ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
20.09.2006 N 368
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 жовтня 2006 р. за N 1088/12962
(Постанова втратила чинність з 01.10.2018 р. на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 90 від 02.08.2018)
Про затвердження Змін до Положення про порядок подання
банками до Національного банку України аудиторських
звітів (аудиторських висновків) за результатами
щорічної перевірки фінансової звітності
Відповідно до статті 69 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), з метою вдосконалення нормативно-правових актів Національного банку України, систематизації вимог щодо порядку подання банками до Національного банку України аудиторських звітів (аудиторських висновків) за результатами щорічної перевірки фінансової звітності Правління Національного банку України постановляє:
1. У заголовку та в пункті 1 постанови Правління Національного банку України від 09.09.2003 N 389 "Про затвердження Положення про порядок подання банками до Національного банку України аудиторських звітів (аудиторських висновків) за результатами щорічної перевірки фінансової звітності", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.09.2003 за N 871/8192, слова "(аудиторських висновків)" виключити.
2. Затвердити Зміни до Положення про порядок подання банками до Національного банку України аудиторських звітів (аудиторських висновків) за результатами щорічної перевірки фінансової звітності, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 09.09.2003 N 389 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.09.2003 за N 871/8192, що додаються.
3. Департаменту банківського регулювання і нагляду (В.О.Зінченко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів, територіальних управлінь Національного банку України, а також банків та Аудиторської палати України для використання в роботі.
4. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України В.Л. Кротюка, Департамент методології банківського регулювання та нагляду (Н.В. Іваненко).
В.о. Голови П.М.Сенищ
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
20.09.2006 N 368
Зміни
до Положення про порядок подання банками
до Національного банку України аудиторських звітів
(аудиторських висновків) за результатами
щорічної перевірки фінансової звітності
1. У назві та тексті Положення слова "(аудиторських висновків)" у всіх відмінках виключити.
2. У главі 1:
2.1. У пункті 1.1 слова "(далі - фінансова звітність)" замінити словами "(далі - аудит)".
2.2. Пункт 1.3 викласти в такій редакції:
"1.3. Положення розроблене з метою врегулювання процесів нагляду за дотриманням банками вимог законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку, щодо подання фінансової звітності до Національного банку та її щорічної перевірки аудитором (аудиторською фірмою)".
2.3. Пункт 1.5 викласти в такій редакції:
"1.5. Об'єктом аудиту є річна фінансова звітність та консолідована фінансова звітність, що визначені законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку, і подаються до Національного банку та підлягають публікації в газеті "Голос України" чи "Урядовий кур'єр" у встановленому законодавством України порядку".
3. У главі 2:
3.1. Пункти 2.1 - 2.4 викласти в такій редакції:
"2.1. Річна фінансова звітність (консолідована фінансова звітність), що подається до Національного банку та підлягає оприлюдненню, має бути перевірена аудитором (аудиторською фірмою) з метою надання аудитором висновку, що вона складена відповідно до законодавства України та справедливо і достовірно (або достовірно в усіх суттєвих аспектах) відображає (або не відображає) дійсний фінансовий стан банку.
2.2. Банки зобов'язані подавати до Національного банку висновки про аудит банку в складі звіту, що складаються та підписуються аудиторами (або керівником аудиторської фірми), які відповідно до вимог законодавства України мають чинний сертифікат Національного банку на право здійснення аудиту банків.
2.3. Звіт аудитора (аудиторської фірми) щодо підтвердження (або не підтвердження) достовірності, повноти та відповідності законодавству України річної фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності), що подається банками до Національного банку, має бути складений згідно з вимогами законодавства України, у тому числі відповідати вимогам Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики, що прийняті як Національні стандарти аудиту відповідним рішенням Аудиторської палати України (далі - Стандарти).
2.4. Перед проведенням аудиту банк має укласти з аудитором (аудиторською фірмою) договір про проведення аудиту відповідно до вимог Стандартів, а також з урахуванням вимог законодавства України, у тому числі цього Положення .
До часу укладання договору про проведення аудиту банк зобов'язаний перевірити наявність в аудитора, який проводитиме аудит банку, права на здійснення такого аудиту.
По одному примірнику копії договору про проведення аудиту банк має подати до Національного банку та відповідного територіального управління Національного банку до 1 листопада поточного року, за який здійснюється аудит".
3.2. У пункті 2.5:
в абзаці першому слова "який згідно із законами України, нормами і стандартами, що затверджені Аудиторською Палатою України, не має право" замінити словами "якому згідно із законами України, Стандартами заборонено";
пункт доповнити абзацом такого змісту:
"наявні інші випадки, за яких не забезпечуються вимоги щодо незалежності аудитора".
3.3. Пункт 2.6 викласти в такій редакції:
"2.6. Якщо за результатами розгляду укладеного банком договору про проведення аудиту Національний банк з'ясує, що договір укладений з порушенням вимог законодавства України, у тому числі цього Положення, або з аудитором (аудиторською фірмою), який не дотримується Стандартів, то Національний банк пропонує банку внести зміни до цього договору або укласти договір з іншим аудитором (аудиторською фірмою).
Національний банк рекомендує банкам у разі проведення аудиту не перевищувати тривалість договірних відносин між банком та однією і тією самою аудиторською фірмою (аудитором) більше ніж п'ять років поспіль".
4. У главі 3:
4.1. Пункти 3.2 і 3.3 викласти в такій редакції:
"3.2. Банк зобов'язаний подати по одному примірнику аудиторського звіту про перевірку річної фінансової звітності до структурного підрозділу банківського нагляду Національного банку, на який покладено функції моніторингу та інспектування діяльності банків, та до відповідного підрозділу територіального управління Національного банку щорічно не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, а про перевірку річної консолідованої фінансової звітності не пізніше 15 травня року, наступного за звітним.
3.3. Аудиторський звіт, який складається відповідно до вимог законодавства України та Стандартів, має містити:
висновок аудитора (безумовно-позитивна, умовно-позитивна думка, відмова від висловлення думки, негативна думка) про відповідність (невідповідність) дійсного фінансового стану банку складеній банком річній фінансовій звітності та консолідованій фінансовій звітності;
річну фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність, які складені банком в обсязі, що відповідає вимогам Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.12.2004 N 598 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.12.2004 за N 1660/10259 (із змінами);
інформацію, яка викладена в примітках до річної фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) стосовно:
відповідності обсягу активів і зобов'язань банку за строками погашення, яка має базуватися на підставі аналізу статистичної форми N 631 "Звіт про структуру активів та пасивів за строками", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 19.03.2003 N 124 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2003 за N 353/7674 (із змінами), якості управління активами та пасивами банку;
якості кредитного портфеля та портфеля цінних паперів, стану дебіторської заборгованості;
достатності резервів та капіталу банку, у тому числі щодо відповідності формування капіталу банку, фондів, резервів вимогам нормативно-правових актів Національного банку, а також оцінку ризиків банківських операцій та операцій з інсайдерами/пов'язаними особами;
адекватності бухгалтерського обліку, процедур внутрішнього аудиту та заходів контролю банку".
4.2. Главу після пункту 3.3 доповнити новим пунктом такого змісту:
"3.4. У разі потреби проведення аудиту на вимогу іноземних фінансових установ та організацій банк повинен проінформувати про це підрозділ банківського нагляду Національного банку, на який покладено функції моніторингу та інспектування діяльності банків, та надати йому результати такого аудиту банку в місячний термін після його закінчення, додатково до звіту, підготовленого згідно з вимогами цього Положення".
У зв'язку з цим пункти 3.4-3.8 уважати відповідно пунктами 3.5-3.9.
4.3. У пункті 3.5 слова "(керівником аудиторської фірми, якщо аудит проводила аудиторська фірма)" замінити словами "(керівником аудиторської фірми), який має чинний сертифікат Національного банку України на право здійснення аудиту банків".
4.4. Абзац перший пункту 3.7 після слів "та Стандартів" доповнити словами "не своєчасне його подання".
Директор Департаменту банківського регулювання і нагляду В.О.Зінченко