовтня 2007 року.

5. Ця постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України В.Л.Кротюка, Департамент банківського регулювання і нагляду (В.О.Зінченко) і начальників територіальних управлінь Національного банку України.

Голова В.С.Стельмах

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
19.03.2007 N 83

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 березня 2007 р. за N 301/13568

Зміни
до Положення про порядок формування
та використання резерву для відшкодування
можливих втрат за кредитними операціями банків

1. У главі 1:

1.1. Пункт 1.4 викласти в такій редакції:

"1.4. До заборгованості за кредитними операціями, що становлять кредитний портфель банку, належать:

строкові депозити, які розміщені в інших банках, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 1502, 1510, 1512, 1515, 1516, 1517, 1581);

кредити, які надані іншим банкам, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526 КА, 1527, 1582, 1600 А);

вимоги, що придбані за операціями факторингу із суб'єктами господарювання, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2030, 2036 КА, 2037, 2093);

кредити, що надані за операціями репо суб'єктам господарювання (балансові рахунки 2010, 2016 КА);

кредити, що надані за врахованими векселями суб'єктам господарювання, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2020, 2026 КА, 2027, 2092);

кредити суб'єктам господарювання в поточну діяльність, в інвестиційну діяльність і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2062, 2063, 2065, 2066 КА, 2067, 2071, 2072, 2073, 2074, 2075, 2076 КА, 2077, 2096, 2097);

іпотечні кредити, що надані суб'єктам господарювання, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2082, 2083, 2085, 2086 КА, 2087, 2095);

кредити, що надані органам державної влади та місцевого самоврядування, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2102, 2103, 2105, 2106 КА, 2107, 2112, 2113, 2115, 2116 КА, 2117, 2190, 2191, 2198, 2199);

іпотечні кредити, що надані органам державної влади та місцевого самоврядування, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2122, 2123, 2125, 2126 КА, 2127, 2132, 2133, 2135, 2136 КА, 2137);

кредити на поточні потреби та в інвестиційну діяльність, що надані фізичним особам, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2202, 2203, 2205, 2206 КА, 2207, 2211, 2212, 2213, 2215, 2216 КА, 2217, 2290, 2291);

іпотечні кредити, що надані фізичним особам, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2232, 2233, 2235, 2236 КА, 2237, 2295);

кредити, що надані за врахованими векселями фізичним особам, і сумнівна заборгованість за ними (балансові рахунки 2220, 2226 КА, 2227, 2292);

кредити овердрафт, що надані суб'єктам господарювання та фізичним особам (балансові рахунки 2600 А, 2605 А, 2620 А, 2625 А, 2650 А, 2655 А);

гарантії, поручительства, підтверджені акредитиви, акцепти та авалі, що надані банкам (позабалансові рахунки 9000, 9001, 9002, 9003);

сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями, виданими іншим банкам (балансовий рахунок 1589);

гарантії та авалі, що надані клієнтам (крім банків) (позабалансові рахунки 9020, 9023);

сумнівні гарантії, що надані банкам і клієнтам (позабалансові рахунки 9090, 9091);

сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями, виданими суб'єктам господарювання (балансовий рахунок 2099);

сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями, виданими фізичним особам (балансовий рахунок 2299);

зобов'язання з кредитування, що надані банкам і клієнтам (позабалансові рахунки 9100, 9122, 9129). До розрахунку резерву береться 50% від суми зобов'язань з кредитування, які обліковуються за позабалансовими рахунками 9100, 9129".

1.2. Абзац п'ятий пункту 1.5 після слів "за позабалансовими зобов'язаннями з кредитування" доповнити словами "(крім зобов'язань, наданих банкам)", а слова "за операціями прямого репо" - виключити.

1.3.Главу доповнити пунктом 1.12 такого змісту:

"1.12. Банки можуть класифікувати заборгованість за кредитними операціями та на підставі цієї класифікації формувати портфель однорідних споживчих кредитів, а також резерв за цим портфелем".

2. Главу 2 доповнити термінами такого змісту:

"Однорідні споживчі кредити - це кредити на поточні потреби, які надані позичальнику - фізичній особі, і загальна сума їх за одним чи декількома кредитними договорами (незалежно від наявності забезпечення) не перевищує 20000 гривень.

Портфель однорідних споживчих кредитів - це загальна сума заборгованості за однорідними споживчими кредитами (балансові рахунки 2202, 2203, 2206, 2207, 2290, 2620 А, 2625 А), що надані банком на поточні потреби позичальникам - фізичним особам, у кредитних договорах з якими є письмова згода позичальника на надання банком відповідної інформації до бюро кредитних історій та інформація за цими договорами в ньому розміщена".

3. Пункт 3.1 глави 3 доповнити абзацом такого змісту:

"Класифікація заборгованості за кредитами, які включені до портфеля однорідних споживчих кредитів, здійснюється залежно від своєчасності погашення позичальником основного боргу та/або відсотків/комісій за кредитом відповідно до пункту 6.1 глави 6 цього Положення".

4. У главі 4:

4.1. Пункт 4.1 після абзацу п'ятого доповнити двома новими абзацами такого змісту:

"Банк перевіряє кредитоспроможність позичальника, заборгованість за кредитом якого включена до портфеля однорідних споживчих кредитів, за власною методикою.

Банк самостійно встановлює періодичність перегляду кредитоспроможності позичальника за кредитами, заборгованість за якими включена до портфеля однорідних споживчих кредитів".

У зв'язку з цим абзаци шостий і сьомий уважати відповідно абзацами восьмим і дев'ятим.

4.2. У пункті 4.3:

пункт після абзацу десятого доповнити абзацом такого змісту:

"Банки повинні визначати значення показників платоспроможності позичальника та його фінансової стійкості з урахуванням статистичних даних галузі господарства, у якій він працює, і даних про результати його діяльності";

абзац п'ятий підпункту 4.3.1 виключити.

У зв'язку з цим абзаци шостий - тринадцятий уважати відповідно абзацами п'ятим - дванадцятим;

абзац восьмий підпункту 4.3.1 виключити.

У зв'язку з цим абзаци дев'ятий - дванадцятий уважати відповідно абзацами восьмим - одинадцятим;

абзац одинадцятий підпункту 4.3.1 виключити.

абзац п'ятий підпункту 4.3.2 виключити.

У зв'язку з цим абзаци шостий - дев'ятий уважати відповідно абзацами п'ятим - восьмим.

абзац восьмий підпункту 4.3.2 виключити.

4.3. У пункті 4.6:

абзац третій викласти в такій редакції:

"У разі визначення кредитоспроможності позичальника - фізичної особи мають ураховуватися як кількісні показники (економічна кредитоспроможність), так і якісні характеристики (особиста кредитоспроможність) позичальника, що підтверджуються достовірними документами, виданими третьою особою (довідка з місця роботи, довідка про доходи тощо)";

абзац восьмий доповнити словами "у тому числі отримана від бюро кредитних історій".

5. У главі 5:

5.1. В абзаці сьомому підпункту "б" пункту 5.1 слова "(була прострочена)" і "(були сплачені)" виключити.

5.2. Абзац перший пункту 5.2 доповнити словами "у зв'язку з погіршенням фінансового стану позичальника та/або проблемами, пов'язаними з обслуговуванням боргу".

6. Пункт 6.1 глави 6 доповнити двома абзацами та таблицею такого змісту:

"Категорія заборгованості за кредитами, які включені до портфеля однорідних споживчих кредитів, визначається банком щомісяця залежно від кількості днів прострочення основного боргу та/або відсотків/комісій за ним:

------------------------------------------------------------------
|Кількість календарних| Категорія | Коефіцієнт |
| днів прострочення | заборгованості | резервування |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| 0 | "стандартна" | 2% |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| до 30 | "під контролем" | 10% |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| 31 - 60 | "субстандартна" | 40% |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| 61 - 90 | "сумнівна" | 80% |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| від 91 і більше | "безнадійна" | 100% |
------------------------------------------------------------------

Банки мають право самостійно встановлювати більш жорсткі критерії для віднесення цієї заборгованості до відповідної категорії".

7. У главі 7:

7.1. У пункті 7.1:

доповнити пункт після абзацу першого абзацом такого змісту:

"При розрахунку резерву за заборгованістю, що сформувалась за портфелем однорідних споживчих кредитів, забезпечення за цими кредитами до уваги не береться";

у підпункті 7.1.2:

абзац сьомий викласти в такій редакції:

"зареєстроване нерухоме майно (яке перебуває на території України)";

підпункт після абзацу восьмого доповнити новим абзацом такого змісту:

"іпотечні облігації та іпотечні сертифікати".

У зв'язку з цим абзаци дев'ятий - дванадцятий уважати відповідно абзацами десятим - тринадцятим;

перше речення абзацу дванадцятого підпункту доповнити словами "гарантії банків, які мають офіційний кредитний рейтинг не нижче ніж "інвестиційний клас";

таблицю після абзацу третього підпункту 7.1.3 викласти в такій редакції:

"
---------------------------------------------------------------------------------------------
| Класифіковані |Відсоток вартості забезпечення (застави), що береться до розрахунку чистого|
| кредитні | кредитного ризику за окремою кредитною операцією |
| операції |---------------------------------------------------------------------------|
| | майнових прав | бан-| дер-|недер-|нерухомого|іншо-| майнових | рухо-|ін- |
| | на грошові | ків-| жав-| жав- |майна, що | го | прав на | мого |ших |
| | депозити, |ських| них | них | належить | не- | майбутнє |майна,|май-|
| | іменні |мета-| цін-| цін- | до | ру- | нерухоме |доро- |но- |
| | депозитні | лів | них | них |житлового |хомо-| майно, що |гоцін-|вих |
| | сертифікати, | |папе-|папе- | фонду, | го |належить до| них |прав|
| | випущені | | рів | рів |іпотечних |майна| житлового |мета- | |
| | банком | | | |облігацій | | фонду | лів | |
| | кредитором, | | | | та | |(береться | | |
| | майнових прав | | | |іпотечних | |до розра- | | |
| | на грошові | | | | сертифі- | | хунку | | |
| | кошти за | | | | катів | | протягом | | |
| | операціями з | | | | | | 2 років з | | |
| | розміщення/ | | | | | | дати | | |
| | залучення | | | | | | отримання | | |
| | коштів між | | | | | | кредиту) | | |
| |двома банками, | | | | | | | | |
| | що | | | | | | | | |
| |здійснюються в | | | | | | | | |
| |різних валютах | | | | | | | | |
| |---------------| | | |----------| | | | |
| |у валю-| у | | | |за |за | | | | |
| |ті, що |валюті,| | | |кре- |кре-| | | | |
| |відпо- | що є | | | |ди- |ди- | | | | |
| | відає |відмін-| | | |тами |тами| | | | |
| |валюті |ною від| | | |в |в | | | | |
| |надано-|валюти | | | |грив-|іно-| | | | |
| |го кре-| нада- | | | |нях |зем-| | | | |
| | диту, | ного | | | | |ній | | | | |
| | або | кре- | | | | |ва- | | | | |
| | ВКВ | диту | | | | |люті| | | | |
|---------------+-------+-------+-----+-----+------+-----+----+-----+-----------+------+----|
|"Стандартна" | 100 | 90 | 80 | 100 | 40 | 70 | 50 | 50 | 50 | 50 | 30 |
|---------------+-------+-------+-----+-----+------+-----+----+-----+-----------+------+----|
|"Під контролем"| 100 | 90 | 80 | 80 | 20 | 70 | 50 | 50 | 40 | 40 | 20 |
|---------------+-------+-------+-----+-----+------+-----+----+-----+-----------+------+----|
|"Субстандартна"| 100 | 90 | 60 | 50 | 10 | 40 | 40 | 40 | 20 | 20 | 10 |
|---------------+-------+-------+-----+-----+------+-----+----+-----+-----------+------+----|
|"Сумнівна" | 100 | 90 | 20 | 20 | 0 | 20 | 20 | 20 | 10 | 10 | 5 |
|---------------+-------+-------+-----+-----+------+-----+----+-----+-----------+------+----|
|"Безнадійна" | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
---------------------------------------------------------------------------------------------
"

7.2. У пункті 7.2:

пункт доповнити трьома абзацами такого змісту:

"Застава береться до розрахунку резерву під кредитні ризики в частині, пропорційній розміру кожного кредиту, якщо предмет застави є забезпеченням за двома або кількома кредитами.

Якщо один з таких кредитів є простроченим понад 30 днів, то під час розрахунку резерву за всіма іншими кредитами цей предмет застави не приймається.

У разі погашення простроченої заборгованості за кредитом під час розрахунку резерву відновлюється порядок урахування цього предмета застави за іншими кредитами";

виноску 13 до пункту викласти в такій редакції:

"13 Вартість цінних паперів як предмета застави визначається відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України".

7.3. У пункті 7.3:

в абзаці другому цифри "100%" замінити словами та цифрами "визначеному в підпункті 7.1.3 пункту 7.1 цієї глави";

абзац третій викласти в такій редакції:

"Для розрахунку резерву суму заборгованості, що обліковується за рахунком гарантійних депозитів і грошового покриття в інших банках (балансовий рахунок 1502), слід зменшувати на суму покриття за відповідним акредитивом, що обліковується за рахунками "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" (балансовий рахунок 2602) та "Кошти в розрахунках фізичних осіб" (балансовий рахунок 2622), за умови, що заявник акредитива бере на себе ризики, пов'язані з відбором банків, які беруть участь у розрахунках за акредитивом, і гарантійні депозити відповідають за строками та сумами відповідному акредитиву й обліковуються на окремих аналітичних рахунках".

7.4. Абзац третій пункту 7.4 виключити.

У зв'язку з цим абзац четвертий уважати абзацом третім.

8. У главі 8:

8.1. Пункт 8.1 викласти в такій редакції:

"8.1. На підставі класифікації валового кредитного ризику та враховуючи прийнятне забезпечення, банк визначає чистий кредитний ризик за заборгованістю за кожною кредитною операцією (крім заборгованості за кредитними операціями, що включена до портфеля однорідних споживчих кредитів) і зважує його на встановлений коефіцієнт резервування.

За заборгованістю, що включена до портфеля однорідних споживчих кредитів, сума загального кредитного ризику зважується на встановлений коефіцієнт резервування залежно від категорії, до якої віднесена ця заборгованість.

------------------------------------------------------------------
| Категорія | Коефіцієнт резервування (за ступенем ризику) |
| кредитної | за кредитними операціями |
| операції |-----------------------------------------------|
| |у гривні| в іноземній валюті | за |
| | |-------------------------|однорідними |
| | |з позичаль- |з позичаль- | споживчими |
| | | никами, у | никами, у | кредитами |
| | | яких є | яких немає | |
| | | джерела | джерел | |
| | |надходження |надходження | |
| | | валютної | валютної | |
| | | виручки | виручки | |
|----------------+--------+------------+------------+------------|
|"Стандартна" | 1% | 2% | 2% | 2% |
|----------------+--------+------------+------------+------------|
|"Під контролем" | 5% | 7% | 10% | 10% |
|----------------+--------+------------+------------+------------|
|"Субстандартна" | 20% | 25% | 40% | 40% |
|----------------+--------+------------+------------+------------|
|"Сумнівна" | 50% | 60% | 80% | 80% |
|----------------+--------+------------+------------+------------|
|"Безнадійна" | 100% | 100% | 100% | 100% |
------------------------------------------------------------------

Формування резерву під кредитні ризики за операціями в іноземній валюті, що проводяться на міжбанківському ринку, здійснюється за коефіцієнтами резервування 1%, 5%, 20%, 50%, 100% відповідно до категорії кожної окремої операції без додаткової оцінки надходжень позичальника в іноземній валюті.

Під час розрахунку резерву за кредитними операціями в іноземній валюті достатніми вважаються надходження валютної виручки, які перевищують суму основного боргу та відсотків за ним. Розрахунок достатності надходжень валютної виручки здійснюється за період, що відповідає строку дії укладеного кредитного договору".

8.2. Пункт 8.2 після абзацу шостого доповнити чотирма новими абзацами такого змісту:

"До кредитних операцій "під контролем" належать операції, які за рейтингом країни віднесені до групи 3.

До "субстандартних" кредитних операцій належать операції, які за рейтингом країни віднесені до груп 4-5.

До "сумнівних" кредитних операцій належать операції, які за рейтингом країни віднесені до груп 6-7.

До "безнадійних" кредитних операцій належать операції, які за рейтингом країни віднесені до групи 8".

У зв'язку з цим абзац сьомий уважати абзацом одинадцятим.

9. Пункт 10.1 глави 10 викласти в такій редакції:

"10.1. З метою реальної оцінки доходів і визначення розміру регулятивного капіталу банку встановлюється порядок формування та використання резерву під прострочені та сумнівні щодо отримання нараховані доходи за активними операціями банків.

Нараховані доходи за активними операціями банків уважаються сумнівними щодо отримання, якщо платіж за основним боргом прострочений понад 180 днів або проценти за ним прострочені понад 60 днів.

Банки зобов'язані формувати резерви незалежно від їх фінансового стану (прибуткової або збиткової діяльності) на всю суму прострочених понад 31 день і сумнівних щодо отримання нарахованих доходів, які обліковуються за такими балансовими рахунками:

1509 "Прострочені нараховані доходи за коштами на вимогу в інших банках";

1519 "Прострочені нараховані доходи за строковими вкладами (депозитами), що розміщені в інших банках";

1529 "Прострочені нараховані доходи за кредитами, що надані іншим банкам";

1780 "Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями";

2029 "Прострочені нараховані доходи за кредитами, що надані за врахованими векселями суб'єктам господарювання";

2039 "Прострочені нараховані доходи за вимогами, що придбані за операціями факторингу із суб'єктами господарювання";

2069 "Прострочені нараховані доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб'єктам господарювання";

2079 "Прострочені нараховані доходи за кредитами в інвестиційну діяльність, що надані суб'єктам господарювання";

2089 "Прострочені нараховані доходи за іпотечними кредитами, що надані суб'єктам господарювання";

2109 "Прострочені нараховані доходи за кредитами, що надані органам державної влади";

2119 "Прострочені нараховані доходи за кредитами, що надані органам місцевого самоврядування";

2129 "Прострочені нараховані доходи за іпотечними кредитами, що надані органам державної влади";

2139 "Прострочені нараховані доходи за іпотечними кредитами, що надані органам місцевого самоврядування";

2209 "Прострочені нараховані доходи за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам";

2219 "Прострочені нараховані доходи за кредитами в інвестиційну діяльність, що надані фізичним особам";

2229 "Прострочені нараховані доходи за кредитами, що надані за врахованими векселями фізичним особам";

2239 "Прострочені нараховані доходи за іпотечними кредитами, що надані фізичним особам";

2480 "Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за операціями з клієнтами";

3579 "Прострочені інші нараховані доходи";

3589 "Сумнівна заборгованість за іншими нарахованими доходами".

Директор Департаменту методології банківського регулювання та нагляду Н.В.Іваненко