Щодо права пред’явлення зустрічного позову
ПИТАННЯ: На якому етапі судового розгляду особа має право пред’явити зустрічний позов?
ВІДПОВІДЬ: Відповідно до ст. 123 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) відповідач має право пред’явити зустрічний позов під час попереднього судового засідання. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов’язані і спільний їх розгляд є доцільним. Сумісний розгляд в одному процесі первісного і зустрічного позову є гарантією захисту прав як позивача, так і відповідача. Вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об’єднуються в одне провадження з первісним позовом. Відповідно до ст. 124 ЦПК зустрічна позовна заява подається з дотриманням загальних правил пред’явлення позову. Пред’явлення зустрічного позову відбувається шляхом подачі позовної заяви, яка повинна відповідати всім вимогам ст.ст. 119, 120 ЦПК.
Зустрічний позов повинен бути пред’явлений у письмовій формі і тільки в першій інстанції, заперечення ж проти позову можуть наводитися в будь-якій інстанції.
Своєю самостійністю зустрічний позов відрізняється від заперечень проти позову. Заперечення проти позову цілком зумовлюються долею первісного позову, рух якого залежить від розсуду позивача, суду.
Отже, громадянин має право до або під час попереднього судового засідання пред’явити зустрічний позов. Пред’явлення зустрічного позову після попереднього слухання справи не передбачено.
Василь Мороз,
юрист
Газета “Юрист консультує”, 4/2007, 26.01.2007
Державне підприємство “Державне спеціалізоване видавництво “Україна”